Jump to content

[ZTE Blade] Custom Roms


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή γίνεται χαμός με τις Custom Roms για το συγκεκριμένο κινητό είπα να κάνω μια λίστα με τις καλύτερες από αυτές . Αν δεν έχω προσθέσει κάποια γράψτε το και θα προστεθεί στην παρακάτω λίστα.

 

GEN 2: Ginger Stir Fry Beta (Android 2.3):

* A2SD υποστίριξη

* Rooted

* Stock Kernel (δηλαδή ξεχάστε το overlock στη συγκεκριμένη Rom)

* Ενημερωμένα Google Apps

* FM Ραδιόφωνο

* Ενεργοποιημένο HW Accelation

 

Download και εμφάνιση περισσότερων χαρακτηριστικών εδώ: http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/342009/rom-gen2-zte-gingerbread-ginger-stir-fry/

GEN 2: CyanogenMod 7 (Android 2.3.4):

 

* Δουλεύουν όλα

(πιθανόν να υπάρχουν μερικά μικροπροβληματάκια ακόμη)

 

Download, περισσότερες πληροφορίες και προβολή περισσότερων χαρακτηριστικών και ανανεώσεων της ROM : http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/335328/cyanogenmod-7-android-2-3-4-is-now-gen-2-only/

GEN 2: Cyanogenmod Green V5 (Android 2.3.4)

* Δουλεύουν όλα

 

Download και περισσότερες πληροφορίες: http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/340430/rom-cyanogenmod-green-v5-android-2-3-4-gen2/

GEN 1 & GEN 2: Swedish Spring RLS 5

 

* Δουλεύουν όλα (Η καλύτερη Custom 2.2)

 

Download και περισσότερες πληροφορίες: http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/334849/rom-froyo-swedish-spring-rls5-2011-04-19-oled-tft-gen1-gen2/

 

GEN 1 & GEN 2: Portuguese Spring RLS4 (Android 2.2)

 

* DSP Manager (που υπάρχει στην 2.3)

* Custom Theme με πολύ όμορφα γραφικά

 

Download, περισσότερες πληροφορίες και προβολή περισσότερων χαρακτηριστικών: http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/340598/rom-froyo-gen1-gen2-portuguese-spring-rls4-22-06-2011/

 

GEN 2: Blue Ginger V1 - (Android 2.3.4)

 

* Custom Theme

* Google Maps 5.6 έκδοση

* Αd-Hoc Wi-Fi υποστίριξη

 

Download, περισσότερες πληροφορίες και προβολή περισσότερων χαρακτηριστικών: http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/342246/rom-blue-ginger-v1-android-2-3-4-gen2/

 

GEN 1 & GEN 2: JGM Software GingerFLB (Android 2.2)

 

* Custom Theme (στύλ Android 2.3)

* Nexus S Boot Animation

 

Download, περισσότερες πληροφορίες και προβολή περισσότερων χαρακτηριστικών: http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/340479/rom-gen1-gen2-jgm-software-gingerflb/

 

GEN 1: FLB-Froyo (Android 2.2)

 

* Δουλεύουν όλα

Download, περισσότερες πληροφορίες και προβολή χαρακτηριστικών: http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/335074/rom-froyo-flb-froyo-g2-for-zte-blade-oled-tft-gen1/

 

GEN 2: FLB R11b Lite And Phat (Android 2.2)

 

* Δουλεύουν όλα

 

Download, περισσότερες πληροφορίες και προβολή χαρακτηριστικών: http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/338480/gen2-rom-flb-r11b-lite-and-phat-gen-2-only/

 

GEN 2: CyanogenMod Sunshine v2 (Android 2.3.4)

* Kernel από την N88 της CM 7.

* Camcorder Fix (Εγγραφή βίντεο σε ανάλυση 640x480 )

 

Download, περισσότερες πληροφορίες και προβολή περισσότερων χαρακτηριστικών: http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/341073/rom-gen2-cyanogenmod-sunshine-v2-android-2-3-4/

 

GEN 2 : ZTE Vanilla Gingerbread (Android 2.3)

 

* Stock Kernel (Δεν υποστιρίζει Overclock)

* 2.3 Launcher

 

Download, περισσότερες πληροφορίες και προβολή περισσότερων χαρακτηριστικών: http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/341944/work-out-a-zte-vanilla-gingerbread-leak-out-version-kernel-2-6-35/

Edited by Mitsos_The_Great
Add ZTE Vanilla Gingerbread. Thanks lost!
Link to comment
Share on other sites

Work out a ZTE Vanilla Gingerbread leak out version[Kernel 2.6.35] Android 2.3.4

δοκιμασμένη (αυτή φοράω τώρα ) πολύ καλή

http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/341944/work-out-a-zte-vanilla-gingerbread-leak-out-version-kernel-2-6-35/

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

Work out a ZTE Vanilla Gingerbread leak out version[Kernel 2.6.35] Android 2.3.4

δοκιμασμένη (αυτή φοράω τώρα ) πολύ καλή

http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/341944/work-out-a-zte-vanilla-gingerbread-leak-out-version-kernel-2-6-35/

 

ναι αλλα χωρις o/c

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

136MB unzipped, dalvik+apps2sd, δεν μου κάνει και τόσο official beta, ειδικά αν η zte δεν έχει δώσει kernel όπως μας έχει συνηθίσει με froyo και ειδικά αν δεν δίνει source link ο developas. Θα περιμένω καλύτερα να δω τι θα απαντήσει γιατί μου φαίνεται πως απλά πήρε άλλη rom και την άλλαξε

 

Και οπως φανηκε, δεν ειναι official αλλα ειναι η γνωστη leaked εκδοση, βασισμενη πανω σε αλλη ρομ, κουβαλωντας ολα τα σχετικα bugs που αλλους ενοχλουν και αλλους οχι. Πηγε να μας κοροιδεψει ο developas αλλα δεν του εκατσε

 

 

EDIT: και μία υπενθύμιση για την vanilla gingerbread: not working with 2G 3G DATA connection απ'ότι μας λέει ο developer

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μέχρι τώρα, μετά από δοκιμή όλων των παραπάνω, και μετά από 3 κύκλους φόρτισης (χωρίς overclock σε όσες rom υποστηρίζουν overclock), η καλύτερη εξοικονόμηση μπαταρίας έχει επιτευχθεί με την Ginger Stir Fry Beta 12 (η τελευταία Ginger Stir Fry)... και δυστυχώς η cyanogenmod, αν και έχει τα περισσότερα features, είναι από τις χειρότερες σε αυτονομία αλλά και σε επιδόσεις, ακόμα και η τελευταία RC, nightly ή stable. Η Ginger Stir Fry που δεν έχει overclock παίζει πιο καλά απαιτητικά video από την τελευταία CM με overclock στα 710mhz Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδάκια μου. Μια ερωτησουλα. Είμαι με την σουηδέζα και 512μβ. Αλλά δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δεν κρατάει η μπαταρία. Σε stand by 3-4 ώρες μου πήγε 93%. Λαγκαρει σε κάποια σημεία. Όπως στο μενού. Ή όταν γράφω στον browser σε φόρμα, αργούν πολύ να εμφανιστούν τα γράμματα.

 

Το κινητό είναι gen 1. Ποια ρομ προτείνετε; με βάση του ότι δεν θέλω να αλλάζω συνεχως ρομ

 

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδάκια μου. Μια ερωτησουλα. Είμαι με την σουηδέζα και 512μβ. Αλλά δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δεν κρατάει η μπαταρία. Σε stand by 3-4 ώρες μου πήγε 93%. Λαγκαρει σε κάποια σημεία. Όπως στο μενού. Ή όταν γράφω στον browser σε φόρμα, αργούν πολύ να εμφανιστούν τα γράμματα.

 

Το κινητό είναι gen 1. Ποια ρομ προτείνετε; με βάση του ότι δεν θέλω να αλλάζω συνεχως ρομ

 

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

 

CyanogenMod7 RC1 όπως αυτή της υπογραφής μου. Την εγκαθιστάς με αυτό τον οδηγό για GEN1 ;)

 

Πάρε και μια ιδέα από εδώ, για το πόσο κρατά με νορμάλ χρήση. :shifty:

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

CyanogenMod7 RC1 όπως αυτή της υπογραφής μου. Την εγκαθιστάς με αυτό τον οδηγό για GEN1 ;)

 

Πάρε και μια ιδέα από εδώ, για το πόσο κρατά με νορμάλ χρήση. :shifty:

 

 

ευχαριστω φιλε μου. μια ακομη ερωτηση. η ρομ που εχεις στην υπογραφη σου, ειναι η ιδια με αυτη που παραθετει ο οδηγος να κατεβασω ή πρεπει να την βρω αλλου;

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Θα την βρεις εδώ (το ανέβασε ο makinen20 γιατί εκεί στο modaco το λινκ δεν δουλεύει πλέον). Οι οδηγίες παραμένουν ίδιες δηλ φλασάρεις την rom και μετά τον μετατροπέα και μετά τα google apps γιατί θα κάνεις wipe αναγκαστικά αφού αλλάζεις kernel.

ΥΓ. Αφού βάλεις την rom άδειασε την μπαταρία και κάνε wipe battery stats από το CWM. Μετά από 2 κύκλους θα δεις πραγματικά άλλο κινητό.

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Η ZTE ανακοίνωσε πως θα έχει overclockable 2.3.4 έκδοση, η οποία αναμένεται ως leaked φυσικά, τον Σεπτέμβριο. Οπότε και τότε η Ginger Stir Fry θα γίνει overclockable λογικά

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Αν η συγκεκριμένη ROM "έβλεπε" δίκτυα Wifi Ad-Hoc όπως η CM7 θα την χρησιμοποιούσα! Την δικίμασα και μου φαίνεται αρκετά καλή και γρήγορη! :)
Link to comment
Share on other sites

Αν η συγκεκριμένη ROM "έβλεπε" δίκτυα Wifi Ad-Hoc όπως η CM7 θα την χρησιμοποιούσα! Την δικίμασα και μου φαίνεται αρκετά καλή και γρήγορη! :)

 

Σε πια rom αναφέρεσαι? γιατί είναι βασικό για μένα να συνδέεται το κινητό σε ad-hoc wifi.

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αναφέρεται στην ginger fry...

 

Όλες οι roms που είναι βασισμένες στον zte leaked libra 2.3.4 kernel δεν υποστηρίζουν σύνδεση σε ad-hoc. Σε όλες αυτές τις rom, η zte έχει δώσει ελεύθερα τον kernel αλλά όχι τον source code. Επομένως, όλες αυτές οι rom είναι πολύ σταθερές, και κάποιες από αυτές με εξαιρετικά καλή αυτονομία μπαταρίας που έχει κάνει πολύ κόσμο να κρατήσει το blade σαν πρωτεύον τηλέφωνο για επαγγελματική χρήση, αφού η αυτονομία αυξάνεται σημαντικά, σε σχέση με τα περισσότερα android τηλέφωνα όλων των εταιριών.

 

Από την άλλη, όλες οι rom που είναι βασισμένες στην CM7 υποστηρίζουν σύνδεση σε ad-hoc. Ο kernel της CM έχει φτιαχτεί από την cyanogen team, με αποτέλεσμα να έχουν τον source code και να μπορούν να κάνουν τις απαραίτητες αλλαγές που χρειάζονται για υποστήριξη ad-hoc. Δυστυχώς, το μειονέκτημα είναι πως κάποια πράγματα δεν δουλεύουν σωστά (censors, το zte δεν έχει 9 censors ενώ η CM "διαβάζει" πάντα 9 censors), ή αργούν να υποστηριχθούν από τον kernel (π.χ. radio) και η αυτονομία της μπαταρίας είναι σημαντικά χαμηλότερη από όλες τις άλλες 2.2 ή 2.3.4 roms.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ενημέρωση σχετικά με τα Ad-Hoc δίκτυα.

......... και η αυτονομία της μπαταρίας είναι σημαντικά χαμηλότερη από όλες τις άλλες 2.2 ή 2.3.4 roms.

Τώρα για το παραπάνω επέτρεψε μου να αμφιβάλλω..

ROM: CM-7.1.0-RC1-BLADE-KANG

http://img713.imageshack.us/img713/7672/battery2.th.jpg

με wifi & twitter στο 3% που δεν φαίνονται.

 

edit: Πέρα από τα ad-hoc που χρειάζομαι τώρα το καλοκαίρι, η διάρκεια της cm7-rc1 είναι πολύ καλή, τουλάχιστον σε μένα, για την αλλάξω με την gsf ...

Edited by amazed
Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

με μια leaked zte based rom θα είχες περισσότερη αυτονομία, ακόμα και από αυτή... 4 μέρες θα τις έφτανες με τέτοια χρήση

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

αναφέρεται στην ginger fry...

 

Όλες οι roms που είναι βασισμένες στον zte leaked libra 2.3.4 kernel δεν υποστηρίζουν σύνδεση σε ad-hoc. Σε όλες αυτές τις rom, η zte έχει δώσει ελεύθερα τον kernel αλλά όχι τον source code. Επομένως, όλες αυτές οι rom είναι πολύ σταθερές, και κάποιες από αυτές με εξαιρετικά καλή αυτονομία μπαταρίας που έχει κάνει πολύ κόσμο να κρατήσει το blade σαν πρωτεύον τηλέφωνο για επαγγελματική χρήση, αφού η αυτονομία αυξάνεται σημαντικά, σε σχέση με τα περισσότερα android τηλέφωνα όλων των εταιριών.

 

Από την άλλη, όλες οι rom που είναι βασισμένες στην CM7 υποστηρίζουν σύνδεση σε ad-hoc. Ο kernel της CM έχει φτιαχτεί από την cyanogen team, με αποτέλεσμα να έχουν τον source code και να μπορούν να κάνουν τις απαραίτητες αλλαγές που χρειάζονται για υποστήριξη ad-hoc. Δυστυχώς, το μειονέκτημα είναι πως κάποια πράγματα δεν δουλεύουν σωστά (censors, το zte δεν έχει 9 censors ενώ η CM "διαβάζει" πάντα 9 censors), ή αργούν να υποστηριχθούν από τον kernel (π.χ. radio) και η αυτονομία της μπαταρίας είναι σημαντικά χαμηλότερη από όλες τις άλλες 2.2 ή 2.3.4 roms.

 

Από όσα διαβάζω, η ρομ αυτή είναι η καλύτερη έχοντας όμως αυτό το μειονέκτημα για τα ad hoc δίκτυα. Τι είναι όμως τα ad hoc δίκτυα?

Είναι τα δίκτυα wifi ή κάτι άλλο? (για να δω αν θα χάσω κάτι σημαντικό βάζοντάς την)

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Από όσα διαβάζω, η ρομ αυτή είναι η καλύτερη έχοντας όμως αυτό το μειονέκτημα για τα ad hoc δίκτυα. Τι είναι όμως τα ad hoc δίκτυα?

Είναι τα δίκτυα wifi ή κάτι άλλο? (για να δω αν θα χάσω κάτι σημαντικό βάζοντάς την)

 

Είναι δίκτυα wifi που δημιουργούνται απ' ευθείας με την κάρτα χωρίς την παρέμβαση access point (η wifi modem router που είναι τα συνηθισμένα). Ένα καλό παράδειγμα είναι με τα pc που τρέχουν XP και θες να μοιράσεις internet από την ethernet ή αν έχεις καμιά 3G πχ Internet on the Go, σε κινητά ή άλλα laptop χωρίς να χρειαστεί η αγορά AP και φτιάχνοντας ένα ad-hoc δίκτυο με την wifi κάρτα που έχει το pc.

Σπανίως βλέπεις τέτοια δίκτυα οπότε δύσκολα θα χάσεις κάτι...

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Είναι δίκτυα wifi που δημιουργούνται απ' ευθείας με την κάρτα χωρίς την παρέμβαση access point (η wifi modem router που είναι τα συνηθισμένα). Ένα καλό παράδειγμα είναι με τα pc που τρέχουν XP και θες να μοιράσεις internet από την ethernet ή αν έχεις καμιά 3G πχ Internet on the Go, σε κινητά ή άλλα laptop χωρίς να χρειαστεί η αγορά AP και φτιάχνοντας ένα ad-hoc δίκτυο με την wifi κάρτα που έχει το pc.

Σπανίως βλέπεις τέτοια δίκτυα οπότε δύσκολα θα χάσεις κάτι...

 

tethering όμως μπορείς να κάνεις κανονικά?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις την tejo sunshine 2.3 να μας πει εντυπωσεις;

 

Sent from my ZTE-BLADE

Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [ZTE Blade] Custom Roms

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...