Jump to content

[S II] EFS Φάκελος - IMEI (SOS)


peri76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

PDA: I9100XWKL1

Phone:I9100XXKPA

CSC:I9100XAKL1

 

Με αυτα τα χαρακτηριστικα παιδια καποιος που ξερει μπορει να βγαλει ακρη για τη χωρα καταγωγης και για το που προοριζεται. πηρα την samsung και με το ιμει θελει 3 μερες να απαντησει. το κινητο φοραει την Οmega 10.2. ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

η καταγωγη δεν φαινεται απο την εκδοση του android και του kernel. πρεπει να δεις το CSC (sales code).
TCe
Link to comment
Share on other sites

πατησα *#272 ιμει 3 και ελεγε eur αλλα μπορουσες να το αλλαξεις.ρωταω γτ σε περιπτωση εγγυησης αν το επαναφερω σε original firmware δεν θα φαινεται?
Link to comment
Share on other sites

Από το ΙΜΕΙ φαίνεται για ποια χώρα προορίζεται το κινητό και πρέπει να φοράει το επίσημο λογισμικό της χώρας. Δηλαδή σε περίπτωση που είναι Ευρωπαϊκό πχ για Αγγλία, θα πρέπει να φοράς Αγγλικό firmware και θα σου το καλύψει η εγγύηση γιατι δε θα φαίνεται αν το πείραξες και θα φαίνεται από το ΙΜΕΙ ότι είναι Ευρωπαϊκό. Οπότε δεν θα βγάλεις άκρη με το λογισμικό. Περίμενε να σου απαντήσουν από την samsung (εμένα μου απάντησαν σε 2 ώρες πάντως...)
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω. πηρα και δευτερη φορα και μου ειπε μια κοπελα οτι θελει 2-3 μερες. εγω οταν δουλευα στη NOkia ειχαμε site και το βλεπαμε επι τοπου. πρπει να ειναι πισω σε τετοια θεματα μαλλον. επισης θελω αν τοπαρει κανεις να ξερει οτι ειναι ευρωπαικο γτ δ εχω την αποδειξη μην νομιζει οτι κοροιδευω.
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που έχεις πανευρωπαϊκή εγγύηση τι τον νοιάζει από που είναι αγορασμένο το τηλέφωνο; Και γω είχα πάει ένα Ε5 αγορασμένο Σλοβακία στο εδώ nokia care για επισκευή ακουστικού και κανονικά το κάλυψε η εγγύηση :confused:
Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά υπάρχει κάπου κάποιος αναλυτικός οδηγός πως παίρνουμε efs buck up ;

 

Ειδες στο dropbox, kittchen,της ωμεγα, νομιζω οτι υπαρχει apk, δες και εδω

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1068193&page=16, post 159

Samsung Galaxy S9+,Samsung Galaxy Tab S3.
Link to comment
Share on other sites

Ειδες στο dropbox, kittchen,της ωμεγα, νομιζω οτι υπαρχει apk, δες και εδω

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1068193&page=16, post 159

 

Το έχω περάσει το mod από την κουζίνα της Omega μέσω recovery. Αυτό που δεν ξέρω είναι τίποτα κάνω μετά. Αν θα μπορούσε να βάλει κάποιος αναλυτικές οδηγίες στα Ελληνικά κατά προτίμηση θα βοηθούσε πολλούς εδώ μέσα πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να μην κουραζεστε με το πως να παρετε backup το αρχειο efs απο οτι ειδα ο siyah kernel εχει στα features auto backup του efs αρχειου.

 

Απο τη λιστα με τα features του siyah :

Automatic backup of efs partition. You will have the files in your sdcard as well as /data/.siyah directory. copy them to a safe location in case you may need them later.

 

EDIT :

 

Ψαχνοντας χθες στο xda βρηκα ενα προγραμματακι απο εναν χρηστη του forum (lyriquidperfection) που κανει την δουλεια που θελουμε πολυ καλα.

ΟΔΗΓΟΣ BACKUP ΑΡΧΕΙΟΥ EFS

 

1) Ακολουθουμε το link κατεβαστε το προγραμμα απο την σελιδα του xda που θα ανοιξει.

2) Σημαντικο καθ' ολη την διαρκεια της διαδικασιας να ειστε σιγουροι πως η οθονη του κινητου θα ειναι ανοιχτη καθως θα ζητηθει superuser permissions για το προγραμμα backup efs pro.

3) Βεβαιωθειτε οτι το κινητο σας ειναι σε debugging mode (ρυθμισεις>εφαρμογες>αναπτυξη>εντοπισμος σφαλματων -να ειναι τικαρισμενο- ) και κατα την συνδεση με τον υπολογιστη ΔΕΝ εχει μπει σε mass storage mode, διαφορετικα οι λειτουργιες backup και restore θα αποτυχουν.

4) Για την λειτουργια του προγραμματος θα πρεπει να εχετε εγκατεστημενο το Microsoft .NET Framework 4.0. Αφου εγκαταστησετε το NetFramework πρεπει να κανετε επανακκινηση του υπολογιστη, διαφορετικα δεν θα μπορεσετε να τρεξετε το προγραμμα.

5) Συνδεετε το κινητο με το καλωδιο USB.

6) Αφου πριν κατεβασατε τα δυο αρχεια απο το λινκ τα αποθηκευεται σε εναν φακελο και τα αποσυμπιεζετε.

7) Απο τον φακελο "EFS_Pro_1.2.6_Release" τρεχετε το αρχειο "EFS pro.exe" ως διαχειριστης.

8) Παραλληλα ελεγχεται το κινητο καθως μπορει να ζητησει su permissions (με μερικους kernel παιρνει κατ' ευθειαν αδεια για su οποτε δεν θα χρειαστει να πατησετε τιποτα). Σε καθε περιπτωση η οθονη να ειναι ανοιχτη και να ελεγχετε αν ζητησει αδεια.

9) Το προγραμμα θα αναγνωρισει το κινητο και θα βγαλει το στοιχεια (log) της συσκευης στο κατω μερος. Απο τα δυο κουτακια που εχει παμε στο αριστερο που λεει Backup options. Απο την μπαρα διαλεγουμε την μορφη του backup που θα παρουμε. Αφου παρετε backup μορφης (.img) επαναλαβετε την διαδικασια για να παρετε και για (.tar).

10) Το δεξιο κουτακι ειναι για το restore του αρχειου. Δεν το εχω δοκιμασει ακομα και ελπιζω αχρειαστο να ειναι για ολους μας.

 

Το προγραμμα ειναι συμβατο με Windows Xp/ Vista/ 7.

Edited by nikos92
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
παιδια μου εχει αλλαξει το ιμει....και μου αναγνωριζει μονο 2.3.5 και ics cyanamonde....την επισιμι δεν τιν αναγνοριζει...τι sim card dld....υπαρχει τροπος να επαναφερω το κανονικο apn;δεν το χα κανει backup οταν επρεεπε κ τωρα εχω θεμα...οποιοσ μπορει να μου πει ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ξερω δεν υπαρχει τροπος να το επαναφερεις οπως ηταν εργοστασιακα αλλα υπαρχει τουλαχιστον τροπος να το φτιαξεις ωστε να αναγνωριζει την SIM. Googlare το λιγο και θα βρεις στο xda tutorial για να το κανεις. (δε μπορω να το βρω τωρα σορρυ)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ξερω δεν υπαρχει τροπος να το επαναφερεις οπως ηταν εργοστασιακα αλλα υπαρχει τουλαχιστον τροπος να το φτιαξεις ωστε να αναγνωριζει την SIM. Googlare το λιγο και θα βρεις στο xda tutorial για να το κανεις. (δε μπορω να το βρω τωρα σορρυ)

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

μηπως λες αυτο;http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1264021

Link to comment
Share on other sites

ένα άλλο θέμα είχα βρει παλαιότερα που είχε περισσότερα πράγματα με πιο πολλές λεπτομέροιες. Αν υπάρχει ο φάκελος efs πάντως ίσως μπορείς να επαναφέρεις και το δικό σου ΙΜΕΙ (από ότι έχω δει στο δικό μου κινητό έχουν δημιουργηθεί κάποια backup μέσα στον ίδιο τον efs προφανώς αυτόματα, οπότε ο τρόπος που βρήκες στο λινκ ίσως να σου επαναφέρει το ΙΜΕΙ σε αυτή τη περίπτωση) Αν δεν υπάρχει καν φάκελος EFS τότε δεν ξέρω... :/
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα,

μετα απο απιστευτη ταλαιπωρια με το συγκεκριμενο προβλημα τελικα καταφερα και εφτιαξα το κινητο μου. χωρις να κανω τιποτα και χωρις καν να ειναι η συσκευη μου rooted, ξαφνικα δεν αναγνωριζε την καρτα σιμ (και καμια σιμ γενικως), εχασε το ΙΜΕΙ και στην εκδοση βασικου φασματος εγραφε "αγνωστο".

 

Για να μη πολυλογω η λυση ειναι η εξης :

1) Κανετε root το κινητο

2) κατεβαζετε την εφαρμογη GSII repair

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.helroz.GSII_Repair&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5oZWxyb3ouR1NJSV9SZXBhaXIiXQ..

3) ανοιγετε την εφαρμογη και κανετε τα 3 βηματα (step 1, 2 & 3).

 

Αυτο ηταν ολο !!!! και μαλιστα σας δημιουργει και στο /sdcard εναν φακελλο GSII_repair, οπου εκει μεσα σας εχει κανει backup τον φακελλο efs σε περιπτωση που σας τυχει ξανα κατι τετοιο.

 

*Ενα ευχαριστω στον φιλο Αλεξανδρο (@Tyxerakias) που μαζι μεσω msn λυσαμε το θεμα αυτο.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Μία διευκρίνηση.

Αν δεν έχουμε πρόβλημα χρειάζεται να κάνουμε τα 3 βηματα (step 1, 2 & 3) ή πρέπει με την επιλογή (seve efs folder) να κάνουμε μόνο backup το φάκελο efs ?

[ATTACH]27254[/ATTACH]

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Μία διευκρίνηση.

Αν δεν έχουμε πρόβλημα χρειάζεται να κάνουμε τα 3 βηματα (step 1, 2 & 3) ή πρέπει με την επιλογή (seve efs folder) να κάνουμε μόνο backup το φάκελο efs ?

 

Λογικά αρκεί να κάνεις μόνο το βήμα του backup για να κρατήσεις τον φάκελο efs σε ασφαλές μέρος (εξωτερική SD, pc..) σε περίπτωση που δεν έχεις κάποιο άλλο θέμα, ας σου πει όμως κάποιος που ξέρει καλύτερα..

 

Μόλις έκανα κι εγώ το backup μου στον efs με τον εξής τρόπο, αφού έδωσα δικαιώματα superuser στον ES Explorer και αφού ρύθμισα να εμφανίζει τα "κρυφά αρχεία", βρήκα τον φάκελο efs μέσα στο τηλέφωνο και τον έκανα copy-paste μέσα στην SD. Συνολικά ήταν ένα αρχείο των 5mb με όλα όσα είχε μέσα, να υποθέσω ότι είμαι καλυμμένος εάν ποτέ...; Εννοείται ότι θα αντιγράψω τον φάκελο και στο pc.:)

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αρκεί να κάνεις μόνο το βήμα του backup για να κρατήσεις τον φάκελο efs σε ασφαλές μέρος (εξωτερική SD, pc..) σε περίπτωση που δεν έχεις κάποιο άλλο θέμα, ας σου πει όμως κάποιος που ξέρει καλύτερα..

 

Μόλις έκανα κι εγώ το backup μου στον efs με τον εξής τρόπο, αφού έδωσα δικαιώματα superuser στον ES Explorer και αφού ρύθμισα να εμφανίζει τα "κρυφά αρχεία", βρήκα τον φάκελο efs μέσα στο τηλέφωνο και τον έκανα copy-paste μέσα στην SD. Συνολικά ήταν ένα αρχείο των 5mb με όλα όσα είχε μέσα, να υποθέσω ότι είμαι καλυμμένος εάν ποτέ...; Εννοείται ότι θα αντιγράψω τον φάκελο και στο pc.:)

 

Έτσι ακριβώς το έχω κάνει και εγώ στον s2 αλλα και στο s3 .

Απλά και εύκολα !!!!

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αρκεί να κάνεις μόνο το βήμα του backup για να κρατήσεις τον φάκελο efs σε ασφαλές μέρος (εξωτερική SD, pc..) σε περίπτωση που δεν έχεις κάποιο άλλο θέμα, ας σου πει όμως κάποιος που ξέρει καλύτερα..

 

Μόλις έκανα κι εγώ το backup μου στον efs με τον εξής τρόπο, αφού έδωσα δικαιώματα superuser στον ES Explorer και αφού ρύθμισα να εμφανίζει τα "κρυφά αρχεία", βρήκα τον φάκελο efs μέσα στο τηλέφωνο και τον έκανα copy-paste μέσα στην SD. Συνολικά ήταν ένα αρχείο των 5mb με όλα όσα είχε μέσα, να υποθέσω ότι είμαι καλυμμένος εάν ποτέ...; Εννοείται ότι θα αντιγράψω τον φάκελο και στο pc.:)

 

Με τις οδηγίες σου επιτέλους τον βρήκα και τον μετέφερα και εγώ στην SD .

Τον έκανα backup και με την εφαρμογή GSII repair με την επιλογή (seve efs folder).

;)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] EFS Φάκελος - IMEI (SOS)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...