Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν. Το Spotify κατ αρχας, αν δε το πληρώσεις σου δινει με μερικες διαφημισεις,πρόσβαση σε απεριόριστη μουσική την οποία ομως κανει stream εκείνη την ωρα που την ακους online. Που σημαίνει ότι χρησιμοποιεί είτε τη σύνδεση Wifi η τα megabytes που έχεις σαν πακέτο στη καρτα σου, αναλογα πως εχεις συνδεθεί εκείνη την ωρα στο διαδικτυο.

Εαν τωρα πληρώσεις και γίνεις premium μελος, οπως εκανες μέσω cosmote, γινεται ακριβώς το ιδιο χωρις διαφημίσεις, αλλα και με τη δυνατότητα να αποθηκεύσεις τραγούδια στη συσκευή σου για να τα ακους χωρις συνδεση οταν δεν έχεις internet συνδεση η δε θες να τελειωσουν τα megabytes σου. Τα αποθηκεύεις λοιπόν οσα θες οταν εισαι σε wifi πχ, και μενουν στη συσκευή σου για να τα ακούσεις οποιαδήποτε στιγμή όταν δεν εχεις σύνδεση. Μονο μεσω της εφαρμογής βέβαια.

Τωρα σαν εξτρα δωρο η cosmote στο φοιτητικό τουλάχιστον που έχω και γω, δίνει καποια megabytes αποκλειστικά για streaming απο το spotify καθε μηνα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μπαινω στην εφαρμογή του whats up.και εκει στο προγραμμα του spotify που μπορω να ενεργοποιησω μου λεει δωρεαν streaming, τι εννοει με αυτο;https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160402/afd4d1f22ae98e1196498f817bced9c6.jpg

Edited by toutsos12
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου το εχουν κοψει εδω και 4 χρονια που ελειξα απο φοιτητης (ελπιζω να μην ελεγχουν το φορουμ). Μια ανανεωση των 10€/μηνα και μου δίνουν 600mb για την ανανεωση + 600mb καθε 1η του μηνος και με τα 7€ βαζω τα 1200' και 1200sms προς ολα τα δίκτυα. Συνολο εχουμε 1.2gb + 1200' + 1200 sms προς ολους με 10€.

 

 

 

Κομπλε εισαι.Περιμενω και γω να γινω φοιτητης να παρω 2-3 φοιτητικα νουμερα να εχω.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο καιρό (περίπου ένα μήνα και κάτι) μου είχε έρθει μήνυμα από το 1314 πως η σύνδεσή μου θα λήξει. Μου είχε δώσει προθεσμία 30 ημέρες να ανανεώσω τον χρόνο ομιλίας μου ώστε να ενεργοποιηθεί. Τώρα που έχει περάσει η προθεσμία, εάν ανανεώσω τον χρόνο ομιλίας θα ενεργοποιηθεί η σύνδεση ή θα πρέπει να κάνω περαιτέρω ενέργεια/ες, κι αν χρειάζεται ποιά/ες είναι αυτή/ές; Edited by keba
Link to comment
Share on other sites

Με το πακέτο των 5€ σου δίνει η Cosmote 500ΜΒ για να ακούς μουσική μέσω του 3G/4G δικτύου της + 80ΜΒ για internet.

Tα 500ΜΒ είναι μόνο για streaming.

 

Ο δωρεάν μήνας νομίζω ότι δεν έχει δωρεάν δεδομένα για streaming, οπότε τα δεδομένα που θα χρησιμοποιήσεις θα αφαιρεθούν από το πακέτο internet που έχεις (από τα 600+600 της ανανέωσης δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites

Με το πακέτο των 5€ σου δίνει η Cosmote 500ΜΒ για να ακούς μουσική μέσω του 3G/4G δικτύου της + 80ΜΒ για internet.

Tα 500ΜΒ είναι μόνο για streaming.

 

Ο δωρεάν μήνας νομίζω ότι δεν έχει δωρεάν δεδομένα για streaming, οπότε τα δεδομένα που θα χρησιμοποιήσεις θα αφαιρεθούν από το πακέτο internet που έχεις (από τα 600+600 της ανανέωσης δηλαδή).

Σε ευχαριστώ για την απάντησή αλλα που το γραφει αυτο;

Το μονο που βρίσκω ειναι αυτο που παρέθεσα στην φωτογραφία..

Το εχω ξανα ακουσει απλα λεω μηπως άλλαξε κατι προς το καλυτερο.. Επίσης βλέποντάς πτι γνωριζεις τα 500 mb για ποσό φτανουν;

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ τις προϋποθέσεις.

Παλιά με 5€ είχες απεριόριστο streaming. Μπορούσες να το έχεις να δουλεύεις συνέχεια στο 3G και να μη σε χρεώνει δεδομένα. Πριν κάνα εξάμηνο περιορίσανε τα δωρεάν στα 500ΜΒ.

 

Εγώ συνήθως δεν τα καταναλώνω, γιατί αποθηκεύω λίστες/κομμάτια μέσω wifi στο κινητό.

Ανάλογα τη χρήση που θα κάνεις, μπορεί τα 500 να φύγουν και σε μία μέρα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την προθεσμία των 30 ημερών ακολουθεί μια περίοδος χάριτος 5 ημερών στην οποία αν ανανεώσεις μπορεις να έχεις τον αριθμό σου ξανά για άλλες 365 +35 ημέρες.

Αν όμως έχεις αποσυνδεθεί από το δίκτυο , δηλαδή δεν πιάνει πια σήμα το κινητό σου , δεν μπορεις πλέον να ανανεώσεις.

Μπορεις να πάρεις την εξυπηρέτηση πελατών και να ζητήσεις τον αριθμό σου ξανά. Αυτό είναι δικαιωμα σου για τους επόμενους 6 μήνες.

Θα σε κατευθήνουν αν τυχόν πρέπει να πας σε κατάστημα αλλά νομίζω πως δεν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Στο cosmote.gr λέει άλλα:

 

"Θέλεις απεριόριστη μουσική όπου και αν βρίσκεσαι και σε όλες τις συσκευές σου; Ενεργοποίησε το Spotify Premium! Εντελώς δωρεάν τον 1ο μήνα, στη συνέχεια μόνο με 5€/μήνα με δωρεάν 500ΜΒ αποκλειστικά για music streaming και με επιπλέον δώρο 80 ΜΒ Internet για να σερφάρεις"

 

 

 

Μιλάει καθαρά για 500mb για streaming απο το κινητό. Το απεριόριστο ίσχυε παλιότερα, αλλα δυστυχώς άλλαξε.

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ τις προϋποθέσεις.

Παλιά με 5€ είχες απεριόριστο streaming. Μπορούσες να το έχεις να δουλεύεις συνέχεια στο 3G και να μη σε χρεώνει δεδομένα. Πριν κάνα εξάμηνο περιορίσανε τα δωρεάν στα 500ΜΒ.

 

Εγώ συνήθως δεν τα καταναλώνω, γιατί αποθηκεύω λίστες/κομμάτια μέσω wifi στο κινητό.

Ανάλογα τη χρήση που θα κάνεις, μπορεί τα 500 να φύγουν και σε μία μέρα μέσα.

Σε ευχαριστώ. Αρα δεν αξιζει κατ εμε..

Link to comment
Share on other sites

1 από κάθε εταιρία τον βλέπω να παίρνει τον Νικόλα!:lol:

 

Στην wind λεει στο site 2 οτι μπορει ... εγω τον βλεπω να τα εχει μπροστα του και να παιζει αμπε μπα μπλομ απο πιο θα καλεσει ... χαβαλε κανουμε νικολα:rolleyes::lol:;)

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Στην wind λεει στο site 2 οτι μπορει ... εγω τον βλεπω να τα εχει μπροστα του και να παιζει αμπε μπα μπλομ απο πιο θα καλεσει ... χαβαλε κανουμε νικολα:rolleyes::lol:;)

 

 

 

Θα εχω F2G και Wu φοιτητικο.Και θα κανω αμπε μπα μπλομ για τα δεδομενα.Αμα τελειωσει η περιαγωγη και υπαρχει η χρηση ολων των πακετων σε ολη την Ε.Ε. με βλεπω για Three UK και απεριοριστα δεδομενα

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Με τέτοια thread μήπως βγάζουμε τα ματάκια μας???? :lol:

++++++ τοσο απλα

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν δεν ξέρω τι γίνεται τελευταία με την cosmote αλλά από το πουθενά τραβάει χρήματα από την κάρτα.

 

Πριν λίγες μέρες είχα βάλει με paypal 12 ευρώ και είχα σύνολο 16 με το προηγούμενο υπόλοιπο. Χωρίς να βάλω πακέτο η κάτι άλλο ήρθε μήνυμα μετά από 3 μέρες ότι έχω κάτω από 1 ευρώ. Gb έχω πολλά όντας φοιτητικό όπως και χρόνο ομιλίας οπότε δεν χρεωθηκε από εκεί.

 

Το περίεργο είναι ότι χθες έφαγαν 4 ευρώ και από κινητό wind χωρίς να γίνει καμία κλήση η άλλη κίνηση σε κινητό απλό των 30 ευρώ. Τι συμβαίνει τελευταία κλέβουν χρήματα επειδή έτσι τους καπνισε? Θα πάω στον ΟΤΕ σήμερα να δω τι θα πουν και θα απαιτησω να μπουν και τα 15 ευρώ που έκλεψαν.

 

Στάλθηκε από NOTE 3 CM13

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ήρθαν τίποτα SMS από τίποτα 5XXXX αριθμούς; Αν ναι, αυτά σε χρέωσαν. Ζήτα φραγή των πενταψήφιων υψηλής χρέωσης και θα είσαι εντάξει.

Η wind έχει και το κλασικό "bug" για το internet με 1€.

Σε κάθε περίπτωση επικοινώνησε μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ήρθαν τίποτα SMS από τίποτα 5XXXX αριθμούς; Αν ναι, αυτά σε χρέωσαν. Ζήτα φραγή των πενταψήφιων υψηλής χρέωσης και θα είσαι εντάξει.

Η wind έχει και το κλασικό "bug" για το internet με 1€.

Σε κάθε περίπτωση επικοινώνησε μαζί τους.

Για πες λιγο αυτο με τη WInd τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα παιδια.

Χρησιμοποιω την παραπανω εφαρμογη και παρατηρησα οτι στο changelog των ενημερωσεων αναφερει ''αυτοματη ενεργοποιηση e-λογαριασμου''..

Το ερωτημα τωρα ειναι το εξης.

Εγω συνδεομαι στην εφαρμογη με αποστολη μηνυματος. Δηλαδη καθε φορα που την ανοιγω στελνει μηνυμα στην cosmote και αυτη με τη σειρα της απαντα με εναν κωδικο ο οποιος επιτρεπει στο κινητο την εισοδο στα στοιχεια του λογαριασμου.

Οποτε προφανως δεν εχω κανει ''κανονικη'' εγγραφη με mail. Αρα αφου οπως λενε ενεργοποιειται αυτοματα ο e-bill που ακριβως θα ερχεται απ τη στιγμη που δεν υπαρχει δηλωμενο email?

 

Eυχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ! ΣΗΜΕΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΚΑΛΕΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ Cosmote (2108006300) ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ Η ΕΞΗΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑ :

 

Cosmote Mobile XL -> 1500 λεπτα προς ολους -> 2.5gb Ιντερνετ 4G = 33,44 τελικη τιμη (ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΚΑΡΤΟΚΙΝΗΤΟ WIND)

 

Cosmote Double Play -> Απεριόριστες κλήσεις προς σταθερά -> ΕΩΣ 24 internet -> 30 λεπτα προς κινητα -> 24,90 τελικη τιμη (ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΠΟ Forthnet)

 

OTE TV Full pack -> 19,90

 

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΕ 18 μηνες ΣΥΜΒΑΣΗ.

 

 

ΘΑ ηθελα τη γνωμη σας μιας και ειμαι ασχετος στον τομεα αυτο και απο αποψη τιμων αλλα και παρόχων (ποιοτικα και κοστος).

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ! ΣΗΜΕΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΚΑΛΕΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ Cosmote (2108006300) ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ Η ΕΞΗΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑ :

 

Cosmote Mobile XL -> 1500 λεπτα προς ολους -> 2.5gb Ιντερνετ 4G = 33,44 τελικη τιμη (ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΚΑΡΤΟΚΙΝΗΤΟ WIND)

 

Cosmote Double Play -> Απεριόριστες κλήσεις προς σταθερά -> ΕΩΣ 24 internet -> 30 λεπτα προς κινητα -> 24,90 τελικη τιμη (ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΠΟ Forthnet)

 

OTE TV Full pack -> 19,90

 

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΕ 18 μηνες ΣΥΜΒΑΣΗ.

 

 

ΘΑ ηθελα τη γνωμη σας μιας και ειμαι ασχετος στον τομεα αυτο και απο αποψη τιμων αλλα και παρόχων (ποιοτικα και κοστος).

Παρα πολύ καλες τιμες!!!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Όπως επίσης μου εξήγησαν ότι εντός συμβολαίου υπήρχε ο όρος ότι δέχομαι την οποιαδήποτε αλλαγή από την πλευρά της εταιρίας (στην ηχογραφημένη συζήτηση - κάτι το οποίο αμφισβήτησα). Τους είπα ότι επιθυμώ να φύγω και να πάω σε άλλη εταιρία, και η απάντηση ήταν ότι θα πρέπει να τους επιστρέψω το ποσό της έκπτωσης που είχα αυτούς τους δύο μήνες (Δλδ γύρω στα 30ευρώ/μήνα = 60 ευρώ). Με λίγα λόγια, "εκβιαστικά" πρέπει να παραμείνω και να δίνω 5 ευρώ παραπάνω, επειδή έτσι αποφάσισε η εταιρία, ενάμιση μήνα μετά την ανανέωση μας. Γνωρίζει κάποιος εάν μπορώ να κάνω κάτι από την πλευρά μου? Να φύγω και να πάω σε άλλη εταιρία? Μένω κι απλά δίνω το 5εύρω/μήνα? :mad::(

 

Άσχετο:

Μόλις με πήρα στο καρτοκινητό Wind να μου "προσφέρουν":

200΄ όλους και 200ΜΒ με 20,56€ (,46€ ή κάτι τέτοιο)

ή

400΄όλους και 400ΜΒ με 25,46€ (ή ,56€ ή κάτι τέτοιο).

 

Γιατί το λέω (σε σχέση με το post σου):

 

3 φορές (ενώ ήδη το είχε πει άλλες 2 φορές) και στο ξεκάρφωτο εκεί που ου έλεγε την προσφορά διέκοπτε να το ξαναπεί:

 

"Σας ενημερώνω ότι η κλήση μας ηχογραφείται" ....:lol: (Λες και την "άκουγα"!!!! :p )

 

Αφού τελείωσε το μπλα-μπλα (2-3 λεπτά) , μου λέει:

"Πώς σας φαίνεται η προσφορά μας;"

 

"Απαίσια, ευχαριστώ δε θέλω" και της το έκλεισα.....

 

Γιατί το λέω:

Μου έχει τύχει και ακαταλαβίστικα να λένε (Αφού πουν ότι η κλήση μας ηχογραφείται!!)

και να ξαναρωτώ: "Τί είπατε;" και να ξαναλένε ό,τι είπαν ξανά ακαταλαβίστικα.....

 

Δε θα επεκταθώ: Ο νοών νοείτω...

Στο υπογραμμισμένο πάνω στο post σου σου απαντώ.

Για τα άλλα ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΧΕΣΗ: ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ (ΑΠΌ ΤΟ 1997 ΠΟΥ ΠΡΩΤΟΕΠΙΑΣΑ ΚΙΝΗΤΟ)....:D

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το νουμερο ειναι συνεργατης της cosmote και οχι η ιδια....https://www.facebook.com/cosmote/posts/487736151321509

δηλαδη καποιος dealer...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με κάλεσαν από το 6973158608 μεσημεριάτικα στο καρτοκινητό Wind... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6724151#post6724151

Και επέμενε ότι: "Η κλήση μας ηχογραφείται"

 

Ξέρετε από που είναι αυτός ο αριθμός;

 

OK Το βρήκα http://www.white-pages.gr/arithmos/6973158608

είναι τηλεπρήχτες, μια εταιρεία του ΟΤΕ με την ονομασία evalue

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...