Jump to content

Forthnet DSL


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το thread για το DSL της Forthnet... :)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λοιπον κρινοντας απο τους πελατες που εχει η Forthnet και την αξιοπιστια του δικτυου της τους 7 μηνες που τη χρησιμοποιησα, μπορω να πω πως προκειτε για κορυφαια εταιρια, ενιωσα λοιπον ασχημα σημερα οταν με πηρε μια ευγενεστατη κυρια να με ρωτησει αν θελω να ανανεωσω τη συνδρομη μου που λειγει αυριο (ειχαν προηγηθει 2 mail) και ο μονος λογος που μπορουσα να της πω ηταν οτι παω στο τζαμπα.... :(

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Oντως. Και εγώ είχε 2 χρόνια forthnet adsl. Και ήμουν αρκετά ευχαριστημένος.

Ακολουθησα ένα διμηνο netkey και τώρα όπου φυσάει ο άνεμος..

Link to comment
Share on other sites

Ειχα forthnet απ'τον Απριλιο ως και προχτες που εβαλα την HOL.

Με netkey, επιανα στα 256 τα ορια παντα, δεν ειχα κανενα παραπονο. Ελπιζω να ξανακανει καποια προσφορα αν οχι 100% εστω το 50% που ειχε παλιοτερα με την netkey, συμφερει πολυ

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά...

Από τα τέλη Αυγούστου και μετά το dwonload μου με ADSL 384/128 FORTHNET έχει πέσει στα 30kbps. Πολύ χάλια... Μήπως έχουν μεγαλώσει το connection ratio τους;

 

Τους έστειλα email για να μου ανακοινώσουν το connectiorn ratio τους, και εντέχνως μου είπανε... "Ο ΟΤΕ κάνει έργα... μπλα μπλα μπλα...".

 

Κατευθείαν δηλαδή να ρίξουν το σφάλμα εκεί. Κάποιο λάκο έχει η φάβα. Logαρω όλα τα στοιχεία που χρειάζομαι και θα τους τα στείλω με email. (Κάνω speed test στο http://adsltest.forthnet.gr - Thessaloniki's noc).

 

Επίσης δοκίμασα την ADSL 384/128 που δίνει το RAM και είναι πάλι στα ίδια επίπεδα. Τέλος δοκίμασα την TELLAS (σύνδεση από το γραφειο) και πετάει.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κανένα πρόβλημα τόσο καιρό με 3μηνες συνδέσεις 384/128 και τελευταία με netkey και την πολύ καλή προσφορά. Ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με την ταχύτητα και οι υπηρεσίες της όσο και η συμπεριφορά της εταιρίας ήταν άψογη..

Τώρα θα δοκιμάσουμε και την HOL.

 

Κάτι μου λέει όμως ότι η Forthnet δεν θα μείνει με σταυρωμένα τα χέρια και θα κάνει κάτι για να φέρει πίσω τους παλιούς της πελάτες..

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά...

Από τα τέλη Αυγούστου και μετά το dwonload μου με ADSL 384/128 FORTHNET έχει πέσει στα 30kbps. Πολύ χάλια... Μήπως έχουν μεγαλώσει το connection ratio τους;

 

 

Τον τελευταίο καιρό, έχουν αρχίσει να παρατηρούνται προβλήματα από FORTHnet μεριά, κυρίως στους χρόνους ping, και μετά μειωμένες ταχύτητες.

 

Επίσης δοκίμασα την ADSL 384/128 που δίνει το RAM και είναι πάλι στα ίδια επίπεδα. Τέλος δοκίμασα την TELLAS (σύνδεση από το γραφειο) και πετάει.

 

Άσχημη περίοδο δοκίμασες την HOL.

Ιδιαίτερα στην Β.Ελλάδα με την προσφορά που έχει βγάλει έχει τιγκάρει.

Καλά έκανες και δοκίμασες με Tellas, και εφόσον είδες ότι πάει ΟΚ η γραμμή σου, το πρόβλημα είναι στην FORTHnet.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι εδω και 1,5 χρονο σχεδον forthnet και συνεχεια οποτε κανω speedtest βγαζω πανω απο 330kbit. νομιζω ειναι ικανοποιητικο.

και οσο για ping κανενα προβλημα με τους χρονους.

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ενα χρονο με φορθνετ 384 κατι παραπανω απο ευχαριστημενος, και αριστη εξυπηρετηση. Απορουσα τοσο καιρο πως δεν υπηρχε θεμα για το dsl της φορθνετ :worry:
Link to comment
Share on other sites

H τιμολογιακή πολιτική που ακολουθεί πρέπει να την αναθεωρήσει, διαφορετικά είδη πάει να γίνει πανάκριβη.

Μετά από πολλές πιέσεις, κυρίως επειδή τις φεύγουνε συνδρομητές με την προσφορά της HOL, υποχρεώθηκε και έκανε μείωση στο πρόγραμμα adsl 1bill.

Και αυτή η μείωση δεν είναι τίποτα άλλο, παρά η μείωση που θα κάνει ο ΟΤΕ τέλος του μήνα. Από την μεριά της δεν έχει κάνει τίποτα (συμβόλαια αορίστου).

Αυτά, για να μην ρίχνουμε το φταίξιμο μόνο στον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

σε αυτο που λεει ο BoGe εχει δικιο. ακομα 24,90 το μηνα τo flatrate...καπως πολλα ειναι.

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κρινοντας απο τους πελατες που εχει η Forthnet και την αξιοπιστια του δικτυου της τους 7 μηνες που τη χρησιμοποιησα, μπορω να πω πως προκειτε για κορυφαια εταιρια, ενιωσα λοιπον ασχημα σημερα οταν με πηρε μια ευγενεστατη κυρια να με ρωτησει αν θελω να ανανεωσω τη συνδρομη μου που λειγει αυριο (ειχαν προηγηθει 2 mail) και ο μονος λογος που μπορουσα να της πω ηταν οτι παω στο τζαμπα.... :(

Loool, κι εγώ αυτό σκέφτομαι. Το τι θα πω μόλις τους πάρω τηλέφωνο για να την κόψω στο τέλος του μήνα :p

Άριστη εξυπηρέτηση, άριστες ταχύτητες, καλούτσικες τιμές. Δύσκολα θα φύγω από αυτή αν δε γίνει κάποια συνταρακτική προσφορά...

Μόνη βλακεία είναι που θέλουν να στείλεις mail/fax με το αποδεικτικό κατάθεσης, κάθε φορά που πληρώνεις το λογαριασμό. Μόνο την 1η φορά το θυμήθηκα. Την επόμενη ούτε που ασχολήθηκα κι αφού δε μου την έκοψαν κι έρχονται οι λογαριασμοί ακόμα, who cares :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Paidia ola auta pou lete einai 8emata backbone OTE me liga logia Dslam kai ATM diktiou OTE. An deite kai sto dsl forum uparxoun polloi pou den exoun kanena provlima kai katebazoun me 40k kai alloi pou sernontai. Ypomoni kapoia stigmi 8a ulopoii8ei to LLU kai 8a liksoun ta basana toso sta timologia oso kai stis taxitites.
Link to comment
Share on other sites

κι εγω με Forthnet εδω και 1 χρονο δεν ειχα κανενα προβλημα. Με το που πεσανε λιγο οι τιμες αναβαθμισα απο 384 σε 512. Με πηραν τηλεφωνο για να μου πουν οτι εγινε η αναβαθμιση. Παω να μπω, αλλα...Τους καλω, κοιταμε λιγο τις ρυθμισεις και μου λενε οτι θα το δηλωσουν βλαβη στον ΟΤΕ. Την επομενη μερα με παιρνουν τηλεφωνο απο ΟΤΕ και με ρωτανε αν δηλωσα βλαβη (;;;). Απανταω θετικα, με ρωτανε τι προβλημα εχω (;;;;) και τους λεω "δε βλεπω internet". Μου λενε "οκ, προχωραμε τη βλαβη" (;;;). Την επομενη μερα δεν ειχα internet. Μια μερα ακομη μετα ειχα αρχισει να τα παιρνω και σκεφτομουνα να παρω τη Forthnet και να τα βαλω μαζι τους. Δε προλαβα ομως γιατι με πηραν εκεινοι για να με ρωτησουν αν διορθωθηκε η βλαβη. Πραγματι συνδεθηκα κανονικα και απο εκεινη τη μερα κατεβαζω σταθερα με 57-60k. Και πιο πριν με τη 384 ημουν σταθερα 37-40k. Νομιζω οτι πρεπει να θεωρω εαυτον τυχερο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά...

Από τα τέλη Αυγούστου και μετά το dwonload μου με ADSL 384/128 FORTHNET έχει πέσει στα 30kbps. Πολύ χάλια... Μήπως έχουν μεγαλώσει το connection ratio τους;

 

Τους έστειλα email για να μου ανακοινώσουν το connectiorn ratio τους, και εντέχνως μου είπανε... "Ο ΟΤΕ κάνει έργα... μπλα μπλα μπλα...".

 

Κατευθείαν δηλαδή να ρίξουν το σφάλμα εκεί. Κάποιο λάκο έχει η φάβα. Logαρω όλα τα στοιχεία που χρειάζομαι και θα τους τα στείλω με email. (Κάνω speed test στο http://adsltest.forthnet.gr - Thessaloniki's noc).

 

Επίσης δοκίμασα την ADSL 384/128 που δίνει το RAM και είναι πάλι στα ίδια επίπεδα. Τέλος δοκίμασα την TELLAS (σύνδεση από το γραφειο) και πετάει.

Το πρόβλημα που λες δεν οφείλεται στην Φόρθνετ αλλά στον ΟΤΕ. Αφορά τις εταιρείες Φόρθνετ/HOL/ACN σύμφωνα με το adslgr. Για περισσότερα διαβάστε εδώ

 

Εκτός αν εννοείς ότι έχει πρόβλημα και σε dirext download οπότε αλλάζει το πράμα...

 

Στο θέμα μας τώρα παρομοίως με τον ΚostasV είχα Φόρθνετ μέχρι που ήρθε το τζάμπα από HOL. :O Απόλυτα ευχαριστημένος, εταιρεία με μεγάλη αξιοπιστία, η νούμερο ένα κατά τη γνώμη μου στα πάντα: εξυπηρέτηση, ποιότητα, ταχύτητα κλπ κλπ... :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά...

Από τα τέλη Αυγούστου και μετά το dwonload μου με ADSL 384/128 FORTHNET έχει πέσει στα 30kbps. Πολύ χάλια... Μήπως έχουν μεγαλώσει το connection ratio τους;

 

Τους έστειλα email για να μου ανακοινώσουν το connectiorn ratio τους, και εντέχνως μου είπανε... "Ο ΟΤΕ κάνει έργα... μπλα μπλα μπλα...".

 

Κατευθείαν δηλαδή να ρίξουν το σφάλμα εκεί. Κάποιο λάκο έχει η φάβα. Logαρω όλα τα στοιχεία που χρειάζομαι και θα τους τα στείλω με email. (Κάνω speed test στο http://adsltest.forthnet.gr - Thessaloniki's noc).

 

Επίσης δοκίμασα την ADSL 384/128 που δίνει το RAM και είναι πάλι στα ίδια επίπεδα. Τέλος δοκίμασα την TELLAS (σύνδεση από το γραφειο) και πετάει.

 

Το ότι δοκίμασες Tellas, αν είσαι σε άλλο κέντρο του ΟΤΕ δεν λέει τίποτα.

Μπορεί το κέντρο ΟΤΕ που είσαι να έχει πρόβλημα.

Επίσης η HOL, με την προσφορά που έχει μάλλον έχει αρχίσει να έχει κάποια προβλήματα.

 

Πάρε demo, από κάποια εταιρεία που να μην έχει πρόβλημα και δες στην πράξη τι γίνεται, για να είσαι σύγουρος 100% ποιος είναι φταίχτης.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα μας τώρα παρομοίως με τον ΚostasV είχα Φόρθνετ μέχρι που ήρθε το τζάμπα από HOL. :O Απόλυτα ευχαριστημένος, εταιρεία με μεγάλη αξιοπιστία, η νούμερο ένα κατά τη γνώμη μου στα πάντα: εξυπηρέτηση, ποιότητα, ταχύτητα κλπ κλπ... :)

 

Όντως, αλλά με τα καινούρια τμολόγια που έβγαλε, δεν βοηθάει καθόλου στην πορεία προς τις Ευρωπαΐκές τιμές. Ειδικά τα τιμολόγιά της για ταχύτητες άνω των 512 είναι με μεγάλη διαφορά πανάκριβα, εν συγκρίση με όσους ISP έχουν κάνει αναπροσαρμογή στις τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Την Φορθνετ την εχω 3 μήνες τώρα και κατά γενικό κανόνα είναι αρκετά καλή. Τώρα μας τα μπερδευει η HOL με την 3μηνη προσφορα της μέσω του περιοδικού RAM. :wacko:
Samsung Galaxy Note II owner
Link to comment
Share on other sites

Την Φορθνετ την εχω 3 μήνες τώρα και κατά γενικό κανόνα είναι αρκετά καλή. Τώρα μας τα μπερδευει η HOL με την 3μηνη προσφορα της μέσω του περιοδικού RAM. :wacko:

 

Δες μας μπερδεύει καθόλου, καλά κάνει η HOL και η όποια HOL, και με τις προσφορές αυτές (θα ακολουθήσουν και άλες συγά συγά), συγρατούνται καπώς οι τιμές. Όλα αυτά υπερ μας είναι.

Link to comment
Share on other sites

Την Φορθνετ την εχω 3 μήνες τώρα και κατά γενικό κανόνα είναι αρκετά καλή. Τώρα μας τα μπερδευει η HOL με την 3μηνη προσφορα της μέσω του περιοδικού RAM. :wacko:

 

Gia 3anapeite to auto giati d ennoisa... Dinei i HOL 3mines tsampa dsl me to ram?? Tsampa teleiws i plirwneis egatastasi grammis k pagio ston ote?? Router logika prepei na agorasw egw?.... Ali8eia...ti speed??

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα, θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Gia 3anapeite to auto giati d ennoisa... Dinei i HOL 3mines tsampa dsl me to ram?? Tsampa teleiws i plirwneis egatastasi grammis k pagio ston ote?? Router logika prepei na agorasw egw?.... Ali8eia...ti speed??

Έχει βουήξει ο τόπος για το τζάμπα της HOL. :D 384 ταχύτητα χωρίς χρονο/ογκοχρέωση. 3 μήνες! Διάβασε εδώ περισσότερα και θα καταλάβεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Gia 3anapeite to auto giati d ennoisa... Dinei i HOL 3mines tsampa dsl me to ram?? Tsampa teleiws i plirwneis egatastasi grammis k pagio ston ote?? Router logika prepei na agorasw egw?.... Ali8eia...ti speed??

 

Τζαμπα τελειως ειναι. Φυσικα αν δεν εχεις dsl γραμμη θα πληρωσεις ενεργοποιηση +παγιο του οτε. Η συνδρομη στο ιντερνετ ειναι τζαμπα.

Link to comment
Share on other sites

ok paidia euxaristw poly.....(na ypo8esw sto RAM oktobriu?)
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα, θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

ok paidia euxaristw poly.....(na ypo8esw sto RAM oktobriu?)

Στο ΡΑΜ Σεπτεμβρίου ήταν, αλλά υπάρχει ακόμα στα περίπτερα για όποιον ενδιαφερόμενο. :)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...