Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν νομιζω να φταιει η ρομ γιατι και'σε μενα το κανει αυτο στο ταμπλετ που πηρα προσφατα.

 

Θελω και εγω να ασχοληθω με το kodi....και λεω να το παω κατα γραμμα με αυτον τον οδηγο...οσοι εχετε ασχοληθει..δουλευει ρε παιδια,οι τσαμπα οι εγκαταστασειs...απεγκαταστασειs...?

https://www.youtube.com/watch?v=gXEagTl3mZw

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Θελω και εγω να ασχοληθω με το kodi....και λεω να το παω κατα γραμμα με αυτον τον οδηγο...οσοι εχετε ασχοληθει..δουλευει ρε παιδια,οι τσαμπα οι εγκαταστασειs...απεγκαταστασειs...?

https://www.youtube.com/watch?v=gXEagTl3mZw

 

Εγω εχω απο παλια κατεβασμενο το xbmc gotham και δουλευει μια χαρα στα τηλεφωνα που το ειχα και εχω περασει,πριν μεριες μερες κατεβασα την εκσοση kodi στο ταμπλετ που ηρθε και εκει μου κανει κατι χαζα το kodi,μια ακουγετε μονο φωνη και μετα κρασαρει,μετα χανονται στα καλα καθουμενα adons.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζω δεν αλλάζω. aosp maucat και ξερό ψωμί μεχρι να βγει η lollipop,αν δεν την εχετε δοκιμασει χανετε!

 

Και ποια απ όλες να βάλω (τις maucat);

Link to comment
Share on other sites

Δωστε κανενα λινκ για συγκεκριμενη εκδοση kodi /xbmc που να δουλευει στο κινητο μας γιατι 2-3 που δοκιμασα δεν ανοιγει καν η εφαρμογη
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μολιs περασα kodi..με τιs ρυθμισειs απο το youtube link που εδωσα επανω...δοκιμαζω καναλια και μου ακουγετε μονο φωνη..και κρασαρουν..με ενα add on απο phoinix..μια,,δυο ταινιεs hd μου παιζουνε κανονικα..ποιο add on για ελληνικα καναλια κατεβαζουμε..ξερουμε?? Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

καθε rom εχει διαφορετικο ηχο,δεν θα εχεις τον ιδιο ηχο σε καθε rom βαζοντας ενα profile που ειχες φτιαξει ενω ειχες αλλη rom περασμενη.Κοινως για να εχεις τον καλυτερο δυνατο ηχο πρεπει σε καθε rom (πλην rom updates που δεν εχουν αλλαγες σε θεματα ηχου) να ρυθμιζεις το viper ξανα αναλογως τον ηχο της rom.

 

Σε αυτη την περιπτωση το ιδανικοτερο θα ηταν ενας οδηγος για την καθε επιλογη του viper για να μην πειραζουμε πραγματα στην τυχη . Ειναι η πρωτη φορα που χρησιμοποιω προγραμμα για βελτιωση ηχου και οπως καθε πρωτη φορα εχω ενα αγχος ..

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτη την περιπτωση το ιδανικοτερο θα ηταν ενας οδηγος για την καθε επιλογη του viper για να μην πειραζουμε πραγματα στην τυχη . Ειναι η πρωτη φορα που χρησιμοποιω προγραμμα για βελτιωση ηχου και οπως καθε πρωτη φορα εχω ενα αγχος ..

 

δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα,φορας τα ακουστικα σου και κανεις πειραματισμους.Θα καταλαβεις αμεσα τι κανει η καθε επιλογη γιατι οι αλλαγες ακουγονται live.Αρχισε με beginner ui και οταν το τελειωσεις μπορεις να ενεργοποιησεις και τα πιο expert settings.Το να κατσει καποιος να εξηγησει τι κανει τι ειναι ανεφικτο γιατι πολλες ρυθμισεις ειναι αρκετα εξειδικευμενες και πρεπει να εχεις ενα μικρο εστω background σε audio applications για να καταλαβεις τι κανουν.Πρεπει να τσεκαρεις το documentation του app απο το site τους.

Ειναι αληθεια οτι το viper εχει επιλογες που ορισμενοι δεν εχουν δει ποτε σε audio settings καθως ειναι λειτουργιες που βασιζονται σε software emulations studio μηχανηματων.Εγω προσωπικα που ειναι η δουλεια μου ο ηχος ειχα παθει πλακα με το τι dsp καταφεραν να χωρεσουν σε ενα τοσο μικρο app..!To viper ειναι φτιαγμενο απο επαγγελματιες του ηχου,πολλα respect.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να φταιει η ρομ γιατι και'σε μενα το κανει αυτο στο ταμπλετ που πηρα προσφατα.

στο ταπλετ nexus 7 του 2012 παίζουν όλα κομπλέ... το ίδιο και στο lenovo a806 που έχει παρόμοια specs με το δικό μας κινητό

στο coolpad F1 μου παίζουν όλα εκτός από τα ελληνικά κανάλια... Εκεί κρασαρει η εφαρμογή και κλείνει. Για αυτό ρωτάω αν το έχει κάποιος πλήρες λειτουργικό και με ποια ρομ;;

Edited by naxiand
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ευχαριστήσω τα παιδιά που ανέβασαν φωτογραφίες για να δω την ποιοτητα τους αναλογα με τη ρομ, όταν το ζήτησα και εγώ. Επίσης οποιος εχει ευκαιρο αξιόπιστο λινκ για γκουχου γκούχου εκδοση sygic θα εκτιμουσα πολύ το pm του. Εμαθα οτι αυτή η εκδοση ειναι πολύ καλή :p:p:p:p:p
Link to comment
Share on other sites

στο ταπλετ nexus 7 του 2012 παίζουν όλα κομπλέ... το ίδιο και στο lenovo a806 που έχει παρόμοια specs με το δικό μας κινητό

στο coolpad F1 μου παίζουν όλα εκτός από τα ελληνικά κανάλια... Εκεί κρασαρει η εφαρμογή και κλείνει. Για αυτό ρωτάω αν το έχει κάποιος πλήρες λειτουργικό και με ποια ρομ;;

sent from my coolpad F1

Link to comment
Share on other sites

Αμα ψαχτειτε στα φορουμ ολα λυνονται....Mega Channel...live Στην Coolpadaρα μου.....ρε σειs τι ειναι τουτο????Freddo Καπουτσινο το πρωι γινετε να μαs φτιαχνει??Algoriθμε,,,φτιαξε ενα app να μαs φτιαχνει κανα καφε το πρωι..αλλιωs ειναι αχρηστη συσκευη..δεν κανει τιποτα...χαχαχαχα!!

 

MEGA CHANNEL Live..

https://www.youtube.com/watch?v=NKYFNci1iY8&feature=youtu.be

Link to comment
Share on other sites

ναι με ποια ρομ είσαι; γιατί εμένα παίζουν όλα εκτός από tv εκεί κρασαρει η εφαρμογή. Ενώ σε PC, tablet, άλλο κινητό δεν έχω θέμα
Link to comment
Share on other sites

ναι με ποια ρομ είσαι; γιατί εμένα παίζουν όλα εκτός από tv εκεί κρασαρει η εφαρμογή. Ενώ σε PC, tablet, άλλο κινητό δεν έχω θέμα

 

Στην Algo V2 ειμαι..δεν ειναι θεμα ρομ,,θελω να πιστευω..θεμα ρυθμισεων του app και πιο πολυ των add ons πρεπει να ειναι,,,:)Παρατηρησα ομωs θερμοκρασια στο πισω καπακι..οχι πολυ να ψηνειS καφε,,αλλα ανεβαζει λιγο..

 

Με αυτο το tutorial εβγαλα καπωs ακρη..

https://www.youtube.com/watch?v=MANo5aYYQXA

Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι θέμα ρυθμίσεων, γιατί τα ίδια έχω κάνει στο lenovo a806 της γυναίκας και εκεί παίζει η tv, ενώ στο coolpad F1 κρασαρει η εφαρμογή

 

----- προσθήκη μηνύματος 30 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

θα δοκιμάσω algo2 μόλις βρω χρόνο

η algo2 είναι vanilla rom? ... κανένα screen shot?

Edited by naxiand
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντος ξαναγύρισα στην jonzalvo και ησύχασα και τα μηνύματα οκ 5ψηφια χωρίς πειραγμα αλλα και πολύ γρήγορη το μ΄νο θέμα είναι οτι ενσωματώνεται η εσωτερική μνήμη και δεν μπορείς να κάνεις format την sd
Link to comment
Share on other sites

@grgz

χειροκίνητα δοκίμασες? με την unicom είσαι?

 

Με emuiUNICOM είμαι, το παράτησα μηχανικέ, δεν είναι και τόσο μεγάλο το πρόβλημα των διαφημίσεων.... :p

Link to comment
Share on other sites

Εγω (αλλα και αρκετοι αλλοι νομιζω) το εχω καιρο τωρα. Αλλαζει επιπεδο το κινητο ειναι η αληθεια, απλα προσεχε μη σου πεσει... Η "πλατη" η συγκεκριμενη ειναι σχετικα ευαισθητη και σπαει ευκολα...

 

Και εγώ έχω μια σπασμένη τέτοια, μου έπεσε (η θήκη) μόλις την τρίτη μέρα που τη φορούσε. Όντως είναι άλλο τηλέφωνο, πολύ όμορφο.

Δυστυχώς αναγκάστηκα να περιμένω άλλο ένα μήνα για να έρθει η επόμενη, αλλά δεν την ξαναπατάω... Πήρα δύο !!! :lol:

 

 

mlais_Aosp4.4.3_Coolpad_20141225_Lbxb_Alg0r1thm.zip

αυτή είναι η τελευταία algo2?

merci :)

 

Nope, η πρώτη Algo είναι αυτή. Κοντεύω μήνα χωρίς κανένα fix και χωρίς κανένα πρόβλημα με αυτήν ακριβώς τη rom !!!

Μάλλον, για να τα λέμε και όλα (ακόμη και τα ασήμαντα), το μόνο πρόβλημα που συνάντησα ήταν το ότι δεν έπαιζε η Naway+, εφαρμογή που τη θεωρώ άκρως απαραίτητη για τη δουλειά μου. Ευτυχώς όμως την αντικατέστησα άμεσα με την DVRplayer, οπότε το πρόβλημα λύθηκε σε λίγα μόλις λεπτά και όλα είναι οκ. :)

Η τελευταία algo2 είναι η mlais_Aosp4.4.3_Coolpad_2015-Jan-23_Alg0r1thm.zip.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Τις χρωστάω από χθες

Ρυθμίσεις viper4android

Πάτησε πρώτα στις 3 τελίτσες δεξιά πάνω, μπαινεις στο UIsetting και διαλέγεις το expert.

(οι ρυθμίσεις είναι προτεινόμενες-δοκιμαστικές, δεν σημαίνει ότι είναι οι βέλτιστες για κάθε ακουστικό, ρομ, ποιότητα αρχείων και είδος μουσικής,

δοκιμάζεις με μέτρια ένταση πάντα)

 

Για το ηχείο

 

http://i61.tinypic.com/5wgio5.jpg http://i58.tinypic.com/i5rlur.jpg

 

 

Για τα ακουστικα

 

http://i58.tinypic.com/6zaed3.jpg http://i57.tinypic.com/2r73p15.jpg

http://i62.tinypic.com/5y7tsm.jpg http://i59.tinypic.com/2q21k7k.jpg

 

 

Χονδρικά

To AGC αυξομειώνει μόνο του την ένταση του ήχου (βοηθάει αν έχουμε κάποια χαμηλόφωνα και κάποια υψηλόφωνα τραγούδια, αλλά χαλάει τη δυναμική των τραγουδιών)

Το DDC προσωμειώνει μοντέλα από ακουστικά (με προσοχή αυτό),

Το curetech+ μετριάζει τον ήχο ώστε να προστατευσει τα αυτιά μας.

Δοκιμάστε και το Differential Surround που δεν το έχω σε screenshot

 

Αναλυτικές οδηγίες από τον δημιουργό

http://vipersaudio.com/blog/?page_id=43

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Σκαλωσαμε ασχημα με την κινηταρα...περιμενω αυτο το μπινελικι,,,,μαζι και μια original Coolpadοθηκη,,

 

Smart Shortcut Dustproof Plug for Android Phone from Gearbest

 

Χαβαλεs να γινετε......:)

Link to comment
Share on other sites

Στην επιλογή για listening device προτεινω, να δοκιμάσετε και sennheiser mx365.

Με ενεργό το κουτάκι απο πανω..

 

Επισης, δοκιμάστε και το differencial suround, με μέτρο, εως 8μς.

Επισης, στην επιλογή clarity mode βάλτε xhifi αλλά ριξτε τα db στο 6 διότι 'παραζωντανευει' τον ήχο.. Αυτό ειναι το πιο σημαντικο εφε απο ολα... :)

 

Τέλος, για να τα ρυθμίσετε σύμφωνα με τα γουστα σας, επιλέξτε μουσικη που ακούτε και πειραματιστειτε. Αν θέλετε μια πιο "μέση" ρύθμιση που να καλύπτει την πλειονότητα μουσικων ακουσματων, κατεβάστε την εφαρμογη spotify, επιλεξτε house/dance μουσικη που καλύπτει μεγάλο φάσμα συχνοτήτων. Π. χ....

 

Γενικά, σκοπός των ρυθμίσεων ειναι:

-να ακούτε οσο το δυνατόν περισσοτερους ηχους(συχνότητες) χωρις να πονοκεφαλιαζετε

-να μην μπουκωνουν τα ακουστικά απο μπασο και παρπαριζουν, ουτε να σας "πριονιζουν" τα τυμπανα :)

-να ακούτε ικανοποιητικα δυνατά, χωρις να τερματίσετε το βολιουμ.

 

Για το AGC, είναι οπως τα λέει ο φίλος. Αν θέλετε, λιγο, να boostάρετε τον ηχο, δώστε δυναμη slight και gain x2. Πολύ συντηρητικά.....

Σε αυτό που λέει σχετικά με παραμορφωση δυναμικης ηχου, οφείλεται, κατα τη γνωμη μου στο γεγονός οτι όλες οι ρομ που βγηκαν μετά από αυτες των ιταλοισπανων, έχουν τσιμπημενα audio settings στα ακουστικά στο EngineerMode.

(δεν είμαι ειδικός στον ηχο, τα παραπανω αποτελούν προσωπικές εκτιμήσεις)

 

Υ. Γ. : οι ρυθμίσεις που έδωσε ο μηχανικός + αυτά που εγραψα στην αρχή, ειναι πολυ κοντά σε αυτες που χρησιμοποιω εδω και καιρό και το αποτελεσμα είναι εξαιρετικο. Δοκιμασμένο με xiaomi pistons και Dr Dre urbeats. (τα 2α δινουν πολύ καλύτερο αποτελεσμα, αλλά κοστιζουν και παραπάνω)

 

Υ. Γ. 2: αφού το ρυθμίσετε σωστά και σας αρέσει, δοκιμάστε κι αυτό... (αντανάκλαση ηχου)

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2015-01-28-11-02-01_zps9229s6xk.png

Θα σας απογειωσει... ;)

 

Υ. Γ. 3: Το viper4android είναι ισως, ότι καλύτερο κυκλοφορεί για ρυθμίσεις ηχου. Πραγματικο "διαμάντι" εφαρμογή...!

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Έχω και χρησιμοποιώ το τηλέφωνο από τον Οκτώβρη 2014. Έχω διαβάσει μεγάλο μέρος των μηνυμάτων του νήματος γιατί σκεφτόμουν κι εγώ να αλλάξω την rom. Χθες όμως ξαφνικά ενώ λειτουργεί κανονικά (κατά τα άλλα) με όποιον κι αν μιλήσω, είτε είναι εισερχόμενη είτε εξερχόμενη κλήση, και από τις δύο κάρτες sim (cosmote και wind) δεν με ακούνε. Αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο πρόβλημα;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Έχω και χρησιμοποιώ το τηλέφωνο από τον Οκτώβρη 2014. Έχω διαβάσει μεγάλο μέρος των μηνυμάτων του νήματος γιατί σκεφτόμουν κι εγώ να αλλάξω την rom. Χθες όμως ξαφνικά ενώ λειτουργεί κανονικά (κατά τα άλλα) με όποιον κι αν μιλήσω, είτε είναι εισερχόμενη είτε εξερχόμενη κλήση, και από τις δύο κάρτες sim (cosmote και wind) δεν με ακούνε. Αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο πρόβλημα;;;;;

 

Δοκίμασε hands free και αν συνεχίσει, ίσως να θες αλλαγή ρομ. Αν όμως δουλεύει, μάλλον χάλασε το μικρόφωνο. (πέσιμο, υγρασια).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Έχω και χρησιμοποιώ το τηλέφωνο από τον Οκτώβρη 2014. Έχω διαβάσει μεγάλο μέρος των μηνυμάτων του νήματος γιατί σκεφτόμουν κι εγώ να αλλάξω την rom. Χθες όμως ξαφνικά ενώ λειτουργεί κανονικά (κατά τα άλλα) με όποιον κι αν μιλήσω, είτε είναι εισερχόμενη είτε εξερχόμενη κλήση, και από τις δύο κάρτες sim (cosmote και wind) δεν με ακούνε. Αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο πρόβλημα;;;;;

 

Καποιο ακομα μελος ηταν με stock rom με καποιο σχετικο προβλημα, αλλα τελικα δε μαθαμε αν ηταν λογω hardware. Κρατα backup και βαλε emuiunicom να δοκιμασεις.

Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...