Jump to content

[Οδηγός] Πώς να κάνετε debrand Α2 συσκευές


proper_evolution
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα πράγματα είναι απλά, θα σας δώσω οδηγίες όσο πιο κατανοητά γίνεται...

 

Πριν ξεκινήσετε μπείτε στο κρυφό μενού του τηλεφώνου πατώντας *>*<<*<*.

Πηγαίνετε στο "Πληροφ. υπηρεσ." και στη συνέχεια "Πληροφορ. λογισμ.".

Κατεβείτε εκεί που λέει "Προσαρμογή".

Πρέπει να δείτε αυτό:

Προσαρμογή

ΧΧΧΧ-ΧΧΧΧ RxA

Μας ενδιαφέρει να σημειώσετε κάπου αυτό τον αριθμό, όπως και τη λέξη που βρίσκεται στην τρίτη γραμή μετά το "Προσαρμογή" (πχ. VFE_LIVE_B ή COSMOTE), για λόγο που θα εξηγήσουμε αργότερα.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! Αν δεν δείτε κάτω από τη λέξη "Προσαρμογή" 8ψήφιο αριθμό που να έχει αυτή τη μορφή ακριβώς, τότε σημαίνει ότι η συσκευή σας δεν ανήκει στην πλατφόρμα Α2 και δεν μπορεί να γίνει debrand με αυτό τον τρόπο.

 

1) Κατεβάζετε το πρόγραμμα A2Uploader από εδώ. Απενεργοποιήστε τα antivirus γιατί δίνουν λάθος συναγερμό (τα περισσότερα) και διαγράφουν το αρχείο.

2) Εγκαταστήστε τους drivers που παρέχονται ή συνδέστε τουλάχιστον μία φορά τη συσκευή με το Sony Ericsson Update Service (από δω και πέρα SEUS), ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ UPDATE, απλά να εγκατασταθούν οι Flash Drivers. (προτείνω το δεύτερο)

3) Φτιάξτε ένα νέο αρχείο κειμένου με το notepad και κάντε copy-paste αυτό:

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<customization>
 <info>
   <cda-number>1201-0083</cda-number>
   <language-variant-name>ADRIATIC</language-variant-name>
 </info>
</customization>

UPDATE: Για τα μοντέλα DB3210 (C905, W705) αντί για 1201-0083 βάζουμε τον κωδικό 1209-4776.

Σώστε το αρχείο ως .xml (save as..., στο πεδίο file name πληκρολογούμε "customize_upgrade.xml" και από κάτω επιλέγουμε "All files" ή "Όλα τα αρχεία").

4) Κλείστε τη συσκευή σας βγάλτε τη μπαταρία και ξαναβάλτε τη.

5) Εκτελέστε το A2Uploader, και πατήστε στα δεξιά το "FileSystem tool".

6) Συνδέστε τη συσκευή κρατώντας πατημένο το κουμπί "C" μέχρι να τελειώσει η διαδικασία αναγνώρισης (το πρόγραμμα λέει ready ή κάτι αντίστοιχο).

7) Πηγαίνετε στο tpa/preset/custom και κάντε drag&drop το αρχείο .xml που δημιουργήσατε.

8) ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ! Πριν κλείσετε το πρόγραμμα πατήστε SHUTDOWN FS και στη συνέχεια αποσυνδέστε τη συσκευή, βγάλτε τη μπαταρία και ξαναβάλτε τη.

9) Ανοίξτε τη συσκευή, λογικά πρέπει να εμφανιστεί ένα μήνυμα "Παρακαλώ περιμένετε" για μερικά δευτερόλεπτα. Κατόπιν εισάγετε PIN κανονικά και ανοίξτε το τηλέφωνο.

10) Κλείστε πάλι τη συσκευή, βγάλτε τη μπαταρία και ξαναβάλτε τη.

11) Εκτελέστε το SEUS, συνδέστε τη συσκευή και περιμένετε να γίνει η αναγνώριση. Αν όλα έχουν πάει καλά, πρέπει να λέει πάνω πάνω ADRIATIC και όχι VFE_LIVE_B και να σας δίνει επιλογή αν θέλετε να ξαναπεράσετε το λογισμικό. Πατάτε με ευχαρίστηση ΝΑΙ και περιμένετε να πάρετε στα χέρια σας το ολοκαίνουριο debranded τηλέφωνό σας!

 

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ:

Η όλη διαδικασία γίνεται με αποκλειστικά δική σας ευθύνη! Δεν αναλαμβάνω καμία ευθύνη αν πάθει κάτι η συσκευή σας ή βγει εκτός εγγύησης.

Αν πάτε τη συσκευή για service και είναι debranded ΧΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ! Πριν την πάτε για service κάντε πάλι την ίδια διαδικασία, απλά στη θέση του αριθμού "1201-0083" στο αρχείο xml. βάζετε τον αριθμό που σημειώσατε προηγουμένως και στη θέση του "ADRIATIC" τη λέξη που σημειώσατε ή απλά μπορείτε να διαγράψετε όλη τη γραμμή

    <language-variant-name>ADRIATIC</language-variant-name>

 

UPDATE

 

Για τα C905, W705 και γενικά όλα τα DB3210 θα φτιάξετε το .xml με τον κωδικό 1209-4776, ενώ για τα άλλα με το 1201-0083. Απλά το πρόβλημα βρίσκεται σε αυτό που λέω στην αρχή, έχετε πιο νέο λογισμικό από το αντίστοιχο Generic. Η λύση είναι το flashing μέσω A2Uploader (το πρόγραμμα δηλαδή που έχουμε κατεβάσει στο 1o post αυτού του topic).

 

1) Πηγαίνουμε στο site http://www.topsony.com και κάνουμε εγγραφή. Αφού ολοκληρωθεί η εγγαφή μας πηγαίνουμε κατά σειρά: Downloads -> Firmware. Επιλέγουμε το Α2 DB3150 ή DB3210 μοντέλο μας και κατεβάζουμε τα MAIN και FS αρχεία προσέχοντας και τα 2 να είναι της ίδιας έκδοσης και το CID τους να ταιριάζει με αυτό που έχει η συσκευή μας. Μπορείτε να δείτε το CID της συσκευής σας ακολουθώντας το βήμα 5 και σταματώντας εκεί που ολοκληρώνεται η διαδικασία της σύνδεσης. Κοιτάμε αριστερά και ψάχνουμε για τις ακόλουθες γραμμές

OTP: RED CID xx

EROM: RED CID xx

όπου xx πρέπει να είναι ένα νούμερο (συνήθως 52 ή 53).

2) Αφού κατεβάσουμε τα 2 αρχεία τα κάνουμε extract και θα δούμε δύο αρχεία αυτής της μορφής:

W595_R3DA026_MAIN_GENERIC_LD_RED52.mbn

W595_R3DA026_FS_ADRIATIC_RED52.fbn

και είναι αυτά που χρειαζόμαστε.

3) Ανοίγουμε το A2Uploader. Πατάμε "Add", επιλέγουμε το πρώτο αρχείο (αυτό που λέει MAIN δηλαδή και "Open". Πατάμε πάλι "Add" και αυτή τη φορά επιλέγουμε το 2ο αρχείο, δηλαδή αυτό που λέει FS και πατάμε "Open". Πρέπει αυτά τα δύο αρχεία να έχουν προστεθεί στη λίστα αριστερά του "Add" με τη σειρά που τα βάλαμε.

Και τώρα ερχόμαστε στο κυρίως πιάτο. Κλείνουμε το κινητό μας, βγάζουμε τη μπαταρία και την ξαναβάζουμε.

4) Πατάμε πάνω δεξιά "Flash". Συνδέουμε το κινητό κρατώντας πατημένο το "C" ή οποιοδήποτε άλλο πλήκτρο (ανάλογα με το μοντέλο, αυτό το μαθαίνουμε εύκολα από το SEUS).

Η δουλειά μας τελείωσε προς το παρόν. Το πρόγραμμα θα flashάρει το κινητό μας με το GENERIC Firmware της μαμάς SE. Όταν τελειώσει η διαδικασία και για τα δύο αρχεία, αποσυνδέουμε το κινητό, βγάζουμε τη μπαταρία και την ξαναβάζουμε.

5) Πατάμε τώρα FileSystem Tool στο A2Uploader. Συνδέουμε πάλι το κινητό με τον ίδιο τρόπο (κρατώντας πατημένο το "C" δηλαδή ή οποιοδήποτε άλλο πλήκτρο). Μόλις φορτώσει το FileSystem πηγαίνουμε στο φάκελο "tpa\preset\custom" και κάνετε drag'n'drop τα αρχεία που βρίσκονται στο φάκελο "custom" του συνημμένου αυτού του post (θα το επιλέξετε ανάλογα τον κωδικό που βάλατε στο .xml). Μόλις γίνει αντιγραφή των αρχείων πατάμε Shutdown FS ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, αποσυνδέουμε το κινητό, κλείνουμε το πρόγραμμα, βγάζουμε τη μπαταρία, την ξαναβάζουμε και ανοίγουμε το κινητό μας! Έχουμε έτοιμο το debranded κινητό μας!

6) Αν θέλουμε μετά από όλα αυτά περνάμε ένα update με το SEUS για να σιγουρευτούμε ότι το κινητό θα λειτουργεί στην εντέλεια. Να σημειωθεί πως ΔΕΝ χρειάζετε να κάνετε πάλι τη διαδικασία με τα .xml σε αυτή την περίπτωση.

Step 6 is STRONGLY RECOMMENDED.

 

Η όλη διαδικασία γίνεται με αποκλειστικά δική σας ευθύνη! Δεν αναλαμβάνω καμία ευθύνη αν πάθει κάτι η συσκευή σας ή βγει εκτός εγγύησης.

Edited by zxr
Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 670
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κατεβασα το πρoγραμμα A2Uploader. Απενεργοποιησα τα antivirus αλλα δεν ανοιγει καθολου.

Εισαι σιγουρος οτι ανοιγει?? η κατι δεν κανω σωστα εγω??

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγει σίγουρα. Εγώ από κει το κατέβασα και έκανα την όλη διαδικασία.
Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Τα καταφερα με αλλο pc να το κατεβασω σωστα τελικα.

Εχω ενα sony ericsson W880 vodafone live. Μπορω να το κανω debrant και αυτο με τον

ιδιο τροπο??

Link to comment
Share on other sites

Τα καταφερα με αλλο pc να το κατεβασω σωστα τελικα.

Εχω ενα sony ericsson W880 vodafone live. Μπορω να το κανω debrant και αυτο με τον

ιδιο τροπο??

Me far manager νομίζω το w880.

Link to comment
Share on other sites

Όχι το W880i δεν είναι συσκευή της πλατφόρμας A2.

Όπως είπε ο φίλος πιο πάνω μπορείς να το κάνεις με FARManager. Θα έφτιαχνα ένα tutorial και για αυτό, αλλά δεν έχω πολύ χρόνο τώρα.

Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Όχι το W880i δεν είναι συσκευή της πλατφόρμας A2.

Όπως είπε ο φίλος πιο πάνω μπορείς να το κάνεις με FARManager. Θα έφτιαχνα ένα tutorial και για αυτό, αλλά δεν έχω πολύ χρόνο τώρα.

 

Ποια κινητα εχουν πλατφορμα Α2?

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Τα κινητά της πλατφόρμας Α2 είναι (προς το παρόν!):

 

G502, K630, K660, K850, Z750, Z770, Z780, W595, W890, W910, W980, C702, C902, C905

 

Μπορεί να ξεχνάω και κάποιο. Γενικά είναι τα καινούρια μοντέλα της SE.

Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός οδηγός!!!Βέβαια,ο νέος A2Uploader υποστηρίζει και flashing...Θα κάνω κι εγώ έναν οδηγό με το πώς κάνουμε debrand κ έτσι,later :p
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω, απλά για να αποφύγουμε το flashing, βάζουμε την αγαπημένη Sony Ericsson να το κάνει για μας! :)
Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

UPDATE: Για τα μοντέλα DB3210 (C905, W705) αντί για 1201-0083 βάζουμε τον κωδικό 1209-4776.
Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

UPDATE: Για τα μοντέλα DB3210 (C905, W705) αντί για 1201-0083 βάζουμε τον κωδικό 1209-4776.

 

Για το SE W760 τι κωδικό βάζω;

Link to comment
Share on other sites

Τον κανονικό, δηλ. το 1201-0083.

Όπως είναι το .xml δηλαδή, καμία αλλαγή! :)

 

EDIT: Με πρόλαβε ο o.t.h.!

Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Για όλα τα Α2 μοντέλα, εκτός των C905 και W705, βάζουμε το 1201-0083.
Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

1201-0083...

 

sorry δεν είδα το παραπάνω...τώρα evolution είμαστε πατσι :p :p

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω, απλά για να αποφύγουμε το flashing, βάζουμε την αγαπημένη Sony Ericsson να το κάνει για μας! :)

Μπορεις να εξεγεσεις λιγο καλυτερα το 2ο βημα? πως το κανει φλασιγκ η σε?

Link to comment
Share on other sites

Μέσω του προγράμματος (SEUS).

Στην ουσία αυτό που κάνουμε με αυτό το trickάκι είναι να ξεγελάμε τη SE (το SEUS δηλαδή), κάνοντάς το να πιστέψει ότι εμείς στο κινητό έχουμε debranded firmware και έτσι μας δίνει την επιλογή να το ξαναπεράσουμε, χωρίς όμως να ξέρει ότι εμείς στην ουσία δεν το έχουμε. Έτσι το πρόγραμμα μας περνάει το debranded firmware.

Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες και χρονια πολλα!! Λοιπόν, αγόρασα για την κοπέλα μου το Sony Ericsson W595 από Αγγλία κλειδωμένο σε Orange!! Μπορώ κατευθείαν να χρησιμοποιησω το κολπακι με την SEUS και να το κανω και unbranded αλλα και να δεχεται sim Vodafone ή πρεπει να κανω και κατι αλλο?? Καθε βοηθεια σας θα ειναι χρησιμη! Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας. Και παλι καλη χρονια σε ολους!
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα σε ένα Z770 αγορασμένο από Γερμανό Cosmote branded και μετά την αναγνώριση του SEUS μου έβγαλε οτι έχει το τελευταίο λογισμικό και δεν χρειάζεται αναβάθμιση. Εν τω μεταξύ εμένα στις πληροφορίες λογισμικού στην τρίτη σειρά έγραφε ADRIATIC και όχι κάτι άλλο π.χ. Cosmote. Καμία ιδέα;;; :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχουν περάσει μόνο CustomPack της Cosmote. Δεν μπορούσες να το ξαναπεράσεις το λογισμικό;
Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

nope δεν με αφήνει, δεν μου δίνει τέτοια επιλογή όπως μου έδινε πριν το "debrand" που είχα ξαναπεράσει την ίδια... :-(

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιάνει πάντα το κόλπο, είναι γνωστό αυτό. Θα ψάξω και σου δώσω πληροφορίες για το αν γίνεται και πως σε αυτή την περίπτωση.

Πάντως μπορείς να επαναφέρεις το τηλέφωνο στην κατάσταση που ήταν αν ξανακάνεις την ίδια διαδικασία και αλλάξεις το CDA Number και προσθέσεις αν κράτησες και το CDA Revision για να κάνεις Updates τουλάχιστον.

Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Οδηγός] Πώς να κάνετε debrand Α2 συσκευές

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...