Jump to content

Ελληνικά SMS 160 χαρακτήρων με stylus


hab
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ κι αρκετό καιρό που χρησιμοποιώ PPC είχα εντυπωσιαστεί από το πολύ καλό character recognition που διαθέτουν τα WM. Σαν πρώτη μου επιλογή όταν γράφω με λατινικούς χαρακτήρες είναι πάντα το Letter Recognizer, όμως δε μπορούσα να βρω εφαρμογή που θα χρησιμοποιούσε τον ίδιο τρόπο αναγνώρισης και για Ελληνικά. Κάποια στιγμή ανακάλυψα το InterPen της Paragon, με το οποίο κάνεις map συγκεκριμένους χαρακτήρες ώστε να αντιστοιχούν σε συγκεκριμένα γράμματα, π.χ. όταν γράφεις R εμφανίζεται Ρ.

 

Με το γνωστό πρόβλημα των SMS και τους 70 χαρακτήρες μου ήταν άχρηστο καθώς κατά κύριο λόγω μόνο στα SMS χρησιμοποιώ το ppc για να γράφω. Έτσι για τα SMS χρησιμοποιούσα τις λύσεις που έχουν προσφέρει διάφορα παιδιά μέσα στο forum με κανονικά keyboard, όπως το Dynatype (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=114927).

 

Σήμερα λοιπόν αποφάσισα να δοκιμάσω πάλι το InterPen και να δω εάν θα μπορέσω να το κάνω customize όπως τα παιδιά... Τελικά τα κατάφερα:D

 

Λοιπόν, με τη βοήθεια του Dynatype και του αρχείου Greek-SMS που έχει φτιάξει ο ssarl (δείτε το πάνω post) έφτιαξα το attached αρχείο που επιτρέπει σε όποιον το χρησιμοποιήσει να γράφει SMS Ελληνικά με 160 χαρακτήρες.

 

Για να το ενεργοποιήσουμε χρειάζεται καταρχήν να αντιγράψουμε το user.crm στο Program Files\InterPen, και κατόπιν να το επιλέξουμε από start -> settings -> system -> InterPen Options (στο Choose transliteration........: επιλέγουμε User defined). Για να βεβαιωθούμε ότι όλα είναι ok κοιτάμε στα Current script contents να υπάρχουν 13 maps. Από εκεί μπορούμε να καταλάβουμε και ποια γράμματα γίνονται map, π.χ. το W είναι το Σ.

 

Τώρα για να γράψουμε, προτείνω τη χρησιμοποίηση του Letter Recognizer που είναι πιο εύχρηστο σε ότι έχει να κάνει με τη χρήση κεφαλαίων γραμμάτων. Αφού λοιπόν επιλέξουμε να γράψουμε ένα νέο μήνυμα και μετά τρόπο εισαγωγής το Letter Recognizer, ξεκινάμε να γράφουμε τέρμα αριστερά, όπου είναι τα κεφαλαία γράμματα. Εάν γράψουμε π.χ C τότε θα εμφανιστεί Ψ. Στο κεντρικό τετραγωνάκι, όπου είναι τα μικρά γράμματα, μπορούμε να γράψουμε όπως και πριν με λατινικούς χαρακτήρες κανονικά. Η αντιστοιχία των Ελληνικών γραμμάτων είναι η ίδια με αυτή που υπάρχει και σε όλα τα πληκτρολόγια, έχουμε δηλαδή εκτός από τα ίδια τα ακόλουθα:

 

Q = ;

W = Σ

R = Ρ

U = Θ

P = Π

S = Σ

D = Δ

F = Φ

G = Γ

J = Ξ

L = Λ

C = Ψ

V = Ω

 

Για να καταλάβαιτε πως λειτουργεί κι αναγνωρίζει το Letter Recognizer πηγαίνετε εδώ: http://www.paperlessclassroom.org/howto/jot.htm κι εδώ: http://med.fsu.edu/informatics/Writing%20on%20PocketPC.pdf

 

Δυστυχώς, όπως και με όλες τις λύσεις SMS 160 χαρακτήρων, Ελληνικά γράφουμε μόνο με κεφαλαία και χωρίς τόνους βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ κι αρκετό καιρό που χρησιμοποιώ PPC είχα εντυπωσιαστεί από το πολύ καλό character recognition που διαθέτουν τα WM. Σαν πρώτη μου επιλογή...

 

Άψογος φίλε hab, σε ευχαριστώ πολύ :)

Εγώ χρησιμοποιώ το Interpen και για πιο "βαριές" δουλειές (συγγραφή στο Word Mobile κ.λ.π.), αλλά η ιδέα σου ήταν καταπληκτική.

Επειδή όμως έχω συνηθίσει στον τρόπο που δουλεύει το greek.crm, έφτιαξα μια παραλλαγή του δικού σου user.crm με αντίστοιχα mapping (π.χ. ch -> Χ κ.λ.π.) ώστε να με βολεύει. Το έχω μέσα στο attachment μαζί με τρία MortScript αρχειάκια για να αλλάζει εύκολα (πειράζοντας τις αντίστοιχες ρυθμίσεις στο registry) από Unicode ελληνικά σε SMS ελληνικά και σε αγγλικά.

Thanks again ;)

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Άψογος φίλε hab, σε ευχαριστώ πολύ :)

Εγώ χρησιμοποιώ το Interpen και για πιο "βαριές" δουλειές (συγγραφή στο Word Mobile κ.λ.π.), αλλά η ιδέα σου ήταν καταπληκτική.

Επειδή όμως έχω συνηθίσει στον τρόπο που δουλεύει το greek.crm, έφτιαξα μια παραλλαγή του δικού σου user.crm με αντίστοιχα mapping (π.χ. ch -> Χ κ.λ.π.) ώστε να με βολεύει. Το έχω μέσα στο attachment μαζί με τρία MortScript αρχειάκια για να αλλάζει εύκολα (πειράζοντας τις αντίστοιχες ρυθμίσεις στο registry) από Unicode ελληνικά σε SMS ελληνικά και σε αγγλικά.

Thanks again ;)

 

Κώστας

 

Αυτό το τελευταίο με τα MortScript δεν το κατάλαβα :blink:

 

Πως μπορείς να το κάνεις να αλλάζει??

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τελευταίο με τα MortScript δεν το κατάλαβα :blink:

 

Πως μπορείς να το κάνεις να αλλάζει??

 

το mortscript είναι ένα δωρεάν προγραμματάκι το οποίο σου δίνει τη δυνατότητα να φτιάχνεις script ή batch αρχεία (όπως αυτά που έκανα εγώ). Είναι απλά αρχεία κειμένου, απλά έχουν την επέκταση .mscr (μπορείς να τα ανοίξεις με το Notepad για να δεις τι γραφουν. Είναι σε μια απλή σχετικά γλώσσα scripting). Στη συνέχεια μπορείς αυτά να τα βάλεις σε κάποιο πρόγραμμα όπως το iLauncher ή το WM5NewMenu και να αλλάζεις γλώσσα εύκολα και γρήγορα.

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Διαθέσιμο και από το myfiles του αγαπημένου σας φόρουμ :geek:

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...