Jump to content

Cosmote Message+ & Call+ (RCS)


alany
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την υπηρεσία Cosmote Message+ & Call+ (RCS) ξεκίνησε να δίνει η Cosmote, μέσω της οποίας η εταιρεία υποστηρίζει ότι αναβαθμίζονται τα sms-mms και η βιντεοκλήση. Δίνει επιπλέον 500Mb δώρο με την ενεργοποίηση της υπηρεσίας. Περισσότερα στο http://rcs.cosmote.gr
Link to comment
Share on other sites

ουσιαστικα ειναι εναλλακτικη εφαρμογη για κλησεις (dialer) και ανταλλαγη sms/mms. Πιστο αντιγραφο των αντιστοιχων εφαρμογων της βονταφον βεβαια. Προφανως οι επαφες rcs (που χρησιμοποιουν την ιδια εφαρμογη δηλαδη) θα εχουν καποια επιπλεον δυνατοτητα επικοινωνιας μεσω ιντερνετ κυριως στο κομματι των μηνυματων. Αφου η ιδια λεει οτι δεν ειναι voip...για αλλη μια φορα φαινεται στο μεταξυ η απεχθεια τους για οσους εχουν δικαρτο τηλεφωνο. Για τα δωρεαν 500 mb που λενε,πως πιστοποιουν τον αριθμο για να τα στειλουν? Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Από το 13888 αναφέρουν ότι η υπηρεσία είναι σε πιλοτικό στάδιο και δεν αποδίδονται τα 500Mb. Με υπομονή και λίγο πίεση δίνουν απάντηση στην απόδοση των 500Mb. Από δοκιμή που έγινε είδα ότι δουλεύει και με αριθμό Vodafone που είναι εγγεγραμμένο στο RCS.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Από το 13888 αναφέρουν ότι η υπηρεσία είναι σε πιλοτικό στάδιο και δεν αποδίδονται τα 500Mb. Με υπομονή και λίγο πίεση δίνουν απάντηση στην απόδοση των 500Mb. Από δοκιμή που έγινε είδα ότι δουλεύει και με αριθμό Vodafone που είναι εγγεγραμμένο στο RCS.

 

Εμένα μου ήρθαν σήμερα το πρωί πάντως :)

Link to comment
Share on other sites

Μπουρδες. Και προσοχη οσοι το δουλεύεται γιατι χρεωνει το ενα sms με 80 χαρακτηρες.
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

W7xQeJO.png

Το πρωι το κατεβασα, μεσημερι ηρθαν. Την δοεγραψα την εφαρμογη φυσικα.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 5 months later...
Παιδιά, το έχει δουλέψει κανείς να μας πει εντυπώσεις; Δοκίμασα εχθές να στείλω μερικά μηνύματα μεταξύ ενός galaxy s7 με την εφαρμογή μηνυμάτων της Samsung που υποστηρίζει rcs και ενός Nokia με την εφαρμογή messages της Google, και έχω την εντύπωση πως όσο είμαι συνδεδεμένος σε WiFi δεν χρεώνει τα μηνύματα που στέλνει. Έστειλα 5-6 μηνύματα από το ένα στο άλλο, και μου αφαίρεσε 1 μόνο από το πακέτο μου που περιλαμβάνει sms, όταν έκλεισα το WiFi. Στο άλλο νούμερο που δεν έχω πακέτο, και μόλις 0,51€ υπόλοιπο, δεν έχει αφαιρέσει τίποτα μια μέρα μετά ενώ είχα στείλει από αυτό 2 μηνύματα. Έτσι λειτουργεί;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το έχει δουλέψει κανείς να μας πει εντυπώσεις; Δοκίμασα εχθές να στείλω μερικά μηνύματα μεταξύ ενός galaxy s7 με την εφαρμογή μηνυμάτων της Samsung που υποστηρίζει rcs και ενός Nokia με την εφαρμογή messages της Google, και έχω την εντύπωση πως όσο είμαι συνδεδεμένος σε WiFi δεν χρεώνει τα μηνύματα που στέλνει. Έστειλα 5-6 μηνύματα από το ένα στο άλλο, και μου αφαίρεσε 1 μόνο από το πακέτο μου που περιλαμβάνει sms, όταν έκλεισα το WiFi. Στο άλλο νούμερο που δεν έχω πακέτο, και μόλις 0,51€ υπόλοιπο, δεν έχει αφαιρέσει τίποτα μια μέρα μετά ενώ είχα στείλει από αυτό 2 μηνύματα. Έτσι λειτουργεί;

 

Αυτή είναι η σχεδίαση. Όταν στέλνεις από RCS σε RCS χρεώνεσαι μόνο τον όγκο των δεδομένων από τα αγορασμένα σου GB, τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Δηλαδή αν είσαι σε WiFi όντως δεν έχει χρέωση;

 

Sent from my moto g(6) play

 

Ναι, αυτή είναι η διεθνής πρακτική.

Δεν ξέρω βέβαια τι θα σκαρφιστούν οι φωστήρες του business policy στο μέλλον.

Screen-Shot-2019-03-01-at-13-06-17.png

Edited by georgemv
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό.

Έστειλα και 5 φωτογραφίες από το νούμερο που έχει μόλις μισό ευρώ υπόλοιπο, και δεν αφαίρεσε κάτι.

Το θέμα είναι να βρω πόσοι από τις επαφές μου μπορούν να το χρησιμοποιήσουν. Για κάποιον που στέλνει πολλά sms πάντως, φαίνεται να είναι σωτήριο(έστω και υπό προϋποθέσεις).

 

Sent from my moto g(6) play

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι σε WiFi εξωτερικού, το πιο πιθανό να χρεώνεσαι...πρέπει να 4ωτησεις την εξυπηρέτηση πελατών, αν γνωρίζουν και αυτοί....

Το volte της cosmote έτσι δουλεύει πάντως.

Μάλιστα έχεις κανονική χρέωση Roaming

 

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι σε WiFi εξωτερικού, το πιο πιθανό να χρεώνεσαι...πρέπει να 4ωτησεις την εξυπηρέτηση πελατών, αν γνωρίζουν και αυτοί....

Το volte της cosmote έτσι δουλεύει πάντως.

Μάλιστα έχεις κανονική χρέωση Roaming

 

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

 

Όχι, δεν ισχύει. Δοκιμασμένο με Sony XZ1 σε roaming στην Ελβετία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κάνω quote το post μου από τις Γενικές Εφαρμογές, μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει.

 

 

 

Χρησιμοποιεί κανείς το Messages της Google για να στέλνει RCS μηνύματα;

 

Έχω δίπλα το Mate 20 Pro του αδερφού μου και το δικό μου.

Και τα 2 δείχνουν στο Chat Features ότι είναι enabled κάτι που σημαίνει ότι από τη στιγμή που είναι και τα 2 συνδεδεμένα στο internet ΔΕΝ χρεωνόμαστε τα μήνυμα ως sms.

 

Στέλνω από του αδερφού μου στο δικό, το bubble με το μήνυμα εμφανίζεται σε μπλε σκούρο χρώμα κάτι που σημαίνει ότι έφυγε ως RCS (όλα τα προηγούμενα που είναι sms εμφανίζονται σε μπλε ανοιχτό χρώμα) και επιβεβαιώνουμε από την whats up εφαρμογή ότι δεν έχει χρεωθεί ως sms.

 

Στέλνω από το δικό μου, εμφανίζονται σε μπλε ανοιχτό χρώμα κάτι που σημαίνει ότι φεύγουν ως sms, και επιβεβαιώνω από την what's up εφαρμογή ότι έχω χρεωθεί ως sms!!

 

Γνωρίζει κάποιος τί μπορεί να φταίει;

Γιατί τα δικά μου δεν φεύγουν ως RCS;

 

Sent from my Huawei Mate P20 Pro using Tapatalk

 

 

 

Sent from my Huawei Mate P20 Pro using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γενικά νομίζω η εφαρμογή rcs μέσω cosmote είναι προβληματική. Εγώ σε mix 2s μια τη βλέπω ενεργή και μια αναφέρει ότι δεν είναι διαθέσιμη από τον πάροχο είτε με σύνδεση 4g είτε με wifi. Διορθώνεται με απεγκατάσταση και εγκατάσταση από την αρχή αλλά σιγά μην κάθομαι να παίζω.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά νομίζω η εφαρμογή rcs μέσω cosmote είναι προβληματική. Εγώ σε mix 2s μια τη βλέπω ενεργή και μια αναφέρει ότι δεν είναι διαθέσιμη από τον πάροχο είτε με σύνδεση 4g είτε με wifi. Διορθώνεται με απεγκατάσταση και εγκατάσταση από την αρχή αλλά σιγά μην κάθομαι να παίζω.
Έλυσα το πρόβλημα που δεν μπορούσα να στείλω RCS texts, με απεγκατάσταση των update στην εφαρμογή Messages.

Από εκείνη την ώρα μπορώ να στείλω RCS texts σε όσους γνωστούς μου έχουν το Messages εγκατεστημένο, είναι στο δίκτυο της Cosmote και έχουν ενεργοποιημένο το Chat.

 

Χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Όσο είμαι στο internet (μέσω data ή WiFi) δείχνει ότι είμαι συνδεδεμένος. Καθόλου αποσυνδέσεις.

 

Sent from my Huawei Mate P20 Pro using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Και σε εμένα μια παίζει καλά μια όχι, έχει θέμα η εφαρμογή της Google. Με απεγκατασταση σε μένα δεν λύνεται, βάζω προηγούμενη έκδοση..
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα μια παίζει καλά μια όχι, έχει θέμα η εφαρμογή της Google. Με απεγκατασταση σε μένα δεν λύνεται, βάζω προηγούμενη έκδοση..
Εμένα μετά την απεγκατάσταση των updates, παίζει χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Μου δείχνει ότι είμαι συνεχώς συνδεδεμένος, και από την στιγμή που έχουν και οι επαφές μου ενεργοποιημένη την επιλογή στο Messages, τα μηνύματα φεύγουν ως rich texts και όχι ως SMS.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μια έτσι μια γιουβέτσι η εφαρμογή :lol: Έχω στην πρώτη κάρτα cosmote και στη δεύτερη vodafone, άλλοτε μου βγάζει ότι είμαι συνδεδεμένος, άλλοτε κάνει προσπάθειες σύνδεσης, άλλοτε λέει ότι η υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη για τη χώρα μας.
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

εχω το mi 9 lite και ειμαι ευχαριστημενος ..αλλα πριν 3 ημερες δεν προσβαση το RCS μεσω της συσκευης μου ..

εχει τις εφαρμογες της google δηλαδη τα μυνηματα της google ...

γενικά η cosmote εχει προβλημα ή xiaomi ?

Mi 9 Lite 128 GB Aurora Blue

COSMOTE WHATS UP

Link to comment
Share on other sites

εχω το mi 9 lite και ειμαι ευχαριστημενος ..αλλα πριν 3 ημερες δεν προσβαση το RCS μεσω της συσκευης μου ..

 

εχει τις εφαρμογες της google δηλαδη τα μυνηματα της google ...

 

γενικά η cosmote εχει προβλημα ή xiaomi ?

 

Μήπως έκανες καμία αναβάθμιση στο κινητό, και 'χάλασε' η λειτουργία του;

 

 

 

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Edited by tsiftsism

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έκανες καμία αναβάθμιση στο κινητό, και 'χάλασε' η λειτουργία του;

 

 

 

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

 

άσε το βρηκα επρεπε να ξανακανω ξανα ... οπως το ειχα κανει πριν

Mi 9 Lite 128 GB Aurora Blue

COSMOTE WHATS UP

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...