Jump to content

[S60 3rd Edition] Κρύψτε... εικόνες / ήχους / αρχεία!


Bestial
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φαντάζομαι πως όλοι οι χρήστες Smartphone S60 θα έχετε το ίδιο "πρόβλημα" μ' εμένα... η "Έκθεση" των τελευταίων S60 συσκευών, ανιχνεύει οποιαδήποτε φωτογραφία υπάρχει αποθηκευμένη στη μνήμη του τηλεφώνου ή της κάρτας μνήμης και την εμφανίζει, ανεξάρτητα από τη θέση αυτής της εικόνας μέσα στα Directories.

Για να αποφύγετε λοιπόν αυτή την "κακιά συνήθεια" των τελευταίων Symbian, δημιουργήστε μέσα στην κάρτα μνήμης ένα φάκελο με το όνομα "Temp" και αποθηκεύστε εκεί ότι δεν θέλετε να αποκαλυφθεί στα αδιάκριτα μάτια που ψαχουλεύουν την "Έκθεση" του τηλεφώνου σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φαντάζομαι πως όλοι οι χρήστες Smartphone S60 θα έχετε το ίδιο "πρόβλημα" μ' εμένα... η "Έκθεση" των τελευταίων S60 συσκευών, ανιχνεύει οποιαδήποτε φωτογραφία υπάρχει αποθηκευμένη στη μνήμη του τηλεφώνου ή της κάρτας μνήμης και την εμφανίζει, ανεξάρτητα από τη θέση αυτής της εικόνας μέσα στα Directories.

Για να αποφύγετε λοιπόν αυτή την "κακιά συνήθεια" των τελευταίων Symbian, δημιουργήστε μέσα στην κάρτα μνήμης ένα φάκελο με το όνομα "Temp" και αποθηκεύστε εκεί ότι δεν θέλετε να αποκαλυφθεί στα αδιάκριτα μάτια που ψαχουλεύουν την "Έκθεση" του τηλεφώνου σας.

Καλό!!!!!:up:

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο παικτης.

Να σαι καλα.

 

ΣΩΣΤΟΣ ΚΑΙ ΩΡΑΙΟΣ!!

 

Αλλα εχω ενα ερωτημα...

 

φταχνω ενα φακελο και ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΕΙΚΟΝΙΔΙΟ!! :mad:

 

Πως γινεται να εχει ο φακελος μου εικονιδιο οπως πχ. η εκθεση? :O

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Αλλα εχω ενα ερωτημα...

φταχνω ενα φακελο και ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΕΙΚΟΝΙΔΙΟ!! :mad:

Πως γινεται να εχει ο φακελος μου εικονιδιο οπως πχ. η εκθεση? :O

 

Αν εννοείς πως φτιάχνεις φάκελο στο μενού, δεν γίνεται να αλλάξεις το εικονίδιό του.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς πως φτιάχνεις φάκελο στο μενού, δεν γίνεται να αλλάξεις το εικονίδιό του.

 

Καταλαβα.Ουτε copy φακελων γινεται ετσι? :rolleyes:

 

Σκεφτηκα να αντιγραψω ενα και να σβησω τα προγ/τα απο μεσα ωστε

να κρατησω το φακελο με το εικονιδιο και να βαλω μετα μεσα αυτα που θελω ;)

 

Μηπως επισης με ενα theme editor παιξει κατι? ;)

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν γίνεται!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και άλλος τρόπος:

Απλώς μετανομάζεις το όνομα του αρχείου(πχ εικόνας) και βάζεις στην αρχή ένα θαυμαστικό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και άλλος τρόπος:

Απλώς μετανομάζεις το όνομα του αρχείου(πχ εικόνας) και βάζεις στην αρχή ένα θαυμαστικό.

 

Δεν καταλαβα ....

τι εννοεις? :O

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Στο ν73 που έχω, μετανομάζοντας την εικόνα μέσω κάποιας broswer εφαρμογής(Χ-plore) χωρίς να πειράξω το όνομα της απλώς προσθέτοντας ένα θαυμαστικό μπρόστα πχ. 1234.jpg την μετανομάζω σε !1234.jpg και δεν μου την εμφανίζει στην έκθεση

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το να πειράξεις μία-μία τις εικόνες ίσως δεν είναι και τόσο βολικό όταν έχεις αρκετές.. Το "TEMP" είναι μια διέξοδος στο απαράδεκτο πρόβλημα! THANX!

 

Φαντάζομαι όταν θέλεις να τις δεις τελικά, θα πρέπει απλά να το μετονομάσεις πάλι, ή να χρησιμοποιήσεις άλλο Viewer (της προκοπής) που να λαμβάνει υπόψη τους φακέλους!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Όντως δουλεύει :)

 

Αν υπήρχε η δυνατότητα να μην εμφανίζονται ούτε καν σαν ονόματα τα αρχεία αυτά στη λίστα της έκθεσης θα είμασταν αρχηγοί :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Όντως δουλεύει :)

 

Αν υπήρχε η δυνατότητα να μην εμφανίζονται ούτε καν σαν ονόματα τα αρχεία αυτά στη λίστα της έκθεσης θα είμασταν αρχηγοί :rolleyes:

 

Τι εννοείς... ??? :confused:

Σου εμφανίζει μέσα στην "Εκθεση" τα ονόματα των συγκεκριμένων αρχείων που έχεις τοποθετήσει στο φάκελο "temp" της Κάρτας Μνήμης???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
kalispera erwthsh..;exw to n91 kai thelw sto kin mou na emfanizontai ta arxeia twn fotos mou na exoun probolh san to n93

ginetai;;mhpws me kapia anabathimish;;

Εννοείς να έχει η έκθεση το Ν91 τα εφέ κύλισης τα ίδια με αυτά του Ν93;

Αν ναι, όχι δεν γίνεται.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

να κανω και εγω μια ηλιθια ερωτηση???

τον φακελο που ακριβως τον φτιαχνουμε?

τι μεσα στις εικονες τον εβαλα, τι χυμα μεσα στην καρτα μια και το αυτο

δεν δουλεψε ποτε....

τι κανω λαθος???

 

ακυρο... :O :O :O

με Τemp δεν δουλεψε...

με temp ναι.

dsg ftw! :cool:

 

@Jordan@

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

..εγώ να κάνω μία άλλη ερώτηση ειναι λιγο off topic αλλα δεν ξέρω που αλλου να ποσταρω:O

 

Πως μεταφέρω μνμ που τα έχω βάλει στα αποθηκευμενα? συσκευή 5300!! Αν αλλάξω συσκευη τα χάνω:worry:

Link to comment
Share on other sites

..εγώ να κάνω μία άλλη ερώτηση ειναι λιγο off topic αλλα δεν ξέρω που αλλου να ποσταρω:O

 

Πως μεταφέρω μνμ που τα έχω βάλει στα αποθηκευμενα? συσκευή 5300!! Αν αλλάξω συσκευη τα χάνω:worry:

 

Είσαι όντως OffTopic... :confused:

Όταν λες "Τα έχω βάλει στα Αποθηκευμένα" φαντάζομαι ότι εννοείς πως τα μετέφερες σε κάποιο φάκελο μέσα στο μενού "Μηνύματα" της συσκευής σου. Γιατί δε χρησιμοποιείς το PCsuite για να μεταφέρεις τα μηνύματά σου στη νέα σου συσκευή (αν η καινούρια είναι κι αυτή Nokia βέβαια). Αν η καινούρια σου συσκευή είναι κάποιου άλλου κατασκευαστή τότε δυστυχώς, κατά πάσα πιθανότητα θα χάσεις τα μηνύματά σου. Ο μόνος τρόπος για να τα διατηρήσεις θα είναι να τα στείλεις μέσω του δικτύου στη νέα συσκευή, χρησιμοποιώντας μια άλλη κάρτα SIM και αποθηκεύοντας τα μηνύματα στη μνήμη της καινούριας συσκευής, ή μεταφέροντάς τα στην ήδη υπάρχουσα κάρτα SIM.

Ελπίζω να σε βοήθησα :)

Link to comment
Share on other sites

τα έχω στα μηνυματα->Αποθ.Στοιχ.->

 

και δεν μπορώ να τα πάρω απο εκει με κανεναν τρόπο να τα μεταφέρω ουτε στην ιδια συσκευη σε αλλο φακελο:(

Link to comment
Share on other sites

τα έχω στα μηνυματα->Αποθ.Στοιχ.->

 

και δεν μπορώ να τα πάρω απο εκει με κανεναν τρόπο να τα μεταφέρω ουτε στην ιδια συσκευη σε αλλο φακελο:(

Μπορεις! αν εχεις ενα card reader

  1. Eπελεξε μεσα στο pc σου να φαινινται τα κρυφα αρχεια και οι φακελοι (για να μπορεσεις να δεις το φακελο Private)
  2. Βαλε την καρτα μνημης στο pc σου κ βρες το φακελο private> 1000484b> Mail2
  3. Παρε με copy ολο το φακελο Mail2 και βαλτον στην νεα καρτα μνημης στο ειδιο μερος (αν υπαρχει ο φακελος mail2 στην νεα σου καρτα αντηκατεστησε τον)

:)

 

Υ.Γ.

Αν δεν εχεις card reader δοκιμασε ετσι

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως όλοι οι χρήστες Smartphone S60 θα έχετε το ίδιο "πρόβλημα" μ' εμένα... η "Έκθεση" των τελευταίων S60 συσκευών, ανιχνεύει οποιαδήποτε φωτογραφία υπάρχει αποθηκευμένη στη μνήμη του τηλεφώνου ή της κάρτας μνήμης και την εμφανίζει, ανεξάρτητα από τη θέση αυτής της εικόνας μέσα στα Directories.

Για να αποφύγετε λοιπόν αυτή την "κακιά συνήθεια" των τελευταίων Symbian, δημιουργήστε μέσα στην κάρτα μνήμης ένα φάκελο με το όνομα "Temp" και αποθηκεύστε εκεί ότι δεν θέλετε να αποκαλυφθεί στα αδιάκριτα μάτια που ψαχουλεύουν την "Έκθεση" του τηλεφώνου σας.

 

 

Καλημερα σας!

 

ΑΝ και εχει γραφτει καιρο...μολις χθες ειδα το συγκκριμενο κολπο...

 

Μπορει καποιος-οι να μου δωσουν ακριβης οδηγιες για το που ακριβως φτιαχνουμε τον φακελο temp,πως τον φτιαχνουμε και πως αποθηκευοθμε τ αρχεια που θελουμε?

 

Σας ευχαρσιτω πολυ εκ τω πρωτερον.

 

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...