Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες θέλω εάν μπορείτε να την βοήθεια σας ... Έληξε το συμβόλαιο στα δυο νούμερα μου, είχα Cosmote plus 65 με πάγιο 25 ευρώ και πλέον μου δίνουν μετά αλλά και πριν από το κόλπο της αίτησης φορητότητας σε Vodafone το mobile XL στα 33 ή το mobile L στα 20 ευρώ ... Εμένα με ενδιαφέρει ποιο πολύ το mobile XL. Τι λέτε υπάρχει περίπτωση να μου το κατεβάσουν ποιο κάτω;;

Εφόσον η πρόταση που σου έκαναν είναι χωρίς φορητοτητα τότε μάλλον μετά από φορητοτητα μπορείς και λίγο καλύτερα ;)

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κι σε εμένα λήγει στο τέλος του μήνα η προσφορά σε 2 65άρια οικογενειακό που είχα 25+20(λόγω έκπτωσης σταθερού)=45 ευρώ.

Τις τελευταίες εβδομάδες, είχα δεχθεί 3 φορές τηλεφωνήματα για ανανέωση και των 2 στα ίδια προγράμματα στα 60 ευρώ σύνολο και απάντησα αρνητικά.

Έκανα την παρασκευή, μετά και την έκδοση του τελευταίου λογαριασμού, αίτηση φορητότητας προς wind και μετά από λίγο με πήρε η cosmote για να ρωτήσει τα σχετικά. Τους λέω δεν έχω κανένα πρόβλημα παρά μόνο την τιμή. Εκείνοι μου έκαναν την τρομερή προσφορά για να μείνω στα ίδια με 60 ευρώ και οι 2 γραμμές. Λέω, σοβαρολογείτε; μου κάνετε ακριβότερη αντιπροσφορά και με ρωτάτε γιατί θέλω να φύγω; Με μια απλότητα, χωρίς να με παρακαλέσουν όπως παλαιότερα, μου λένε, αν είμαι σύμφωνος να δεχθούν το αίτημα της wind για φορητότητα. Συμφώνησα και αντίο cosmote.

Πάω σε F2Go και αντίο συμβόλαια. Αν κάποια στιγμή μου προκύψει κάτι συμφέρον όπως αυτό που είχα, το ξανασυζητάω.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως την Πεμπτη, εχωντας cosmote plus 65 στα 25.5 ευρω για 18 μηνες, μου προτειναν να παραμεινω με 36 ευρω, ή 29.90 λογω εκπτωσης σταθερου...τους ειπα οχι, εκανα αιτηση φορητοτηας στην voda, με ξαναπειραν, μου ειπαν παλι τα ιδια για 36 ευρω, τους λεω οχι, κ τελος κατεβηκαν για το cosmote xl στα 29.50, με εκπτωση απο το σταθερο πηγα στα 23.5!!! φυσικα δεχθηκα κ παραμενω στην cosmote, με την οποια ειμαι πολυ ευχαριστημενος!!!
Link to comment
Share on other sites

Κι σε εμένα λήγει στο τέλος του μήνα η προσφορά σε 2 65άρια οικογενειακό που είχα 25+20(λόγω έκπτωσης σταθερού)=45 ευρώ.

Τις τελευταίες εβδομάδες, είχα δεχθεί 3 φορές τηλεφωνήματα για ανανέωση και των 2 στα ίδια προγράμματα στα 60 ευρώ σύνολο και απάντησα αρνητικά.

Έκανα την παρασκευή, μετά και την έκδοση του τελευταίου λογαριασμού, αίτηση φορητότητας προς wind και μετά από λίγο με πήρε η cosmote για να ρωτήσει τα σχετικά. Τους λέω δεν έχω κανένα πρόβλημα παρά μόνο την τιμή. Εκείνοι μου έκαναν την τρομερή προσφορά για να μείνω στα ίδια με 60 ευρώ και οι 2 γραμμές. Λέω, σοβαρολογείτε; μου κάνετε ακριβότερη αντιπροσφορά και με ρωτάτε γιατί θέλω να φύγω; Με μια απλότητα, χωρίς να με παρακαλέσουν όπως παλαιότερα, μου λένε, αν είμαι σύμφωνος να δεχθούν το αίτημα της wind για φορητότητα. Συμφώνησα και αντίο cosmote.

Πάω σε F2Go και αντίο συμβόλαια. Αν κάποια στιγμή μου προκύψει κάτι συμφέρον όπως αυτό που είχα, το ξανασυζητάω.

 

τελικα ολα ειναι θεμα υπαλληλου δεν γινονται αυτα

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

τελικά όλα είναι θέμα υπάλληλου δεν γίνονται αυτά

 

Αυτό τελικά αλήθεια είναι,εμένα με κάλεσαν από cosmote (είμαι Voda τώρα) για προσφορά το Μ και με 1000' λεπτά προς το σταθερό

που έχω στον ΟΤΕ στην τιμή 19,76 ευρώ.

ΝΟΚΙΑ Ν95 -ΝΟΚΙΑ Ν8 - NEXUS 4- HTC M8 -NOKIA 1020 -XPERIA Ζ5-Lumia 950xl
Link to comment
Share on other sites

Οι ΧΧΧΧΧΧΧΧ της Cosmote ... 28/3 ενεργοποιήθηκα σε 2 νούμερα ύστερα απο προσφορά ανανέωσης στο Cosmote plus 65 στα 26€ το κάθε νούμερο. Έρχεται ο πρώτος λογαριασμός και λέει οτι απο 8-5 μπαίνω στο καινούριο προγραμμα ετσιθελικα με + 500mb και φυσικά +5€!!!! Οι άνθρωποι δεν παίζονται, προχωράω άμεσα σε φορητότητα και καταγγελία συμβασης!!! Προσέχτε το και οι υπόλοιποι γιατι μου είπαν απο 13888 οτι δεν ισχύουν τα παλιά προγράμματα πλέον. Edited by Vasileios
Χαρακτηρισμοί ας μείνουν μακριά από τον χώρο μας.
Occupational Therapist
Link to comment
Share on other sites

Οι ΧΧΧΧΧΧΧΧ της Cosmote ... 28/3 ενεργοποιήθηκα σε 2 νούμερα ύστερα απο προσφορά ανανέωσης στο Cosmote plus 65 στα 26€ το κάθε νούμερο. Έρχεται ο πρώτος λογαριασμός και λέει οτι απο 8-5 μπαίνω στο καινούριο προγραμμα ετσιθελικα με + 500mb και φυσικά +5€!!!! Οι άνθρωποι δεν παίζονται, προχωράω άμεσα σε φορητότητα και καταγγελία συμβασης!!! Προσέχτε το και οι υπόλοιποι γιατι μου είπαν απο 13888 οτι δεν ισχύουν τα παλιά προγράμματα πλέον.

 

Μίλησα χθες με δύο διαφορετικούς για το συγκεκριμένο θέμα. Ο ένας δεν ήξερε τίποτα και με σύνδεσε με έναν άλλο ο οποίος μου είπε πως αφού έχω έκπτωση στο πάγιο δε μπορώ να κάνω καταγγελία της σύμβασης.

Σε ερώτηση μου σε ποια περίπτωση αναφέρεται το αζημίως, πήρα την απάντηση ότι είναι για τα 10€ που ζητάνε για τη μετατροπή σε καρτοκινητό.

Εσένα φίλε μου τι σου είπαν; Πως έκανες την καταγγελία σύμβασης;

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα χθες με δύο διαφορετικούς για το συγκεκριμένο θέμα. Ο ένας δεν ήξερε τίποτα και με σύνδεσε με έναν άλλο ο οποίος μου είπε πως αφού έχω έκπτωση στο πάγιο δε μπορώ να κάνω καταγγελία της σύμβασης.

Σε ερώτηση μου σε ποια περίπτωση αναφέρεται το αζημίως, πήρα την απάντηση ότι είναι για τα 10€ που ζητάνε για τη μετατροπή σε καρτοκινητό.

Εσένα φίλε μου τι σου είπαν; Πως έκανες την καταγγελία σύμβασης;

 

Διαβασε αυτο

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6661738#post6661738

 

Επισης καλό θα ηταν να ζητησεις να σου το πουν εγγραφως για να μπορεις να προσφυγεις στην ΕΕΤΕ και στο συνηγορο του καταναλωτη αν και πιστευω οτι μπορει να γινει προσφυγη στην ΕΕΤΕ και για την ανακοινωση που αντιτιθεται στον Οδηγο της ΕΕΤΕ.

 

Να διευκρινησω οτι δεν ειμαι νομικος .... ερμηνευω αυτα που διαβαζω με απλη λογικη ...

Edited by no_maniac
Link to comment
Share on other sites

Κι σε εμένα λήγει στο τέλος του μήνα η προσφορά σε 2 65άρια οικογενειακό που είχα 25+20(λόγω έκπτωσης σταθερού)=45 ευρώ.

 

 

Τις τελευταίες εβδομάδες, είχα δεχθεί 3 φορές τηλεφωνήματα για ανανέωση και των 2 στα ίδια προγράμματα στα 60 ευρώ σύνολο και απάντησα αρνητικά.

 

 

Έκανα την παρασκευή, μετά και την έκδοση του τελευταίου λογαριασμού, αίτηση φορητότητας προς wind και μετά από λίγο με πήρε η cosmote για να ρωτήσει τα σχετικά. Τους λέω δεν έχω κανένα πρόβλημα παρά μόνο την τιμή. Εκείνοι μου έκαναν την τρομερή προσφορά για να μείνω στα ίδια με 60 ευρώ και οι 2 γραμμές. Λέω, σοβαρολογείτε; μου κάνετε ακριβότερη αντιπροσφορά και με ρωτάτε γιατί θέλω να φύγω; Με μια απλότητα, χωρίς να με παρακαλέσουν όπως παλαιότερα, μου λένε, αν είμαι σύμφωνος να δεχθούν το αίτημα της wind για φορητότητα. Συμφώνησα και αντίο cosmote.

 

 

Πάω σε F2Go και αντίο συμβόλαια. Αν κάποια στιγμή μου προκύψει κάτι συμφέρον όπως αυτό που είχα, το ξανασυζητάω.

 

 

 

Την καλυτερη δουλεια εκανες.Welcome to the f2g club!

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα ξανά με την εξυπηρέτηση και η κοπελα αφου με εβαλε στην αναμονη για να μιλησει με προϊστάμενο της, μου ειπε πως αφου εχω εκπτωση στο παγιο δε μπορω να κανω καταγγελία της συμβασης.

Ξαναρωτησα το τι εννοει η cosmote με το αζημιως και μου ειπε πως το αζημιως ειναι για τα 5ευρω αυξησης του παγιου τα οποια δε θα χρεωθω αν φύγω.

Της λεω, μα αφου θα φύγω και δε θα πληρωνω παγιο, ετσι κ αλλιώς δε θα χρεωθω την αυξηση. Μου απαντησε πως αυτη την ενημερωση εχουν απο την εταιρία.

Ο καθένας λέει τα δικά του.

 

Προχωρησα σε καταγγελια στην ΕΕΤΤ και ηδη εχει παρει αριθμο πρωτοκόλλου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ας γράψω και εγώ την χθεσινή μου εμπειρία.

Δεν είμαι στο cosmote 65 ή 65+ αλλά μπορεί να βοηθήσω κάποιον που είναι σε χαμηλοτερο πρόγραμμα.....

Για αρχή να πω ότι έχω 2 γραμμές στο cosmote 50 και πληρώνω 39 ευρώ τον μήνα.

Κάθε γραμμή λοιπόν έχει:

750 λεπτά προς όλους

150 sms προς όλους

400 mb internet + 500 δώρο κάθε μήνα.

Πήρα λοιπόν εχθές την cosmote να ρωτήσω για την αύξηση.

Μου είπε η κοπέλα στην εξυπηρέτηση ότι σε εμένα δεν θα είναι 5€ αλλά θα είναι 3€

Όταν τη ρώτησα τι να κάνω για να παραμεινω στην ίδια τιμή, μου πρότεινε το cosmote Large το οποίο έχει:

700 προς όλους

150 sms προς όλους

800 mb internet + 500 (το δώρο θα παραμείνει)

Το βρήκα καλή πρόταση, το έκανα και μέσα σε μια ωρίτσα μπήκα στο νέο πρόγραμμα χωρίς να ανανεωθεί ο χρόνος σύμβασης και παραμένοντας στην ίδια τιμή.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Mε το spotify παιδια στα νεα προγραμματα τι γινεται? Εξακολουθει να προσφερεται δωρεαν για το 65αρι?
Link to comment
Share on other sites

Mε το spotify παιδια στα νεα προγραμματα τι γινεται? Εξακολουθει να προσφερεται δωρεαν για το 65αρι?

 

Απ ότι μου είχαν πει σε ερώτηση μου, όταν ειχαν πρωτοπαρουσιάσει τα νέα προγράμματα, το spotify εξακολουθει να είνα μέσα.

Τώρα δεν ξέρω γιατί δεν το γράφουν στο site...

 

ΕΡΩΤΗΣΗ!

Ξερει κανεις αν στα προγραμματα που εχει η κοσμοτε στο site της και ΔΕΝ εχουν στο πλαι το συμβολο 4G τι σημαινει αυτο?

Σημαινει οτι σε αυτο το προγραμμα ΔΕΝ θα μπορει να πιασει 4G το τηλεφωνο? Δεν ειναι κουλο? Φιλος μου με καρτοκινητο και εχει κανονικα 4G.

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ!

Ξερει κανεις αν στα προγραμματα που εχει η κοσμοτε στο site της και ΔΕΝ εχουν στο πλαι το συμβολο 4G τι σημαινει αυτο?

Σημαινει οτι σε αυτο το προγραμμα ΔΕΝ θα μπορει να πιασει 4G το τηλεφωνο? Δεν ειναι κουλο? Φιλος μου με καρτοκινητο και εχει κανονικα 4G.

 

Ναι δυστυχώς αυτό σημαίνει...

Θεωρείται πως το μέγεθος των mb που διαθέτουν τα προγράμματα αυτά δεν είναι αρκετό να υποστηρίξουν 4G δίκτυο καθώς, υποτίθεται/όπως λένε, το 4G καταναλώνει περισσότερα mb από το 3G δίκτυο...

Link to comment
Share on other sites

Mε το spotify παιδια στα νεα προγραμματα τι γινεται? Εξακολουθει να προσφερεται δωρεαν για το 65αρι?

 

 

 

Μετά από επικοινωνία μέσω Facebook με την υποστηρίξη της Cosmote με διαβεβαίωσαν ότι το Spotify θα ειναι δωρεάν και στο νέο πρόγραμμα XL

Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχώς αυτό σημαίνει...

Θεωρείται πως το μέγεθος των mb που διαθέτουν τα προγράμματα αυτά δεν είναι αρκετό να υποστηρίξουν 4G δίκτυο καθώς, υποτίθεται/όπως λένε, το 4G καταναλώνει περισσότερα mb από το 3G δίκτυο...

 

Περισσοτερα οχι, αλλα οτι λογω της ταχυτητας του 4g αν ανοιξεις καταλαθος ενα βιντεακι 10λεπτο αυτο θα φορτωσει απευθειας κ θα ''φαει'' κ τα αντιστοιχα mb...

 

Απλα μου εκανε εντυπωση γιατι στα καρτοκινητα ειναι ελευθερο το 4g...

Link to comment
Share on other sites

Οταν τελιωσει η δεσμευση μου με το συμβολαιο και θελω να το κανω whats up,τι τελος μετατροπης κτλ ειναι αυτο 10 ευρω?Αλλιως να το παω σε αλλη εταιρεια?
Link to comment
Share on other sites

Περισσοτερα οχι, αλλα οτι λογω της ταχυτητας του 4g αν ανοιξεις καταλαθος ενα βιντεακι 10λεπτο αυτο θα φορτωσει απευθειας κ θα ''φαει'' κ τα αντιστοιχα mb...

 

Απλα μου εκανε εντυπωση γιατι στα καρτοκινητα ειναι ελευθερο το 4g...

Μην το λες σε μένα για τα περισσότερα mb. Πες τα στην cosmote. Απλά σου μετέφερα την απάντηση της εξυπηρέτησης πελατών στην ερώτηση μου "Γιατί το πρόγραμμά μου δεν έχει 4G;". Και όταν τους επέμενα ότι αν ανοίξεις μία σελίδα με 3G και την ίδια ακριβώς σε 4G τα mb που θα καταναλωθούν είναι ακριβώς τα ίδια, αυτοί επέμεναν στην άποψή τους ότι το 4G καταναλώνει περισσότερα. Προφανώς αυτήν την οδηγία θα είχαν από "πανω". Και κάπως έτσι πήγα σε μεγαλύτερο πρόγραμμα που υποστήριζε 4G...

Link to comment
Share on other sites

Οταν τελιωσει η δεσμευση μου με το συμβολαιο και θελω να το κανω whats up,τι τελος μετατροπης κτλ ειναι αυτο 10 ευρω?Αλλιως να το παω σε αλλη εταιρεια?

 

 

 

Χαρατσι εβαλαν πλεον για να κανεις φορητοτητα αριθμου.Το ιδιο πληρωνεις οπου και να πας.Παντως αμα δεν εχεις πολλες επαφες Whats Up,πανε στο F2G.Συμφερει περισσοτερο και εχει περισσοτερα λεπτα για ολους.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Χαρατσι εβαλαν πλεον για να κανεις φορητοτητα αριθμου.Το ιδιο πληρωνεις οπου και να πας.Παντως αμα δεν εχεις πολλες επαφες Whats Up,πανε στο F2G.Συμφερει περισσοτερο και εχει περισσοτερα λεπτα για ολους.

Πηρα wind F2G φοιτητικο.Ειναι πολυ σουπερ προγραμμα!

Ρωτησα σε wind & vodafone για αλλαγη σε καρτοτηλεφωνο.Wind 10E και Vodafone 30Ε!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καλα τους λεω πατε καλα?Οποτε την πατησα απλα δε μπορουσα να το κοψω νωριτερα απο τις 19/05/16 και θα χω ενα wind και ενα whats up γτ το νουμερο του ΟΤΕ το χω απο το 2004!

Link to comment
Share on other sites

Έχω λάβει χτες 3 sms από έναν 5ψηφίο 54155 για ένα διαγωνισμό για Mercedes κλπ. Δεν έδωσα σημασία, ουδέποτε είχα απαντήσει σε τέτοιου είδους sms και δεν είχα κάνει εγγραφή κάπου δηλώνοντας το νούμερο ποτέ. Σε διπλανό νήμα διαβαζω ότι κάποιος χρεώθηκε και μόνο που έλαβε το sms από αυτό το νούμερο και άλλα sms 5ψηφία. Γνωρίζει κάποιος σχετικά του τι συμβαίνει? Υπάρχει περίπτωση να χρεωνομαστε μόνο και μόνο επειδή λαμβάνει κάποιος sms?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Έχω λάβει χτες 3 sms από έναν 5ψηφίο 54155 για ένα διαγωνισμό για Mercedes κλπ. Δεν έδωσα σημασία, ουδέποτε είχα απαντήσει σε τέτοιου είδους sms και δεν είχα κάνει εγγραφή κάπου δηλώνοντας το νούμερο ποτέ. Σε διπλανό νήμα διαβαζω ότι κάποιος χρεώθηκε και μόνο που έλαβε το sms από αυτό το νούμερο και άλλα sms 5ψηφία. Γνωρίζει κάποιος σχετικά του τι συμβαίνει? Υπάρχει περίπτωση να χρειαζόμαστε μόνο και μόνο επειδή λαμβάνει κάποιος sms?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Δες αυτο

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=THIRD_PARTY_SMS_Services_TR1053

 

Λεει οτι μονο στο εξερχομενο χρεωνει το 54155.Γραφει ΜΟ στην αποστολη δλδ.Δες κατω κατω.

Βεβαια επειδη οι απατεωνιες πανε γονα καλυτερα μια φραγη να τελιωνεις!!

Link to comment
Share on other sites

οταν με το καλο ο φιλος θα παρει τηλ. στην vodafone για φορητοτητα , θα του δωσουν τιμη καταλογου και οχι μια καλη τιμη.Οταν μετα θα παρει την προσφορα απο cosmote και θα ακυρωσει την φορητοτητα στην vodafone,τοτε και μονο τοτε θα του κανει η vodafone μια καλη προσφορα.

Αν παει και κανει τα χαρτια της φορητοτητας σε καταστημα,δεν μπορει να κανει υπαναχωρηαση.Ο λογος που κανουμε αιτημα φορητοτητας μεσω τηλ και μεσω Internet ειναι γιατι θεωρειται πωληση απο αποσταση και εχουμε δυνατοτητα υπαναχωρησης εντος 14 ημερων.

αυτο που προτεινω στον φιλο ειναι μερικες μερες πριν ληξει το συμβολαιο να κανει φορητοτητα οπως ειπαμε πιο πανω και να κανει παιχνιδι.

Δυστυχώς μετά από έρευνα που έκανα οι 14 μέρες ως δικαίωμα υπαναχώρησης σε περίπτωση τηλεφωνικής πώλησης δεν ισχύουν σε όλες τις περιπτώσεις!:(:(:(

Ο νόμος ορίζει το εξής: ''Έχετε δικαίωμα να υπαναχωρήσετε αναιτιολογήτως εντός 14 ημερολογιακών

ημερών από την παραλαβή των εγγράφων''. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι από την ημέρα που θα υπογράψω και θα κατοχυρωθεί το αίτημα έχω 14 ημέρες να ζητήσω υπαναχώρηση (πιο παλιά σε συμβόλαια έγραφε από την ενεργοποιήση των υπηρεσιών που το θεωρώ πιο δίκαιο). Οι 14 ημέρες ισχύουν για τηλεφωνική πώληση επομένως πιάνεται και η φορητότητα όσο και όταν με παίρνουν τηλέφωνο από την εταιρεία να μου κάνουν ανανέωση σε κάποιο πρόγραμμα με μειωμένη τιμή καθώς και αυτό πώληση είναι ενός νέου συμβολαίου (για το τελευταίο πείτε μου εάν κάνω λάθος). Σε περίπτωση που ενεργοποιηθώ στο νέο δίκτυο ή στο νέο πρόγραμμα και δεν έχουν συμπληρωθεί οι 14 ημέρες, μπορώ να φύγω πληρώνοντας μόνο όσες μέρες έκατσα. Να ενημερώσω πως όταν κάνουμε φορητότητα έχουμε δικαίωμα υπαναχώρησης για την σταθερή τηλεφωνία να ακυρώσουμε έως 3 εργάσιμες μέρες πριν την ενεργοποίηση και για την κινητή μέχρι να λάβουμε την κάρτα sim. Επομένως και 14 ημέρες να περάσουν, άμα έχουμε περιθώριο 3 εργάσιμες μέρες μέχρι την ενεργοποίηση για την σταθερή ή δεν έχουμε παραλάβει κάρτα sim στην κινητή μπορούμε να ακυρώσουμε. (Βέβαια απορία έχω πως μερικά άτομα ακύρωσαν την φορητότητα ενώ έχουν λάβει την κάρτα sim).

Όμως στον οδηγό της ΕΕΤΤ έχουν προσθέσει το εξής: ''Εξαίρεση αποτελεί η περίπτωση που

έχετε δώσει τη συγκατάθεσή σας να σας παράσχει η εταιρία το σύνολο των υπηρεσιών,

πριν την παρέλευση του παραπάνω διαστήματος, και έχετε ρητώς αποδεχθεί να απωλέσε τε το δικαίωμα υπαναχώρησης, μόλις η σύμβαση τεθεί πλήρως σε ισχύ.

Σημειώνεται ότι σε οποιαδήποτε περίπτωση αμφισβήτησης σύναψης σύμβασης «από από-

σταση» ή «εκτός καταστήματος», η εταιρία οφείλει να αποδείξει τη συναίνεσή σας για τη

σύναψη της σύμβασης''.

Δείτε και τους όρους τώρα της vodafone σταθερής (που θα ισχύει και στην κινητή σίγουρα): ''Στην περίπτωση που η παρούσα σύμβαση μεταξύ της Εταιρείας και του Πελάτη αποτελεί «εξ αποστάσεως σύμβαση» ή «σύμβαση

εκτός εμπορικού καταστήματος», κατά τα οριζόμενα στον Ν. 2251/1994, το δικαίωμα υπαναχώρησης του ως άνω Νόμου δεν ισχύει

μετά την ενεργοποίηση των συμφωνημένων τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών της Εταιρείας. Ειδικότερα, ο Πελάτης ρητά συμφωνεί στην

εκτέλεση της παρούσας σύμβασης (ήτοι στην ενεργοποίηση των συμφωνημένων τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών της Εταιρείας) πριν

την πάροδο του χρονικού διαστήματος, κατά το οποίο δικαιούται να υπαναχωρήσει κατά τα οριζόμενα στον Ν. 2251/1994, κι αναγνωρίζει

ότι θα απωλέσει το δικαίωμά του υπαναχώρησης μόλις η σύμβαση εκτελεσθεί πλήρως από της Εταιρεία, ήτοι μόλις ενεργοποιηθούν οι

συμφωνημένες τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες της Εταιρείας''.

Δείτε και τους όρους της cosmote για την κινητή (στην σταθερή δεν υπάρχει αυτός ο περιορισμός και έχουμε κανονικά τις 14 ημέρες): ''Ο Πελάτης δηλώνει ότι επιθυμεί την άμεση παροχή των υπηρεσιών της Εταιρείας και έχει ενημερωθεί για το δικαίωμα υπαναχώρησης

του ν.

2251/1994, όπως ισχύει, για τις συμβάσεις από απόσταση και εκτός εμπορικού καταστήματος. Ο Πελάτης αναγνωρίζει και αποδέχετ

αι ότι θα απολέσει το

δικαίωμα υπαναχώρησης μετά την εκτέλεση της σύμβασης, ήτοι την ενεργοποίηση των τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών της Εταιρείας''.

Το ίδιο έχει και η cyta. Η Wind δίνει τις 14 ημέρες κανονικά και στην κινητή και στη σταθερή.

Επομένως αφού με την ενεργοποιήση δεν ισχύει η υπαναχώρηση και η ενεργοποίηση γίνεται πάντα πριν από τις 14 ημέρες τότε έχουμε και τα δικαιώματα που μας δίνει ένα κατάστημα! Ο νόμος βέβαια Ν. 2251/1994, ορίζει ότι ''Παραίτηση από το δικαίωμα αυτό είναι άκυρη'' και οι εταιρείες δεν μας δίνουν άλλη επιλογή από το να παραιτηθούμε για να έχουμε τα προϊόντα τους, πράγμα που μου θυμίζει αυτό που όταν αυξάνουν τις χρεώσεις μπορούμε να κάνουμε καταγγελία αζημίως αλλα δεν μας αφήνουν εάν έχουμε πάρει έκπτωση στο πάγιο παρόλο που ο κανονισμός λέει ξεκάθαρα ''Σημειώνεται ότι εξακολουθούν να ισχύουν οι υποχρεώσεις

που ορίζει η σύμβασή σας σχετικά με τυχόν οφειλές για την επιδότηση συσκευών ή τερμα-

τικού εξοπλισμού, αλλά δεν ισχύουν για επιδότηση παγίου''. Τα συμπεράσματα δικά σας!

Edited by lord1982
Link to comment
Share on other sites

Χαρατσι εβαλαν πλεον για να κανεις φορητοτητα αριθμου.Το ιδιο πληρωνεις οπου και να πας.Παντως αμα δεν εχεις πολλες επαφες Whats Up,πανε στο F2G.Συμφερει περισσοτερο και εχει περισσοτερα λεπτα για ολους.

 

Δε νομίζω ότι χρεώνουν για φορητότητα, αλλά μόνο για διακοπή ή αλλαγή εντός του ίδιου παρόχου.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι χρεώνουν για φορητότητα, αλλά μόνο για διακοπή ή αλλαγή εντός του ίδιου παρόχου.

 

 

 

Πλεον χρεωνουν...για την διακοπη συμβολαιου πληρωνεις ενα ποσο αλλο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...