Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και σε ευρωπαικη να το βρεις, η τιμη θα ανεβει αρκετα.

 

Γιατι δεν παιρνεις το Mi5s που το βρισκεις Ελλαδα κατω απο 300; Εχει και καλυτερη καμερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

θα προτιμούσα τη μεγαλύτερη μπαταρία του Plus και όσο και αν σου φαίνεται περίεργο, θέλω και υπέρυθρες, κάτι που το μικρό δεν έχει..

 

βασικα προτιμώ να πάρω κάποιο από τα άλλα 2 που λέω παρά το 5s.

 

(οι φωτογραφίες δε με πολυενδιαφερουν, τα βασικα μόνο)

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά! Ψαχνω συσκευή για τον αδερφό μου το οποίο θα χρησιμοποιεί χωρίς σιμ, κυρίως σα ταμπλετ δηλαδή όπως κάνει τώρα με το leagoo lead 1 το οποίο παραδίδει πνεύμα. Θέλουμε :

5,5-6 ιντσες (μάλλον και Full hd)

2 τουλάχιστον ραμ(3 ακόμα καλύτερα)

8πυρηνο

Καλη σχετικά μπαταρια

Και καλή σχετικά φωτογραφια (στα επίπεδα του lenovo a806 ας πούμε).

Τιμη 120 περίπου. Αν ειναι και φθηνότερο ακόμα καλύτερα. Όλες οι προτάσεις δέκτες αρκεί να είναι αξιόπιστη η συσκευή και να μη μπλέξουμε με τελωνεία

Edited by nikos_nia86
Link to comment
Share on other sites

Τον νοιαζει περισσοτερο gaming ή καμερα;

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν δεν τον νοιαζει gaming παει εδω ωστε να χει 6αρα οθονη https://www.skroutz.gr/s/10093039/Cubot-Max-32GB.html

 

Αν τον νοιζει gaming παει εδω https://www.skroutz.gr/s/9301596/Coolpad-Torino-16GB.html

 

Αν τον νοιαζει gaming + camera παει εδω (ισως η πιο ποιοτικη επιλογη) https://www.skroutz.gr/s/9177791/Motorola-Moto-G4-Dual-16GB.html

 

Αν θελει να ειναι οσο το δυνατον πιο φτηνο παει εδω https://www.skroutz.gr/s/8864161/TP-LINK-Neffos-C5-Max-16GB.html

 

Απο εκει και περα παει ειτε σε μικροτερη συσκευη ειτε υποδεεστερο soc.

Link to comment
Share on other sites

Τον νοιαζει περισσοτερο gaming ή καμερα;

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν δεν τον νοιαζει gaming παει εδω ωστε να χει 6αρα οθονη https://www.skroutz.gr/s/10093039/Cubot-Max-32GB.html

 

Αν τον νοιζει gaming παει εδω https://www.skroutz.gr/s/9301596/Coolpad-Torino-16GB.html

 

Αν τον νοιαζει gaming + camera παει εδω (ισως η πιο ποιοτικη επιλογη) https://www.skroutz.gr/s/9177791/Motorola-Moto-G4-Dual-16GB.html

 

Αν θελει να ειναι οσο το δυνατον πιο φτηνο παει εδω https://www.skroutz.gr/s/8864161/TP-LINK-Neffos-C5-Max-16GB.html

 

Απο εκει και περα παει ειτε σε μικροτερη συσκευη ειτε υποδεεστερο soc.

Πιο πολύ καμερα θέλει. Παιχνίδια παίζει μερικά της πλακας ή κουιζ. Το cubot και το tp link τα εχω στα υποψιν. Στο cubot με χαλάει λίγο ο συνδυασμός 6" καο hd ανάλυση

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η καμερα ειναι το ακριβοτερο χαρακτηριστικο ενος κινητου.

 

Moto g4 ή honor 7 lite αν θελει καμερα. Αν και για μενα, εφοσον δεν τον νοιαζει ουτε το gaming ουτε καν να βαλει sim, γιατι δεν παιρνει μια φωτογραφικη; Μια καλη επιλογη ειναι αυτη εδω που την ειχα https://www.skroutz.gr/s/4485111/Sony-Cyber-shot-WX220.html

 

Δεν σου λεω οτι ειναι κατι φοβερο αλλα σε σχεση με ενα κινητο των 200 ευρω υπερεχει στο οτι εχει ois για video, 10x οπτικο ζουμ και πραγματικο φλας. Στα + οτι ειναι εξαιρετικα μικρη και εχει και nfc/wifi ωστε να στελνει αμεσα στο κινητο του τις φωτογραφιες.

Link to comment
Share on other sites

Ισως δεν έγινα κατανοητος. Το θέλει για multimedia χρηση. Τραγούδια, YouTube, social media και browsing κυρίως. Και να χει καλύτερη κάμερα και μπαταρία από αυτό που έχει. Το οποίο ήταν τραγικό και στους 2 τομεις. Όχι τρελά πράγματα. Μια ισορροπημένη κι αξιόπιστη συσκευή

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.

 

Τι θα προτείνατε οι γνώστες με τα εξής:

 

- Τουλάχιστον 5,5"

- Την καλύτερη δυνατή κάμερα

- Έως 250 ευρώ

- Από Ελλάδα ετοιμοπαράδοτο (άρα από Skroutz, αλλά όχι "διαθέσιμο σε 3-4-5-10 μέρες", κοιτάζω την πρώτη τιμή για διαθέσιμο)

 

Είμαι ανάμεσα σε Xiaomi Redmi Note 4 (Snapdragon), Moto G4 Plus, και Moto X Style.

 

Επίσης, ποια είναι η καλύτερη επιλογή έως 200 ευρώ σαν κάμερα;

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Θα κοίταζα τα moto πιο ζεστά από το xiaomi

 

Στάλθηκε από το SM-G610F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτεινω το Moto g4 plus οπως σου ειπα και σε pm. Εχει 210 ευρω και η καμερα του ειναι απο τα καλυτερα της mid range κατηγοριας. Εχει μεγαλο μεγεθος pixel, phase detection, laser focus και manual mode (αν και δεν εχει δυνατοτητα για long exposure μιας και δεν παει κατω απο 1/6). Τα 2 gb Ram δεν θα με ανησυχουσαν τοσο γιατι μιλαμε για stock android.

 

Το x style στα 240 εχει και αυτο εξαιρετικη καμερα αλλα δεν διαθετει ουτε manual ρυθμισεις ουτε laser focus. Επιπλεον λογω του 808 και της 5.7 οθονης η αυτονομια ειναι δυστυχως αρκετα μικρη (αυτο φρεναρε εμενα απο αγορα). Απο την αλλη αν εισαι βαρυς χρηστης θα επωφεληθεις του καλυτερου soc (αν και σε αρκετα κινητα ο 808 οταν τον ζοριζεις εχει throttling αλλα και παλι ειναι καλυτερος του 617). Ειδικα αν κυνηγας τις μεγαλες οθονες τοτε τα 30 ευρω εξτρα σιγουρα αξιζουν για 5.7 εναντι 5.5 ιντσων αρκει να μην σε πειραζει που παντρευεσαι μικρη αυτονομια.

 

Το note 4x δεν εχει ασχημη καμερα (οπως εχεις δει και σε δειγματα μου) αλλα ειναι πιο κοντα σε j7 2016 ή p9 lite παρα σε αυτα τα δυο. Το note 4x θα το παιρνες αν ηθελες κατι πιο ολοκληρωμενο/ισορροπημενο.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες... Το σκεπτικό μου είναι το εξής:

 

1. Moto X Style. 808/3000mah (σαν το V10 μου, not bad). Οθονάρα. Ηχεία μπροστά. Το έχει ένας θείος μου, θα το δοκιμάσω για βραδινές.

2. Xiaomi 4X. Μέτρια κάμερα, καλή τιμούλα στα ~200, μπαταρία, οθόνη ικανοποιητικά για "ενδιάμεσο τηλέφωνο" μεταξύ ναυαρχίδων.

3. Moto G4 Plus. Μετριότατο spec sheet με μόνα καλούδια τα autofocus της κάμερας.

 

Περισσότερο με ενδιαφέρει να σ πω την αλήθεια το dynamic range τους, παρά τα υπόλοιπα.

 

Ως εκ τούτου, έχω την αίσθηση πως το Moto X έχει περισσότερες πιθανότητες λόγω hardware (κάμερας και SoC) να ανταπεξέρχεται σωστότερα.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εχει μικροτερο μεγεθος pixel το x style απο το g4 plus οποτε δεν νομιζω να χει καλυτερο dynamic range. Παρολα αυτα ειναι καλη επιλογη αλλα δυστυχως εχει πολυ μικρη αυτονομια. (οποτε βαλε και αυτο στη ζυγαρια). Και μην υποτιμας το Manual mode... πολλες φορες θα ειναι η διαφορα μεταξυ μιας επιτυχημενης απο αποτυχημενης φωτογραφιας.

 

Σε stock android δεν θα με προβληματιζαν τοσο τα specs εκτος και αν εισαι βαρυς χρηστης (πχ παιζεις παιχνιδια).

 

Στο Note 4X βαλε και ποιοτητα κατασκευης που ειναι αλουμινενια η πλατη και τονισε οτι η μπαταρια ειναι εντυπωσιακη (9-10 ωρες sot).

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Το manual το θεωρώ απλώς ένα μέσον να τραβήξεις μια καλύτερη φωτογραφία από ότι με auto. Αν auto είναι ικανοποιητική μπορείς να την απογειώσεις με manual. Αν το auto βγάζει μάπα, νομίζω δεν τη σώζει το manual, δλδ.

 

Μου διέφυγε το μεγαλύτερο μέγεθος pixels του G4 Plus. Οπότε εχεις ένα point.

 

Είδα μερικές βραδινές του X Style, είδα και ενα δυο ηλιοβασιλέματα. Ικανοποιητικές και οι δυο.

 

Δεν ξέρω, με σταματάει που για 40 ευρώ το X Style είναι upper-mid-range με πιο ελκυστικά χαρακτηριστικά κατ' εμέ, ενώ το G4 Plus είναι λίγο υπερτιμημένο budget phone με "καλή καμερούλα". Κάπως έτσι τα έχω στο μυαλό μου.

 

Το 4X όντως είναι η μέση λύση, που κάνει τα πάντα ικανοποιητικά καλά, ενώ στην κάμερα χάνει και από τα άλλα δυο. Επίσης σκέφτομαι πως αν είναι να πάω στο Xiaomi, πάω και στο Xiaomi Mi Max που χαλβαδιάζω και έχει οθονάρα που λαχταράω, χωρίς να με νοιάζει η κάμερα.

 

Δυσκολεύομαι. -_-

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Πολυς κοσμος μπερδευει το manual mode με το long exposure. Αν θελησεις να βγαλεις κατι με κινηση ανεβαζεις shutter speed... αν βγαλεις κατι ακινητο μειωνεις shutter speed... αν θες να κανεις focus κατι συγκεκριμενο και σου εστιαζει αλλου παλι με manual mode παιζεις. Για μενα ειναι σημαντικο να υπαρχει... πχ αν βγαζεις παιδακια ή κατοικιδια που τρεχουν τοτε θες μεγαλυτερο shutter speed ;) Επιπλεον οτι reviews εχω διαβασει μιλανε για απιστευτα γρηγορα νεταρισματα. Δεν ειναι λιγο... πολλες φορες "χανεις" τη στιγμη απο αργο νεταρισμα της καμερας.

 

Για μενα αν μπορεις να ζησεις με μικρη μπαταρια, ελλειψη manual mode και laser focus πας στο x style. Αν οχι πας στο moto g4 οπου γλυτωνεις και λιγα χρηματα. Αν παλι εισαι βαρυς χρηστης και παιζεις παιχνιδια ή βαριες εφαρμογες τοτε το moto g4 το ξεχνας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις δίκιο για την κοινή γνώμη και την σύγχηση manual-long exposure.

 

Παρ' όλα αυτά, πάντα θα καδράρω και θα παίξω για 5-10 δευτερόλεπτα με κάτι που φωτογραφίζω, οπότε σπάνια βγάζω κάτι γρήγορο και θέλω ακαριαίο focus+shutter speed.

 

Και τα "γρήγορά" μου, fast moving θέματα δλδ που τα φωτογράφιζα με S7+manual δεν έβγαιναν όπως τα περίμενα, οπότε απλά πλέον αν χρειάζομαι κάτι τέτοιο κρατάω την mirrorless κοντά, γιατί αν δεν μπορούσε το S7 δεν θα μπορέσει κανένα. :P

 

Στο κινητό με ενδιαφέρει να μπορώ να ρίξω το ISO για τα βραδινά και να έχω όσο το δυνατόν μεγαλύτερο χεράτο shutter speed όταν το κάνω αυτό. 1/6 sec στα Nexus ήταν υπεραρκετό. Δεν θα κάνω ποτέ long exposures με κινητό, καθώς τρίποδο δεν με βολεύει στις casual βόλτες μου.

 

Οπότε περισσότερο με νοιάζει να έχει ένα ικανοποιητικό auto η κάμερα και με κάποια άλλη εφαρμογή να μπορώ να πειράζω ISO/shutter speed (όπως και όσο πάνε, δεν με νοιάζει, για χεράτες χωρίς OIS συζητάμε έτσι κι αλλιώς).

 

Σημαντικό το γρήγορο νετάρισμα, λοιπόν, αλλά όχι dealmaker ή breaker.

 

Αυτά φωτογραφικά.

 

Τώρα, λειτουργικά και spec-wise, θα προτιμούσα 3gb RAM όπως και να 'χει. Skype, Chrome, FΒ ως επί τω πλείστον, αλλά είναι όλα βαριά, και στην εναλλαγή τους τρώω εκνευριστικά πολύ χρονο με 2gb.

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπα και παραπανω, αν δεν ειναι deal breaker για σενα η μικρη αυτονομια τοτε το x style ειναι εξαιρετικο. Βεβαια δεν εχω ιδεα αν μπορεις να παιξεις με το shutter εστω με 3rd party camera app, οποτε ψαξτο λιγο. Ισως ρωτωντας στο thread του x style.

 

Παντως οποιο και απο τα 2 να παρεις ειναι πολυ καλα. Εφοσον εισαι νυχτερινος καμερακιας θα τα εκτιμησεις τα moto περισσοτερο απο το xiaomi. ;)

 

Οσον αφορα το s7, αν του χες κουμπωσει ενα υψηλο shutter speed μια χαρα θα βγαιναν. Απλα τα κινητα με ois κυνηγανε χαμηλο shutter speed οποτε στο auto αν δεν ειναι στον ηλιο δεν βγαζεις κινουμενα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

3310 (2017), Lumia xxx, iPhone 3GS.

Τρελή επιλογή αποτοξίνωσης στα 60 €.

Κατι σαν back to basics για λιγο καιρό.

Μόνo για μουσική, σερφιγκ λίγο και κάμερα τα στοιχειώδη.

(Καμμία χρήση "social").

Μας ενδιαφερει η αυτονομία να βγάζει μερα.

Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Αυτονομια ΟΚ μια μερα γεματη.

Και το iphone εχει φαση.

Μαλλον παμε σε 4/4s//5 αν μπορουν να μεινoυν σε ios 6.

Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους εχει καποιος αποψη για το huawei p10 lite. Επισημα coamote και γερμανος απο οπου εχω επιδοτηση το εχουν στα site τους στα 329€. Αε skroutz ειναι στα 290 αρα μικρη διαφορα. Επισης αε συγκριση με τον μεγαλο αδελφο p10 στα 639 δεν βλεπω τις τερατιες διαφορες που δικαιολογουν την τιμη. Παρακατω η συγκριση στο gsm arena αν και η εκδοση σε εμας ειναι με τα 3g ram

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8598&idPhone2=8514

Link to comment
Share on other sites

παρε το 4ς αν θες τα βασικα και δε καιγεσαι για τα νεα.εξακολουθει να ναι το κοσμημα κινητο της απλ.απλα οχι σε 8 γιγα
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Αυτονομια ΟΚ μια μερα γεματη.

Και το iphone εχει φαση.

Μαλλον παμε σε 4/4s//5 αν μπορουν να μεινoυν σε ios 6.

 

Παρε κανα αιφον σε αγγελια,εβλεπα με 40€ 4s απλα ειχαν σπασμενη οθονη.Αμα θες 4s να μην εχει ios 9.3.5, αλλα μεχρι 9.3.3(ωστε να κανεις jailbreak και να κατεβει στην 6.1.3).Αλλιως ευχησου να βρεις με ios 7-7.1 οπου εκει το κανεις ενα jb και το κρατας εκει.Πυραυλακι ειναι με την 7.1.2 το 4s.Σκεφτομαι να ψαξω κανενα εστω με σπασμενη οθονη και αμα ειναι να τη αλλαξω.Οσο για τα 8GB,δεν βαζω fb και Youtube μεσα οποτε θα εχω χωρο.Για 5αρι θα ειναι με iOS 10,απ οτι βλεπω σε αγγελιες και παιζουν γυρω στα 120-130€.Εχω 5s οποτε θα στο προτεινα 4s/5 αρκει να ειναι 7 ή εστω στην 8 το πρωτο.Αν εισαι τυχερος βρισκεις εκδοση που εχει δυνατοτητα jb και το πας στο 6.

Για 5αρι μεχρι την 9 θα στο προτεινα.

Αλλα ολα ειναι στην 10 η οποια εχει καψει το 5αρι.Τελευταια θα ειναι η 10.3.1 εκτος αμα η Apple του δωσει παραταση και δωσει 10.3.2 η οποια εχει εως τωρα 4 Beta Version.Για μενα iPhone αμα θες τετοια ελαφρια χρηση.Προτεινω 5αρι απο μενα εστω και με την 10.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αποψεις απειρες. Δεν μας λες καλυτερα τις προτεραιοτητες σου; Βεβαια επειδη εχεις επιδοτηση ειμαστε περιορισμενοι στη cosmote, σωστα;
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την κατατοπιστικοτατη απαντηση.

Θελω να εχω ios 6 για να συχρονιζει με ΡΒ 10.5.6, itunes 10.6.

Οποτε 4s 16 GB και για λογους κοστους οπως καταλαβα.

FB δεν, αλλα YT βλεπω.

Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...