Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχετικά με το 4G. Πήρα τηλέφωνο Cosmote για να μου το ενεργοποιήσουν και μου είπαν ότι υπάρχουν προγράμματα μη συμβατά με την υπηρεσία, όπως το δικό μου που είναι το Cosmote προς όλους 35. Άρα χρειάζεται 1ον, τηλέφωνο στον πάροχό σας για ενεργοποίηση και 2ον, συμβατό πρόγραμμα συμβολαίου.
Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω οτι ειναι παλια η sim μου;

Η συνδεση ειναι απο το 2009 ή 2010, δεν θυμαμαι ακριβως. Απο τοτε εχω αυτη την καρτα.

Η περιοχη που μενω ειναι ο Γερακας.

 

Ναι η sim σου φταίει, γιατί εγώ στην Αγία Παρασκευή έχω 4G και με Cosmote αλλά και με την Wind....

 

Πήγαινε σ' ένα κατάστημα Cosmote να στην αλλάξουν, νομίζω θα σου κοστίσει 5€....

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση τελικα ειναι καπου αναμεσα στον royi ( ελπιζω να το εγραψα σωστα) και dante. Σε μενα συντρεχουν και οι δυο λογοι. Παλια καρτα και παλιο συμβολαιο. Πολυ πριν το cosmote 35.

 

Με τα specs βρισκετε κανενα προβλημα;

Edited by SuperGoofy77
Link to comment
Share on other sites

Αν το 3G δεν έχει πρόβλημα τότε έχεις το A806. Για το 4G πρέπει να πληρείς κάποιες προϋποθέσεις για να πιάνει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ώρα δεν μπορώ να σου πώ αλλά μέχρι το βράδυ, αν δεν μου τύχει τίποτα απρόοπτο θα την έχετε.

 

Σε ευχαριστω αδερφε μου μας χεις σωσει

Link to comment
Share on other sites

παιδιά βοηθείστε λίγο...

είμαι καινούργιοσ κάτοχοσ του a806 και προσπαθώ να μεταφέρω με το titanium backup τα δεδομένα-εφαρμογές του παλιού μου κινητού...

που είναι ο εντοπισμός σφαλμάτων usb για να το ενεργοποιήσω? (στις "Ρυθμίσεις" δεν βλέπω να έχει "Επιλογές για προγραμματιστές")

(σημειώνω ότι έχω τη rom 1447)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά βοηθείστε λίγο...

είμαι καινούργιοσ κάτοχοσ του a806 και προσπαθώ να μεταφέρω με το titanium backup τα δεδομένα-εφαρμογές του παλιού μου κινητού...

που είναι ο εντοπισμός σφαλμάτων usb για να το ενεργοποιήσω? (στις "Ρυθμίσεις" δεν βλέπω να έχει "Επιλογές για προγραμματιστές")

(σημειώνω ότι έχω τη rom 1447)

 

.....

ΑΚΥΡΟ ΠΑΙΔΙΑ, ΤΟ ΒΡΗΚΑ ......

Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατα την 1501 πιο ελαφριά με λιγότερες κινεζιές και πλήρως εξελληνισμένη. Οσο για τον χρήστη που είπε οτι κάνει καλύτερη διαχείριση ενέργειας η 1447 συγκρινόμενη με την 1501; Η 1501 πατάει πάνω στην 1447 οπότε πως κάνει άλλη διαχειριση ενέργειας; Και η μέτρηση έγινε πώς; υπάρχουν αποτελέσματα εργαστηριακού ελέγχου (έστω κάποιας εφαρμογής στο κινητό) ή όχι; Δεν έχω προθεση να αμφισβητήσω κανέναν αλλά αυτα τα κάνει εκείνο καλύτερα και το άλλο ακόμα πιο καλά χωρίς σαφή στοιχεία με κρατάνε σε απόσταση.Μπορώ να δεχτώ με μεγάλη επιφύλαξη την διαισθητικότητα αλλά δεν βασίζομαι και πάνω της. ;) Οποτε θα σε συμβούλευα να δοκιμάσεις μόνος σου και να δείς τι σου αρέσει καλύτερα. 5 λεπτά με το ρολόϊ είναι + το γεγονός ότι η συγκεκριμένη rom έχει την υψηλότερη βαθμολογία στο need rom και κατα το κλισέ, τυχαίο δεν νομίζω.

 

Επειδή σκέφτομαι να αλλάξω ROM θες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος σχετικα με τον οδηγό για το φλασάρισμα το twrp μιας και σκέφτομαι να το κάνω με αυτόν τον τρόπο?

 

Δεν θέλω μανάρι βαριέμαι :w00t::w00t:

Επειδή ομως μου το έχουνε ζητήσει και άλλοι χρήστες μέσω πμ θα το γράψω τελικά δεν το γλύτωσα.

1) Κατεβάζουμε το vroot απο εδω http://www.mgyun.com/en/getvroot

2) Το εγκαθιστούμε στο PC μας και το ανοίγουμε.

3) Συνδέουμε το κινητό μας στο PC επιλέγουμε στο μενού του τηλεφώνου στο usb connection και το debuging mode εκτός απο την default επιλογή η οποία ειναι η πάνω πάνω. Ακολουθούμε τις οδηγίες του βίντεο απ΄εδω https://www.youtube.com/watch?v=Q-fOAUvScTg.

4) Σε ότι μήνυμα και να μας βγάλει το κινητό πατάμε grand or allow και αν καπου μας βγάλει στις ειδοποιήσεις την επιλογή να θυμάται την ρύθμιση την τσεκάρουμε.

5)Αν μας βγάλει κανένα περίεργο μήνυμα η σύνδεση διακόπηκε και τίποτα παρεμφερή δεν σταματάμε συνεχίζουμε ως το τέλος.

6) Αν όλα πήγαν καλά το vroot θα βγάλει μήνυμα οτι το τηλέφωνο rooted.

 

Μετά απο αυτό συνεχίζουμε με τον πολύ καλό οδηγό του cadilak χωρίς ομως τις παραγράφους 5,11,12 και 13 οτι είναι με bold ειναι ξένο απο τον αρχικό οδηγό και σημειώστε οτι θεωρω αυτονόητο οτι η rom θα έχει playstore ενσωματωμένο αλλιώς ακολουθείτε τον αρχικό οδηγό του cadilak κατά γράμμα.

 

1. Εγκαταστήστε το Mobileuncle MTK tools

2. Κατεβάστε το TWRP recovery και αποθηκεύστε το στην sdcard (χύμα, όχι σε φάκελο)

3. Κατεβάστε και αποθηκεύστε όποια rom επιθυμείτε απο εδώ NEEDROM Εάν έχετε κατεβάσει official rom μέσω system update θα την βρείτε στον φάκελο /sdcard/lenovota

4. Κατέβασε το τελευταίο Update SuperSU-v2.14.zip και αποθήκευσε το στην sdcard.

5. Τρέξτε το Mobileuncle και στο παράθυρο superuser που θα βγει πατήστε "Χορήγησε" (Grant αν το έχετε στα αγγλικά). Από τις επιλογές του προγράμματος επιλέξτε "Recovery Update". Πατήστε το "recovery_twrp.img" και μετά OK και πάλι ΟΚ για να μπεις στο TWRP recovery.

6. Πρώτη δουλεία μας στο TWRP είναι να πάρουμε backup την rom και τα data μας ώστε αν κάτι δεν πάει καλά ή δεν μας αρέσει η νέα rom να γυρίσουμε εύκολα στην προηγούμενη κατάσταση. Στο home του TWRP recovery επέλεξε "Backup" και στην επόμενη οθόνη τσεκάρετε όλες τις επιλογές. Παρακάτω που γράφει "Storage:Internal storage" πατάτε και επιλέγετε που θα αποθηκεύσετε το backup (internal storage=εσωτερική sdcard ή sdcard=εξωτερική sdcard). Εάν έχετε εγκατεστημένη εξωτερική sdcard προτιμήστε αυτή για την αποθήκευση του backup. Τώρα μπορείτε να εκτελέσετε το backup κάνοντας swipe από αριστερά προς τα δεξιά στην μπάρα που γράφει "Swipe to backup". Περίμενε να τελειώσει επιτυχώς το backup (προσέξτε μήπως βγάλει τυχόν σφάλμα) και μετά πατάτε το κουμπί home ή 2 φορές το κουμπί back.

7. Στο home του TWRP πατάτε το "Wipe" και μετά κάνετε swipe από αριστερά προς τα δεξιά στην μπάρα "Swipe to Factory Reset" και όταν ολοκληρωθεί, πατάτε πάλι το home.

8. Στο home του TWRP πατάτε το "Install" και βρίσκετε και επιλέγετε το zip αρχείο της rom. Στην επόμενη οθόνη κάνετε swipe στην μπάρα "Swipe to Confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το Home.

9. Στο home του TWRP πατάτε το "Install" και βρίσκετε και επιλέγετε το Update SuperSU-v2.14.zip. Στην επόμενη οθόνη κάνετε swipe στην μπάρα "Swipe to Confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το "Reboot system". Το τηλέφωνο θα μπουτάρει (την πρώτο boot κρατάει λίγο παραπάνω) και θα βγάλει την οθόνη επιλογής γλώσσας. Επιλέξτε English (εκτός αν ξέρετε κινέζικα). Αν μέχρι να γυρίσει η γλώσσα αγγλικά πετάξει μηνύματα του superuser στα κινέζικα εσείς πατήστε την κάτω δεξιά επιλογή. Αν το έχετε γυρίσει ήδη στα αγγλικά πατήστε Grant. Προχωρήστε στο αρχικό σεταρισμα του τηλεφώνου αφήστε το 2-3 λεπτά ανοικτό και μετά κλείστε το εντελώς.

να ξεκινήσω κι εγώ όλη αυτήν την διαδικασία για να μετατρέψω από την 1447 στην 1501 αφού είναι και αυτή multi και έχει ελληνικά...

 

όμως προτού ξεκινήσω μια απορία...

 

πως γίνεται να περάσω την 1501 και να βρίσκεται το τηλέφωνο όπως είναι τώρα με την 1447, δηλαδή με τις υπάρχουσες εφαρμογές ταξινομημένες όπως τις έχω και με τις ρυθμίσεις ως έχουν;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τη βοήθειά σας....

κάτι έκανα λάθος στο restore εφαρμογών από το titanium backup και μόλις ανοιγω το κινητό μου βγάζει συνέχεια τα εξής 2 μηνύματα:

"Δυστυχώς, η εφαρμογή UI συστήματ. έχει σταματήσει"

και "Δυστυχώς, η διαδικασία android.process.acore έχει σταματήσει"

χωρίς να μπορώ να κάνω τίποτε άλλο, μιας και μου τα βγάζει ασταμάτητα... (σημειώνω προς ενημέρωση ότι μετέφερα δεδομένα από το προηγούμενο κινητό μου sony ericsson neo v στο καινουργιο lenovo a806)

Τι να κάνω για να ξεκολλήσει?

και αφού ξεκολλήσει θεωρείται ότι πρέπει να σβήσω κάτι συγκεκριμένο ή να ξαναβάλω τη rom (έχω τη 1447) ή τίποτε άλλο?

... την κατανόησή σας γιατί είμαι ψιλοάσχετος.......

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τη βοήθειά σας....

κάτι έκανα λάθος στο restore εφαρμογών από το titanium backup και μόλις ανοιγω το κινητό μου βγάζει συνέχεια τα εξής 2 μηνύματα:

"Δυστυχώς, η εφαρμογή UI συστήματ. έχει σταματήσει"

και "Δυστυχώς, η διαδικασία android.process.acore έχει σταματήσει"

χωρίς να μπορώ να κάνω τίποτε άλλο, μιας και μου τα βγάζει ασταμάτητα... (σημειώνω προς ενημέρωση ότι μετέφερα δεδομένα από το προηγούμενο κινητό μου sony ericsson neo v στο καινουργιο lenovo a806)

Τι να κάνω για να ξεκολλήσει?

και αφού ξεκολλήσει θεωρείται ότι πρέπει να σβήσω κάτι συγκεκριμένο ή να ξαναβάλω τη rom (έχω τη 1447) ή τίποτε άλλο?

... την κατανόησή σας γιατί είμαι ψιλοάσχετος.......

Το κινητό σου έχει έλθει σε μια κατάσταση που έχει γίνει μπάχαλο. Με το titanium backup δεν κάνουμε restore εφαρμογές συστήματος ακόμα κι αν προέρχονται από το ίδιο τηλέφωνο.

Σε λίγο θα σου πω τι να κάνεις να διορθώσεις τα πράματα γιατί τώρα έχω άλλα στην μέση.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό σου έχει έλθει σε μια κατάσταση που έχει γίνει μπάχαλο. Με το titanium backup δεν κάνουμε restore εφαρμογές συστήματος ακόμα κι αν προέρχονται από το ίδιο τηλέφωνο.

Σε λίγο θα σου πω τι να κάνεις να διορθώσεις τα πράματα γιατί τώρα έχω άλλα στην μέση.

 

kandilak ευχαριστω για το ενδιαφέρον σου.....

κατάφερα, όμως, (ένας θεός ξέρει πως) να ξαναβάλω τη rom 1447 και το πρόβλημα σταμάτησε...

....απλά στη συνέχεια ξαναέβαλα από την αρχή τις εφαρμογές που ήθελα....

ΟΠΟΤΕ ΑΚΥΡΟ.......

αυτό που δεν έχω καταφέρει είναι να μεταφέρω τα παλιά μου μηνύματα (από το προηγούμενο κινητό sony ericsson) [ενώ τα μηνύματα του whatssapp μεταφέρθηκαν κανονικά]. Σημειώνεται (δεν ξέρω αν έχει σημασία βέβαια) ότι χρησιμοποιώ την εφαρμογή handcent sms....

Αν μπορείς να μου πεις συγκεκριμένα τι πρέπει να κάνω για να μεταφέρω τα μνμ θα σου είμαι ευγνώμων:up:

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ τη γνώμη μου για το κινητό. Το έλαβα από το minideal με την 9432 rom, με τα γνωστά προβληματάκια στην εμφάνιση των επαφών με πρόθεμα +30 και την διάρκεια της μπαταρίας. Το θέμα των επαφών το έλυσα απλά προσθέτοντας σε όλες τις επαφές το +30 με την εφαρμογή Number Fixer.

 

Πριν μια εβδομάδα περίπου πέρασα την VIBEUI_V2.0_1508_7.85.1_ST_A806 + Update SuperSU-v2.14.zip + GApps, με το TWRP. Δεν έχει ελληνικά, όμως με το Locale more pro, σετάρει όλες τις εφαρμογές στην ελληνική γλώσσα. Βάζοντας και το αγαπημένο μου πληκτρολόγιο Swiftkey, το μόνο που μένει είναι το αγγλικό μενού, που είναι καλύτερο από τα ελληνοαγγλικό μενού της 9432... Τις κινέζικες εφαρμογές της απενεργοποίησα με το Unistaller Pro. Επίσης διόρθωσα την εμφάνιση των ελληνικών fonts, συμφωνα με την οδηγία της πρώτης σελίδας. Αφού έπαιξα με εφαρμογές SMS, επαφών, κλήσεων και ημερολογίου, διαπίστωσα ότι οι default είναι οι καλύτερες. Τέλος έβαλα και τον Nova Launcher για να φέρω την επιφάνεια εργασίας στα μέτρα μου.

 

Μετά από μια εβδομάδα χρήσης της 1508, μπορώ να πω ότι το κινητό απλά δεν μασάει πουθενά. Η διάρκεια της μπαταρίας τουλάχιστον διπλασιάστηκε, δηλαδή κρατάει 2+ μέρες με WiFi-δεδομένα-συγχρονισμό πάντα ανοικτά, ενώ δεν εντόπισα καμία άλλη δυσλειτουργία. Η συσκευή έχει πολύ καλό GPS και μπορεί να τρέχει το IGO με φουλ γραφικά, ενώ πίσω τρέχει το tunein radio, παίζοντας στα ηχεία του αυτοκινήτου μου μέσω bluetooth, χωρίς κανένα κόλλημα! Ίσως το μόνο ελάττωμα είναι ότι έχει αδύναμο δέκτη WiFi, αλλά οκ. Μπορεί να ακουστεί υπερβολικό, αλλά με έκανε να ξεχάσω το IPhone 5c που χρησιμοποιούσα. Ευχαριστώ τα παιδιά που έχουν φτιάξει τις οδηγίες για τη λύση προβλημάτων και το φλασάρισμα της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

kandilak ευχαριστω για το ενδιαφέρον σου.....

κατάφερα, όμως, (ένας θεός ξέρει πως) να ξαναβάλω τη rom 1447 και το πρόβλημα σταμάτησε...

....απλά στη συνέχεια ξαναέβαλα από την αρχή τις εφαρμογές που ήθελα....

ΟΠΟΤΕ ΑΚΥΡΟ.......

αυτό που δεν έχω καταφέρει είναι να μεταφέρω τα παλιά μου μηνύματα (από το προηγούμενο κινητό sony ericsson) [ενώ τα μηνύματα του whatssapp μεταφέρθηκαν κανονικά]. Σημειώνεται (δεν ξέρω αν έχει σημασία βέβαια) ότι χρησιμοποιώ την εφαρμογή handcent sms....

Αν μπορείς να μου πεις συγκεκριμένα τι πρέπει να κάνω για να μεταφέρω τα μνμ θα σου είμαι ευγνώμων:up:

 

......ΌΠΟΤΕ ΒΡΕΙΣ ΧΡΟΝΟ (γιατί από είδα στο forum τώρα ασχολείσαι με τον "προγραμματισμό" νέας rom....

και πάλι ευχαριστώ .... και συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός....

σιγά σιγά και με τη βοήθεια του forum θεωρώ ότι θα βελτιωθώ....

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΟΥ!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

kandilak ευχαριστω για το ενδιαφέρον σου.....

κατάφερα, όμως, (ένας θεός ξέρει πως) να ξαναβάλω τη rom 1447 και το πρόβλημα σταμάτησε...

....απλά στη συνέχεια ξαναέβαλα από την αρχή τις εφαρμογές που ήθελα....

ΟΠΟΤΕ ΑΚΥΡΟ.......

αυτό που δεν έχω καταφέρει είναι να μεταφέρω τα παλιά μου μηνύματα (από το προηγούμενο κινητό sony ericsson) [ενώ τα μηνύματα του whatssapp μεταφέρθηκαν κανονικά]. Σημειώνεται (δεν ξέρω αν έχει σημασία βέβαια) ότι χρησιμοποιώ την εφαρμογή handcent sms....

Αν μπορείς να μου πεις συγκεκριμένα τι πρέπει να κάνω για να μεταφέρω τα μνμ θα σου είμαι ευγνώμων:up:

Για να καταλάβω, έχεις ξαναπεράσει την 1447 και τώρα το τηλέφωνο σου δεν έχει πρόβλημα με error αλλά δεν μπορείς να επαναφέρεις τα μηνύματα από το παλιό τηλέφωνο...... σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, έχεις ξαναπεράσει την 1447 και τώρα το τηλέφωνο σου δεν έχει πρόβλημα με error αλλά δεν μπορείς να επαναφέρεις τα μηνύματα από το παλιό τηλέφωνο...... σωστά?

 

ΣΩΣΤΑ....

βεβαια και χτες που έβαλα πρώτη φορά τη 1447 (μιας και είμαι καινούργιος στα κόλπα) πάλι δεν μπορούσα να μεταφέρω τα μηνύματα (δλδ το πρόβλημα δεν δημιουργήθηκε τώρα).

Σημειώνεται ότι χρησιμοποίησα το titanium backup για τη μεταφορα.....

Link to comment
Share on other sites

ΣΩΣΤΑ....

βεβαια και χτες που έβαλα πρώτη φορά τη 1447 (μιας και είμαι καινούργιος στα κόλπα) πάλι δεν μπορούσα να μεταφέρω τα μηνύματα (δλδ το πρόβλημα δεν δημιουργήθηκε τώρα).

Σημειώνεται ότι χρησιμοποίησα το titanium backup για τη μεταφορα.....

 

Άνοιξε το Titanium backup στο παλιό τηλέφωνο και πάτα το κουμπί menu (του τηλεφώνου) και προχώρα εκέι που λέει ΕΙΔΙΚΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ /ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ και επέλεξε "Αντίγραφο ασφαλείας των δεδομένων στο XML" , μετά επέλεξε "Μηνύματα (SMS και MMS)". Περίμενε να ολοκληρωθεί η δημιουργία του αντιγράφου και μετά θα σου βγάλει να το αποθηκεύσεις (τοπικά στην sdcard του τηλεφώνου ή σε κάποιο cloud λογαριασμό κλπ). Πάρε το αντίγραφο αυτό από εκεί που θα το αποθηκεύσεις και μετέφερέ το στην εσωτερική ή εξωτερική sdcard του A806. Άνοιξε μετά το titanium στο A806, πάτα το menu για να μπεις στο κύριο menu του titanium, προχώρα εκέι που λέει ΕΙΔΙΚΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ /ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ και επέλεξε "Επαναφορά δεδομένων από XML" , μετά επέλεξε "Μηνύματα (SMS και MMS)" , βρες το αρχείο messages που δημιούργησες με το άλλο τηλέφωνο και επέλεξε το. Περίμενε να ολοκληρωθεί η επαναφορά και μετά έλεγξε αν έγινε αυτό που ήθελες.

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το Titanium backup στο παλιό τηλέφωνο και πάτα το κουμπί menu (του τηλεφώνου) και προχώρα εκέι που λέει ΕΙΔΙΚΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ /ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ και επέλεξε "Αντίγραφο ασφαλείας των δεδομένων στο XML" , μετά επέλεξε "Μηνύματα (SMS και MMS)". Περίμενε να ολοκληρωθεί η δημιουργία του αντιγράφου και μετά θα σου βγάλει να το αποθηκεύσεις (τοπικά στην sdcard του τηλεφώνου ή σε κάποιο cloud λογαριασμό κλπ). Πάρε το αντίγραφο αυτό από εκεί που θα το αποθηκεύσεις και μετέφερέ το στην εσωτερική ή εξωτερική sdcard του A806. Άνοιξε μετά το titanium στο A806, πάτα το menu για να μπεις στο κύριο menu του titanium, προχώρα εκέι που λέει ΕΙΔΙΚΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ /ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ και επέλεξε "Επαναφορά δεδομένων από XML" , μετά επέλεξε "Μηνύματα (SMS και MMS)" , βρες το αρχείο messages που δημιούργησες με το άλλο τηλέφωνο και επέλεξε το. Περίμενε να ολοκληρωθεί η επαναφορά και μετά έλεγξε αν έγινε αυτό που ήθελες.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, το κάνω και θα σε ενημερώσω!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη λοιπόν η rom που σας υποσχέθηκα!!!:happy:

 

Πρόκειται για την official 1516_ST rom που βγήκε προχθές για το A808t τροποποιημένη κατάλληλα για να είναι συμβατή με το Α806.

Επιπλέον , έχει γίνει rooted , έχει προστεθεί το playstore (Gmail, χάρτες, hangout κλπ δεν είναι προεγκατεστημένα αλλά όποια χρειάζεστε τα βάζετε από το playstore) , έχουν γίνει τ' απαραίτητα για την εγκατάσταση του xposed framework.

 

-Έχει προστεθεί το Developer options στο μενού ρυθμίσεων

-Έχει διορθωμένη την επιλογή ταξινόμησης κατά όνομα ή επίθετο στις επαφές

-Έχει διορθωμένη την δυνατότητα προσθήκης πόλης στο Lenovo weather.

-Έχει διορθωμένη την γραμματοσειρά για τους ελληνικούς χαρακτήρες στο συρτάρι ειδοποιήσεων

-Έχει καινούργια έκδοση του Notification center

 

Ακόμα έχουν αφαιρεθεί κάποιες απολύτως άχρηστες κινέζικες εφαρμογές και έχουν προστεθεί τα Es file manager, Locale more pro, Mobileuncle tool, Titanium backup και το xposed installer μαζί με τα modules Appsettings και Vibexpert.

 

 

Προϋπόθεση για την εγκατάσταση αυτής της rom είναι να έχετε το TWRP recovery και να γνωρίζετε την χρήση του.

 

 

Εγκατάσταση:

Μπορείτε να επιλέξετε μεταξύ δύο μεθόδων για το φλασάρισμα της rom.

 

  • A. Γρήγορη Μέθοδος (dirty flash) για A806 με οποιαδήποτε official αγγλοκινέζικη VibeUI v2 rom (χωρίς απώλεια ρυθμίσεων και δεδομένων εφαρμογών, μηνυμάτων , αρχείου κλήσεων κλπ ):
    Πριν ξεκινήσετε, μπείτε στο playstore και κάντε ενημέρωση σε όσες από τις εφαρμογές της google υπάρχει ενημέρωση που δεν έχει γίνει. Μετά κατεβάζετε την rom - Μπουτάρεται στο TWRP και παίρνετε backup - Αν δεν πήρατε backup ξεκινάτε πάλι από την αρχή, αν πήρατε backup προχωράτε παρακάτω - Κάνετε install το zip της rom - Κάνετε Wipe cache & dalvik - Πατάτε back και μετά Reboot system. Όταν μπουτάρει το τηλέφωνο πατάτε grant σε όλα τα μηνύματα του SuperSU! (αν βγάλει).
     
     
  • Β. Κανονική μέθοδος (clean flash) για A806 με οποιαδήποτε rom (με απώλεια ρυθμίσεων και δεδομένων εφαρμογών , μηνυμάτων , αρχείου κλήσεων κλπ):
    Κατεβάζετε την rom - Μπουτάρεται στο TWRP και παίρνετε backup - Αν δεν πήρατε backup ξεκινάτε πάλι από την αρχή, αν πήρατε backup προχωράτε παρακάτω - Πηγαίνετε Wipe και κάνετε Swipe to Factory Reset - Κάνετε install το zip της rom - Κάνετε Wipe cache & dalvik - Πατάτε back και μετά Reboot system. Όταν μπουτάρει το τηλέφωνο πατάτε grant σε όλα τα μηνύματα του SuperSU! (θα βγάλει 4-5).

 

 

-Για ελληνικά στις εφαρμογές χρησιμοποιήστε το Locale more pro.

 

-Λεπτομέρειες για την χρήση του xposed framework με αυτή την rom στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6085396#post6085396

 

-Για όσους θέλουν το προηγούμενο Notification center (με τα μπλε εικονίδια) φλασάρετε το https://dl.dropboxusercontent.com/u/3724021/LENOVO%20A806/NotificationCenter1512.zip από το TWRP (κάνετε και Wipe cache/dalvik)

 

Για όσους έχουν multilanguage rom VibeUI v2 και θέλουν να την δοκιμάσουν μπορούν να χρησιμοποιήσουν την γρήγορη μέθοδο με πιθανότητα όμως να μην κάτσει καλά το φλασάρισμα της νέας rom οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να χρησιμοποιήσουν την κανονική μέθοδο . Είτε με την μία είτε με την άλλη όμως , σίγουρα δεν θα έχουν ελληνικά στο menu ρυθμίσεων.

 

 

Download ROM --> VIBEUI_V2.0_1516_ST_moded.for.A806_root_play_xposed.zip

 

Καλά φλασαρίσματα!!!;)

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, το κάνω και θα σε ενημερώσω!!!!!!!!!

 

ΕΠΙΤΥΧΙΑ kandilak !!!!!!!!!!!!:bow:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

(έπρεπε βέβαια να αγοράσω την PRΟ εκδοση του titanium αλλά δεν κολλησα μιας και τα αξιζει τα λεφτα της)...

 

να σε ρωτησω κάτι ακόμα: είχα στο sony το don't panic (Mireo viaGPS) ως εφαρμογη gps και ημουν πολυ ευχαριστημενος. Επειδη όμως μου είχε δοθεί δωρεάν από το Πλαίσιο (με την αγορά της συσκευής) και έχουν ήδη περάσει 2 χρόνια βλέπω ότι δεν μου δίνει δικαιώματα επανεγκατάστασής της σε άλλη συσκευή... ξέρουμε κανένα "πλάγιο" τρόπο να παρακάμψουμε το κώλυμα?

 

Αν όχι υπάρχει καμιά άλλη δωρεάν εφαρμογή που συμβουλεύεις να καταβάσω από το playstore?

(αν ξέρει και κάποιος άλλος εννει΄ται ότι είναι ευπρόσδεκτη η όποια υπόδειξη)

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη λοιπόν η rom που σας υποσχέθηκα!!!:happy:

 

Πρόκειται για την official 1516_ST rom που βγήκε προχθές για το A808t τροποποιημένη κατάλληλα για να είναι συμβατή με το Α806.

Επιπλέον , έχει γίνει rooted , έχει προστεθεί το playstore (Gmail, χάρτες, hangout κλπ δεν είναι προεγκατεστημένα αλλά όποια χρειάζεστε τα βάζετε από το playstore) , έχουν γίνει τ' απαραίτητα για την εγκατάσταση του xposed framework και έχουν γίνει οι γνωστές αλλαγές στο build.prop καθώς και η διόρθωση της γραμματοσειράς για να φαίνονται σωστά τα ελληνικά στο συρτάρι ειδοποιήσεων.

Ακόμα έχουν αφαιρεθεί κάποιες απολύτως άχρηστες κινέζικες εφαρμογές και έχουν προστεθεί τα Es file manager, Locale more pro, Mobileuncle tool, Titanium backup και το xposed installer μαζί με τα modules Appsettings και Vibexpert.

 

 

Προϋπόθεση για την εγκατάσταση αυτής της rom είναι να έχετε το TWRP recovery και να γνωρίζετε την χρήση του.

 

 

Εγκατάσταση:

Μπορείτε να επιλέξετε μεταξύ δύο μεθόδων για το φλασάρισμα της rom.

 

  • A. Γρήγορη Μέθοδος (dirty flash) για A806 με οποιαδήποτε official αγγλοκινέζικη VibeUI v2 rom (χωρίς απώλεια ρυθμίσεων και δεδομένων εφαρμογών, μηνυμάτων , αρχείου κλήσεων κλπ ):
    Πριν ξεκινήσετε, μπείτε στο playstore και κάντε ενημέρωση σε όσες από τις εφαρμογές της google υπάρχει ενημέρωση που δεν έχει γίνει. Μετά κατεβάζετε την rom - Μπουτάρεται στο TWRP και παίρνετε backup - Αν δεν πήρατε backup ξεκινάτε πάλι από την αρχή, αν πήρατε backup προχωράτε παρακάτω - Κάνετε install το zip της rom - Κάνετε Wipe cache & dalvik - Πατάτε back και μετά Reboot system. Όταν μπουτάρει το τηλέφωνο πατάτε grant σε όλα τα μηνύματα του SuperSU! (αν βγάλει).
     
     
  • Β. Κανονική μέθοδος (clean flash) για A806 με οποιαδήποτε rom (με απώλεια ρυθμίσεων και δεδομένων εφαρμογών , μηνυμάτων , αρχείου κλήσεων κλπ):
    Κατεβάζετε την rom - Μπουτάρεται στο TWRP και παίρνετε backup - Αν δεν πήρατε backup ξεκινάτε πάλι από την αρχή, αν πήρατε backup προχωράτε παρακάτω - Πηγαίνετε Wipe και κάνετε Swipe to Factory Reset - Κάνετε install το zip της rom - Κάνετε Wipe cache & dalvik - Πατάτε back και μετά Reboot system. Όταν μπουτάρει το τηλέφωνο πατάτε grant σε όλα τα μηνύματα του SuperSU! (θα βγάλει 4-5).

 

 

Για ελληνικά στις εφαρμογές χρησιμοποιήστε το Locale more pro.

 

Για όσους έχουν multilanguage rom VibeUI v2 και θέλουν να την δοκιμάσουν μπορούν να χρησιμοποιήσουν την γρήγορη μέθοδο με πιθανότητα όμως να μην κάτσει καλά το φλασάρισμα της νέας rom οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να χρησιμοποιήσουν την κανονική μέθοδο . Είτε με την μία είτε με την άλλη όμως , σίγουρα δεν θα έχουν ελληνικά στο menu ρυθμίσεων.

 

 

Download ROM --> VIBEUI_V2.0_1516_ST_moded.for.A806_root_play_xposed.zip

 

Καλά φλασαρίσματα!!!;)

 

Πολλά ευχαριστώ kandilak!!! Δοκιμάζω άμεσα!

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω κάτι ακόμα: είχα στο sony το don't panic (Mireo viaGPS) ως εφαρμογη gps και ημουν πολυ ευχαριστημενος. Επειδη όμως μου είχε δοθεί δωρεάν από το Πλαίσιο (με την αγορά της συσκευής) και έχουν ήδη περάσει 2 χρόνια βλέπω ότι δεν μου δίνει δικαιώματα επανεγκατάστασής της σε άλλη συσκευή... ξέρουμε κανένα "πλάγιο" τρόπο να παρακάμψουμε το κώλυμα?

 

Αν όχι υπάρχει καμιά άλλη δωρεάν εφαρμογή που συμβουλεύεις να καταβάσω από το playstore?

(αν ξέρει και κάποιος άλλος εννει΄ται ότι είναι ευπρόσδεκτη η όποια υπόδειξη)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271530

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πολλά ευχαριστώ kandilak!!! Δοκιμάζω άμεσα!

Δεν είναι δουλειά μου βέβαια, αλλά καλό είναι να μην κάνετε παράθεση τόσο μεγάλα post;)

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη λοιπόν η rom που σας υποσχέθηκα!!!:happy:

 

Πρόκειται για την official 1516_ST rom που βγήκε προχθές για το A808t τροποποιημένη κατάλληλα για να είναι συμβατή με το Α806.

Επιπλέον , έχει γίνει rooted , έχει προστεθεί το playstore (Gmail, χάρτες, hangout κλπ δεν είναι προεγκατεστημένα αλλά όποια χρειάζεστε τα βάζετε από το playstore) , έχουν γίνει τ' απαραίτητα για την εγκατάσταση του xposed framework και έχουν γίνει οι γνωστές αλλαγές στο build.prop καθώς και η διόρθωση της γραμματοσειράς για να φαίνονται σωστά τα ελληνικά στο συρτάρι ειδοποιήσεων.

Ακόμα έχουν αφαιρεθεί κάποιες απολύτως άχρηστες κινέζικες εφαρμογές και έχουν προστεθεί τα Es file manager, Locale more pro, Mobileuncle tool, Titanium backup και το xposed installer μαζί με τα modules Appsettings και Vibexpert.

 

 

Προϋπόθεση για την εγκατάσταση αυτής της rom είναι να έχετε το TWRP recovery και να γνωρίζετε την χρήση του.

 

 

Εγκατάσταση:

Μπορείτε να επιλέξετε μεταξύ δύο μεθόδων για το φλασάρισμα της rom.

 

  • A. Γρήγορη Μέθοδος (dirty flash) για A806 με οποιαδήποτε official αγγλοκινέζικη VibeUI v2 rom (χωρίς απώλεια ρυθμίσεων και δεδομένων εφαρμογών, μηνυμάτων , αρχείου κλήσεων κλπ ):
    Πριν ξεκινήσετε, μπείτε στο playstore και κάντε ενημέρωση σε όσες από τις εφαρμογές της google υπάρχει ενημέρωση που δεν έχει γίνει. Μετά κατεβάζετε την rom - Μπουτάρεται στο TWRP και παίρνετε backup - Αν δεν πήρατε backup ξεκινάτε πάλι από την αρχή, αν πήρατε backup προχωράτε παρακάτω - Κάνετε install το zip της rom - Κάνετε Wipe cache & dalvik - Πατάτε back και μετά Reboot system. Όταν μπουτάρει το τηλέφωνο πατάτε grant σε όλα τα μηνύματα του SuperSU! (αν βγάλει).
     
     
  • Β. Κανονική μέθοδος (clean flash) για A806 με οποιαδήποτε rom (με απώλεια ρυθμίσεων και δεδομένων εφαρμογών , μηνυμάτων , αρχείου κλήσεων κλπ):
    Κατεβάζετε την rom - Μπουτάρεται στο TWRP και παίρνετε backup - Αν δεν πήρατε backup ξεκινάτε πάλι από την αρχή, αν πήρατε backup προχωράτε παρακάτω - Πηγαίνετε Wipe και κάνετε Swipe to Factory Reset - Κάνετε install το zip της rom - Κάνετε Wipe cache & dalvik - Πατάτε back και μετά Reboot system. Όταν μπουτάρει το τηλέφωνο πατάτε grant σε όλα τα μηνύματα του SuperSU! (θα βγάλει 4-5).

 

 

Για ελληνικά στις εφαρμογές χρησιμοποιήστε το Locale more pro.

 

Για όσους έχουν multilanguage rom VibeUI v2 και θέλουν να την δοκιμάσουν μπορούν να χρησιμοποιήσουν την γρήγορη μέθοδο με πιθανότητα όμως να μην κάτσει καλά το φλασάρισμα της νέας rom οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να χρησιμοποιήσουν την κανονική μέθοδο . Είτε με την μία είτε με την άλλη όμως , σίγουρα δεν θα έχουν ελληνικά στο menu ρυθμίσεων.

 

 

Download ROM --> VIBEUI_V2.0_1516_ST_moded.for.A806_root_play_xposed.zip

 

Καλά φλασαρίσματα!!!;)

 

Το ιδιο μπορω ν κανω και με τιν 1501 ρομ?

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη λοιπόν η rom που σας υποσχέθηκα!!!:happy:

 

...

 

Καλά φλασαρίσματα!!!;)

πότε να την περιμένουμε σε ελληνικά ή δεν πρόκειται να έχει;
Link to comment
Share on other sites

πότε να την περιμένουμε σε ελληνικά ή δεν πρόκειται να έχει;

Αν εννοείς ελληνικά στο κεντρικό menu δεν είναι στις δυνατότητες μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς ελληνικά στο κεντρικό menu δεν είναι στις δυνατότητες μου.
εννοώ γενικά ελληνικό μενού όπως έχω τώρα με την VIBEUI_v2.0_1447_7.39.1_DEV_A806...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...