Jump to content

ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Εχει καταφερει κανεις να μπει στο 0.facebook.com ? γουατσ απ εχω και μ λεει δν το υποστηριζει ο παροχος...αυτο οταν μπω με τον μπροσγουερ ...αν μπω με οπερα,ντολφιν κλπ παλι δεν γινεται ......

 

Αρχικά να σε ενημερώσω ότι η γραφή τύπου sms απαγορεύεται στο παρόν forum. Επίσης γράψε κανονικά όπως όλοι μας ούτως ώστε να μη χρειάζεται να μας βγαίνουν τα μάτια για να καταλάβουμε τι θέλεις να πεις. Βρίσκεσαι σε forum, όχι σε chat room.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1. Έβαλα την καινούρια μπαταρία (1300 Mah) με εξωτερικό φορτιστή να φορτίσει όλο το βράδυ

2. To πρωί την έβαλα στο κινητό και μέχρι το βράδυ της ήπια το αίμα μέχρι να ξεφορτίσει εντελώς...

3. Την φόρτισα πάλι στον εξωτερικό όλο το βράδυ

4. Το πρωί την ξαναέβαλα στο κινητό και έκανα wipe battery stats

5. Τα επόμενα 2 24ωρα την άφηνα να αδειάσει εντελώς και την φόρτιζα όλο το βράδυ πάνω στο κινητό

 

Αποτέλεσμα? Η μπαταρία είναι ασύλληπτα δυνατή. Μένει στο 100% για 2 ώρες, στο 98% μετά από 4 ώρες κοκ .....

 

Ενδεικτικά αναφέρω ότι με wi-fi, navigation, angry birds (τουλάχιστον 1 ώρα), music μέσω wi-fi Κλπ κράτησε 24ωρο !!! Με απλή χρήση 3g, τηλέφωνο και bluetooth πιστεύω θα κρατήσει 2 μέρες χαλαρά...

 

Είμαι σε wind froyo 2.2., με 512 ξεκλείδωτα. Η νέα μπαταρία και ο standalone φορτιστής μου κόστισαν σύνολο 10 ευρώ :)

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Ο φορτιστης που πηρες ειναι zte ή ενας απλος της σειρας....Επειδη εψαχνα και εγω στο ebay αλλα εκαναν κανα 20Ε
Link to comment
Share on other sites

Ο φορτιστης που πηρες ειναι zte ή ενας απλος της σειρας....Επειδη εψαχνα και εγω στο ebay αλλα εκαναν κανα 20Ε

 

αυτόν πήρα

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Αποτέλεσμα? Η μπαταρία είναι ασύλληπτα δυνατή. Μένει στο 100% για 2 ώρες, στο 98% μετά από 4 ώρες κοκ .....

 

Είμαι σε wind froyo 2.2., με 512 ξεκλείδωτα.

 

Με CM7 RC1 (της υπογραφής μου) μετά από σχεδόν 8 ώρες 0% κατανάλωση :D

 

http://img192.imageshack.us/img192/777/screenshot1xp.th.jpg

 

Μετά από 2 μέρες και σχεδόν 10 ώρες, με wifi ενεργό για καμιά ώρα(update 8 εφαρμογών και εγκατάσταση και δοκιμή αλλών 5, send & receive email), με callbroker, 3G watchdog, droidwall, lookout και Quick System Info pro να τρέχουν μόνιμα, το κινητό overclocked στα 710 on Demand και Go Launcher EX (με widgets) η μπαταρία είναι ακόμη στο 61%. :w00t:

 

http://img838.imageshack.us/img838/6048/screenshot2mc.th.jpg

 

Αποτέλεσμα, χρειάζονται τουλάχιστον 2 φορτίσεις μετά από νέα rom για να δείξει η μπαταρία της πραγματικές της δυνατότητες.

 

Ξέρω ότι έχω γράψει σε άλλο thread τα παράπονά μου για την μπαταρία,για το wifi, το 3G κλπ και έκατσε ο φίλος potis21 και έγραψε μια τρομερή ανάλυση γι' αυτό ( :respect: ), τελικά πρέπει να ομολογήσω ότι "καλύτερα να μασάω, παρά να μιλάω" :X

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Απλά ήθελα να πώ οτι η μπαταρία εχει πεπερασμένο φορτίο και οτι

στα κινητά αυτό το φορτίο συνήθως εχει προορισμό να... ακτινοβολείται(!).:lol:

Είτε σαν ραδιοσυχνότητα απο τους 3 πομποδέκτες του κινητου (WiFi, 3G, BT),

Είτε σαν φώς απο την οθόνη, είτε σαν ζέστη απο τον επεξεργαστή.

 

Το Android ειναι ενα λειτουργικό που σχεδιάζει την διαχείριση χρόνου πυρήνα ανάλογα με την αυτονομία της μπαταρίας (εξ ου και τα battery stats). Αλλά η σωτηρία της μπαταρίας σταματά στους πομποδέκτες.

 

(προσοχή στο απλουστατο. Αφου τα εχετε @#$%ξει τα κινητά στις αναβαθμίσεις και στα wipe, ΠΩΣ να ξέρουν τα κακόμοιρα το πόσο κρατάει η μπαταρία; )

 

Πάντως τον Go Launcher που πρότεινες τον πέρασα κι εγω (thanks!).

Edited by potis21
Link to comment
Share on other sites

εγω στο δικο μου λεπιδι που το "στιβω" καθε μερα στο wi-fi και στα παιχνιδια μου βγαζει μια μερα.βαρια να βγαλει και το επομενο πρωι.εχω κανει wipe stats και με γεματη και με αδεια μταταρια και δε μπορω να πω οτι ειδα και καμια συμαντικη διαφορα.

εχω ss5 με 710-120 cpu και τον go launcher και τρεχει πολυ ομαλα!

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

εχω το blade gen 1 περιπου 4μηνες με jjrls9 και εδω και κανα μηνα την ss rls5..

 

το ειχα με την καρτα whats up και ολα καλα..

 

ειπα να βαλω την καρτα της vodafone που εχω συνδεση και να το κανω το κυριο κινητο μου

ομως εχω το εξης προβλημα οταν με καλουν δεν ακουω αυτον που με καλει...οταν καλω εγω ολα οκ.δεν συμβαινει σε ολες τις επαφες μου,αλλα στις περισσοτερες..και δεν μπορω να εντοπισω αν το κανει σε συγκεκριμενα νουμερα...

αν βαλω την καρτα cosmote και με καλεσει το ιδιο νουμερο ακουω κανονικα αυτον που με καλει...

τι μπορει να φταει?

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι SIM δεν ειναι ίδιες.

 

Αν εχεις την καρτα πανω απο 6ετια η καρτα ειναι ασυμβατη με το κινητο. (3V αντί για 1.8v).

 

σε τέτοια περίπτωση, μεχρι να αλλάξεις κάρτα γυρνα το κινητό σε 2η γενιά (gsm) απο τις ρυθμίσεις Ασυρματα και δίκτυα>δικτυα κινητής τηλεφωνίας να δείς μήπως η κάρτα εχει κάποια ασυμβατότητα με το AMR ακόμα και αν το κινητό την παλευει με την 3αρα.

 

η Vodafone δινει πλέον μόνο usim κάρτες οι οποιες ειναι στην πραγματικότητα λογισμικό που τρέχει σε μικροεπεξεργαστή, παρά συμβατική κάρτα.

 

Μπορεί να υπάρχει το λοιπόν ασυμβατότητα ανάμεσα στην αποκρυπτογράφηση SRES_2 για τον vocoder AMR που χρησιμοποιεί το 3G.

 

ΠΟΣΟ καιρό εχεις την κάρτα;

Edited by potis21
Link to comment
Share on other sites

Η καρτα ειναι νομιζω του 2000..δηλαδη κλαφτα...

 

το κινητο ειναι σε gsm only kai 2G only απο οτι ειδα στις ρυθμισεις..αλλά το φαινομενο παραμενει..το 90% των εισερχομενων δεν ακουω τον καλουντα ενω αυτος με ακουει κανονικα..

παω σε μια vodafone να ζητησω αλλαγη αυριο..η διαδικασια επι τοπου? επαφες τις εκανα back up @ gmail ,φανταζομαι παιρνω αλλη sim και χανω οτι εχει η παλια ,σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

 

Σωστό το backup, η κάρτα λογικά αλλάζει επι τόπου, δες τον τιμοκατάλογο για να δεις την χρέωση. Αν ειχες πάρει κινητό με επιδότηση απο την voda τους τελευταίους μήνες, πες οτι την εβαλες στο καινουριο και δεν δουλευει. ισως και να στην αλλάξουν δωρεάν.

 

Ειδικά με 11 χρόνια συνδεση, του μάυρου, ΠΡΕΠΕΙ να στην αλλάξουν δωρεάν.

 

Τωρα το να σε ακουει αυτός, με προβληματίζει λιγο, αλλά αλλαξε την κάρτα για αρχή (εχει τις υπηρεσίες δεδομένων στο sim toolkit, apn και τέτοια, οπότε μόλις την βάλεις μέσα κλείσε τα δεδομένα δικτύου πριν σου ερθει ο λογαριασμός-εγκεφαλικό).

 

Ρωτα στην βοιδαφον για backup της κάρτας, εχω 7 χρόνια να περάσω απο μαγαζί της (καλά, ε, εκτίμηση!!!!).

Εχει το market εφαρμογουλες για backup απο sim σε sim και για τα μηνύματα (καλά που στο θύμισα, ε;) αλλά ουτε όνομα ξέρω ουτε αν ειναι επι πληρωμή. Εναλλακτικά, κατευθείαν στον γερμανό, που εχει ειδικό μηχανάκι για την δουλειά.

Edited by potis21
;
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να μην γινουν import oλα τα contacts(email διευθυνσεις δλδ) οταν κανω sync? Eπισης αν τις σβησω στο blade (δε χρειαζομαι 600 ασχετα email σαν contacts), θα σβηστει τπτ στο gmail oταν γινει sync?

 

αν υπαρχει ετοιμη απαντηση στο google help δωστε λινκ & θα την βρω την ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Με CM7 RC1 (της υπογραφής μου) μετά από σχεδόν 8 ώρες 0% κατανάλωση :D

 

http://img192.imageshack.us/img192/777/screenshot1xp.th.jpg

 

Μετά από 2 μέρες και σχεδόν 10 ώρες, με wifi ενεργό για καμιά ώρα(update 8 εφαρμογών και εγκατάσταση και δοκιμή αλλών 5, send & receive email), με callbroker, 3G watchdog, droidwall, lookout και Quick System Info pro να τρέχουν μόνιμα, το κινητό overclocked στα 710 on Demand και Go Launcher EX (με widgets) η μπαταρία είναι ακόμη στο 61%. :w00t:

 

http://img838.imageshack.us/img838/6048/screenshot2mc.th.jpg

 

Αποτέλεσμα, χρειάζονται τουλάχιστον 2 φορτίσεις μετά από νέα rom για να δείξει η μπαταρία της πραγματικές της δυνατότητες.

 

Ξέρω ότι έχω γράψει σε άλλο thread τα παράπονά μου για την μπαταρία,για το wifi, το 3G κλπ και έκατσε ο φίλος potis21 και έγραψε μια τρομερή ανάλυση γι' αυτό ( :respect: ), τελικά πρέπει να ομολογήσω ότι "καλύτερα να μασάω, παρά να μιλάω" :X

 

Έχω κι εγώ την CM7 RC1 όμως δεν βλέπω τα ίδια αποτελέσματα στην μπαταρία...

Αντιθέτως με 22 ώρες είμαι στο 36% με 11%wifi , 36% φωτεινότητα, 24% ετοιμότητα, κυψέλης και 12% αδρανές....πολύ άσχημα στατιστικά σε σχέση με τα δικά σου και ενώ έχω ήδη φορτίσει περισσότερες φορές απο 2 το blade με την νέα rom.Επίσης μόλις πέρασα την rom άφησα το κινητό να ξεφορτίζει πλήρως και έκανα wipe battery stats.

Πιθανολογώ πως θα πρέπει να κάνω και λίγο καλύτερες τις ρυθμίσεις... καμιά πρόταση ;

Όπως σημείωσα η φωτεινότητα τρώει πολύ σε εμένα... πείτε κάνα trick για να εξοικονομήσω λιγάκι ενέργεια παραπάνω.:cool:Thanks!

 

ΥΓ : Πώς έβαλες να δείχνει την μπαταρία στην μπάρα κατάστασης με ποσοστό ;

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ : Πώς έβαλες να δείχνει την μπαταρία στην μπάρα κατάστασης με ποσοστό ;

 

settings->cyanogenmod settings->interface->status bar tweaks->battery percentage

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,θέλω να σας ρωτήσω αν μπορείτε να μου δώσετε εναν οδηγό για το πως να απεγκαταστησω το clockworkmod γιατι δεν εχω κρατήσει backup και πρέπει να το στείλω στο service για κάποια προβλήματα που έχει και δεν θέλω να φανεί ότι είναι πειραγμένο!Σας παρακαλώ αν μπορειτε λίγο σύντομα γιατί βιάζομαι!Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,θέλω να σας ρωτήσω αν μπορείτε να μου δώσετε εναν οδηγό για το πως να απεγκαταστησω το clockworkmod γιατι δεν εχω κρατήσει backup και πρέπει να το στείλω στο service για κάποια προβλήματα που έχει και δεν θέλω να φανεί ότι είναι πειραγμένο!Σας παρακαλώ αν μπορειτε λίγο σύντομα γιατί βιάζομαι!Ευχαριστώ!

 

Φλασάρεις με το CWM αυτό http://www.mediafire.com/?kx76glmuxym6adp .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες..για καποιο λογο δεν εχω ειδοποιηση οταν λαμβανω σμσ..ουτε στην μπαρα,ουτε ηχο,ουτε ποπ απ.απλα αναβει η οθονη...εκανα μερικα ρεσταρτ ,εβγαλα κ τη μπαταρια αλλα τπτ..ιδεες?
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ την CM7 RC1 όμως δεν βλέπω τα ίδια αποτελέσματα στην μπαταρία...

Αντιθέτως με 22 ώρες είμαι στο 36% με 11%wifi , 36% φωτεινότητα, 24% ετοιμότητα, κυψέλης και 12% αδρανές....πολύ άσχημα στατιστικά σε σχέση με τα δικά σου και ενώ έχω ήδη φορτίσει περισσότερες φορές απο 2 το blade με την νέα rom.Επίσης μόλις πέρασα την rom άφησα το κινητό να ξεφορτίζει πλήρως και έκανα wipe battery stats.

Δεν έχω ρυθμίσεις εξοικονόμησης, έχω κάνει όπως διαβάζεις παραπάνω ακριβώς το αντίθετο :shifty: Τα στατιστικά που βλέπεις είναι με λιγότερη χρήση κυρίως λόγω ΣΚ που ήμουν σπίτι αλλά πχ σήμερα μετά από 18 ώρες βρίσκεται στο 65%, με πολύ wifi (twitter & emails) & gaming WSoP :D. Η φωτεινότητα σήμερα είναι στο 48% στα στατιστικά της μπαταρίας.

 

Πιθανολογώ πως θα πρέπει να κάνω και λίγο καλύτερες τις ρυθμίσεις... καμιά πρόταση ;

Όπως σημείωσα η φωτεινότητα τρώει πολύ σε εμένα... πείτε κάνα trick για να εξοικονομήσω λιγάκι ενέργεια παραπάνω.:cool:Thanks!

 

Επειδή δεν μπορώ να γνωρίζω τι χρήση του κάνεις αλλά επειδή υπάρχει πάντα η πιθανότητα να σου έχει κολλήσει κάποιο process την CPU (μου έγινε 3 φορές στην SS5 και ποτέ στην CM7), σου συνιστώ να εγκαταστήσεις το Quick System Info PRO που σου δείχνει άμεσα την χρήση της CPU αλλά και πολλές άλλες χρήσιμες πληροφορίες (πχ IP, connections κλπ) και χωρίς να επηρεάζει cpu & battery.

 

Τώρα για tips δες τι έχει γράψει ο potis21 εδώ. αλλά και στις προηγούμενες σελίδες :)

Για την φωτεινότητα έχω το widget power control (την ελέγχω από εκεί) και αν είμαι στο σπίτι μέσα την βάζω μια θέση πρίν το full και όταν είμαι έξω στο full.

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΤΙ ω γιατι δεν την βαζετε στο ΑΥΤΟΜΑΤΟ ρε παιδιά?!?!?

 

you know, Αυτόματο και light sensor....:rolleyes

 

Ο χάρτης που εχω στην cyanogen για το αυτόματο εχει ως εξής

 

Settings>cyanogenmod>Display>Automatic backlight

 

Enabled >V

Window lenght 10 sec

reset threshold 1000 lux

sample interval 2 secs

 

light levels

 

Use custom >V

Screen dim level 20 (η χαμηλότερα αν η οθόνη σας καιει τα ματάκια στο σκοτάδι στην lock)

 

Edit other levels.....

 

0 199 33 255

200 399 120 255

400 999 150 0

1000 2999 190 0

3000 oo 240 0

 

allow light decrease >V

Decrease hysteresis 30%

 

 

αυτός ειναι ο χάρτης της φωτεινότητας του κινητου μου.

το εχω στο αυτόματο (ο σενσορασ για οσους δεν το ξέρουν ειναι η σκουρα μπλέ κουκκιδα 1.5 εκ αριστερά απο το ακουστικό). Διπλα του ειναι ο priximity sensor, που διαβάζει το αν ψηνετε το κεφαλάκι σας ή όχι. (αν μιλάτε στο ακουστικό) για να σβήσει την οθόνη.

Edited by potis21
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες..για καποιο λογο δεν εχω ειδοποιηση οταν λαμβανω σμσ..ουτε στην μπαρα,ουτε ηχο,ουτε ποπ απ.απλα αναβει η οθονη...εκανα μερικα ρεσταρτ ,εβγαλα κ τη μπαταρια αλλα τπτ..ιδεες?

αναβαθμιστηκα κ στην rls5 κ τιποτα ακομα...καμια βοηθεια?

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Να τις ενεργοποιήσεις, δοκίμασες;

 

Δεν εχω RLS5 αλλά μπες μεσα στο Μενου>ρυθμίσεις>ηχος>ενταση ήχου και τσέκαρε την επιλογή "χρήση εντασης ηχου κλήσης για ειδοποιήσεις"

 

Πατα μια πίσω και πηγαινε στο "ηχος κλήσης ειδοποίησης". Επέλεξε ενα διαφορετικό ηχο, μπορεί το αρχείο ήχου να ειναι χτυπημένο.

 

Αν δεν δουλευουν πάλι, μπες CWM και κάνε wipe την dalvik cache απο τις advanced ρυθμίσεις.

Edited by potis21
Link to comment
Share on other sites

Να τις ενεργοποιήσεις, δοκίμασες;

 

Δεν εχω RLS5 αλλά μπες μεσα στο Μενου>ρυθμίσεις>ηχος>ενταση ήχου και τσέκαρε την επιλογή "χρήση εντασης ηχου κλήσης για ειδοποιήσεις"

 

Πατα μια πίσω και πηγαινε στο "ηχος κλήσης ειδοποίησης". Επέλεξε ενα διαφορετικό ηχο, μπορεί το αρχείο ήχου να ειναι χτυπημένο.

 

Αν δεν δουλευουν πάλι, μπες CWM και κάνε wipe την dalvik cache απο τις advanced ρυθμίσεις.

 

 

καλησπερα φιλε μου απο παντα ηταν ενεργοποιημενες οι ειδοποιησης απλα μια μερα(χθες) σταματησαν να λειτουργουν..εκανα παλι αυτο που μου ειπες με cwm κ επιασε μονο για 2 σμσ που μου εστειλα..μετα σταματησε παλι..

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βάλω την Swedish Spring RLS5 και έχω το εξής πρόβλημα .

Όταν φτάνω στο σημείο που ανοίγεις το κινητό με πατημένο το volume down πατάω να κάνει Wipe data/factory reset μου βγάζει μόνο το καπελάκι του cwm και κολλάει εκεί . Αν πατήσω το menu με πηγαίνει πάλι πίσω στο μενού του cwm αλλά και πάλι δε μπορώ να κάνω κάτι ?

 

Καμιά ιδέα γιατί έχουν σπάσει τα νεύρα μου από το μεσημέρι ?

 

edit : Και τώρα υπάρχει ποιο σοβαρό πρόβλημα .Νομίζοντας ότι έπρεπε να γίνει το κινητό gen 2 το έκανα με αποτέλεσμα τώρα να μη μπορώ να σβήσω το φάκελο image και κάθε φορά που ανοίγει το κινητό μπαίνει σε cwm που από εκεί ότι επιλογή και να επιλέξω δε προχωράει ..

Edited by moldovan
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade / Orange San Francisco (μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...