Jump to content

Lenovo S820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όχι μόνο μαϊμού αλλά και με πειραγμένο firmware να δείχνει ψεύτικο hardware, (σχεδόν) τίποτα δεν ισχύει απ τα χαρακτηριστικά που αναφέρει
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπαρχει τροπος να βγαλω Sprere Photo Απο το κηνιτο αν ναι πως;

Αρκετο καιρο πριν εβαλα 4,4.2 ενα απο τα official rom και απο τοτε εφαρμογες για root δεν δουλεβουν πρεπει να το κανω ροοτ ξανα αν ναι αξιζει να βαλω κανενα απο τα πιο καινουρια rom πχ τσεκαρα ενα με holo launcher που ειναι ενα απο τα πιο ελαφρια αξιζει;

Link to comment
Share on other sites

Sphere photo το Lenovo Camera δε νομίζω να έχει. Panorama έχει.

 

Σε κάθε νέα εγκατάσταση official ROM θα πρέπει να ξαναρουτάρεις το τηλέφωνο αφού το root χάνεται, για αυτό δε δουλεύουν οι εφαρμογές που απαιτούν root.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να βγαλω Sprere Photo Απο το κηνιτο αν ναι πως;

Αρκετο καιρο πριν εβαλα 4,4.2 ενα απο τα official rom και απο τοτε εφαρμογες για root δεν δουλεβουν πρεπει να το κανω ροοτ ξανα αν ναι αξιζει να βαλω κανενα απο τα πιο καινουρια rom πχ τσεκαρα ενα με holo launcher που ειναι ενα απο τα πιο ελαφρια αξιζει;

 

Google Camera

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας στα χέρια μου ένα S820 ενός φίλου που έσβησε εφαρμογές, σημαντικές για την λειτουργία του κινητού, μου ζήτησε να του βάλω μια νέα ρομ. Οκ λέω δεν θα είναι τόσο δύσκολο, το έχω κάνει σε πολλά και διάφορα κινητά, πλανάσαι πλάνην οικτράν.

Έκατσα διάβασα μερικά πράγματα και ξεκινάω να κατεβάζω την S820_S137_130711 ανοίγω SP Flash Tool κάνω Firmware Upgrade και όλα είναι ΟΚ. Τώρα στη εγκατάσταση του TWRP v2.6.30 κάνω την ίδια διαδικασία και πατάω Download αλλά μου βγάζει μήνυμα EROOR 8038, ότι και να έκανα το ίδιο μήνυμα μου έβγαζε. Δεν μπορεί λέω θα φταίει η version είτε του SP Flash Tool ή του TWRP και έτσι δοκίμασα ότι υπήρχε, αλλά τίποτα πάλι. Δοκίμασα όλα τα διαθέσιμα στο διαδίκτυο Recovery, μέσω MobileUncle Tools αλλά τίποτα.

Είχα φάει ήδη 3 ώρες μέχρι που τελικά βρήκα την λύση:

Το SP Flash Tool κρατάει λάθος value στο log (έλειπε το __NODL μπροστά από το FAT). Έτσι με ένα γκουγκλάρισμα βρήκα αυτό και επιτέλους μπόρεσα να περάσω Recovery. Κατεβάζω την Vibe UI v1.5 1427 και μετά εγκατάσταση το Vibe UI Cleaner περνάω και τα Gapps Minimal for 4.4.2 και έτοιμος. Δεν είχα όρεξη μετά από αυτήν την περιπέτεια να κάτσω να του το σετάρω αλλά ήταν μια εμπειρία και αυτό.

Έφαγα 5 ώρες και το τι άκουσα απο την γυναίκα δεν λέγεται :O

Link to comment
Share on other sites

 

εγκατασταται αλλα δεν μου εχει την επιλογη sphere photo δεν ξερω γιατι

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Sphere photo το Lenovo Camera δε νομίζω να έχει. Panorama έχει.

 

Σε κάθε νέα εγκατάσταση official ROM θα πρέπει να ξαναρουτάρεις το τηλέφωνο αφού το root χάνεται, για αυτό δε δουλεύουν οι εφαρμογές που απαιτούν root.

 

πως ακριβως ξαναrootαρω θελω να πω την προιγουμενη φορα εποικηνωνησα με ενα παλυκαρι απο εδω μου τα εξιγησε και ολα οκ εκτος απο αυτο με το ρουτ λεω θα το ψαξω μην τον πριζω και εκατσα και κατεβασα το Kinguser το οποιο προτειναν για το συγκεκριμενο ρομ ανοιξα στο recovery mode απλα πατησα εγκαταση του rar αλλα τελικα τιποτα επειτα λεω δεν πειραζει και το αφησα μη ροοταρισμενο αλλα τωρα με καιει θελω να βαλω πιο καινουρια ρομ και να το εχω ρουταρισμενο

Link to comment
Share on other sites

πως ακριβως ξαναrootαρω θελω να πω την προιγουμενη φορα εποικηνωνησα με ενα παλυκαρι απο εδω μου τα εξιγησε και ολα οκ εκτος απο αυτο με το ρουτ λεω θα το ψαξω μην τον πριζω και εκατσα και κατεβασα το Kinguser το οποιο προτειναν για το συγκεκριμενο ρομ ανοιξα στο recovery mode απλα πατησα εγκαταση του rar αλλα τελικα τιποτα επειτα λεω δεν πειραζει και το αφησα μη ροοταρισμενο αλλα τωρα με καιει θελω να βαλω πιο καινουρια ρομ και να το εχω ρουταρισμενο

 

Πολύ εύκολο, ακολούθα το οδηγό και είσαι έτοιμος. Έχει και λινκ να κατεβάσεις το Framaroot

Edit: Εαν δεν πιάσει με την πρώτη δοκίμασε πάλι, έμενα με την δεύτερη έγινε root.

Link to comment
Share on other sites

Πριν αρκετούς μήνες παρέλαβα το συγκεκριμένο κινητό και μέχρι τώρα όλα λειτουργούσαν μια χαρά. Πρόσφατα άρχισε όμως να κολλάει η φωτογραφική μηχανή (έμπαινε μέσα στην εφαρμογή αλλά έδειχνε λες και η κάμερα ήταν καλυμμένη και δε μπορούσα να πατήσω καμία από τις λίγες επιλογές που εμφάνιζε). Στην αρχή σκέφτηκα μήπως γίνεται update το android (αυτή τη στιγμή είμαι με 4.2.1) αλλά άβγαζε ότι η εφαρμογή "ρυθμίσεις" σταμάτησε να λειτουργεί. Οπότε, επειδή όλα αυτά άρχισαν όταν έγινε update το viber (και δεν επανήλθε ακόμα κι αφότου το έσβησα) αποφάσισα να το γυρίσω στις εργοστασιακές του ρυθμίσεις. Και τώρα δεν ανοίγει τίποτα! Πηγαίνω να το ανοίξω και διαλέγει μόνο του το theme και δεν μπαίνει καν στο google play βγάζοντας ότι υπάρχει πρόβλημα στο server. Δοκίμασα να το γυρίσω σε εργοστασιακές ρυθμίσεις ξανά, αλλά τα πράγματα γίνανε χειρότερα. Μιας και είμαι εντελώς άσχετη με αυτά, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

! Μιας και δεν έχει προλάβει να γίνει update, φοβάμαι μήπως σβήστηκε κάτι που δεν έπρεπε και έχω αρχίσει να φρικάρω λίγο!

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα είμαι τρομερά ευγνώμων!

Edited by Scyther
Link to comment
Share on other sites

Πριν αρκετούς μήνες παρέλαβα το συγκεκριμένο κινητό και μέχρι τώρα όλα λειτουργούσαν μια χαρά. Πρόσφατα άρχισε όμως να κολλάει η φωτογραφική μηχανή (έμπαινε μέσα στην εφαρμογή αλλά έδειχνε λες και η κάμερα ήταν καλυμμένη και δε μπορούσα να πατήσω καμία από τις λίγες επιλογές που εμφάνιζε). Στην αρχή σκέφτηκα μήπως γίνεται update το android (αυτή τη στιγμή είμαι με 4.2.1) αλλά άβγαζε ότι η εφαρμογή "ρυθμίσεις" σταμάτησε να λειτουργεί. Οπότε, επειδή όλα αυτά άρχισαν όταν έγινε update το viber (και δεν επανήλθε ακόμα κι αφότου το έσβησα) αποφάσισα να το γυρίσω στις εργοστασιακές του ρυθμίσεις. Και τώρα δεν ανοίγει τίποτα! Πηγαίνω να το ανοίξω και διαλέγει μόνο του το theme και δεν μπαίνει καν στο google play βγάζοντας ότι υπάρχει πρόβλημα στο server. Δοκίμασα να το γυρίσω σε εργοστασιακές ρυθμίσεις ξανά, αλλά τα πράγματα γίνανε χειρότερα. Μιας και είμαι εντελώς άσχετη με αυτά, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

! Μιας και δεν έχει προλάβει να γίνει update, φοβάμαι μήπως σβήστηκε κάτι που δεν έπρεπε και έχω αρχίσει να φρικάρω λίγο!

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα είμαι τρομερά ευγνώμων!

 

Αυτή την στιγμή δηλαδή δεν δουλεύει τίποτα στο τηλ?Ότι κ αν ανοίξεις σου λέει οτι σταμάτησε να λειτουργεί?Από την στιγμή που κ με εργοστασιακές ρυθμίσεις δεν έφτιαξε μήπως θα πρέπει να του περάσεις άλλη ROM.Μέσα εδώ γράφουμε πως γίνεται αυτό.Αν δεν βγάλεις άκρη εδώ είμαστε να βοηθήσουμε

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή δηλαδή δεν δουλεύει τίποτα στο τηλ?Ότι κ αν ανοίξεις σου λέει οτι σταμάτησε να λειτουργεί?Από την στιγμή που κ με εργοστασιακές ρυθμίσεις δεν έφτιαξε μήπως θα πρέπει να του περάσεις άλλη ROM.Μέσα εδώ γράφουμε πως γίνεται αυτό.Αν δεν βγάλεις άκρη εδώ είμαστε να βοηθήσουμε

 

Θα το δοκιμάσω! Ευχαριστώ πολύ!

Δουλεύει κανονικά όσον αφορά κλήσεις και μηνύματα, αλλά κατα τα άλλα δε με αφήνει να κατεβάσω καινούριες εφαρμογές. Ελπίζω να δουλέψει ξανά κανονικά με τι νέα ROM!

Και πάλι ευχαριστώ πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟ s820.Πριν λιγο μερες αρχισε κ δεν δουλευει η καμερα μου.μου κανει οτι ανοιγει αλλα δεν βγαζει φωτογραφιες.οπως δεν δουλευει ουτε το φλας,οπως ουτε το viber.οταν κλεισω το κινητο κ βγαλω την microsd κ την ξαναβαλω δουλευει λιγο στην αρχη ολα αλλα μετα απο λιγη ωρα τπτ παλι.εχετε κατι να προτεινετε?δεν εχω κ πολυ ιδεα για αυτα!!
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟ s820.Πριν λιγο μερες αρχισε κ δεν δουλευει η καμερα μου.μου κανει οτι ανοιγει αλλα δεν βγαζει φωτογραφιες.οπως δεν δουλευει ουτε το φλας,οπως ουτε το viber.οταν κλεισω το κινητο κ βγαλω την microsd κ την ξαναβαλω δουλευει λιγο στην αρχη ολα αλλα μετα απο λιγη ωρα τπτ παλι.εχετε κατι να προτεινετε?δεν εχω κ πολυ ιδεα για αυτα!!

 

Την microsd την έχεις σαν primary storage?Αν ναι βάλε σαν primary την μνήμη του κινητού όχι την sd κ δες αν δουλεύουν όλα.Αν κ πάλι δεν δουλεύουν αλλάζεις ROM

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, πριν δύο μέρες έγινα και εγώ κάτοχος του lenovo s820. Αλλά τα πράγματα δεν ξεκίνησαν καθόλου καλά. Το κινητό ήρθε από vickmall με την γνωστή ρομ μέσα. Θέλω να περάσω την aosp http://www.needrom.com/download/aosp-android-4-4-2-kitkat-discovery-v1-0-s820-cn/ αλλά διάβασα ότι πρώτα πρέπει να φλασάρω την official cn από needrom και εδώ ξεκινάν τα προβλήματα. Όταν πάω να φλασαρω μέσα απο sp flash tool παίρνω το error DRAM failed (4032) . O driver έχει περαστεί για το vcom και εκτός από αυτό έχω ξαναφλασαρει από sp άρα γνωρίζω την διαδικασία αλλά δεν ξέρω τι συνέβη αυτήν τη φορά. Προσπάθησα να ακολουθήσω μία λύση που προτάθηκε σε ένα ποστ από τον @ntinos_g7 μέσα απο MTK droid tools αλλά μάταια. Έχει κάποιος καμία ιδέα; Σας ευχαριστώ Edited by vasilis91
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, πριν δύο μέρες έγινα και εγώ κάτοχος του lenovo s820. Αλλά τα πράγματα δεν ξεκίνησαν καθόλου καλά. Το κινητό ήρθε από vickmall με την γνωστή ρομ μέσα. Θέλω να περάσω την aosp http://www.needrom.com/download/aosp-android-4-4-2-kitkat-discovery-v1-0-s820-cn/ αλλά διάβασα ότι πρώτα πρέπει να φλασάρω την official cn από needrom και εδώ ξεκινάν τα προβλήματα. Όταν πάω να φλασαρω μέσα απο sp flash tool παίρνω το error DRAM failed (4032) . O driver έχει περαστεί για το vcom και εκτός από αυτό έχω ξαναφλασαρει από sp άρα γνωρίζω την διαδικασία αλλά δεν ξέρω τι συνέβη αυτήν τη φορά. Προσπάθησα να ακολουθήσω μία λύση που προτάθηκε σε ένα ποστ από τον @ntinos_g7 μέσα απο MTK droid tools αλλά μάταια. Έχει κάποιος καμία ιδέα; Σας ευχαριστώ

 

Το τηλ τωρα ανοιγει;Απλα σου βγαζει το μυνημα κ δεν μπορεις να φλασαρεις;Πρεπει να φλασαρεις την official κινεζικη ROM απο needrom.την s_141.Αλλα πρεπει να την φλασαρεις με το καινουριο preloader.οχι με αυτο που εχει η S_141.Τον καινουριο preloader τον δινει για κατεβασμα στο needrom ο barajai που δινει κ την ROM st_1434.Οταν κατεβασεις το αρχειο bin που ειναι ο new preloader,φορτωνεις στο flash tool το scatter file της S_141 αλλα στην θεση του preloader φορτωνεις τον καινουριο.Αν δεν τα καταφερεις στειλε παλι

Link to comment
Share on other sites

Το τηλ τωρα ανοιγει;Απλα σου βγαζει το μυνημα κ δεν μπορεις να φλασαρεις;Πρεπει να φλασαρεις την official κινεζικη ROM απο needrom.την s_141.Αλλα πρεπει να την φλασαρεις με το καινουριο preloader.οχι με αυτο που εχει η S_141.Τον καινουριο preloader τον δινει για κατεβασμα στο needrom ο barajai που δινει κ την ROM st_1434.Οταν κατεβασεις το αρχειο bin που ειναι ο new preloader,φορτωνεις στο flash tool το scatter file της S_141 αλλα στην θεση του preloader φορτωνεις τον καινουριο.Αν δεν τα καταφερεις στειλε παλι

 

Το κινητό ανοίγει κανονικά ναι. Η official που προσπαθώ να φλασαρω είναι αυτή : http://www.needrom.com/download/lenovo-s820/ . Τον καινούριο preloader δεν τον βρίσκω στο needrom, δεν μπορώ να βρω κάποιον uploader με αυτό το nickname . Έχεις κάποιο link μήπως;

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό ανοίγει κανονικά ναι. Η official που προσπαθώ να φλασαρω είναι αυτή : http://www.needrom.com/download/lenovo-s820/ . Τον καινούριο preloader δεν τον βρίσκω στο needrom, δεν μπορώ να βρω κάποιον uploader με αυτό το nickname . Έχεις κάποιο link μήπως;

 

Αυτη την ROM θα φλασαρεις που λες.την S_141.Το preloader ειναι εδω http://www.needrom.com/download/lenovo-s820-4-4-2-multilang-gapps-root/ .Το κατεβαζεις κ το φορτωνεις στην θεση του preloader της S_141.Κ σβηνεις απο τον φακελο της S_141 το checksum.INI το αρχειο.στο link που σου εδωσα εχει πιο κατω κ βιντεο.Το καινουριο preloader το φορτωνουμε για τα τηλ που ειναι απο τον Απριλιο 2014 κ μετα.Για τα τηλ που ειναι πριν τον Απριλιο δεν χρειαζεται.Δοκιμασε αυτο κ αν σου βγαζει παλι το ιδιο μυνημα δοκιμασε να ξαναπερασεις απτην αρχη τους drivers μηπως δεν εχουν περαστει σωστα.εγω που ειχα αυτο το error ειχα διαβασει οτι το εβγαζε γιατι φορτωνοταν λαθος preloader.δοκιμασε κ βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την ROM θα φλασαρεις που λες.την S_141.Το preloader ειναι εδω http://www.needrom.com/download/lenovo-s820-4-4-2-multilang-gapps-root/ .Το κατεβαζεις κ το φορτωνεις στην θεση του preloader της S_141.Κ σβηνεις απο τον φακελο της S_141 το checksum.INI το αρχειο.στο link που σου εδωσα εχει πιο κατω κ βιντεο.Το καινουριο preloader το φορτωνουμε για τα τηλ που ειναι απο τον Απριλιο 2014 κ μετα.Για τα τηλ που ειναι πριν τον Απριλιο δεν χρειαζεται.Δοκιμασε αυτο κ αν σου βγαζει παλι το ιδιο μυνημα δοκιμασε να ξαναπερασεις απτην αρχη τους drivers μηπως δεν εχουν περαστει σωστα.εγω που ειχα αυτο το error ειχα διαβασει οτι το εβγαζε γιατι φορτωνοταν λαθος preloader.δοκιμασε κ βλεπουμε

 

Aπό το link που μου έδωσες χρειάζομαι το New preloader έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Aπό το link που μου έδωσες χρειάζομαι το New preloader έτσι;

 

Ναι μονο αυτο.κ δες το βιντεο που εχει πιο κατω.σου δειχνει που σβηνεις κ το checksum.INI νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Ναι μονο αυτο.κ δες το βιντεο που εχει πιο κατω.σου δειχνει που σβηνεις κ το checksum.INI νομιζω

Σ'ευχαριστω πολυ, με το νεο preloader επιτέλους μπορεσα να φλασαρω χωρις να παρω το error 4032!!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ, με το νεο preloader επιτέλους μπορεσα να φλασαρω χωρις να παρω το error 4032!![/QU

 

Να εισαι καλα.Οποια ROM φλασαρεις με flash tool να περνας αυτον τον preloader.Τωρα απο πανω περνας οποια θελεις

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...