Jump to content

Ideos X5 : Πλήρης Οδηγός Εγκατάστασης


ooTYPOSoo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πλήρης οδηγός Huawei IDEOS X5!

 

 

!~!ΠΡΟΣΟΧΗ!~!

ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΒΛΑΒΗ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΥΠΟΣΤΕΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΑΣ! ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΜΕ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΡΙΣΚΟ!

!~!ΠΡΟΣΟΧΗ!~!

 

Αρχίζοντας πρέπει να σας πω ότι είναι ΑΚΡΩΣ απαραίτητο να έχετε την Official 2.3 Gingerbread τις Huawei στο κινητό σας για να ακολουθήσετε όλον τον οδηγό!

 

Αυτή μπορείτε να την βρείτε εδώ: Official 2.3

(αν το link δεν λειτουργεί απλά ξαναπροσπαθήστε κάποιες φορες! Τα server τις Huawei μας παίζουν παιχνίδια όπως πάντα, και για πάντα)

Δεν είναι η τελευταία official αλλα η ακριβώς προηγούμενη(και πάλι 2.3 αλλα λίγο παλιότερη "κυκλοφορία") και αυτό επειδή η καινούργια δεν μπορεί να γίνει Root κάτι που είναι απαραίτητο για όλη την διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσει κάποιος για να βάλει την ICS!

 

Εγκατάσταση τις Official 2.3:

 

Το προαναφερθέν αρχείο περιλαμβάνει έναν φάκελο: STEP1!

Αυτός ο φάκελος περιλαμβάνει ΑΛΛΟ φάκελο: DLOAD

Αντιγράφεται τον συγκεκριμένο(τον DLOAD, και ΟΧΙ τον STEP 1) και τον κάνετε επικόλληση μέσα στην SD του κινητού σας!

 

!~!ΠΡΟΣΟΧΗ!~!

Η κάρτα SD πρέπει να έχει τουλάχιστον 512 MB άδεια!

Συνιστώ να την κάνετε format πριν επιχειρήσετε την αναβάθμιση!

 

Εdit: Αναγκαστικό το format της sd!

 

 

 

Αφού λοιπόν η SD σας έχει μέσα μονο τον φάκελο DLOAD κάντε restart το κινητό σας πατώντας ταυτόχρονα τα δυο κουμπιά ελεγχου του ήχου

~ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΜΠΙ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ~

 

Αν έχετε ακολουθήσει μέχρι εδώ τα βήματα σωστά, το κινητό σας θα πρέπει να αρχίσει να κάνει Install την καινούργια έκδοση!

 

Όταν τελειώσει το κινητό θα κάνει από μονο του restart!

Συγχαρητήρια έχετε εγκαταστήσει την official 2.3 Gingerbread τις Huawei στο κινητό σας(Που προσωπικά βρίσκω απαίσια και αθλια!)

 

Όμως ο σκοπός μας ήταν να βάλουμε το PagotoSanntouits και όχι τον κοκκινοτριχη!

 

Για αυτόν τον λόγο θα χρειαστούμε να κάνουμε Root το κινητό μας και να εγκαταστήσουμε το ClockWorkMod Recovery!

 

Rooting Official 2.3:

 

Θα χρειαστείτε αυτό το πρόγραμμα: SuperOneClick v2.3.3

 

1. Ανοίξτε τον Dialer στο κινητό σας και πληκτρολογήστε τα εξής:

*#*#2846579#*#*

Αν το κάνετε σωστά χωρίς να χρειαστεί να κάνετε οτιδήποτε άλλο, θα πρέπει να σας ανοίξει ένα Menu!

2.Πλοηγηθείτε μέσα στο menu στα εξής:

projectmenu > background settings > log settings > log switch > Και ενεργοποιήστε το!(Set Log On)

Και κάντε restart το κινητό

3.Πηγαίντε στις ρυθμίσεις του κινητού σας!

Στην κατηγορία εφαρμογές και κάντε ενεργοποίηση την αποσφαλμάτωση USB η αλλιώς εντοπισμός σφαλμάτων η αλλιώς USB debugging!

4.Συνδέστε το κινητό με τον υπολογιστή μέσω USB!

!~!ΠΡΟΣΟΧΗ!~!

ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ USB!

5. Ανοίξτε το SuperOneClick

Πατήστε ROOT(πάνω αριστερά) αν σας ζητήσει για εγκατάσταση των Driver κάντε αποδοχή!

αφήστε το να τελειώσει την διαδικασία του!

 

Αν μέχρι εδώ έχετε ακολουθήσει όλα τα βήματα σωστά τώρα το κινητό σας θα πρέπει να έχει γίνει ROOTED!

 

Επόμενο βήμα στο ταξίδι τις αναβάθμισης(μα είμαι και πολύ ποιητής ρε πο*στη μου xD) θα πρέπει να εγκαταστήσουμε το CWMrecovery έτσι ώστε να μπορέσουμε να κάνουμε Flash το Σαντουιτσάκι!

 

Installing CWM:

 

1) Πηγαίντε στις ρυθμίσεις του κινητού και απενεργοποιήστε το Fast Boot. Είναι στο γενικό menu τον ρυθμίσεων

2) Κατεβάστε το CWM recovery: Εδώ

3) Κατεβάστε από το Google Play (Android Market) το Root Explorer και το Remount

4) Περάστε στην SD το αρχείο που κατεβάσατε(Το CWM Recovery του βήματος 2)!

5) Με το remount βρείτε από την λίστα το .cust_backup/image και κάντε το Mount σε R/W.

6) Με τον root explorer βρείτε το αρχείο που κατεβάσατε και κάντε τον αντιγραφή/επικόλληση στον ίδιο φάκελο που κάνατε Mount σε R/W στο προηγούμενο βήμα αντικαθιστώντας το υπάρχον recovery.img(αν υπάρχει)!

 

Τα καταφέρατε αν ακολουθήσατε τα βήματα σωστά τότε έχετε εγκαταστήσει το CWM Recovery στο κινητό σας!

 

Τώρα ήρθε η ώρα που όλη περιμένατε, η εγκατάσταση του ICS!

 

Installing Aurora ICS

 

1) Κατεβάστε αυτό: Aurora ICS(Βρείτε την πιο πρόσφατη έκδοση)

Τελευταία έκδοση μέχρι τώρα: 2.02(16/3/2012)

2) Αντιγράψτε το μέσα στην SD του κινητού σας

3) Απενεργοποιήστε το κινητό σας! Καθώς πατάτε το κουμπί το κουμπί ενεργοποίησης να πατάτε ταυτόχρονα και το κουμπί που ΑΝΕΒΑΖΕΙ την ένταση του ήχου!

Δηλαδή πατάμε Power On + Volume Up ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και ΠΑΡΑΤΕΤΙΜΕΝΑ, μέχρι να βγούμε στο menu του ClockWorkMod (έχει μπλε γράμματα θα το καταλάβετε)

Η πλοήγηση εδώ γίνετε με τα κουμπιά αυξομείωσης ήχου και η επιλογή με το πλήκτρο ενεργοποίησης του κινητού!

4) Επιλέγουμε: wipe data/factory reset και αφού τελειώσει αυτό επιλέγουμε wipe cache partition!

5) Πηγαίνουμε στην τελευταία επιλογή η οποια θα μας πάει σε ένα άλλο menu και από εκεί επιλέγουμε Wipe Dalvik Cache!

Γυρνάμε στο αρχικό menu με την επιλογή Go Back

6) πηγαίνουμε στην επιλογή Install Zip from SD Card>Choose ZIP from sdcard>Και εδώ βρίσκουμε ΚΑΙ επιλέγουμε το αρχείο που κατεβάσατε στο πρώτο βήμα του Installing ICS!

Το αφήνουμε να τελειώσει την διαδικασία του!

7) Αφού τελειώσει θα σας μεταφέρει στο αρχικό menu του CWM recovery, από εδώ επαναλάβετε τα βήματα 4-5

8) Από το αρχικό menu του CWM recovery επιλέγουμε την πρώτη επιλογή reboot system now!

 

 

Αυτό ήταν έχετε εγκαταστήσει την Aurora ICS στο κινητό σας απολαύστε!

 

Edit: Τα σωστά links προστέθηκαν! :)

 

Video με το Ideos X5 μου να τρέχει την Custom ROM Aurora ICS:

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=jupyPSXIuKE]Huawei Ideos X5 Running Android ISC 4! - YouTube[/ame]

Edited by athanaso77

Ο αετός πεθαίνει στον αέρα!

-----------------------------------

Κινητή Συσκευασία: Huawei Ideos X5

ROM: Aurora ICS

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 66
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα, ενώ έχω κάνει όλα τα βήματα κ είμαι σε καλό δρόμο αφού κάνω το wipe cache partition λες να πάμε στην τελευταία επιλογή (touchscreen firmware update) μου λέει πως το update απέτυχε, απο εκεί κ πέρα δεν μπορώ να βρω το wipe Dalvik cache? τι να κάνω? helpppp :(:(:(:wacko::wacko::wacko::wacko: Edited by sonorman1
Link to comment
Share on other sites

υποθετω πως ο οδηγος του φιλου παραπανω ειναι ακριβης μεταφραση των οδηγων του xda οποτε δε μπηκα στο κοπο να τσεκαρω το τι γραφει, μια χαρα θα ναι αν ειναι ακριβης μεταφραση

 

επειδη πολλοι παραπονιουνται για λινκς (με το δικιο τους) παρτε:

 

Official 2.3 518

http://dl.dropbox.com/u/25586910/Huawei%20U8800%20ICS/U8800V100R001C00B518G001%20%28Beta1.0%29%28Overseas%20Normal%29%28Gingerbread%29.zip

 

SuperOneClick v2.3.3

http://dl.dropbox.com/u/25586910/Huawei%20U8800%20ICS/SuperOneClickv2.3.3-ShortFuse.zip

 

CWM recovery

http://dl.dropbox.com/u/25586910/Huawei%20U8800%20ICS/recovery.img

 

Root explorer

http://dl.dropbox.com/u/25586910/Huawei%20U8800%20ICS/rootexplorer_2.172.apk

 

Aurora ICS 2.06 experimental (android 4.0.4)

http://dl.dropbox.com/u/25586910/Huawei%20U8800%20ICS/aurora_2.06_experimental.zip

Aurora ICS 2.05 (android 4.0.3)

http://garr.dl.sourceforge.net/project/icsaurora/aurora_2.05.zip

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, ενώ έχω κάνει όλα τα βήματα κ είμαι σε καλό δρόμο αφού κάνω το wipe cache partition λες να πάμε στην τελευταία επιλογή (touchscreen firmware update) μου λέει πως το update απέτυχε, απο εκεί κ πέρα δεν μπορώ να βρω το wipe Dalvik cache? τι να κάνω? helpppp :(:(:(:wacko::wacko::wacko::wacko:

 

Φανταζομαι θα το εχεις βρει ηδη

Απο το αρχικο menu

advanced > wipe dalvik cache

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι θα το εχεις βρει ηδη

Απο το αρχικο menu

advanced > wipe dalvik cache

 

ναι ήταν δικό μου το λάθος όλα μια χαρά πάει σφαίρα ο Κινέζος :lol::lol::lol::cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλημέρα, έχω μάλλον τεράστιο πρόβλημα το οποίο και δεν καταλαβαίνω πως προκλήθηκε... βρήκα στο xda ένα zip για AURORA 2.02 (την AURORA φοράει το κινητό) για το πως να αλλάξω το εικονίδιο της μπαταρίας και να το κάνω να φαίνεται σαν επί τοις εκατό υπόλοιπο. Μπήκα σε recovery, έκανα install from zip, όπως και ζητούσε, και από όταν προσπάθησα να κάνω restart και μετά δεν ξανάνοιξε ποτέ!!! δείχνει το σηματάκι της huawei, μετά το logo της AURORA, και ως εκεί!!! τίποτα άλλο... προσπάθησα να ξαναμπώ σε recovery mode αλλά όσες φορές και αν το επιχείρησα μου έβγαζε και μου βγάζει μια ροζ οθόνη χωρίς κάτι άλλο, χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι. την μπαταρία ούτε που θυμάμαι πόσες φορές την έβγαλα για να μπορώ να ξαναδοκιμάσω.... όποιος μπορεί ας βοηθήσει γιατί από χθες δεν έχω τηλέφωνο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα, έχω μάλλον τεράστιο πρόβλημα το οποίο και δεν καταλαβαίνω πως προκλήθηκε... βρήκα στο xda ένα zip για AURORA 2.02 (την AURORA φοράει το κινητό) για το πως να αλλάξω το εικονίδιο της μπαταρίας και να το κάνω να φαίνεται σαν επί τοις εκατό υπόλοιπο. Μπήκα σε recovery, έκανα install from zip, όπως και ζητούσε, και από όταν προσπάθησα να κάνω restart και μετά δεν ξανάνοιξε ποτέ!!! δείχνει το σηματάκι της huawei, μετά το logo της AURORA, και ως εκεί!!! τίποτα άλλο... προσπάθησα να ξαναμπώ σε recovery mode αλλά όσες φορές και αν το επιχείρησα μου έβγαζε και μου βγάζει μια ροζ οθόνη χωρίς κάτι άλλο, χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι. την μπαταρία ούτε που θυμάμαι πόσες φορές την έβγαλα για να μπορώ να ξαναδοκιμάσω.... όποιος μπορεί ας βοηθήσει γιατί από χθες δεν έχω τηλέφωνο.

Ευχαριστώ

 

καλησπέρα. εδώ και μερικές μέρες το τηλέφωνο είναι τούβλο λόγω λάθους στο format .μετά απο πολλές άσκοπες προσπάθειες θα παρακαλούσα ,οποίος έχει την καλή διαθέσει να ανάβαση τα αρχεία που έχει το ideos x5 στην μνήμη και στον Ε' δίσκο που βγάζει όταν είναι σε ροζ οθόνη για να κάνω μια τελευταία προσπάθεια ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια μονο το προτω λινκ είναι λαθος και θα φτιάξει ASAP

Ο αετός πεθαίνει στον αέρα!

-----------------------------------

Κινητή Συσκευασία: Huawei Ideos X5

ROM: Aurora ICS

Link to comment
Share on other sites

Πλήρης οδηγός Huawei IDEOS X5!

 

Εγκατάσταση τις Official 2.3:

 

Το προαναφερθέν αρχείο περιλαμβάνει έναν φάκελο: STEP1!

Αυτός ο φάκελος περιλαμβάνει ΑΛΛΟ φάκελο: DLOAD

Αντιγράφεται τον συγκεκριμένο(τον DLOAD, και ΟΧΙ τον STEP 1) και τον κάνετε επικόλληση μέσα στην SD του κινητού σας!

 

!~!ΠΡΟΣΟΧΗ!~!

Η κάρτα SD πρέπει να έχει τουλάχιστον 512 MB άδεια!

Συνιστώ να την κάνετε format πριν επιχειρήσετε την αναβάθμιση!

 

Εdit: Αναγκαστικό το format της sd!

 

 

 

Αφού λοιπόν η SD σας έχει μέσα μονο τον φάκελο DLOAD κάντε restart το κινητό σας πατώντας ταυτόχρονα τα δυο κουμπιά ελεγχου του ήχου

~ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΜΠΙ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ~

 

Αν έχετε ακολουθήσει μέχρι εδώ τα βήματα σωστά, το κινητό σας θα πρέπει να αρχίσει να κάνει Install την καινούργια έκδοση!

 

Όταν τελειώσει το κινητό θα κάνει από μονο του restart!

Συγχαρητήρια έχετε εγκαταστήσει την official 2.3 Gingerbread τις Huawei στο κινητό σας(Που προσωπικά βρίσκω απαίσια και αθλια!)

 

Μετά από αυτό το βήμα με το πάτημα των κουμπιών κατά την έναρξη η οθόνη γίνεται ροζ. ειναι φυσιολογικό αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αυτό το βήμα με το πάτημα των κουμπιών κατά την έναρξη η οθόνη γίνεται ροζ. ειναι φυσιολογικό αυτό?

 

 

'Οχι, είσαι σήγουρος ότι έχεις περάσει τον STEP1 στην SD Card αφού την έκανες αυτήν format;

 

Kαλημέρα, έχω μάλλον τεράστιο πρόβλημα το οποίο και δεν καταλαβαίνω πως προκλήθηκε... βρήκα στο xda ένα zip για AURORA 2.02 (την AURORA φοράει το κινητό) για το πως να αλλάξω το εικονίδιο της μπαταρίας και να το κάνω να φαίνεται σαν επί τοις εκατό υπόλοιπο. Μπήκα σε recovery, έκανα install from zip, όπως και ζητούσε, και από όταν προσπάθησα να κάνω restart και μετά δεν ξανάνοιξε ποτέ!!! δείχνει το σηματάκι της huawei, μετά το logo της AURORA, και ως εκεί!!! τίποτα άλλο... προσπάθησα να ξαναμπώ σε recovery mode αλλά όσες φορές και αν το επιχείρησα μου έβγαζε και μου βγάζει μια ροζ οθόνη χωρίς κάτι άλλο, χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι. την μπαταρία ούτε που θυμάμαι πόσες φορές την έβγαλα για να μπορώ να ξαναδοκιμάσω.... όποιος μπορεί ας βοηθήσει γιατί από χθες δεν έχω τηλέφωνο.

Ευχαριστώ

 

Συγνώμη για την αργή απάντηση! Αν ακόμα αντιμετωπίζεις πρόβλημα δοκίμασε να περάσεις μέσα στην SD Card μεσώ κάποιου άλλου τρόπου την Official 2.3 της Huawei και να ξανακάνεις boot πατόντας τα δύο κουμπάκια του είχου!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

Ο αετός πεθαίνει στον αέρα!

-----------------------------------

Κινητή Συσκευασία: Huawei Ideos X5

ROM: Aurora ICS

Link to comment
Share on other sites

'Οχι, είσαι σήγουρος ότι έχεις περάσει τον STEP1 στην SD Card αφού την έκανες αυτήν format;

 

αν δεν κανό λάθος. πρέπει να βγάλεις την micro sd από την συσκευή σου πρώτα και μετά να ακολουθήσεις την διαδικασία..και να το περάσεις στην sd card της συσκευής οχι την εξωτερική..

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τον φάκελο DLOAD όχι τον STEP1. Αυτο έλεγε στις οδηγιες.

Ναι σωστα! Ωστε πέρασες τον DLOAD στην εξωτερική μνήμη και σου βγάζει μοβ οθόνη; Είσαι σίγουρος οτί πατάς καλά τα κουμπιά του ήχου;

 

αν δεν κανό λάθος. πρέπει να βγάλεις την micro sd από την συσκευή σου πρώτα και μετά να ακολουθήσεις την διαδικασία..και να το περάσεις στην sd card της συσκευής οχι την εξωτερική..

 

Οχι, οχι, οχι, στην εξωτερική μνήμη περνάμε το DLOAD!

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

Ο αετός πεθαίνει στον αέρα!

-----------------------------------

Κινητή Συσκευασία: Huawei Ideos X5

ROM: Aurora ICS

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν την ξαναέκανα την διαδικασία με μία διαφορά.

Εβγαλα την κάρτα από το κινητό και έκανα την μεταφορά των αρχείων . Έπειτα συνέχισα την διαδικασία. Όλα πήγαν καλά.

Τώρα βρίσκομαι με το 2.3.5 Official. Όταν πάω σπίτι θα συνεχίσω τα υπόλοιπα.

Thanks για τις οδηγίες

Link to comment
Share on other sites

unable to load DLL 'DIFx API.dll κλπ δεν μπορει να φορωσει τους adb drivers http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4103924#post4103924

αναφερει ισως το γιατι αλλα δε ξερω πως το κανει σε linux

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Ideos X5 Pro.

Ο οδηγός ισχύει και για αυτό;

Τα αρχεία που χρειάζονται είναι τα ίδια;

Η "κινητή" ιστορία μου: Motorola T180, Nokia 3310, Nokia 3650, Motorola V3, Samsung D900, iPhone 3G, HTC 7 Trophy, Nokia Lumia 820, Nokia Lumia 1520, Samsung Galaxy S7 Edge
Link to comment
Share on other sites

Όταν βάλουμε την ICS στο κινητό τι δεν λειτουργεί σωστά μετά;

Όλα θα λειτουργούν ρολόι;

Bugs??

Edited by LEFTK
www.2ospbyron.gr
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Ideos X5 Pro.

Ο οδηγός ισχύει και για αυτό;

Τα αρχεία που χρειάζονται είναι τα ίδια;

 

Αν και λίγο καθυστερημένη η απάντηση μου, οχι δεν ισχυεί για το X5 Pro.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά στο σημείο που περνάω την Aurora μου βγάζει μπλε οθόνη, και κάθε φορά που πάω να το κάνω factory reset πάλι τα ίδια!!!! τι να κάνω? :S
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...