Jump to content

Doogee X5 pro


bbbb
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για όποιον ενδιαφέρεται για αγορά της συσκευής στα 73,59$ , (σχεδόν 67 ευρώ) πριν λίγο έκανα παραγγελία από το (αργό σε αποστολές) γκήαρμπεστ με κωδικό "KIMOVIL2015" .

δεν ξέρω αν υπάρχει καλύτερη τιμή αυτή την περίοδο. πιστεύω πάντως (χωρίς να θέλω να πάρω κάποιον στο λαιμό μου, προσωπική μου άποψη είναι) ότι θα παίξει και σε χαμηλότερη τιμή την περίοδο των Χριστουγέννων, αλλά μέχρι τότε θα έχουν βγει τουλάχιστον 10 νέα μοντέλα σε παραπλήσια τιμή.

θα ενημερώσω κι εγώ με την σειρά μου όταν με το καλό παραλάβω (ελπίζω μέσα στο 2015)

 

edit: 70 ευρώ τελικά με τη μετατροπή νομίσματος και όποιες άλλες κρατήσεις από την τράπεζα (και όχι από το PayPal)

 

πως μπορεί να κάνει τη μετατροπη η τράπεζα και οχι η paypal..?? αν την κάνει τη μετατροπή η τράπεζα σε καλύπτει η paypal?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

H τελευταία μέχρι στιγμής έκδοση ειναι η R08-2015.10.26.Το κινητό αρχικά βγήκε με την R04 και πήρε ota την R05 (με το πρώτο άνοιγμα της συσκευής), μετά απο λίγο καιρό την R07 και πιο πρόσφατα την R08.

 

ΤΑ updates τα κάνει αυτόματα ή το κάνεις εσύ χειροκινητα και πως ..???

Link to comment
Share on other sites

πως μπορεί να κάνει τη μετατροπη η τράπεζα και οχι η paypal..?? αν την κάνει τη μετατροπή η τράπεζα σε καλύπτει η paypal?

Είναι καλά κρυμμένη ρύθμιση ( γιατί άραγε; ) .

Λοιπόν, τα βήματα είναι τα εξής :

πρώτα, κάνεις login στην PayPal με τον λογαριασμό σου.

μετά κλικ στα :

Profile, My money, My preapproved payments - Update, Set available funding sources, Conversion options, 2η επιλογή, Submit, έτοιμος!

και με τους δύο τρόπους (PayPal - τράπεζα) υπάρχει προμήθεια αλλά μεταξύ των δύο αυτή της τράπεζας είναι μικρότερη.

Επιπλέον, εφόσον η αγορά γίνεται μέσω PayPal είσαι καλυμμένος. απλά αλλάζεις τον τρόπο που διαχειρίζεσαι τα χρήματα σου σε οποιαδήποτε συναλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά , κανένας τρόπος για root στο κινητό ; αρχάριος είμαι.
Διαβάζουμε φιλε μου, ψάχνουμε και λίγο. Έχει αναφερθεί πολλές φορές ....

Δες εδώ

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλά κρυμμένη ρύθμιση ( γιατί άραγε; ) .

Λοιπόν, τα βήματα είναι τα εξής :

πρώτα, κάνεις login στην PayPal με τον λογαριασμό σου.

μετά κλικ στα :

Profile, My money, My preapproved payments - Update, Set available funding sources, Conversion options, 2η επιλογή, Submit, έτοιμος!

και με τους δύο τρόπους (PayPal - τράπεζα) υπάρχει προμήθεια αλλά μεταξύ των δύο αυτή της τράπεζας είναι μικρότερη.

Επιπλέον, εφόσον η αγορά γίνεται μέσω PayPal είσαι καλυμμένος. απλά αλλάζεις τον τρόπο που διαχειρίζεσαι τα χρήματα σου σε οποιαδήποτε συναλλαγή.

 

ευχαριστώ για την απάντηση. ξέρεις περίπου πόση είναι η προμήθεια στην κάθε περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζουμε φιλε μου, ψάχνουμε και λίγο. Έχει αναφερθεί πολλές φορές ....

Δες εδώ

 

Σε ευχαριστώ πολύ :):)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση. ξέρεις περίπου πόση είναι η προμήθεια στην κάθε περίπτωση?
Παιδια οχι εδω, εδω μιλαμε για τη συγκεκριμενη συσκευη, οχι για το Paypal ....

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη αν έχει απαντηθεί , αλλά απο οσο έψαξα δεν βρήκα κάτι , γιατί έχει κινέζικο recovery , θέλω να flashάρω το zip για το xposed , έχει κανείς καμιά ιδέα πως;
Link to comment
Share on other sites

To twrp recovery το κατεβάζεις απο εδώ

το φλασάρεις με την διαδικασία εδώ και για το xposed απο εδώ οπωσδήποτε backup πριν το κάνεις γιατι δεν ειναι 100% σίγουρο ότι θα σου φορτώσει κανονικά και δε θα πέσεις σε bootloop.

Eπίσης να πω ότι είναι καλύτερα να εγκατασταθεί το xposed πριν εγκαταστήσουμε άλλες δικές μας εφαρμογές,ώστε να φορτωθούν κατά την επανεκκίνηση μόνο αυτές του συστήματος.Κάνοντας κάποιες δοκιμές παρατήρησα ότι έπεσα σε bootloop όταν το εγκατέστησα τελευταίο,ενώ μετά απο επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων,φόρτωσε κανονικά.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

^ θα μπορούσε να προστεθεί στο πρώτο σχόλιο, καθώς και ο τρόπος για root, παρακαλώ ;

ώστε να μην ψάχνουμε και να μην ρωτάμε συνέχεια. ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
^ θα μπορούσε να προστεθεί στο πρώτο σχόλιο, καθώς και ο τρόπος για root, παρακαλώ ;

ώστε να μην ψάχνουμε και να μην ρωτάμε συνέχεια. ευχαριστώ.

 

Προστέθηκαν ήδη. Για οτιδήποτε έχετε χρήσιμο για τη συσκευή, με ενημερώνετε και το ανεβάζουμε στο πρώτο post. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια :cool:

Σχετικά με το usb otg.Αν δε σας δουλεύει φταίει το καλώδιο.Πρέπει το micro usb βύσμα να είναι σχετικά κοντό ώστε να κουμπώνει πλήρως μέσα στη θύρα χωρις να "παίζει" δεξια-αριστερα.πχ αυτό δεν παίζει γιατι δεν κουμπώνει τελείως μέσα.

edit

Επιτέλους λύθηκε και το "μυστήριο" με το κινητό ενός μέλους που στο recovery έμπαινε στο stock recovery (3e). Ο συνδυασμός πλήκτρων για να μπούμε στο recovery είναι απο κλειστό κινητό power + volume up και απο το μενού που βγαίνει επιλέγουμε recovery με το volume up και επιβεβαιώνουμε με το volume down.Εφόσον δεν έχουμε περάσει ακόμη twrp recovery,θα μας βγάλει στο ξαπλωμένο ρομποτάκι.Εδώ τώρα πατάμε και κρατάμε για περίπου 15" το power + volume up,τα αφήνουμε και εμφανίζεται το stock recovery (3e)

Μπορούμε και απο εδώ πλέον να φλασάρουμε απο την επιλογή apply update from sd card το αρχείο για το root.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

(Παιδια σορυ, το εγραψα και στο θεμα του απλου μιας και ειναι τα ιδια!)

Γνωριζει καποιος φιλος δοκιμασμενα σκριν προτεκτορ για αγορα απο ε-Βαυ η απο Αλι?

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Σε ό,τι αφορά τη δόνηση κατά την απάντηση μιας κλήσης... αν υπάρχει ρύθμιση, θα βρίσκεται στις ρυθμίσεις κλήσεων. Αν δεν είναι εκεί μάλλον δεν υπάρχει, εάν όμως η συσκευή είναι root ίσως δίνεται λύση με την εφαρμογή Vibrafix.

Ρίξτε μια ματιά κι εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=402674&page=12 (στο Landvo ήταν περισσότερο ενοχλητική σ' αυτούς που απαντούσαν την κλήση, άκουγαν κάτι σαν γρύλισμα στο αυτί τους)

Edited by np60s
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος.Εκανα κάποιες δοκιμές με το vibrafix και δουλεύει.Πρακτικά απενεργοποιεί την δόνηση σε όλο το λειτουργικό και μαζί με αυτό και κατά τις κλήσεις.Για τις εξερχόμενες κλήσεις,λειτουργεί οκ.Αν επιλέξουμε να κρατήσουμε την δόνηση όταν έχουμε εισερχόμενη κλήση,με το που απαντήσουμε θα κάνει κανονικά την μικρή ανεπαίσθητη δόνηση ενώ όταν τερματίσουμε την κλήση,δε θα κάνει δόνηση.Αν επιλέξουμε να μην έχουμε δόνηση ούτε στις εισερχόμενες,τότε δε θα κάνει πουθενά.Και η εφαρμογή κολλάει αν επιλέξουμε κάτι απο -->enable vibrate only when phone is και μετά για να ξανανοίξει ώστε να αλλάξεις κάποια επιλογή θέλει απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ! έιμαι φοιτητής και ενδιαφέρομαι για το κινητό ! δεν έχω τρελές απαιτήσεις αλλά έχω ενα φόβο για τα κινέζικα ! Αξίζει;

Η χρήση που το θέλω είναι κυριως σερφαρισμα στο ιντερνετ με facebook και messanger και google play με την δυνατοτητα για ενα παιχνιδι hearthstone heroes of warcraft !και φυσικα να ειναι πληρως λειτουργικο σε τηλεφωνηματα ,sms, και google maps ! Ευχαριστω! (ειμαι κατοχος του motorola moto e 1st gen και μετα την αναβαθμιση σε 5.01 εγινε τελειως χωμα )

Edited by lalas7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ! έιμαι φοιτητής και ενδιαφέρομαι για το κινητό ! δεν έχω τρελές απαιτήσεις αλλά έχω ενα φόβο για τα κινέζικα ! Αξίζει;

Η χρήση που το θέλω είναι κυριως σερφαρισμα στο ιντερνετ με facebook και messanger και google play με την δυνατοτητα για ενα παιχνιδι hearthstone heroes of warcraft !και φυσικα να ειναι πληρως λειτουργικο σε τηλεφωνηματα ,sms, και google maps ! Ευχαριστω! (ειμαι κατοχος του motorola moto e 1st gen και μετα την αναβαθμιση σε 5.01 εγινε τελειως χωμα )

 

Με κλειστα τα ματια παρτο. Ειναι ενα οχι απλα τιμιο κινητο για τα λεφτα του αλλα αν παρεις καποιο αντιστοιχο απο Ελληνικο μαγαζι να κρατας και κανενα 200αρι στο χερι !!! Δουλευει παρα πολυ καλα που για πρωτη φορα δεν εχω μπει στον κοπο ουτε καν να το ρουταρω και αν το κανω θα ειναι για καποιες εφαρμογες που δεινουν καποιες εξτρα λειτουργιες. Οσο για τον φοβο σου περι Κινεζικου (ειχα για ενα χρονο το Coolpad F1 και το ταραξα στα φλασαρισματα -το εκαψα σε λαθος πολικοτητα USB φορτιστη- ) ολοι εδω με κινεζικα ασχολουμαστε και ελαχιστοι εχουν προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα στην παρέα! Έχει γίνει παραγγελία από gearbest και αποστολή 24/11/15 και περιμένω να παραλάβω. Δεν είχα γράψει πιο μπροστά δηλαδή όταν έκανα την παραγγελία 15 /11/15 γιατί ήθελαν να διαβάσω όλο το νήμα πριν συμμετέχω! Αναμένω παραλαβή για να πω εντυπώσεις και εγώ!
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι και εγώ για το κινητό. Αλλά με απασχολεί η αυτονομία του.

Μπορείτε να πείτε τι χρήση κάνετε και πόσο σας βγάζει; Βγάζει μέρα με αρκετή χρήση;

Link to comment
Share on other sites

Προσδιόρισε την αρκετή χρήση.πχ σήμερα το έβγαλα απο το φορτιστή στις 08.00 περίπου,έκανα 1 ώρα browsing με 3g,5-6 λεπτά κλήσεις,1.30 ώρα wifi hotspot,1 ώρα παρακολούθηση video,λίγο viber και messenger,συγχρονισμοί ανοιχτοί,αλλη μιση ώρα browsing το μεσημέρι πάλι με 3g και πριν δέκα λεπτά το έβαλα για φόρτιση.

Στην οποία φόρτιση όπως το έχω μετρήσει,μέχρι το 70-75% περίπου φορτίζει με 1Α και εφόσον είναι απλά στην αναμονή χωρίς άλλη χρήση,κάνει περίπου 1.30-1.40 ώρα μέχρι εκεί και απο εκεί και πάνω χαμηλώνει το ρεύμα που δέχεται και για το υπόλοιπο 30% θέλει άλλη μια ώρα τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Έχωντας κρατήσει κανένα μήνα το απλό Χ5 , τώρα με το Pro ( 10 ημέρες που το έχω ) , έχω την αίσθηση ότι η διαχείριση ενέργειας του Pro είναι μερικά ( έως αρκετά ) κλικ καλύτερη . Ίσως φταίει ο χαμηλότερος επεξεργαστής , ίσως ότι δεν το πειράζω τόσο πολύ . Πάντως με την χρήση που του κάνω εγώ , το έχω δεί να κρατάει μέχρι και 2 ημέρες :lol:

 

Ένα από τα χαρακτηριστικά που μου άρεσει στο Χ5 ( και δεν νομίζω ότι έχει αναφερθεί ιδιαίτερα ) , είναι η τοποθέτηση του ηχείου στο κάτω μέρος της συσκευής . Έτσι , όπως και να τοποθετήσω το τηλέφωνο , είμαι σίγουρος ότι θα το ακούσω να χτυπάει . Ιδιαίτερα σημαντικό θεωρώ , ιδίως όταν έχεις το τηλέφωνο μέσα σε τσαντάκι , μαζί με ένα σωρό άλλα πράγματα .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στη παρέα

Μόλις παρέλαβα & εγώ :D :D :D

Αρχίζω σετάρισμα και θα αναφέρω!!!

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

Aπενεργοποίηση της δόνησης κατά την διάρκεια σύνδεσης της κλήσης

Γράφουμε στον dialer *#*#3646633#*#* για να μπούμε στο engineering mode και απο εκει επιλέγουμε telephony-->misc feature config και ξετσεκάρουμε το vibrate on outgoing call connected

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής αντιμετωπίζω πρόβλημα με wifi spot με κάρτα Vodafone ενώ συνδέονται οι συσκευές δεν "μοιράζει" internet

Υπάρχει λύση?

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...