Jump to content

Android Auto App


MAD 13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά.

Προσπαθώ να κατεβάσω την εφαρμογή που όλες οι αυτοκινητοβιομηχανίες την έχουν απαραίτητη για να δουλέψει σωστά το κινητό με τα multimedia του αυτοκινήτου.

Μετά από πολύ αναζήτησή ανακάλυψα ότι η συγκεκριμένη εφαρμογή δεν είναι διαθέσιμη για την Ελλάδα. :X:mad::blink:

Προφανώς Google και οι μεγάλες αυτοκινητοβιομηχανίες μας θεωρούν χώρα Β διαλογής!:mad:

 

Πώς μπορούμε να παρακάμψουμε και να την κατεβάσουμε?

Κάπου διάβασα για vpn... Πώς γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Δεν την ξέρω την εφαρμογή αλλά λογικά είναι αυτή https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/android-auto/

 

Από ρυθμίσεις συσκευής -ασφάλεια, ενεργοποίησε τις άγνωστες πηγές .

Κατέβασε το αρχείο Apk , πάτα πάνω του και κάνε εγκατάσταση.

 

Meizu m2 με Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν την ξέρω την εφαρμογή αλλά λογικά είναι αυτή https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/android-auto/

 

Από ρυθμίσεις συσκευής -ασφάλεια, ενεργοποίησε τις άγνωστες πηγές .

Κατέβασε το αρχείο Apk , πάτα πάνω του και κάνε εγκατάσταση.

 

Meizu m2 με Tapatalk

 

Ok! Ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω Απλα μου κανει μεγάλη αρνητική εντύπωση γιατι στο επίσημο play store μια τοσο στάνταρ εφαρμογή δεν ειναι διαθέσιμη για την Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα,

 

Εδώ και μερικούς μήνες με τις καινούριες εκδόσεις του Android auto, όταν του δίνω φωνητικές εντολές για προορισμούς μου λέει

"Δεν είμαστε σίγουροι πως μπορούμε να βοηθήσουμε με το ερώτημα Θεσσαλονίκη"

Και μετά μου βγάζει κανονικά τον προορισμό με επιλογές πχ αν βρήκε παραπάνω από μία.

 

Επίσης ανακάλυψα πριν 3 μέρες ότι δεν δουλεύει ούτε η φωνητική εντολή για τον καιρό. Έλεγα "Καιρός αύριο" και μου έλεγε κανονικά την πρόγνωση.

 

Γνωρίζει κανένας τι συμβαίνει;

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα,

 

Εδώ και μερικούς μήνες με τις καινούριες εκδόσεις του Android auto, όταν του δίνω φωνητικές εντολές για προορισμούς μου λέει

"Δεν είμαστε σίγουροι πως μπορούμε να βοηθήσουμε με το ερώτημα Θεσσαλονίκη"

Και μετά μου βγάζει κανονικά τον προορισμό με επιλογές πχ αν βρήκε παραπάνω από μία.

 

Επίσης ανακάλυψα πριν 3 μέρες ότι δεν δουλεύει ούτε η φωνητική εντολή για τον καιρό. Έλεγα "Καιρός αύριο" και μου έλεγε κανονικά την πρόγνωση.

 

Γνωρίζει κανένας τι συμβαίνει;

Επειδή επίσημα δεν υποστηρίζεται στα ελληνικά, αναμενόμενο είναι να μην λειτουργεί όπως θα έπρεπε.

Παρόλα αυτά, με έχει εξυπηρετήσει πάρα πολύ, καθώς δίνει άλλη διάσταση στο multimedia του αμαξιού που το συνδέω. (GPS στην κεντρική οθόνη, μουσική από το κινητό κλπ).

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλημερα και καλη χρονια !

Καταβεσα την εφαρμογη στο κινητο μου (Xiaomi Mi8) και προσπαθω να την συνδεσω με την οθονη του

αυτοκινητου μου ενα Peugeot 208 του 2012.

Βαζω το καλωδιο USB , ανοιγω και το bluetooth κι λειτουργει ΜΟΝΟ το τηλεφωνο μεσω Αndoid auto, κλησεις κλπ ενω

δεν εμφανιζεται τιποτα απο τις υπολοιπες λειτουργιες στην οθονη του αυτοκινητου.

Tι συμβαινει ;

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα και καλη χρονια !

Καταβεσα την εφαρμογη στο κινητο μου (Xiaomi Mi8) και προσπαθω να την συνδεσω με την οθονη του

αυτοκινητου μου ενα Peugeot 208 του 2012.

Βαζω το καλωδιο USB , ανοιγω και το bluetooth κι λειτουργει ΜΟΝΟ το τηλεφωνο μεσω Αndoid auto, κλησεις κλπ ενω

δεν εμφανιζεται τιποτα απο τις υπολοιπες λειτουργιες στην οθονη του αυτοκινητου.

Tι συμβαινει ;

Πρέπει να ρωτήσεις την Peugeot. Μπορεί να μην υποστηρίζει το αμάξι όλες τις λειτουργίες. Μπορεί βέβαια να υπάρχει και αναβάθμιση του infotainment του αυτοκινήτου. Στο δικό μου Peugeot (2019) λειτουργούν όλα κανονικά (όσα υποστηρίζουν τα Ελληνικά βέβαια)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Μια παρατήρηση, από προσωπική εμπειρία. Στο android 10 το Android auto είναι ενσωματωμένο στο λειτουργικό. Αλλά επίσημα δεν υποστηρίζεται στην Ελλάδα, οπότε σε κάποιες αναβαθμίσεις, παύει να λειτουργεί. Η μόνη λύση που έχω βρεί, είναι η κατάργηση αναβαθμίσεων του και sideload του τελευταίου apk από κάποιο αξιόπιστο site πχ από εδώ

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση, από προσωπική εμπειρία. Στο android 10 το Android auto είναι ενσωματωμένο στο λειτουργικό. Αλλά επίσημα δεν υποστηρίζεται στην Ελλάδα, οπότε σε κάποιες αναβαθμίσεις, παύει να λειτουργεί. Η μόνη λύση που έχω βρεί, είναι η κατάργηση αναβαθμίσεων του και sideload του τελευταίου apk από κάποιο αξιόπιστο site πχ από εδώ

Σε Samsung Note 10+ Ελληνική συσκευή - όπως σωστά ανέφερες το Android Auto είναι baked in στο λειτουργικό - λειτουργική όμως κανονικότατα στην Ελλάδα χωρίς sideloads, με κάθε τελευταία αναβάθμιση. Πριν 20 μέρες παρέλαβα το καινούριο μου αμάξι και απλά κούμπωσα το USB κι έτρεξε κατευθείαν. Και με τις 2 τελευταίες αναβαθμίσεις που έχει πάρει πάλι κανένα πρόβλημα.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Σε Samsung Note 10+ Ελληνική συσκευή - όπως σωστά ανέφερες το Android Auto είναι baked in στο λειτουργικό - λειτουργική όμως κανονικότατα στην Ελλάδα χωρίς sideloads, με κάθε τελευταία αναβάθμιση. Πριν 20 μέρες παρέλαβα το καινούριο μου αμάξι και απλά κούμπωσα το USB κι έτρεξε κατευθείαν. Και με τις 2 τελευταίες αναβαθμίσεις που έχει πάρει πάλι κανένα πρόβλημα.

 

Έτσι νόμιζα και εγώ, καθώς δούλευε από τότε που πήρα την 10, χωρίς παρέμβασή μου (από Γενάρη).

Έκανε και αρκετές αναβαθμίσεις μόνο του, και ήταν όλα καλά.

Μέχρι που δεν...

 

Αν, συμβεί σε κάποιον, το αφήνω εδώ σαν μια λύση

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα σε ολους!

Κατεβασα στο κινητο μου το sygic,αλλα στο android auto δεν μου το εμφανιζει στο infotaiment του αυτοκινητου!

Μπορει καποιος να με ενημερωσει πως μπορει να μου εμφανιζεται?

Ευχαριστω προκαταβολικα!

SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

Κατεβασα στο κινητο μου το sygic,αλλα στο android auto δεν μου το εμφανιζει στο infotaiment του αυτοκινητου!

Μπορει καποιος να με ενημερωσει πως μπορει να μου εμφανιζεται?

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Αν κι έχω αγορασμένο το Sygic εδώ και πολλά χρόνια έχω σταματήσει να το χρησιμοποιώ. Η αμεσότητα, η ενημέρωση, και τα POIs του Google Maps δε συγκρίνονται με οτιδήποτε άλλο εκεί έξω.

Το πιθανότερο είναι να μην υποστηρίζεται το Sygic από το Android Auto.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Αν κι έχω αγορασμένο το Sygic εδώ και πολλά χρόνια έχω σταματήσει να το χρησιμοποιώ. Η αμεσότητα, η ενημέρωση, και τα POIs του Google Maps δε συγκρίνονται με οτιδήποτε άλλο εκεί έξω.

Το πιθανότερο είναι να μην υποστηρίζεται το Sygic από το Android Auto.

 

Κι εγω εχω ως πρωτη επιλογη το Google Maps,και πηρα το Sygic ως εναλλακτικη λυση!

Σημερα εμαθα οτι δεν υποστηριζεται,οπως πολυ σωστα μου εγραψες!

SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εχω ως πρωτη επιλογη το Google Maps,και πηρα το Sygic ως εναλλακτικη λυση!

Σημερα εμαθα οτι δεν υποστηριζεται,οπως πολυ σωστα μου εγραψες!

Δεν υποστηρίζεται. Και εγώ χρόνια τώρα το έχω αγορασμένο και δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ.

Νομίζω με (μεγάλο) έξτρα κόστος, μπορεί να πάρει mirrolink και να παίζει σε infotaiment.

Δεν θεωρώ ότι αξίζει, εκτός αν δεν έχεις data διαθέσιμα ή δεν θες να δίνεις "αναφορά" στην google που είσαι

 

Και για όσους ρωτάνε γιατί δεν υπάρχει υποστήριξη σε android auto:

Google is stubbornly keeping Android Auto connectivity closed for 3rd party map and navigation developers. Only its own navigation apps, Google Maps and Waze, are allowed on the platform. Sygic is pushing Google to open the Android Auto connectivity and offer customers also on Android smartphones freedom of choice.

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Από την τελευταία έκδοση που είχα κατεβάσει για το mi6 πριν 2 μήνες αλλά και τώρα με το note 10 lite, δεν μου παίζει το auto στο 308.

 

Όλο πάει να συνδεθεί, το κινητό μπαίνει στο android auto αλλά μετά μου λέει το αμάξι ότι πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση στο κινητό.

 

Εχει κανείς αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο;

Link to comment
Share on other sites

Από την τελευταία έκδοση που είχα κατεβάσει για το mi6 πριν 2 μήνες αλλά και τώρα με το note 10 lite, δεν μου παίζει το auto στο 308.

 

Όλο πάει να συνδεθεί, το κινητό μπαίνει στο android auto αλλά μετά μου λέει το αμάξι ότι πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση στο κινητό.

 

Εχει κανείς αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο;

Πολλές φορές...

Η μόνη λύση που έχω βρεί, είναι να καταργήσω τις ενημερώσεις του android auto και να το περάσω side load ξανά. Από κάποιο site με mirror του apk.

Το έχω με 5008

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές...

Η μόνη λύση που έχω βρεί, είναι να καταργήσω τις ενημερώσεις του android auto και να το περάσω side load ξανά. Από κάποιο site με mirror του apk.

Το έχω με 5008

Γ@μω την αγανάκτηση...τώρα με android 10 δεν έχεις την εφαρμογή ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites

Γ@μω την αγανάκτηση...τώρα με android 10 δεν έχεις την εφαρμογή ξεχωριστά.[/quote

Αν πρόσεξες δεν είπα να καταργήσεις την εφαρμογή, αλλά τις ενημερώσεις της. Επανέρχεται στην έκδοση που είχε το λειτουργικό ενσωματωμένη. Και περνάς από πάνω (side load) την τελευταία επίσημη έκδοση από apk mirror.

Δύο φορές το έπαθα και ήταν ο μόνος τρόπος να επανέλθει

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Γ@μω την αγανάκτηση...τώρα με android 10 δεν έχεις την εφαρμογή ξεχωριστά.[/quote

Αν πρόσεξες δεν είπα να καταργήσεις την εφαρμογή, αλλά τις ενημερώσεις της. Επανέρχεται στην έκδοση που είχε το λειτουργικό ενσωματωμένη. Και περνάς από πάνω (side load) την τελευταία επίσημη έκδοση από apk mirror.

Δύο φορές το έπαθα και ήταν ο μόνος τρόπος να επανέλθει

 

a) από που καταργούνται οι ενημερώσεις στο aa σε android 10

b) με το που πήρα την συσκευή δεν ήξερα ότι το aa είναι ενσωματωμένο στο λειτουργικό και δεν με άφηνε να περασω το apk. Έβαλα και το aa for phone screen αλλά δεν προχωράει η σύνδεση. Με της γυναίκας το honor 10 παίζει μια χαρά στο αμάξι και πρέπει τώρα να δοκιμάσω αμέ κάποιο άλλο usb καλώδιο μήπως δεν του κάνει αυτό

Link to comment
Share on other sites

 

a) από που καταργούνται οι ενημερώσεις στο aa σε android 10

b) με το που πήρα την συσκευή δεν ήξερα ότι το aa είναι ενσωματωμένο στο λειτουργικό και δεν με άφηνε να περασω το apk. Έβαλα και το aa for phone screen αλλά δεν προχωράει η σύνδεση. Με της γυναίκας το honor 10 παίζει μια χαρά στο αμάξι και πρέπει τώρα να δοκιμάσω αμέ κάποιο άλλο usb καλώδιο μήπως δεν του κάνει αυτό

Στο S9+ μου : Ρυθμίσεις/Εφαρογές/ σκρολ στο android auto, πατάς στις 3 τελείες πάνω δεξιά και εμφανίζεται το "κατάργηση εγκατάστασης ενημερώσεων". Λογικά μετά θα σε αφήσει να το εγκαταστήσεις

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα δούλευε κανονικά το ΑΑ μέχρι που κάποια στιγμή, ξεκίνησε να συνδέεται με το που έβαζα το καλώδιο και στιγμιαία έκανε αποσυνδεόταν.

Μιλάμε όλα ίδια...κινητό, έκδοση, καλώδιο...

Μετά ξεκίνησε το χάος...αναβαθμίσεις στην εφαρμογή, δοκιμές με άλλα κινητά, με άλλα καλώδια...το ίδιο.

Μέχρι που έκανα δοκιμή με κινητό που είχε android 10 και λειτούργησε κανονικά :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου με android 10 δεν παίζει. Το honor 10 light της γυναίκας μια χαρά. Θα δοκιμάσω με το καλώδιο να βάλω ένα καινούργιο καθώς είδα να λένε ότι υπάρχει γενικά θέμα με τα καλώδια και βλέπουμε.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά, τελευταία, υπάρχει θέμα με το android auto και αφορά την εφαρμογή στο κινητό και όχι το καλώδιο (που είναι μόνο το 5% των περιπτώσεων).

Επίσης το Waze σε πολύ κόσμο έχει πρόβλημα, όταν συνδέεται με το αμάξι, ενώ αλλιώς λειτουργεί.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα προβλήματα που είχα οφειλόταν σε καλώδια. Ένα άλλο θέμα που είχα ήταν με το OnePlus και με είχε τρελάνει. Έκανε ήχο σύνδεσης και αμέσως αποσυνδεοταν. Τελικά βρήκα μια λύση (δεν μπορώ να ξανά βρω το λινκ δυστυχώς) όπου έκανα disable μέσω ADB tools και κονσόλας, κάποια user profiles. Από τότε δουλεύει αμέσως.

Το Samsung της γυναίκας μου δεν είχε ποτέ πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το καλώδιο έφταιγε και στην περίπτωσή μου. Ενώ κατά την σύνδεση το αναγνωρίζει και ξεκινά το android auto στο κινητό, εμφάνιζε σφάλμα στο αμάξι.

 

Μόλις έβαλα από ένα lenovo tablet όλα καλά. Το κινητό είναι galaxy note 10 lite και το καλώδιο ένα sbs. Το κρίμα είναι ότι σαν καλώδιο είναι πολύ ποιοτικό και καμιά σχέση δεν έχει με του lenovo (είναι ίδια ποιότητας με του Samsung απλά είναι usb to type c).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...