Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όπως βλέπεις το θέμα μου δεν είναι το Wi-Fi ή το GPS, τρώει πολύ το cell standby και το phone idle..

Tα google services στην ξεζουμίζουν

Αν και δεν το χρησιμοποιώ ο ίδιος (το έχω όμως συστήσει -βάσει βεβαίως των θεωρητικών του δυνατοτήτων- σε φίλους, οι οποίοι τώρα δηλώνουν ιδιαίτερα χαρούμενοι και βεβαιώνουν ότι παίζει), το "Donation" version του Greenify μπορεί να ελέγχει (και να κλείνει) και εφαρμογές του συστήματος.

Θα συνιστούσα μια δοκιμή, βάζοντάς το να "συμμαζεύει" και τα διάφορα play store, google services και όλα τα σχετικά.

Πιστεύω ότι θα δεις αξιοπρεπή αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω παραγγείλει εδώ και 1,5 εβδομάδα από To2c και ακόμα δεν το έστειλαν καν.

Δεν έχουν λένε στοκ tempered glass και τα περιμένουν.

Ανυπομονώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω παραγγείλει εδώ και 1,5 εβδομάδα από To2c και ακόμα δεν το έστειλαν καν.

Δεν έχουν λένε στοκ tempered glass και τα περιμένουν.

Ανυπομονώ πάντως.

Συνηθισμένη... παγίδα με τις αγορές του είδους. Πρώτη μου αγορά από Κίνα ένα tablet (από banggood πριν λίγα χρόνια) και κατέληξα να περιμένω κάτι παραπάνω από 2.5 μήνες, γιατί ενώ το tablet ήταν κανονικά διαθέσιμο, δεν είχαν ένα... καλώδιο OTG των $0.99, που είχα προσθέσει στην παραγγελία!

Αν αργήσει πολύ, πες τους να στα στείλουν χωριστά!

Link to comment
Share on other sites

Συνηθισμένη... παγίδα με τις αγορές του είδους. Πρώτη μου αγορά από Κίνα ένα tablet (από banggood πριν λίγα χρόνια) και κατέληξα να περιμένω κάτι παραπάνω από 2.5 μήνες, γιατί ενώ το tablet ήταν κανονικά διαθέσιμο, δεν είχαν ένα... καλώδιο OTG των $0.99, που είχα προσθέσει στην παραγγελία!

Αν αργήσει πολύ, πες τους να στα στείλουν χωριστά!

 

Τους είπα αναμονή μέχρι την δευτέρα και αν δεν το στείλουν, ακυρώνω την παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω παραγγείλει εδώ και 1,5 εβδομάδα από To2c και ακόμα δεν το έστειλαν καν.

Δεν έχουν λένε στοκ tempered glass και τα περιμένουν.

Ανυπομονώ πάντως.

φίλε μακριά από το εν λόγω σαΐτες, έπαθα μια από τα ίδια και μετά από 2 εβδομάδες ακύρωσα την παραγγελία και το παρήγγειλα από 1949,μην κάλεσε να περιμένει ς ακύρωσε την παραγγελία σου Τώρα, είναι απατεώνες μην περιμένεις καν, δυστυχώς δεν μπορώ να βρίσω αλλιώς θα έτρωγαν πολύ βρυσιμο από μένα, ακύρωσε τώρα και παρήγγειλε από αλλου
kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

φίλε μακριά από το εν λόγω σαΐτες, έπαθα μια από τα ίδια και μετά από 2 εβδομάδες ακύρωσα την παραγγελία και το παρήγγειλα από 1949,μην κάλεσε να περιμένει ς ακύρωσε την παραγγελία σου Τώρα, είναι απατεώνες μην περιμένεις καν, δυστυχώς δεν μπορώ να βρίσω αλλιώς θα έτρωγαν πολύ βρυσιμο από μένα, ακύρωσε τώρα και παρήγγειλε από αλλου

Έχουμε διαβάσει αρκετά αρνητικά (ή έστω μη θετικά σχόλια) για το συγκεκριμένο (to2c) και η δική σου εμπειρία θα ήταν μια καλή προσθήκη σε αυτά.

Μιας όμως και εδώ θα βγούμε εκτός θέματος, μήπως μπορείς να γράψεις δυο λόγια στο σχετικό νήμα - ή να παραθέσεις κάποιο link αν έχεις ήδη περιγράψει την περίπτωση;

Καλά είναι να τα μαθαίνουμε αυτά - τις εμπειρίες (θετικές ή αρνητικές) άλλων χρηστών έχουμε, για να ξέρουμε τι να προτιμούμε και τι να αποφεύγουμε... :)

Link to comment
Share on other sites

10 ωρες + για να φορτισει...

 

ε και? φόρτιζε το όλο το βράδι για να σου κρατάει όλη τη μέρα.

που αν τη μέρα που ξεκινάς το έχεις στο 100% το βράδι μόνο με πολύ βαριά χρήση θα πέσει κάτω από 40%.

μόνο αν το σκίζεις... νομίζω με τις τόσες μεγάλες χωρητικότητας πλέον δεν το θεωρώ πρόβλημα αφού

8 ώρες συνήθως φόρτισης σου φτάνουν για όλη τη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

ε και? φόρτιζε το όλο το βράδι για να σου κρατάει όλη τη μέρα.

που αν τη μέρα που ξεκινάς το έχεις στο 100% το βράδι μόνο με πολύ βαριά χρήση θα πέσει κάτω από 40%.

μόνο αν το σκίζεις... νομίζω με τις τόσες μεγάλες χωρητικότητας πλέον δεν το θεωρώ πρόβλημα αφού

8 ώρες συνήθως φόρτισης σου φτάνουν για όλη τη μέρα.

 

Άνετα ''βγάζω'' την ημέρα (και δύο ημέρες) αλλά δε προλαβαίνει να φορτίσει το βράδυ 100%. πχ το φορτίζω απο τις 2πμ και ακόμη είναι στο 93%.

Καλύτερα ένα άθλιο τέλος παρά μια αθλιότητα χωρίς τέλος.
Link to comment
Share on other sites

Άνετα ''βγάζω'' την ημέρα (και δύο ημέρες) αλλά δε προλαβαίνει να φορτίσει το βράδυ 100%. πχ το φορτίζω απο τις 2πμ και ακόμη είναι στο 93%.

Και μένα το κάνει μερικες φορες.Απλά λέει λάθος.Ενω φορτίζει 100% αυτο μένει στο 93-97%.

Βάλε το app Ampere και θα δεις ότι σταματαει εκει η φόρτιση

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το φορτίζετε σβηστό...; Αν ναί, είναι αναμενόμενο να συμβεί αυτό.

Αναμμένο φορτίζει κανονικά μέχρι το 100% σε κάτι παραπάνω από 3 ώρες. Απλώς στις πρώτες φορτίσεις φαίνεται να "ζορίζεται" να φτάσει το 100% (έχει λεχθεί κάπου εδώ -δε θυμάμαι αν ήταν στο νήμα του S3 ή σε άλλο- ότι πιθανότατα και τα κυκλώματα ελέγχου της φόρτισης περιορίζουν το ρυθμό φόρτισης πλησιάζοντας το 100% για να προστατεύσουν την μπαταρία, κάτι που -αν ισχύει- ακούγεται πολύ λογικό) και φαίνεται να "κολλάει" στο 98-99%. Πάντως μετά τις πρώτες λίγες φορτίσεις, πιθανώς 'στρώνει' και η μπαταρία και φτάνει την (ένδειξη) 100% πολύ πιο εύκολα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από χτες το πρωί που το έβγαλα από την πρίζα αυτήν την στιγμή έχω 46% .δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι περνάτε άλλες rom εγώ ούτε ota update δεν χρειάστηκε να κάνω όλα δουλεύουν άψογα
Link to comment
Share on other sites

Δεν με άκουγαν καλά στην συνομιλία, μου έλεγαν οτι ακούγομαι στο βάθος.

Από την βελτίωση ήχου, πάτησα BesAudEnh βελτίωση ήχου για ακουστικά και Μη απωλεστική λειτουργία ΒΤ Ήχος ΒΤ υψηλής ποιότητας,

νομίζω πως θα βελτιωθεί η κατάσταση,

έχετε καμιά άλλη ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν με άκουγαν καλά στην συνομιλία, μου έλεγαν οτι ακούγομαι στο βάθος.

Από την βελτίωση ήχου, πάτησα BesAudEnh βελτίωση ήχου για ακουστικά και Μη απωλεστική λειτουργία ΒΤ Ήχος ΒΤ υψηλής ποιότητας,

νομίζω πως θα βελτιωθεί η κατάσταση,

έχετε καμιά άλλη ιδέα;

Αυτά φαίνεται να αφορούν το πώς ακούς εσύ τους άλλους, ενώ εδώ μάλλον θέλουμε το αντίστροφο.

Δες και τις ρυθμίσεις για την ένταση του μικροφώνου στον οδηγό για τέτοιες ρυθμίσεις μέσω του MTK Engineer menu:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=374049

Link to comment
Share on other sites

χριστος ανεστη

μεγαλο σαββατο πρωι δεν εχω δουλεια να κανω και αρχιζω να πειραζω το κινητο μου .Απο την μερα που πηρα το τηλ. δεν μπορω να συγρονισω της επαφες μου με το gmail.... πρεπει να γραψουμε τα παράπονα μας στο vickmall, οτι ενω λεει οτι θα βαλει τα google apps βαζει μονο το play store ( θα το κανω καποια στιγμη ). Ψαχνοντας με την εξερευνηση βρισκω κατι ζιπαρισμενα αρχεια apk μεσα σε ενα φακελο που ειχαν σχεση με το google.... δεν θυμαμε ακριβος ποιο ηταν ,και εκανα την μ....α να το κανω εγκατασταση , αυτο ηταν !!!! αρχισε να μου βγαζει ενα μηνυμα στην οθονη οτι η εφαρμογη google.... κατι θελει ,δεν θυμαμε τι ελεγε και πατηστε οκ, πατουσα το οκ αλλα δεν εκλεινε με τιποτα το παραθυρο αυτο ,μη μπορωντας να κανω κατι, ουτε καν να παω σε αλλη οθονη ,ρυθμησεις κτλ. Εκανα επαννεκινηση, κλεισιμο, εβγαλα την μπαταρια, την καρτα , την σιμ , τιποτα. Οταν το ανοιγα εβγαζε το ιδιο μηνυμα και να πατησω το οκ , το πατουσα με ολη την δυναμη μου ,πλακα κανω τωρα, κοντεψα να το σπασω .Αφου ηρεμησα λιγο με κλειστο το τηλ. αρχισα να παταω τα πληκτρα της εντασης και του ανοιγματος ,δεν ξερω ακριβος πως τα εκανα και μου εμφανισε μαυρη οθονη και κατι κινεζικα . Πειραζοντας τα πληκτρα χωρις να εχω ιδεα τι κανω μου εβγαζε κατι σχεδια στην οθονη και κατι αλλα περιεργα, ανοιξε επιτελους και ηταν οπως την πρωτη μερα που το πηρα μονο που ηταν στα κινεζικα και χρειαστηκα το τηλ. της γυναικας μου για να βρω που ειναι η αλλαγη γλωσσας.

Η χαρα μου δεν περιγραφετε ,το ειχα κανει εργοστασιακη επαναφορα μαλλον χωρις να εχω ιδεα τι εκανα.

Υπηρχε μεσα το playstore, το update που ειχα κανει εχει την 20150319-073039 και στης ρυθμισης/ασφαλεια το superuser αρα παραμεινε το root ???

Μετα αρχισα να ξαναβαζω της εφαρμογες που ειχα πριν και τωρα το τηλ. ειναι μια χαρα εκτος απο τις επαφες που δεν συχρονιζονται αλλα δεν το ξαναπειραζω

Το παθημα μου εγινε μαθημα

Ξερει καποιος να μου πει τι ακριβος εκανα με τα πληκτρα που πατουσα ??

Edited by gk33
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είχες μπει στο recovery του κινητού και έκανες κατά λάθος factory reset.

 

και γιατι δεν εχασα το play store και το root που ειχε βαλει ο κινεζος ?

το superuser που υπαρχει στις ρυθμισης/ασφαλεια με το κουμπι ενεργοποιηση/απενεργοποιηση σημαινει οτι ειναι ρουταρισμενο το τηλ. εεεε??

Link to comment
Share on other sites

Και το Calendar δεν συγχρονίζεται, αλλά αν κατεβάσεις το Google installer της Miui πχ, που έχει αναφερθεί σε προηγούμενα posts, μπορείς να περάσεις τον συγχρονισμό επαφών και ημερολογίου χωρίς πρόβλημα. Το δικό μου δουλεύει μιά χαρά από τότε...
Link to comment
Share on other sites

Αμα ειναι και τα δυο απο την ιδια καρτα, παιζει. Απο ξεχωριστη, οχι...

 

Έβαλα την ρομ που έλεγε ο φίλος όμως ισχύει αυτό που λες εσύ. Αν κάνεις κλήση με την κάρτα που έχεις και τα data παίζει κανονικά το ίντερνετ άμα κάνεις κλήση από την άλλη κάρτα αυτόματα στην κόβει την άλλη.

Και όταν μιλάς στην μια κάρτα και σου κάνουν κλήση στην άλλη δείχνει πως είναι κλειστό και δεν σε ειδοποιεί με κανέναν ήχο. Μονο αν σε καλέσουν στην κάρτα που μιλάς σου δείχνει είναι πως σε καλεί κάποιος

Παιδιά ποια ρομ προτείνεται να βαλω

Edited by bobo13
Link to comment
Share on other sites

Και το Calendar δεν συγχρονίζεται, αλλά αν κατεβάσεις το Google installer της Miui πχ, που έχει αναφερθεί σε προηγούμενα posts, μπορείς να περάσεις τον συγχρονισμό επαφών και ημερολογίου χωρίς πρόβλημα. Το δικό μου δουλεύει μιά χαρά από τότε...

 

για το calendar εχω βρει την λυση να συγχρονιζεται ,εχω κατεβασει απο play store to google calendar και εχει συγχρονιστη με το ημερολογιο που υπηρχε στο τηλ. και δουλευω αυτο.Οταν παω να ανοιξω το google calendar βγαζει παραθυρο γραφοντας <δυστυχως η εφαρμογη ημερολογιο εχει σταματησει πατηστε... αναφορα/ΟΚ>>. αλλα το ημερολογιο που ειχε μεσα το τηλ. μπορει να συγχρονιζετε με το google ημερολογιο στο ιντερνετ και αντιστροφα αρκει να μην κανεις απεγκατασταση το Google Calendar

Εσυ το Google installer της Miui το εβαλες κατευθειαν χωρις να βγαλεις αυτα που ειχε το τηλ. δηλαδη play store κ.τ.λ. ????

φοβαμαι μην κανω καμια βλακεια και παθω ξανα αυτα που γραφω παραπανω

Edited by gk33
Link to comment
Share on other sites

Απο miui βαζεις calendar και περναει μαζι και τον συγχρονισμο. Μετα ξηλωσα αυτο που εβαλα και εμεινε ο συγχρονισμος, που δουλευει μια χαρα πλεον με το calendar που ειχε το κινητο...
Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει πρόβλημα με το φαγωμα της μπαταρίας από το mediaserver μπρορει να βάλει ένα πρόγραμμα από το playstore όπου το κάνει kill μόλις ανάβει η οθόνη το έχω σε g4 και δουλεύει μια χαρά. έχει δοκιμάσει κάποιος το viper4android ? Είναι πρόγραμμα που φτιάχνει τον ήχο και έχει ένα κάρο ρυθμίσεις και σε αυτό το τηλέφωνο μιας και έχει 2 ηχεία θα πρέπει να σκοτώνει ιδικά στη super audio ρύθμιση...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...