Jump to content

[S II] USB Jig


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

--- Οδηγίες χρήσης ---

Με σβηστό το κινητό βάζουμε το usb jig, το κινητό μπαίνει σε download mode μηδενίζει το μετρητή, πατάme για 5 δευτερόλεπτα το Power button και τέλος. Δεν χάνεται το root, ούτε πειράζει κάτι άλλο, απλά μηδενίζεται ο μετρητής (custom binary counter).

 

Για τους έχοντες ICS ROM υπάρχει η λύση του TriangleAway που κάνει την ίδια δουλειά με... ένα κλικ!

Edited by athanaso77
Ενημέρωση

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 346
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια χρειαζομαι ενα usb jig ΑΜΕΣΑ μεχρι την τεταρτη επειδη θελω να επιστρεψω το κινητο πισω λογω καποιου ελαττωματος στη καμερα (δεν εννοω τις κιτρινιλες, ροζιλες κτλ πιο σοβαρο). Αν μπορουσε καποιος ή να μου πει που να βρω αμεσα ενα, ή να με εξυπηρετησει με το δικο του (να του δωσω και κατι του παιδιου) ή τι αλλο μπορω να κανω με αυτον τον μετρητη που εχει το κινητο θα του ημουν υποχρεος... PLEASE απαντηστε μου ειτε απο εδω ειτε με pm... Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

--- Σημαντικό ---

Στις τελευταίες rom για το Galaxy S II, λόγω του αναβαθμισμένου bootloader δεν μηδενίζεται ο custom binary counter με τη χρήση του USB Jig.

 

Η λύση είναι πρώτα να περαστεί παλαιότερη rom ή απλά παλαιότερος bootloader μέσω ODIN (στη θέση PDA).

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν και ο carve21 βρήκε usb jig, αφήνω το θέμα μήπως βρεθεί κάποιος να γράψει τον τρόπο με τον οποίο φτιάχνουμε το Jig.

Αξίζει να σημειωθεί οτι με το JIG μηδενίζεται ο αριθμός που έχει χρησιμοποιήσει κάποιος το Odin.

 

Ευχαριστώ.

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κυκλοφορούν όμως φήμες και για ύπαρξη άλλου counter που μετράει πόσες φορές έχεις κάνει reset με το usb jig. :ninja:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

το ξερω αλλα ας κανουμε τουλαχιστον αυτο που μπορουμε ειδικα εφοσον η υπαρξη του αλλου counter δεν ειναι επιβεβαιωμενη
Link to comment
Share on other sites

αποσο ξερω με το που συνδεεις το jig μηδενιζεται ο flash counter

 

Ναι...και σε βαζει σε download mode...Απο εκει και περα τι κανεις?Μαλλον δεν φλασαρεις κατι,γιατι αν φλασαρεις παλι ο flash counter θα γραψει...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορούν όμως φήμες και για ύπαρξη άλλου counter που μετράει πόσες φορές έχεις κάνει reset με το usb jig. :ninja:

 

Αν αληθεύουν οι φήμες τότε πρέπει να βγει usb-jig-jig:)

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καπου να πωλειται jig απο ελληνικο καταστημα?

απ'οσο το εχω ψαξει οχι...μονο ebay!!υπαρχει η δυνατοτητα να το φτιαξει καποιος μονος του,αλλα δεν ειναι και το πλεον ευκολο:confused:

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

εγω θα ελεγα αμα καποιος δεν μπορει να το φτιαξει μονος του να βρει τι ακριβως χρειαζεται και πως πρεπει να φτιαχτει και να παει σε καποιον ηλεκτρονικο να του το φτιαξει μπαμ-μπαμ
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πιο συμφέρουσα λύση από το να δώσεις 5 ευρώ και να το πάρεις από ebay;

 

3.57 ευρώ έχει (3.20 λίρες) με έξοδα αποστολής, το πιό φθηνό.

Ο λόγος να το φτιάξεις μόνος σου δεν ξέρω αν συμφέρει οικονομικά, αλλά λογικά μπορείς να το έχεις πολύ πιό γρήγορα και όχι να περιμένες 2 βδομάδες να στο στείλουν από κίνα, αλλά επίσης, είναι ωραίο κάποιος να ασχοληθεί με κάτι σχετικά απλό και να μάθει και 2 πράγματα μέσα από την διαδικασία.

 

Όλα έτοιμα τα παίρνουμε στις μέρες μας τα πράγματα... :/

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
είναι ωραίο κάποιος να ασχοληθεί με κάτι σχετικά απλό και να μάθει και 2 πράγματα μέσα από την διαδικασία.

 

Συμφωνώ αλλά για να μάθει θα χρειαστεί να το τεστάρει κιόλας. Θα προσέφερες τη δική σου συσκευή; :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ αλλά για να μάθει θα χρειαστεί να το τεστάρει κιόλας. Θα προσέφερες τη δική σου συσκευή; :rolleyes:

 

Ναι γιατί φαίνεται κάτι πολύ απλό!

Link to comment
Share on other sites

Δε φαίνεται, είναι πολύ απλό. Βασικά είναι γελοίο. Απλά αν το πάρεις από ebay, το'χουν φτιάξει όμορφα και μαζεμένα. Αυτό είναι το μόνο αβαντάζ.
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δε φαίνεται, είναι πολύ απλό. Βασικά είναι γελοίο. Απλά αν το πάρεις από ebay, το'χουν φτιάξει όμορφα και μαζεμένα. Αυτό είναι το μόνο αβαντάζ.

 

Μήπως υπάρχει κάποιος που ξέρει από ηλεκτρονικά και ονομασίες και μαγαζιά όπου μπορούμε ναπρομηθευτούμε τα συγκεκριμένα υλικά και να φτιάξουμε έναν μίνι οδηγό;; Εγώ είμαι άχρηστος από αυτά και δεν καταλαβαίνω τις ονομασίες αλλά λίγο που είδα τις φωτογραφίες, όντως φαίνεται τόσο απλό όσο το να βράσεις μακαρόνια :Ρ

 

Κρίμα να μην κάτσεις να φτιάξεις ένα τέτοιο να νιώσεις ότι έκανες και κάτι wild βρε αδερφέ!

Link to comment
Share on other sites

Δε φαίνεται, είναι πολύ απλό. Βασικά είναι γελοίο. Απλά αν το πάρεις από ebay, το'χουν φτιάξει όμορφα και μαζεμένα. Αυτό είναι το μόνο αβαντάζ.

 

+1

 

 

Κρίμα να μην κάτσεις να φτιάξεις ένα τέτοιο να νιώσεις ότι έκανες και κάτι wild βρε αδερφέ!

 

Σωστός! Μακάρι να σκέφτονταν όλοι σαν εσένα :)

 

Το μόνο που χρειάζεσαι είναι στην ουσία ένα παλιό καλώδιο micro usb να το χαλάσεις (φαντάζομαι οι περισσότεροι διαθέτουν ένα τέτοιο από κάποια παλιά συσκευή) και 3 απλές αντιστάσεις 100 kΩ. Ειλικρινά δε γνωρίζω πόσο κάνουν αν πάει κάποιος να τις αγοράσει. Το κόστος κανονικά είναι μηδενικό αλλά αν χρειαστεί κάποιος να τις αγοράσει δε νομίζω να κοστίζουν με τίποτα πάνω από 10 λεπτά η μία. Μετά ακολουθείς το παρακάτω βίντεο σαν οδηγό κι επειδή δεν είναι κάτι που θέλεις να το κάνεις κάθε μέρα, δε χρησιμοποιείς ούτε κολλητήρια ούτε τίποτα. Απλά ακουμπάς τις αντιστάσεις για λίγο στα pins και... θαύμα! Γιατί να περιμένεις από το ebay δεν ξέρω πόσο καιρό και να τους δίνεις τσάμπα λεφτά έστω και λίγα, ενώ μπορείς να το κάνεις μόνος σου; ;)

 

 

 

 

Το μόνο που χρειάζεται να κοιτάξει κάποιος είναι η τιμή των αντιστάσεων να είναι όντως 300k γιατί αν δεν είναι καλής ακρίβειας οι αντιστάσεις μπορεί να μη σου μπαίνει σε download mode. Κανονικά η ακριβής τιμή που πρέπει να έχουν οι αντιστάσεις πρέπει να είναι 301k, αλλά αν έχει μικρή απόκλιση θα δουλέψει. Μπορείς να ζητήσεις να στις μετρήσουν με πολύμετρο από εκεί που θα πας να τις πάρεις. Και αυτό έχει πραγματικά μηδέν κόστος, δε χρεώνεται!!!

 

Και κάτι τελευταίο. Από την όλη παραπάνω διαδικασία ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ να προκαλέσει κάποιος βλάβη στο κινητό.

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δε γνωρίζω πόσο κάνουν αν πάει κάποιος να τις αγοράσει

μπορει να τις φτιαξει μονος του καποιος πχ απο αλουμινοχαρτο?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] USB Jig

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...