Jump to content

Galaxy S : Κernel flasher


Lakerdas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλοι μας γνωρίζουμε ότι το πιο σημαντικό κομμάτι μιας rom είναι ο kernel της. Επίσης πολλοί από εμάς περνάμε στις rom που φοράμε (stock και custom) τροποποιημένους kernel από developers όπως ο hardcore, ο supercurio κοκ. Η διαδικασία για τους γνωρίζοντες περιλαμβάνει φλασάρισμα με odin, με ότι αυτό συνεπάγεται από άποψη διαδικασίας και χρόνου. Αν λάβουμε και υπόψη μας τη συνήθεια πολλών developers να βγάζουν updates μέρα παρά μέρα τότε το όλο πράγμα καταντάει και κουραστικό. Η συγκεκριμένη εφαρμογή, της οποίας developer είναι ο γνωστός neldar του bln, μας υπόσχεται τη δυνατότητα να φλασάρουμε νέο kernel χωρίς καν να συνδέσουμε το κινητό μας στον υπολογιστή. Απλά κατεβάζουμε από το κινητό τον kenrel που επιθυμούμε στην sd card, ασχέτως αν είναι σε μορφή .tar ή .zip καθώς η εφαρμογή κάνει μόνη της extract και βρίσκει το zImage, και απλά τον φλασάρουμε μέσα από την εφαρμογή. Αυτό ήταν. Το κινητό κάνει reboot και έχουμε περάσει τον νέο kernel. Η εφαρμογή επίσης δίνει τη δυνατότητα για backup του υπάρχοντος kernel.

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Είναι νομίζω αυτονόητο ότι η συσκευή σας απαιτείται να είναι root.

ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΣΗΜΑΤΙΚΟ: Δεν φέρω καμία ευθύνη για ενδεχόμενη βλάβη στη συσκευή σας. Εδώ δεν το εγγυάται ο neldar, θα το εγγυηθώ εγώ;

ΟΥΣΙΩΔΕΣ: Δεν σας φταίει βέβαια κανένας, ούτε εγώ ούτε ο neldar, εάν επιχειρήσετε να φλασάρετε kernel που δεν είναι συμβατός με τη rom που φοράτε. Ο μόνος που θα φταίει θα είναι το ξερό σας το κεφάλι,

 

Screenshots:

ss-0-320-480-160-4-b52482a6cd8a14f7fb35bcc88863cfe7072792e5 ss-1-320-480-160-3-111ecb41b902125a9607315d63446db81a2a8d0b ss-2-320-480-160-0-0b31944a7be4946aef11aa49bc435cb57dd6db57

 

Η εφαρμογή διατίθεται δωρεάν στο market και μπορείτε να την κατεβάσετε από εδώ.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίος Μάκη. Χρήσιμο και εύχρηστο για τους πεπειραμένους, αλλά μπορεί να αποδειχθεί παγίδα για τους πιο άπειρους. Προσοχή λοιπόν γιατί το εργαλείο απλά μας φλασάρει τον κέρνελ, ΔΕΝ μας τον διαλέγει.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίος Μάκη. Χρήσιμο και εύχρηστο για τους πεπειραμένους, αλλά μπορεί να αποδειχθεί παγίδα για τους πιο άπειρους. Προσοχή λοιπόν γιατί το εργαλείο απλά μας φλασάρει τον κέρνελ, ΔΕΝ μας τον διαλέγει.

 

Παναγιώτη αρχίζω να πιστεύω ειλικρινά ότι σύντομα θα χρειαστώ επαγγελματική βοήθεια :lol:. Έχω φτάσει στο σημείο να φλασάρω από cf-root 3.2 στον καινούργιο speedmod πίνοντας μπύρες στο μπαλκόνι. Έλεος.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

έχουμε κανάν καλό ext4 kernel να φλασάρω τώρα στα μπαμ για να δοκιμάσω την εφαρμογή ;

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη αρχίζω να πιστεύω ειλικρινά ότι σύντομα θα χρειαστώ επαγγελματική βοήθεια :lol:. Έχω φτάσει στο σημείο να φλασάρω από cf-root 3.2 στον καινούργιο speedmod πίνοντας μπύρες στο μπαλκόνι. Έλεος.

 

Τώρα με αυτό το εργαλείο Μάκη, ίσως πραγματοποιήσω το ονειρό μου, να φλασάρω την ώρα που πάω για την πρωινή μου βόλτα εκεί που και οι βασιλιάδες πηγαίνουν μόνοι τους:X:X:cool:

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστω αφου φλασαρουμε kernel με αυτο το προγραμμα μετα θα χρειάζεται να κάνουμε το 3πλο wipe απο CWM?
Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιησα κι εγω σημερα για να φλασαρω τον speedmod στην JVO. Δουλευει αψογα. Συνολικη διαρκεια λιγων δευτερολεπτων για να γινει η δουλεια.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

το περασα με cyanogen και μου λεει error μεσα το προγραμματακι..!

 

H Cyanogenmod7 είναι αλλονού παπά ευαγγέλιο, καλύτερα να περνάς οτι θες από recovery :p

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Αψογος ο Μακης !!!! Ευγε τεκνον μου :D.

Εγω εχω cfroot. Αν βαλω speedmod θα κερδισω σε κατι γενικα ?

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Αψογος ο Μακης !!!! Ευγε τεκνον μου :D.

Εγω εχω cfroot. Αν βαλω speedmod θα κερδισω σε κατι γενικα ?

 

Να' σαι καλά Αντώνη. Όσον αφορά την ερώτησή σου είχαμε προχθές αυτήν τη συζήτηση εγώ, ο Παναγιώτης, ο Πάρης και ο Ηρακλής. Ρίξε μια ματιά από εδώ και κάτω. Εκείνο που έχω να προσθέσω είναι ότι εξακολουθεί να μη μου βγάζει πρόβλημα για πέμπτη ημέρα καθώς και ότι η μπαταρία του μου φαίνεται ότι κυμαίνεται στα επίπεδα του cf-root.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Αψογος ο Μακης !!!! Ευγε τεκνον μου :D.

Εγω εχω cfroot. Αν βαλω speedmod θα κερδισω σε κατι γενικα ?

 

Αντωνη περνα τον αφοβα. Θα δεις μεγαλη διαφορα με τον cf root. Εγω αφησα να περασουν λιγες μερες για να μην σας πω βιαστικα συμπερασματα, αλλα ο κερνελ ειναι σταθερος και δουλευει απροβληματιστα. Και η μπαταρια του ειναι μια χαρα μεχρι στιγμης. Ξαναλεω οτι δεν ξερω συγκριτικα με τους αλλους κερνελ, αλλα απο τον cf root ειναι σιγουρα καλυτερος.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αντωνη περνα τον αφοβα. Θα δεις μεγαλη διαφορα με τον cf root. Εγω αφησα να περασουν λιγες μερες για να μην σας πω βιαστικα συμπερασματα, αλλα ο κερνελ ειναι σταθερος και δουλευει απροβληματιστα. Και η μπαταρια του ειναι μια χαρα μεχρι στιγμης. Ξαναλεω οτι δεν ξερω συγκριτικα με τους αλλους κερνελ, αλλα απο τον cf root ειναι σιγουρα καλυτερος.

 

Aπό voodoo?

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Aπό voodoo?

 

Τώρα αυτά είναι και γούστα Άλεξ. Στο ίδιο σύστημα αρχείων ο voodoo είναι λίγο πιο smooth και γύρω στο 10% πιο γρήγορος. Ο speedmod για εμένα υπερτερεί σε κατανάλωση, σε ελεύθερη ram και σταθερότητα. Συν το γεγονός ότι ο hardcore τον εξελίσσει συνέχεια ενώ ο supercurio τον έχει ψιλοπαρατήσει.

 

Sent from my GT-I9000

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία και απλή εφαρμογή.

Μόλις περασα κ' εγώ απο cf root σε speedmod. Κατέβασα αυτό το αρχείο απο xda: speedmod-kernel-k15h-t15-300hz.tar και έτρεξα την εφαρμογή.

Το root δεν έφυγε, ούτε το CWM (τα tweaks δεν τα κοίταξα) και η συσκευή λεέι: kernel version: πλα πλα πλα speedmod πλα πλα πλα.

Ολα καλά. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο; wipe data κτλ;

 

edit1: Τα tweaks δεν δουλεύουν. Θέλουν cf root kernel (λογικό)

 

edit2: για να γίνω lag fixed περνάω σε ext4 μεσω cwm recovery--> advanced speedmod features--> convert filesystem to ext4;

Edited by mico

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία και απλή εφαρμογή.

Μόλις περασα κ' εγώ απο cf root σε speedmod. Κατέβασα αυτό το αρχείο απο xda: speedmod-kernel-k15h-t15-300hz.tar και έτρεξα την εφαρμογή.

Το root δεν έφυγε, ούτε το CWM (τα tweaks δεν τα κοίταξα) και η συσκευή λεέι: kernel version: πλα πλα πλα speedmod πλα πλα πλα.

Ολα καλά. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο; wipe data κτλ;

 

edit1: Τα tweaks δεν δουλεύουν. Θέλουν cf root kernel (λογικό)

 

edit2: για να γίνω lag fixed περνάω σε ext4 μεσω cwm recovery--> advanced speedmod features--> convert filesystem to ext4;

 

Αν θέλεις κάνε ένα wipe cache & wipe dalvik cache (δεν θα χάσεις τίποτε,κάνε άφοβα), ίσως δεις αισθητή βελτίωση της ταχύτητας...

EXT4 κάνεις όπως έιπες, απο CWM recovery!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτά είναι και γούστα Άλεξ. Στο ίδιο σύστημα αρχείων ο voodoo είναι λίγο πιο smooth και γύρω στο 10% πιο γρήγορος. Ο speedmod για εμένα υπερτερεί σε κατανάλωση, σε ελεύθερη ram και σταθερότητα. Συν το γεγονός ότι ο hardcore τον εξελίσσει συνέχεια ενώ ο supercurio τον έχει ψιλοπαρατήσει.

 

Sent from my GT-I9000

 

Ακριβως οπως τα λεει ο Μακης ειναι Αλεξ. Και επειδη ακριβως με το 10% παραπανω δεν υπαρχει καποια εμφανεστατη διαφορα στον voodoo, εχω παραμεινει στον σταθεροτατο speedmod που μεχρι στιγμης δεν μου εχει βγαλει προβλημα σε οποιαδηποτε εκδοση του.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ok, μετά από μια μέρα, δηλώνω ότι δε βλέπω απολύτως καμία διαφορά μεταξύ του speedmod και του cf-root, και επίσης δηλώνω απογοητευμένος και από τη μπαταρία του speedmod. Το events/0 process χτυπάει συνέχεια πάνω από 20% cpu, και η μπαταρία πέφτει πολύ γρήγορα, κάτι που δεν έκανε το cf-root. Μόλις έκανα ένα wipe τα caches, για να δούμε τι θα δούμε παραπέρα... (Έχασα και το cool bootanimation μου :p)
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις κάνε ένα wipe cache & wipe dalvik cache (δεν θα χάσεις τίποτε,κάνε άφοβα), ίσως δεις αισθητή βελτίωση της ταχύτητας...

EXT4 κάνεις όπως έιπες, απο CWM recovery!

 

οταν λέμε wipe cache εννοούμε wipe cache partition απο το cwm menu?

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

οταν λέμε wipe cache εννοούμε wipe cache partition απο το cwm menu?

 

Ναι wipe cache partition και wipe dalvik cache :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

μολις μπηκε ο t18. απλη και γρηγορη εφαρμογη. σουπερ !!!!

για να δουμε και τον τ18 τι λεει :).

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

μολις μπηκε ο t18. απλη και γρηγορη εφαρμογη. σουπερ !!!!

για να δουμε και τον τ18 τι λεει :).

 

Τον t19 δεν τον εχει βαλει κανενας μεχρι τωρα...;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Τον t19 δεν τον εχει βαλει κανενας μεχρι τωρα...;

 

Ελεος το απογευμα περασα τον t18...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ελεος το απογευμα περασα τον t18...

 

4 σε 2 μέρες; Αυτό ξεπερνάει και τον criskelo... έλεος

- Alex
Link to comment
Share on other sites

4 σε 2 μέρες; Αυτό ξεπερνάει και τον criskelo... έλεος

Οταν αρχιζουν τετοιες πρακτικες δεν μου αρεσει καθολου. Μαλλον ερχεται η ωρα να δοκιμασουμε supercurio.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...