Jump to content

Xperia X10 mini : [ROM] MiniCM7-2.0.4 Gingerbread 2.3.5/CM 7.1 (1-8-11)


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το παρόν θέμα έχει κλειδωθεί μιας και η ανανεωμένη έκδοση του οδηγού βρίσκεται εδώ

 

http://minicm.googlecode.com/files/PresentationSmall.jpg

 

Επισκεφτείτε την σελίδα της MiniCM στο google code

 

H MiniCM7

είναι μια σταθερή και πλήρης rom για καθημερινή χρήση

 

Σημειώσεις:

  • Η MiniCM7 είναι φτιαγμένη αποκλειστικά για x10 mini
  • Μην ρωτάτε άσκοπα για λειτουργίες που είτε δεν υποστηρίζονται από το kernel (πχ Wifi Tether / Swap) είτε από το hardware της συσκευής (πχ Flash). Αν κάποιο από τα παραπάνω, ή οποιοδήποτε άλλο "εξωτικό" χαρακτηριστικό, ενσωματωθεί, θα συμπεριληφθεί στην λίστα με τα χαρακτηριστικά της rom
  • To MiniCM7 theme έχει φτιαχτεί αποκλειστικά για την MiniCM7 ROM και δεν πρέπει να διανεμηθεί με άλλες rom
  • Για την αντιμετώπιση κοινών προβλημάτων επισκεφτείτε το: http://code.google.com/p/minicm/wiki/Troubleshooting
  • Η rom είναι σε διαδικασία εξέλιξης οπότε κάποια προβλήματα/bug θα υπάρχουν

 

 

Χαρακτηριστικά:

  • Compiled σε ldpi ανάλυση
  • App2sd / Dalvik2sd (ανιχνεύει αυτόματα την ύπαρξη ext2/3/4 partition στην κάρτα μνήμης και κάνει το ανάλογο mount)
  • Gingerbread's native App2sd (αποθηκεύει στο fat partition της κάρτας μνήμης)
  • Προεκατεστημένο ClockworkMod recovery R5 (multiboot + data encryption) και επιλογή για απευθείας reboot σε αυτό από το power menu"
  • Επιπλέον μενού στα CM Performance Settings για overclocking και sd read cache
  • Επιπλέον μενού στα CM Settings display για μεγαλύτερη φωτεινότητα (Ultra brightness)
  • Fake Dual touch (thanks to doixanh and andrej456)
  • Overclocking (thanks to doixanh)
  • Mddi lag fix (thanks to doixanh)

 

 

Bugs: (Χρησιμοποιήστε τον tracker του project για την αναφορά σφαλμάτων.)

  • Η ανάλυση της κάμερας είναι περιορισμένη σε VGA (το καλύτερο που μπορούσε να γίνει με τον υπάρχων κώδικα)

 

 

Requirements:

  • Rooted συσκευή
  • Προεγκατεστημένο το xRecovery
  • Το τελευταίο 2.1.1.A.0.6 SE firmware / Baseband: M76XX-TSNCJOLYM-53404015 εξαιτίας εξάρτησης με το συγκεκριμένο kernel. Ελέγξτε καλά αν έχετε το συγκεκριμένο baseband, ειδάλλως είναι άσκοπο να προσπαθήσετε να εγκαταστήσετε την MiniCM7.

 

Απαραίτητη προϋπόθεση για την εγκατάσταση είναι η ύπαρξη ClockWorkMod recovery. Αν δεν το έχετε, το κατεβάζετε από το λινκ εδώ και το εγκαθιστάτε μέσω xrecovery.

 

Οδηγίες εγκατάστασης:

  • Κατεβάστε την τελευταία έκδοση της rom από το link παρακάτω
  • Κάντε μετονομασία του <release>.zip file σε update.zip
  • Κατεβάστε το τελευταίο πακέτο των Google Apps για CM7 από εδώ
  • Αντιγράψτε το update.zip όπως και το .zip με τα Google apps στην sd (χύμα όχι σε κάποιο φάκελο)
  • Μπείτε στο ClockworkMod recovery
  • Κρατήστε ένα backup της τρέχουσας rom με το ClockworkMod recovery, όπως επίσης και backup επαφών/sms κλπ
     
    ΠΡΟΣΟΧΗ: Το επόμενο βήμα θα διαγράψει όλα τα δεδομένα χρήστη.
     
     
  • Επιλεξτε 'install update.zip from sdcard' από το μενού του ClockworkMod recovery
  • Flashάρετε το .zip με τα Google Apps
  • Κάνετε επανεκκίνηση (θα πάρει ~2 λεπτά)

Σιγουρευτείτε οτι ακολουθήσατε τα παραπάνω βήματα πριν αναφέρετε οποιοδήποτε πρόβλημα

 

 

Downloads:

MiniCM7-2.0.4

 

 

Disclaimer1: Η rom αποτελεί αποκλειστική δουλειά του

nobodyAtall. Εγώ απλά έκανα το post για να υποστηρίξω αυτή την υπέροχη προσπάθεια.

Disclaimer2:Ούτε εγώ, ούτε ο nobodyAtall αλλά ούτε κανένας άλλος, είναι υπεύθυνος για οποιαδήποτε βλάβη από την χρήση της MiniCM7. Η ευθύνη, βαραίνει αποκλειστικά τον χρήστη.

 

 

Changelog:

Changelog 1-8-2011

* Android version 2.3.5 (GRJ90)

* Αφαίρεση LauncherPro (μπορείτε να κατεβάσετε την τελευταία εκδοχή απο το market)

* Optimization και συμπίεση των εφαρμογών

* Updated LiveWallpapers

* Updated CWM recovery στην έκδοση 3.2.0.0-r5 x10mini (multiboot + data encryption)

Edited by zxr

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 232
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλα απ οτι βλεπω το μινι δεν θα ησυχασει ποτε :lol:, Dark_dog - nobodyAtall καλα που ειστε και εσεις και δεν πεταξαμε το μινι εχετε προσφερει τα μεγιστα............ποια η διαφορα με την υπαρχον ολοκληρομενη MiniCM6 που εχουμε??????? δεν ειστε ευχαριστημενοι?????????
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ τον φίλο D_d για τον εξαιρετικό οδηγό που άνοιξε για την Ελληνική κοινότητα / χρήστες του mini. Η συνεισφορά του είναι τεράστια σε αυτό το project.

Να σημειώσω επίσης ότι αν θέλετε μια απροβλημάτιστη κ πλήρως λειτουργική ROM, καλύτερα να σετάρετε την MiniCM6.

 

Αν από την άλλη θέλετε μία CM7 / Gingerbread με τον latest and greatest κώδικα και features, είστε στο σωστό thread :D

Edited by nobodyAtall
Link to comment
Share on other sites

αφου μπηκαμε στο χωρο θα χορεψουμε :D, εμεις που εχουμε την MiniCM6 χρειαζετε να κανουμε factory reset ??????? η φλασαρουμε απο πανω?
Link to comment
Share on other sites

Είναι πλήρης έκδοση ή ακόμα γίνονται δοκιμές;

 

sakisgrand έχει κάποια μικροbug τα οποία αναγράφονται στο αρχικό post.

 

Απο κει και πέρα, την έχω κάμποσο καιρό και λειτουργεί απροβλημάτιστα.

 

 

αφου μπηκαμε στο χωρο θα χορεψουμε :D, εμεις που εχουμε την MiniCM6 χρειαζετε να κανουμε factory reset ??????? η φλασαρουμε απο πανω?

 

dimtz, καλό είναι να κάνεις clean install την rom.

Edited by DaRk_dOg

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου σε όλους.

 

Το αρχικό post ανανεώθηκε με ένα hotfix για τις ρυθμίσεις apn (internet/mms) και έτσι δεν χρειάζεται πλέον να κάνετε την ρύθμιση manually.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειχα Minicm6 και εβαλα την νεα ρομ...φλασαρα το αρειο , εκανα factory reset και φλασαρα τα apps και το apn ..Τα εκανα σωστα?

 

 

Δεν εχει το θεμα που βλεπω στην εικονα.. Εκανα κατι λαθος?

Edited by dimitrissa
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειχα Minicm6 και εβαλα την νεα ρομ...φλασαρα το αρειο , εκανα factory reset και φλασαρα τα apps και το apn ..Τα εκανα σωστα?

 

 

Δεν εχει το θεμα που βλεπω στην εικονα.. Εκανα κατι λαθος?

 

Ναι dimitrissa, γιατί κάτι μου λέει οτι όλοι οι χρήστες flashάρετε την rom νυσταγμένοι? :lol::p

Καθαρά πληροφοριακά, σου λέω οτι πάντα το full wipe γίνεται πριν την εγκατάσταση της rom και ποτέ μετά.

 

Τώρα όσον αφορά την εγκατάσταση:

 

1.Φλασάρεις την rom

2.Φλασάρεις τα g-apps

3.Φλασάρεις το APN Fix.

 

Δεν χρειάζεται κανένα wipe, τα εκτελεί όλα κατά την εγκατάσταση η rom

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχω 3 αποριούλες!

1)Πώς φλασάρουμε μετά το update.zip που κάνουμε install με το Xrecovery?

2)Το APN hotfix πώς το περνάμε αφού περάσουμε τη ROM?

3)Μπρούμε να αλλάξουμε το θέμα της Rom με κάποιο άλλο?

Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Έχω 3 αποριούλες!

1)Πώς φλασάρουμε μετά το update.zip που κάνουμε install με το Xrecovery?

2)Το APN hotfix πώς το περνάμε αφού περάσουμε τη ROM?

3)Μπρούμε να αλλάξουμε το θέμα της Rom με κάποιο άλλο?

 

1-2 αφου φλασαρεις το update.zip δεν βγαινεις απο το xrecovery με τον ιδιο τροπο φλασαρεις και τα αλλα δυο

3 ωραιο θεμα εχει γιατι να το αλλαξεις? που θα βρεις καλυτερο??????

 

Λοιπον πριν λιγο εκανα εγκατασταση και εγω την CM7 , καταπληκτικη rom μπραβο στους δημιουργους της και σε οσους ασχοληθηκαν με αυτην (και οχι μονο) και ευχαριστουμε για ολα :), απορια........ πως γινετε να εχω το πληκτρολογιο οπως στην CM6??????

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πριν λιγο εκανα εγκατασταση και εγω την CM7 , καταπληκτικη rom μπραβο στους δημιουργους της και σε οσους ασχοληθηκαν με αυτην (και οχι μονο) και ευχαριστουμε για ολα :), απορια........ πως γινετε να εχω το πληκτρολογιο οπως στην CM6??????

 

Αν εννοείς το κλασικό SE πληκτρολόγιο, απλά πάτα παρατεταμένα στο textfield που γράφεις. Θα εμφανιστεί η επιλογή "Input method".

Επιλέγεις και σου βγαζει πάλι δύο επιλογές, "Android keyboard"/"Default input".

Επιλέγεις "Default input" και είσαι έτοιμος!

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το κλασικό SE πληκτρολόγιο, απλά πάτα παρατεταμένα στο textfield που γράφεις. Θα εμφανιστεί η επιλογή "Input method".

Επιλέγεις και σου βγαζει πάλι δύο επιλογές, "Android keyboard"/"Default input".

Επιλέγεις "Default input" και είσαι έτοιμος!

 

Ωραιος ο φιλος :D, αντε σιγα σιγα να κανουμε την ρομ στα μετρα μας, ευχαριστω DaRk_dOg !

 

edit και κατι αλλο στις αναπαντητες δεν αναβοσβηνει το λαμπακι, να κανω την διαδικασια που ειχα κανει στην CM6??? δηλ να σβησω το lights.x10mini.so ???????

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

1-2 αφου φλασαρεις το update.zip δεν βγαινεις απο το xrecovery με τον ιδιο τροπο φλασαρεις και τα αλλα δυο

3 ωραιο θεμα εχει γιατι να το αλλαξεις? που θα βρεις καλυτερο??????

 

Λοιπον πριν λιγο εκανα εγκατασταση και εγω την CM7 , καταπληκτικη rom μπραβο στους δημιουργους της και σε οσους ασχοληθηκαν με αυτην (και οχι μονο) και ευχαριστουμε για ολα :), απορια........ πως γινετε να εχω το πληκτρολογιο οπως στην CM6??????

 

Προτιμώ αυτό είναι η αλήθεια! :)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=297119

Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ αυτό είναι η αλήθεια! :)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=297119

 

Σεβαστή η προτίμηση σου amoramor,

 

υπάρχει όμως ένα μικρό πρόβλημα: το Glow Edge theme, είναι συμβατό με 2.1 SE rom. Μόνο αν το κάνει port ο joker22 για την MiniCM7 θα μπορέσεις να το έχεις.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες μονο σε μενα εχει θεμα το gps?ουτε navigon αλλα ουτε κ αυτο της ρομ δουλευει......λετε να ξαναφλασαρω την ρομ?για την καμερα δεν με ενδιαφερει κινητο ειναι οχι φοτογραφικη μηχανη.......

 

d.dog κατεβασα το γπσ τεστ που μου ποσταρες βρισκει δορυφορο κανονικοτατα απλα ουτε το navigon ανηγει αλλα ουτε κ της ρομ....επισης οταν το ανοιγω δεν επρεπε να μου εμφανιζει το σηματακι πανω οπςσ το bluetouth k to wifi?γτ στην minicm 6 1.0.0 το εμφανιζει κανονικα καμμια προταση?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

x10 miniCyanogen Mod 7 mini cm 2.0.0(Nobodyatall) και τα μυαλα στα καγγελα!!!!

htc sensation.....και μολις αρχισε το παιχνιδι..:p

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες μονο σε μενα εχει θεμα το gps?ουτε navigon αλλα ουτε κ αυτο της ρομ δουλευει......λετε να ξαναφλασαρω την ρομ?για την καμερα δεν με ενδιαφερει κινητο ειναι οχι φοτογραφικη μηχανη.......

 

d.dog κατεβασα το γπσ τεστ που μου ποσταρες βρισκει δορυφορο κανονικοτατα απλα ουτε το navigon ανηγει αλλα ουτε κ της ρομ....επισης οταν το ανοιγω δεν επρεπε να μου εμφανιζει το σηματακι πανω οπςσ το bluetouth k to wifi?γτ στην minicm 6 1.0.0 το εμφανιζει κανονικα καμμια προταση?

Το navigon έχει πρόβλημα με gingerbread απ' ότι μου είπε ένας φίλος μου με nexus one.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες μονο σε μενα εχει θεμα το gps?ουτε navigon αλλα ουτε κ αυτο της ρομ δουλευει......λετε να ξαναφλασαρω την ρομ?για την καμερα δεν με ενδιαφερει κινητο ειναι οχι φοτογραφικη μηχανη.......

 

d.dog κατεβασα το γπσ τεστ που μου ποσταρες βρισκει δορυφορο κανονικοτατα απλα ουτε το navigon ανηγει αλλα ουτε κ της ρομ....επισης οταν το ανοιγω δεν επρεπε να μου εμφανιζει το σηματακι πανω οπςσ το bluetouth k to wifi?γτ στην minicm 6 1.0.0 το εμφανιζει κανονικα καμμια προταση?

 

Όπως είπα είναι θέμα του navigon και όχι της MiniCM. Σίγουρα έχει πρόβλημα συμβατότητας με την GB 2.3.4 (στο επιβεβαίωσε και ο nobodyAtall).

 

Αν ακόμα δεν πείστηκες, πάρε και μια screen από google maps, μαζί με το gps notification:

 

http://img38.imageshack.us/img38/3410/cap2011050916211.png

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Tι ακριβως ενοεις οταν λες Flashάρετε το .zip με τα Google Apps???Πως το κανω αυτο???

Και με apn-settings-list.zip τι κανω επισης???Πως τα περναω και αυτα???

Edited by Phase2
Link to comment
Share on other sites

1000 sorry δεν ειναι θεμα να πιστω δεν εχω τετοιο προβλημα ειμαι οπαδος σας καιρο τωρα!!!!!!!εχετε να μου προτινετε κανα gps χωρις χρεωση που να δουλευει?θα σας ημουν ακομα μια φορα υποχρεως........μονο αυτο με κολλα σε αυτη την ρομ οπως ειπα κ νωριτερα για την καμερα δεν με πειραζει......αν εχετε κανα λινκ απο κανα gps για ελλαδα το εξωτερικο με το μισθο του ιδ.υπαλληλου ειναι ανεφικτο.......χιχιχιχιχι και παλι σορυ δεν ηθελα να προσβαλω κανενα ουτε να φανω πως δεν πιστευω ειμαι τρελος fun σας!!!!!οσο για το gps αν εχετε κανα καλο στειλτε μου pm θα ειμαι υποχρεως!!!!!!!συννεχιστε την καλη δουλεια ευχαριστω εκ των προτερων....

x10 miniCyanogen Mod 7 mini cm 2.0.0(Nobodyatall) και τα μυαλα στα καγγελα!!!!

htc sensation.....και μολις αρχισε το παιχνιδι..:p

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει κανεις που ακριβως βρισκεται ο φακελος με τα wallpapers???

Και αν υπαρχει τροπος να κανουμε την μπαταρια να δειχνει ποσο ειναι φορτισμενη οπως στην Mini CM6.

Edited by Phase2
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ειδοποίηση για ληφθέν SMS, ούτε δόνηση, ούτε ήχο, ούτε led (μόνο μία φορά ανάβει). Χρησιμοποιώ τη stock εφαρμογή. Καμία ιδέα; Είναι bug ή έχω κάνει κάτι λάθος;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ειδοποίηση για ληφθέν SMS, ούτε δόνηση, ούτε ήχο, ούτε led (μόνο μία φορά ανάβει). Χρησιμοποιώ τη stock εφαρμογή. Καμία ιδέα; Είναι bug ή έχω κάνει κάτι λάθος;

Ευχαριστώ!

Για το notification led είναι bug, θα διορθωθεί στην επόμενη version. Για τη δόνηση ψάξε στα settings της εφαρμογής για τα sms (έχει notification settings εκει μέσα).

Link to comment
Share on other sites

Για το notification led είναι bug, θα διορθωθεί στην επόμενη version. Για τη δόνηση ψάξε στα settings της εφαρμογής για τα sms (έχει notification settings εκει μέσα).

 

Ευχαριστώ, έχω πάει στα notification settings των sms και έχω βάλει ήχο (που δεν ακούγεται) και δόνηση πάντα (που δε γίνεται). Τα sms φτάνουν αθόρυβα...

 

Edit: Έκανα επανεκκίνηση και πλέον έχει ήχο και δόνηση. Έγινε κάτι ανάλογο όπως με το bluray, που δε λειτούργησε από την αρχή.

Edited by hariskar
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...