Jump to content

Αδέσποτα σκυλιά


TN97
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διάβαζα το άλλο θέμα σχετικά με το εάν επιτρέπονται σκυλιά στις δημόσιες υπηρεσίες κτλ, και θυμήθηκα το θέμα των αδέσποτων που, κατά την γνώμη μου, είναι χρόνιο φαινόμενο στην Αθήνα και κάτι ουσιαστικό δεν έχω δει να γίνεται.

 

Τα τελευταία χρόνια, 3 φορές μου έχουν επιτεθεί σκυλιά (μία κοντά στον Άγιο Παντελεήμωνα και δύο στου Ψυρρή) και στην μία περίπτωση αναγκάστηκα να το χτυπήσω για να αμυνθώ καθώς δεν ηρεμούσε με τίποτα και δεν έφευγε.

 

Υπάρχουν περιοχές στην Αθήνα που τα βράδια δεν είναι και ό,τι καλύτερο να κυκλοφορείς μιας και τα αδέσποτα είναι δεκάδες. Για παράδειγμα, στην Πλατεία Νέας Σμύρνης (είμαι κάτοικος Νέας Σμύρνης) για χρόνια υπήρχε ένα κοπάδι και σε κάποιες περιπτώσεις τα σκυλιά είχαν επιτεθεί σε περαστικούς.

 

Η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Να τα μαζέψουν.. έχει παραγίνει το κακό με τα αδέσποτα.. Εμένα στα καλά καθούμενα με είχε δαγκώσει ένα αδέσποτο κάτω από την πολυκατοικία που μένω. Γενικώς στην γειτονιά μου υπάρχουν 3-4 αδέσποτα που συχνάζουν συνέχεια κατά δω.. και "φαίνονται" ήρεμα.

 

Βέβαια έχουμε και ένα κτηνιατρείο ακριβώς κάτω από την οικοδομή.. όπου τα ταΐζουν συνέχεια γι' αυτό μαζεύονται..

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, υπάρχει κάποιος ειδικός να μας εξηγήσει τι στο καλό παθαίνουν και στα καλά καθούμενα ορμάνε στους περαστικούς; Προσωπικά δεν τα έχω ενοχλήσει ποτέ, ούτε τα έχω απειλήσει ούτε καν τα έχω πλησιάσει. Και στις τρεις περιπτώσεις, έσκασαν μύτη από το πουθενά, χωρίς να έχω κάνει κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω προσωπικα περισσοτερες φορες εχω αντιμετωπισει "εξημερωμενα" σκυλια με επθετικες τασεις παρα αδεσποτα.Τα περισσοτερα αδεσποτα που συνανταω μαλιστα εχουν εναν εμφυτο φοβο απεναντι στον ανθρωπο και απομακρυνονται με το που θα περασω απο διπλα τους.Εξαιρουνται φυσικα οι περιπτωσεις πολλων αδεσποτων μαζι που συμπεριφερονται σαν αγελη και ειναι σαφως πιο επιθετικα.Αλλα και παλι τα πιο επιθετικα σκυλια που χω αντιμετωπισει ειναι ορισμενα δηθεν εκπαιδευμενα που γαυγιζουν και κινουνται επιθετικα ακομα κι εναντιον βρεφων.
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι στο Σύνταγμα ένα σκυλί που δάγκωσε ένα γεράκο και του σκισε το παντελόνι.

Εμένα προσωπικά δεν μου χει ορμήξει κανένα σκυλί γενικά

Αλήθεια, όντως, γιατί κάποια σκυλιά γαυγίζουν σε ορισμένους ανθρώπους? Ειδικά εκεί στο Σύνταγμα

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το σκυλί που με δάγκωσε καθόταν ήρεμα κι ωραία στην άκρη.. και ξαφνικά ήρθε από πίσω μου και με δάγκωσε στην γάμπα.. χωρίς να γαυγίσει χωρίς τίποτα και γύρισε πάλι πίσω και κάθισε.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το σκυλί που με δάγκωσε καθόταν ήρεμα κι ωραία στην άκρη.. και ξαφνικά ήρθε από πίσω μου και με δάγκωσε στην γάμπα.. χωρίς να γαυγίσει χωρίς τίποτα και γύρισε πάλι πίσω και κάθισε.

 

Ίσως απλά να σου είπε ένα «γεια» :lol:

 

Στην δική μου περίπτωση, περπατούσα στου Ψυρρή κοντά στον σταθμό του ηλεκτρικού στο Μοναστηράκι και από το πουθενά έσκασε μύτη ένα σκυλί από την άλλη άκρη του δρόμου. Παρόλο που προσπάθησα να μην του δώσω σημασία και να φύγω, αυτό με πήρε από πίσω. Κάνει μια απόπειρα να με δαγκώσει στο πόδι, προλαβαίνω να απομακρυνθώ λίγο. Ξανακάνει, παίρνω ένα ξύλο από κάτω και του το κατεβάζω στο δόξα πατρί στο κεφάλι, του τραβάω και μια κλωτσιά και έφυγε...

 

Δεν μπορώ να πω ότι χάρηκα που φτάσαμε σε αυτό το σημείο, αλλά θεωρώ ότι αυτό με ανάγκασε. Μετά, το σκεφτόμουν και δεν μπορούσα με τίποτα να καταλάβω τι στο καλό του είχα κάνει και μου επιτέθηκε...

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα μου εχει επιτεθει αδεσποτο σκυλι,αλλα υποθετω πως εγινε επειδη ειχα τον σκυλο μαζι μου...τον ειχα βγαλει βολτα κι εκει που το σκυλακι μου μυριζε τα χορταρακια νιωθω 2 ποδια στην πλατη μου...γυριζω και βλεπω ενα τεραστιο ημιαιμο λυκοσκυλο μες στα μουτρα μου,παραλληλα το δικο μυο το πατσαβουρακι να γαβγιζει,το αδεσποτο να το πιανει με το στομα και να το πηγαινει περα δωθε σαν παρταλι...και ολα αυτα σε δευτερολεπτα....

τελικα ηρθε ενας αλβανος με ενα ξυλο και εδιωξε το αδεσποτο-το οποιο μετα απο λιγες μερες επιτεθηκε σε εναν αλλο,ο οποιος ομως το πυροβολησε...

αποτελεσμα?κατι γρατζουνιες στην πλατη μου,και το σκυλι μου μεσα στα αιματα με 4 δαγκωματιες.

 

απο τοτε το σκυλι μου εγινε λιγο επιθετικο αλλα ΜΟΝΟ ως προς τα αλλα σκυλια.σε ανθρωπο δεν επιτιθεται ποτε,ισα ισα κανει χαρουλες σε ολους..μονο σε αλβανους και αθιγγανους γαβγιζει και γρυλιζει αλλα δεν ξερω γιατι..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου έχουν επιτεθεί 3 φορές και μάλιστα τη 2η φορά ήταν ένα από σπίτι και φαινόταν κ καθαρό,ε και παίρνω μια πέτρα,του την πετώ και έφυγε μετά τρέχοντας...Δεν φταίω εγώ αν αυτά τα μαλακ1στήρια είναι μαστουρωμένα :p

Πάντως,όντως,η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο...Να τα μαζέψουν...Όχι πρώτα να κλάψουμε κανέναν και μετά...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μαζέψουν τα αδέσποτα και πιο πολύ τα άγρια αδέσποτα.Δεν γίνεται κάθε φορά που θέλεις να βγεις έξω να φοβάσαι μήπως σου επιτεθεί κανένα.:mad::angry::down:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι συνέχεια ανάμεσα σε αδέσποτα είμαι και ποτέ δεν μου έχει επιτεθεί κανένα.

Αν η πρώτη αντίδραση μόλις βλέπετε σκυλί να σας πλησιάζει είναι να του "πετάτε πέτρες" ή να του "κατεβάζετε καδρόνια στο δόξα πατρί", τότε κάπου λογικό είναι που και αυτά γίνονται φοβισμένα και επιθετικά με το παραμικρό.

 

Στην παραλία εγώ βλέπω μωρά παιδάκια να περνάνε ανενόχλητα ανάμεσα από 10 σκυλιά και κακιασμένους γέρους που βλέπουν σκυλί στα 12 μέτρα και αρχίζουν τα "ουυυυστ κοπρόσκυλο στο διάλο, ουυυστ! :hunter: " και μετά αναρωτιούνται γιατί τα σκυλιά τους γαβγίζουν και γίνονται επιθετικά.

 

Επίσης, όταν λέτε να τα μαζέψουν...να τα πάνε πού;

Δεν πιστεύω να έχει την εντύπωση κανείς πως υπάρχουν τίποτα μέρη που μαζεύουν τα αδέσποτα σκυλάκια και τα περιποιούνται, τα φροντίζουν, τα ταίζουν κτλ και ζουν όλα μαζί ευτυχισμένα.

Το "μαζέψτε τα" ένα πράγμα σημαίνει για τους δήμους.

Σκοτώστε τα να μην τα βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Νταξ,αν σου επιτεθούν,έλα και πες μας αν τα πιστεύεις αυτά πάλι
Link to comment
Share on other sites

το θεμα δεν ειναι να μαζευτουν τα αδεσποτα,αλλα να μην υπαρχουν καφροι που τα παρατανε στους δρομους οταν τα βαρεθουν/γερασουν/δουνε πως δεν μπορουν να τα μεγαλωσουν!
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μαζεύονται σε ειδικούς χώρους από δήμους ή άλλους φορείς και σε περίπτωση που μετά από ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα δεν βρίσκεται κάποιος ενδιαφερόμενος να τα "υιοθετήσει" τότε να θανατώνονται με πλήρως αξιοπρεπείς τρόπους. Αυτή είναι η λύση.

Το να πάρεις ένα ζώο είναι μια τεράστια ευθύνη και πρέπει εκ των προτέρων να εχεις επίγνωση τι συνέπειες θα έχει στη ζωή σου.

Link to comment
Share on other sites

Το "μαζέψτε τα" ένα πράγμα σημαίνει για τους δήμους.

Σκοτώστε τα να μην τα βλέπουμε.

 

Kατω από συγκεκριμένες προϋποθέσεις, είναι κι αυτό μια λύση ... :O

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μαζεύονται σε ειδικούς χώρους από δήμους ή άλλους φορείς και σε περίπτωση που μετά από ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα δεν βρίσκεται κάποιος ενδιαφερόμενος να τα "υιοθετήσει" τότε να θανατώνονται με πλήρως αξιοπρεπείς τρόπους. Αυτή είναι η λύση.

Το να πάρεις ένα ζώο είναι μια τεράστια ευθύνη και πρέπει εκ των προτέρων να εχεις επίγνωση τι συνέπειες θα έχει στη ζωή σου.

 

απλά έλεος! :mad:

από το να μας δαγκώσουν(ή να φοβόμαστε μη μας δαγκώσουν)καλύτερα να τα σκοτώσουν ε?

επειδή δηλαδή εμείς οι άνθρωποι είμαστε "πολιτισμένοι" όποιο άλλο πλάσμα δεν έχει τα δικά μας ένστικτα κ είναι από τη φύση του αλλιώς το περιθωριοποιούμε ή το σκοτώνουμε?

 

λυπάμαι αλλά ποτέ δεν κατάλαβα γιατί πρέπει οι άνθρωποι να θεωρούνται ανώτεροι από τα ζώα. :(

και πιστεύω ακράδαντα ότι τα περισσότερα σκυλιά που επιτίθενται χωρίς να τα έχεις πειράξει,το κάνουν γιατί κάποιος άλλος τα είχε πειράξει στο παρελθόν ή γιατί κάτι άλλοι έξυπνοι τα πήραν κ μετά τα εγκατέλειψαν..κατά πολύ μεγάλο βαθμό λοιπόν φταίμε εμείς οι ίδιοι που τα ζωάκια γίνονται άγρια.

και δε λέω,αν μου τύχαινε να μου επιτεθεί σκυλί κ να μην μπορώ να κάνω τίποτα άλλο για να αμυνθώ θα το χτυπούσα(όπως θα έκανα και αν μου συνέβαινε από άνθρωπο).

αλλά το μαζέψτε τα,σκοτώστε τα κλπ για μένα σίγουρα δεν είναι λύση! :mad:

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν διαβάζω τα όσα έχετε γράψει και έχω μείνει άφωνη με την μισαλλοδοξία , την αλαζονεία και την άπλετη απανθρωπιά που σας διακατέχει σχετικά με τα άμοιρα ζώα που δυστυχώς για εκείνα είναι συνεπιβάτες μας αυτήν την πόλη αλλά και στο περιβάλλον που ο άνθρωπος βιαία και αδίστακτα "κατέκτησε" θεωρώντας πως όλα του ανήκουν σαυτο τον κόσμο.....λυπάμαι για λογαριασμό σας κύριοι και κύριες.....γιαυτο η γη πάει όπως πάει γιαυτο θα καταστραφούν όλα μια μέρα και υπαίτιοι θα μαστέ εμείς ...γιατί δυστυχώς υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν τα παραπάνω και τους "φταίνε" και καλά τα αδέσποτα ...και αν δεν ήταν αυτά ..σίγουρα θαταν κάτι άλλο ...ευτυχώς μέσα στο τοπικ ακούστηκαν και φωνές εν τη ερημω ...να μιλάνε λογικά και με αξιοπρέπεια για τα δίστιχα ζώα....αλλά είμαστε η μειοψηφία ....

 

διαβάζω τα παραπάνω και σκέφτομαι πόσοι από σας υποκριτικά θάψουν υπογράψει και για την ώρα της γης και για οποιαδήποτε και καλά κοινωνική ευαισθησία για το περιβάλλον και για τον συνάνθρωπο τους....

 

κρίμα ...αν δεν αλλάξουμε εμείς πρώτα από όλα δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα και πουθενά...

λύση υπάρχει ...εμείς όμως δεν θέλουμε ούτε να την βρούμε ούτε και να αλλάξουμε συνήθειες στις καλοβολεμενες ζωούλες μας και την νοοτροπία μας....

νεοέλληνες ...με την κακία σημασία της λέξης....αυτά από εμένα και πραγματικά με θλίβουν αυτά που διαβάζω και αυτά που διαπιστώνω ....

 

αν αυτά τα ζώα είχαν φωνή ...σίγουρα θαχαν πιο μεγάλη ανθρωπιά από εσάς που θέλετε να τα εξαφανίσετε από προσώπου γης αντί να συμβιώσουμε όλοι μαζί σε μια αξιοπρεπή κοινωνία...

"Γιατί τα όνειρα σαν τα θαύματα μοιάζουν γίνονται αληθινά μόνο αν τα πιστεύεις..."

:cat:gorilaki.blogspot.com

Για όλους τους αναγνώστες της δικής μας ζούγκλας

Link to comment
Share on other sites

το θεμα δεν ειναι να μαζευτουν τα αδεσποτα,αλλα να μην υπαρχουν καφροι που τα παρατανε στους δρομους οταν τα βαρεθουν/γερασουν/δουνε πως δεν μπορουν να τα μεγαλωσουν!

καθεστε και προτεινετε βαρβαρα μετρα αντο να σκεφτειτε το πιο απλο.

τσιπακι ή κατι αλλο σε κάθε σκυλο και επ0ιβολη προστιμων και κυρωσεων σε οποιον τα αφηνει αδεσποτα!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

"Κακά" σκυλιά που δαγκώνουν χωρίς λόγο δεν υπάρχουν.

Μόνο ο άνθρωπος μπορεί να προκαλεί πόνο για την ευχαρίστηση του.

Για να γίνει έτσι ένα σκυλί, κάποιος ή κάποιοι το βλάψανε στο παρελθόν

100%.

 

Το πως συμπεριφέρεται κανείς στα ζώα είναι για μένα αλλά και γενικά πιστεύω,

ένας πολύ σημαντικός δείκτης για το επίπεδο αυτού του ατόμο και την ανθρωπιά του.

Το να χτυπάς τα ζώα ή να προτείνεις να τα θανατώσουν επειδή "χέζουν στα πεζοδρόμια και κουβαλάνε αρρώστιες" λέει πολλά για μένα.

 

Πέτρες και καδρόνια δεν θα πετούσα ποτέ σε σκυλί, εκτός πια και αν κινδύνευε η ζωή μου, τι να πω. Αλλά με λίγη λογική πιστεύω πως δύσκολα σου επιτίθεται ένα σκυλί στα καλά καθούμενα. Δεν μπορεί εγώ να είμαι ο τυχερός. Τώρα αν δεις 4-5 να μαλώνουν και πας και εσύ να χωθείς, εσύ φταις, όχι το σκυλί. Αλλά δεν νομίζω πια πως κινδυνεύουν οι ζωές μας από τα κακά αδέσποτα που κάθε 3 και λίγο επιτίθενται στους περαστικούς χωρίς λόγο. Περιστατικά σίγουρα θα υπάρχουν, για τον λόγο που ανέφερα, αλλά δεν νομίζω πως είναι ο κανόνας.

 

Έχει μερικά αδέσποτα που πραγματικά είναι σαν άνθρωποι,

μέχρι πριν από μερικά χρόνια ήταν 2 κάτω από το σπίτι μου

που τα αγαπούσε όλη η γειτονιά, δεν πειράζανε ούτε μύγα, ό,τι

και να τα κανες.

Κάθε βράδυ που γυρνούσα με βρίσκανε από τη στάση του λεωφορείου

και με πηγαίνανε μέχρι το σπίτι κουνώντας την ουρά τους ή αν πήγαινα για βόλτα

στην παραλία πάντα ερχόντουσαν παρέα χωρίς να κάνω το παραμικρό εγώ.

Αυτό γινόταν επί χρόνια και οι φίλοι μου πάντα το βρίσκανε ενδιαφέρον και γελούσανε με το γεγονός αυτό, σε φάση που αν μια μέρα δεν τα πετυχαίναμε

μας φαινόταν περίεργο.

Όταν σε κάποια φάση το ένα από τα δύο το χτύπησε αυτοκίνητο και σκοτώθηκε, το άλλο (το θηλυκό) πέθανε από την στεναχώρια μια βδομάδα μετά.

Χαρακτηριστικό του πόσο τα αγαπούσανε ήταν το ότι μόλις είδαμε ότι τραυματίστηκε το πρώτο, ξεσηκώθηκε όλη η γειτονιά να το πάει στον κτηνίατρο,

αλλά δυστυχώς δεν επέζησε.

 

Η λύση δεν είναι σίγουρα να τα θανατώσουμε.

Από την μια πρέπει ο κόσμος να καταλάβει πως το να πάρεις

ένα σκυλί είναι μια τεράστια ευθύνη και από την άλλη πως είναι

ζωντανά πλάσματα που νιώθουν πόνο και έχουν "προσωπικότητα".

Άλλο να το λέμε βέβαια αυτό και άλλο να γίνει πραγματικότητα.

Δυστυχώς, ο άνθρωπος πάντα θα βασανίζει τον λιγότερο δυνατό,

όταν είμαστε ικανοί να βασανίζουμε τον διπλανό μας, στα ζώα θα κολλήσουμε;

 

Από την άλλη το κράτος θα έπρεπε να δώσει ένα έστω συμβολικό ποσό για να δημιουργηθούν οι κατάλληλοι χώροι όπου θα μπορούν αυτά τα ζώα να λαμβάνουν

την κατάλληλη ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, να στειρώνονται, να τρέφονται ή αν όντως είναι σε τραγική κατάσταση να θανατώνονται με αξιοπρέπεια.

Αλλά και αυτά είναι όνειρα θερινής νυκτός, εδώ για τους πολίτες δεν φροντίζουν, θα δώσουν λεφτά για τα αδέσποτα...

 

Όπως και να 'χει, είναι τραγικό να διαβάζεις απόψεις σαν μερικές που είδα εδώ μέσα.

Τραγικό και αδικαιολόγητο. Τα σκυλιά ειδικά είναι ικανά να δώσουν την ζωή τους για εμάς και το έχουν κάνει, πολλά από αυτά είναι πανέξυπνα, δεν βγήκε τυχαία το "ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου".

Το να μας ενοχλεί η θέα τους και να θέλουμε να τα σκοτώσουμε ώστε να μην

τα βλέπουμε, και το να διαβάζεις αυτά τα πράγματα από νέα παιδιά είναι λυπηρό.

Link to comment
Share on other sites

Το να μας ενοχλεί η θέα τους και να θέλουμε να τα σκοτώσουμε ώστε να μην

τα βλέπουμε, και το να διαβάζεις αυτά τα πράγματα από νέα παιδιά είναι λυπηρό.

 

Μα ποιος είπε να τα σκοτώσουμε "επειδή μας ενοχλεί η θέα τους" και "για να μην τα βλέπουμε"; Βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι προσπαθούν να κρύψουν τον φασισμό και το μίσος προς τους συνανθρώπους τους, με την απόκτηση ενός κατοικίδιου και δήθεν αγάπη για τα αδέσποτα. Μάταια όμως, γιατί ως γνωστόν όλοι οι σφαγείς της ανθρωπότητας είχαν και ένα σκυλάκι δίπλα τους για να χάιδεψουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

στο όριο είμαστε πάλι...ή θα κλειδωθεί λοιπόν ή όσοι θέλετε να εκφράσετε γνώμη θα το κάνετε πολιτισμένα και με τρόπους...έστω και αν διαφωνείτε με την γνώμη κάποιων άλλων...οι φωνές,τα νεύρα και τα απαξιωτικά σχόλια δεν έβγαλαν ποτέ κάτι θετικό...

για να σας δω...:)

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι προσπαθούν να κρύψουν τον φασισμό και το μίσος προς τους συνανθρώπους τους, με την απόκτηση ενός κατοικίδιου και δήθεν αγάπη για τα αδέσποτα. Μάταια όμως, γιατί ως γνωστόν όλοι οι σφαγείς της ανθρωπότητας είχαν και ένα σκυλάκι δίπλα τους για να χάιδεψουν.

 

http://img136.imageshack.us/img136/3089/drevilbigglesworth4b.jpg

 

 

PS.Καλυτερα να μπει λουκετακι,γιατι εχουμε ξεφυγει

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

 

Από την άλλη το κράτος θα έπρεπε να δώσει ένα έστω συμβολικό ποσό για να δημιουργηθούν οι κατάλληλοι χώροι όπου θα μπορούν αυτά τα ζώα να λαμβάνουν

την κατάλληλη ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, να στειρώνονται, να τρέφονται ή αν όντως είναι σε τραγική κατάσταση να θανατώνονται με αξιοπρέπεια.

Αλλά και αυτά είναι όνειρα θερινής νυκτός, εδώ για τους πολίτες δεν φροντίζουν, θα δώσουν λεφτά για τα αδέσποτα...

 

Αυτό που λες γίνεται σε κάποιες περιπτώσεις. Σε κάποιες είναι πρωτοβουλία ιδιωτών. Αλλά όσα λεφτά και να δώσει ένας δήμος για την φροντίδα των αδέσποτων αμα το κράτος δεν επενδύσει στην ενημέρωση των πολιτών το πρόβλημα θα συνεχίσει να υφίσταται. Ένας φαύλος κύκλος! Οι γονείς θα συνεχίσουν να παίρνουν δώρα κουταβάκια στα παιδιά τους και μετά θα τα παρατάνε στην εθνική οδο γιατί σταμάτησαν να είναι τόσο γλυκά και στρουμπουλά, κάποιοι δε θα στειρώνουν τα κατοικοίδια τους ενώ δε σκοπεύουν να κρατήσουν τα κουτάβια, οι κυνηγοί θα συνεχίσουν να πετάνε τα σκυλιά τους στα χωράφια γιατί τραυματίστηκαν και πλέον δεν τους κάνουν κοκ.

 

Και όσο αφορά στη πρωτοβουλία ιδιωτών... έστω ότι κάποιοι φτιάχνουν φιλοζωικούς συλλόγους και έστω ότι κάνουν πραγματική δουλειά. Εκ πείρας σας λέω ότι αυτά τα άτομα οι υπόλοιποι τα αντιμετωπίζουν σαν τρελούς. Κοροιδεύουν και ειρωνεύονται και η συνηθισμένη φράση είναι "Ρε θανατώστε τα, τα κοπρόσκυλα"

 

Μία κοινωνία μπορείς να τη κρίνεις τελικά απο το πως συμπεριφέρεται στα κατώτερα μέλη της. Και πραγματικά ντρέπομαι για τη χώρα μου και σε αυτό το τομέα. Που ναι είναι ασήμαντος μέχρι κάποιο βαθμό, αλλά μιας και είναι τόσο ασήμαντος γιατί δε κάνουμε μια αλλαγή? Διότι έχουμε έλλειψη παιδείας. Και δε θέλω να τα βλέπω μαύρα αλλά φοβάμαι ότι θα αργήσουν να γίνουν θετικά βήματα. Θα γίνουν αλλά ούτε τα παιδιά μου δε θα τα δούν. Αλλά τουλάχιστον ας ξεκινήσουμε εμείς να τα κάνουμε αυτά τα βήματα.

 

EDIT

Και αδέσποτο δε μου έχει επιτεθεί ποτέ. 2 φορές "σκυλί απο σπίτι" με έχουν δαγκώσει. Και συναναστρέφομαι αρκετά με αδέσποτα σκυλιά. Και βέβαια με τις δικές μου εμπειρίες στη πόλη που βρίσκομαι επίθεση κάποιοι το καταλαβαίνουν ως ένα σκυλί το οποίο χωροπηδάει γύρω τους (το συγκεκριμένο είναι χαζοχαρούμενο και με τις μύγες χαίρεται...). Παρόλα αυτά κάποιοι θα απαιτούσαν να θανατωθεί ένα τέτοιο σκυλί. Μόνο και μόνο επειδή είναι υπερβολικά φιλικό! Αλλά δυστηχώς οι γονείς μας, μας έμαθαν πως τα σκυλιά ανήκουν στις ταράτσες (κάτι το οποίο είναι παράνομο), δεμένα ακόμα και σε κλειστό χώρο χωρίς καμία περαιτέρω(έτσι γράφεται?) φροντίδα παρα μόνο τα βασικά όπως νερό και τροφή (και πολλές φορές χωρίς αυτά), ως παιχνίδια για να κλοτσάνε τα παιδιά της γειτονιάς που θέλουν να κάνουν επίδειξη δύναμης (άμα θέλετε γίνομαι και πιο δραματικός! :p) και οφείλουμε να τα θανατώσουμε έτσι και μας "ενοχλήσουν".

 

Βέβαια υπάρχουν περιπτώσεις που κάποια σκυλιά ξεφεύγουν. Αλλά αυτό (παλι απο τις δικές μου εμπειρίες) συμβαίνει σε μεγάλες πόλεις που πραγματικά οι συνθήκες είναι άθλιες για τα σκυλιά (ακόμα και για τους ανθρώπους θα μπορούσα να πω). Αλλά ένας φιλοζωικός σύλλογος που έχει "περιθάλψει" ένα σκυλί δε το αφήνει πίσω στο δρόμο αν η συμπεριφορά του είναι επικίνδυνη. Τώρα σε μέρη που δεν υπάρχουν συλλόγοι ή που δε κάνουν δουλειά... αυτό μόνο λάθος των σκυλιών δεν είναι. Το κάθε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...