Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ουτε σε download... εβγαλα την μπαταρια και θα ξαναδοκιμασω σε 5-10 λπετα

 

Θα μπεί... :)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οντως λίγο δύσκολο να μην είχε download mode ο πρωην και να είχε custom rom.

Μόλις επανερθεις ψαξε αν υπάρχει τροπος να δεις μήπως είχε κανει repartition και είχε αλλάξει μέσω pit τις μαμισιες γιατί αν ναι πρεπει να φλασαρεις με το αρχικό pit και μετα να περάσεις την ρομ

Άντε χρόνια πολλά σε ολους και καλη ανάσταση στο κινητό του Σάββα :)

:tease:
Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω...τωρα θα το αφησω και αυριο παλι βλεπουμε...καλη Ανασταση!
:up:
Link to comment
Share on other sites

[ROM][5.0.2][12-04-2015] SlimSaber [uNOFFICIAL SlimLP] στα σκαρια.

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/development-derivatives/rom-slimsaber-t3079949

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

[ROM][5.0.2][12-04-2015] SlimSaber [uNOFFICIAL SlimLP] στα σκαρια.

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/development-derivatives/rom-slimsaber-t3079949

 

Ενδιαφερον, αλλα εχω καταλαβει - μιλωντας με αλλους φιλους στο thread - οτι δεν αξιζουν τον κοπο πλεον τετοιου ειδους αναβαθμησεις μια και δεν λειτουργουν ολα σωστα...:( Δυο Galaxy γνωριζω οτι δουλευουν σωστα, χωρις προβληματα/κρασαρισματα κλπ. Το ενα εχει CM με 4.2.2 και το αλλο Slim με Android 4.3... :worry:

 

Kαι εννοειται οτι δεν θελω να βαλω Samsung-based rom, αφενος γιατι ειναι Samsung και αφετερου γιατι ειναι παλια!!!

Edited by stabill
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω και ένα δικό μου setup για όποιον θέλει lollipop αίσθηση αλλά χωρίς πειράματα με τις 5.x.x roms ακόμα.

 

 

Φλασάρουμε ρομ, κέρνελ, gapps, εγκαθιστούμε το theme και έχουμε πλήρως αίσθηση (και καλύτερη κατ' εμέ) της Lollipop. Επίσης εγκαθιστούμε και το lagfix για να αξιοποίησουμε το trim που προσφέρει ο kernel, μέσα από το οποίο (το lagfix) μαρκάρουμε system, data και cache και δίνουμε run. Δεν υπάρχει φόβος brick ή οτιδήποτε άλλο, αν κάποιοι έχουν ενδοιασμό, διότι οι διορθώσεις του Lanchon καλύπτουν πλέον οποιαδήποτε συσκευή.

 

Τέλος, εγκαθιστούμε και το synapse, μέσω του οποίου κοντρολάρουμε τις ρυθμίσεις του kernel (BLN, overclock, undervolt κλπ).

 

Το παραπάνω setup λειτουργεί επί μέρες απροβλημάτιστα σε μένα χωρίς κόλλημα, sod ή οτιδήποτε. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. :)

Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω και ένα δικό μου setup για όποιον θέλει lollipop αίσθηση αλλά χωρίς πειράματα με τις 5.x.x roms ακόμα.

 

 

Φλασάρουμε ρομ, κέρνελ, gapps, εγκαθιστούμε το theme και έχουμε πλήρως αίσθηση (και καλύτερη κατ' εμέ) της Lollipop. Επίσης εγκαθιστούμε και το lagfix για να αξιοποίησουμε το trim που προσφέρει ο kernel, μέσα από το οποίο (το lagfix) μαρκάρουμε system, data και cache και δίνουμε run. Δεν υπάρχει φόβος brick ή οτιδήποτε άλλο, αν κάποιοι έχουν ενδοιασμό, διότι οι διορθώσεις του Lanchon καλύπτουν πλέον οποιαδήποτε συσκευή.

 

Τέλος, εγκαθιστούμε και το synapse, μέσω του οποίου κοντρολάρουμε τις ρυθμίσεις του kernel (BLN, overclock, undervolt κλπ).

 

Το παραπάνω setup λειτουργεί επί μέρες απροβλημάτιστα σε μένα χωρίς κόλλημα, sod ή οτιδήποτε. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. :)

Σωραίος! Τα δοκιμάζω ήδη :) Επίσης, έβαλα κόφτη και στην CPU στα 1200MHz από τα 1400

Edited by mclound
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε και τα IdeaL themes.

 

https://play.google.com/store/apps/developer?id=Jahir+Fiquitiva

 

 

@coreyhalkis η μπαταρία με gustavo πώς πάει; Έχεις περίπου στατιστικά σύμφωνα με τη χρήση σου, πόσες ώρες αντέχει και πόση ώρα με ενεργή οθόνη; Έχεις κάνει κάποιες ρυθμίσεις στον kernel, ή στοκ;

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι η μπαταρία μου είναι σάπια καθότι είναι δεύτερο χέρι το τηλέφωνο και θα την αλλάξω σύντομα. Ακόμα κι έτσι όμως, έχω άνετα 2ωρο Sot, οπότε υπολογιζω γύρω στο τρίωρο με καινούρια.

Στον κερνελ έχω 1.4ghz το CPU με governor NeoX, scheduler Row με buffer στα 2048. Τώρα όσο αντέχει καθενός το τηλέφωνο βάζει τα ρεύματα τα οποία έχω κατεβάσει περίπου -50mv σε κάθε σκαλοπάτι του CPU. Στην GPU έχω το τελευταίο step στα 400mhz στα 1200mv όμως.

Ενεργό το KSM, απενεργοποιημένο logcat, dmesg και ipv6. Τα υπόλοιπα σε οθόνη και ήχο κατά βούληση του καθενός. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος έχει δυο λεπτα χρονο ας μου κανει μια χάρη, να εγκαταστησει απο playstore το ble checker στην παραπανω προτεινόμενη σύνθεσηκαι να μου πει αν υυποστηρίζεται!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον κοπο :)
:tease:
Link to comment
Share on other sites

@coreyhalkis ενεργοποιώντας το trim μέσω terminal, δίνεις εντολή και για το preload, που δεν έχει το lagfix. Βέβαια, δεν ξέρω κατά πόσο βοηθάει περισσότερο σε κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Ωπα... όλοι το γυρίσατε σε ΚΚ τελικά;

Στέφανε; οεο;

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Ωπα... όλοι το γυρίσατε σε ΚΚ τελικά;

Στέφανε; οεο;

Και εγώ την έκανα. Και αφού είναι super stable και καταναλώνει ίδια μπαταρία, θα μείνω στη λύση του φίλου @coreyhalkis εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6072677#post6072677

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν τους λάδωσα πάντως, μόνοι του πείστηκαν. :p

 

Και εγώ την έκανα. Και αφού είναι super stable και καταναλώνει ίδια μπαταρία, θα μείνω στη λύση του φίλου @coreyhalkis εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6072677#post6072677

 

ρε φιλαράκια, να την κουμπώσω δηλαδή;

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

@coreyhalkis ενεργοποιώντας το trim μέσω terminal, δίνεις εντολή και για το preload, που δεν έχει το lagfix. Βέβαια, δεν ξέρω κατά πόσο βοηθάει περισσότερο σε κάτι.

 

Ναι όντως δε κάνει στο preload, αλλά έτσι κι αλλιώς καμία AOSP based rom δε το χρησιμοποιεί. Πάντως εκτός του lagfix, υπάρχει και το recovery-based flashable zip του Lanchon, το οποίο φλασάρουμε και τριμάρουμε από recovery, αφού φυσικά έχουμε κάνει mount τα σχετικά partition. Ένα plus σε αυτήν τη λύση είναι ότι τριμάρεται και η internal και η external sd. :)

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλαράκια, να την κουμπώσω δηλαδή;

 

Κράτα nandroid και κούμπωνε.:p

Πριν την ξηλώσεις όμως με την πρώτη πιθανή στραβή, ρώτα μήπως έχουμε καμιά λύση.;)

 

Ναι όντως δε κάνει στο preload, αλλά έτσι κι αλλιώς καμία AOSP based rom δε το χρησιμοποιεί. Πάντως εκτός του lagfix, υπάρχει και το recovery-based flashable zip του Lanchon, το οποίο φλασάρουμε και τριμάρουμε από recovery, αφού φυσικά έχουμε κάνει mount τα σχετικά partition. Ένα plus σε αυτήν τη λύση είναι ότι τριμάρεται και η internal και η external sd. :)

 

Αυτό δεν το ήξερα. Οπότε, flash rom, gapps, kernel, και χωρίς να τρέξεις τίποτα μέσω terminal ή lag fix, κάνεις flash και το συγκεκριμένο αρχειάκι;

Link to comment
Share on other sites

Να παω Slimsaber 4.4.4 την τελευταια εκδοση η οχι;

Η να παω του coreyhalki το setup?

Me ενδιαφερουν...μπαταρια..perfomance.

Edited by GreekDragon
Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Να παω Slimsaber 4.4.4 την τελευταια εκδοση η οχι;

Η να παω του coreyhalki το setup?

Me ενδιαφερουν...μπαταρια..perfomance.

 

Κατά την ταπεινή μου άποψη, μπαταρία καλή και γρήγορο performance δεν συνδράμουν. Κάπου στην μέση βρίσκεται το ιδανικό.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Κατά την ταπεινή μου άποψη, μπαταρία καλή και γρήγορο performance δεν συνδράμουν. Κάπου στην μέση βρίσκεται το ιδανικό.

Toυλάχιστον μπαταρία και να είναι σταθερή. Δεν θέλω τα θέματα της κάμερας και τέτοια.

Edited by GreekDragon
Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το ήξερα. Οπότε, flash rom, gapps, kernel, και χωρίς να τρέξεις τίποτα μέσω terminal ή lag fix, κάνεις flash και το συγκεκριμένο αρχειάκι;

 

Νομίζω καλύτερα να γίνει ένα πρώτο boot με τη rom φρεσκοστημένη με gapps και kernel και μόλις τελειώσει το πρώτο setup (username, gmail κλπ), τότε στο καπάκι reboot σε recovery, mount τα σχετικά partitions και επιτόπου φλασάρισμα το εν λόγω σκριπτάκι. Τουλάχιστον εγώ έτσι κάνω χωρίς κανένα προβλήμα έως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω καλύτερα να γίνει ένα πρώτο boot με τη rom φρεσκοστημένη με gapps και kernel και μόλις τελειώσει το πρώτο setup (username, gmail κλπ), τότε στο καπάκι reboot σε recovery, mount τα σχετικά partitions και επιτόπου φλασάρισμα το εν λόγω σκριπτάκι. Τουλάχιστον εγώ έτσι κάνω χωρίς κανένα προβλήμα έως τώρα.

Και στη συνέχεια μπορούμε να ελέγξουμε κάπως πως όντως έχει ενεργοποιηθεί το trim;

Τα partition που κάνουμε mount είναι system, cache, data, sdcard0, sdcard1, και preload για να μην μείνει παραπονεμένο; :p

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...