Jump to content

Blade : Repartition εξοικονόμησης εξτρά 100ΜΒ internal μνήμης


lousou76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διαθέτω την Sweedish Spring RLS5 εδώ και καιρό σε GEN1 κινητό και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Πρόσφατα παιρνόντας αρκετές εφαρμογές είδα ότι ο χώρος στην εσωτερική μνήμη άρχισε να λιγοστεύει κ έτσι έκανα αυτό για να μπορώ να μεταφέρω εφαρμογές στην SD κάρτα και να δουλεύουν χωρίς πρόβλημα.

 

Διαπίστωσα όμως ότι με έξυπνο repartitioning σύμφωνα με τον οδηγό στο Modacco εδώ μπορεί κανείς να εξοικονομήσει άλλα 100MB εσωτερικής μνήμης για εφαρμογές κ έτσι ενδεχομένως να μη χρειαστεί να μεταφέρει εφαρμογές στην SD.

 

Εχθές το έκανα επιτυχώς και η διαδικασία είναι ασφαλής τόσο σε GEN1 όσο και σε GEN2 κινητά. Να σημειώσουμε ότι η μέθοδος TPT που χρησιμοποιείται παρακάτω ΔΕΝ δουλεύει σε κινητά που αγοράστηκαν GEN2. Μόνο σε GEN1 και GEN1 που έγιναν GEN2. Επομένως οι οδηγίες ΔΕΝ ισχύουν για native GEN2 αγορασμένα. (ζημιά δεν γίνεται, απλά δε θα γίνει τπτ).

 

Ουσιαστικά η διαδικασία μικραίνει το /cache partition σε 4.5ΜΒ από 40MB το οποίο χρησιμοποιείται μόνο από το market για να κατεβάζει εφαρμογές και το system partition κατά 60MB τα οποία είναι περιττά για πολλές ROM Που πιάνουν πολύ λιγότερα όπως η SWERLS5.

 

Για να απλοποιήσω τη διαδικασία εσωκλείω αρχείο με τα απαραίτητα για μετατροπή σε * 128 MB system, 4.5MB cache, 324MB data.

 

Οδηγίες:

- Παίρνετε backup με το clockwordmod τη ROM σας.

- Φτιάχνετε ένα φάκελο image στην SD σας και βάζετε μέσα:

Τα περιεχόμενα του αρχείου που έχω συννημένο

Τα αρχεία boot.img, recovery.img, system.img, data.img από το clockwordmod backup που μόλις πήρατε.

- Μετονομάζετε το αρχείο data.img σε userdata.img

- Βεβαιώνεστε ότι έχετε γεμάτη μπαταρία, σβήνετε το κινητό και το αφήνετε κλειστό για 30 δεύτερα.

- Ανάβετε το κινητό με το Power και το + πατημένο.

 

Το κινητό θα γράψει με πράσινα γράμματα "Update from T-Card" και σε 2 λεπτά περίπου θα έχει τελειώσει το flash θα κάνει reboot.

- Μετονομάστε ή διαγράψτε το φάκελο /image απ την SD σας.

 

Βουαλά άφθονος εξτρά χώρος.

Εάν θέλουμε να επαναφέρουμε τα stock partitions φλασάρουμε με τον ίδιο τρόπο αυτό το αρχείο (δηλαδή φτιάχνοντας ένα φάκελο /image στην SD και βάζοντας τα περιεχόμενα του αρχείου εκεί - δηλαδή με τη μέθοδο TPT).

Μετά θα πρέπει να φλασάρουμε και μια ROM την οποία θα χουμε στην SD διότι το παραπάνω TPT δεν περνάει ROM.

Οπότε μπαίνοντας στο clockwordmod φλασάρουμε μια ROM που θα χουμε σωσμένη στην SD ή κάποιο από τα backup μας.

Μπουτάρουμε ΚΑΝΟΝΙΚΑ μετά το flash και εφόσον έχει γράψει Download Succesful.

 

Edit3:

Αν βγάλει Download fail ξανακατεβάστε το αρχείο, ανοίξτε το πάλι κλείστε τον flasher και ανοίξτε αυτόν απ το νέο zip, αποσυνδέστε, ξανασυνδέστε και ξαναφλασάρετε. Αν δεν βγάζει Start, βγάλτε/ ξαναβάλτε μπαταρία και ανάψτε το με το - πατημένο μέχρι να γράψει FTM.

 

Την διαδικασία επαναφοράς δεν την έχω δοκιμάσει και σύμφωνα με το Modacco θα χρειαστεί εγκατάσταση ROM στο καπάκι γιατί το εν λόγω αρχείο (image_original.zip) δεν περιέχει κάποια, απλά αλλάζει τα μεγέθη των partitions στα stock.

 

Για Layout με 136MB system ώστε να χωράει και η CM7 (αντί για 128ΜΒ που φτιάχνει το συννημένο) χρησιμοποιείστε αυτό

 

Το παραπάνω περιέχει και τα αρχεία 'appsboothd.mbn' και 'partition.mbn' οπότε δε χρειάζεται να τα ψάχνετε απ την JJ9.

1.5MB cache και 136ΜΒ system αυτό με 136MB system, 1.5 cache, 319MB data.

 

136MB system, 15MB cache, 306MB data το συννημένο.

Για να δείτε το layout χρησιμοποιείστε το Freespace από το market θα πρέπει να δείχνει κανονικά 15MB αλλιώς κάτι δεν έγινε σωστά, τουλάχιστον με την SWE RLS5.

 

15ΜΒ είναι ήδη ΥΠΕΡ αρκετά για cache. Και τα 4,5 φτάνουν μια χαρά σε όλες τις ROM για το market δεν υπάρχει λόγος για παραπάνω.

Αν θέλετε μπορείτε να φλασάρετε 1.5MB cache και να μεταφέρετε το /cache στη RAM οπότε θα γίνει και πιο γρήγορο το

Market και δε θα χάνετε και χώρο.

 

edit1: Εάν το κινητό σας δείχνει ότι έχετε 42ΜΒ cache παρά το συγκεκριμένο layout τότε το πιό πιθανό είναι η ROM που έχετε περάσει (όπως πχ η Sweedish Spring RLS5 που το κάνει) να μεταφέρει αυτόματα το /cache στη RAM όταν το /cache partition είναι μικρότερο από κάποιο όριο.

Στα release notes της RLS5 γράφει ότι κάτω από 20 το κάνει αυτό. Επομένως για όσους έχουν RLS5 το ιδανικό είναι 1.5MB cache αφού ούτως ή άλλως θα μεταφερθεί αυτόματα από την ROM στη RAM.

 

edit2

Κάποιοι στην RLS5 ενδεχομένως με τη μεταφορά της cache στη RAM αυτόματα να μη δουλεύει το market τους.

Αυτό είναι διότι το A2SD που έχει περασμένο κάνει λάθος ρυθμίσεις. Απενεργοποιήστε το ανοίγοντας ένα terminal και γράφοντας a2sd remove ή περάστε το a2sdGui από .apk και απενεργοποιήστε το από εκεί. Επίσης μπορείτε να το έχετε εγκατεστημένο ΠΡΙΝ πάρετε το αρχικό backup σας.

 

---------------------------------------

Επισημαίνω για GEN1 όλα αυτά.

 

Για GEN2 κινητά τώρα θα πρέπει να κάνετε το εξής.

- Παίρνετε ένα clockworkmod backup.

- Φτιάχνετε το partitioning Που θέλετε με το ZTE partition tool επιλέγοντας GEN2.

- Κατεβάζετε το stock_recovery και το φλασάρετε στο κινητό σας χρησιμοποιώντας το clockworkmod.

- Κατεβάζετε αυτό το αρχείο (το ποστάρω από τον οδηγό του Modacco εδώ . Αυτό φλασάρει 136ΜΒ system, 15 cache, ή αυτό (προτεινόμενο) με 138MB system και 2MB.

 

- Ανοίγετε το παραπάνω αρχείο στο pc, πετάτε μέσα στον υποφάκελο "files" τα αρχεία που έφτιαξε το ZTE partition tool με τις προτιμήσεις σας.

Εγώ προσωπικά προτιμώ 136ΜΒ system, 15 cache οπότε αν θέλετε αυτό δεν πειράζετε τίποτα.

- Σβήνετε το κινητό και το ξανανάβετε με το - πατημένο μέχρι να γράψει FTM.

- Τρέχετε το download_nochecksGen2.exe

- Συνδέετε το κινητό και πατάτε Start.

- Περιμένετε να βγάλει 100% download succesful. Όταν τελειώσει σας αφήνει στο clockworkmod.

- Κάνετε restore το backup σας μέσα απ το clockworkmod και έχετε το νέο layout.

 

Η μετάβαση πλέον από gen1 σε gen2 δεν έχει προβλήματα με IMEI και είναι αμφίδρομη.

Ακολουθείτε για

gen1 -> gen2 αυτό

gen2 ->gen1 αυτό

 

Ευχαριστούμε τον χρήστη kogos και όλους όσους βοήθησαν για τα παραπάνω.

 

Τα συννημένα αρχεία είναι για GEN1

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες, μόνο 2 σχολιασμούς:

 

Σε gen2 συσκευές δεν υπάρχει πλέον TPT, εκτός να έχει γίνει η μετατροπή gen1-->gen2 με TPT. Αυτό σημαίνει πως όλοι όσοι έχουν αγοράσει το κινητό gen2 δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν TPT.

 

Επίσης, θέλει λίγο σκέψη η επιλογή των 128mb. Αν θες στο μέλλον να βάλεις CM7 τότε δεν μπορείς να βάλεις στο 128mb system partition γιατί δεν χωράει. Για το λόγο αυτό υπάρχει και η επιλογή των 136mb system που είναι αρκετό για την CM7 (ως την παρούσα nightly τουλάχιστον).

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Η CM7 μπαίνει σε 128 mb partition αρκεί να αφαιρέσεις το Rom manager (έτσι κι αλλιώς άχρηστο) και το boot animation.
Link to comment
Share on other sites

Η CM7 μπαίνει σε 128 mb partition αρκεί να αφαιρέσεις το Rom manager (έτσι κι αλλιώς άχρηστο) και το boot animation.

 

σωστός... αναφερόμουν χωρίς παρεμβάσεις στην CM

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει την ίδια διαδικάσία, αλλα με 136 mb system data, για να χωράνε και οι cm7. Για να επαναφέρουμε το stock partition, πρέπει να έχουμε και μια rom στην καρτα μνήμης για να την φλασαρουμε μετα, διοτι το μονο που μένει ειναι τα stock partition και το clockwork.
Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάστε από εδώ utillity για custom repartitioning με interface.

Ο αντίστοιχος οδηγός του modacco είναι εδώ

 

Τα απαραίτητα αρχεία υπάρχουν και σοτν οδηγό του Modacco και μπορεί κανείς να τα κάνει extract και από την JJ9 που τα περιέχει.

Εγώ για ευκολία τα ανέβασα, τα έχω φλασάρει ο ίδιος. MD5 δε βλέπω το λόγο άν γίνεται extract το zip χωρίς λάθος τα αρχεία δεν είναι corrupted. Ούτως η άλλως δεν είχαν MD5 από κει που τα κατέβασα. Τα έχω φλασάρει στο δικό μου οπότε αυτό το zip δουλεύει εγγυμένα.

 

Η 136MB λύση είναι επίσης καλή για να μην υπάρχουν θέματα με την CM7. Θα φτιάξω ένα αντίστοιχο zip γιατί μάλλον δύσκολο σοτν καθένα να σβήνει το rom manager και το boot animation σε κάθε Build.

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

Οπότε αν θέλουμε να κάνουμε repartition σε gen2 τι κάνουμε? Αν μπορεί κανείς να δώσει διαδικασία να ενημερώσω το πόστ και για gen2.

 

Υπήρχε κάπου Online έαν utillity για custom repartitioning με interface.

 

Μαλλον αυτον εδω τον οδηγο εννοεις;

http://android.modaco.com/content/zte-blade-roms-rom-customisation/337426/gen1-gen2-partition-layout-tool-windows-only/

Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

Διαθέτω την Sweedish Spring RLS5 εδώ και καιρό σε GEN1 κινητό και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Πρόσφατα παιρνόντας αρκετές εφαρμογές είδα ότι ο χώρος στην εσωτερική μνήμη άρχισε να λιγοστεύει κ έτσι έκανα αυτό για να μπορώ να μεταφέρω εφαρμογές στην SD κάρτα και να δουλεύουν χωρίς πρόβλημα.

 

Διαπίστωσα όμως ότι με έξυπνο repartitioning σύμφωνα με τον οδηγό στο Modacco εδώ μπορεί κανείς να εξοικονομήσει άλλα 100MB εσωτερικής μνήμης για εφαρμογές κ έτσι ενδεχομένως να μη χρειαστεί να μεταφέρει εφαρμογές στην SD.

 

Εχθές το έκανα επιτυχώς και η διαδικασία είναι ασφαλής τόσο σε GEN1 όσο και σε GEN2 κινητά. Να σημειώσουμε ότι η μέθοδος TPT που χρησιμοποιείται παρακάτω ΔΕΝ δουλεύει σε κινητά που αγοράστηκαν GEN2. Μόνο σε GEN1 και GEN1 που έγιναν GEN2. Επομένως οι οδηγίες ΔΕΝ ισχύουν για native GEN2 αγορασμένα. (ζημιά δεν γίνεται, απλά δε θα γίνει τπτ).

 

Ουσιαστικά η διαδικασία μικραίνει το /cache partition σε 4.5ΜΒ από 40MB το οποίο χρησιμοποιείται μόνο από το market για να κατεβάζει εφαρμογές και το system partition κατά 60MB τα οποία είναι περιττά για πολλές ROM Που πιάνουν πολύ λιγότερα όπως η SWERLS5.

 

Για να απλοποιήσω τη διαδικασία εσωκλείω αρχείο με τα απαραίτητα για μετατροπή σε * 128 MB system, 4.5MB cache, 324MB data.

 

Οδηγίες:

- Παίρνετε backup με το clockwordmod τη ROM σας.

- Φτιάχνετε ένα φάκελο image στην SD σας και βάζετε μέσα:

Τα περιεχόμενα του αρχείου που έχω συννημένο

Τα αρχεία boot.img, recovery.img, system.img, data.img από το clockwordmod backup που μόλις πήρατε.

- Μετονομάζετε το αρχείο data.img σε userdata.img

- Βεβαιώνεστε ότι έχετε γεμάτη μπαταρία, σβήνετε το κινητό και το αφήνετε κλειστό για 30 δεύτερα.

- Ανάβετε το κινητό με το Power και το + πατημένο.

 

Το κινητό θα γράψει με πράσινα γράμματα "Update from T-Card" και σε 2 λεπτά περίπου θα έχει τελειώσει το flash θα κάνει reboot.

- Μετονομάστε ή διαγράψτε το φάκελο /image απ την SD σας.

 

Βουαλά άφθονος εξτρά χώρος.

Εάν θέλουμε να επαναφέρουμε τα stock partitions φλασάρουμε με τον ίδιο τρόπο αυτό το αρχείο (δηλαδή φτιάχνοντας ένα φάκελο /image στην SD και βάζοντας τα περιεχόμενα του αρχείου εκεί - δηλαδή με τη μέθοδο TPT).

Μετά θα πρέπει να φλασάρουμε και μια ROM την οποία θα χουμε στην SD διότι το παραπάνω TPT δεν περνάει ROM. Οπότε μπαίνοντας στο clockwordmod φλασάρουμε μια ROM που θα χουμε σωσμένη στην SD ή κάποιο από τα backup μας.

 

Την διαδικασία επαναφοράς δεν την έχω δοκιμάσει και σύμφωνα με το Modacco θα χρειαστεί εγκατάσταση ROM στο καπάκι γιατί το εν λόγω αρχείο (image_original.zip) δεν περιέχει κάποια, απλά αλλάζει τα μεγέθη των partitions στα stock.

 

Για Layout με 136MB system ώστε να χωράει και η CM7 (αντί για 128ΜΒ που φτιάχνει το συννημένο) χρησιμοποιείστε αυτό

 

Το παραπάνω περιέχει και τα αρχεία 'appsboothd.mbn' και 'partition.mbn' οπότε δε χρειάζεται να τα ψάχνετε απ την JJ9.

 

Περνώντας στο τέλος την rom που θέλουμε θα δουλέψει αν απλά κάνουμε recovery το backup της rom που κάναμε αρχικά?

 

Αν οχι, στο πέρασμα της rom απ την αρχη θα χρειαστεί wipe data/cache?

Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

Περνώντας στο τέλος την rom που θέλουμε θα δουλέψει αν απλά κάνουμε recovery το backup της rom που κάναμε αρχικά?

 

Αν οχι, στο πέρασμα της rom απ την αρχη θα χρειαστεί wipe data/cache?

 

Δουλεύει κανονικά το Backup της ROM μας κ αυτή είναι η ουσία.

Backup->repartition->restore.

Link to comment
Share on other sites

MD5 δε βλέπω το λόγο άν γίνεται extract το zip χωρίς λάθος τα αρχεία δεν είναι corrupted. Ούτως η άλλως δεν είχαν MD5 από κει που τα κατέβασα. Τα έχω φλασάρει στο δικό μου οπότε αυτό το zip δουλεύει εγγυμένα.

 

Από το οδηγό πο υπάρχει στο modaco επισυμαίνει το παρακάτω:

* Caution! the 2 files 'appsboot.mbn' and 'partition_zte.mbn' really shouldn't be corrupted because that potentially could permanently damage (brick) the phone. Therefore you should always check MD5 checksums, e.g. using md5sum tool for windows.

Εγώ πως θα το τσεκάρω αυτό? Αν δεν είναι δύσκολο δώσε τα md5 των δύο αρχείων για κάθε έκδοση repartition.

Επίσης με την έκδοση 4.5/128 μπορεί να συναντήσω πρόβλημα στο market?

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα το repartition για 15/136. Όλα πήγαν καλά, αλλά.....χρησιμοποιόντας το Partition info lite έχω τις εξής πληροφορίες:

system=136mb

data=305mb

cache=42mb ??????

Γιατί μου δείχνει 42mb cache?. Είναι κάποιο bug?. Πως μπορώ να δω την πραγματική κατανομή στα partition?

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα το repartition για 15/136. Όλα πήγαν καλά, αλλά.....χρησιμοποιόντας το Partition info lite έχω τις εξής πληροφορίες:

system=136mb

data=305mb

cache=42mb ??????

Γιατί μου δείχνει 42mb cache?. Είναι κάποιο bug?. Πως μπορώ να δω την πραγματική κατανομή στα partition?

 

Και εμένα τόση cache μου δείχνει με ss rls5 , όταν είχα cm7 μου έδειχνε 2 mb.προφανώς στην ss rls5 την cache την χρησιμοποιεί το market κάτι που στην cm7 δεν χρειάζεται.

 

Sent from my ZTE-BLADE

Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

και σε εμένα μετά την επιτυχημένη προσπάθεια στην παραπάνω διαδικασία με την σουηδική ρομ λέει τα ίδια

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=20246&stc=1&d=1305151381

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα τόση cache μου δείχνει με ss rls5 , όταν είχα cm7 μου έδειχνε 2 mb.προφανώς στην ss rls5 την cache την χρησιμοποιεί το market κάτι που στην cm7 δεν χρειάζεται.

 

Sent from my ZTE-BLADE

 

και σε εμένα μετά την επιτυχημένη προσπάθεια στην παραπάνω διαδικασία με την σουηδική ρομ λέει τα ίδια

 

Για να σας λυθούν και των 2 οι απορίες, θα σας πω τι συμβαίνει με την CM7 και τι συμβαίνει με την SS, οι οποίες καλούνται να λύσουν το "θέμα" των 2mb ή 15mb cache. To cache partition χρησιμοποιείται από το market για downloads, πράγμα το οποίο σημαίνει πως αν προσπαθήσεις να κατεβάσεις με 2mb cache και stock rom κάποιο αρχείο από το market μεγαλύτερο από το μέγεθος του cache, τότε το download θα ξεκινήσει και κάποια στιγμή θα αποτύχει. Για να το λύσουμε αυτό, κάνουμε κάποιες αλλαγές στη stock rom προσθέτοντας userscript στο αντίστοιχο αρχείο που μπορεί να διαβάσει userscripts (ανάλογα την rom) και το κάνουμε εκτελέσιμο. Το script μπαίνει στο /system/bin/userinit.sh (όπως στην ss5) ή στο /etc/init.d/80redirectcache ανάλογα την rom.

 

Η επιλογή του developer της ss5 είναι να προσθέσει το παρακάτω:

CACHESIZE=$(df -k /cache | tail -n1 | tr -s ' ' | cut -d ' ' -f2)

if [ $CACHESIZE -lt 20000 ]

then

umount /cache

mount -t tmpfs -o size=42M,nr_inodes=42k,mode=0770 tmpfs /cache

chown system.cache /cache

fi

 

Ουσιαστικά εμφανίζει την μνήμα σαν 42ΜΒ, αλλά δεν την χρησιμοποιεί. Αλλά, αντί αυτού, χρησιμοποιεί το cache partition ελέγχοντας όμως αν το αρχείο είναι μεγαλύτερο από το partition. Αν αποδειχτεί μεγαλύτερο, τότε χρησιμοποιεί RAM, προσωρινά δεσμευμένη για download, που αμέσως μετά την απελευθερώνει. Παρ'όλα αυτά, το μέγεθος της cache θα φαίνετε να είναι πάντα 42MB, αλλά αυτό είναι δυναμικά κυμαινόμενο μέγεθος στην πραγματικότητα. Επομένως, τα system info προγράμματα εμφανίζουν ψευδώς 42mb cache.

 

Αντίστοιχα, η επιλογή της CM7 είναι πιο απλή... βάζει ένα αντίστοιχο script αλλά στο /system/etc/init.qcom.post_boot.sh (πάλι έχει αλλάξει από nightly σε nightly, οπότε το αρχείο που "επικοινωνεί" ο kernel μπορεί να εξαρτάται και από την έκδοση)...:

umount /cache

mount -t tmpfs -o size=42M,nr_inodes=42k,mode=0770 tmpfs /cache

chown system.cache /cache

... οπότε δηλώσει από το boot πόσο είναι το μέγεθος της cache (κάνοντας unmount την cache, αφήνει το android 2.3 να βρει ένα cache partition unmounted συγκεκριμένου σταθερού μέγεθος, οπότε και το δηλώνει), χρησιμοποιώντας βέβαια την RAM αν χρειαστεί (όπως πριν) αλλά έχοντας

"δηλώσει" από το boot πόσο είναι το cache partition. Επομένως, τα system info προγράμματα εμφανίζουν 2mb cache.

 

Αν έχεις android SDK εγκατεστημένο μπορείς να δεις με adb shell πόσο είναι το πραγματικό μέγεθος των partition. (νομίζω εκτελώντας 'df -h' αν δεν κάνω λάθος, που είναι πολύ πιθανό να κάνω:))

 

Ελπίζω όσα γράφω παραπάνω να βγάζουν νόημα, γιατί ακόμα ούτε καφέ δεν έχω πιεί:) Πάντως δεν έχει αξία να ψάξεις αν όντος είναι 2mb ή 15mb... να είσαι σίγουρος πως έτσι είναι, απλά το κάθε πρόγραμμα σου λέει ψέμματα, αλλά για το καλό σου :)

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω όσα γράφω παραπάνω να βγάζουν νόημα, γιατί ακόμα ούτε καφέ δεν έχω πιεί:) Πάντως δεν έχει αξία να ψάξεις αν όντος είναι 2mb ή 15mb... να είσαι σίγουρος πως έτσι είναι, απλά το κάθε πρόγραμμα σου λέει ψέμματα, αλλά για το καλό σου :)

 

παρά το ότι δεν έχεις πιει ακόμα καφέ καλά τα γράφεις.

το σημαντικό είναι ότι τώρα έχουμε περισσότερο χώρο στο τηλέφωνο

 

Μία άσχετη ερώτηση με τα παραπάνω.

Μπορώ να πάρω οποιαδήποτε μάρκα κάρτας μνήμης ή θα έχω πρόβλημα;

είχα διαβάσει παλιότερα ότι μερικές το zte blade δεν τις διαβάζει.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα δεν ξεκινάει τον φάκελο image. Κάνει boot κανονικά, τι σημαίνει αυτό? :confused:
Link to comment
Share on other sites

παρά το ότι δεν έχεις πιει ακόμα καφέ καλά τα γράφεις.

το σημαντικό είναι ότι τώρα έχουμε περισσότερο χώρο στο τηλέφωνο

 

Μία άσχετη ερώτηση με τα παραπάνω.

Μπορώ να πάρω οποιαδήποτε μάρκα κάρτας μνήμης ή θα έχω πρόβλημα;

είχα διαβάσει παλιότερα ότι μερικές το zte blade δεν τις διαβάζει.

 

μην την πάρεις ακόμα την κάρτα, περίμενε μέχρι σήμερα το βράδυ:). Έχω 2 blade που δεν έχουν brickαρει, το ένα gen1->gen2 με CM7 και το άλλο gen2 με stock wind rom 512MB. Έχω επίσης 8 κάρτες μνήμης στο σπίτι, από τις οποίες κάποιες είναι σίγουρο πως δεν δούλευαν παλιότερα. Θα δοκιμάσω και με καινούργιες stock και custom roms μέχρι το βράδυ και θα σου πω αν τελικά παίζει ρόλο. Για να μην βγούμε όμως εκτός θέματος, θα το ποστάρω στο σχετικό thread για blade.

 

 

Σε εμένα δεν ξεκινάει τον φάκελο image. Κάνει boot κανονικά, τι σημαίνει αυτό? :confused:

 

έχεις συσκευή gen2, και στις gen 2 δεν υπάρχει πλέον TPT. Αν θες να ενεργοποιήσεις πάλι το TPT σε gen2, πρέπει να φλασάρεις από τα windows αυτό (credits: wbaw@modaco)(αποσυμπίεση στο PC, ξεκινάς σε ftm, τρέχεις το download.exe που είναι μέσα στο zip, κλπ). Τότε θα έχεις TPT και fastboot enabled, Partition layout: 2MB cache, 138 MB system, 315MB data. Και μετά από αυτό μπορείς να βάλεις ότι γουστάρεις μέσω του φακέλου image της sd σου.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

ναι δυστυχώς

 

Sent from a galaxy far far away using Tapatalk

 

ΟΚ, ευχαριστώ, θα το κάνω τώρα :)

 

Φίλε μου λίγο Help ξεκινάει απο τον φάκελο image και στο boot.img 90% βγάζει σφάλμα και δεν προχωράει!!!Τώρα δεν μπορώ να ανοίξω το κινητό , μένει στο ρομποτάκι . Μόνο από TPT κάνει Flash!! :blink:

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, ευχαριστώ, θα το κάνω τώρα :)

 

Φίλε μου λίγο Help ξεκινάει απο τον φάκελο image και στο boot.img 90% βγάζει σφάλμα και δεν προχωράει!!!Τώρα δεν μπορώ να ανοίξω το κινητό , μένει στο ρομποτάκι . Μόνο από TPT κάνει Flash!! :blink:

 

απ'ότι κατάλαβα, εγκατέστησες το αρχείο που σου έδωσα, και πήγες μετά να ακολουθήσεις τον οδηγό του lousou, οπότε μάλλον καλύτερα να σου απαντήσει αυτός, αφού το πρόβλημά σου είναι στο tpt του οδηγού.

 

Παρ'όλα αυτά, μπορείς να κάνεις τα εξής (πρέπει να μπορείς να μπεις σε FTM)...

1) κατέβασε το recovery-clockwork-3.0.2.8-blade-gen2-update_signed.zip και το stock recovery και την RLS5 και αντέγραψέ τα όλα στην SD

2) Πας σε FTM, συνδέεις USB, και τρέξε το αρχείο που σου έγραψα στο προηγούμενο ποστ (download.exe) και αφού τελειώσει το update βγάζεις το κινητό από USB, και βγάζεις και βάζεις την μπαταρία.

3) Ξεκινάς το κινητό ΚΑΝΟΝΙΚΑ. Αυτόματα θα μπει σε CWM χωρίς να πατήσεις (volume-) (το cwm είναι στο boot partition)

4) flashαρεις το recovery-clockwork-3.0.2.8-blade-gen2-update_signed.zip και κάνεις πάλι restart, αυτή τη φορά με το (volume-) πατημένο (το cwm είναι πλέον στο recovery partition)

5) flashαρεις την SS5

 

Αφού πλεον έχεις την ss5, ξαναδοκίμασε να κάνεις τον οδηγό. Αν πάλι έχεις το ίδιο πρόβλημα, δεν μπορώ να σε βοηθήσω με τον TPT οδηγό γιατί δεν έχω φτιάξει ούτε έχω ελένξει τα αρχεία του, οπότε και δεν μπορώ να ξέρω τι partition layout έχουν χρησιμοποιηθεί πραγματικά (είμαι δυσκολόπιστος). Όπως κι αν έχει, δεν θα σου πω εγώ πως να κάνεις το TPT repartitioning γιατί δεν το έχω κάνει εγώ στην παρούσα φάση, και προσωπικά θεωρώ τα 128mb υπερβολικά λίγα, ακόμα κι αν χωράει η rom.

 

Αν πάλι δεν μπορείς να μπεις σε FTM, τότε ποσταρέ το γιατί τότε το brickαρες, αλλά μην αγχώνεσαι, διορθώνεται.

 

edit/offtopic: βλέπω σε πολλά forum και αναφέρουν όλοι πως ο ασφαλέστερος τρόπος είναι με TPT... αυτό είναι πολύ λάθος... πλέον ο ευκολότερος τρόπος για repartition κατά την προσωπική μου γνώμη είναι με windows. Υπήρχε ο φόβος παλιότερα πως θα καταστραφεί το ΙΜΕΙ, πρόβλημα που πλεον όχι μόνο δεν υπάρχει, αλλά έχει σώσει και πολύ κόσμο από brickαρισμα... Το πιο απλό παράδειγμα να σου πω, πως αν πας να κάνεις install και σου κολλήσει η διαδικασία πριν να ολοκληρωθεί (γιατί για παράδειγμα το system rom είναι μεγαλύτερο του system partition) τότε με TPT θα πάρεις τούβλο, με windows method θα πάρεις στην χειρότερη περίπτωση cwm... Επομένως, το TPT είναι ευκολότερο τρόπος αφού δεν θες PC για να το κάνεις, αλλά όχι ασφαλέστερος. Όλα αυτά είναι προσωπική γνώμη

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...