Jump to content

[Οδηγός] Κάντε de-brand την συσκευή σας με flashing!


darkywizard7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με αυτό το τρόπο που θα σας δείξω παρακάτω, θα κάνετε de-brand την SE συσκευή σας με flashing χρησιμοποιώντας το Omnius!

Κανονικά το Omnius είναι paid service, δηλαδή πρέπει να πληρώσετε για να το χρησιμοποιήσετε. ΑΛΛΑ την υπηρεσία flashing μας την προσφέρει ΔΩΡΕΑΝ!

 

Λογικά θα συναντήσετε κάποια ορθογραφικά, αλλά ποιός γεννήθηκε τέλειος? :happy:

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Διαβάστε ΟΛΟΚΛΗΡΟ το θέμα πριν ξεκινήσετε!

 

Είναι πολύ εύκολο, απλά ακολουθήστε τα βήματα παρακάτω:

 

1) Κάντε download το Omnius από το official site -> Omnius Official Site

2) Κάντε register εδώ -> Omnius Registration Page

3) Όταν έχετε πλέον κατεβάσει το Omnius, το κάνετε install όπου θέλετε.

4) Ανοιγετε τώρα το Omnius και πηγαίνετε πάνω δεξιά εκεί που λέει Settings και μετά Server Settings.

5) Εκεί που λέει Username και Password συμπληρώνεται με τα στοιχεία που κάνατε register στο site και μετά πατάτε Save Changes.

6) Πάνω αριστερά θα δείτε Choose the phone model, πατήστε το και επιλέξτε το κινητό που θέλετε να κάνουμε Flashing! Εγω θα κάνω flashing to W995 μου στον οδηγό εδώ.

7) Ακριβώς δεξιά από το Choose the phone model θα δείτε το Identify. Πατήστε το και ακολουθήστε αυτά ΑΚΡΙΒΩΣ που σας λέει στο Instructions στο κέντρο της οθόνης.

8) Θα σας εμφανίσει τις πληροφορίες της συσκευή σας και θα είναι παρόμιες με τις παρακάτω στην φωτό. Όταν δείτε το μήνυμα Successfully Done, μπορείτε να αφήσετε το C και να αποσυνδέσετε την συσκευή σας.

 

http://img600.imageshack.us/img600/8964/tutorialpic1.png

 

9) Οι πληροφορίες που μας ενδιαφέρουν, είναι οι εξής:

BOOT MODE: ------------------(Αυτό θα μας χρειαστεί μετά όταν θα ξεκινήσουμε το flashing)

OTP CID: -----------------------(Αυτό θα το χρειαστούμε για να κάνουμε download τα κατάληλα αρχεία)

EFFECTIVE COLOR: ----------(Αυτό θα το χρειαστούμε για να κάνουμε download τα κατάληλα αρχεία)

MAPP CXC VERSION: --------(Αυτό θα το χρειαστούμε για να κάνουμε download τα κατάληλα αρχεία)

CDA ARTICLE: ----------------(Αυτό θα μας χρειαστεί μετά όταν θα ξεκινήσουμε το flashing)

LANGUAGE PACKAGE: ------(Αυτό θα το χρειαστούμε για να κάνουμε download τα κατάληλα αρχεία)

10) Πάμε λοιπόν στην σελίδα του Omnius για να κατεβάσουμε τα 2 αρχειάκια που χρειαζόμαστε για το flashing! -> Omnius Download Page

ΠΡΟΣΟΧΗ: Κάντε πρώτα login στην σελίδα για να μπείτε στο download section.

11) Βρείτε το μοντέλο του κινητού σας και πατήστε το link του.

12) Θα δείτε διάφορα "αρχεία" αλλά εμείς θα επιλέξουμε αυτό που ανταποκρίνεται στην έκδοση του κινητού μας! Οπότε πηγαίνουμε στο Omnius, βρίσκουμε το MAPP CXC VERSION και επιλέγετε το ίδιο από την λίστα! Το δικό μου είναι το R1HA035 οπότε εγώ θα επέλεγα το ίδιο!

13) Μετά επιλέγετε το FW. Θα δείτε κάποια αρχεία μέσα.

W995i_1215-7995_Generic_R1HA035_Red81.rar

Εμείς θα επιλέξουμε αυτό που κάνει για το κινητό μας!

το Generic είναι το μαμά firmware της SE για το κινητό μας οπότε θα επιλέξουμε αυτό. ΠΡΟΣΟΧΗ: θα κοιτάξουμε ΟΛΟ το αρχείο για να δούμε αν είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο. Το R1HA035 είναι η έκδοση του λογισμικού που έχουμε τώρα. Το Red είναι το EFFECTIVE COLOR (Οπότε πηγαίνετε στο Omnius να δείτε πιο είναι). Και το 81 που βρίσκεται μετά από το Red είναι το OTP CID (Οπότε πηγαίνετε στο Omnius να δείτε πιο είναι).

Λοιπόν για να το κάνουμε πιο λιανά γιατί θα μπερδευτίκατε.

Ας πούμε ότι βλέπουμε αυτό το αρχείο στην λίστα μας ->

W995i_1215-7995_____Generic___R1HA035__________Red____________81

---^----------^------------------^------------^-------------------------^----------------------^

Μοντέλο--Default Article-Μαμα FW--MAPP CXC VERSION--EFFECTIVE COLOR---OTP CID

14) Εφόσον βρούμε ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο αρχείο συνδιάζοντας τα παραπάνω στοιχεία μπορούμε να το κατεβάσουμε!

15) Μετά πηγαίνουμε ΠΙΣΩ με τον BROWSER μας μέχρι να βγούμε στην σελίδα που μας είχε το FW και LP. Τώρα μπαίνουμε στο LP.

16) Θα δούμε παλι σχεδόν τα ίδια αρχεία μόνο λίγο πιο διαφορετικά. Εμείς ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ θα επιλέξουμε αυτό που λέει ADRIATIC. Aυτό θα το αποφασήσουμε βλέπωντας το Language Package από το Omnius!

17) Ας συγκεντρώσουμε τα 2 αρχειάκια που κατεβάσαμε στην επιφάνεια εργασίας!

18) Λοιπόν ήρθε η ώρα να ξεκινήσουμε το Flashing!

19) Πάνω αριστερά δίπλα από το Identify θα δούμε το Flash, πατήστε το.

20) Πατάμε το πρώτο πορτοκαλι φακελάκι που βλέπουμε για να επιλέξουμε το πρώτο αρχείο. Από το παράθυρο που θα μας εμφανήσει, εμεις θα πάμε στην επιφάνεια εργασίας και θα επιλέξουμε το αρχείο με την επέκταση .a2sw

21) Πατάμε το δεύτερο πορτοκαλι φακελάκι που βλέπουμε για να επιλέξουμε το δεύτερο αρχείο. Από το παράθυρο που θα μας εμφανήσει, εμεις θα πάμε στην επιφάνεια εργασίας και θα επιλέξουμε το αρχείο με την επέκταση .a2fs

Επίσης, κοιτάμε πάνω-πάνω στο Connection Method και το ρυθμίζουμε να είναι το ίδιο με αυτο είχαμε στο BOOT MODE!

22) Μετά κοιτάμε λίγο πιο κάτω εκεί που λέει Perform default customization

και επιλέγουμε αυτό που περιέχει τα 2 κομμάτια από τα αρχεία που κατεβάσαμε. (Δηλαδή με τα δικά μου αρχεία θα επέλεγα Generic και Adriatic, συνεπώς λοιπόν Generic Adriatic, 1209-4776)

 

http://img23.imageshack.us/img23/2396/39419524.jpg

 

23) Πατάμε το ΟΚ, και διαβάζουμε τις οδηγίες που μας λέει .

24) Αμέσως μόλις σας βγάλει το μήνυμα No News μπορείτε να σταματήσετε να κρατάτε το C. Τώρα αφήνουμε το πρόγραμμα να κάνει την δουλειά του.

 

http://img816.imageshack.us/img816/78/tutorialpic3.png

 

25) Όταν πλέον σας έχει εμφανήσει το Successfully Done, σημαίνει ότι πλέον έχουμε τελείωσει την δουλειά μας και μπορούμε να αποσυνδέσουμε το κινητό μας!

Βγάζουμε την μπαταρία και την ξαναβάζουμε για να διαβάσει το κινητό το καινούριο μας de-branded Firmware!

26) Όταν μας εμφανίσει να βάλουμε το PIN μας, σημένει ότι πλέον έχουμε τελειώσει και μπορούμε να χαρούμε το de-branded κινητό μας! :cool:

 

Λάβετε υπόψιν ότι εγώ ΔΕΝ αναλαμβάνω καμία απολύτος ευθύνη για το οτιδήποτε πάθει το κινητό σας! Κάνοντας υα προαναφερόμενα, λογικά βγαίνετε και εκτός εγγυήσεος, αν και δεν νομίζω να το καταλάβουν. Δώστε βάση και διαβάστε με προσοχή το κάθε βήμα. Καλό θα ήταν να διαβάζετε 2 και 3 βήματα παρακάτω για να έχετε μια γενική ιδέα του τι επακολουθεί!

 

Ο οδηγός είναι τελείος δικός μου, και αν έχω κάπου λάθος ή έχω παραλήψει κάτι μπορείτε να μου το πείτε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σου φιλε αν το κανω αυτο στο κινητο μου θα ξεκλειδωσει κιολας??

Αν οχι ξερεις καποιον τροπο να το ξεκλειδωσω?

ειναι w995 cid 53

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε αν το κανω αυτο στο κινητο μου θα ξεκλειδωσει κιολας??

Αν οχι ξερεις καποιον τροπο να το ξεκλειδωσω?

ειναι w995 cid 53

Ευχαριστω

 

Κοίτα, λογικά το κλείδωμα είναι πάνω στο firmware οπότε πιστεύω πως ναι.

Αν πάλι κάνω λάθος, απλά θα έχεις χαλάσει 1 ώρα από τον χρόνο σου.

Αν και υπάρχει και η λύση του φίλου εδώ -> [Επίσημο] Πώς να κάνετε debrand Α2 συσκευές

(Μπορείς να το κάνεις με το τρόπο στο λινκ για το μόνο λόγο ότι το δικό σου W995 είναι CID53... Το δικό μου δυστυχώς ή καλός ήταν CID81 οπότε έπρεπε με το Omnius...)

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα με τον τροπο που εχει ο φιλος στο λινκ (περασα ελληνικο fs και ελληνικο main)

και ειναι ακομα κλειδωμενο αλλα τωρα λεει στα ελληνικα.

Καποιος αλλος τροπος?

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ όταν λες κλειδωμένο εννοείς ότι δεν μπορείς να βάλεις ας πούμε Vodafon και πρέπει να έχεις μόνο Cosmote. Αν όχι, κατέβασε το Omnius και κάνε τα βήματα 6-7-8-9 ΜΟΝΟ από τον οδηγό μου και κάνε μου εδώ post για να δω τι είναι κλειδωμένο.
Link to comment
Share on other sites

sorry που δεν το εξειγησα καλα.

Δεν πιανει καμια ελληνικη καρτα sim το πηρα απο αγγλια.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αμ μπράβο! :P

Δεν ξέρω αν το προσφέρει δωρεάν το Omnius, αλλά δοκίμασε το.

Άνοιξε το Omnius και πάνω αριστερά θα δείς να λέει Unlock, πάτησε το. (πιο πριν κάνε όμως τα βήματα 4-5-6 από εδώ)

Διάλεξε την πρώτη πράσινη μπαλίτσα και πάτα ΟΚ.

Ξε-τσέκαρε τα 2 κουτάκια και πάτα ΟΚ.

Μετά κάνε τις οδηγίες που σου λέει και λογικά θα στο ξεκλειδώσει.

 

Φίλε μου επειδή είναι και λίγο περασμένη η ώρα πάω για ύπνο, δοκίμασε το και στείλε εδώ τα αποτελέσματα. Θα μπώ και αύριο κατα το μεσσημεράκι να δω! Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ οτι δούλεψε ο τρόπος που σου είπα για να μην έχεις απαντήσει...

Έχω την εντύπωση ότι θέλει logs για ξεκλείδωμα .

 

Φιλικά

Unlock All Mobile Phones , Modem .

Repair Boot HTC , Samsung , LG ...

Ανάκτηση επαφών από νεκρά τηλέφωνα .

Info msn : e-gsmshop@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω δυστυχώς γιατί δεν το έχω δοκιμάσει.... Και σπανίζει και το φαινόμενο να αγοράζει κάποιος έλληνας κινητό από άλλη χώρα και να είναι κλειδωμένο το network... Αυτό ήξερα ότι το έκανε μόνο η Apple...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω δυστυχώς γιατί δεν το έχω δοκιμάσει.... Και σπανίζει και το φαινόμενο να αγοράζει κάποιος έλληνας κινητό από άλλη χώρα και να είναι κλειδωμένο το network... Αυτό ήξερα ότι το έκανε μόνο η Apple...

Το 99% των κινητών τηλεφώνων που πωλείται στο εξωτερικό είναι κλειδωμένα στο δίκτυο . Είμαστε πολύ τυχεροί ακόμα στην Ελλάδα .

Πάντως κάποια κινητά και κάποια USB Modem στην Ελλάδα είναι κλειδωμένα στο τοπικό δίκτυο .

 

Φιλικά

Unlock All Mobile Phones , Modem .

Repair Boot HTC , Samsung , LG ...

Ανάκτηση επαφών από νεκρά τηλέφωνα .

Info msn : e-gsmshop@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, για εμένα είναι τελείως απαράδεκτο και ξεφτίλα, να αγοράζεις ένα ολοκαίνουριο κινητό και να σου εχουν πειράξει firmware, να σου έχουν κλειδώσει στο δίκτυο τους και άλλα διάφορα...

Για αυτό πιστεύω φταίει η SE που το έχει επιτρέψει και δεν ξέρω και αν αυτό το κάνει και με συνεργασία μαζί τους. Αν πάλι όχι, τότε αγοράζουμε κινητά "μεταχειρισμένα" εφόσων το έχει πειράξει κάποιος άλλος εκτός εργοστασίου.... Όσο για το θέμα Modem/Router που τώρα από'τι είδα το κάνανε μόδα και κλειδώνουν firmware και τα λοιπά. Δεν μπορώ να πω, μερικές εταιρίες, στους όρους τους λένε ότι στο "δανείζουν" για όσο έχεις σύνδεση στην εταιρία τους και για αυτό τα κλειδώνουν. Αυτοί ναι, καλά κάνουν!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, για εμένα είναι τελείως απαράδεκτο και ξεφτίλα, να αγοράζεις ένα ολοκαίνουριο κινητό και να σου εχουν πειράξει firmware, να σου έχουν κλειδώσει στο δίκτυο τους και άλλα διάφορα...

Για αυτό πιστεύω φταίει η SE που το έχει επιτρέψει και δεν ξέρω και αν αυτό το κάνει και με συνεργασία μαζί τους. Αν πάλι όχι, τότε αγοράζουμε κινητά "μεταχειρισμένα" εφόσων το έχει πειράξει κάποιος άλλος εκτός εργοστασίου.... Όσο για το θέμα Modem/Router που τώρα από'τι είδα το κάνανε μόδα και κλειδώνουν firmware και τα λοιπά. Δεν μπορώ να πω, μερικές εταιρίες, στους όρους τους λένε ότι στο "δανείζουν" για όσο έχεις σύνδεση στην εταιρία τους και για αυτό τα κλειδώνουν. Αυτοί ναι, καλά κάνουν!

Οι τιμές των κινητών τηλεφώνων στο εξωτερικό είναι παραπολύ χαμηλές λόγω οτι είναι κλειδωμένα τα τηλεφωνα στο δίκτυο .

Τα modem που ανέφερα πιο πάνω είναι τα USB για τις συνδέσεις των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας .

 

Φιλικά

Unlock All Mobile Phones , Modem .

Repair Boot HTC , Samsung , LG ...

Ανάκτηση επαφών από νεκρά τηλέφωνα .

Info msn : e-gsmshop@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

'Αμα είναι έτσι τότε καλύτερα να το κάνουν και εδώ, να τα παίρνουμε φθηνά και να τα ξεκλειδώνουμε... χαχαχαχα
Link to comment
Share on other sites

Μου βγάζει:

 

10:52:27 i No news

10:52:32 e Server error (256)

10:52:32 e Failed!

10:52:33 . The action entered shutdown phase

10:52:33 . The action reported failure

 

Error code

# 7A28C7B852196644

Είπαμε του κώ..ου μας να μαγειρέψει, σκ...α μας έφτιαξε.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να το κάνεις λίγο πιο μετά, γιατί πιθανότατα να έχει πέσει ο server τους για να σου βγάζει server error ...
Link to comment
Share on other sites

για το spiro υπαρχει οδηγος?

 

Δυστυχώς είναι πολύ καινούριο και δεν μπορείς να το κάνεις ακόμα de-brand...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά!Αγόρασα απ το internet ένα -μεταχειρισμένο βέβαια- Sony Ericsson W591i αλλά τώρα είναι κλειδωμένο απο την orange!Οπότε ο οδηγός σας φαντάζομαι δεν θα λειτουργεί γιατί προφανώς δεν μπορώ να ανοίξω το κινητό και να το συνδέσω στον υπολογιστή!Ξέρετε κανέναν τρόπο να το ξεκλειδώσω?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Αγόρασα απ το internet ένα -μεταχειρισμένο βέβαια- Sony Ericsson W591i αλλά τώρα είναι κλειδωμένο απο την orange!Οπότε ο οδηγός σας φαντάζομαι δεν θα λειτουργεί γιατί προφανώς δεν μπορώ να ανοίξω το κινητό και να το συνδέσω στον υπολογιστή!Ξέρετε κανέναν τρόπο να το ξεκλειδώσω?

Καλησπέρα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ .

Σε ποια περιοχή βρίσκεσε ?

 

Φιλικά

Unlock All Mobile Phones , Modem .

Repair Boot HTC , Samsung , LG ...

Ανάκτηση επαφών από νεκρά τηλέφωνα .

Info msn : e-gsmshop@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ .

Σε ποια περιοχή βρίσκεσε ?

 

Φιλικά

 

Καλησπέρα,Χρόνια πολλά!

Βρίσκομαι στο Ίλιον!Γιατί?

 

ΥΓ.Για να βάλω Ελληνικά σε ενα W705 πρέπει πρώτα να κάνω debrant παιδια?Και αν ναι τότε στον οδηγό σου φίλε μου εχω ενα πρόβλημα οτι το OTP CID μου γράφει 52 ενώ το αρχείο FW λέει 53!Ολα τα άλλα είναι ίδια!Τι να κάνω λέτε?Κια γιατί το κάνει αυτό?

Edited by SuPeRsAyIaN
Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα

εχω ενα κ750ι το οποιο δεν υποστηριζει ελληνικα γιατι ειναι απο εξωτερικο,μπορουμε το το προγραμμα αυτο αν του βαλλουμε ελληνικα?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μπορείς να αλλάξεις firmware σε όποιο κινητό θέλεις, απλά για τα περισσότερα θέλει να πληρώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...