Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτησω και παλι για την mg4, διοτι κατι δεν καταλαβα καλα...:wacko: Υπαρχει κανενας χρηστης που να την πηρε αυτοματα στο κινητο του η ολοι την περασανε μεσω odin η kies?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να ρωτησω και παλι για την mg4, διοτι κατι δεν καταλαβα καλα...:wacko: Υπαρχει κανενας χρηστης που να την πηρε αυτοματα στο κινητο του η ολοι την περασανε μεσω odin η kies?

 

Εννοείται πως πολλοί την πήραν αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια κατι χαλασα...

 

Μετα απο κατα επανάληψη φλασαρισμα της Revolution οταν ανοιγω το κινητο μου βγαζει συνεχεια αυτα τα γράμματα

http://i402.photobucket.com/albums/pp110/cinemusic/Screenshot_2013-09-14-23-20-33_zpsa0f94fb3.png[/url]

Επισης παρατηρώ πως απο το Power button δεν χρειαζεται πλεον να το πατω παρατεταμένα αφου με μολις με ενα δευτερολεπτο πατημένο σβηνει χωρις να μου δινει την επιλογή με το μενου που με ρωτα αν θελω να κανω απενεργοποίηση η επανεκκίνηση.

Περασα το backup που ειχα απο την μανισια rom με το CWM αλλα μια απο τα ιδια...

Καμια ιδεα;

 

Ουφ...

Τελικα επρεπε να χρησιμοποιήσω τον root explorer για να περασω το backup του efs πραγμα που δεν γινόταν με τον solid .

Ολα καλα λοιπον και χιλια ευχαριστω σε οσους με βοηθησαν με τα μηνύματα τους;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως πολλοί την πήραν αυτόματα.

 

μαλλον φιλε εχει να κανει με το CSC και την χωρα προελευσης. ετσι εξηγειται οτι την πηραν πολλοι εδω μεσα μιας και η πλειοψηφια εχει ελληνικο κινητο. οποτε δεν χρειαζεται να ανησυχω γιατι το κινητο μου δεν την εχει "φορεσει" ακομη...:happy:

Link to comment
Share on other sites

παιδια γνωριζει κανεις καποιο προγραμμα gps που να του δινεις συντεταγμενες και να σου βγαζει την τοποθεσια;:)
Link to comment
Share on other sites

παιδια γνωριζει κανεις καποιο προγραμμα gps που να του δινεις συντεταγμενες και να σου βγαζει την τοποθεσια;:)

 

Υπάρχει νήμα για αυτό που ζητάς. Τσέκαρε Android - προτάσεις: GPS και Πλοήγηση. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Στις Ρυθμισεις->επιλογες προγραμματιστη υπαρχει μια επιλογη που λεγεται

Εξαν.αποδοση GPU (χρηση επιτάχυνσης υλικού 2D στις εφαρμογές) και

έχει ενα κουτάκι που τσεκάρεις η ξετσεκάρεις την συγκεκριμένη επιλογή.

Ξέρει κάποιος τι κάνει αυτή η ρύθμιση και αν επηρεάζει την ταχύτητα των εφαρμογών?.

Ευχαριστώ.

Edited by charis232
Link to comment
Share on other sites

Ποιά costum recovery μου προτείνετε για το I9305 και πώς τη περνάμε το εχω root
Ποια ρομ να βαλεις ειναι καθαρο αντικειμενικο θεμα , αναλογα τι θεμα θες απο το κινητο σου.. Τωρα πως να το περασεις αν κανεις τον κοπο και πας στην πρωτη σελιδα εχει αναλυτικες οδηγιες..

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

Ποια ρομ να βαλεις ειναι καθαρο αντικειμενικο θεμα , αναλογα τι θεμα θες απο το κινητο σου.. Τωρα πως να το περασεις αν κανεις τον κοπο και πας στην πρωτη σελιδα εχει αναλυτικες οδηγιες..

 

Δεν ρωτάω για rom Άλλα για recovery

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρωτάω για rom Άλλα για recovery

 

Ε... Κοιτα, δεν έχεις και πολλές επιλογές.

Εγώ πάντα είχα cwm αλλά αυτό είναι δικό σου θέμα. Μπορείς ή αυτό ή TWRP. Ότι άλλο υπάρχει είναι σχετικά ασταθές, εκτός αν πρόκειται για μονταρισμένη έκδοση των παραπάνω, που δεν συνιστώ.

 

CWM πάντως εγώ πάντα περνούσα με την επίσημη εφαρμογή, rom Manager. 2 λεπτά δουλειά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ε... Κοιτα, δεν έχεις και πολλές επιλογές.

Εγώ πάντα είχα cwm αλλά αυτό είναι δικό σου θέμα. Μπορείς ή αυτό ή TWRP. Ότι άλλο υπάρχει είναι σχετικά ασταθές, εκτός αν πρόκειται για μονταρισμένη έκδοση των παραπάνω, που δεν συνιστώ.

 

CWM πάντως εγώ πάντα περνούσα με την επίσημη εφαρμογή, rom Manager. 2 λεπτά δουλειά είναι.

 

Τη touch cwm μπορώ να τη βάλω με το rom manager;

Πάντως τις εχω κατεβάσει απο το επίσημο site πως τη κάνω εγκατάσταση

Με mobily odin; είναι img Αρχείο

Link to comment
Share on other sites

Τη touch cwm μπορώ να τη βάλω με το rom manager;

Πάντως τις εχω κατεβάσει απο το επίσημο site πως τη κάνω εγκατάσταση

Με mobily odin; είναι img Αρχείο

 

Με το συμπάθειο, αλλά κατέβασες το rom manager χωρίς καν να ξέρεις τι κάνει;

Διάβασε την περιγραφή του.

Link to comment
Share on other sites

Με το συμπάθειο, αλλά κατέβασες το rom manager χωρίς καν να ξέρεις τι κάνει;

Διάβασε την περιγραφή του.

 

Δεν κατέβασα το rom manager αλλά τα cwm αρχεία που είναι σε img και

ρωτάω πως μπορώ να τα κάνω εγκατάσταση με το mobile odin ή και με το odin από το pc

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατέβασα το rom manager αλλά τα cwm αρχεία που είναι σε img και

ρωτάω πως μπορώ να τα κάνω εγκατάσταση με το mobile odin ή και με το odin από το pc

 

H πρώτη ερώτηση σου ήταν αν μπαίνουν με το rom manager.

Kαι η απάντηση είναι ότι με αυτό μπαίνουν τα img που κατέβασες.

Το rom manager το έφτιαξε η ομάδα που έφτιαξε και το cwm.

Link to comment
Share on other sites

Guys καλησπέρα...Δυστυχώς για πρώτη φορά έκανα κάτι στον γαλαξία μου που δέν μπορώ να τον ανακτήσω...Φλάσαρα καποιον kernel σε 4.3 custom κ απο τότε δέν ζητάει Pin code,δέν υπάρχει σήμα για κλήσεις,δεν υπάρχουν data καθώς το imei μου το βγάζει σαν unknow...

Συνεπώς καταστραμένο Imei...

Εχω όμως efs backup folder ο οποιος περιέχει 3 efs backup διαφόρων μηνών με καταλαξη tar.gz

Οτι κ αν έχω κάνει δέν έχω καταφέρει τπτ...Φλασαρα επίσημη jb με odin...τπτ

Φλάσαρα modem για την jb με odin...τπτ...

Ξεζίπαρα ένα απο τα αρχεία efs απ το backup που είχα κ με root explorer έκανα επικόλληση κ αντικατάσταση του υπάρχον φακέλου efs...

ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ....

Παρακαλώ πολύ την βοήθεια σας καθώς χάνω τον γαλαξία μου...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Πάρης......
Link to comment
Share on other sites

Guys καλησπέρα...Δυστυχώς για πρώτη φορά έκανα κάτι στον γαλαξία μου που δέν μπορώ να τον ανακτήσω...Φλάσαρα καποιον kernel σε 4.3 custom κ απο τότε δέν ζητάει Pin code,δέν υπάρχει σήμα για κλήσεις,δεν υπάρχουν data καθώς το imei μου το βγάζει σαν unknow...

Συνεπώς καταστραμένο Imei...

Εχω όμως efs backup folder ο οποιος περιέχει 3 efs backup διαφόρων μηνών με καταλαξη tar.gz

Οτι κ αν έχω κάνει δέν έχω καταφέρει τπτ...Φλασαρα επίσημη jb με odin...τπτ

Φλάσαρα modem για την jb με odin...τπτ...

Ξεζίπαρα ένα απο τα αρχεία efs απ το backup που είχα κ με root explorer έκανα επικόλληση κ αντικατάσταση του υπάρχον φακέλου efs...

ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ....

Παρακαλώ πολύ την βοήθεια σας καθώς χάνω τον γαλαξία μου...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

 

Δοκίμασε να φλασσαρεις αυτό http://db.tt/WUt4vvt7

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να φλασσαρεις αυτό http://db.tt/WUt4vvt7

 

Δυστυχώς φλάσαρα σε ics προτού δώ το μνμ σου...

Λοιπόν μετά το flash σε ics δέν ζήτησε pin,όμως....Δείχνει οτι έχω κανονικά σήμα κ στις ρυθμίσεις/πληροφορίες συσκευής δείχνει την εκδοση βασικού φάσματος που πρίν έδειχνε σαν unknow κ στην κατάσταση δείχνει imei όχι όμως σωστο,τελειώνει σε 0000 καθώς ακριβώς απο κατω στο imeisv δείνει 01 ενώ πρίν το έδειχνε unknow...

Ομως προσπάθησα για κλήση κ λέει μή εγγεγραμένο δίκτυο...

To αρχείο που μου έδωσες μπορώ να το φλασάρω τώρα που είμαι με ics η είναι για άλλο firmware?

Σε ευχαριστώ πολύ....

 

 

Το φλασαρα με cwm το xxemg4 κ δυστυχώς δέν άλλαξε τπτ απ τα παραπάνω...

 

edit κ ο σειριακός αριθμός είναι 000000000000000000

Edited by paris_rx8
edit
Πάρης......
Link to comment
Share on other sites

Efs backup πως πηρες?

Αν ειχες παρει με root explorer βαλε τον φακελο στο σύστημα κ καισι μετα καντον extract για να πάρει τα permissions

Edited by cocous
Link to comment
Share on other sites

Guys καλησπέρα...Δυστυχώς για πρώτη φορά έκανα κάτι στον γαλαξία μου που δέν μπορώ να τον ανακτήσω...Φλάσαρα καποιον kernel σε 4.3 custom κ απο τότε δέν ζητάει Pin code,δέν υπάρχει σήμα για κλήσεις,δεν υπάρχουν data καθώς το imei μου το βγάζει σαν unknow...

Συνεπώς καταστραμένο Imei...

Εχω όμως efs backup folder ο οποιος περιέχει 3 efs backup διαφόρων μηνών με καταλαξη tar.gz

Οτι κ αν έχω κάνει δέν έχω καταφέρει τπτ...Φλασαρα επίσημη jb με odin...τπτ

Φλάσαρα modem για την jb με odin...τπτ...

Ξεζίπαρα ένα απο τα αρχεία efs απ το backup που είχα κ με root explorer έκανα επικόλληση κ αντικατάσταση του υπάρχον φακέλου efs...

ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ....

 

Παρακαλώ πολύ την βοήθεια σας καθώς χάνω τον γαλαξία μου...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

 

 

Κατέβασε αυτο

http://db.tt/xfyzbdEF βάλτο στο pc και κανε restore το αρχείο efs backup που εχεις

Link to comment
Share on other sites

Efs backup πως πηρες?

Αν ειχες παρει με root explorer βαλε τον φακελο στο σύστημα κ καισι μετα καντον extract για να πάρει τα permissions

 

Δημιουργόταν μόνο του πριν το πέρασμα κάποιας rom.Το προσπάθησα κ αυτό.Οταν λές να πάρει τα permissions?Εγώ το έκανα extract απ το φακελο που ειχα backup,πηγα στον efs εκανα διαγραφή την οποία δέν με άφηνε όλο το φακελο,όμως τα αρχεία που περιείχε ο φάκελος efs διαγράφονταν κ μετά έκανα Paste τον efs...Αλλα τπτ δυστυχώς.

 

Κατέβασε αυτοhttp://db.tt/xfyzbdEF βάλτο στο pc και κανε restore το αρχείο efs backup που εχεις

 

Ειχα προσπαθήσει με την τελευταία εκδοση την 2.0.70 χωρίς κάποιο αποτέλεσμα...Κατέβασα ομως κ αυτό το θέμα είναι οταν πατάω restore λέει NO EFS BACKUP TO RESTORE.

Σε τί διαδρομή πρεπει να βάλω το backup μου για να το δεί στο restore?

Ευχαριστώ πολύ όλους σας...

Πάρης......
Link to comment
Share on other sites

Ειχα προσπαθήσει με την τελευταία εκδοση την 2.0.70 χωρίς κάποιο αποτέλεσμα...Κατέβασα ομως κ αυτό το θέμα είναι οταν πατάω restore λέει NO EFS BACKUP TO RESTORE.

Σε τί διαδρομή πρεπει να βάλω το backup μου για να το δεί στο restore?

Ευχαριστώ πολύ όλους σας...

Πρέπει να το βάλεις στον ίδιο φάκελο που έχεις αποθηκεύσει το script για το backup και restore του efs ,προϋπόθεση οτι το backup το έχεις πάρει με το ίδιο εργαλείο που θελεις να κάνεις restore .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργόταν μόνο του πριν το πέρασμα κάποιας rom.Το προσπάθησα κ αυτό.Οταν λές να πάρει τα permissions?Εγώ το έκανα extract απ το φακελο που ειχα backup,πηγα στον efs εκανα διαγραφή την οποία δέν με άφηνε όλο το φακελο,όμως τα αρχεία που περιείχε ο φάκελος efs διαγράφονταν κ μετά έκανα Paste τον efs...Αλλα τπτ δυστυχώς.

 

 

 

Ειχα προσπαθήσει με την τελευταία εκδοση την 2.0.70 χωρίς κάποιο αποτέλεσμα...Κατέβασα ομως κ αυτό το θέμα είναι οταν πατάω restore λέει NO EFS BACKUP TO RESTORE.

Σε τί διαδρομή πρεπει να βάλω το backup μου για να το δεί στο restore?

Ευχαριστώ πολύ όλους σας...

 

Η άλλη περίπτωση είναι να ξεπεράσεις τη Rom που είχες όταν πήρες το backup, να κάνεις όπως έκανες copy paste τον efs φάκελλο και μετά να ξαναλλάξεις στη Rom. Ποια ήταν η "κάποια Rom" που πέρασες?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το βάλεις στον ίδιο φάκελο που έχεις αποθηκεύσει το script για το backup και restore του efs ,προϋπόθεση οτι το backup το έχεις πάρει με το ίδιο εργαλείο που θελεις να κάνεις restore .

 

Οπότε κ έκανα το εξής εφόσον κ δέν ήτανε το backup με το ίδιο εργαλείο,οπότε κ προσπάθησα να κάνω καινούργιο backup κ στην θέση του να μετανομάσω το παλιό δικό μου όμως όταν παει να το κάνει tar.arhive βγάζει failed...

Πέταξα όμως τα δικά μου backup στο φάκελο,τα είδε το πρόγραμμα όμως κ στα 3 αρχεία .tar που έκανα restore δέν άλλαξε τπτ.

Το imei εξακολουθεί να είναι 0049991064000 κ ο σειριακός 000000000000000.

Προφανώς να θέλει κάποια μετανομασία στα αρχεία του backup μου η οποία δέν ξέρω ποια μπορεί να είναι..

 

Η άλλη περίπτωση είναι να ξεπεράσεις τη Rom που είχες όταν πήρες το backup, να κάνεις όπως έκανες copy paste τον efs φάκελλο και μετά να ξαναλλάξεις στη Rom. Ποια ήταν η "κάποια Rom" που πέρασες?

 

Τα αρχεία efs που έχω έχουν ημερομηνία efs_30Jan2013-0816.tar/efs_22Mar2013-1443.tar κ δυστυχώς δέν θυμάμαι ποιά είχα τότε καθώς έχω αλλάξει πολλές rom...

 

Βλέπω πως τελικά δέν γίνεται τπτ κ μάλλον θα φύγει για service...Το θέμα έιναι πώς μηδενίζω τον counter καθώς σε παλιά απόπειρα να το κάνω με το triangle away θυμάμαι δέν κατάφερα να κάνω κάτι κ εξακολουθούσε να παραμένει το κόκκινο πάνω αριστερά,προφανώς γιατί είχα καινούργιο bootloader...

Γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να κάνω για να μηδενίσω κ που μπορώ να βρώ κατάλληλο bootloader για να πάει για service?

Πάρης......
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...