Jump to content

Αντιμετώπιση προβλημάτων με IMEI σε Ι9300/Ι9305 (S3/S3 LTE)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή έπαθα κι έμαθα, κι επειδή πολλοί παθαίνουν και, μερικές φορές μαθαίνουν, κι άλλες δε μαθαίνουν, σας παραθέτω το πρόβλημα που μπορεί να δημιουργήσει κάποιος, και τον τρόπο αντιμετώπισης του χαμένου ΙΜΕΙ σε μία συσκευή.

 

Πολλοί με το S3, ίσως δοκιμάσατε να φλασάρετε κάποια rom από το S3 lte, ή και το ανάποδο. Οπως και να κάνετε root τις συσκευές, με κάποιο tool που προορίζονταν για την άλλη! Βέβαια μερικοί μπορεί να πειραματιστήκατε και με το odin, με αποτέλεσμα να κάνετε τα πράγματα χειρότερα ακόμα! Σε κάθε περίπτωση, το λιγότερο που μπορεί να γίνει είναι να βγαίνει το ανθρωπάκι του Android με το που ανάβετε το τηλέφωνο, και η συσκευή να μπαίνει αυτόματα σε Download Mode (που σημαίνει πως έχει καθαρίσει η εσωτερική μνήμη του κι έχετε απλά μια συσκευή σαν έναν Η/Υ όπου δεν υπάρχει λειτουργικό, ανάβει, και περιμένει να αρχίσει μια εγκατάσταση), μέχρι και να μπαίνετε στο λειτουργικό, και να βλέπετε πως στο IMEI και στο Φάσμα (Baseband), να γράφει "Κενό", ενώ με *#06# να σας γράφει "null/null".

 

ΤΟ ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΟ ΑΠΟ ΟΛΑ, ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΦΛΑΣΑΡΟΥΜΕ ΜΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΚΑΡΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ F. RESET TIME KAI AUTO REBOOT. ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ.

 

Οι λύσεις που θα βρείτε στο xda, εδώ και στο gsmhosting είναι πολλές. Οι περισσότερες δε χρειάζονται κάποιο box/flasher, και μόνο με το odin μπορείτε να κάνετε δουλειά. Με το πρόβλημα όμως με το κενό ΙΜΕΙ, λίγοι το έχουν ψάξει και το έχουν καταφέρει! Οπότε ας το δούμε λίγο πιο διεξοδικά

 

1. Σε περίπτωση που μας βγάζει στο Download mode με το που ανάβουμε τη συσκευή, απλά κατεβάζουμε μια rom που μας βολεύει από το sammobile.com και με το odin ( από το πεδίο PDA) τη φλασάρουμε. Στο τέλος του ποστ θα γράψω τα λινκ για τις πιο πρόσφατες επίσημες rom από τα Ελληνικά δίκτυα, και τις unbranded που δουλεύουν άψογα στο καθένα από τα 2 μοντέλα.

2. Αν ανάβοντας τη συσκευή, μας βγάζει στο λειτουργικό κανονικά αλλά έχει χαθεί το ΙΜΕΙ, στο απλό S3 (i9300) μπορείτε να βρείτε κάποιες λύσεις από το xda. Στο i9305, τρέχει μόνο μία. Και αυτή είναι ο kernel Perseus (τρέχουσα έκδοση 36.2, ή 36.3 Alpha).

3. To kernel μπορούμε να το φλασάρουμε και ΧΩΡΙΣ να έχουμε κανει root στο κινητό. Απλά το κατεβάζουμε, το φορτώνουμε στο odin, και το φλασάρουμε. Ανάβοντας πάλι το κινητό θα δούμε πως το ΙΜΕΙ και το Baseband έχουν επανέλθει! Οπότε αφήνουμε έτσι το τηλέφωνο, ή απλά το κάνουμε root ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ!!!! Οταν κάνετε όμως κάποια αναβάθμιση λογισμικού, να ξέρετε πως θα πρέπει να ξαναφλασάρετε τον Perseus.

4. Στην περίπτωση τώρα, όπου μετά από το 1ο βήμα, και μετά το quick fix με τον Perseus, το Serial της συσκευής εμφανίζεται σαν 000000000000, δε θα βρείτε και πολλά που να βοηθήσουν. Η μία λύση είναι ο Σωτήρης Μπουζίκος (aka SotMax, Developer στο xda developers, και μέλος μας κι εδώ, και μπορεί να φτιάξει κι όλο το τηλέφωνο εξ αρχής σαν εργοστασιακό στο 99% των περιπτώσεων! Το 1% ήμουν εγώ που του άλλαξα τα φώτα!!!), και η άλλη λύση, να είναι πιο απλή και από το ανάψετε τη συσκευή!!

- Κάνετε root τη συσκευή σας

- Κατεβάζετε κάποιο πρόγραμμα που να μπορεί να δει όλους τους φακέλους και να είναι για rooted συσκευές (προσωπικά προτιμώ το Root Explorer)

- Πηγαίνετε στο φακελο /efs/FactoryApp

- Κοιτάτε μέσα στο φάκελο αν υπάρχει κάποιο αρχείο serial_no. Αν υπάρχει, ανοίξτε το και δείτε τι γράφει μέσα. Αν έχει μηδενικά, αλλάξτε τα στο Serial της συσκευής σας. Αν δεν γράφει τίποτα, γράψτε το το Serial της συσκευής σας! Κι αν ΔΕΝ υπάρχει τέτοιο αρχείο, τότε απλά δημιουργήστε το αρχείο με όλα τα γράμματα μικρά, όπως το έφραψα παραπάνω, και αφού το ανοίξετε, γράψτε το Serial της συσκευής σας!

- Κάνετε ένα reboot τη συσκευή σας. Χαρείτε πάλι :)

 

Προσοχή. ΠΟΤΕ μη δοκιμάσετε να αλλάξετε το ΙΜΕΙ του κινητού σας. Κατ' αρχάς είναι παράνομο, και κατά δεύτερον είναι κάτι που δε θα μπορούσα να σας βοηθήσω ούτε εγώ, ούτε κάποιος άλλος εδώ μέσα. ΜΠΟΡΕΙ να γίνει, αλλά μόνο σε περίπτωση που μετά από λάθος φλασάρισμα εμφανίζει λάθος ΙΜΕΙ το κινητό σας, και από άτομα που διαθέτους τους καταλληλους flashers αν μετά από δικό σας reflash με το odin δε διορθωθεί το πρόβλημα. Οι οδηγίες παραπάνω ΔΕΝ είναι για να αλλάξετε το ΙΜΕΙ της συσκευής σας. Είναι ΜΟΝΟ για να το επανεμφανίσετε σε περίπτωση που σας βγάζει κενό ΙΜΕΙ, και για να διορθώσετε το θέμα με το Σειριακό της συσκευής. Η λύση παρέχεται επειδή σε αρκετές περιπτώσεις, αν η συσκευή δε στέλνει το σειριακό στο δίκτυο, το δίκτυο να δίνει πρόσβαση για κλήσεις, μηνύματα, ίντερνετ κλπ, αλλά το κινητό να κλειδώνει μονο σε GSM δίκτυα και να μην έχει πρόσβαση σε WCDMA & LTE.

 

Είμαστε εδώ για κάθε απορία σας! Παρακάτω παραθέτω και τις επίσημες rom από το κάθε δίκτυο για το κάθε μοντέλο ξεχωριστά.

 

i9300, Samsung Galaxy S3

Greece (EUR, Unbranded): http://www.hotfile.com/dl/193303446/4561c5d/I9300XXELLA_I9300OXXELL1_EUR.zip.html

Greece (Cosmote): http://www.hotfile.com/dl/189356032/ddc9148/I9300XXELLA_I9300COSLL1_COS.zip.html

Greece (Vodafone): http://www.hotfile.com/dl/190411547/2ef08f5/I9300XXELLA_I9300VFGELL3_VGR.zip.html

Cyprus (Voda-Cyta): http://www.hotfile.com/dl/193287402/219602c/I9300XXELLA_I9300OXXELL1_CYV.zip.html

 

i9305, Samsung Galaxy S3 lte

Greece (Cosmote): http://www.hotfile.com/dl/190002555/2e9c4a9/I9305XXBLL5_I9305COSBLL4_COS.zip.html

EUR-Vodafone: http://www.hotfile.com/dl/203611137/2f66335/I9305XXBMD1_I9305VODBMC1_VOD.zip.html

EUR-Unbranded: http://www.hotfile.com/dl/195491523/fe984cf/I9305XXBMB4_I9305XEFBMB2_XEF.zip.html

- Η Vodafone Ελλάδας δεν έχει βγάλει κάποια με ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ δικό της CSC όπως η Cosmote, και τα τηλέφωνα που πουλάει στο δίκτυό της είναι φλασαρισμένα με την Αγγλική rom ή με τη Γερμανική. Εγώ προτείνω την Αγγλική, καθώς η Γερμανία σταμάτησε την ανάπτυξη για το τηλέφωνο τον Ιανουάριο, ενώ στην Αγγλία η πιο πρόσφατη κυκλοφόρησε τον Απρίλιο.

- H XEF είναι γαλλική rom, unbranded, και μακράν η καλύτερη από άποψη κατανάλωσης μπαταρίας και μνήμης που έχει κυκλοφορήσει μέχρι στιγμής!

Edited by Superuser

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 89
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συγχαρητηρια για τη δουλεια σου !! Ελπιζω αχρειαστο να ναι βεβαια..
Ένδοξο ιστορικό : Sony Ericsson W600 , Sony Ericsson K810i , Nokia N78 , LG GT505 , Samsung i5800, Alcatel OT-918D , Sony Xperia Sole , Samsung Galaxy S3 4G, iPhone 5, LG G2, Xiaomi Redmi Note 3, LG V10, Samsung Galaxy S7 Edge, iPhone X
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πως βάζω τη γαλλική rom δεν είμαι root

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S IIΙ

Δεν χρειάζεται να εισαι root.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

εγω βρισκομαι στην 2 περιπτωση ανοιγει κανονικα το κινητο αλλα μετα απο αστερακ ι διεσι 06 διεση μου γραφει null τι κανω?

 

Κατ' αρχάς ποιο έχεις; το S3 ή το S3 4G; Αν έχεις το απλό S3, τότε αν δεις στο xda υπάρχουν λύσεις. Αν έχεις το S3 lte, τότε το πιο πιθανό είναι πως πήγες να το κάνεις root με κάποιο εργαλείο από το απλό S3. Ας αρχίσουμε από εκεί, και τα υπόλοιπα τα βλέπουμε στην πορεία :)

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Το I9300 έχω πήγα να κάνω ρουτ έκανα κανονικά κ στο recovery την έκανα την πατάτα. Τι λύσεις υπάρχουν ; Γιατί εψαξα αρκετά αλλά σαφή απάντηση δεν βρήκα
Link to comment
Share on other sites

Το I9300 έχω πήγα να κάνω ρουτ έκανα κανονικά κ στο recovery την έκανα την πατάτα. Τι λύσεις υπάρχουν ; Γιατί εψαξα αρκετά αλλά σαφή απάντηση δεν βρήκα

 

Για αρχή μπες στο Recovery, κάνε ένα Factory Reset/Wipe Data, κάνε ένα Clear Cache, και μετά μπες σε Download mode και αφού κατεβάσεις μια επίσημη ρομ από τα λινκ που έχω δώσει στο 1ο ποστ, φλάσαρέ την στο κινητό. Αν δεν διορθωθεί το πρόβλημα, πάμε παρακάτω αργότερα. Αν διορθωθεί, αφού το κάνεις, ξαναρωτάς για να σου δώσω download link για το root της συσκευής σου.

 

Ελπίζω μόνο στο odin να μην είχες τικάρει κάτι από τα NAND ERASE, CLEAR EFS και τις υπόλοιπες επιλογές, εκτός του Auto Reboot και του F. Reset Time που είναι τικαρισμένα από προεπιλογή....

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ με έσωσες από πολύ κόπο αυτές τις 3 μέρες που έψαχνα λύση σε πολλά γνωστά φόρουμ και καμία δεν είχε αποτέλεσμα και τελικά βρήκα την λύση εδώ.Είχα στενοχωρηθεί πάρα πολύ και πίστευα ότι θα καταλήξω στην αντιπροσωπεία και θα πληρώνω.Αλλά με έσωσες με αυτό το ποστ.Σε ευχαριστώ πολύ και όλους όσους βοήθησαν. :D
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ με έσωσες από πολύ κόπο αυτές τις 3 μέρες που έψαχνα λύση σε πολλά γνωστά φόρουμ και καμία δεν είχε αποτέλεσμα και τελικά βρήκα την λύση εδώ.Είχα στενοχωρηθεί πάρα πολύ και πίστευα ότι θα καταλήξω στην αντιπροσωπεία και θα πληρώνω.Αλλά με έσωσες με αυτό το ποστ.Σε ευχαριστώ πολύ και όλους όσους βοήθησαν. :D

 

Τι προβλημα ειχες εσυ κ πως το εφτιαξες;

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει ήδη αυτό κ παραμένει το προβλημα

 

- Κατέβασε αυτό: http://cdma-ware.com/workshop/nv-items/NV-items_reader_writer.rar

- Στον dialler, πάτα *#7284# και στο Qualcomm USB Settings διαλέγεις RMNET + DM + MODEM

- Στο NV Reader/Writer που κατέβασες, το τρέχεις και σώζεις το 00550 (από το σύνολο του range). Αυτό θα πάρει backup TO IMEI (και είναι αυτό που σε ενδιαφέρει)

- Ανοιξε αυτό που έκανες backup με το Notepad των Windows

- Δες πάνω στο κουτί του κινητού σου το ΙΜΕΙ (πχ. 351234567890123). Χώρισέ το σε ζευγάρια των 2 αριθμών, με τον 1ο μόνο του. Δηλαδή: 3 51 23 45 67 89 01 23. ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΤΟ ΙΜΕΙ ΤΗΣ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.

- Τώρα... Πριν από το 3, γράψε 08, μετά το 3 βάλε ένα Α, και ΑΝΤΕΣΤΡΕΨΕ τα νουμερα στα άλλα ζευγάρια. Δηλαδή: 08 3Α 15 32 54 76 98 10 32

- Τώρα... Αντικατέστησε τα πρώτα 9 ζευγάρια αριθμών στο NV block με τα 9 ζευγάρια που έφτιαξες, αποθήκευσε το αρχείο, φόρτωσέ το στο NV READ/WRITE, και φλάσαρέ το πίσω στη συσκευή.

- Κάνε ένα reboot και πες μου τα αποτελέσματα.

 

Οπως είπα και παραπάνω, είναι ενδεικτικά τα νούμερα του ΙΜΕΙ που έγραψα. Συμπλήρωσε το ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΙΜΕΙ από το κουτί (ή το αυτοκόλλητο πίσω από τη μπαταρία). Αν σε μπέρδεψα, στείλε το ΙΜΕΙ σου να σου γράψω ακριβώς πώς να το περάσεις, ή αν θέλεις στείλε μου ΚΑΙ το ΙΜΕΙ σου ΚΑΙ το αρχείο που θα σώσεις για να το κάνω και να στο στείλω πίσω...

 

Σε διαφορετική περίπτωση, team viewer :)

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Τι προβλημα ειχες εσυ κ πως το εφτιαξες;

 

'Εχω το gt i9305 και όταν το πήρα είχε πάνω την ρομ της t-mobile στοκ, αρουτάριστη (το έιχα πάρει μεταχειρισμένο αλλά το κινητό ήταν αχρησιμοποίητο και ενός μήνα για αυτό τόνισα το αρουτάριστο) και αποφάσισα να του κάνω ροοτ μιας και είχα ασχοληθεί πολύ με το προηγούμενο κινητό το gt i9300 και γενικά θέλω να παίρνω το περισσότερο από αυτό το κινητό για αυτό και πειραματίστηκα.Λοιπόν πέρασα στο gt i9305 cwm recovery κανονικά όλα κομπλέ του έκανα ροοτ και δούλευε ρολόι.Μετά από μερικές μέρες πήρα την απόφαση να του βάλω μία άλλη ρομ custom αυτή τη φορά που ήταν stock-based έκανα ξανά ροοτ και το κινητό δούλευε ξανά ρολοι.Κανένα πρόβλημα όλα κομπλέ και μετά αφού πειραματίστηκα με αυτήν την ρομ δοκίμασα και άλλες διάφορες ρομ και τέλος πάντων κατέληξα σε κάποια και την έιχα μέχρι τώρα ρουταρισμένη κτλ.Ώσπου αποφάσισα να κάνω μια δοκιμή περνώντας στοκ firmware ξάνα μέσω odin και να πειραματιστώ ύστερα με κάποιους καινούργιους kernel.Είχα κατεβάσει πριν κανά δύο εδβομάδες το τελευτάιο στοκ firmware που έιχε βγεί που ήταν μία έκδοση για τις nordic countries την οποία την είχα τεστάρει παραπάνω από μία φορά και δούλευε μια χαρά.Έτσι πήρα αυτήν την έκδοση και την ξαναφλάσαρα.Όλα έγιναν κανονικά το κινητό μπούταρε κανονικά και απλά παρατήρησα ότι δεν μου ζήτησε pin.Έτσι μετά το έψαξα και κατάλαβα ότι για κάποιο λόγο που μέχρι τώρα είναι άγνωστος μου σβήστηκε το ιmei και το baseband από το κινητό.Δοκίμασα πολλές λύσεις καμία όμως δεν δούλεψε και τελικά δούλεψε η λύση με το πέρασμα του perseus κέρνελ.Όλα κομπλέ τώρα :)

Link to comment
Share on other sites

'Εχω το gt i9305 και όταν το πήρα είχε πάνω την ρομ της t-mobile στοκ, αρουτάριστη (το έιχα πάρει μεταχειρισμένο αλλά το κινητό ήταν αχρησιμοποίητο και ενός μήνα για αυτό τόνισα το αρουτάριστο) και αποφάσισα να του κάνω ροοτ μιας και είχα ασχοληθεί πολύ με το προηγούμενο κινητό το gt i9300 και γενικά θέλω να παίρνω το περισσότερο από αυτό το κινητό για αυτό και πειραματίστηκα.Λοιπόν πέρασα στο gt i9305 cwm recovery κανονικά όλα κομπλέ του έκανα ροοτ και δούλευε ρολόι.Μετά από μερικές μέρες πήρα την απόφαση να του βάλω μία άλλη ρομ custom αυτή τη φορά που ήταν stock-based έκανα ξανά ροοτ και το κινητό δούλευε ξανά ρολοι.Κανένα πρόβλημα όλα κομπλέ και μετά αφού πειραματίστηκα με αυτήν την ρομ δοκίμασα και άλλες διάφορες ρομ και τέλος πάντων κατέληξα σε κάποια και την έιχα μέχρι τώρα ρουταρισμένη κτλ.Ώσπου αποφάσισα να κάνω μια δοκιμή περνώντας στοκ firmware ξάνα μέσω odin και να πειραματιστώ ύστερα με κάποιους καινούργιους kernel.Είχα κατεβάσει πριν κανά δύο εδβομάδες το τελευτάιο στοκ firmware που έιχε βγεί που ήταν μία έκδοση για τις nordic countries την οποία την είχα τεστάρει παραπάνω από μία φορά και δούλευε μια χαρά.Έτσι πήρα αυτήν την έκδοση και την ξαναφλάσαρα.Όλα έγιναν κανονικά το κινητό μπούταρε κανονικά και απλά παρατήρησα ότι δεν μου ζήτησε pin.Έτσι μετά το έψαξα και κατάλαβα ότι για κάποιο λόγο που μέχρι τώρα είναι άγνωστος μου σβήστηκε το ιmei και το baseband από το κινητό.Δοκίμασα πολλές λύσεις καμία όμως δεν δούλεψε και τελικά δούλεψε η λύση με το πέρασμα του perseus κέρνελ.Όλα κομπλέ τώρα :)

 

Το Serial Number στο εμφανίζει στο Ρθυμίσεις/Σχετικά με το τηλέφωνο;

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου τον εμφανίζει κανονικά

 

Κομπλέ τότε :)

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

@Aristeides Latou Εχω το i9300, Γερμανικο (συμφωνα με τα 3 γραμματα που βρισκουμε μεσω KIES), και βλεπω οτι εχω το πιο προσφατο PDA αρχειο μεσω sammobile, σε σχεση με την Γαλλικη εκδοση, Ι9300ΧΧΕΜC2. Φυσικα το CSC δεν ειναι το ιδιο, αλλα λογικα το λογισμικο ειναι. Αξιζει να περασω την γαλλικη εκδοση (καθαρα απο θεμα μπαταριας) ή μενω στην Γερμανικη?
Link to comment
Share on other sites

@Aristeides Latou Εχω το i9300, Γερμανικο (συμφωνα με τα 3 γραμματα που βρισκουμε μεσω KIES), και βλεπω οτι εχω το πιο προσφατο PDA αρχειο μεσω sammobile, σε σχεση με την Γαλλικη εκδοση, Ι9300ΧΧΕΜC2. Φυσικα το CSC δεν ειναι το ιδιο, αλλα λογικα το λογισμικο ειναι. Αξιζει να περασω την γαλλικη εκδοση (καθαρα απο θεμα μπαταριας) ή μενω στην Γερμανικη?

 

Στα 9305 που είχα, έπαιζα ανάμεσα στην γερμανική DBT και τη γαλλική XEF. Και οι 2 είναι εξ ίσου καλές, απλά οι Γάλλοι έχουν μια τάση να ανανεώνονται πιο συχνά, κοινώς να κλείνουν τρύπες και να κάνουν βελτιώσεις! Διαλέγεις κατ' επιλογήν σου! :)

Αυτός ο χώρος είναι δικός μου! Σταματήστε να παίζετε!!!! Ξέρω καράτε και δαγκώνω άσχημα!!!!!

 

Knowledge is power.

Immitation is immaturity

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Φιλες και φιλοι καλησπερα. Δυστυχως με τα "πειραματα" που κανω με το κινητο μου, καποια στιγμη εγκατεστησα μεσω odin το αρχειακι Bootloader_XXELLA_Odin.tar και απο τοτε δεν μου λειτουργει η συνδεση με το δικτυο κινητης τηλεφωνιας (vodafone). Ξαναπερασα ενα τυχαιο παλαιοτερο εργοστασιακο firmware (πχ I9300BUALF1_I9300VFGALF1_I9300BULF1_HOME.tar.md5) αλλα δεν "βλεπει" το δικτυο! Καποια λυση? Κοντευω να τρελλαθω! Υπαρχει περιπτωση να εχει αλλαξει το IMEI? Απ οτι βλεπω εχει αλλαξει και δεν ταιριαζει με το πραγματικο της συσκευης, αλλα το serial number ειναι σωστο!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ΕΧΕΙ ΑΛΛΞΕΙ ΤΟ IMEI ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ:

MODEL : GTI9300

IMEI : 0049990106400001

S/N : RF1CA93W6TZ

 

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ:

MODEL : GTI9300

IMEI : 353XXXXXXXXXXXX

S/N : RF1C66XXXXX

 

ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΟΤΑΝ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΕΝΑ CUSTOM ROM ΤΗΣ OMEGA

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΒΟΘΕΙΑ ΣΑΣ

 

GREG5130

CYPRUS

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 2 οι περιπτωσεις:

Ειτε "χαλασε" καποιοι κομματι απο το hardware (motherboard)

Ειτε καταστραφηκε το αρχειο .nv_data στον EFS φακελο.

 

Αφου φλασαρες ειναι η δευτερη περιπτωση.

Και εδω η λυση(εμενα δουλεψε αλλα θελει προσοχη στα backup)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1264021

 

Καλη σου τυχη φιλε!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα!!θα ήθελα βοήθεια αρκετή θα έλεγα.

ας ξεκινήσουμε

Μου έστειλαν δώρο το GT-i9305 απο γερμανία T-mobile δουλευε κανονικά..μια μέρα πέφτει απο τα χέρια και γίνεται κομμάτια η οθόνη, βλέπω στο ebay ολόκληρο housing έτοιμο για κούμπωμα με οθόνη frame κτλ...το πέρνω κουμπώνω ανάβει όλα καλά μέχρι εδώ.

δεν αναγνωρίζει τίποτα! IMEI άγνωστο κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και πάλι τα ίδια.Κατάσταση τηλεφώνου τροποποιήθηκε λέει..φόρτωσα απο την αρχή ROM unbranded και πάλι τα ίδια.Δοκίμασα αρκετούς τρόπους διαβάζοντας απο το XDA Developers και δεν γίνεται τίποτα το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να φορτώσω μια φρέσκια ROM.Το service mode μαυρο κενό δεν δείχνει τίποτα μέσα.Πάω να φορτώσω απο το QPST ενω βρίσκει port λέει no phone πάω RF-NV manager και εκεί βγάζει error..εχω δοκιμάσει το xposed installer για να αλλάξω κατάσταση τηλεφώνου τίποτα πετάει ένα error όταν κάνω install. Αμα μπορεί κάποιος να βοηθήσει την κατασταση γιατί κοντευω να τρελαθώ τρία βράδια τώρα έχω χάσει τον ύπνο μου διαβάζοντας :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
μάγκες τα φώτα σας παρακαλώ..έψαξα και αλλου αλλα δεν τα βρήκα..galaxy s3 μόλις του άλλαξα rom και έβαλα την omega χάθηκε το σήμα δεν κάνει εγγραφει δεν γίνετε τίποτα..άλλαξα 2-3 rom μέχρι και original αλλα τίποτα πάλι..μπήκα από root explorer αλλα στο serial_n έβαλα αυτό που γραφει πίσω από τι συσκευή αλλα πάλι τίποτα δεν έχω σήμα..άλλαξα modem αλλα και πάλι το ίδιο..το πρόβλημα έγινε από την ώρα που έβαλα την omega rom..τι να κανω??
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...