Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρώτα από όλα ίσως να μην διάβασα αρκετά πίσω για να καταλάβω που προτείνεις και τι προτείνεις, είδα το 1 γιγα και τσίνησα γιατί το είδα κάπως απόλυτα γραμμένο..

Σε γενικές γραμμές δεν διαφωνώ μαζί σου απλά αν δεν ξέρεις ακριβώς την περίπτωση δεν προτείνεις ποτέ κατά την γνώμη μου να πάρει κάποιος 1 γιγα ραμ.

Εγώ είχα και έχω κινητά με 1 γιγα και εκτός από την χρήση το βασικότερο είναι το πόσο "καθαρό" είναι το λειτουργικό.......

.....κάτι μεγαλύτερο από 10 ίντσες αλλά δεν έχω βρει.

Αν έχει κάποιος κάτι στο νου του ας μιλήσει.

 

Απόλυτα σύμφωνος, και ναι μια καλή rom αξίζει σαν επιπλέον hardware, είχα το lg p880 και με μια custom rom το κινητό μεταμορφώθηκε, πήγαινε βολίδα και με διπλάσια διάρκεια μπαταρίας, σε κανένα κινητό tablet δεν είδα τέτοια μεταμόρφωση μόνο με αλλαγή rom, anyway

Για το x98 air 3g δες στο νήμα που έχει ανοιχτεί, το συγκρίνει με ένα αρχαίο samsung tft και έχει λέει κατώτερη οθόνη, το ηχείο λέει παίζει χαμηλά και γενικά δεν είδα ενθουσιασμό, ρίξε μια ματιά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για το x98 air 3g δες στο νήμα που έχει ανοιχτεί, το συγκρίνει με ένα αρχαίο samsung tft και έχει λέει κατώτερη οθόνη, το ηχείο λέει παίζει χαμηλά και γενικά δεν είδα ενθουσιασμό, ρίξε μια ματιά

 

To Χ98 Air 3G το έχω παραγγείλει και εγώ και θα κάνω review - όπως πάντα - μόλις το παραλάβω.

 

Προχώρησα στην αγορά του γιατί είναι με διαφορά το πληρέστερο και καλύτερο ποιοτικά Κινέζικο tablet αυτή τη χρονική περίοδο, ενώ το γεγονός ότι μπορεί να παίξει τόσο με Android όσο και με Windows 8.1 x86_64 ουσιαστικά βγάζει εκτός μάχης όλα τα υπόλοιπα στα μάτια μου. Αλλά και σε ξένα forums όπως το xda-developers και το Slatedroid, μόνο καλά λόγια διαβάζω για αυτό (έχουν μπει και κάποια video reviews στο νήμα του).

 

Προφανώς και έχει να κάνει με το τι ζητά κανείς, αλλά στα χρήματά του (περίπου €170) θεωρώ ότι είναι εξαιρετική πρόταση.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

To Χ98 Air 3G το έχω παραγγείλει και εγώ και θα κάνω review - όπως πάντα - μόλις το παραλάβω.

 

Προχώρησα στην αγορά του γιατί είναι με διαφορά το πληρέστερο και καλύτερο ποιοτικά Κινέζικο tablet αυτή τη χρονική περίοδο, ενώ το γεγονός ότι μπορεί να παίξει τόσο με Android όσο και με Windows 8.1 x86_64 ουσιαστικά βγάζει εκτός μάχης όλα τα υπόλοιπα στα μάτια μου. Αλλά και σε ξένα forums όπως το xda-developers και το Slatedroid, μόνο καλά λόγια διαβάζω για αυτό (έχουν μπει και κάποια video reviews στο νήμα του).

 

Προφανώς και έχει να κάνει με το τι ζητά κανείς, αλλά στα χρήματά του (περίπου €170) θεωρώ ότι είναι εξαιρετική πρόταση.

υπάρχει "αδερφακι" του χωρίς 3g , ξέρεις?

Link to comment
Share on other sites

Το Chuwi VX8 3G εκτός από την έκδοση android με τον z3735g (που έχει και ο giorgoslekkas και μόνο καλά σχόλια έχω ακούσει) έβγαλε και εκδοση windows με μόνη διαφορά τον επεξεργαστή (z3735f), το χρώμα (μάυρο) και την τιμή που είναι καμιά 10αρια δολάρια παραπάνω.

 

Το παράδοξο είναι ότι έβγαλε και έκδοση windows 2GB/32GB και το pandawill το έχει στα 166$, όσο δηλαδή και την εκδοση windows 1GB/16GB.

 

Μου φαίνετε ή είναι εξαιρετική περίπτωση????

 

Τροποποίηση

Μάλλον ήταν προσφορά μόνο για χθές??? Τώρα το έχει στα 189$. Το έχει βάλει και αύριο στο Happy Hour στα 160$ άλλα όπως συνήθως για 5 κομμάτια και μετά θα το έχει για καμιά 300αρια κομμάτια με μικρότερη έκπτωση

Edited by panandreas
Link to comment
Share on other sites

Ναι, τo TECLAST X98 Air II

Το οποίο και παρήγγειλα το Σάββατο από Tinydeals στα 165 ευρώ, εστάλη εχθές και το περιμένω....:cool:

Edited by electrok
Link to comment
Share on other sites

To Χ98 Air 3G το έχω παραγγείλει και εγώ και θα κάνω review - όπως πάντα - μόλις το παραλάβω.

 

Προχώρησα στην αγορά του γιατί είναι με διαφορά το πληρέστερο και καλύτερο ποιοτικά Κινέζικο tablet αυτή τη χρονική περίοδο, ενώ το γεγονός ότι μπορεί να παίξει τόσο με Android όσο και με Windows 8.1 x86_64 ουσιαστικά βγάζει εκτός μάχης όλα τα υπόλοιπα στα μάτια μου. Αλλά και σε ξένα forums όπως το xda-developers και το Slatedroid, μόνο καλά λόγια διαβάζω για αυτό (έχουν μπει και κάποια video reviews στο νήμα του).

 

Προφανώς και έχει να κάνει με το τι ζητά κανείς, αλλά στα χρήματά του (περίπου €170) θεωρώ ότι είναι εξαιρετική πρόταση.

 

Kαποιο με επεξεργαστη RK3288? πχ Pipo P1 ή P9? καπου αναφερεις για προβληματα... Τι παιζει;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Kαποιο με επεξεργαστη RK3288? πχ Pipo P1 ή P9? καπου αναφερεις για προβληματα... Τι παιζει;

 

Οι ως τώρα αναφορές για τον RK3288 είναι ανάμικτες: άλλοι αναφέρουν γενικά πολύ καλή λειτουργία (π.χ ο Randy στο Freaktab για το P1), άλλοι έχουν θέματα (πάλι από το ίδιο forum). O RK3288 δυνητικά έχει τα specs για να αποδίδει καλύτερα σε παιχνίδια από τους MTK Octa, αλλά οι ως τώρα υλοποιήσεις - ειδικά στα usb sticks - είναι μέτριες.

 

Αν και όπως είχα γράψει και παλαιότερα εδώ, το παιχνίδι για τους ARM της Rockchip στα tablets τελειώνει σιγά-σιγά, από τη στιγμή που υπάρχουν καλύτερες, φθηνότερες και περισσότερο αξιόπιστες λύσεις, χώρια που η στρατηγική συνεργασία Intel-Rockchip αλλά και το ότι η Microsoft δίνει δωρεάν τα Windows για tablets με οθόνες <= 9.7", βάζει για τα καλά στο παιχνίδι την Intel ως αξιόπιστη εναλλακτική και τα Windows ως Δούρειο Ίππο στο οικοσύστημα των Κινέζικων Android κατασκευαστών/συναρμολογητών.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν το κατέχω καλά το θέμα,αλλά ψάχνοντας από χθες για τάμπλετ έχω καταλήξει πως από Κίνα μεριά από τα καλύτερα είναι αυτά τα 2-3:

 

http://www.tinydeal.com/teclast-p98-air-97-android-44-a80t-tablet-pc-w-miracast-otg-p-135857.html

http://www.tinydeal.com/onda-v989-97-android-44-a80t-32gb-tablet-pc-w-miracast-p-132523.html

http://www.tinydeal.com/cube-talk9x-u65gt-97-android-44-octa-core-3g-tablet-phone-p-130266.html

 

Έχω διαβάσει όλο το νήμα για το onda &το hands on του,αλλα σαν ομορφιά μου αρέσει περισσότερο το teclast p98 air. Κατακρίθηκε το onda πως βγάζει με τεχνάσματα εξωπραγματικό σκορ στο antutu,αλλά στο παρακάτω βίντεο το ίδιο δείχνει να επιτυγχάνει και το teclast.

Ιδού:

https://www.youtube.com/watch?v=oZFBsMTd-Yc

 

Επίσης ως άπειρος εντόπισα την διαφορά στις κάμερες μεταξύ onta & teclast υπέρ της τελευταίας συσκευής (8mp vs 13mp).

Άρα καταλήγουμε πως έχουν ίδιο σκορ στο antutu απλά η teclast έχει καλύτερη κάμερα;; (σημαντικά κριτήρια αμφότερα για μένα)

Είναι γενικά δυο ίδιες ή παρόμοιες συσκευές με σχετικά παρόμοιες δυνατότητες;; Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει,καθώς δεν έχω την εμπειρία σας;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν το κατέχω καλά το θέμα,αλλά ψάχνοντας από χθες για τάμπλετ έχω καταλήξει πως από Κίνα μεριά από τα καλύτερα είναι αυτά τα 2-3:

 

http://www.tinydeal.com/teclast-p98-air-97-android-44-a80t-tablet-pc-w-miracast-otg-p-135857.html

http://www.tinydeal.com/onda-v989-97-android-44-a80t-32gb-tablet-pc-w-miracast-p-132523.html

http://www.tinydeal.com/cube-talk9x-u65gt-97-android-44-octa-core-3g-tablet-phone-p-130266.html

 

Έχω διαβάσει όλο το νήμα για το onda &το hands on του,αλλα σαν ομορφιά μου αρέσει περισσότερο το teclast p98 air. Κατακρίθηκε το onda πως βγάζει με τεχνάσματα εξωπραγματικό σκορ στο antutu,αλλά στο παρακάτω βίντεο το ίδιο δείχνει να επιτυγχάνει και το teclast.

Ιδού:

https://www.youtube.com/watch?v=oZFBsMTd-Yc

 

Επίσης ως άπειρος εντόπισα την διαφορά στις κάμερες μεταξύ onta & teclast υπέρ της τελευταίας συσκευής (8mp vs 13mp).

Άρα καταλήγουμε πως έχουν ίδιο σκορ στο antutu απλά η teclast έχει καλύτερη κάμερα;; (σημαντικά κριτήρια αμφότερα για μένα)

Είναι γενικά δυο ίδιες ή παρόμοιες συσκευές με σχετικά παρόμοιες δυνατότητες;; Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει,καθώς δεν έχω την εμπειρία σας;

 

Και εγώ στην ίδια φάση με εσένα είμαι. Ψάχνω ταμπλετ σε αυτά τα χρήματα και έχω ξεχωρίσει αυτά τα τρία με βάση αυτά που διαβάζω στο φόρουμ. Μάλλον καταλήγω στο teclast air 3g (ή το νέο teclast air II) ως πληρέστερο

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στην ίδια φάση με εσένα είμαι. Ψάχνω ταμπλετ σε αυτά τα χρήματα και έχω ξεχωρίσει αυτά τα τρία με βάση αυτά που διαβάζω στο φόρουμ. Μάλλον καταλήγω στο teclast air 3g (ή το νέο teclast air II) ως πληρέστερο

 

Επειδή πολύ μπερδεύεστε, τo νέο teclast x98 air II δεν είναι πληρέστερο από το Air 3G είναι ακριβώς το ίδιο απλά χωρίς 3G. Mέχρι αυτή τη στιγμή το πληρέστερο είναι το x98 air 3G ακολουθεί το air II (-το 3G) και το air Ι (-παλιότερο επεξεργαστή, χωρίς Hdmi)

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν το κατέχω καλά το θέμα,αλλά ψάχνοντας από χθες για τάμπλετ έχω καταλήξει πως από Κίνα μεριά από τα καλύτερα είναι αυτά τα 2-3:

 

http://www.tinydeal.com/teclast-p98-air-97-android-44-a80t-tablet-pc-w-miracast-otg-p-135857.html

http://www.tinydeal.com/onda-v989-97-android-44-a80t-32gb-tablet-pc-w-miracast-p-132523.html

http://www.tinydeal.com/cube-talk9x-u65gt-97-android-44-octa-core-3g-tablet-phone-p-130266.html

 

Έχω διαβάσει όλο το νήμα για το onda &το hands on του,αλλα σαν ομορφιά μου αρέσει περισσότερο το teclast p98 air. Κατακρίθηκε το onda πως βγάζει με τεχνάσματα εξωπραγματικό σκορ στο antutu,αλλά στο παρακάτω βίντεο το ίδιο δείχνει να επιτυγχάνει και το teclast.

Ιδού:

https://www.youtube.com/watch?v=oZFBsMTd-Yc

 

Το Onda V989 κατά τη γνώμη μου είναι κορυφαίο tablet μόνο για όποιον θέλει αποκλειστικά χρήση Android και gaming σε Retina ανάλυση, μιας που έχει την ισχυρότερη GPU από όλα όσα κυκλοφορούν αυτή την περίοδο, συμπεριλαμβανομένου και των RK3288.

 

Το Teclast X98 έχει μια σταθερή πλατφόρμα Intel και παίζει τόσο σε Android όσο και σε Windows 8.1, πάντα με Retina ανάλυση. Για κάποιον που θέλει να ξεκινήσει με Android και στο βάθος του μυαλού του σκέφτεται και Windows, είναι ουσιαστικά μονόδρομος η επιλογή του.

 

Σχετικά τώρα με τα υπόλοιπα specs (και ειδικά τις κάμερες), μην πιστεύετε ό,τι διαβάζετε, πάνω-κάτω όλες ίδιες είναι ;)

Το Antutu καλό θα είναι να μην το λαμβάνετε σοβαρά υπόψη, όλα τα tablets που κυκλοφορούν έχουν πάρα πολύ ισχυρά SoCs και όλοι κλέβουν στο σκορ :D

 

Διαλέξτε με κριτήρια τι θέλετε να κάνετε και για πόσο (π.χ τα Intel Baytrail μπορούν άνετα να γίνουν touch PCs αν ποτέ βαρεθείτε να παίζετε στο Android), αν έχετε συγκεκριμένες ανάγκες συνδεσιμότητας (κάποιος που θέλει HDMI, πρέπει να πάρει και tablet με HDMI, είναι χαζό να μπλέξει με Miracast κ.λπ) και φυσικά σε λογική τιμή γιατί η τεχνολογία αυτή δεν είναι επένδυση χρημάτων.

Edited by Frontier

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Διαλέξτε με κριτήρια τι θέλετε να κάνετε και για πόσο (π.χ τα Intel Baytrail μπορούν άνετα να γίνουν touch PCs αν ποτέ βαρεθείτε να παίζετε στο Android), αν έχετε συγκεκριμένες ανάγκες συνδεσιμότητας (κάποιος που θέλει HDMI, πρέπει να πάρει και tablet με HDMI, είναι χαζό να μπλέξει με Miracast κ.λπ) και φυσικά σε λογική τιμή γιατί η τεχνολογία αυτή δεν είναι επένδυση χρημάτων.

 

Συμφωνώ και πιστεύω επίσης ότι η δυνατότητα χρήσης windows σε tablet προς το παρόν είναι περισσότερο λιγουρίστικη από απαραίτητη, είμαι fun των windows όμως για φορητό internet στη καφετέρια, gps και κλασικές δουλειές σε tablet το android os είναι πλήρες. Στο chuwi vx8 3g win8 δεν αναφέρει καν εάν έχει gps chip, κιάν θα έχει δεν υπάρχει η υποστήριξη σε softwear, ειδικά από τον θείο από Αμερική. επίσης βαριά exe εμενα δε θα με βολεύανε με τίποτε σε tablet, γιαυτά υπάρχει το laptop και το pc μου, π.χ. δεν θα έγγραφα τόσα εάν πληκτρολογούσα τώρα στο tablet, εκτός εάν δεν υπάρχει laptop τότε ίσως να αξίζει η αγωνία απόκτησης win8 tablet, τώρα για μετά 1,1,5 χρόνο... τι να λέμε? όσο περνάνε τα χρόνια τόσο πιο επιταχυνόμενα έρχονται οι εξελίξεις.

Οι εντυπώσεις μου από windows phone είναι οι καλύτερες και το συνιστώ, ειδικά σε ανίδεους χρήστες smartphones επειδή είναι πιο smooth πιο lite και πιο απλοποιημένο, εξαιρετικό os για γυναίκες και άτομα που δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση με την τεχνολογία, ομως εγώ πήγα σε android επειδή ο θείος από το αμέρικα δεν είχε κάποια συγκεκριμένα softwears που χρειάζομαι για την δουλειά μου, ειδάλλως σίγουρα θα ήμουν με windows phone...

οπότε καταλήγω στο ότι καλύτερα να επιλέξουμε κάτι που μας καλύπτει σήμερα και τι χρειαζόμαστε.

Σαφώς καλοδεχούμενα όλα τα επιπλέον, ας υπάρχει δυνατότητα εξέλιξης ας έχει και hdmi (κίας μη το χρειαστώ ποτέ) όμως να μη παρασυρόμαστε με το να επιλέξουμε κάτι που θα μας ικανοποιεί τι λιγούρα για gadgets και ξεχνάμε τι πραγματικά χρειαζόμαστε και για πια χρήση.

Edited by giorgoslekkas
Link to comment
Share on other sites

Στο chuwi vx8 3g win8 δεν αναφέρει καν εάν έχει gps chip, κιάν θα έχει δεν υπάρχει η υποστήριξη σε softwear, ειδικά από τον θείο από Αμερική.

 

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το link για την υποστήριξη GPS στο chuwi vx8 3g. Είναι με μετάφραση google.

 

Περιληπτικά λέει τα παρακάτω:

Chi is version VX8 3G built-in professional-level American Broadcom GPS chip to quickly search star, full-band speed satellite, and can support GPS offline maps, not only that, but also intelligent network navigation, mobile network by connecting to the SIM card can achieve real-time traffic navigation, allowing you to avoid congested roads, traffic more smooth.

 

Υπάρχει επίσης και αυτό το review

 

Βέβαια όλα μιλάνε για το λευκό που είναι η έκδοση android 1GB/16GB αν και έχει βγει και οδηγός για εγκατάσταση windows 8.1

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το link για την υποστήριξη GPS στο chuwi vx8 3g. Είναι με μετάφραση google.

 

Περιληπτικά λέει τα παρακάτω:

Chi is version VX8 3G built-in professional-level American Broadcom GPS chip to quickly search star, full-band speed satellite, and can support GPS offline maps, not only that, but also intelligent network navigation, mobile network by connecting to the SIM card can achieve real-time traffic navigation, allowing you to avoid congested roads, traffic more smooth.

 

Υπάρχει επίσης και αυτό το review

 

Βέβαια όλα μιλάνε για το λευκό που είναι η έκδοση android 1GB/16GB αν και έχει βγει και οδηγός για εγκατάσταση windows 8.1

 

Φιλε μου αυτό ακριβώς το μηχανάκι έχω στα χέρια μου 1/16 με android 4.4 και όντως έχει εκπληκτικό gps, εάν του βάλω win8 θα έχει drivers το gps chip? και έστω βρήκαμε drivers, με softwear τι κάνουμε? Σαν κινητό, μηνύματα κλπ θα δουλεύει? άσε που το 1gb ram είναι ελαχιστότατο για win8.

Tου φλασάρισα την τελευταία 1.0.8 rom, την ανέβασα και στο needrom για τους συνκατόχους και δε το πειράζω προς το παρόν μιας και όλα δουλεύουν jet, αν και fun όπως είπα των windows, για χρήση 3g gps και λοιπά καλύπτομαι πλήρως με την kitkat, για office και λοιπές windows εφαρμογές δε θα βγάλω τα μάτια μου στις 8 ίντσες, έχω τα pc για τέτοιες δουλειές. Eίναι ελαφρύ μικρό και βολικό με υπέρ φωτεινή οθόνη για χρήση εκτος, με εξαιρετική διάρκεια μπαταρίας, μια χαρά για skype viper bookreader και τέτοια, τι να είχε windows και να πλακώνανε στο background τα malware και τα threats να μου ρουφάνε την μπαταρία? ;)

Παλιότερα κατάφερα να φλασάρω android σε κάποια άθλια netbooks με windows (τα πιο πολλά φυσικά ήτανε άθλια σε CPU-RAM) δεν μπορούσανε ούτε το flash player να τρέξουν σωστά σε win, σε αυτά που βρέθηκε kernel για android δεν πεταχτήκανε στα σκουπίδια ;), τουλάχιστον δούλευε το flashplayer στο youtube, τότε είχα στεναχώρια να μετατρέψω τα windows netbook σε android, τώρα το ανάποδο :), και η ζωή συνεχίζεται

Edited by giorgoslekkas
Link to comment
Share on other sites

Από όσα έχω διαβάσει το gps παίζει κανονικά στα windows 8, αλλά από εφαρμογές... Copilot και nokia here maps και ακόμα δεν έχω βρει σχόλια για αυτές τις 2 γιατί είναι καινούργιες.

 

Σαν τηλέφωνο (sms και κλήσεις) δεν παίζει στα windows 8. Μόνο για data κάνει το 3g.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Έχει κάποιος καμμία πληροφορία για το συγκεκριμένο tablet?..Πρεπει να κυκλοφόρησε πρόσφατα και δε μπορω να βρω πουθενα εστω και μια παρουσίαση.Τα χαρακτηριστικά του φαίνονται ενδιαφέροντα και θα ήθελα αν έχει πεσει κάτι στην αντιληψή σας να το μάθω..Υπαρχει μόνο σε μεγάλη αλυσίδα στα 350€

http://www.mls.gr/?pid=165&la=1&itmID=313

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Έχει κάποιος καμμία πληροφορία για το συγκεκριμένο tablet?..Πρεπει να κυκλοφόρησε πρόσφατα και δε μπορω να βρω πουθενα εστω και μια παρουσίαση.Τα χαρακτηριστικά του φαίνονται ενδιαφέροντα και θα ήθελα αν έχει πεσει κάτι στην αντιληψή σας να το μάθω..Υπαρχει μόνο σε μεγάλη αλυσίδα στα 350€

http://www.mls.gr/?pid=165&la=1&itmID=313

 

με αυτά τα χαρακτηριστικά σαφώς και πρόκειται για εξαιρετικό tablet, η τιμή του τα χαλάει λίγο, όταν το αδερφάκι του, Cube Talk 9X είναι στα μισά χρήματα

Link to comment
Share on other sites

Εχουν ξεκινήσει να βγαίνουν και απο τους κινέζους κινητά με 3 γιγα ραμ.

Να περιμένουμε τις επομενες γενιές ταμπλετ να βγουν με 3 ?

Εχει ανακοινωθεί κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, γράφω για πρώτη φορά εδώ διότι με ενδιαφέρει η αγορά tablet κυρίως για browsing, chatting, PDFing και δε θέλω να δώσω ένα κάρο λεφτά σε μάρκες. Έχω ήδη κινέζικο κινητό (OnePlus One) το οποίο έχει βγει αστέρι και θα ήθελα να με κατευθύνετε μεταξύ δυο-τριών μοντέλων που κοίταξα στα γρήγορα ή αν έχετε να αντιπροτείνετε κάτι καλύτερο.

 

Με ενδιαφέρει:

-Android

-Τιμή γύρω στα 170 ευρώ (200 δεν είναι απαγορευτική).

-WiFi κυρίως (αν παρελπίδα έχει και 3G καλό είναι μιας που έχω δεύτερη κάρτα για internet, αν και δεν ξέρω αν θα τη χρησιμοποιήσω ποτέ).

-Καλός επεξεργαστής (τώρα υποθέτω καλοί θα είναι οι Quad και Octa). Δε θέλω να κολλάει, με ενδιαφέρει να εναλάσσονται τα παράθυρα γρήγορα.

-Καλή οθόνη άνω των 9" (να μπορείς να διαβάσεις κείμενο) και αξιοπρεπής κάρτα γραφικών.

-RAM τουλάχιστον 2 Gb.

-Storage 32 Gb (αν και λιγότερα-περισσότερα αν παίρνει SD δεν είναι απαγορευτικό).

-Αξιοπρεπής μπαταρία.

-Χρήση όπως έγραψα (browsing, chatting, PDF reading), όχι ιδιαίτερο gaming.

-Μια αξιοπρεπής καμερούλα δε θα με χάλαγε, δεν την έχω ανάγκη όμως στο tablet.

-Δε με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα GPS, bluetooth.

 

Ρίχνοντας μια ματιά στο forum βρήκα διάφορα όπως:

Onda V989

Teclast Air II X98 / Teclast Air 3G

Cube Talk 9,7

 

 

Ενδιαφέρομαι να το παραγγείλω σχετικά γρήγορα, οπότε η όποια βοήθεια είναι καλοδεχούμενη!

Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

Αυτα που θες τα εχουν ολα αυτα.. Οι επεξεργαστές διαφερουν σε αυτα τα 3, το Teclast εχει Intel και παιρνει και windows. Το Onda ισως ειναι το πιο γρηγορο αλλά δεν εχει ούτε gps ούτε 3g. Βάλε και Pipo P1 που έχει τον νέο επεξεργαστή RK3288 και καλή μπαταρία +εμφάνιση...

Ελπίζω να σε μπέρδεψα περισσότερο

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που θες τα εχουν ολα αυτα.. Οι επεξεργαστές διαφερουν σε αυτα τα 3, το Teclast εχει Intel και παιρνει και windows. Το Onda ισως ειναι το πιο γρηγορο αλλά δεν εχει ούτε gps ούτε 3g. Βάλε και Pipo P1 που έχει τον νέο επεξεργαστή RK3288 και καλή μπαταρία +εμφάνιση...

Ελπίζω να σε μπέρδεψα περισσότερο

 

Δηλαδή τα άλλα έχουν GPS και 3G; Γιατί απ'ό,τι είδα στα χαρακτηριστικά τα περισσότερα γράφουν για "εξωτερικό 3G", ενώ δεν έχουν GPS!

 

Γι'αυτό ρωτάω, για να μου πείτε ποιο απ'όλα αυτά τα παρόμοια tablet είναι το "καλύτερο" ή ένα χαρακτηριστικό του το κάνει να διαφέρει τόσο; Τα windows ομολογώ δε με ενδιαφέρουν τόσο. Γενικά μετά από 10 διαδοχικές μαύρες συσκευές δε θα με χάλαγε και μια λευκή, όχι απαραίτητα βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Χοντρικά "το καλύτερο" δείχνει να ειναι το Teclast. Τα έχει όλα.

Το Cube επίσης τα έχει όλα (πλην hdmi).

Τα Pipo έχουν gps αλλά όχι 3g.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Το οχταπύρηνο δεν πλεονεκτεί σε σχέση με το τετραπύρηνο;

 

Πρόταση για site παραγγελίας για το teclast 3g; Γιατί νομίζω ότι το geekbuying.com δεν το έχει.

Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...