Jump to content

[S II] EFS Φάκελος - IMEI (SOS)


peri76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγαπητά μέλη του myphone,

πριν από αρκετές βδομάδες έκανα root to galaxy s2 με το πρόγραμμα ODIN, όπου και μπορούσα να περνάω προγράμματα όπως το chainfire για να δοκιμάζω παιχνίδια κτλ. Δυστυχώς από την στιγμή που πέρασα ένα πρόγραμμα για να κάνει γρήγορο reboot, το κινητό σταμάτησε να δουλεύει σωστά, δηλαδή δεν έβλεπε την κάρτα sim. Οπότε αναγκαστικά έκανα hard reset και προσπάθησα να περάσω τις αρχικές ρυθμίσεις του κινητού. Το πρόβλημα είναι ότι ακόμα και με το hard reset στο κινητό η κάρτα sim συνέχισε να μη δουλεύει. Αφού το πάλεψα αρκετές μέρες αποφάσισα να το επιστρέψω στο μαγαζί που το αγόρασα και να το στείλω στην samsung, όπου και αρχίζουν τα τραγελαφικά: ο τεχνικός ζητάει 160 ευρώ + ΦΠΑ για επισκευή για την αλλαγή πλακέτας !! αφού ισχυρίστηκε ότι χαθήκανε όλες οι ρυθμίσεις με το ροοτ που έκανα !! Έλεος δηλαδή !

Κάτι που παρέλειψα να πω είναι ότι με το kies το κινητό δεν αναγνωρίζεται από το pc μου και το μόνο που είχα μπορέσει να κάνω είναι να περάσω ROMs από το http://forum.xda-developers.com αλλά δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα στην κάρτα SIM. Υπάρχει κάποιο λινκ για την ελληνική ROM (για VODAFONE) που να μπορώ να την κάνω flash στο κινητό μου ?

Οι συμβουλή σας ποια είναι ? Πάντως ειδικά και σε περιόδους κρίσης οι αετονύχηδες ψάχνουν για ευκολόπιστους (το λιγότερο)

Σας ευχαριστώ για την φιλοξενία

 

 

--- Mod edit ---

[solved] H συσκευή δεν βλέπει την κάρτα SIM;

Edited by athanaso77
Ενημέρωση
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι έφτιαξες και τι θέλεις να κάνεις;

 

το έφτιαξα εννοώ ότι μπαίνει στο android και δεν μένει στην αρχική εικόνα με το θαυμαστικό. Τώρα το τι θέλω να κάνω, για αρχή να το κάνω root και μετά να του περάσω το CWM που το είχα και στο x10 mini και ήταν πολύ βολικό.

Βασικά έκδοση φάσματος λέει I9100BUKG1 και αριθμός κατασκευής GINGERBREAD.BUKG2 ξέρεις μήπως πιο από όλα αυτά που έχει στο xda είναι το σωστό για να το βάλω;

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega v3.0XT - XXKI4 Gingerbread 2.3.5

 

www.e-arena.gr

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έκανες cf-root υπάρχει και το CWM , κοίτα στις εφαρμογές σου

δεν μου άνοιγε καν το κινητό με το cf-root και αναγκάστηκα να το βγάλω, δεν το έχω καν τώρα γιατί μάλλον δεν ταιριάζει με το δικό μου (ίσως) δεν ξέρω τι να πω... δοκίμασα 2-3 από το site του xda αλλά πάντα κόλλαγε στην αρχική εικόνα....

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega v3.0XT - XXKI4 Gingerbread 2.3.5

 

www.e-arena.gr

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητά μέλη του myphone,

πριν από αρκετές βδομάδες έκανα root to galaxy s2 με το πρόγραμμα ODIN, όπου και μπορούσα να περνάω προγράμματα όπως το chainfire για να δοκιμάζω παιχνίδια κτλ. Δυστυχώς από την στιγμή που πέρασα ένα πρόγραμμα για να κάνει γρήγορο reboot, το κινητό σταμάτησε να δουλεύει σωστά, δηλαδή δεν έβλεπε την κάρτα sim. Οπότε αναγκαστικά έκανα hard reset και προσπάθησα να περάσω τις αρχικές ρυθμίσεις του κινητού. Το πρόβλημα είναι ότι ακόμα και με το hard reset στο κινητό η κάρτα sim συνέχισε να μη δουλεύει. Αφού το πάλεψα αρκετές μέρες αποφάσισα να το επιστρέψω στο μαγαζί που το αγόρασα και να το στείλω στην samsung, όπου και αρχίζουν τα τραγελαφικά: ο τεχνικός ζητάει 160 ευρώ + ΦΠΑ για επισκευή για την αλλαγή πλακέτας !! αφού ισχυρίστηκε ότι χαθήκανε όλες οι ρυθμίσεις με το ροοτ που έκανα !! Έλεος δηλαδή !

Κάτι που παρέλειψα να πω είναι ότι με το kies το κινητό δεν αναγνωρίζεται από το pc μου και το μόνο που είχα μπορέσει να κάνω είναι να περάσω ROMs από το http://forum.xda-developers.com αλλά δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα στην κάρτα SIM. Υπάρχει κάποιο λινκ για την ελληνική ROM (για VODAFONE) που να μπορώ να την κάνω flash στο κινητό μου ?

Οι συμβουλή σας ποια είναι ? Πάντως ειδικά και σε περιόδους κρίσης οι αετονύχηδες ψάχνουν για ευκολόπιστους (το λιγότερο)

Σας ευχαριστώ για την φιλοξενία

 

Δηλαδή, όταν το πήγες στο μαγαζί για service, δεν έβγαλες το root?

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

το έβγαλα, αλλά μάλλον θα φαίνεται από κάπου .. για να πω την αλήθεια δεν ξέρω πως το κατάλαβε ...

 

θα τσέκαρε το counter απο το download mode....αρα φιλε λογικό να σου ζητανε φράγκα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

το έβγαλα, αλλά μάλλον θα φαίνεται από κάπου .. για να πω την αλήθεια δεν ξέρω πως το κατάλαβε ...

 

Τον μετρητή τον μηδένισες με το usb jig ή όχι?

 

δεν μου άνοιγε καν το κινητό με το cf-root και αναγκάστηκα να το βγάλω, δεν το έχω καν τώρα γιατί μάλλον δεν ταιριάζει με το δικό μου (ίσως) δεν ξέρω τι να πω... δοκίμασα 2-3 από το site του xda αλλά πάντα κόλλαγε στην αρχική εικόνα....

 

Άκυρο, δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3779648#post3779648

Edited by Dimitriss19
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αγαπητά μέλη του myphone,

πριν από αρκετές βδομάδες έκανα root to galaxy s2 με το πρόγραμμα ODIN, όπου και μπορούσα να περνάω προγράμματα όπως το chainfire για να δοκιμάζω παιχνίδια κτλ. Δυστυχώς από την στιγμή που πέρασα ένα πρόγραμμα για να κάνει γρήγορο reboot, το κινητό σταμάτησε να δουλεύει σωστά, δηλαδή δεν έβλεπε την κάρτα sim. Οπότε αναγκαστικά έκανα hard reset και προσπάθησα να περάσω τις αρχικές ρυθμίσεις του κινητού. Το πρόβλημα είναι ότι ακόμα και με το hard reset στο κινητό η κάρτα sim συνέχισε να μη δουλεύει. Αφού το πάλεψα αρκετές μέρες αποφάσισα να το επιστρέψω στο μαγαζί που το αγόρασα και να το στείλω στην samsung, όπου και αρχίζουν τα τραγελαφικά: ο τεχνικός ζητάει 160 ευρώ + ΦΠΑ για επισκευή για την αλλαγή πλακέτας !! αφού ισχυρίστηκε ότι χαθήκανε όλες οι ρυθμίσεις με το ροοτ που έκανα !! Έλεος δηλαδή !

Κάτι που παρέλειψα να πω είναι ότι με το kies το κινητό δεν αναγνωρίζεται από το pc μου και το μόνο που είχα μπορέσει να κάνω είναι να περάσω ROMs από το http://forum.xda-developers.com αλλά δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα στην κάρτα SIM. Υπάρχει κάποιο λινκ για την ελληνική ROM (για VODAFONE) που να μπορώ να την κάνω flash στο κινητό μου ?

Οι συμβουλή σας ποια είναι ? Πάντως ειδικά και σε περιόδους κρίσης οι αετονύχηδες ψάχνουν για ευκολόπιστους (το λιγότερο)

Σας ευχαριστώ για την φιλοξενία

 

Φοβάμαι ότι έμπλεξες χωρίς λόγο. Μάλλον η συσκευή σου έπαθε το πρόβλημα με το κατεστραμμένο IMEI και δεν έβλεπε την sim. Μήπως τσέκαρες αν η συσκευή σου έβλεπε το IMEI;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

το έβγαλα, αλλά μάλλον θα φαίνεται από κάπου .. για να πω την αλήθεια δεν ξέρω πως το κατάλαβε ...

 

Φιλε μου σε ποιο μαγαζι ακριβως πηγες για επισκευη; Για να ξερουμε να το αποφευγουμε.

 

Τωρα οσον αφορα τα προβληματα σου. Δυστυχως αυτο που μπορω να φανταστω ειναι πως εχει καταστραφει ο φακελος /efs του κινητου που εχει ολα τα στοιχεια για ΙΜΕΙ κλπ κλπ. Συνισταται να κανεις backup αυτο το αρχειο. Εσυ μηπως το ειχες κανει; Αν ναι, τοτε το προβλημα σου μαλλον λυνεται χωρις τα 160 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Ο φάκελος αυτός που είναι?Αν τον κάνω copy-paste στο πισι θα είμαι καλυμμένος απο μια τετοια πιθανή ζημιά?
Link to comment
Share on other sites

 

Ωραία τώρα το είδα, έχει πολλά όμως BUKG2 για πολλές χώρες αλλά δεν έχει την Ελλάδα, ποιο από όλα να κατεβάσω ή δεν παίζει ρόλο;

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega v3.0XT - XXKI4 Gingerbread 2.3.5

 

www.e-arena.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ο φάκελος αυτός που είναι?Αν τον κάνω copy-paste στο πισι θα είμαι καλυμμένος απο μια τετοια πιθανή ζημιά?

 

Ναι... είναι ο φάκελος /etc που βρίσκεται στο root της συσκευής. Χρειάζεσαι ένα file manager με root permissions για να φτάσεις εκεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι... είναι ο φάκελος /etc που βρίσκεται στο root της συσκευής. Χρειάζεσαι ένα file manager με root permissions για να φτάσεις εκεί.

 

Ο φακελος λεγεται /efs και οχι /etc. Και ναι, κρατα backup. Αυτο ειναι το πρωτο βημα που εκανα και θεωρω που πρεπει να κανει καποιος μολις κανει ροοτ. Θα προτεινα να γραφτει στις οδηγιες.

 

Οριστε και το θεμα στο XDA http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1068193

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, ούτε που το είχα ξαναπροσέξει και με την γκαντεμιά που με κυνηγάει σίγουρα θα μου συμβεί :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ο φακελος λεγεται /efs και οχι /etc. Και ναι, κρατα backup. Αυτο ειναι το πρωτο βημα που εκανα και θεωρω που πρεπει να κανει καποιος μολις κανει ροοτ. Θα προτεινα να γραφτει στις οδηγιες.

 

Σωστό, ανέφερα λάθος φάκελο εκ παραδρομής. Το έχω με κόκκινα γράμματα ήδη εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3511575#post3511575

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σε ποιο μαγαζι ακριβως πηγες για επισκευη; Για να ξερουμε να το αποφευγουμε.

 

Τωρα οσον αφορα τα προβληματα σου. Δυστυχως αυτο που μπορω να φανταστω ειναι πως εχει καταστραφει ο φακελος /efs του κινητου που εχει ολα τα στοιχεια για ΙΜΕΙ κλπ κλπ. Συνισταται να κανεις backup αυτο το αρχειο. Εσυ μηπως το ειχες κανει; Αν ναι, τοτε το προβλημα σου μαλλον λυνεται χωρις τα 160 ευρω.

Δυστυχώς δεν το έκανα ... τι λέτε να κάνω ? μπορώ να το επιδιορθώσω μόνος μου ζητώντας το πίσω από τους τεχνικούς ? ή δεν υπάρχει καμία λύση και θα πρέπει να το πάρω απόφαση ότι θα πρέπει να πληρώσω ? τον φάκελο /efs δεν έχω ? από τι συμπεραίνω το IMEI είναι μοναδικό για το κάθε κινητό άρα υπάρχει όντως πρόβλημα .... τώρα για τις αλλαγές της πλακέτας που μου είπε ο τεχνικός υπερβολές δεν είναι ? για να δικαιολογήσει την χρέωση ...

Δεν ξέρω αν θα πρέπει να πω το όνομα της εταιρείας που το έχει αναλάβει το κινητό για επισκευή (εξουσιοδοτημένη από samsung hellas) ... ίσως αυτό αντιβαίνει τους κανόνες τους φορούμ ...

 

Φίλε μου έχεις δίκιο .. δεν πρόσεξα το ΙΜΕΙ δυστυχώς και δεν το έκανα και backup ... πιστεύεις ότι μπορώ να το επιδιορθώσω μόνος μου ή θα πρέπει να δεχτώ την χρέωση και να το επιδιορθώσω ...

Όταν έκανα το ροοτ αρχικά νόμιζα ότι όπως και με το jailbreak στο iphone θα μπορούσα να γυρίσω στην αρχική κατάσταση μέσω pc ... αλλά το κies δε μου αναγνώριζε το κινητό ..

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν έχει να κάνει με την οποιαδήποτε εταιρία αυτό. Από τη στιγμή που η συσκευή σου είχε ενδείξεις που την έβγαζαν εκτός εγγύησης, όλες οι εταιρίες το ίδιο θα έκαναν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ο φακελος λεγεται /efs και οχι /etc. Και ναι, κρατα backup. Αυτο ειναι το πρωτο βημα που εκανα και θεωρω που πρεπει να κανει καποιος μολις κανει ροοτ. Θα προτεινα να γραφτει στις οδηγιες.

 

Οριστε και το θεμα στο XDA http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1068193

 

Φίλε, έχεις απόλυτο δίκιο, το τονίζω και εγώ: όσοι κάνουνε ροοτ να το έχουνε πάντα τον φάκελο /efs backup. Για να μη μπλέξουν όπως εγώ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, έχεις απόλυτο δίκιο, το τονίζω και εγώ: όσοι κάνουνε ροοτ να το έχουνε πάντα τον φάκελο /efs backup. Για να μη μπλέξουν όπως εγώ

 

Φιλε μου, δε νομιζω να παραβεις τους κανονες του φορουμ αν πεις που πηγες το κινητο σου για επισκευη. Οπως και να εχει, αν δε θες να το πεις δημοσιως, σε παρακαλω στειλε μου ενα π.μ. με το ονομα για να το αποφευγω.

 

Τωρα οσον αφορα την επαναφορα ΙΜΕΙ σε S II. Δε νομιζω να εχει ξανασυμβει. Εγω θα σου προτεινα να ξεκινησεις ενα thread στο XDA για να σε βοηθησουν οι γνωστες.

 

Παρ'ολ'αυτα ενημερωτικα θα σου πω πως σε Samsung Galaxy S εχει συμβει πολλακις και εχουν καταφερει να το επαναφερουν. Θα σου προτεινα να ψαξεις στο ιντερνετ αλλα σε ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΩ πως δεν ειναι δοκιμασμενα σε S II και δε γνωριζω τι θα παθει το κινητο σου αν ακολουθησεις αυτες τις διαδικασιες.

 

Ενδεικτικα θα σου αναφερω πως η πιο κοινη λυση για αυτο το προβλημα ηταν μεσω ODIN η χρηση της επιλογης Phone EFS Clear και flashαρισμα καποια παλαιοτερης εκδοσης λογισμικου. Δε γνωριζω τι συμβαινει στην περιπτωση του S II. Θα ηθελα γενικα να σε ρωτησω τι περιεχει ο φακελος /efs σου, αλλα υποθετω το κινητο το εχεις για service. Στη θεση σου, ΔΕ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠ'ΑΥΤΑ.

 

Θα σου προτεινα να το ζητησεις πισω το τηλεφωνο, να κανεις reset με USB JIG στο Flash Counter και να το πας σε αλλο εξουσιοδοτημενο κεντρο, και να προσευχηθεις να μην εχουν ενημερωση απο το αλλο κεντρο.

Edited by petsasj
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, δε νομιζω να παραβεις τους κανονες του φορουμ αν πεις που πηγες το κινητο σου για επισκευη. Οπως και να εχει, αν δε θες να το πεις δημοσιως, σε παρακαλω στειλε μου ενα π.μ. με το ονομα για να το αποφευγω.

 

Nα αποφεύγεις τι; Αφού σε οποιοδήποτε κατάστημα κι αν πας το κινητό που στον flash counter του γράφει 1,2,3...κλπ, την εγγύηση θα στην κόψουν. Γι'αυτό εξάλλου μπήκε και ο counter. Δεν βλέπω κάποιο ατόπημα στο κατάστημα. Απλώς ο φίλος δεν ήξερε για τον μηδενισμό με το USB Jig και την πάτησε έτσι..

 

Kατά τ'άλλα συμφωνώ στο να το πάρει από εκεί, να το μηδενίσει και να το πάει αλλού για να κάνει μία ακόμα προσπάθεια μήπως και..:)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Nα αποφεύγεις τι; Αφού σε οποιοδήποτε κατάστημα κι αν πας το κινητό που στον flash counter του γράφει 1,2,3...κλπ, την εγγύηση θα στην κόψουν. Γι'αυτό εξάλλου μπήκε και ο counter. Δεν βλέπω κάποιο ατόπημα στο κατάστημα. Απλώς ο φίλος δεν ήξερε για τον μηδενισμό με το USB Jig και την πάτησε έτσι..

 

Kατά τ'άλλα συμφωνώ στο να το πάρει από εκεί, να το μηδενίσει και να το πάει αλλού για να κάνει μία ακόμα προσπάθεια μήπως και..:)

 

Υπαρχει και 2ος counter που μετρα ποσες φορες εχει χρησιμοποιηθει το JIG. Παρ'ολ'αυτα τα επισκευαστικα κεντρα δεν εχουν εφαρμοσει ακομα αυτο το "νομο", να ελεγχουν και το 2ο μετρητη. Οταν αρχισουν, ομως, θα ηθελα να ξερω να αποφευγω τα πιο αυστηρα επισκευαστικα κεντρα.

 

Τοσο πολυ πειραζει που θελω να μαθω, εστω και μεσω πμ, το ονομα; :p

Link to comment
Share on other sites

Τοσο πολυ πειραζει που θελω να μαθω, εστω και μεσω πμ, το ονομα; :p

 

Εμένα προσωπικά καθόλου, απλώς δεν έβρισκα τον λόγο να αποφύγεις κάποιο κατάστημα όταν σε όλα τα καταστήματα που θα το πήγαινες θα έπαιρνες την ίδια ακριβώς απάντηση!:lol:

 

Κι απ'την άλλη, ποιος μπορεί να σου πει ότι το κατάστημα που θα λάβεις στο πμ θα είναι και το πρώτο που θα ψάχνει για τον δεύτερο μετρητή (όντως υπάρχει τέτοιο πράγμα; ); Ή το τελευταίο...; Τον μετρητή που ξέρουμε και μηδενίζουμε με το Jig τον τσεκάρουν όλοι! Τουλάχιστον έτσι φαντάζομαι.:)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και 2ος counter που μετρα ποσες φορες εχει χρησιμοποιηθει το JIG. Παρ'ολ'αυτα τα επισκευαστικα κεντρα δεν εχουν εφαρμοσει ακομα αυτο το "νομο", να ελεγχουν και το 2ο μετρητη. Οταν αρχισουν, ομως, θα ηθελα να ξερω να αποφευγω τα πιο αυστηρα επισκευαστικα κεντρα.

 

Τοσο πολυ πειραζει που θελω να μαθω, εστω και μεσω πμ, το ονομα; :p

 

Δεν υπάρχει δεύτερος μετρητής. Αναφορές μονο υπάρχουν ότι ίσος υπάρχει χωρίς αποδείξεις.Σε όλο το κόσμο service samsung δεν έχει ακυρώσει εγγύηση με την δικαιολογία 2ου μετρητή.:O

“Flash is disabled” warning, saying that “The iPhone needs to cool down before you can use the flash.” :lol:
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας σχετικά με το JIG (που μπορώ να το βρω? ) και αλλά και για τις υπόλοιπες.

Ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω .... καθώς τα λεφτά είναι πολλά για την αλλαγή της πλακέτας αλλά από την άλλη δεν ξανα-πειράζω κάτι χωρίς να είμαι σίγουρος τι κάνω (π.χ. ΙΜΕΙ)

 

πάντως αν με ρωτούσατε αν θα ξανά-έκανα ροοτ το κινητό μου, η απάντηση είναι σίγουρα ΝΑΙ ! :)

(όμως τα λεφτά για την επισκευή δε μου περισσεύουν για να τα δώσω έτσι)

Edited by peri76
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας σχετικά με το JIG (που μπορώ να το βρω? )

 

Ρίξε μια ματιά εδώ μήπως και βρεις κάποιον από Θεσσαλονίκη που να μπορεί να σε εξυπηρετήσει, υπάρχουν αρκετοί που προσφέρονται να το κάνουν. Αν ήσουν Χανιά θα χρησιμοποιούσαμε το δικό μου αλλά..

 

Καλά ξεμπερδέματα όπως και νά'χει φίλε :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] EFS Φάκελος - IMEI (SOS)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...