Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λογικά θα απενεργοποιούνταν σε όλα. Μάλλον κάποιο hardware θέμα.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιει κανεις ρομ εκτός μιυι?

Με ενδιαφέρει να μαθω αν ολα λειτουργούν όπως πρεπει και αν έχει ιδια ή καλύτερη αυτονομία

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Εδώ και περίπου ένα μήνα χρησιμοποιώ την Resurrection Remix. Δεν κολλάει και γενικά τρέχει πολύ καλά.

 

Το πιο εμφανές πρόβλημα είναι ότι το led (π.χ. για τον φακό) φωτίζει πιο κίτρινο, όμως είναι πρόβλημα που έχουν όλες οι custom ROM! Επίσης μάλλον ισχύει ότι η περιστροφή της οθόνης είναι πιο ευαίσθητη από το κανονικό, εμένα δεν με ενοχλεί. Φωτογραφία δεν μπορώ να συγκρίνω, αλλά υπάρχει πλέον και η Google camera που είναι πολύ καλή.

 

Η αυτονομία μπορεί να είναι λίγο χειρότερη, αλλά πάλι δεν μπορεί να γίνει άμεση σύγκριση γιατί η stock κόβει τόσα πολλά... Πάντως δεν είναι κάτι σημαντικό.

 

Γενικά δεν έχω ουσιαστικά παράπονα και δεν γυρίζω σε MIUI, ήταν πολύ custom και περιοριστικό για τα γούστα μου!

Link to comment
Share on other sites

Ενα γρηγορο συγκριτικο stock camera vs google camera (hdr+) για το Redmi Note 4X. Πρωτα ειναι google camera και μετα η stock. Να σημειωθει οτι ειναι πολυ ευκολοτερο να βγαλεις sharp φωτογραφια σε αντιθεση με τη stock που βγαινουν ευκολα κουνημμενες.

 

Γενικα θα ελεγα οτι εχει πολυ καλυτερο λογο λεπτομεριας/θορυβου. Με ενα μικρο NR στη πρωτη και ενα τερραστιο στη δευτερη :p φτανει ιδιο θορυβο με stock αλλα με πολυ περισσοτερη λεπτομερια. Φυσικα στη δευτερη υπαρχει και εξτρας θορυβος λογω μεγαλυτερης φωτεινοτητας. Η τριτη αν εξαιρεσουμε το wb ειναι καλυτερη σε ολα με google cam.

 

 

Ποιά έκδοση google camera έχεις βάλει;

Link to comment
Share on other sites

Ποιά έκδοση google camera έχεις βάλει;

 

Ειναι το port απο google pixel. Εδώ θα βρείτε όλες τις διαθέσιμες εκδόσεις https://www.androidfilehost.com/?w=files&flid=206578 . Οριστε ενδεικτικα μερικα δειγματα google camera vs hdr+ Redmi Note 4X stock camera vs google camera (hdr+)

 

 

Οδηγίες για miui rom με root

Θα χρειαστει να είσαι σε nougat και να εχεις ξεκλειδωσει/ρουταρει τη συσκευη (για οδηγιες βλεπε πρωτο μηνυμα). Kατεβαζεις απο το Playstore το buildprop editor και προσθετεις στο τελος την σειρα persist.camera.HAL3.enabled=1 . Μετα κανεις restart και δουλευει. Αυτο που αλλαζει ειναι να ενεργοποιηθει το api2 που δινεις και δυνατοτητες manual camera στην stock.

 

Βεβαια αν το κανεις ετσι θα κρασαρει η στοκ καμερα οποτε ενεργοποιειται το hdr ή hht. Ενας φιλος βεβαια σε γειτονικο φορουμ βρηκε οτι αν φλασαρεις απο εδω http://en.miui.com/thread-551251-1-1.html το HZQ_MIUI_Camera_Mod_MIDO_170731.zip τοτε ολα δουλευουν αψογα.

 

 

Οδηγίες για miui rom χωρίς root

Θα χρειαστεί να είναι ξεκλειδωμένη η συσκευή αλλά δεν είναι ανάγκη να έχει root. Εδώ είναι ο οδηγός του φίλου Γιώργου Καγγελάρη https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/27530-Root-Unroot-custom-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-stock-Recovery/?postID=479069#post479069

 

 

Οδηγίες για lineage/aosp rom

Απλά βάζεις το apk. Δεν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι γιατί το api2 είναι ήδη ενεργοποιημένο

 

 

Εκδόσεις και διαφορές

Άλλες φαίνεται να δουλεύουν πιο αποδότικα από άποψη τελικού αποτελέσματος και άλλες πιο γρήγορα ή χωρίς crashes. Δεν έχω προλάβει να τις τεστάρω διεξοδικά ενώ την στιγμή που έγραφα συνεχώς βγαίνουν νέες εκδόσεις. Επιπλέον φαίνεται να υπάρχουν και εκδόσεις για marshmallow [/b]roms (gcam 3.2 απο nexus 5x και 6p) τις οποίες βέβαια δεν έχω δει αν δουλεύουν. Ας σχολιάσω βέβαια μερικές που δοκίμασα σε nougat.

 

Μεχρι στιγμής η έκδοση GCam_4.4.012.156195200-41155109_7.0_N5_Min φαινεται να διαχειρίζεται καλύτερα το θόρυβο από ότι του pixel αλλά είναι η πιο αργή από κλικ σε κλικ (για να δουλεύει θέλει τη πρώτη φορά που θα μπείτε θέλει να βάλετε στο on το hdr+). Από άποψη ταχύτητας, γρηγορότερη φαίνεται η GCam_4.4.012.156195200-41155109_7.0H_PIXEL_XL2_Full_v2.2 αλλά δεν κρατάει τη ρύθμιση περί hdr+ μετά απο επανεκκίνηση (το γυρίζει στο auto). Τέλος, η μέση λύση από άποψη ταχυτήτας και να κρατάει και την ρύθμιση φαίνεται να είναι η MGCB_7.0H_C2API_Min_v.1.3_60FPS_v3.

 

 

Γενικές παρατηρήσεις

Καμιά φορά φαίνεται να τεμπελιάζει και να μην νετάρει άψογα. Οπότε μην ξεχνάτε να κάνετε tap to focus πριν τραβήξετε φωτογραφία. Προσωπικά τραβάω μια φωτογραφία χωρίς tap και στα καπάκια μια δεύτερη με tap εκεί που θέλω να εστιάσω. Σε χαμηλό φωτισμό προτιμήστε να κάνετε ταπ στο πιο φωτεινό μέρος και στο φως του ήλιου προτιμήστε το σκοτεινότερο.

 

Επιπλέον, αν το αφησετε στο αυτοματο το hdr+ και τραβηξετε αμεσως φωτογραφια, ενδεχετε να μην το ενεργοποιησει. Μπορειτε βεβαια να το κουμπωσετε σε ενεργο hdr+ για να ειστε σιγουροι ;). Βέβαια σε κάποιες εκδόσεις φαίνεται να μην κρατάει τη ρύθμιση μετα από επανεκκίνηση της εφαρμογής (βλέπε περισσότερα παραπάνω στις εκδόσεις)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Σε MIUI 9 εντέλει πήγε κανείς;

 

Φλασάρισα χθες την Globe Rom Dev 7.8.17 από mi-globe.com, Dirty Flash καθώς βαριόμουν να κάνω clean install και να το ξαναστήσω.

Πολύ γρήγορο, σταθερό δεν βλέπω εμφανή bugs.

Αυτά προς το παρόν.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Οριστε μερικα δειγματα ακομα stock vs google camera (hdr+) για Redmi Note 4X. Πρωτα google και μετα stock. Προφανως ολα auto για να χει νοημα το συγκριτικο. Αυτο που βλεπω ειναι οτι σε συνθηκες φωτισμου οπου η στοκ καμερα δεν βγαζει σκοτεινα το hdr+ δινει παρα πολυ. Οταν ομως ειναι αρκετα σκοτεινα (δηλαδη η στοκ την βγαζει καπως σκοτεινη) τοτε μπορει μεν να κερδιζεις σε λεπτομερια αλλα εχεις και παρα πολυ θορυβο. Να σημειωθει οτι με τη στοκ τραβαγα παντα 2-3 και επελεξα τη καλυτερη σε αντιθεση με το google camera που τραβαγα με τη πρωτη sharp φωτογραφια.

 

35876954783_3ec928e947_c.jpgGoogle_7 by Andreas L., on Flickr

 

36290977600_1c64b11cae_c.jpgStock_7 by Andreas L., on Flickr

 

36516399082_d20a35e246_c.jpggoogle_4 by Andreas L., on Flickr

 

35850972144_aaacb4c901_c.jpgstock_4 by Andreas L., on Flickr

 

36547691241_a179856f89_c.jpgGoogle_5 by Andreas L., on Flickr

 

36547693481_691ffcc03e_c.jpgStock_5 by Andreas L., on Flickr

 

36685938575_9196cb33d0_c.jpgGoogle_6 by Andreas L., on Flickr

 

36639761026_ceb7b2f90d_c.jpgStock_6 by Andreas L., on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση...κ ξέρω ότι έχει ξαναειπωθει παλιότερα...

θελω απο Ελλαδα θηκουλα κ τζαμακι tempered για το κινητό (με την Β20)

...ποια παραγγέλνουμε ;

αυτα που λεει για note 4x ή 4 σκετο;

Edited by hs2000corolla
...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φλασάρισα χθες την Globe Rom Dev 7.8.17 από mi-globe.com, Dirty Flash καθώς βαριόμουν να κάνω clean install και να το ξαναστήσω.

Πολύ γρήγορο, σταθερό δεν βλέπω εμφανή bugs.

Αυτά προς το παρόν.

 

Mε dirty flash δεν θα υπηρχε λογος να αναφερεις bugs ετσι κι αλλιως.Πως θα ηξερες αν το bug οφειλεται στην rom η στο dirty?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οριστε μερικα δειγματα ακομα stock vs google camera (hdr+) για Redmi Note 4X. Πρωτα google και μετα stock. Προφανως ολα auto για να χει νοημα το συγκριτικο. Αυτο που βλεπω ειναι οτι σε συνθηκες φωτισμου οπου η στοκ καμερα δεν βγαζει σκοτεινα το hdr+ δινει παρα πολυ. Οταν ομως ειναι αρκετα σκοτεινα (δηλαδη η στοκ την βγαζει καπως σκοτεινη) τοτε μπορει μεν να κερδιζεις σε λεπτομερια αλλα εχεις και παρα πολυ θορυβο. Να σημειωθει οτι με τη στοκ τραβαγα παντα 2-3 και επελεξα τη καλυτερη σε αντιθεση με το google camera που τραβαγα με τη πρωτη sharp φωτογραφια.

 

 

ποια καμερα εχει το κινητο σου,sony,samsung η omnivision?

Link to comment
Share on other sites

ποια καμερα εχει το κινητο σου,sony,samsung η omnivision?

 

Samsung οπως και τα περισσοτερα global. Με omnivision απο οσο ξερω δεν δουλευει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Από MIUI 9 dev, θα μπορέσουμε να πάμε απευθείας σε MIUI 9 stable, όταν βγει ή θα πρέπει να την flashάρουμε μέσω fastboot;
Link to comment
Share on other sites

Κανένα καλό ακουστικό παίζει για το συγκεκριμένο κινητό;
Sony MDR-EX110AP

Βέβαια αν διαθέτεις περισσότερα υπάρχουν πολύ καλύτερα

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Edited by LotusEater
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα. Νέος κάτοχος του κινητού (3/32 Global από InfoQuest) και πρώτη φορά συσκευή Xiaomi. Ανοίγω την συσκευή την προηγούμενη εβδομάδα και την δούλεψα για 1-2μέρες αλλά λόγω διακοπών δεν ασχολήθηκα παραπάνω.

 

Χτες την ανοίγω ξανά και μου βγάζει ότι υπάρχει update (είχα Marshmallow) και κάνω το λάθος να κάνω την αναβάθμιση. Γίνεται η αναβάθμιση και τώρα υπάρχει ένα μικρό προβληματάκι, crashari το Play Store, βγάζει μήνυμα "Google Play Store has Stopped" χωρίς να κάνει είσοδο, πετάει το μήνυμα κατευθείαν. Δοκίμασα factory reset και reboot πολλές φορές χωρίς αποτέλεσμα.

Android Version: 7.0NRD90M

MIUI version: MIUI Global 8.5 | Stable 8.5.4.0(NCFMIED)

 

Διάβασα μερικές σελίδες πίσω αλλά δεν είδα να το έχει αναφέρει κανείς το συγκεκριμένο πρόβλημα. Έχετε καμιά ιδέα τι μπορώ να δοκιμάσω να λυθεί το συγκεκριμένο κόλλημα?

 

Κανε wipe την cache

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Για να συνεχίσουμε στο σωστό thread, φίλε mol έκανα wipe (πατημένο το volume Up μαζί με το power button) και δούλεψε για λίγο και μετά ξανά το ίδιο μήνυμα "Google Play Store has Stopped". Δοκίμασα ξανά wipe και αυτή την φορά έκανα και update Google Services αλλά μόλις τελείωσε το update ξανά το ίδιο "Google Play Store has Stopped". Το δοκίμασα και 3η φορά χωρίς update στα Google Services με το ίδιο αποτέλεσμα. Δεν νομίζω να είναι hardware πρόβλημα μιας και δούλευε πριν το χτεσινό update. Κάποια άλλη ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Κανένα καλό ακουστικό παίζει για το συγκεκριμένο κινητό;

Εγώ έχω το xiaomi mi capsule και είναι θαύμα για την κατηγορία του

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@Antretng

Αντρέα, ποια έκδοση της google camera χρησιμοποιείς, γιατί κατέβασα δυο, άλλα όταν την γυρίζω στο βίντεο, μου κρασάρει.

Είμαι με την αναβαθμισμένη έκδοση 7.

Link to comment
Share on other sites

@Antretng

Αντρέα, ποια έκδοση της google camera χρησιμοποιείς, γιατί κατέβασα δυο, άλλα όταν την γυρίζω στο βίντεο, μου κρασάρει.

Είμαι με την αναβαθμισμένη έκδοση 7.

 

Δες εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7294430#post7294430

 

Δοκιμαστηκε και σε lineage rom και παιζει εξισου καλα. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Για να συνεχίσουμε στο σωστό thread, φίλε mol έκανα wipe (πατημένο το volume Up μαζί με το power button) και δούλεψε για λίγο και μετά ξανά το ίδιο μήνυμα "Google Play Store has Stopped". Δοκίμασα ξανά wipe και αυτή την φορά έκανα και update Google Services αλλά μόλις τελείωσε το update ξανά το ίδιο "Google Play Store has Stopped". Το δοκίμασα και 3η φορά χωρίς update στα Google Services με το ίδιο αποτέλεσμα. Δεν νομίζω να είναι hardware πρόβλημα μιας και δούλευε πριν το χτεσινό update. Κάποια άλλη ιδέα?

 

Δεν έχω το κινητό μπροστά μου

ποιά έκδοση play store έχεις;

Δοκίμασε να κατεβάσεις μια από τις τελευταίες και να την κάνεις εγκατάσταση

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που ειδα μολις τωρα οταν φορτισε 100% εσβησε το λεντακι πρωτα γινοταν πρασινο,μέχρι να το βγαλω απο την πριζα.

ετσι ειναι σβηνει για να δειξει οτι φορτιστικε πληρως.και σε εμενα ετσι δουλευει.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ειναι το port απο google pixel. Το κατεβαζεις απο εδω https://www.androidfilehost.com/?fid=889764386195922284 . Αν εισαι με miui rom θα χρειαστει να εχεις ξεκλειδωσει/ρουταρει τη συσκευη. Αν εισαι ρουτ, κατεβαζεις απο το Playstore το buildprop editor και προσθετεις στο τελος την σειρα persist.camera.HAL3.enabled=1 . Μετα κανεις restart και δουλευει. Αυτο που αλλαζει ειναι να ενεργοποιηθει το api2 που δινεις και δυνατοτητες manual camera στην stock.

 

Βεβαια αν το κανεις ετσι θα κρασαρει η στοκ καμερα οποτε ενεργοποιειται το hdr ή hht. Ενας φιλος βεβαια σε γειτονικου φορουμ βρηκε οτι αν φλασαρεις απο εδω http://en.miui.com/thread-551251-1-1.html το HZQ_MIUI_Camera_Mod_MIDO_170731.zip τοτε ολα δουλευουν αψογα. Το εχω ετσι μια μερα τωρα και οντως ειναι αψογο.

Το θέμα είναι ότι όλο αυτό παίζει μόνο με την συγκεκριμένη έκδοση και επειδή έχει γίνει η αλλαγή στο build.prop?

Με την στοκ εφαρμογή της Google από το store έχεις δοκιμάσει?

Βασικά μάλλον άκυρη η ερώτηση αφού επίσημα δεν στη δίνει το store

 

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι σβηνει για να δειξει οτι φορτιστικε πληρως.και σε εμενα ετσι δουλευει.

 

Εμένα συνεχίζει να ανάβει πράσινο, ακόμα και αν το αφήσω για ώρες στην πρίζα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...