Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Έχω παραγγείλει 2 συσκευές από Κίνα και η κατάστασή τους είναι:

1η συσκευή

Number: RF414999092SG

Package Status: In Transit

Destination Country: Greece

2016-09-05 15:41 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2016-09-05 12:49 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2016-08-31 14:07 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

Origin Country: Singapore

2016-09-04 14:22 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2016-08-31 14:07 Despatched to overseas (Country code: GR)

2016-08-29 14:07 Received from Customer

======================================

Powered by http://www.17track.net

 

και

2η συσκευή

Number: RF414997105SG

Package Status: In Transit

Destination Country: Greece

2016-08-31 14:09 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

Origin Country: Singapore

2016-09-04 14:26 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2016-08-31 14:09 Despatched to overseas (Country code: GR)

2016-08-29 14:09 Received from Customer

======================================

Powered by http://www.17track.net

 

Η ερώτησή μου είναι: πότε παραλαμβάνω και... τί συμβαίνει με τη δεύτερή μου συσκευή; Γιατί δεν έχουν και οι 2 τα ίδια χαρακτηριστικά αφού ξεκίνησαν ταυτόχρονα από Κίνα; Υπάρχει θέμα ή έχει ξανασυμβεί;

Ευχαριστώ

 

2. Είναι δυνατόν να παραλαβει κάποιος πριν από εμένα, ενώ η δική μου αποστολή προηγήθηκε;

 

Ναι. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που ευθύνονται γι αυτό, αλλά όσο είμαστε μέσα στο χρόνο παράδοσης που αναφέρει ο πωλητής, δε πρέπει να μας ενδιαφέρει το πότε και το γιατί παρέλαβε κάποιος άλλος.

 

Μπορεί να είναι λίγο παλιός ο οδηγός αλλά τα πράγματα που λέει ισχύουν. Αν είναι από τις πρώτες σου αγορές, διάβασε και τον οδηγό όταν έχεις χρόνο να δεις τι γίνεται πάνω κάτω.

 

Ναι μπορεί να έρθει λίγο πιο μετά εξαιτίας διαφόρων παράγοντων. Σε καμιά βδομάδα πιθανώς να παραλάβεις.

See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους, θέλω να ρωτήσω το εξής έχω παραγγείλει με NL Post, είναι φυσιολογικό να μην βλέπω καμία κίνηση 12 μέρες? Συνήθως θυμάμαι 5-6 μέρες και μετά έβλεπα κάποια κίνηση. RS609869078NL
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, θέλω να ρωτήσω το εξής έχω παραγγείλει με NL Post, είναι φυσιολογικό να μην βλέπω καμία κίνηση 12 μέρες? Συνήθως θυμάμαι 5-6 μέρες και μετά έβλεπα κάποια κίνηση. RS609869078NL

 

Όχι δεν είναι φυσιολογικό καθόλου από ποιο κατάστημα παρήγγειλες?

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω τι σημαίνουν όλα αυτά (μεταφρασμένα ή μη, παραμένουν... κινέζικα!), αλλά μοιάζουν πάρα πολύ με αυτά που έχω δει σε αντίστοιχες παραγγελίες δικές μου, οπότε *υποθέτω* ότι είναι εντάξει!

 

 

Και μιλώντας για κινέζικο tracking, σε πρόσφατη δική μου παραγγελία (ελπίζω ότι είναι καθ' οδόν...) το sky56 μου γράφει (είναι και η τελευταία εγγραφή):

 

Μάλλον το μεταφράζει το ίδιο από τα κινέζικα (μου το έβγαλε ακριβώς όπως φαίνεται παραπάνω). Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι... τους τη βγήκε από αριστερά...! :p

 

Ειναι 14 μέρες και εμένα μου φαίνεται να πηγαίνει μπρος-πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, θέλω να ρωτήσω το εξής έχω παραγγείλει με NL Post, είναι φυσιολογικό να μην βλέπω καμία κίνηση 12 μέρες? Συνήθως θυμάμαι 5-6 μέρες και μετά έβλεπα κάποια κίνηση. RS609869078NL

Χμ.. θα συμφωνίσω οτι δεν είναι και το πιο φυσιολογικό. Σκέψου για refund. Μην κάνεις dispute αμέσως όμως. Δες άμα βγάζεις άκρη με το μαγαζί και αν όχι, μόνο τότε. Όπως είπε και έναν συμφορουμίτης, είμαστε πιστεύω κοντά στο όριο του ban από μαγαζιά εξαιτίας των refund χωρίς λόγο. Η δικιά σου περίπτωση δεν είναι χωρίς λόγο, οπότε προχωράς σε dispute άμα ο κινέζος το παίζει... κινέζος (γκουχου γκουχου, patience, patience γκουχου γκουχου) :p

See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι φυσιολογικό καθόλου από ποιο κατάστημα παρήγγειλες?

Από το aliexpress.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χμ.. θα συμφωνίσω οτι δεν είναι και το πιο φυσιολογικό. Σκέψου για refund. Μην κάνεις dispute αμέσως όμως. Δες άμα βγάζεις άκρη με το μαγαζί και αν όχι, μόνο τότε. Όπως είπε και έναν συμφορουμίτης, είμαστε πιστεύω κοντά στο όριο του ban από μαγαζιά εξαιτίας των refund χωρίς λόγο. Η δικιά σου περίπτωση δεν είναι χωρίς λόγο, οπότε προχωράς σε dispute άμα ο κινέζος το παίζει... κινέζος (γκουχου γκουχου, patience, patience γκουχου γκουχου) :p

Μα το περίεργο είναι πως και το κατάστημα και ο Κινέζος είναι απο wait σε wait a few more days.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 14 μέρες και εμένα μου φαίνεται να πηγαίνει μπρος-πίσω.

Όντως, τώρα που το λες, κάποια από τα βήματα φαίνονται να επαναλαμβάνονται - και μάλιστα για μέρες!

Φαίνεται πάντως όλον αυτόν τον καιρό (που δεν είναι λίγος..) δεν είχε ακόμα φύγει από Κίνα(!)

Link to comment
Share on other sites

Από το aliexpress.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μα το περίεργο είναι πως και το κατάστημα και ο Κινέζος είναι απο wait σε wait a few more days.

No more days απάντα του :p

AliExpress, μακάρι να βρείς λύση.

Απ'ότι ξέρω υπάρχει ένα κουμπί που μόνο αν το πατήσεις παίρνει τα λεφτά του ο κινέζος (μην το πατήσεις ακόμα μέχρι να βρείς λύση)

Αρα έχεις AliExpress buyer protection και PayPal (φαντάζομαι πλήρωσες με PayPal)

Πιστεύω θα βγάλεις άκρη! Έχεις και εμάς εδώ στο forum ;)

Edited by edemfinaki
See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

No more days απάντα του :p

AliExpress, μακάρι να βρείς λύση.

Απ'ότι ξέρω υπάρχει ένα κουμπί που μόνο αν το πατήσεις παίρνει τα λεφτά του ο κινέζος (μην το πατήσεις ακόμα μέχρι να βρείς λύση)

Αρα έχεις AliExpress buyer protection και PayPal (φαντάζομαι πλήρωσες με PayPal)

Πιστεύω θα βγάλεις άκρη! Έχεις και εμάς εδώ στο forum ;)

 

Το Aliexpress δεν συνδυαζεται με paypal.

Με αλλα λογια, ειναι απευθειας χρεωση της καρτας του.

Φυσικα, μια χαρα σε αποζημιωνει για θεματα που προκυπτουν, πολλες φορες πιο αμεσα κι αποτελεσματικα απο το paypal.

Προχωρα σε dispute...

Link to comment
Share on other sites

Αν παρατηρησετε τα μηνυμα των δυο παραγγελιων θα δειτε τα εξης:

Αναλογα με την ωρα που θα φτασουν στις εγκαταστασεις τους εχουν την ιδια ακριβος χρονικη εξελιξη .

1ο σταδιο Αφιξη στην μεταφορικη

Εως περασμα απο τελωνειο.

14 days, 17 hours, 50 minutes

Το ιδιο και σε δυο δικες μου παραγγελιες με nl unragister

Kαι τα ενδιαμεσα σταδια εχουν την ιδια ακριβος χρονικη εξελιξη.

Αρα ειναι μουφα η παρακολουθηση unragister απο NL post μεσο sky.Απλα να εχεις την ψευδεστηση οτι παρακολουθεις εξελιξη tr n. κι θα κανει ΠΑΝΤΑ 14 days, 17 hours, 50 minutes

 

Τα tracking number αυτά τις everbuying πρέπει να είναι μούφα. Γενικά το κατάστημα είναι άσε... καλύτερα κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου εμπειρία από το Everbuying.

Βάζω στην αναζήτηση το "NILLKIN Flip Case Redmi Note 3", βλέποντας στην λίστα βρίσκω το χρυσαφί στα $6.39 και προχωράω στην αγορά! Λίγο μετά είπα να δω την κατάστασή της και παρατηρώ στην εικόνα πως η θέση της κάμερας είναι στην γωνία!!!

Κατάλαβα πως πήρα την θήκη για το XIAOMI Redmi 3!!! Λάθος μου, αλλά ...:

- Δεν έχουν πουθενά την επιλογή να επικοινωνήσεις με τον πωλητή για να ακυρώσεις την παραγγελιά.

- Ο μόνος τρόπος είναι να γράψεις στο Support του. Δημιούργησα ΑΜΕΣΩΣ ένα Ticket με το συμβάν.

Όμως τα πράγματα πήγαν έτσι (ώρα Ελλάδος):

Αγορά: 3 September 2016 at 14:08

Το Ticket μου(T1xxxxxxxxx): 3 September 2016 at 14:40

Αποστολή: 3 September 2016 at 17:59 (ώρα Κίνας 22:59)

Απάντηση από Support: 4 September 2016 at 04:26 (ώρα Κίνας 09:26)

 

Δηλαδή, την παραγγελία ΑΠΛΑ (έτσι πιστεύω) μάρκαραν ως απεσταλμένη και από Support μου είπαν πως :

"We sincerely apologize for any inconvenience. We have shipped your order out" :confused:

 

Δεν κατάφερα να ακυρώσω την παραγγελία, ούτε τα χρήματα πήρα πίσω. Ευτυχώς δεν πήρα κάτι ακριβό!

Επίσης χρησιμοποιούν τα λανθασμένα Tracking Number με τον τρόπο που ανέφερε ο pow.

 

Συμπέρασμα.

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ Everbuying!

Link to comment
Share on other sites

For more information please call our information line at 800 177 889 για ενα δέμα που περιμένω ενα fpv σύστημα RR508941153CZ τι παίζει;

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

For more information please call our information line at 800 177 889 για ενα δέμα που περιμένω ενα fpv σύστημα RR508941153CZ τι παίζει;

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Που βλεπεις προβλημα εσυ?Σημερα εφυγε για ελλαδα και περιμενεις αφιξη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση, σημερα το nl post μου εβγαλε αυτο, σημαινει οτι εφτασε ελλαδα ή ολλανδια? Το ρωταω γιατι μου φαίνεται οτι πολύ γρήγορα έφτασε

06-09-2016 17:12 The item has arrived in the country of destination GREECE

05-09-2016 07:54 The item is on transport to the country of destination

04-09-2016 16:03 The item is at the PostNL sorting center

02-09-2016 03:27 The item is pre-advised

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Συμπέρασμα.

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ Everbuying!

Ούτε εγώ παραγγέλνω από δαύτους.

Ωστόσο κάποιος θα μπορούσε να ισχυρισθεί ότι έχεις βγάλει εσφαλμένο συμπέρασμα, και ότι απλά το κατάστημα είναι ταχύτατο στις παραγγελίες του.

 

----- προσθήκη μηνύματος 58 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια μια ερωτηση, σημερα το nl post μου εβγαλε αυτο, σημαινει οτι εφτασε ελλαδα ή ολλανδια? Το ρωταω γιατι μου φαίνεται οτι πολύ γρήγορα έφτασε

06-09-2016 17:12 The item has arrived in the country of destination GREECE

05-09-2016 07:54 The item is on transport to the country of destination

04-09-2016 16:03 The item is at the PostNL sorting center

02-09-2016 03:27 The item is pre-advised

Έφτασε, καλή παραλαβή.

Link to comment
Share on other sites

Που βλεπεις προβλημα εσυ?Σημερα εφυγε για ελλαδα και περιμενεις αφιξη.

στο καλέστε στο παραπάνω αριθμό,πρώτη φορά το είδα και εχω κάνει πανω απο 250 παραγγελίες

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

No more days απάντα του :p

AliExpress, μακάρι να βρείς λύση.

Απ'ότι ξέρω υπάρχει ένα κουμπί που μόνο αν το πατήσεις παίρνει τα λεφτά του ο κινέζος (μην το πατήσεις ακόμα μέχρι να βρείς λύση)

Αρα έχεις AliExpress buyer protection και PayPal (φαντάζομαι πλήρωσες με PayPal)

Πιστεύω θα βγάλεις άκρη! Έχεις και εμάς εδώ στο forum ;)

 

Τελικά μίλησα με το κινέζο και μου είπε πως ακομα είναι στη Κίνα η παραγγελία (agent warehouse).Κατευθείαν ενημέρωσα το Ali και μου είπε περίμενε μέχρι παρασκευή ,αν πάλι έχω τα ίδια άνοιξε dispute.Τους έδειξα και το screenshot με τα μηνύματα οπότε τώρα μένει να περιμένω :mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μίλησα με το κινέζο και μου είπε πως ακομα είναι στη Κίνα η παραγγελία (agent warehouse).Κατευθείαν ενημέρωσα το Ali και μου είπε περίμενε μέχρι παρασκευή ,αν πάλι έχω τα ίδια άνοιξε dispute.Τους έδειξα και το screenshot με τα μηνύματα οπότε τώρα μένει να περιμένω :mad::mad::mad:

Ε ωραία τότε!

Έχω κάνει πολύ λίγες παραγγελίες από AliExpress αλλά τελικά μπράβο τους!

Τελικά απ'ότι φένεται όλα θα πάνε καλά.

See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από geekbuying 25/8 και σήμερα έκλεισε από κ.δ αεροδρομίου και ελπίζω να παραλάβω αύριο.Νομίζω οι χρόνοι είναι εξαιρετικοί.
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από geekbuying 25/8 και σήμερα έκλεισε από κ.δ αεροδρομίου και ελπίζω να παραλάβω αύριο.Νομίζω οι χρόνοι είναι εξαιρετικοί.

Ναι. 2 βδομάδες είναι καλά.

See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Παρείγγειλα το mi5 πριν 6 μέρες από vickmall μέσω sgpost.Χτές το πρωί που έβαλα το tracking number,μου έβγαλε το κλείσιμο απο κ.δ αεροδρομίου(Αθήνας)Μένω Καρδίτσα.Πότε να περιμένω να παραλάβω;;Ευχαριστώ <3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Παρείγγειλα το mi5 πριν 6 μέρες από vickmall μέσω sgpost.Χτές το πρωί που έβαλα το tracking number,μου έβγαλε το κλείσιμο απο κ.δ αεροδρομίου(Αθήνας)Μένω Καρδίτσα.Πότε να περιμένω να παραλάβω;;Ευχαριστώ <3

Δευτέρα κατά πάσα πιθανότητα.

See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Παρείγγειλα το mi5 πριν 6 μέρες από vickmall μέσω sgpost.Χτές το πρωί που έβαλα το tracking number,μου έβγαλε το κλείσιμο απο κ.δ αεροδρομίου(Αθήνας)Μένω Καρδίτσα.Πότε να περιμένω να παραλάβω;;Ευχαριστώ <3

 

Μπορεί και Παρασκευή.

Link to comment
Share on other sites

RS916507293CH (Swiss Post)

Τι παιζει εδω; Εχει κολλησει εδω και μερες η παραγγελια μου εδω!

2016-09-02 17:27 Asendia Hong Kong, The consignment has left the origin border point

 

2016-09-02 17:27Asendia Hong Kong, Arrival at origin border point

 

2016-09-02 17:27 Asendia Hong Kong, Mailed

Link to comment
Share on other sites

RS586107835NL

 

Destination Country - Tracking Consuming: 1459 ms

2016-08-27 15:11 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

 

Origin Country - Tracking Consuming: 18129 ms

2016-08-27 19:57 The item is on transport to the country of destination

2016-08-27 15:11 The item is at the PostNL sorting center

2016-08-22 04:25 The item is pre-advised

 

1η φορα μου κολλαει τοσο... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...