Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Pavlitakis να κοιτας την δουλεια σου, οπως δεν σε χαρακτηριζω εγω, να κρατας το στοματακι σου κλειστο οταν δεν σε προσβαλλει καποιος.

 

Απλώς σου υπενθυμίζω κάποιες "υποχρεώσεις" που έχουμε εδώ στο φόρουμ, με φιλικό πάντα τρόπο. Δεν χρειάζεται να το συνεχίζεις σε προσωπικό επίπεδο. :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα,θα ήθελα να ξερω κατα ποσο ειναι νόμιμο να κλείνει ο διαχειριστής την βάνα πετρελαίου ενός διαμερισματος και να κόβει τα καλώδια χωρις μαλιστα να εχει ειδοποιήσει τους ενοικους γιαυτη του την ενέργεια?Να σημειώσω πρώτων πως ο ένοικος εχει 2 ανήλικα μωρα και δεύτερον ο λόγος για τον οποίο εκλεισε η βάνα είναι η καθυστερηση αποπληρωμής κοινοχρήστων συγκεκριμένα αποθεματικού ποσού.Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,θα ήθελα να ξερω κατα ποσο ειναι νόμιμο να κλείνει ο διαχειριστής την βάνα πετρελαίου ενός διαμερισματος και να κόβει τα καλώδια χωρις μαλιστα να εχει ειδοποιήσει τους ενοικους γιαυτη του την ενέργεια?Να σημειώσω πρώτων πως ο ένοικος εχει 2 ανήλικα μωρα και δεύτερον ο λόγος για τον οποίο εκλεισε η βάνα είναι η καθυστερηση αποπληρωμής κοινοχρήστων συγκεκριμένα αποθεματικού ποσού.Ευχαριστώ

Δεν έχει κανένα δικαίωμα. Αστυνομία και σύλληψη.

Ανεξάρτητα αν έχει παιδιά η όχι ο οφειλέτης, πάντα ακολουθούμε τον νόμο και κάθε αυτοδικία σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι παράνομη και αποτελεί ποινικό αδίκημα.

Νομίζω μια ενημέρωση και αμέσως αστυνομία είναι η καλύτερη λύση.

Περίμενε και την νομική συμβουλή του greece_gas.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν επιτρέπεται να κλείσει κάνεις βάνα διαμερίσματος και να κόψει (!!!!) καλώδια ούτε καν ο διαχειριστής. Πόσο μάλλον αν το έκανε μόνος του χωρίς συνέλευση (ούτε πάλι έχει νομιμότητα).

Και εγώ θα έλεγα να εφαρμοστούν τα νόμιμα ξεκινώντας από την κλήση αστυνομίας.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι το να κόβει κάποιος αυθαίρετα με το έτσι θέλω την θέρμανση σε ένα διαμέρισμα που δεν πληρώνει (μάγκας), είναι το ίδιο με το να χρησιμοποιεί κάποιος την θέρμανση χωρίς να πληρώνει κοινόχρηστα (τζαπα μάγκας).

 

Η λύση είναι κάπου στη μέση, και μπορεί άνετα η πολυκατοικία να κάνει μία γενική συνέλευση όπου το 100% θα αποφασίσει ότι "όποιος δεν πληρώνει θα του κόβεται η θέρμανση για να μην πληρώνουν οι άλλοι την δική του ζέστη"

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η λύση που είναι κάπου στην ''μέση'' δεν θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα από το Δικαστήριο όταν βρεθείς αντιμέτωπος για το αδίκημα της αυτοδικίας...και να είσαι σίγουρος ότι η ποινή θα είναι υποδειγματική..όποιος οφείλει κοινόχρηστα, όπως προβλέπει και ο νόμος : αγωγή και εν συνεχεία κατάσχεση...
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η λύση που είναι κάπου στην ''μέση'' δεν θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα από το Δικαστήριο όταν βρεθείς αντιμέτωπος για το αδίκημα της αυτοδικίας...και να είσαι σίγουρος ότι η ποινή θα είναι υποδειγματική..όποιος οφείλει κοινόχρηστα, όπως προβλέπει και ο νόμος : αγωγή και εν συνεχεία κατάσχεση...

 

Αρα ειναι παρανομο η οχι?δεν καταλαβα greece_gus...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η λύση που είναι κάπου στην ''μέση'' δεν θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα από το Δικαστήριο όταν βρεθείς αντιμέτωπος για το αδίκημα της αυτοδικίας...και να είσαι σίγουρος ότι η ποινή θα είναι υποδειγματική..όποιος οφείλει κοινόχρηστα, όπως προβλέπει και ο νόμος : αγωγή και εν συνεχεία κατάσχεση...

 

Λέω με 100% σύμφωνη γνώμη και υπογραφή όλων των ενοίκων.

Εν γνώση τους να έχουν υπογράψει ότι εάν δεν πληρώσουν την θέρμανση, ο εκάστοτε διαχειριστής θα τους την κόψει.

 

'Η έστω η κάτωθι φανταστική περίπτωση:

Έστω ένας διαχειριστής που έχει έναν ένοικο ο οποίος χρησιμοποιεί θέρμανση χωρίς να έχει να πληρώσει 1 χρόνο, με χρέη κοινόχρηστων π.χ. 3000 ευρώ, ο οποίος μάλιστα να λέει "δεν σας πληρώνω, και μάλιστα θα συνεχίσω να κάνω χρήση της κεντρικής θέρμανσης", τι μπορεί να κάνει? Ποιος θα αναλάβει τα έξοδα της αγωγής? Αν μία νύχτα ο ενοικιαστής εξαφανιστεί και πάει σε άλλο σπίτι, ποιος πληρώνει τα κοινόχρηστα που χρωστούσε?

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το αποθεματικό, όπως και κάθε άλλη κοινόχρηστη δαπάνη, κανονικά καταβάλλεται πάντοτε από τον ιδιοκτήτη, ο οποίος και είναι υπόλογος απέναντι στον διαχειριστή, αφού ο μισθωτής μπορεί κάποια στιγμή να αποχωρήσει από το μίσθιο...στην πράξη , βεβαίως είθισται να προβλέπεται στο μισθωτήριο η καταβολή των δαπανών από τον μισθωτή, αλλά αυτή η συμφωνία είναι εσωτερική και αφορά τις σχέσεις των συμβαλλομένων στην μίσθωση και όχι την διαχείριση της πολυκατοικίας..

 

Σχετικώς με το αποθεματικό, η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να το καταβάλλει ο ιδιοκτήτης, αφού έναντι αυτού είναι υπόχρεως ο διαχειριστής να το επιστρέψει όταν απεκδυθεί του διαμερίσματός του...

 

 

agiorgitis : τέτοιες αποφάσεις γενικών συνελεύσεων είναι ασφαλώς παράνομες και καταχρηστικές..όπως έχουμε ξαναπεί, ο ιδιοκτήτης είναι πάντοτε υπόλογος για τις δαπάνες, ακόμη και εάν πωλήσει την ιδιοκτησία του, οπότε κάθε νέος κύριος ευθύνεται εις ολόκληρον μετά του παλαιού κυρίου...

Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

σορυ δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο τοπικ για την ερωτηση,αλλα για ενα βαψιμο 45 τ. μ. τοιχους και ταβανι χωρις πολλες γωνιες καθοτι ειναι ενιαιος χωρος , 2 χερια , τι κοστος εχει καθαρα σαν δουλεια χωρις τα υλικα?τα υλικα ειναι αποτι μου ειπαν γυρω στα 35 ευρω.

 

δεν βρηκα αναλογο θεμα,αν ειναι οφτοπικ ας γινει αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές, ότι δεν υπάρχει συγκεκριμενη απάντηση στο ερώτημά σου..ο κάθε τεχνίτης μπορεί να ζητήσει ό,τι νομίζει...εάν αναθέσεις εν πάση περιπτώσει την εργασία, φρόντισε να αποκλείσεις την ευθύνη σου για ασφαλιστικές εισφορές και να κάνεις ένα συμφωνητικό για κατ' αποκοπήν αμοιβή με ανάθεση έργου..
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Ζητω συγνωμη για το μακροσκελες κειμενο. Εχω ενα σοβαροτατο προβλημα με τους "απο πανω". Μετακομισα πριν απο 6 μηνες στην πολυκατοικια. Μενω στον 1ο. Απο πανω μου μενουν 2 ηλικιωμενες, οι οποιες ειναι και ιδιοκτητριες ολοκληρης της πολυκατοικιας. Η πολυκατοικια ειναι μικρη, συνολο 5 διαμερισματα. Το προβλημα ειναι ο θορυβος σε ωρες κοινης ησυχιας. Δεν ειμαι υπερβολικος, αλλά τις ωρες κοινης ησυχιας απαιτω να τις σεβονται ολοι.

 

Τα ενοικια και τους λογαριασμους-κοινοχρηστα τα πληρωνω ολα στην ωρα τους.

Καθε συμβουλη ευπροσδεκτη. Σας ευχαριστω.

Edited by Mythozz
Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν στη θέση σου, θα έφευγα.

Μερικές φορές προτιμώ να πηγαίνω σε κάτι που είναι από την αρχή σωστό, παρά να χαλώ χρόνο και χρήμα στο να το φτιάξω σωστό...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σηκω φυγε οσο ειναι νωρις. Η ξεκινα και συ να χτυπας τα ταβανια ολη μερα μπας και βαλουν μυαλο. Αν και δε το κοβω
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι ανθρωποι που ζουν ο ενας πάνω στον άλλο ειναι φυσικό να ενοχλούν ο ενας τον αλλον.

Στην κατανομή των κοινοχρήστων , οτι λεει ο κανονισμός. Τα γκαράζ αν τους ανήκουν, εχουν δικαίωμα να τα χρησιμοποιούν , αν δεν γραφει το συμβόλαιό σου οτι εχεις δικαίωμα χρήσης.

Τί να καταγγείλεις? οτι κάνουν μπάνιο και τους πέφτει το ντούζ?

οπως ανεφερε και ο agiorgitis , καλύτερα να φύγεις η να χαλαρώσεις. Αν δεν μπορείς να χαλαρώσεις, θα έλεγα ότι οι συνθήκες γενικά της ζωής σου είναι στρεσογόνες.

Οπότε φεύγεις πριν καταρρεύσεις ψυχολογικά.

Ενημέρωση ότι κάνουν φασαρία και θέλεις να φύγεις, καθότι οι συνθήκες ειναι κακές και ότι δεν είναι δικό σου το φταίξιμο.

Λεπτομέρεις για την λύση του συμβολαίου περίμενε από τον greece_gus.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις. Δεν εχω προβλημα να φυγω. Πλεον μπορω να βρω πολλα σπιτια ξενοικιαστα. Το θεμα ειναι μηπως και το κυνηγησουν δικαστικως για τα υπολοιπομενα ενοικια...

Δηλαδη, μπορω να δεχτω τις εξης επιλογες a) να μεινω και να τηρειται μια λογικη ησυχια (π.χ. ωρες κοινης ησυχιας) και β) να φυγω απο το σπιτι, χωρις να πληρωσω επιπλεον ενοικια. Πληροφοριακα, για το β) δεν αναφερει κατι το συμφωνητικο.

Γενικα, μου φαινεται πολυ παραλογο κατι που το αγοραζεις απο το περιπτερο και που υπογραφεται (συμφωνητικο μισθωσης κατοικιας) απο 2 ανθρωπους χωρις μαρτυρες ή π.χ. συμβολαιογραφο, να εχει τοσο μεγαλη νομικη αξια...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ενημέρωση ότι κάνουν φασαρία και θέλεις να φύγεις, καθότι οι συνθήκες ειναι κακές και ότι δεν είναι δικό σου το φταίξιμο.

 

Περιμενω απαντηση τυπου "Εχουμε συμβολαιοοοοοο". Καταλαβαινεις...

 

Λεπτομέρεις για την λύση του συμβολαίου περίμενε από τον greece_gus.

 

Αναμενω.:)

Link to comment
Share on other sites

Γνωστός μου έφυγε από σπίτι σε λιγότερο από 1 μήνα, ενώ είχε υπογράψει για 1 χρόνο, επειδή έξω από το μπαλκόνι του (ισόγειο σχεδόν διαμέρισμα) μαζεύονταν τα βράδια χρήστες και φοβόταν να βγει στο μπαλκόνι.

 

Δεν ξέρω λεπτομέρειες, αλλά δεν είχε αναφέρει κάτι σχετικά με έξτρα χρήματα κλπ.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ανεκαθεν την ειχα αυτη την απορια αν μπορεις να φυγεις πριν ληξει το συμβολαιο χωρις να καταβαλλεις τα υπολειπομενα ενοικια πχ γιατι η δουλεια δεν παει καλα ή ακομη χειροτερα εμεινες ανεργος και δεν μπορεις να πληρωσεις το ενοικιο πουχεις συμφωνησει.περιμενω και γω απαντησεις απο greece gus ή οποιον αλλο ξερει.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

δεν αναφερει κατι το συμφωνητικο.

Γενικα, μου φαινεται πολυ παραλογο κατι που το αγοραζεις απο το περιπτερο και που υπογραφεται (συμφωνητικο μισθωσης κατοικιας) απο 2 ανθρωπους χωρις μαρτυρες ή π.χ. συμβολαιογραφο, να εχει τοσο μεγαλη νομικη αξια...

το συμφωνητικό εχει πλήρη ισχύ, εχει κατατεθεί στην εφορία και δεν αμφισβητείται.

το ξεχναμε αυτό.

αν ομως υπάρξουν σοβαροί λογοι που δεν τους κατάλαβες στην αρχή,τότε μπορείς να φύγεις επικαλούμενος αυτούς τους λόγους, αφου ενημερώσεις νομίμως την ιδιοκτήτρια.

Ακόμα και αν δεν έχεις καθόλου γραπτό συμβόλαιο, ο νόμος ισχύει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λήγει ένα συμβόλαιο π.χ. 2 συν 1 χρόνια απλό για κατοικία.μετά πρέπει να ανανεωθεί στην εφορία η μπορεί και όχι ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 88 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχεις δίκιο. Λάθος δικό μου.

Έψαξα για να βρω λινκ να σου δείξω, και τελικά είδα ότι θα το συνεχίσουν και το 2014 αυτό.

Είχα μείνει στην πρώτη ανακοίνωση που έλεγε ότι θα καταργηθεί :(

 

Δεν είναι κακό αυτό.κάπως πρέπει και ο ιδιοκτήτης να κατοχυρώσει ότι δεν θα πληρώσει φόρο για κάτι που δεν έχει λάβει.ας κυνηγήσει η εφορία τον ενοικιαστή που την κοπάνησε

Link to comment
Share on other sites

Αν φυγεις νωριτερα χανεις την εγγυηση εκτος και αν υποαρχει ορος στο μισθωτηριο που οριζει οτι γινονται απαιτητα μεχρι ληξη μισθωτικου χρονου ολα τα μισθωματα Αν υπαρχει κανονισμος μπορει να προβλεπει σχετικα για τη χρηση των διαμερισματων αλλως αποφασεις λαμβανονται απο τη ΓΣ με ομοφωνια Προετεινω να μιλησεις με τον ιδιοκτητη του διαμερισματος και να τον ενημερωσεις οτι δεν κανεις ακωλητη χρηση του διαμερισματος και την προθεση σου καταγγελιας της μισθωσης Φροντισε εν πασει περιπτωσει να εχεις καποιες αποδειξεις για τους ισχυρισμους σου σχετικα με το θορυβο και των ενεργειων ενημερωσης -διαμαρτυριας
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...