Jump to content

Six Feet Under (ΗΒΟ)


mplip
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάω και εγώ στο video club και έψαχνα τα sitcoms (βασικά μπάς και βρώ το Sex + the city 6 ) και πέφτει το μάτι μου πάνω στο 6 feet under...

 

Αααα... λέω...τόσα και τόσα έχω ακούσει. Το έπαιζε και το Star πέρυσι αν δεν απατώμαι κάθε Τετάρτη μετά τιη 1 το βράδυ με τον τίτλο "Γραφείο Κηδειών Φίσερ" (ή κάπως έτσι) και παίρνω και εγώ όλη τη series 1.

 

Και την είδα. Και έπαθα. 'Εχει δεί κανείς σας?

 

Τα πρώτα σχόλια που θα κάνω είναι ότι νομίζεις ότι βλέπεις κινηματογραφική ταινία. Καμια σχέση με τηλεοπτική σειρά. 'Αψογη σκηνοθεσία, πικάντικο ΄(μάλλον καυτερό θα έλεγα) σενάριο απο τον δημιουργό της ταινίας "American Beauty" που σάρωσε τα όσκαρ αν θυμάστε.

 

Το σκηνικό και εδώ γνωστό. Διαλυμένη οικογένεια.

Αλλά τελικά το θέμα δεν είναι η εμμονή του δημιουργού (και ενίοτε σκηνοθέτη) της σειράς με την προβληματική οικογένεια. Το θέμα είναι ότι όντως σε κάθε επεισόδιο ο καθένας μπορεί να βρεί παρόμοιες καταστάσεις που ενδεχομένως να έχουν συμβεί στο δικό του σπίτι.

 

Οι πρωταγωνιστές είναι τραγικές φιγούρες.

Και τις παραθέτω με τη σειρά προτεραιότητας, απο τον πιο τραγικό ήρωα στον λιγότερο.

 

 

Μια μάνα , χήρα , καταπιεσμένη όσο τίποτα άλλο , σφιγμένη και πιεσμένη τόσο πολύ που πνίγεται σε μια κουταλιά νερό στην οργάνωση της οικογένειας της. Μαζί με όλα αυτά προσπαθεί να αντισταθμίσει το γεγονός ότι ακόμη είναι γυναίκα με ορμές και αυτό την κάνει να υποφέρει ακόμη περισσότερο.

 

Ο ένας γιός, ομοφυλόφιλος και πρωτεργάτης του γραφείου κηδειών. Κομπλεξαρισμένος, σοβαροφανής και καταπιεσμένος όσο ποτέ, προβάλλει ένα ψεύτικο πρόσωπο συνεχώς. Στα πρώτα επεισόδια με μια "καλή" σχέση , την αφήνει μόνο και μόνο επειδή δε μπορεί να τα βρεί με τον εαυτό του. Πάντως σε κάθε επεισόδιο κάτι παθαίνει χωρίς να το επιλέξει ο ίδιος. Λες και τον έχει φτύσει καμήλα πια (Τόση τύχη!)

 

Η κορη, στα 16. Χωρίς φίλους, με προβλήματα αποδοχής απο το περιβάλλον και το σχολείο της. 'Ολοι την κοροϊδευουν, τη λένε "Μορτίσια" (Επιρροες απο την Οικογένεια Ανταμς θα βρείτε και αλλού) , δε μπορεί να βρεί δεσμό, με έναν που το κάνει τη βγάζιε δελτίο την άλλη μέρα και γενικώς και αυτή τραβάει το δικό της γολγοθά. Βγαίνει όμως αρκετά συμπαθής στο κοινό.

 

Ο άλλος γιός της οικογένειας. 'Εφυγε κάποια στιγμη της ζωής του απο το σπίτι γιατί δεν άντεχε τη δουλειά του πατέρα του και ξαφνικά βρίσκεται να έχει το 50% της επιχείρησης απο την κληρόνομιά. Ο πιο cool ίσως της οικογένειας αλλά και πάλι έχει αρκετά συμπλέγματα. Πρόβλημα επίσης έχει με τον αδερφό της κοπέλας του ο οποίος ειναι μανιοκαταθλιπτικός και έχει σκοπό της ζωής του να τον βγάλει απο τη μέση.

 

Φυσικά σε όλα αυτά βάζουμε αμέτρητους guest/βασικά πρόσωπα, που εξυπηρετούν το σκοπό της σειράς καθώς και τον πατέρα της οικογένειας και ιδιοκτήτη της επιχείρησης που ανα τακτά χρονικά διαστήματα βλέπουν όλοι και μιλάνε μαζί του, προβάλλοντας με αυτό το surreal τρόπο τις ενοχές τους και την αμηχανία τους .

 

Πραγματικά έχοντας δεί το πρώτο κύκλο, ανυπομονώ για το δεύτερο και μου έκανε τρομερή εντύπωση πως η τόση "μαυρίλα" αντικατροπτίζει τη ρεαλιστικότητα τελικά.

 

Φοβερό είναι πάντως.... Καμία σχέση με sitcoms τύπου "friends", "sex and the city" ή "will + grace" που και αυτά είναι εξίσου αγαπημένα. Αλλά αυτό μπροστά τους φαντάζει υπερπαραγωγή!

 

Το έχει δει κανείς? Η άδικα έγραψα όλο αυτό το δοκίμιο?

:p

:X
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 148
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ειχα δει εγω ενα επεισοδιο περυσι στο σταρ,μεταμεσονυχτιο,και επειδη δεν το ειχα δει απο την αρχη,νομιζα οτι ηταν ταινια.

Λεω,κριμα γαμωτο ωραια ταινια την εχασα,ωσπου τελειωσε,και καταλαβα οτι ηταν σειρα :wacko:

Απο τοτε την ψαχνω στο βιντεοκλαμπ,δυστυχως δεν την εχω βρει ακομα,ομως ειδα το καλοκαιρι τα πρωτα 4επεισοδια σε επαναληψη το καλοκαιρι στο γερμανικο RTLII (νομιζω)

για αλλη μια φορα,μια πολυ καλη σειρα,χαντακωνεται στα μεσανυχτα :down:

 

PS (ωραια η περιληψη σου :) )

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το STAR δεν πάει καθόλου καλά. Οι ανθρώποι τα 'χουν χάσει ! Τι είναι αυτή η ονομασία ? ΟΚ, καταλαβαίνω οτι το Six Feet Under παραθέτει σε νεκρους που είναι θαμένοι αλλα απο τον τιτλο καταλαβαίνει κανείς οτι θα είναι κάποια creepy σειρά που δεν έχει νοημα να τη δεις.

 

Τελικά βγήκε το αντίθετο καθώς απο οτι κατάλαβα θα είναι και σπουδαία σειρα γιατι φυσικά την έχει φτιάξει ο δημιουργός του American Beauty.

 

Και γιατί την έβαλαν στις 1 πμ ?

Γραφείο Κηδειών - 1πμ : Τι θα σκεφτει το κοινό ? Για αυτό δεν είχε και καθόλου τηλεθέαση.

 

Λοιπόν, αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Guest andrea doria

Ε, λοιπόν, δε θα φανταζόμουν ποτέ ότι το Γραφείο Κηδειών Φίσερ ήταν το Six Feet Under!!! :blink: :wacko: Είχα ακούσει τόσα γι' αυτή τη σειρά (SFU) και αναρωτιόμουν αν θα το δείξει ποτέ κι εδώ! :eek: Μα καλά, πώς τους ήρθε στο Star να βάλουν αυτόν τον άσχετο ελληνικό τίτλο; :( :rolleyes:

 

Ωραία η περίληψη, mplip^ :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος andrea doria (16 Νοέ. 2004 , 01:11)

 

 

Ωραία η περίληψη, mplip^ :)

 

 

thanx mates :)

 

Προφανώς μπήκε αργά, λόγω του ρεαλιστικού του θέματος. Σεξ, ομοφυλοφιλικό σεξ και πολύ μαυρίλα , οπότε σίγουρα νωρίτερα θα ερχόταν ένα παρωχημένο πλεον Ραδιοτηλεοπτικό να ζητήσει εξηγήσεις :mad:

 

Πάντως παιδιά, δείτε το . Αξίζει. Πραγματικά ειναι υπερπαραγωγή σε σχέση με άλλες σειρές και θα σας ταρακουνήσει αρκετά. Εάν σας άρεσε το American Beauty, αυτό θα το λατρέψετε !!!!

:X
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ifrit (15 Νοέ. 2004 , 22:37)

 

Oι Six Feet Under δεν είναι death metal μπάντα? :blink:

 

 

Ναι ειναι, αλλα δεν νομίζω να πηρε η σειρά τον τίτλο της απο εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ifrit (16 Νοέ. 2004 , 19:03)

 

Κρίμα, θα ήταν και γαμώ :p

 

 

six feet under (earth) προφανώς εννοεί και μάλλον είναι η απόσταση που θάβονται οι νεκροί κάτω απο τη γή. 'Εξυπνος τίτλος, αν σκεφτείς ότι η οικογένεια έχει γραφείο τελετών for a living. Πιο έξυπνος απο το να βασιζόταν σε μια rock/metal band... ;)

:X
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Εχει έναν κυνισμό που σκοτώνει !!! :D Ιδίως οι ενδιάμεσες death "διαφημίσεις" που πετάει είναι ότι πιο σαρκαστικό έχω δει ποτέ στην τηλεόραση :up: :up:

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να βρω κανα βίντεο κλαμπ να έχει και τις άλλες σεζόν.

Εχω κολλήσει στη πρώτη ενώ έχουν βγει 5 ως τώρα...

:X
Link to comment
Share on other sites

πρέπει να βρω κανα βίντεο κλαμπ να έχει και τις άλλες σεζόν.

Εχω κολλήσει στη πρώτη ενώ έχουν βγει 5 ως τώρα...

eixa paei se dvd shop na to agorasw alla den eixe ellinikous ipotitlous...afta pou noikiazete exoun etsi ? oxi tpt allo na ta kanw ena copy

Link to comment
Share on other sites

eixa paei se dvd shop na to agorasw alla den eixe ellinikous ipotitlous...afta pou noikiazete exoun etsi ? oxi tpt allo na ta kanw ena copy

 

 

έχουν

αλλα προς το παρον κυκλοφορεί ο 1ος μόνο νομίζω

:X
Link to comment
Share on other sites

έχουν

αλλα προς το παρον κυκλοφορεί ο 1ος μόνο νομίζω

ti ennoeis kikloforei? sta video club ? i ennoeis na pouliountai me ipotitlous?

efxaristw prokatavolika :)

 

korifaia seira...tin edeixne to star persi stis 3 to prwi kai tin kopsan...epeidi eixe mesa ton omofilofilo kai ton edeixne me allous kai kala edeixne polla kai diamartirithikan leei..gia tis skines!!! eleos se aftin tin koloxwra pou zoume.....!!!!!!!!!!!!!! min doune omofilofilo kai den ton kraksoun...anwrima atoma...mono na kritikaroun kseroun...

Link to comment
Share on other sites

ti ennoeis kikloforei? sta video club ? i ennoeis na pouliountai me ipotitlous?

efxaristw prokatavolika :)

 

korifaia seira...tin edeixne to star persi stis 3 to prwi kai tin kopsan...epeidi eixe mesa ton omofilofilo kai ton edeixne me allous kai kala edeixne polla kai diamartirithikan leei..gia tis skines!!! eleos se aftin tin koloxwra pou zoume.....!!!!!!!!!!!!!! min doune omofilofilo kai den ton kraksoun...anwrima atoma...mono na kritikaroun kseroun...

 

1ο)ναι, εννοώ με υπότιλους. τουλάχιστον στο βίντεο κλαμπ της γειτονιάς μου που είναι απο τα πλεον ενημερωμένα, υπάρχει μόνο ο πρώτος. Πάντως εμένα δε με ενοχλεί ακόμα και αν δεν έβρισκα με ελληνικούς υπότιτλους μιας και οι μισές μου ταινίες με ξένους υπότιτλους είναι

 

2)Ναι. Αυτό τους μάρανε. Οπου γκέυ και φιλιά, εκεί θυμάται να παρέμβει το ΕΡΣ. Τη τατιάνα δε λένε να τη μαζέψουνε (όχι απο το μεσημέρι,,απο το Φ.σ. Εκεί είναι που δεν αντέχεται... Λολ) !

Τι περιμένεις όμως ρε συ... Ζούμε σε μια ομοφοβική χώρα έτσι και αλλιώς :)

:X
Link to comment
Share on other sites

1ο)ναι, εννοώ με υπότιλους. τουλάχιστον στο βίντεο κλαμπ της γειτονιάς μου που είναι απο τα πλεον ενημερωμένα, υπάρχει μόνο ο πρώτος. Πάντως εμένα δε με ενοχλεί ακόμα και αν δεν έβρισκα με ελληνικούς υπότιτλους μιας και οι μισές μου ταινίες με ξένους υπότιτλους είναι

 

2)Ναι. Αυτό τους μάρανε. Οπου γκέυ και φιλιά, εκεί θυμάται να παρέμβει το ΕΡΣ. Τη τατιάνα δε λένε να τη μαζέψουνε (όχι απο το μεσημέρι,,απο το Φ.σ. Εκεί είναι που δεν αντέχεται... Λολ) !

Τι περιμένεις όμως ρε συ... Ζούμε σε μια ομοφοβική χώρα έτσι και αλλιώς :)

genikotera se afto to thema distixws eimaste poli pisw....anyway as min pw perissotera...thanks file

Link to comment
Share on other sites

Για μένα η καλύτερη σειρά των τελευταίων χρόνων μαζι με "THE SOPRANOS"

Hello ! Για το Six Feet Under μιλάμε εδω...

Πάντως όλο παω στο Video Club της γειτονιάς μου και ολο νοικιασμένο ειναι ! Για τι SFU μιλάω...

Link to comment
Share on other sites

to vlepw sunexeia sto video club alla pote de to pairnw. tha to parw kapoia stigmh na dw ti paizei..hehe egw vrhka pantws to sex and the city thn 6 :cool:

se poio video club re paidia??? piga sto video club mou kai den tin exei..epsaksa sto net kai pouthena den anaferoun gia ellinikous ipotitlous. i tin vlepete sta agglika??

Link to comment
Share on other sites

exo di osa episodia exi diksi to star... apla katapliktiko, i kaliteri sira pou exo dei pote stin tv :)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά απο αυτά που διάβασα εδώ,την πέτυχα την 1η season σε ενα video club και φυσικά την τσίμπησα :D

Πολύ καλή σειρά :cool:

 

Τώρα έχω αρχίσει και κατεβάζω τις Seasons 2 και 3 (torrents)...

Δεν θα έχουν υπότιτλους βέβαια αλλα μέχρι να τις βγάλουν σε dvd με υπότιτλους . . .

* Ο χώρος ενοικιάζεται *

Link to comment
Share on other sites

Afti einai i apantisi pou mou dwsan sto giati den vgainoun stin ellada me greek subtitles!!!

 

Thank you for writing to HBO.

 

We're very flattered at your interest in product from our HBO Home Video

catalogue. As much as we would like to make all of our Home Video titles

available to fans worldwide, we are, unfortunately, restricted by the licensing

agreements under which our company acquired these titles. Under these licenses,

HBO Home Video is only permitted to distribute these programs in the United

States and Canada.

 

We suggest you check the product catalogues of DVD/VHS distributors operating in

your area. Very often, titles carried by HBO Home Video in the States are

licensed separately to overseas video companies for sale in their respective

markets (although these offerings may occur some time after their titles appear

in the U.S. market).

 

Thanks again for your interest.

 

Sincerely, lesley.doerner@hbo.com

 

 

-----Original Message-----

From: bezoss@hotmail.com [mailto:bezoss@hotmail.com]

Sent: Wednesday, March 02, 2005 4:40 AM

To: sixfeetunder@hbo.com

Subject: Subtitles on dvds

 

 

Name :George Doulias

Email :bezoss@hotmail.com

Subject:Subtitles on dvds

Message:

 

Hi! I live in Greece and i am a big fan of this series...here in dvd clubs i

can't find the dvd because it has not greek subtitles... :(

Here in greece we used to see it from a channel that showed only 4-5 episodes

and they used to show it at 3am....because of the gay scenes. so they stoped it.

how can here in greece see it? we want the dvds but why not with greek

subtitles?

 

plz answer me.thanks

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...