Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σας ευχαριστω για τισ πληροφοριες Δεν προκειται να ευρισκα απαντηση σε κανενα βιβλιο σχετικα Καταλαβα καλα οτι δηλ το αποθεματικο υπολογιζεται κατα ιδιοκτησια δηλ το ιδιο ποσο ο καθε ιδιοκτητης η μηπως κατ αναλογια οπως τα κοινοχρηστα Αν αφορα σε δαπανη για αεριο και το διαμερισμα επιβαρυνεται λιγοτερο σα κενο, τοτε και η αναλογια αποθεματικου θα ειναι αντιστοιχως μειωμενη?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

Εγώ που νοίκιασα 2 διαφορετικά σπίτια, στο 1ο σαν ενοικιαστής που μπήκα πλήρωσα το αποθεματικό μία φορά εφαπαξ, το οποίο ποσό το πηρα όταν το αποδεσμευσα το διαμέρισμα,,

 

στο 2ο που νοίκιασα μπου είπαν ότι το αποθεματικό το πληρώνει ο ιδιοκτήτης και σαν ενοικιαστής δεν έχω καμια εμπλοκή,,,

 

και στις 2 περιπτώσεις υπήρχε εταιρία που διαχειριζόταν την πολυκατοικια.....

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχουμε πει και παλαιότερα, όλες οι δαπάνες, συμπεριλαμβανομένου και του αποθεματικού, υπολογίζονται πάντοτε κατά το ποσοστό συμμετοχής εκάστης ιδιοκτησίας στις δαπάνες και ποτέ κατ' ισομοιρίαν...

 

Φρονω και εγώ ότι η δαπάνη αποθεματικού πρέπει να αφορά τον ιδιοκτήτη πάντοτε και όχι τον μισθωτή, μιας και ο τελευταίος δεν έχει δικαίωμα ψήφου στην Γεν. συνέλευση και αφού σε τελική ανάλυση υπόχρεως προς καταβολήν των κοινοχρήστων είναι ο ιδιοκτήτης έναντι του διαχειριστού...

Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ξεκάθαρη απάντηση. Αν δεν αντιδράσουμε στο χώρισμα που εβαλαν στον κοινόχρηστο ακάλυπτο μπορεί μετά από χρόνια να γίνει δική τους αυλή; Κάπου είχα διαβάσει οτι δεν επιτρέπονται οι γλάστρες στον ακάλυπτο; Ξέρετε να μου πείτε αν ισχύει; 5-6 απο δω 5-6 απο κει σαν να βάζουν σύνορα. Οπως θα δείτε στην εικόνα το ένα διαμέρισμα εφτιαξε μία ωραία αυλή και οταν τους ζήτησα να συνειπάρξουμε χωρίς εντάσεις και να μετακινήσουν το σχοινί, που απλώνουν κάθε μέρα κάτι, προς την πλευρά του σπιτιού τους να μην πλησιάζει στο μπαλκόνι μου απλώς άλλαξαν τη φορά που έβαζαν το κοντάρι που στηρίζει το σχοινί. http://imgur.com/MocHuMn ( μετά το χάρμποτ είναι ο υπόλοιπος κοινόχρηστος ακάλυπτος)χ
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τισ πληροφοριες Δεν προκειται να ευρισκα απαντηση σε κανενα βιβλιο σχετικα Καταλαβα καλα οτι δηλ το αποθεματικο υπολογιζεται κατα ιδιοκτησια δηλ το ιδιο ποσο ο καθε ιδιοκτητης η μηπως κατ αναλογια οπως τα κοινοχρηστα Αν αφορα σε δαπανη για αεριο και το διαμερισμα επιβαρυνεται λιγοτερο σα κενο, τοτε και η αναλογια αποθεματικου θα ειναι αντιστοιχως μειωμενη?

 

To Αποθεματικο ειναι ποσο εφαπαξ.Δεν πληρωνεις καθε μηνα -6μηνο η χρονο.ΤΟ δινεις απαξ και ειναι ενα εναντι για τα εξοδα των κοινοχρηστων.Επισης θεωρω οτι αυξανει κατοπιν συννενοησης και οταν υπαρχει αναγκη .

 

Όπως έχουμε πει και παλαιότερα, όλες οι δαπάνες, συμπεριλαμβανομένου και του αποθεματικού, υπολογίζονται πάντοτε κατά το ποσοστό συμμετοχής εκάστης ιδιοκτησίας στις δαπάνες και ποτέ κατ' ισομοιρίαν...

 

Φρονω και εγώ ότι η δαπάνη αποθεματικού πρέπει να αφορά τον ιδιοκτήτη πάντοτε και όχι τον μισθωτή, μιας και ο τελευταίος δεν έχει δικαίωμα ψήφου στην Γεν. συνέλευση και αφού σε τελική ανάλυση υπόχρεως προς καταβολήν των κοινοχρήστων είναι ο ιδιοκτήτης έναντι του διαχειριστού...

Φρονημα οποτε δεν υπαρχει καποιος νομος.(για αυτο σχολιαζω)

Δεν ειναι πιο σωστο να δινεται το αποθεματικο απο τον ενοικιαστη?εξοδα του ενοικιαστη προπληρωνονται επι το πλειστον.Ισως και σαν εγγυηση να το δουμε.

Edited by vasilimertzani
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα επρεπε να διαχωρισουμε κατα περιπτωση. Δηλ το ειδος δαπανης που προκειται το επιπλεον ποσο να καλυψει Αν αφορα δαπανη ιδιοκτητη να επιβαρυνει αυτον και μονο Σε καθε αλλη περιπτωση τον ενοικο Επειδη καποιος αδυνατει να πληρωσει τα κοινοχρηστα του, βγαινει αποθεματικο κατ ισομοιρια ωστε να καλυψουν οι υπολοιποι τις δαπανες κοινοχρηστων Ουτε αποφαση ΓΣ εγινε ουτε προειδοποιηση Με αποφαση διαχειριστη μονο Αυτος υπολογιζει τα κοινοχρηστα και το κονδυλι του αποθεματικου επισης

Ετσι εχω να πληρωσω κοινοχρηστα για κλειστο διαμερισμα 150 ευρω για Ιανουαριο 110 για Φεβρουαριο και 100 εξτρα για αποθεματικο Λεω να αρνηθω να πληρωσω το αποθεματικο γιατι απ οτι φαινεται η κατασταση θα συνεχιστει αφου επιβαλλεται για τριτη φορα για αυτο το λογο ενω υπαρχουν προβληματα στη πολυκατοικια που χρηζουν επισκευης Για δικαστικη επιλυση ουτε λογος, καθοτι ο ιδιοκτητης που δε πληρωνει πραγματι αδυνατει να πληρωσει -χρωστα παρα πολλα, δεν εχει πορους ουτε βοηθεια απο τα παιδια του και κανοντας υπομονη οι υπολοιποι προκειμενου να μη τον πιεσουν και συμβει και τιποτε αλλο καθιερωθηκε ετσι το αποθεματικο

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5138350#post5138350

 

Το αποθεματικό, έχει να κάνει με την διευκόλυνση του ταμείου διαχείρισης και ΔΕΝ αποτελεί πραγματοποιηθείσα κοινόχρηστη δαπάνη, αλλά εξασφάλιση μελλοντικής..ακομή και εάν προβλέπεται ως όρος στην μισθωτική σύμβαση (όρο που θεωρώ μή σύννομο, αφού δεσμεύει υπέρμετρα τον μισθωτή για δαπάνη που δεν είναι υπόχρεως), τούτο αφορά την εσωτερική σχέση εκμισθωτή-μισθωτή και όχι την σχέση ιδιοκτήτου-διαχειριστού..σκεφθείτε έναν μισθωτή που ανά 2-3-4 μήνες του ζητούν να καταβάλλει τακτά ποσά ως αποθεματικό...

 

Μην ξεχνάμε ότι ως υπόλοιπο ταμείου αποτελεί περιουσία όλων των συνιδιοκτητών και όχι των τυχόν περαστικών από την πολυκατοικία...

 

elenoir : αληθώς πιστεύεις ότι η οικονομική αδυναμία την εποχή που διανύουμε αποτελεί αναγκαία και ικανή συνθήκη για άφεση αμαρτιών σε κάθε δύστροπο πληρωτή..;

Link to comment
Share on other sites

επιεικια -υπομονη μεχρι ενα σημειο Αλλα και καθε δυστροπος πρεπει κατι να εχει ωστε να παρεις μετα τη δικαστικη διαμαχη .. Εν προκειμενω, ο δυστροπος ιδιοκτητης ηταν εισοδηματιας απο ακινητα επαγγελματικων μισθωσεων τα οποια ειναι κενα πλεον, 20 χρονια μενει στη πολυκατοικια τον γνωριζουν οι λοιποι και συνδραμουν στα κοινοχρηστα του πληρωνοντας αποθεματικο φοβουμενοι μαλιστα τυχον απεγνωσμενη κινηση Τι να του κανουν στη τελικη? κατασχεση στο διαμερισμα αφου δεν εχει να πληρωσει... προτεινα να κοψουν τις περιττες δαπανες κηπουρος καθαριστριες κτλ δεν υπαρχει λυση
Link to comment
Share on other sites

επιεικια -υπομονη μεχρι ενα σημειο Αλλα και καθε δυστροπος πρεπει κατι να εχει ωστε να παρεις μετα τη δικαστικη διαμαχη .. Εν προκειμενω, ο δυστροπος ιδιοκτητης ηταν εισοδηματιας απο ακινητα επαγγελματικων μισθωσεων τα οποια ειναι κενα πλεον, 20 χρονια μενει στη πολυκατοικια τον γνωριζουν οι λοιποι και συνδραμουν στα κοινοχρηστα του πληρωνοντας αποθεματικο φοβουμενοι μαλιστα τυχον απεγνωσμενη κινηση Τι να του κανουν στη τελικη? κατασχεση στο διαμερισμα αφου δεν εχει να πληρωσει... προτεινα να κοψουν τις περιττες δαπανες κηπουρος καθαριστριες κτλ δεν υπαρχει λυση

Ακριβώς, κατάσχεση στο διαμέρισμα. Γιατί δεν σας αρέσει?

Επίσης, τα περί απεγνωσμένων κινήσεων τα ακούω βερεσέ. Τόσα χρόνια, εισοδηματίας όπως λες, καθόταν και απλά εισέπραττε.

Αν τώρα είναι σε δύσκολη θέση, ξέρω μερικές καφετέριες που ψάχνουν γκαρσόνια.... ;)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

κατα καποια αποψη εχεις δικιο, τοσο χρονια εισοδηματιας δε μπορει να μην εχει τιποτα Να μη πω οτι το διαμερισμα ειναι β προαστεια που οσοι θελουν να μενουν σ αυτες τις περιοχες δεν θα επρεπε να περιμενουν απο τους αλλους Ουτε τα παιδια του βοηθανε κατι να πληρωσουνε και αφηνουν στη συνειδηση των γειτονων την εξελιξη των πραγματων Τι να πεις...
Link to comment
Share on other sites

κατα καποια αποψη εχεις δικιο, τοσο χρονια εισοδηματιας δε μπορει να μην εχει τιποτα Να μη πω οτι το διαμερισμα ειναι β προαστεια που οσοι θελουν να μενουν σ αυτες τις περιοχες δεν θα επρεπε να περιμενουν απο τους αλλους Ουτε τα παιδια του βοηθανε κατι να πληρωσουνε και αφηνουν στη συνειδηση των γειτονων την εξελιξη των πραγματων Τι να πεις...

 

Από την εμπειρία μου , οι υποθέσεις κοινοχρήστων (λεγόμενες ως υποθέσεις του αρ.17 παρ.2 ) είναι από τις λίγες που καταλήγουν σχεδόν με βεβαιότητα σε ικανοποίηση των εναγόντων, ακριβώς επειδή υπάρχουν τα ακίνητα για να γίνει εκτέλεση της απόφασης που θα εκδοθεί.

Είναι δηλαδή από τις περιπτώσεις που αξίζει κάποιος να κινηθεί νομικά.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Στη πολυκατοικία μου γίνεται ένα μπάχαλο από φασαρία! Δεν υπάρχει ώρα που να ηρεμήσεις εκτός από αργά το βράδυ.

Η από κάτω γιαγιά μένει με τη κόρη της που δουλεύει και το παιδί της κόρης της το οποίο κρατάει όταν λείπει η κόρη στη δουλειά. Όλη μέρα το μωρό δεν ακούγεται πάρα μόνο αυτή η κουκουβάγια, ίδιαιτερα 3 η ώρα που σχολαει η μάνα αρχίζει να τσιγκλαει το μωρό και γίνεται χαμός.

Στο διπλανό διαμέρισμα ηλικιωμένοι που έχουν στη διαπασων τη τηλεόραση και όταν τους έκανα παρατήρηση 12 η ώρα το βράδυ είχαν το θράσος να μου πουν ότι άμα με ενοχλούν να πάω αλλού να κοιμηθώ.

Από το πάνω διαμέρισμα η άλλη περπατάει νυχτιατικα με τα τακούνια και τα παιδια της,μαντραχαλοι κιόλας, κατεβαίνουν τα σκαλιά λες και κάνουν εισβολή τα ορκ.

Μια,δύο καλεσα την αστυνομία αλλά ως ποτε θα γίνεται αυτό;

Χθες βάλαμε σκούπα, 2 η ώρα το μεσημέρι, πράγμα που δε θα κάνα αν είχες να αντιμετωπισεις νορμάλ ανθρώπους αλλά και πάλι 3 η ώρα ξεκινάει η ώρα κοινής ησυχίας, και πάλι είχε το θράσος η κουκουβάγια από κάτω να έρθει με το μωρό αγκαλιά να κάνει παρατηρήση στη κοπέλα μου λέγοντας πως αν είναι δυνατόν να ξυπνάει κάθε μέρα 1 η ώρα και να κάνει τις δουλειές της!

Ούτε ρωτάει αν δουλεύει νυχτερινό ωράριο. Και στην απάντηση ότι η ώρα κοινής ησυχίας είναι 3 είπε ότι για τα μωρά είναι 2. Ακουσον Ακουσον! Θα χειροδικησω καμία μέρα και θα βρω το μπελά μου!

Καμία συμβουλή;

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Δε θα πουλήσω το σπίτι μου επειδή οι γύρω δε νιώθουν

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Στείλε ένα εξώδικο. Ίσως τους ταρακουνήσεις με επίσημο έγγραφο. Θα σου κοστίσει αλλά μπορεί να πιάσει.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Θα φτάσω όπου χρειαστεί!

Ο κακός ο χρόνος περνάει... ο κακός ο γείτονας όχι!....:worry:

Με παρηγορείς φίλε :lol:

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Στη πολυκατοικία μου γίνεται ένα μπάχαλο από φασαρία! Δεν υπάρχει ώρα που να ηρεμήσεις εκτός από αργά το βράδυ.

Η από κάτω γιαγιά μένει με τη κόρη της που δουλεύει και το παιδί της κόρης της το οποίο κρατάει όταν λείπει η κόρη στη δουλειά. Όλη μέρα το μωρό δεν ακούγεται πάρα μόνο αυτή η κουκουβάγια, ίδιαιτερα 3 η ώρα που σχολαει η μάνα αρχίζει να τσιγκλαει το μωρό και γίνεται χαμός.

Στο διπλανό διαμέρισμα ηλικιωμένοι που έχουν στη διαπασων τη τηλεόραση και όταν τους έκανα παρατήρηση 12 η ώρα το βράδυ είχαν το θράσος να μου πουν ότι άμα με ενοχλούν να πάω αλλού να κοιμηθώ.

Από το πάνω διαμέρισμα η άλλη περπατάει νυχτιατικα με τα τακούνια και τα παιδια της,μαντραχαλοι κιόλας, κατεβαίνουν τα σκαλιά λες και κάνουν εισβολή τα ορκ.

Μια,δύο καλεσα την αστυνομία αλλά ως ποτε θα γίνεται αυτό;

Χθες βάλαμε σκούπα, 2 η ώρα το μεσημέρι, πράγμα που δε θα κάνα αν είχες να αντιμετωπισεις νορμάλ ανθρώπους αλλά και πάλι 3 η ώρα ξεκινάει η ώρα κοινής ησυχίας, και πάλι είχε το θράσος η κουκουβάγια από κάτω να έρθει με το μωρό αγκαλιά να κάνει παρατηρήση στη κοπέλα μου λέγοντας πως αν είναι δυνατόν να ξυπνάει κάθε μέρα 1 η ώρα και να κάνει τις δουλειές της!

Ούτε ρωτάει αν δουλεύει νυχτερινό ωράριο. Και στην απάντηση ότι η ώρα κοινής ησυχίας είναι 3 είπε ότι για τα μωρά είναι 2. Ακουσον Ακουσον! Θα χειροδικησω καμία μέρα και θα βρω το μπελά μου!

Καμία συμβουλή;

ή θα κάνεις υπομονη ή θα καλείς κάθε 3 και λίγο την αστυνομία.

Αλλη λύση δεν υπάρχει με αποτέλεσμα , εκτός αν μετακομίσεις.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

η μετακομιση ουτε σαν σκέψη δεν υπάρχει..δεν θα παω στο νοίκι η θα ξεσπιτωθώ τελος πάντων..για ψίλου πήδημα θα καλώ αστυνομία και βλέπουμε.. να παω να χτυπησω πόρτα για παρατηρηση δε παιζει ανεβαίνει το αίμα μου πάνω απ το κεφάλι

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Τους καημενους τους αστυνομικους που θα τραβιουντε εκει για ψιλου πηδημα τους σκεφτηκατε? Επισης, το ιδιο μπορει να κανουν και οι υπολοιποι, οποτε ακρη δεν νομιζω να βγει ετσι. Το προβλημα ειναι οτι ειναι αρκετοι οι γειτονες, οποτε λιγο δυσκολο να υπαξει συμβιβασμος. Ισως να συμβουλευτεις ενα δικηγορο να σου πει τι εναλλακτικες υπαρχουν ωστε να ξερεις τι σου γινεται. Ειδαλλως, ή περιμενεις να μετακομισουν αυτοι ή συμβιβαζεσαι με την κατασταση. Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Τους καημενους τους αστυνομικους που θα τραβιουντε εκει για ψιλου πηδημα τους σκεφτηκατε?

 

ψιλου πηδημα για καποιον που ειναι εκτος προβληματος

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ψιλου πηδημα για καποιον που ειναι εκτος προβληματος

Sorry pexths, αλλα οι καταστασεις που παρουσιασε ο φιλος, οσο εκνευριστικες και να ειναι, δεν ειναι λογος να καλεις αστυνομια. Εκτος και αν συμβαινουν και αλλα που δεν αναφερει. Οπου υπαρχει μωρο υπαρχει και φασαρια, οπου υπαρχουν ηλικιωμενοι υπαρχει και τηλεοραση στη διαπασων. Καθημερινά φαινόμενα στις περισσότερες πολυκατοικίες χωρίς καλή ηχομόνωση.

Δηλαδη θα παρει την αστυνομια και θα πει οτι το μωρο κλαιει και κανει θορυβο οταν παιζει με τη μανα του ή οτι η απο πανω φοραει τακουνια? Υπαρχουν σοβαροτερα θεματα διαταραξης της κοινης ησυχιας για να καλεσει καποιος την αστυνομια. Αποψη μου φυσικα.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Sorry pexths, αλλα οι καταστασεις που παρουσιασε ο φιλος, οσο εκνευριστικες και να ειναι, δεν ειναι λογος να καλεις αστυνομια. Εκτος και αν συμβαινουν και αλλα που δεν αναφερει. Οπου υπαρχει μωρο υπαρχει και φασαρια, οπου υπαρχουν ηλικιωμενοι υπαρχει και τηλεοραση στη διαπασων. Καθημερινά φαινόμενα στις περισσότερες πολυκατοικίες χωρίς καλή ηχομόνωση.

Δηλαδη θα παρει την αστυνομια και θα πει οτι το μωρο κλαιει και κανει θορυβο οταν παιζει με τη μανα του ή οτι η απο πανω φοραει τακουνια? Υπαρχουν σοβαροτερα θεματα διαταραξης της κοινης ησυχιας για να καλεσει καποιος την αστυνομια. Αποψη μου φυσικα.

 

για το μωρο να το δεχτω. για την τρελη που φοραει τακουνια ομως τι αλλο μπορεις να κανεις? ακομα και για τα παπουδια. χιλιες φορες αστυνομια παρα αυτοδικια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

για το μωρο να το δεχτω. για την τρελη που φοραει τακουνια ομως τι αλλο μπορεις να κανεις? .

να της αγορασεις παπουτσι χωρις τακουνι. :lol:

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...