Jump to content

Lenovo Vibe X2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σε ευχαριστω για την απάντηση. δεν υπάρχει κάποιος μόνιμος τρόπος για να μην χρειάζεται να κάνω κάθε φορά αυτή τη διαδικασία?

 

Σε περίπτωση που φλασάρεις αναβάθμιση της ρομ που ήδη έχεις, μπορείς να τικάρεις στο flashtool μόνο το system και να φλασάρεις μόνο αυτό.

Αυτό που κυρίως δεν πρέπει να φλασάρεις είναι τα data.

Αλλά σε περίπτωση που φλασάρεις νέα ρομ το πιθανότερο είναι πως θα πρέπει να το κάνεις.

Μπορείς όμως να φτιάξεις ένα Backup της nvram (με TWRP πχ) και να την επαναφέρεις όποτε έχεις πρόβλημα!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δοκίμασε να αλαξεις τις ρυθμίσεις αντί για gsm/wdcm/lte βαλετο να βλέπει μόνο gsm/wdcm εγώ αυτό έκανα και και μου βλέπει κανονικα vodafone και comote

Αλαξε το modem και ολα θα δουλεψουν σωστα.

Υπαρχει οδηγος στην πρωτη σελιδα. Ακολουθησε μονο το βημα για την αλλαγη.

Για ακομα μια φορα θα το πω και εγω ......διαβαστε λιγο το νημα ή καντε αναζητηση στο θεμα

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

τελικα πληρωσα 2 δολαρια και εβαλα την εκδοση του ''ινδου''

τωρα βλεπει και τις 2 sim και δεν κολαει........μεχρι στιγμης

ΝΑ ΔΟΥΜΕ αλλιως παω για Κ3

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να αλαξεις τις ρυθμίσεις αντί για gsm/wdcm/lte βαλετο να βλέπει μόνο gsm/wdcm εγώ αυτό έκανα και και μου βλέπει κανονικα vodafone και comote

 

Αλλάξτε το modem.img αρχείο βάση των οδηγιών που υπάρχουν στην αρχή αυτού του post και θα διορθωθούν όλα. Είπαμε να ψάχνετε πρώτα ρε παιδιά..!

Έχουμε λύσει όλα τα προβλήματα που αφορούν αυτή τη συσκευή πλέον. Διαβάστε και μην βιάζεστε. όλες οι συσκευές είναι ίδιες.

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σκέφτομαι τη μετάβαση στο Vibe X2 απο OPO, έτσι, για αλλαγή, αλλά και για να πάω σε κάτι πιο μανιτζέβελο. Πόσο κρατάει η μπαταρία του σε screen on time; Γενικά σχόλια για τη μετάβαση που σκέφτομαι από τους κατόχους της συσκευής;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

τελικα πληρωσα 2 δολαρια και εβαλα την εκδοση του ''ινδου''

τωρα βλεπει και τις 2 sim και δεν κολαει........μεχρι στιγμης

ΝΑ ΔΟΥΜΕ αλλιως παω για Κ3

Χαχα, ειμαι σε Κ3 καιρο τωρα και θα παω οσονουπω σε Χ2 και εσυ θελεις να αλλαξεις? :lol:

 

(Σουπερ το Κ3, ιδιαιτερα σαν value for money απο αποψη τεχνικων χαρακτηριστικων και "ιπποδυναμης", αλλα την ομορφια του Χ2 ξεχασε την).

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο ζιπαρισμένο πακετάκι υπάρχει ένα αρχείο με κατάληξη .img.

Αυτό πρέπει να το ξεζιπάρεις και να το αντιγράψεις ΧΥΜΑ (εννοώ να μην το βάλεις σε κάποιο φάκελο) μέσα στην SD και να θυμάσαι το όνομά του.

To ΖΙΡ πακέτο θα το κρατήσεις επίσης, σε όποιο φάκελο θέλεις αρκεί να θυμάσαι που είναι.

Μετά θα ανοίξεις το mobileuncle και θα επιλέξεις recovery update.

Ανάμεσα στα υπόλοιπα θα σου δείξει το όνομα του .img αρχείου (συνήθως είναι το πρώτο).

Θα το επιλέξεις και μετά θα πατήσεις YES ή ΟΚ στις δύο ερωτήσεις που θα σου κάνει, θα σβήσει, θα ξανα-ανάψει και θα μπει σε recovery.

Θα πατήσεις install, θα ψάξεις το ΖΙΡ με το recovery και θα το εγκαταστήσεις. ΤΕΛΟΣ

 

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν θέλει το άτιμο....

Το βρίσκει το recovery.img με ρωτάει 2 φορές, κάνει restart για να μπει σε recοvery mode αλλά μπαίνει πάλι στο recovery της lenovo....

Κουράστηκα.....

 

Βρήκες τελικά λύση πως να περάσεις το twrp recovery ? Γιατί και σε εμένα το ίδιο κάνει (CU version xaralabi) με το mobileuncle. Mπαίνει πάλι στο recovery της lenovo.

 

To zip με το twrp recovery δεν έχει μέσα κάποιον scater για να την περάσουμε με το flashtool. Άν βάλουμε τον scater από την rom, κάνει δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν θέλει το άτιμο....

Το βρίσκει το recovery.img με ρωτάει 2 φορές, κάνει restart για να μπει σε recοvery mode αλλά μπαίνει πάλι στο recovery της lenovo....

Κουράστηκα.....

 

Βρήκες τελικά λύση πως να περάσεις το twrp recovery ? Γιατί και σε εμένα το ίδιο κάνει (CU version xaralabi) με το mobileuncle. Mπαίνει πάλι στο recovery της lenovo.

 

To zip με το twrp recovery δεν έχει μέσα κάποιον scater για να την περάσουμε με το flashtool. Άν βάλουμε τον scater από την rom, κάνει δουλεια?

 

Με το scater της Ρομ θα περάσεις το recovery. Στην AP rom τα μυνήματα είναι με 140 χαρακτήρες επιτέλους.

Edited by lazagr4
Laza Lee
Link to comment
Share on other sites

Το ρουτάρισμα δε βελτιώνει κάτι.

Απλά παρέχει πρόσβαση στα άβατα του κιν.

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να βελτιώσει τη διάρκεια της μπαταρίας και τη χρήση της ραμ σίγουρα....

Από κει και πέρα έχω ψάξει τρόπους να το ροοταρω.... Κανένας όμως δεν το ροοταρε

Έχετε να προτείνετε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Το ρουτάρισμα τα κάνει αυτά;;; ΟΟΟΟΟΟΟΚ!!!

 

Οι περισσότεροι εδώ μέσα το έχουν ρουτάρει, πώς κατέληξες στο αντίθετο συμπέρασμα;

Αν τίποτε άλλο δεν σου πέτυχε, πήγαινε στο ποστ 1238 και θα τα καταφέρεις (μάλλον)!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και 'γω την Lollipop AP, μια χαρά είναι. Πιο γρήγορη από την άλλη, καμία Κινέζικη εφαρμογή και το σημαντικότερο λειτουργούν τα themes που είχα κατεβάσει.

 

Εγώ έκανα πρώτα format το κινητό για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα μείνει ίχνος από την παλιά ROM.

 

Έβαλα και το αντίστοιχο recovery κατά την διαδικασία του φλασαρίσματος.

 

Όταν έβαλα το modem από την CU, δεν ενεργοποιούνταν η πρώτη sim (Wind). Μόνο άμα την έβγαζα και την έβαζα με το κινητό ανοιχτό.

Επανέφερα το modem που υπήρχε στο αρχείο της ROM και όλα μια χαρά!

 

Επανέφερα από άλλο κινητό δυο αρχεία για το Wifi για NVram fix, γιατί με το backup που είχα κρατήσει μέσω recovery, δεν μου έβλεπε τα 5G δίκτυα.

 

Επανέφερα χειροκίνητα το αρχείο με τα IMEI που το είχα ήδη backup και όλα μια χαρά.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου για τα 5G ποιό αρχείο επανέφερες;

Μπορώ να το βρω κάπου γιατί και το δικό μου δεν τα βλέπει και δεν έχω κάποιο backup;

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγειλει και εγω απο τον Κωτσοβολο το κινητο ερωτηση μπορω να περασω OTA την lollipop η πρεπει να την κατεβασω απο το σαιτ τις lenovo και να την περασω χειροκινητα.
Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει οτι το κινητακι μας ειναι "dual sim full active", δηλ. ξερετε, να δουλευει και η 2η σιμ, οταν ειναι απασχολημενη η 1η, πχ να χτυπαει στην 2η γραμμη οταν μιλαμε στην 1η.

 

Το εχετε επιβεβαιωσει στην πραξη?

Αν ναι, παρακαλω αναφερατε και την ρομ (και τυχον αλλαγη modem) που εχετε μηπως καποιες το μπλοκαρουν σαν feature.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου για τα 5G ποιό αρχείο επανέφερες;

Μπορώ να το βρω κάπου γιατί και το δικό μου δεν τα βλέπει και δεν έχω κάποιο backup;

 

Στείλε μου σε π.μ. το e-mail σου.

 

Ναι το κινητό είναι dual sim active.

 

Και με CU και με AP ROM επιβεβαιωμένο.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Στείλε μου σε π.μ. το e-mail σου.

 

Ναι το κινητό είναι dual sim active.

 

Και με CU και με AP ROM επιβεβαιωμένο.

 

Με την επαναφορά του nvram τι κέρδος έχουμε; οι κάρτες μου δουλεύουν κανονικά, δεν το επανέφερα.

Laza Lee
Link to comment
Share on other sites

Στείλε μου σε π.μ. το e-mail σου.

 

Ναι το κινητό είναι dual sim active.

 

Και με CU και με AP ROM επιβεβαιωμένο.

 

Με την επαναφορά του nvram τι κέρδος έχουμε; οι κάρτες μου δουλεύουν κανονικά, δεν το επανέφερα.

Laza Lee
Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε σας παρακαλω να με βοηθησετε και να μου πειτε τι φταιει?κανωντας την καινουργια αναβαθμιση συστηματος,χωρια οτι μου ρθε ολη η κινεζικη σαβουρα,το πλει στορ μ πλεον δεν λειτουργει.παω να το ανοιξω και δεν το ανοιγει καν.και καθε τοσο μου εμφανιζει οτι οι υοηρεσιες απο το στορ εχουν διακοπει...εφαρμογες οπως βαιμπερ και μεσσεντζερ δεν χτυπουν μονο αν ειμαι μεσα στην εφαρμογη..
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και 'γω την Lollipop AP, μια χαρά είναι. Πιο γρήγορη από την άλλη, καμία Κινέζικη εφαρμογή και το σημαντικότερο λειτουργούν τα themes που είχα κατεβάσει.

 

Εγώ έκανα πρώτα format το κινητό για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα μείνει ίχνος από την παλιά ROM.

 

Έβαλα και το αντίστοιχο recovery κατά την διαδικασία του φλασαρίσματος.

 

Όταν έβαλα το modem από την CU, δεν ενεργοποιούνταν η πρώτη sim (Wind). Μόνο άμα την έβγαζα και την έβαζα με το κινητό ανοιχτό.

Επανέφερα το modem που υπήρχε στο αρχείο της ROM και όλα μια χαρά!

 

Επανέφερα από άλλο κινητό δυο αρχεία για το Wifi για NVram fix, γιατί με το backup που είχα κρατήσει μέσω recovery, δεν μου έβλεπε τα 5G δίκτυα.

 

Επανέφερα χειροκίνητα το αρχείο με τα IMEI που το είχα ήδη backup και όλα μια χαρά.

 

Ρε ΑΕΛΑΡΑ, μήπως υπάρχουν κάπου οδηγίες για το πως ακριβώς κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε την AP και επιπρόσθετα να γράψεις τι πρέπει να έχουμε από την προηγούμενη ROM κρατήσει;

Link to comment
Share on other sites

Ανακάλυψα patch μετατροπής της CU ROM σε Android 5.1.

Φυσικά δεν συνιστώ πειράματα τέτοιου τύπου, αλλά για όποιον ενδιαφέρεται έχει αναλυτικές οδηγίες και τα κατάλληλα αρχεία, τα οφέλη κλπ, όπως υποστηρίζει ο δημιουργός του εδώ: http://newlistandrophone.blogspot.gr/2015/06/working-tutorial-how-to-updateupgrade_311.html

 

Υ.Γ. να μην προσπαθήσει κανένας να το κατεβάσει. Το έβαλα για γιατί όλο κάποιος μπορεί να τύχει να πέσει σε τέτοια. Λίγο παρακάτω το αναλύει και φίλος μας SO69.

Edited by Ipokratis
(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κρατάω τα εξής αρχεία...

 

Για το IMEI : Αρχείο /data/nvram/md/NVRAM/NVD_IMEI/MP0B_001

 

Για τα δίκτυα WiFi : Αρχείο /data/misc/wifi/wpa_supplicant.conf

 

Και για NVRAM Fix : Για να έχω και 5G τα αρχεία : /data/nvram/APCFG/APRDEB/ WIFI και WIFI_CUSTOM

 

Δεν κρατάω ούτε nvram backup από recovery, ούτε τίποτα.

 

Κάνω κανονικά format πριν εγκαταστήσω την νέα ROM και τα επαναφέρω αυτά τα αρχεία χειροκίνητα.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Ανακάλυψα patch μετατροπής της CU ROM σε Android 5.1.

Φυσικά δεν συνιστώ πειράματα τέτοιου τύπου, αλλά για όποιον ενδιαφέρεται έχει αναλυτικές οδηγίες και τα κατάλληλα αρχεία, τα οφέλη κλπ, όπως υποστηρίζει ο δημιουργός του εδώ: http://newlistandrophone.blogspot.gr/2015/06/working-tutorial-how-to-updateupgrade_311.html

:!::!::!: OXI παιδιά!!! :!: ΠΡΟΣΟΧΗ!!! :!: Είναι ΑΠΑΤΗ!!!:!::!::!:

Υπήρχε παρόμοια ''δημοσίευση'' τουλάχιστον από το Γενάρη!

Τίποτα δεν θα κατέβει αφ' ενός, θα υπερχρεωθεί (και όχι μόνο μία φορά) όποιος κάνει το λάθος να δώσει Νο κινητού αφ' ετέρου.

Παρά το παραπλανητικότατο βίντεο κυρίως κινητό ζητάει!

 

ΥΓ. Μη γίνει καμιά παρεξήγηση, ο φίλος Ιπποκράτης καμιά σχέση δεν έχει που το ανέφερε!

Edited by SO69
Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...