Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καμια καλη συσκευη του 2019 στα χρηματα του Coolpad αν δε μπορεσω να τη φτιαξω ?

 

Cool 1 είναι πολύ καλό στα 95€ με επιλογή priority mail από banggood.

 

https://www.banggood.com/LeEco-Cool1-dual-Coolpad-4060mAh-5_5-Inch-4GB-RAM-32GB-ROM-Snapdragon-652-Octa-Core-4G-Smartphone-p-1223931.html?rmmds=buy&ID=232&cur_warehouse=HK

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Το cool1 θα ήταν σούπερ αν είχε την 800ρα μπάντα. Απαραίτητη εκτός Αθηνών κι εκτός Cosmote.

 

Μια άλλη αξιοπρεπέστατη συσκευή είναι το Leeco x526 https://m.banggood.com/LeEco-Le-2-X526-5_5-Inch-Quick-Charge-3GB-64GB-MSM8976-Snapdragon-652-1_8GHz-Octa-Core-4G-Smartphone-p-1341019.html?rmmds=myorders . Το μόνο μέτριο είναι η μπαταρία του με 3000mA, που όμως σύμφωνα με τα παιδιά που το έχουν βγάζει 4+ ώρες SOT (κάποιος ανέφερε και 5+, αλλά μάλλον θα ήταν με πιο lite χρήση). Υπάρχει και lineage OS.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Eγω μετα από 400 χρονια με το f1 τωρα ειμαιο με το Cool 1 ,για Θεσ.νικη που είμαι δεν εχω κανενα πρόβλημα με την 800ρα μπαντα!

Το F1 το κληρονομησε η γυναικα μου μιας και εσπασε το δικο της αλλα εχουμε πρόβλημα με ορισμένες εφαρμογες που δεν περνιούνται λογο παλιας εκδοσης android,το τηλ. είναι με την miui 97.9.7 Βeta του jpower73 και επειδή σταματησα να παρακολουθώ το θεμα μηπως υπαρχει τιποτα τροπος να μπορει η γυναικα μου να εγκαταστα καινούργιες εφαρμογες από το playstore?

Link to comment
Share on other sites

Για χιλιοστη φορα ευχαριστω πολύ jpower73 !

Και πως την περναω πανω από 4.4 ρομ που εχω?

Κανω τα wipes και την φλασαραω.η θελει τιποτα διπλα-τριπλα wipes και τιποτα άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Για χιλιοστη φορα ευχαριστω πολύ jpower73 !

Και πως την περναω πανω από 4.4 ρομ που εχω?

Κανω τα wipes και την φλασαραω.η θελει τιποτα διπλα-τριπλα wipes και τιποτα άλλο?

 

Με twrp θα κάνεις καμιά 10αριά wipes και πάλι παίζεται αν πιάσουν ! :lol:

Με philz θα κάνεις από ένα wipe και είσαι έτοιμος. ;)

 

Εφόσον μπήκα στη διαδικασία να τα μαζέψω όλα, θα κάνω αυτό το ποστ ένα πλήρη οδηγό.

 

 

Αν κάποιος χρειάζεται ρουταρισμα, το θείο, η κάποιο recovery, αυτά βρίσκονται στο τέλος του οδηγού.

 

Αφού λοιπόν γίνουν τα wipes (όχι της sd που βρίσκεται η rom και το patch), ξεκινάμε με τη σειρά :

 

1. Install Rom

 

2. Install Patch

 

3. Χρησιμοποιώντας ένα root browser σβήνουμε το φάκελο System/Priv-app/MtpDocumentsProvider

 

4. Απενεργοποιουμε το flash όταν μας καλούν (αν ενοχλεί) από : settings-Extensions-Lite mod settings-Notice flash (κάτι ρώσσικα).

Κάνουμε Reboot.

 

5. Location Fix :

Κατεβάζουμε αυτό, το τρέχουμε και : Service - SYSTEM - Google Play Services. Βρισκουμε και ενεργοποιούμε το GoogleLocationService

Κάνουμε Reboot

 

6. Για βελτίωση του touch (αν χρειάζεται) διορθώνουμε το build.prop

 

### Προσθέτουμε το παρακάτω :

 

device.internal = 1

touch.deviceType = touchScreen

touch.orientationAware = 1

touch.filter.level = 0

touch.size.calibration = diameter

touch.size.scale = 5

touch.size.bias = 5

touch.size.isSummed = 0

touch.gestureMode = pointer

touch.pressure.calibration = physical

touch.pressure.scale = 0.00000125

touch.distance.calibration = none

touch.distance.scale = 0

touch.gestureMode = spots

MultitouchSettleInterval = 0.1ms

MultitouchMinDistance = 0.5 px

TapInterval = 0.5 ms

TapSlop = 0.5 px

touch.orientation.calibration = none

touch.coverage.calibration = box

 

### Διορθώνουμε :

 

Στις γραμμές 270-272 και 315-318 οι παρακάτω εντολές είναι διπλές.

ro.max.fling_velocity

ro.min.fling_velocity

windowsmgr.max_events_per_sec

 

Στις γραμμές 270-272 βάζουμε # μπροστά τους.

 

# ro.max.fling_velocity

# ro.min.fling_velocity

# windowsmgr.max_events_per_sec

 

Στις γραμμές 315-318 αλλάζουμε τις τιμές όπως παρακάτω. (Αν δεν βολεύει δοκιμάζουμε άλλες τιμές, παρακάτω γράφω αυτές που βόλεψαν εμένα προσωπικά).

 

ro.max.fling_velocity=10000

ro.min.fling_velocity=500

windowsmgr.max_events_per_sec=150

 

# Κάνουμε REBOOT

 

7. Σε περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα με το wifi, φλασαρουμε αυτό.

Αν δεν διορθωθεί, ξανφλασαρουμε τη ρομ χωρίς κανένα wipe, επαναλαμβάνοντας τα 1,2,3 και 6.

 

Extra (στο system/app) :

Για live wallpapers εδώ.

More AEX wallpapers.

 

 

 

Το αρχικό ρουτάρισμα (μαμά) ώστε να περαστεί το recovery, το κάνουμε είτε με kingoroot, είτε με iroot. Εννοείται ότι δε μένουμε με αυτά και με τη βοήθεια του θείου, βάζουμε ένα recovery (προτείνεται Philz) και στη συνέχεια περναμε τη ρομ.

 

Ο θείος είναι εδώ. Επιπλέον Philz Recovery η TWRP αν τα ψάχνει κάποιος.

 

 

Bugs:

- Δεν δουλεύει VPN

- Βίντεο τραβάει μόνο με τη δική του εφαρμογή κάμερας.

- Σε περίπτωση wifi conflict (ίδια mac adress με άλλο κινητό στο ίδιο wifi, εξαιρετικά σπάνιο αλλά μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε συσκευή η ρομ), αλλάζουμε τη mac-adress με το chamelemac. Εναλλακτικά, μπορούμε απλά να κλείσουμε το wifi στον τενεκέ (το άλλο κινητό) και να τον πετάξουμε στην ανακύκλωση !

 

 

Η διαδικασία είναι πολύ απλή και όλα τα παραπάνω είναι συγκεντρωμένα από δημοσιεύσεις του jpower73. :)

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Σέυχαριστω φιλε για τον χρονο σου!

Εσυ καλα την λες πολύ απλη την διαδικασια αλλα εμενα ¨βουνο¨ μου φαινεται!

Την rom την κατεβασα την philz από που την τσακωνω και πως την περναω (μιας και εχω twrp),επισης και το patch που το βρισκω?

ΤHANK'S IN ADVANCE!

Link to comment
Share on other sites

Σέυχαριστω φιλε για τον χρονο σου!

Εσυ καλα την λες πολύ απλη την διαδικασια αλλα εμενα ¨βουνο¨ μου φαινεται!

Την rom την κατεβασα την philz από που την τσακωνω και πως την περναω (μιας και εχω twrp),επισης και το patch που το βρισκω?

ΤHANK'S IN ADVANCE!

 

Εδώ είναι το ματς... https://mega.nz/#!AchEgThK!qfemQ0L7Oibemu0QuXWUA4pqrEgI-iDMbOepVG9hBuA

 

Εδώ έχει τα παντα ο jpower73 ... https://forum.xda-developers.com/a310/development/aex-modded-lite-coolpad-f1-micromax-t3798239

:)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Ξανα ευχαριστω φιλε!

Τα κατεβασα όλα ,εισαι σιγουρος ότι με TWRP δεν περνιέται η ρομ?

Αυτή η philz https://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=39433857#post39433857 κανει?

Την πεταω χυμα μεσα στην sd και την φλασαρω μεσω twrp και εχω philz?

Link to comment
Share on other sites

Ξανα ευχαριστω φιλε!

Τα κατεβασα όλα ,εισαι σιγουρος ότι με TWRP δεν περνιέται η ρομ?

Αυτή η philz https://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=39433857#post39433857 κανει?

Την πεταω χυμα μεσα στην sd και την φλασαρω μεσω twrp και εχω philz?

 

Δεν ξέρω ! :lol:

 

Εγώ εγκατέστησα το philz με το θείο... https://mega.nz/#!5Z4RSQDK!R3URz5B28VFQ0lGFFeaMQVKtUBMcidoAmoK3vZ138uo

 

Philz recovery (αυτή κάνει σίγουρα) εδώ... https://mega.nz/#!AcoUBCab!KX5zqEfWgQuHuwsxXlfpstxKooQlJ6C1SpKz8OIiDzI

 

Περιττό να αναφερω ποιος με καθοδήγησε.

 

Αλλοι έχουν περάσει τη ρομ και με twrp, αν γίνουν σωστά τα wipes δεν θα έχεις πρόβλημα, απλά καντα τουλάχιστον από 3 φορες για να είσαι σίγουρος.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Με twrp θα κάνεις καμιά 10αριά wipes και πάλι παίζεται αν πιάσουν ! :lol:

Με philz θα κάνεις από ένα wipe και είσαι έτοιμος. ;)

 

Με τη σειρά

1. Install Rom

2. Install Patch

3. Χρησιμοποιώντας ένα root browser σβήσε το φάκελο System/Priv-app/MtpDocumentsProvider

4. Απενεργοποίησε το flash όταν σε καλούν (εκτός και αν δεν σε ενοχλεί) από : settings-Extensions-Lite mod settings-Notice flash (κάτι ρώσσικα).

Reboot.

 

5. Location Fix :

Κατέβασε αυτό, τρέξτο και : Service - SYSTEM - Google Play Services. Βρες και ενεργοποίησε το GoogleLocationService

Reboot

 

6. Για πιο βελτίωση του touch διορθώνουμε το build.prop

 

### Προσθέτουμε το παρακάτω :

 

device.internal = 1

touch.deviceType = touchScreen

touch.orientationAware = 1

touch.filter.level = 0

touch.size.calibration = diameter

touch.size.scale = 5

touch.size.bias = 5

touch.size.isSummed = 0

touch.gestureMode = pointer

touch.pressure.calibration = physical

touch.pressure.scale = 0.00000125

touch.distance.calibration = none

touch.distance.scale = 0

touch.gestureMode = spots

MultitouchSettleInterval = 0.1ms

MultitouchMinDistance = 0.5 px

TapInterval = 0.5 ms

TapSlop = 0.5 px

touch.orientation.calibration = none

touch.coverage.calibration = box

 

### Διορθώνουμε :

 

Στις γραμμές 270-272 και 315-318 οι παρακάτω εντολές είναι διπλές.

ro.max.fling_velocity

ro.min.fling_velocity

windowsmgr.max_events_per_sec

 

Στις γραμμές 270-272 βάζουμε # μπροστά τους.

 

# ro.max.fling_velocity

# ro.min.fling_velocity

# windowsmgr.max_events_per_sec

 

Στις γραμμές 315-318 αλλάζουμε τις τιμές όπως παρακάτω. (Αν δεν βολεύει δοκιμάζουμε άλλες τιμές, παρακάτω γράφω αυτές που βόλεψαν εμένα προσωπικά).

 

ro.max.fling_velocity=10000

ro.min.fling_velocity=500

windowsmgr.max_events_per_sec=150

REBOOT

 

7. Σε περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα με το wifi, φλάσαρε αυτό.

Αν δεν διορθωθεί, ξανφλασαρεις χωρίς κανένα wipe, επαναλαμβάνοντας τα 1,2,3 και 6.

 

 

Extra: (στο system/app)

Για live wallpapers ... https://mega.nz/#!oBY3HSDC!j6KFfmljchN0yB7xdzAiQMRO1WnbsLOkwtvsVoUzujE

 

More AEX wallpapers... https://mega.nz/#!kQIXlCqD!ZjN7VLo_Se7w2Zk43GL2cbVuaPBmH8RODUguvJrCPcQ

 

Η διαδικασία είναι πολύ απλή και όλα τα παραπάνω είναι συγκεντρωμένα από δημοσιεύσεις του jpower73. :)

 

πολύ πλήρης οδηγός :)

Απλά διόρθωσε εκεί που γραφεις με κεφαλαια REBOOT γράψε το κείμενο ¨κάνουμε REBOOT", διότι μπορεί καποιος να πάει στο build.prop και να γραψει αυτολεξεί REBOOT και δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει μετά :lol:

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

πολύ πλήρης οδηγός :)

Απλά διόρθωσε εκεί που γραφεις με κεφαλαια REBOOT γράψε το κείμενο ¨κάνουμε REBOOT", διότι μπορεί καποιος να πάει στο build.prop και να γραψει αυτολεξεί REBOOT και δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει μετά :lol:

 

Δικός σου είναι και ο οδηγός. :lol:

Απλά τα έβαλα όλα μαζί και τώρα πρόσθεσα όλα τα λινκ και λίγη σάλτσα, για να μη τα ψάχνει πίσω όποιος τα χρειάζεται. :)

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες, μετά από 4 και κάτι χρόνια το Coolpadάκι μου (με ΑΕΧ του JP) άλλαξε χέρια και το βασανίζει η γυναίκα μου. Στα δικά μου χεράκια βρίσκεται πια ένα Xiaomi Mi 8 Lite 6/128 με το οποίο είμαι πολύ ικανοποιημένος. Φυσικά θα συνεχίσω να παρακολουθώ το ιστορικό νήμα αυτό με τις 1780 σελίδες, τα 26.693 posts και τις 2.113.727 εμφανίσεις !

Απίστευτο ρε παιδιά !. Και εννοείται ότι δεν αλλάζουμε avatar !!! :D

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ΣΟΣ είναι πολύ σημαντικό. Μπρικαρα το κινητό και δεν έχω Ρομ μέσα. Έχω μια του jpower στον σκληρό μου δίσκο και είναι επείγον να την περάσω στο κινητό. Έχω twrp αν δεν κάνω λάθος κι εχει επιλογή για ADB commands. Δεν ξέρω όμως ποια εντολή χρησιμοποιείται για copy paste στο κινητό. Αν ξέρει κανείς με σώζει, είμαι σε δύσκολη φάση !
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες ΣΟΣ είναι πολύ σημαντικό. Μπρικαρα το κινητό και δεν έχω Ρομ μέσα. Έχω μια του jpower στον σκληρό μου δίσκο και είναι επείγον να την περάσω στο κινητό. Έχω twrp αν δεν κάνω λάθος κι εχει επιλογή για ADB commands. Δεν ξέρω όμως ποια εντολή χρησιμοποιείται για copy paste στο κινητό. Αν ξέρει κανείς με σώζει, είμαι σε δύσκολη φάση !

Googlαρε για την εντολή "adb push" πως δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προσπαθώ να περάσω την AEX lite σε ένα F1 που κολλάει στο boot εμφανίζοντας το λογότυπο dazen, μπαίνει όμως σε Philz Touch 6.57.9/Clockwordmod v6.0.5.1. Υποθέτω ότι δε γίνεται να εγκαταστήσω από εξωτερική TF card, γι'αυτό δεν εμφανίζεται το αρχείο zip;

 

Επόμενο βήμα, έψαξα να βρω πως μεταφέρεται το αρχείο στην εσωτερική SD με εντολή ADB. Μπήκα σε Fastboot και χρησιμοποίησα την εντολή:

adb push C:\Downloads\ROM\AEX-Lite-Modded-for-Coolpad-F1-by-Jpower73.zip /sdcard

Μου επέστρεψε το σφάλμα:

adb server is out of date. killing...

* daemon started successfully *

error: device not found

Όπως είδα, υπάρχει πρόβλημα με τους drivers που εγκατέστησα από εδώ (το κινητό εμφανίζεται με κίτρινο θαυμαστικό στον Device manager). Που θα βρω κατάλληλους drivers;

 

ΥΓ Ψάχνοντας μέσα από το Philz, βλέπω ότι το κινητό έχει μαζέψει πολλή σαβούρα από προηγούμενες εγκαταστάσεις και εφαρμογές. Αν πριν την AEX περάσω μια εργοστασιακή CPB θα καθαρίσει και θα έχει κάποιο θετικό αποτέλεσμα ή δεν αξίζει τον κόπο;

Edited by MaxH
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να περάσω την AEX lite σε ένα F1 που κολλάει στο boot εμφανίζοντας το λογότυπο dazen, μπαίνει όμως σε Philz Touch 6.57.9/Clockwordmod v6.0.5.1. Υποθέτω ότι δε γίνεται να εγκαταστήσω από εξωτερική TF card, γι'αυτό δεν εμφανίζεται το αρχείο zip;

 

Κανονικά πρέπει να βλέπει το ζιπ στην εξωτερική sd. Μήπως την έκανες wipe κατά λάθος ;

Βαλτη σε ένα pc και ριξτο χυμα στην καρτα, δεν έχει λογική να μη το βλέπει.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά πρέπει να βλέπει το ζιπ στην εξωτερική sd. Μήπως την έκανες wipe κατά λάθος ;

Βαλτη σε ένα pc και ριξτο χυμα στην καρτα, δεν έχει λογική να μη το βλέπει.

Τι σύστημα αρχείων πρέπει να έχει η κάρτα;
Link to comment
Share on other sites

Fat είναι η δική μου κάρτα (δεν το είχα προσέξει ποτέ) , αλλά δεν θυμάμαι αν τη φορμαρα στο κινητό ή στο pc.

Αφού το βρήκες, όλα καλά. :)

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Βιάστηκα να χαρώ, γιατί το κινητό φαίνεται πως έχει και πρόβλημα hardware: έκανα την εγκατάσταση της ROM και του patch σύμφωνα με τις αναλυτικές οδηγίες του ποστ #26688. Το λειτουργικό ξεκίνησε να κάνει τις ρυθμίσεις πρώτης χρήσης, αλλά η οθόνη αφής δεν ανταποκρινόταν. Θυμήθηκα πως ούτε στο Philz λειτουργούσε, αλλά τότε νόμιζα ότι ο χειρισμός γίνεται μόνο με τα κουμπιά.

 

Το άνοιξα και είδα ότι υπάρχει οξείδωση στις επαφές και την υποδοχή της καλωδιοταινίας που είναι δεξιά στην πλακέτα, ανάμεσα στην κάμερα κι ένα τσιπάκι που πιθανόν είναι ο controller του digitizer. Η καλωδιοταινία στα αριστερά είναι καθαρή, όπως και όλες οι κουμπωτές επαφές που είναι σε διάφορα σημεία (και πίσω από τις δυο πλακετίτσες).

 

Εν πάση περιπτώσει έτριψα τις επαφές να καθαρίσουν (στις φωτό φαίνονται καθαρισμένες), το έκανα κι ένα μπάνιο σε ισοπροπυλική αλκοόλη, αλλά η οθόνη αφής εξακολουθεί να μην ανταποκρίνεται... Αξίζει να ασχοληθώ άλλο -πχ να δοκιμάσω αλλαγή digitizer- ή πάει, τέλειωσε;

Edited by MaxH
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δε μπορεί να στο απαντήσει κανείς. Εσύ θα κρίνεις αν αξίζει να ασχοληθείς, τόσο από κόστος η ρίσκο, όσο και από χρόνο και όρεξη.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

σου επεσε ποτέ σε νερα? το αγορασες μεταχειρισμένο?

φαίνονται άλατα και το 3g slot είναι σπασμενο

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις... Η πιτσιρίκα μου το χρησιμοποιεί πλέον, ως τάμπλετ, γι'αυτό και δεν είχα προσέξει τη σπασμένη W/G. Μοιραία έχει φάει τα... μπουγέλα του, κάτι που εξηγεί τις οξειδώσεις. Αυτά που μοιάζουν με άλατα, είναι μάλλον ξέπλυμα από το μπάνιο σε ισοπροπυλική αλκοόλη που του έκανα. Δεν ξέρω αν ήταν καλή ιδέα τελικά, γιατί και δουλειά δεν έγινε και έχουν μείνει ακόμα σταγόνες αλκοόλης μεταξύ LCD και digitizer.

 

Αφού το έβαλα μπρος, λέω να δοκιμάσω ν'αλλάξω όλο το συγκρότημα της οθόνης, έτσι για να μάθω τη διαδικασία. Στου F1 το κεφάλι μαθαίνουν οι μπαρμπέρηδες! :lol:

Βλέπω ότι υπάρχουν διάφορα με καμιά δεκαπενταριά ευρώ, αλλά αν έχετε κάτι συγκεκριμένο να προτείνετε, ευπρόσδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...