Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η ουσία είναι πως το OIS καταπολεμώντας το hand shake, παράλληλα δεν καταπολεμά το motion blur.

 

Προσέχοντας να γλιτώσει το blur από το χέρι σου, νομίζει πως είναι οκ να αφήσει το κλείστρο πιο πολλή ώρα ανοιχτό ώστε να μην έχει θόρυβο η φωτό, και σ' αυτή του την προσπάθεια το θέμα σου αν είναι κινούμενο βγαίνει... κουνημένο.

 

Για μένα ένα σωστό OIS (έστω ένα OIS καλύτερο από ένα άλλο ΟΙS τελοσπάντων) έχει να κάνει -other things being equal- με το κατά πόσο τραβάει το ίδιο άτομο στα 1/4 ακούνητη φωτό. :) Κάτι που προσωπικά καταφέρνω με LG αλλά όχι με Samsung, και κάπου ενδιάμεσα με HTC.

 

Η φωτό που τραβάμε στα κινητά μας είναι δύο μεταβλητές: ISO, shutter speed. Θόρυβος vs motion blur. Στις φωτογραφικές έχουμε και το διάφραγμα. Με μεγάλο διάφραγμα (ανοιχτό, φωτεινό, μικρό f/) πετυχαίνουμε περισσότερο φως με γρηγορότερο shutter speed (οπότε χωρίς motion blur στο θέμα μας, οπότε ίσως χωρίς ανάγκη για OIS για να πετύχουμε το ίδιο ακίνητο θέμα). Αυτός είναι και ο λόγος που το Samsung S8 (με f/1.7) πχ έχει "χειρότερο OIS" από το LG V10 πχ με (f/1.8). Έχει φωτεινότερο διάφραγμα, οπότε σου λέει δεν θα χρειαστεί να ρίξω στο 1/4" το shutter. Στο 1/8" θα πάρεις το ίδιο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτός είναι και ο λόγος που το Samsung S8 (με f/1.7) πχ έχει "χειρότερο OIS" από το LG V10 πχ με (f/1.8). Έχει φωτεινότερο διάφραγμα, οπότε σου λέει δεν θα χρειαστεί να ρίξω στο 1/4" το shutter. Στο 1/8" θα πάρεις το ίδιο αποτέλεσμα.

Αυτο δεν το καταλαβα νομιζω. Απο τη στιγμη που εχει φωτεινοτερο διαφραγμα η Samsung, και επομενως μπορει να παιξει σε πιο γρηγορες ταχυτητες, για να παρει το ιδιο αποτελεσμα με το V10, για ποιο λογο εχει "χειροτερο ΟΙS" περα απο το οτι ειναι οντως χειροτερο;;; Αν με ταχυτητα 1/8'' βγαζει motion blur ενω το LG στο 1/4'' δεν βγαζει, νομιζω πως ειναι προφανες πως φταιει η ποιοτητα του OIS. Οχι;;

Υποθετοντας προφανως πως εχουν θεσει το ιδιο ISO και τα 2 κινητα.

Link to comment
Share on other sites

Htc 10 HDR+

 

37168679554_375f90ae7f_c.jpgHDR+ by Guardian, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ένα σωστό OIS (έστω ένα OIS καλύτερο από ένα άλλο ΟΙS τελοσπάντων) έχει να κάνει -other things being equal- με το κατά πόσο τραβάει το ίδιο άτομο στα 1/4 ακούνητη φωτό. :) Κάτι που προσωπικά καταφέρνω με LG αλλά όχι με Samsung, και κάπου ενδιάμεσα με HTC.

 

Συμφωνώ αλλά δυστυχώς δεν ισχύει το ceteris paribus όταν βάζουν ois στα κινητά. Με το που έχει ένα κινητο καλό ois, την στήνουν την κάμερα με χαμηλότερο shutter speed ακόμα και σε φωτεινότητα επιπέδου iso 400 ας πούμε που σε τέτοια επίπεδα φωτισμού το να ανέβαζες το iso δεν είναι τοσο "ζημιογόνο".

 

Για αυτό προσωπικά βλέπω συγκριτικά και αν δω ένα κινητό να έχει σχετικά παρόμοιο αποτέλεσμα με υψηλότερο shutter speed, προτιμώ αυτό. Συνήθως όμως τα κινητά αυτά είναι χωρίς ois. Οπότε κάπου εκεί δυστυχώς χάνεται το ceteris paribus στα κινητά.

 

Για μένα το ιδανικό είναι οι αλγόριθμοι που χρησιμοποιούνται σε φωτογραφικές μηχανές. Πχ η sony ρίχνει σε 1/4 όταν είναι ακίνητο τοπίο και ανεβάζει σε 1/30 ή 1/50 (αναλόγως το iso) όταν εντοπίζει κάποια κίνηση (ανθρωποι, camera shake κλπ). Επιπλέον προτιμώ να ρίχνω το shutter speed (πχ βγάζω τοπίο και δεν βιάζομαι) παρά να ανεβάζω, που για να το θέλω γρήγορο shutter speed σημαίνει ότι είναι κάποια γρήγορη στιγμή όπου προφανώς δεν προλαβαίνω να αλλάξω ρυθμίσεις.

 

Αυτο δεν το καταλαβα νομιζω. Απο τη στιγμη που εχει φωτεινοτερο διαφραγμα η Samsung, και επομενως μπορει να παιξει σε πιο γρηγορες ταχυτητες, για να παρει το ιδιο αποτελεσμα με το V10, για ποιο λογο εχει "χειροτερο ΟΙS" περα απο το οτι ειναι οντως χειροτερο;;; Αν με ταχυτητα 1/8'' βγαζει motion blur ενω το LG στο 1/4'' δεν βγαζει, νομιζω πως ειναι προφανες πως φταιει η ποιοτητα του OIS. Οχι;;

Υποθετοντας προφανως πως εχουν θεσει το ιδιο ISO και τα 2 κινητα.

 

Βασικά αυτό που λέω είναι ότι ανεξάρτητα τι διάφραγμα ή αισθητήρα βάζουν, αν έχει ois το κινητό δεν έχει σημασία. Ρίχνουν το shutter speed από αρκετά χαμηλά επίπεδα iso.

 

Άλλωστε το f1.8 με f2.0 είναι μόλις 1/3 στοπ. Οπότε στο ένα θα σαι iso 400 και στο άλλο iso 520 με 1/10. Το 1/10 όμως θα παραμείνει 1/10 στα περισσότερα κινητά από iso 400 μέχρι 3200. Οπότε ο φωτεινότερος φακός σε αυτό το εύρος σου μειώνει απλά κατά 1/3 stop το iso (πχ από iso 1000 να πας iso 800)

 

Το ois είναι άσχετο από το motion blur. Σκέψου long exposure όπου οτιδήποτε κινούμενο είναι θολό ή εξαφανίζεται και τελείως (σαν φάντασμα). Ουσιαστικά αν έχω 1/30 shutter speed το θέμα μου πρέπει να παραμείνει ακίνητο για 1/30 δευτερολέπτου. Αν έχω 1/4 τότε πρεπει να μείνει ακίνητο 1/4. Αν είναι 1 δευτερόλεπτο, τότε πρέπει να μείνει ακίνητο για 1 δευτερόλεπτο. Άρα όσο πιο αργή η έκθεση τόσο ευκολότερο να έχω motion blur.

 

Δεν βοηθάει λοιπόν το ois. Ίσα ισα, επειδή συνήθως τα κινητά με ois έχουν πιο αργές εκθέσεις, τελικά καταλήγουν με περισσότερο motion blur.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε το point μου είναι πως προσπαθούν -χωρίς να τους νοιάζει το motion blur- να έχουν όσο το δυνατόν μικρότερο ISO για να τεμπελιάσουν στο jpeg engine. Οπότε η εύκολη λύση είναι να έχουν φωτεινό διάφραγμα, μέτριο OIS (σχετικό) και αργό shutter speed εισάγοντας έτσι motion blur.

 

Και, φυσικά ως εκ τούτου, όσα κινητά έχουν "δυνατό OIS" εχουν ΚΑΙ motion blur, ΚΑΙ shutter lag συνήθως (όλα τα LG, και το Huawei P10 Plus απ' ότι διάβαζα)

 

Το καλύτερο είναι αυτό που λες Ανδρέα με τα modes αλλά νομίζω οι χρήστες δεν θα κάνουν τον κόπο να αλλάξουν modes. Και αν είναι να ξέρεις και να μπορείς να το κάνεις αυτό, μπορείς απλά να αλλάξεις το shutter speed anyways.

 

Συμφωνούμε. Απλώς έμμεσα η εμφάνιση του Motion blur συνδέεται με το OIS μέσω του shutter speed. Κινητά με OIS εχουν ευχαίρεια για αργό κλείστρο, οπότε εισάγεται motion blur λόγω αργού κλείστρου.

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ 100% Βαγγέλη ότι είναι έμμεσο, αλλά δυστυχώς αυτή ειναι η πραγματικότητα αυτό το καιρό στα κινητά. Καημό έχω να βρω κινητό με ois που να κρατά ψηλά το shutter speed μέχρι iso πχ 1600.

 

Τα modes που ανέφερα με την sony είναι αυτόματα. Δεν κάνεις κάτι, είναι full auto. Με το που εντοπίζει κίνηση ανεβάζει το shutter. Αυτό λοιπόν θα ήταν ιδανικό. Από την άλλη όμως οι reviewers συγκρίνουν θόρυβο και όχι motion blur. Οπότε είναι πιο εμπορικό να διατηρούν χαμηλότερα το iso και ως εκ τουτου ρίχνουν όσο γίνεται το shutter speed ώστε στις συγκρίσεις τους να λένε "κοιτα πόσο λιγότερο θόρυβο έχει".

Link to comment
Share on other sites

Εκζάκτλι. Δυστυχώς. Το ευχάριστο είναι πως όταν συγκρίνουν επίπεδα θορύβου κάνουν λόγο και στη λεπτομέρεια. Οπότε έλλειψη θορύβου ΜΕ έλλειψη λεπτομέρειας ξέρεις πως κάτι έχει πάει στραβά :P

 

Εκεί, βέβαια, κερδίζει η "σβελτάδα" του S8 σε σχέση με τα υπόλοιπα που έχω δοκιμάσει. Χωρίς να έχω απτά παραδείγματα, το S8 είναι το μόνο που μου ενέπνεε την αισιοδοξία (έστω) πως όσο κι αν κινούταν το θέμα μου και υπό οποιεσδήποτε συνθήκες (μέχρι αργά το σούρουπο), θα μου πάγωνε το θέμα με κάποιο θόρυβο μεν, αλλά θα μου το πάγωνε.

 

ps. κι εγώ πιστεύω πως το OIS στα auto οφείλει να είναι απλά διακοσμητικό. αλλά για βραδινές manual ειδικά, είναι απαραίτητο για μένα.

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Μα και το s8 δεν ρίχνει shutter speed σε 1/10 ή και παρακάτω; Μήπως αλλά σε βοήθαγε το μικρότερο shutter lag?
Link to comment
Share on other sites

S8+

Stock hdr vs Google hdr+

Samsung hdr

37842116832_6f0d377fe8_z.jpg2017-10-23_08-30-18 by ΚΩΣΤΑΣ ΑΛ, on Flickr

 

Google hdr+

37873504701_6760533e7f_z.jpg2017-10-23_08-32-12 by ΚΩΣΤΑΣ ΑΛ, on Flickr

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χοντρικά,

- το ακίνητο θέμα θέλει καλό OIS για να μπορείς να πετύχεις ότι γουστάρεις μέχρι 1/2. Να κατεβάσεις ISO, να ανεβάσεις κλείστρο και να παίξεις χοντρή χεράτη μπάλα.

- το κινούμενα (το ελαφρά κινούμενο εννοώ) θέλω Shuter Speed. Για να βγεί όμως καλό αποτέλεσμα απαιτείται μεγάλο διάφραγμα και μικρό aperture (πως τα μιλάω έτσι ο πστσ!!!!!!:cool:)

 

Χοντρά - χοντρά, είναι κάπως έτσι; :worry:

 

Συμφωνώ επίσης ότι το S7 (και σίγουρα το S8) είναι το μοναδικό ίσως που έχει την σβελτάδα (όπως είπε και ο vag) να πιάνει πουλιά εν κινήσει στον αέρα.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μιλάω για shutter speed, όχι για shutter lag. Το πουλί αν κινείται πάλι θολο θα βγει. Απλά όταν έχω μικρότερο shutter lag θα το πιάσω ακριβώς εκει που ήθελα ενώ σε υψηλότερο shutter lag θα έχει προχωρήσει πιο πέρα - θα χω χάσει τη στιγμή.

 

Βέβαια παίζει ρόλο και αν εχει multiframe nr τύπου lg όπου εκεί θα έχεις ακόμα μεγαλύτερο θόλωμα στη κίνηση (στο hdr+ έχει μεν multiframe αλλα έχει και υψηλότερο shutter ενώ κρατά ως βάση τη πιο sharp εικόνα). Οπότε ίσως για αυτό έχεις μεγαλύτερες θολούρες στο g4 από s7 αφού , αν δεν κάνω λάθος, το s7 δεν έχει multiframe nr.

 

Χρήστο aperture και διάφραγμα είναι το ίδιο. Όσο πιο μεγάλο τόσο το καλύτερο. Απλά επειδή είναι αντίστροφος λόγος, το f1.8 έχει μεγαλύτερο διάφραγμα από το f2.8

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Χοντρικά,

- το ακίνητο θέμα θέλει καλό OIS για να μπορείς να πετύχεις ότι γουστάρεις μέχρι 1/2. Να κατεβάσεις ISO, να ανεβάσεις κλείστρο και να παίξεις χοντρή χεράτη μπάλα.

- το κινούμενα (το ελαφρά κινούμενο εννοώ) θέλω Shuter Speed. Για να βγεί όμως καλό αποτέλεσμα απαιτείται μεγάλο διάφραγμα και μικρό aperture (πως τα μιλάω έτσι ο πστσ!!!!!!:cool:)

 

Χοντρά - χοντρά, είναι κάπως έτσι; :worry:

 

Συμφωνώ επίσης ότι το S7 (και σίγουρα το S8) είναι το μοναδικό ίσως που έχει την σβελτάδα (όπως είπε και ο vag) να πιάνει πουλιά εν κινήσει στον αέρα.

 

Χοντρά-χοντρά το 'χεις πιάσει, ναι.

 

ΜΑΘΕ ΜΠΑΛΙΤΣΑ - (Aperture/Διάφραγμα)

 

φωτεινό διάφραγμα=ανοιχτό διάφραγμα=μικρό aperture=μικρός αριθμός δίπλα από το f.

Παιδιά μιλάω για shutter speed, όχι για shutter lag. Το πουλί αν κινείται πάλι θολο θα βγει. Απλά όταν έχω μικρότερο shutter lag θα το πιάσω ακριβώς εκει που ήθελα ενώ σε υψηλότερο shutter lag θα έχει προχωρήσει πιο πέρα - θα χω χάσει τη στιγμή.

 

Βέβαια παίζει ρόλο και αν εχει multiframe nr τύπου lg όπου εκεί θα έχεις ακόμα μεγαλύτερο θόλωμα στη κίνηση (στο hdr+ έχει μεν multiframe αλλα έχει και υψηλότερο shutter ενώ κρατά ως βάση τη πιο sharp εικόνα). Οπότε ίσως για αυτό έχεις μεγαλύτερες θολούρες στο g4 από s7 αφού , αν δεν κάνω λάθος, το s7 δεν έχει multiframe nr.

 

Χρήστο aperture και διάφραγμα είναι το ίδιο. Όσο πιο μεγάλο τόσο το καλύτερο. Απλά επειδή είναι αντίστροφος λόγος, το f1.8 έχει μεγαλύτερο διάφραγμα από το f2.8

 

Για shutter lag είπα εγώ πριν και τους έμπλεξα σορρυ. Συνήθως όσα έχουν καλό OIS έχουν και λιγο shutter lag γιατί σου λέει με OIS και αργό κλείστρο σιγά μην θέλει να πιάσει κινούμενο θέμα.

 

Το S7 όντως δεν έχει multiframe nr. Sony και LG εχουν συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

montoya ποια ήταν πιο κοντά σε αυτό που έβλεπες;

 

H stock αλλά κι αυτή δεν απέδωσε με ακρίβεια.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi Mi A1 stock camera auto

 

Hdr off:

37819575922_50d5444738_z.jpgIMG_20171022_135227 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

Hdr on:

37141507044_1a6443649a_z.jpgIMG_20171022_135232_HDR by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

Ουάου, βασικά :p

 

Η νύχτα με τη μέρα λέμε...

Με έβαλες στη πρίζα..

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω με root και HDR+ θα απογειωθεί στα βραδινά/σκοτεινά που είναι το μόνο μελανό σημείο του.
Link to comment
Share on other sites

Χοντρικά,

- το ακίνητο θέμα θέλει καλό OIS για να μπορείς να πετύχεις ότι γουστάρεις μέχρι 1/2. Να κατεβάσεις ISO, να ανεβάσεις κλείστρο και να παίξεις χοντρή χεράτη μπάλα.

- το κινούμενα (το ελαφρά κινούμενο εννοώ) θέλω Shuter Speed. Για να βγεί όμως καλό αποτέλεσμα απαιτείται μεγάλο διάφραγμα και μικρό aperture (πως τα μιλάω έτσι ο πστσ!!!!!!:cool:)

 

Χοντρά - χοντρά, είναι κάπως έτσι; :worry:

 

Συμφωνώ επίσης ότι το S7 (και σίγουρα το S8) είναι το μοναδικό ίσως που έχει την σβελτάδα (όπως είπε και ο vag) να πιάνει πουλιά εν κινήσει στον αέρα.

 

Προσωπα που βρισκονται σε κινηση μεσα σε σκοτεινο χωρο...δεν ειναι εφικτο με τα σημερινα κινητα.

Θελεις ταχυτητα γυρω στο 1/50 και πολυ ψηλο iso 6000 περιπου

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια παράκληση σε όποιον έχει το μεράκι να ασχοληθεί.

 

Καταρχάς να ξεκαθαρίσω πως δεν έχω κάνει κάποια αναζήτηση για να δω αν υπάρχει σχετικό ποστ.

 

Ρωτάω και ζητάω παράλληλα, δεν θα ήταν καλύτερα να υπάρχει γραμμένο στην πρώτη σελίδα ένα ωραίο γλωσσάρι για τις ορολογίες που χρησιμοποιούνται εδώ, αλλά και 1-2 tutorial για το πως θα πετύχουμε μια καθαρή και ωραία φωτο αναλόγως και των συνθηκών...

 

Αφορμή μου ήταν όταν έστειλα λινκ το θέμα του Βαγγέλη για το MiA1 σε φίλο μου και μου λέει ωραίες οι φωτος αλλά τι θέμα είναι αυτό; Για μεταπτυχιακό της Νασα; κοινός έχασε τον μπούσουλα.

 

Θα έμπαινα εγώ στη διαδικασία να γράψω κάτι, αλλά! επειδή ξέρω πως θα είναι copy - paste απο το Google, δεν θα χει καμιά ουσία.

 

Υ.Γ αν υπάρχει κάπου κάτι σχετικό ας σβηστεί το θέμα και ας μπει κάποιο λινκ..

 

Ευχαριστώ!

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια παράκληση σε όποιον έχει το μεράκι να ασχοληθεί.

 

Καταρχάς να ξεκαθαρίσω πως δεν έχω κάνει κάποια αναζήτηση για να δω αν υπάρχει σχετικό ποστ.

 

Ρωτάω και ζητάω παράλληλα, δεν θα ήταν καλύτερα να υπάρχει γραμμένο στην πρώτη σελίδα ένα ωραίο γλωσσάρι για τις ορολογίες που χρησιμοποιούνται εδώ, αλλά και 1-2 tutorial για το πως θα πετύχουμε μια καθαρή και ωραία φωτο αναλόγως και των συνθηκών...

 

Αφορμή μου ήταν όταν έστειλα λινκ το θέμα του Βαγγέλη για το MiA1 σε φίλο μου και μου λέει ωραίες οι φωτος αλλά τι θέμα είναι αυτό; Για μεταπτυχιακό της Νασα; κοινός έχασε τον μπούσουλα.

 

Θα έμπαινα εγώ στη διαδικασία να γράψω κάτι, αλλά! επειδή ξέρω πως θα είναι copy - paste απο το Google, δεν θα χει καμιά ουσία.

 

Υ.Γ αν υπάρχει κάπου κάτι σχετικό ας σβηστεί το θέμα και ας μπει κάποιο λινκ..

 

Ευχαριστώ!

 

Ίσως μπουν 2-3 ορολογίες σε συντομία και κανα 2-3 rules of thumb. Έχω γράψει ήδη ένα συντομο οδηγό σε γειτονικό forum και ενα πιο εκτενές ο Βαγγέλης. Γενικά υπάρχουν άπειροι οδηγοί αρκεί να έχεις όρεξη για διάβασμα. Με τη πρώτη ευκαιρία θα προσθέσω εν περιλήψει ένα σύντομο οδηγό/λεξικό.

 

Γενικά δεν καιγόμαστε τόσο πολύ. Η σημερινή συζήτηση δεν είναι ο κανόνας. Συνήθως απλά τσακωνόμαστε προσπαθώντας να αποδείξουμε ότι το δικό μας κινητό είναι το καλύτερο ψάχνοντας σημεία που υστερεί η φωτογραφία του άλλου και απαιτώντας να αλλάξουν οι κανόνες κατά τρόπο που να εξυπηρετεί αυτό το σκοπό :p

 

Υ.Γ. Προφανώς αστειεύομαι. Χαίρομαι που πλέον οι συζητήσεις έχουν πολύ λιγότερο flame και troll :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

ΜΑΘΕ ΜΠΑΛΙΤΣΑ - (Aperture/Διάφραγμα)φωτεινό διάφραγμα=ανοιχτό διάφραγμα=μικρό aperture=μικρός αριθμός δίπλα από το f.

 

Χρήστο aperture και διάφραγμα είναι το ίδιο. Όσο πιο μεγάλο τόσο το καλύτερο. Απλά επειδή είναι αντίστροφος λόγος, το f1.8 έχει μεγαλύτερο διάφραγμα από το f2.8

 

Ναι παιδιά. Γράψτε λάθος. Μεγάλο φακό (π.χ 1/2,3'') ήθελα να πω και μικρό aperture (π.χ f/1.6)

Προσωπα που βρισκονται σε κινηση μεσα σε σκοτεινο χωρο...δεν ειναι εφικτο με τα σημερινα κινητα.

Θελεις ταχυτητα γυρω στο 1/50 και πολυ ψηλο iso 6000 περιπου

Αυτό όμως θα σήμαινε και κατακόρυφη πτώση στην ποιότητα ( ;;; ), ακτός εάν ο φακός ήταν π.χ 1'' ας πούμε ;;;;;

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Προσωπα που βρισκονται σε κινηση μεσα σε σκοτεινο χωρο...δεν ειναι εφικτο με τα σημερινα κινητα.

Θελεις ταχυτητα γυρω στο 1/50 και πολυ ψηλο iso 6000 περιπου

 

Δλδ το Honor 8 που σηκώνει iso 5000 σημαίνει πως μοιράζει πόνο;

 

Κάπως έτσι το καταλαβαίνω, διόρθωσε με.

 

Ίσως μπουν 2-3 ορολογίες σε συντομία και κανα 2-3 rules of thumb. Έχω γράψει ήδη ένα συντομο οδηγό σε γειτονικό forum και ενα πιο εκτενές ο Βαγγέλης. Γενικά υπάρχουν άπειροι οδηγοί αρκεί να έχεις όρεξη για διάβασμα. Με τη πρώτη ευκαιρία θα προσθέσω εν περιλήψει ένα σύντομο οδηγό/λεξικό.

 

Γενικά δεν καιγόμαστε τόσο πολύ. Η σημερινή συζήτηση δεν είναι ο κανόνας. Συνήθως απλά τσακωνόμαστε προσπαθώντας να αποδείξουμε ότι το δικό μας κινητό είναι το καλύτερο ψάχνοντας σημεία που υστερεί η φωτογραφία του άλλου και απαιτώντας να αλλάξουν οι κανόνες κατά τρόπο που να εξυπηρετεί αυτό το σκοπό :p

 

Υ.Γ. Προφανώς αστειεύομαι. Χαίρομαι που πλέον οι συζητήσεις έχουν πολύ λιγότερο flame και troll :)

 

Σωραιος...

 

Μην αγχώνεσαι, θα τη βρούμε τη μεγαλύτερη... :p

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Rackal δες τον οδηγό του Βαγγέλη. Είναι πολύ καλός και περιεκτικός. Τα λέει απλά και κατανοητά.

 

Ανδρέα θα μπορούσες να βάλεις απλά το λινκ του ποστ του Βαγγέλη! Έκανε εξαιρετική δουλειά, κρίμα να πάει χαμένη! :-P

Επισης έκλαψα σχετικά με το τι μας απασχολεί συνήθως εδώ μέσα!!

 

Βαγγέλη περιμένουμε ακόμα το part 2! Το χεις υποσχεθεί ε;;;

Link to comment
Share on other sites

Shutter speed: Πόσο μεγάλη έκθεση κάνουμε (ή πόσο γρήγορο είναι το κλείστρο). Αν ξεπεράσει κάποιο χρόνο (πχ 1 δευτερολεπτο και πάνω) συνήθως το λέμε long exposure

ISO: Η ευαισθησία του αισθητήρα. Συνήθως μετρίεται από iso 50 μέχρι iso6400 στα κινητά. Γενικά, όσο μεγαλύτερο τόσο κατώτερη ποιότητα, το οποίο βέβαια εξαρτάται και από το πόσο σκοτεινό είναι αυτό που τραβάμε.

Stop: Καθε φορά που διπλάσιάζεται είτε ο χρόνος έκθεσης (πχ από 1/30 δευτερόλεπτα πάμε 1/15) είτε το iso (πχ από iso 400 σε iso 800), αυξάνει κατά 1 στοπ την φωτεινότητα

Noise & Noise reduction: Οι γκρι (luminance noise) και πολύχρωμες (color noise) κουκίδες. Συνήθως το συναντάμε σε υψηλότερο iso. Αφαιρείται μέσω Noise reduction χάνοντας όμως σε λεπτομέρια.

Motion Blur: Αν έχουμε αργή σχετικά έκθεση, τυχόν κινούμενα μέρη θα βγουν θολά motion blur

Camera Shake: Αν μας βγηκε "κουνημένη". Συνήθως όσο χαμηλότερο το shutter speed τόσο πιο επιρρεπές είναι.

OIS: Optical Image Stabilization. Ουσιαστικά μας βοηθάει να βγάλουμε sharp φωτογραφίες με χαμηλότερο shutter speed.

Dynamic range: Το κατά πόσο μπορεί να φωτίσει τις σκιές χωρίς να κάψει τα φωτεινά μέρη (λίγο μπακαλέ για ευκολία). Όσο μεγαλύτερο iso τόσο μικρότερ dynamic range

HDR: High Dynamic Range. Αυξάνει το dynamic range τραβώντας 3 ή και παραπάνω φωτογραφίες με διαφορετική έκθεση. Πολλές φορές όμως αλλοιώνει τους τόνους των χρωμάτων.

Aperture: Όσο πιο wide τόσο περισσότερο φως προσλαμβάνει οπότε και τόσο λιγότερο iso ή έκθεση χρειαζόμαστε. Όσο μικρότερο το νούμερο του τόσο μεγαλύτερο το aperture. Ενδεικτικά 1/3 stops: f1.4 f1.6 f1.8 f2.0 f2.2 f2.5 f2.8

Focal: Χοντρικά μπορούμε να πούμε ότι ειναι το ζουμ

Μέγεθος αισθητήρα/μέγεθος pixel: Όσο μεγαλύτερος το μέγεθος pixel τόσο καλύτερο dynamic range και λιγότερο θόρυβο έχει η φωτογραφία. Επιπλέον οι μεγαλύτεροι αισθητήρες συνήθως πετυχαίνουν ίδια φωτεινότητα με μικρότερο iso. Το μέγεθος pixel = αριθμος pixel/μέγεθος αισθητήρα.

DOF: Depth of field. Χοντρικά μπορούμε να πούμε είναι το εύρος της εικόνας που είναι in focus, που είναι sharp. Όσο πιο κοντά εστιάζουμε τόσο μικρότερο αυτό το εύρος (πχ θολώνει το background). Όσο μεγαλύτερος ο αισθητήρας, το διαφραγμα και το focal τόσο μικρότερο είναι.

Bokeh: Αν μικρύνει πολύ το DOF θα δούμε ότι οι φωτεινές πηγές στo out of focus κομμάτι (πχ background) κάνουν σαν κρυσταλλάκια ή κυκλάκια. Αυτό είναι το λεγόμενο bokeh

 

Σκέψεις και Rule of thumbs

1) Δεν εχει σημασια τι τραβανε αλλα κινητα/καμερες. Αισθητηρας από αισθητηρα διαφερει τοσο ως προς το πραγματικο iso οσο και το τελικο αποτελεσμα. Διαφορα απο φακο δεν πολυπιανω γιατι πλεον ολα τα κινητα παιζουν απο f2 μεχρι f1.8... διαφορα πενιχρη σε σχεση με τη διαφορα που κανει ο αισθητηρας.

2) Οταν τραβαμε κατι ακινητο (οπως τοπια) μπορουμε να ριξουμε την ταχυτητα μεχρι εκει που μπορει το χερι μας ώστε να μειώσουμε το iso (λιγότερος θόρυβος, καλύτερο dynamic range). Γενικα το 1/4 ειναι πολυ αργη ταχυτητα για κινητο χωρις ois οποτε πιο μακρα εκθεση θα βαλετε μονο εφοσον εχετε τριποδακι.

3) Καθε φορα που βάζετε την μισή έκθεση θα πρεπει να διπλασιαζετε το iso (πχ 1/15 και iso 200 ειναι ισοδυναμο με 1/30 και iso 400).

4) Μην βγαζετε ανθρωπους με αργη εκθεση. Τις περισσοτερες φορες το αποτελεσμα θα σας απογοητευσει αφου ενεχει κινδυνος motion blur. Ποσο μαλλον αν μιλαμε για candid shots (δηλαδη δεν εχει ποζαρει το θεμα σας και το βγαζετε σε απροσμενη στιγμη).

5) Προσοχη μην σας γινει εμμονη οι ρυθμισεις της καμερας και τεσταρετε ολη την ωρα αντι να βγαζετε πραγματικες φωτογραφιες.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να γράψω ένα σύντομο λεξικό και για πιο αναλυτικά έβαλα τον οδηγό του Βαγγέλη και έναν ακόμα.

 

Όταν ολοκληρωθεί το λεξικό (το γραψα πολυ στο ποδι) θα μπουνε στη πρώτη σελίδα ως Link

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως θα σήμαινε και κατακόρυφη πτώση στην ποιότητα ( ;;; ), ακτός εάν ο φακός ήταν π.χ 1'' ας πούμε ;;;;;

 

Δλδ το Honor 8 που σηκώνει iso 5000 σημαίνει πως μοιράζει πόνο;

 

 

Μαλλον δεν το διετυπωσα σωστα.Δεν αναφερομαι σε κινητα.

Οι ρυθμισεις που εγραψα ειναι για SLR

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...