Jump to content

[S60 3rd Edition] Ελληνικά Fonts


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ανοιξα αυτο το θεμα για να ποσταρουμε fonts που να δουλευουν με ελληνικα γιατι πρεπει να ειναι ελαχιστα..
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 161
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Aλαγη γραματοσειρας στο κινητο:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1891516#post1891516

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1811550#post1811550

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1812212#post1812212

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1811550#post1811550

 

και μετονομαστετες οπως ειναι τα ονοματα των Fonts στο z:\resource\Fonts\..:)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

και επειδη μαθαίνω γρηγορα ιδου!!!!!!!!!!!!

 

βρηκα και αλλο τροπο να βλεπω ποιες γραμματοσειρες δουλευουν στο pc ωστε να ειμαι σιγουρος οτι δουλευουν στο κινητο πριν τις βαλω.και φαινονται και οι γραμματοσειρες αμα προσεξετε ειναι ακομα πιο μικρες στο ν95 οπως ηθελα παντα κατι που γινοταν μονο με το psiloc fonts τωρα γινεται με μια απλη γραμματοσειρα!ΥΕΑΗ!

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

στη ζωγραφικη των windows γραψε ενα ελληνικο κειμενο επελεξε το και στις ιδιοτητες κειμενου αλλαζε γραμματοσειρες!αν εμφανιζονται οκ εκει ειναι οκ και στο κινητο.πως σου φανηκε το screenshot?thanks gianpithio θυμαμαι οτι καιτ ειχα δει παλιοτερα αλλα εψαχνα να τα βρω!
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

μηπως δεν εχεις επιλεξει Greece στα local settings στον πινακα ελεγχου; γιατι εχω βαλει greece και οποια γραμματοσειρα εβαλα τα εμφανισε κανονικα :O
Link to comment
Share on other sites

παιδια τελικα ωραια η αλλαγη font αλλα μη ξεχνατε οτι μετα δε μπορουμε να χρησιμοποιησουμε το κινητο για μεταφορα δεδομενων μεσω usb γιατι η καρτα μνημης σε περιπτωση που βαλετε εκει το font βεβαια (δε ξερω αν γινεται στη μνημη τηλεφωνου δε το δοκιμασα) ειναι σε χρηση συνεχεια οποτε δε μπορει να απενεργοποιηθει η χρηση της!και αν γινεται να μπει στη μνημη τηλεφωνου θα φευγει μονο με format η επαναφορα back up πριν βαλετε το φοντ εκει
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Mε την γραμματοσειρα που εβαλες το mobilex σου βγαζει σοστα τα γραμματα?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Mε την γραμματοσειρα που εβαλες το mobilex σου βγαζει σοστα τα γραμματα?

 

οπως βλεπεις ολα φαινονται αψογα σε οποιοδηποτε προγραμμα!

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Kαι μια τελεφτεα ερωτιση γιατι δεν δοκιμασα ακομη την γραματοσειρα, οταν αλλαζεις το μεγεθος απο τα γραμματα με το Font Magnifier αλαζουν κανονικα?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

δε το χρησιμοποιησα με το psiloc font magnifier γιατι η γραμματοσειρα ειναι μικρη οπως ήθελα.
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

παιδια τελικα ωραια η αλλαγη font αλλα μη ξεχνατε οτι μετα δε μπορουμε να χρησιμοποιησουμε το κινητο για μεταφορα δεδομενων μεσω usb γιατι η καρτα μνημης σε περιπτωση που βαλετε εκει το font βεβαια (δε ξερω αν γινεται στη μνημη τηλεφωνου δε το δοκιμασα) ειναι σε χρηση συνεχεια οποτε δε μπορει να απενεργοποιηθει η χρηση της!και αν γινεται να μπει στη μνημη τηλεφωνου θα φευγει μονο με format η επαναφορα back up πριν βαλετε το φοντ εκει

 

Όντως αυτό είναι άσχημο! Η χρήση ενοσ card reader είναι αναγκαία σε τέτοια περίπτωση εκτος κ αν κάνουμε την 2η διαδικασία δλδ να αφερέσουμε την κάρτα μνήμης>επενεκκίνηση κινητού>τοποθέτηση πίσω της κάρτας και έπειτα επανεκκίνηση για να αλλάξουν τα fonts!! :shifty:

http://www.telecyprus.com/images/stories/telecyprus_logo_small_news.jpg
Link to comment
Share on other sites

αμα βγαλεις τη καρτα μνημης απο το κινητο συμφερει να τη βαλεις σε card reader παντως
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΕΝΑ Ν71,ΕΧΩ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙΑ(CART READER ΚΤΛ ΝΑ ΔΩ ΤΑ ΚΡΥΦΑ FOLDER MOY)ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΜΑΓΚΙΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ FONTS,ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΝΑΝ ΣΩΣΤΟ ΑΣΦΑΛΗ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ?ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ ΞΑΝΑ.ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΑ-ΠΟΛΛΑ ΑΓΓΛΙΚΑ.ΕΧΩ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΟΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Κ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/exclamation.gif

:!:

iphone 4,iphone 3gs,Nokia Lumia 710, iPad 2,LG Optimus 2x,Motorola Atrix 4G + Lapdock,LG Optimus One p500,LG GW620,Samsung Galaxy i5500,Nokia5800xm,LG ks20,Nokia N71,Nokia 6600,Nokia 7210,BlackBerry7290..
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΕΝΑ Ν71,ΕΧΩ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙΑ(CART READER ΚΤΛ ΝΑ ΔΩ ΤΑ ΚΡΥΦΑ FOLDER MOY)ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΜΑΓΚΙΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ FONTS,ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΝΑΝ ΣΩΣΤΟ ΑΣΦΑΛΗ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ?ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ ΞΑΝΑ.ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΑ-ΠΟΛΛΑ ΑΓΓΛΙΚΑ.ΕΧΩ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΟΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Κ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.

:!:

 

Μέσω του card reader θα δημιουργήσεις στη κάρτα μνήμης, στο φάκελο Resource το φάκελο Fonts.

 

Εκεί θα βάλεις τις τρεις γραμματοσειρές που θέλεις με τα ονόματα που έχουν οι κανονικές (για να δεις τα ονοματά τους πήγαινε στο Z\: resource\Fonts).

Θα βάλεις τη κάρτα μνήμης στο κινητό και θα κάνεις επανεκκίνηση.

 

Για να επαναφέρεις τις αρχικές γραμματοσειρές, απλά θα βγάλεις τη κάρτα μνήμης από το κινητό και μέσω του card reader θα τις σβήσεις. Ταυτόχρονα θα κάνεις επανεκκίνηση το κινητό. Όταν επανεκκινηθεί θα έχει τη κλασσική γραμματοσειρά.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Μέσω του card reader θα δημιουργήσεις στη κάρτα μνήμης, στο φάκελο Resource το φάκελο Fonts.

 

Εκεί θα βάλεις τις τρεις γραμματοσειρές που θέλεις με τα ονόματα που έχουν οι κανονικές (για να δεις τα ονοματά τους πήγαινε στο Z\: resource\Fonts).

Θα βάλεις τη κάρτα μνήμης στο κινητό και θα κάνεις επανεκκίνηση.

 

Για να επαναφέρεις τις αρχικές γραμματοσειρές, απλά θα βγάλεις τη κάρτα μνήμης από το κινητό και μέσω του card reader θα τις σβήσεις. Ταυτόχρονα θα κάνεις επανεκκίνηση το κινητό. Όταν επανεκκινηθεί θα έχει τη κλασσική γραμματοσειρά.

ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΔΩ ΚΑΙ 1ΜΗΝΑ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ ΟΤΙ :"ΑΔΥΝΑΤΗ Η ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ"ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΑ.ΛΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΣΤΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΚΙΝΗΤΟΥ-ΚΑΡΤΑΣ? ΕΙΝΑΙ 2ΓΙΓΑ ΚΑΙ ΑΡΓΗ.ΕΚΑΝΑ ΦΥΣΙΚΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ ΤΟΥ.ΕΒΑΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΣΤΗ ΓΡΑΜΜΟΣΕΙΡΑ COMIC SANS MS

iphone 4,iphone 3gs,Nokia Lumia 710, iPad 2,LG Optimus 2x,Motorola Atrix 4G + Lapdock,LG Optimus One p500,LG GW620,Samsung Galaxy i5500,Nokia5800xm,LG ks20,Nokia N71,Nokia 6600,Nokia 7210,BlackBerry7290..
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΔΩ ΚΑΙ 1ΜΗΝΑ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ ΟΤΙ :"ΑΔΥΝΑΤΗ Η ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ"ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΑ.ΛΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΣΤΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΚΙΝΗΤΟΥ-ΚΑΡΤΑΣ? ΕΙΝΑΙ 2ΓΙΓΑ ΚΑΙ ΑΡΓΗ.ΕΚΑΝΑ ΦΥΣΙΚΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ ΤΟΥ.ΕΒΑΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΣΤΗ ΓΡΑΜΜΟΣΕΙΡΑ COMIC SANS MS

Προσπαθεί να κάνει εγκατάσταση τις εφαρμογές που είχες εγκαταστήσει πριν την αναβάθμιση στη κάρτα μνήμης.

Σ’ αυτή τη περίπτωση πάρε ο,τι δεδομένα θέλεις από τη κάρτα μνήμης (εικόνες, βίντεο, μουσική κλπ) και κάνε της format.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθεί να κάνει εγκατάσταση τις εφαρμογές που είχες εγκαταστήσει πριν την αναβάθμιση στη κάρτα μνήμης.

Σ’ αυτή τη περίπτωση πάρε ο,τι δεδομένα θέλεις από τη κάρτα μνήμης (εικόνες, βίντεο, μουσική κλπ) και κάνε της format.

ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΣΦΑΤΟ BACK ΣΤΟ NOKIA SUITE ΜΟΥ,ΜΕΤΑ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΙΣ ΠΑΛΙΕΣ ΜΟΥ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ? ΠΟΥ ΙΔΡΩΣΑ ΝΑ ΒΡΩ? ΑΛΗΘΙΑ....ΜΕΤΑ ΘΑ ΜΟΥ ΒΡΕΙ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΓΡΑΜΜΟΣΕΙΡΕΣ?

iphone 4,iphone 3gs,Nokia Lumia 710, iPad 2,LG Optimus 2x,Motorola Atrix 4G + Lapdock,LG Optimus One p500,LG GW620,Samsung Galaxy i5500,Nokia5800xm,LG ks20,Nokia N71,Nokia 6600,Nokia 7210,BlackBerry7290..
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθεί να κάνει εγκατάσταση τις εφαρμογές που είχες εγκαταστήσει πριν την αναβάθμιση στη κάρτα μνήμης.

Σ’ αυτή τη περίπτωση πάρε ο,τι δεδομένα θέλεις από τη κάρτα μνήμης (εικόνες, βίντεο, μουσική κλπ) και κάνε της format.

AAAAA! FORMAT ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΤΟΛΗ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ? Η ΑΠΟ ΤΟ PC ΑΠΟ ΤΟΝ READER MOY

iphone 4,iphone 3gs,Nokia Lumia 710, iPad 2,LG Optimus 2x,Motorola Atrix 4G + Lapdock,LG Optimus One p500,LG GW620,Samsung Galaxy i5500,Nokia5800xm,LG ks20,Nokia N71,Nokia 6600,Nokia 7210,BlackBerry7290..
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΣΦΑΤΟ BACK ΣΤΟ NOKIA SUITE ΜΟΥ,ΜΕΤΑ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΙΣ ΠΑΛΙΕΣ ΜΟΥ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ? ΠΟΥ ΙΔΡΩΣΑ ΝΑ ΒΡΩ? ΑΛΗΘΙΑ....ΜΕΤΑ ΘΑ ΜΟΥ ΒΡΕΙ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΓΡΑΜΜΟΣΕΙΡΕΣ?

Λοιπόν κοίτα τι θα κάνεις... Αφού κάνεις format στη κάρτα μνήμης θα επαναφέρεις το backup στο κινητό σου και θα ξαναεγκαταστήσεις τις εφαρμογές σου. Πιστεύω τα sis να τα έχεις κρατήσει στο pc σου και να μην τα ξαναψάχνεις.

 

 

AAAAA! FORMAT ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΤΟΛΗ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ? Η ΑΠΟ ΤΟ PC ΑΠΟ ΤΟΝ READER MOY

Θα πας στο φάκελο Εργαλεία > Κάρτα μνήμης > Επιλογές > Μορφοποίηση κάρτας μνήμης.

 

 

:!:Δεν θεωρώ το hard format στο τηλέφωνο απαραίτητο, μιας και μόλις έκανες αναβάθμιση λογισμικού.:wink:

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

AAAAA! FORMAT ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΤΟΛΗ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ? Η ΑΠΟ ΤΟ PC ΑΠΟ ΤΟΝ READER MOY

Το καλητερο που εχεις να κανεις ειναι να κανεις hard format στο κινητο και μετα format στην καρτα μνημης για να μαθεις πως γεινετε το hard format διαβασε Eδω.

 

Υπαρχει αναλογο θεμα για το Ν71 που μπορεις να κανεις ερωτισεις σχετικα με το κινητο σου

 

[ΕΠΙΣΗΜΟ] Nokia N71

 

Υ.Γ.

Μην γραφεις με κεφαλαια γιατι στα forum ειναι σαν να φωναζεις :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχω το 6290. Υπάρχει περίπτωση να γίνουν πιο μικρά τα γράμματα της γραμματοσειράς (να μην αλλάξει αυτή) που χρησιμοποιείται στην οθόνη αναμονής; Με αυτό τον τρόπο θα βλέπουμε περισσότερα γράμματα σε κάθε γραμμή πληροφορίας.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παίδες υπάρχει καμιά καλή ελληνική γραμματοσειρά που να είναι τσεκαρισμένο ότι δουλεύει σε Ν73; Αν ναι ας κάνει κάποιος ένα κόπο να την ανεβάσει!

 

Thnx εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...