Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H θηκη σιλικονης που ερχεται συνηθως μαζι ειναι της προκοπης; Ή να παραγγειλω αλλη; Σκληρη πισω θηκη θα το φουσκωσει πολυ το κινητο; ειναι χοντρο;

Η καλύτερη!!! είναι σαν να μην έχει θήκη!!!

http://www.banggood.com/Nillkin-Super-Frosted-Shield-Protective-Case-For-Lenovo-A808T-A806-p-945009.html

*Ο γνωστικός άνθρωπος αναγνωρίζει τον αμαθή, γιατί υπήρξε κι ο ίδιος αμαθής. Αντίθετα, ο αμαθής δεν αναγνωρίζει τον γνωστικό, γιατί αυτός ο ίδιος δεν υπήρξε ποτέ γνωστικός* . (Σενέκας) .
Link to comment
Share on other sites

Aυτη ειναι ιδια με αυτη που δινει το vickmαll ή η Nillkin βγαζει και διαφορετικες;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα.Μπωρει καποιος να μου πει πως θα βγαλω το 030 απο τις επαφες μου?Πριν ειχα Vodafone και με το contact optimizer εβαλα σε ολες μπροστα το 030.Πλεον ειμαι σε cosmote και δεν μου αναγνωριζει τις επαφες οταν μου κανουν κληση.Στο contact optimizer δεν βρισκω πως μπορω να τις κανω οπως πριν.Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Φαντάζομαι έχεις την 9432 rom σωστά;

Δοκίμασε αυτό --> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5807935#post5807935

 

Πατριδα μου εκανες την καρδια περβολι.Ειμαι μπιτι ασχετος με αυτα και νομιζα οτι θα την βγαλω καθαρη με καμια εφαρμογη.Μαλλον θα τις φτιαξω μια μια χειροκινητα.Εκτος και αν δεχεσαι να σου κανω καμια επισκεψη να μου βαλεις ρομ,ραμ,κοκοψινια και κοκοκοψαρα στο κινητο να γινει πενα.:lol:Ε φανταστικε Kandilak???:lol:Α και πλερωμη σε μπυρες και σουβλακια:lol:

 

Ας δοκιμάσουμε λοιπόν μήπως τα πράγματα τελικά είναι πιο απλά. Κατέβασε και εγκατέστησε στο τηλέφωνό σου το https://dl.dropboxusercontent.com/u/3724021/LENOVO%20A806/LenovoContactsProvider.apk και όταν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση κάνε reboot.

Όταν ανοίξει το τηλέφωνο, άνοιξε την εφαρμογή για τις κλήσεις, πάτα το κουμπί menu , επέλεξε "More features and settings", μετά επέλεξε "More display features", πατήστε "Location" και απενεργοποιήστε το "Display number's location", πάτα back για να πάς στην προηγούμενη οθόνη, πάτα στο "Number match bits" και επέλεξε "By 7".

Link to comment
Share on other sites

Ας δοκιμάσουμε λοιπόν μήπως τα πράγματα τελικά είναι πιο απλά. Κατέβασε και εγκατέστησε στο τηλέφωνό σου το https://dl.dropboxusercontent.com/u/3724021/LENOVO%20A806/LenovoContactsProvider.apk και όταν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση κάνε reboot.

Όταν ανοίξει το τηλέφωνο, άνοιξε την εφαρμογή για τις κλήσεις, πάτα το κουμπί menu , επέλεξε "More features and settings", μετά επέλεξε "More display features", πατήστε "Location" και απενεργοποιήστε το "Display number's location", πάτα back για να πάς στην προηγούμενη οθόνη, πάτα στο "Number match bits" και επέλεξε "By 7".

Θα διαγραφει κατι αν περασουμε αυτο το apk? Αυτο το TWRP που εγραφε ο αλλος οδηγος ειναι αλλη διαδικασια?

Link to comment
Share on other sites

Θα διαγραφει κατι αν περασουμε αυτο το apk? Αυτο το TWRP που εγραφε ο αλλος οδηγος ειναι αλλη διαδικασια?
Θα ενημερωθεί η αντιστηχη εφαρμογή του τηλεφώνου σου με αυτή της 1447. Αν έκανες την διαδικασία που εγραφα μέσω TWRP δεν χρειάζεται αυτό το τελευταίο.
Link to comment
Share on other sites

Εισαι ωραιος! :D Απλη διαδικασια! Γινεται απλα με ενα αρχειο χωρις να παω σε αλλη εκδοση να λυσω και το VIP ring που χτυπα το κινητο μετα απο 10 δευτερολεπτα?

Αν έκανες την διαδικασία που εγραφα μέσω TWRP δεν χρειάζεται αυτό το τελευταίο.

Βασικα εγω εχω μεινει ακομα στα φλασαρισματα που εκανα στο arc S και δεν εχω ασχοληθει με TWRP.

Γινεται να φλασαρω με CWM που το θυμαμαι?

Link to comment
Share on other sites

Εισαι ωραιος! :D Απλη διαδικασια! Γινεται απλα με ενα αρχειο χωρις να παω σε αλλη εκδοση να λυσω και το VIP ring που χτυπα το κινητο μετα απο 10 δευτερολεπτα?

 

Βασικα εγω εχω μεινει ακομα στα φλασαρισματα που εκανα στο arc S και δεν εχω ασχοληθει με TWRP.

Γινεται να φλασαρω με CWM που το θυμαμαι?

Έχεις cwm που να δουλεύει σωστά στο Α806, γιατί ένα που δοκίμασα δεν δούλευε σωστά. Πάντως η φιλοσοφία είναι πάνω κάτω ίδια και στα δύο, με το TWRP να έχει και κάποια εξτραδάκια.

Link to comment
Share on other sites

Aπλα δεν θελω να μπω ακομα στην διαδικασια φλασαρισματος και για αυτο βαριεμαι να κατσω να διαβασω.:D

Επισης η 9432 ειμαι μια χαρα εκτος απο το προβλημα +30 που το λυσαμε και το VIP ring που λυνεται με φλασαρισμα αν καταλαβα καλα?

Link to comment
Share on other sites

Aπλα δεν θελω να μπω ακομα στην διαδικασια φλασαρισματος και για αυτο βαριεμαι να κατσω να διαβασω.:D

Επισης η 9432 ειμαι μια χαρα εκτος απο το προβλημα +30 που το λυσαμε και το VIP ring που λυνεται με φλασαρισμα αν καταλαβα καλα?

Αυτή την στιγμή επεξεργάζομαι την 1447 του Vickmall που είναι Multilanguage+Root+Playstore και φαίνεται να είναι μια χαρά rom, χωρίς τις περιττές κινέζικες εφαρμογές. Επίσης η μετάφραση των menu στα ελληνικά είναι πολύ καλύτερη από την 9432 αν και έχει κι αυτή κάποιες ελλείψεις.

Σίγουρα οι επόμενοι αγοραστές του A806 έχουν έναν καλό λόγο για να προτιμήσουν το Vickmall και να ζητήσουν να τους περάσουν την συγκεκριμένη rom.

Μέχρι αύριο θα έχω δώσει link να την κατεβάσετε (την έχω μετατρέψει σε μορφή για φλασάρισμα από TWRP).

Για όσους έχουν μία οικειότητα με το SP_flash_tool μπορόυν να την κατεβάσουν από το https://mega.co.nz/#F!fMRiBQJK!liawKHGrtyMLIYgvdqGUZQ

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

από Vickmall το έχω παραλάβει προχθές, αλλά έχει μέσα την 9432 ακόμα...

 

επίσης έχει βρει κανείς κάποιο τρόπο να ΜΗΝ σε ρωτάει την ερώτηση για την roaming sim με τις κάρτες Q;

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Ε είναι πιο καινούρια... Εγώ που το παρήγγειλα απ'το vickmall 2 μέρες πριν το βγάλουν με τη νέα Ρομ?!

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σκέφτομαι να παραγγείλω το Α806 από minideal.net και γενικά δεν είμαι σχετικός με κινητά. Διάβασα αποσπασματικά το παρών νήμα. Εκτός από αυτά που ζητούν όλοι αγοραστές από το συγκεκριμένο site (root, διαγραφή κινεζ. apps, play store, greek language κτλ) πρέπει να ζητήσω κάτι άλλο ή να έχω υπ'όψην κάτι άλλο ; Ποια είναι σήμερα τα προβλήματα της συσκευής ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή επεξεργάζομαι την 1447 του Vickmall που είναι Multilanguage+Root+Playstore και φαίνεται να είναι μια χαρά rom, χωρίς τις περιττές κινέζικες εφαρμογές. Επίσης η μετάφραση των menu στα ελληνικά είναι πολύ καλύτερη από την 9432 αν και έχει κι αυτή κάποιες ελλείψεις.

Σίγουρα οι επόμενοι αγοραστές του A806 έχουν έναν καλό λόγο για να προτιμήσουν το Vickmall και να ζητήσουν να τους περάσουν την συγκεκριμένη rom.

Μέχρι αύριο θα έχω δώσει link να την κατεβάσετε (την έχω μετατρέψει σε μορφή για φλασάρισμα από TWRP).

Γεια όσους έχουν μία οικειότητα με το SP_flash_tool μπορόυν να την κατεβάσουν από το https://mega.co.nz/#F!fMRiBQJK!liawKHGrtyMLIYgvdqGUZQ

 

Παρακολουθώ την ενότητα από την αρχή για να επιλέξω το κινητό για λογαριασμό ενός φίλου μου όπου αύριο το παραλαμβανω και το γεγονός αυτό πραγματικά της νέας ρομ μου λύνει τα χέρια.

Θεωρώ ότι και με φλας τουλ η εγκατάσταση θα είναι εύκολη και σωστή. Δουλειά 5λεπτου.

Η τροποποίηση που κάνεις βοηθά όσους δεν θέλουν να μπλέξουν με κάτι τέτοια και όπως λες απλούστερη την εγκατάσταση. Μπράβο σου.

Link to comment
Share on other sites

πολύ γρήγορα μου πέφτει η μπαταρία, μια μέρα κρατάει δεν κρατάει...
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Δίνω το link για όποιον θέλει να φλασάρει την 1447 του Vickmall. Είναι Multilanguage , Rooted και με εγκατεστημένο το Playstore (Gmail, Maps κλπ δεν υπάρχουν αλλά μπορείτε να τα εγκαταστήσετε από το Playstore) και χωρίς τις άχρηστες κινέζικες εφαρμογές. Το power manager δεν υπάρχει στο συρτάρι εφαρμογών αλλά είναι ενσωματωμένο στο σύστημα όπως στις official DEV εκδόσεις. Κάτι που δεν μου άρεσε είναι ότι έχουν αντικαταστήσει την εφαρμογή ημερολογίου της lenovo με αυτήν της google. Όμως πήρα το apk από την 1447_ST και την εγκατέστησα χωριστά χωρίς πρόβλημα μαζί με αυτό του power manager.

 

Για εγκατάσταση μέσω TWRP ακολουθείτε τον οδηγό αναβάθμισης , παραλείποντας τα βήματα 5, 11, 12, 13 (η εγκατάσταση των gapps γίνεται από το Playstore που είναι ήδη εγκατεστημένο). Επίσης η εγκατάσταση του Update SuperSU-v2.14.zip είναι προαιρετική αφού η rom είναι ήδη root, αλλά την προτείνω γιατί το SuperSU είναι καλύτερο από το Superuser που έχει μέσα η rom.

Download VIBEUI_V2.0_1447_MultiRootPlay.zip

 

 

Για τους μυημένους στο φλασάρισμα με το SP Flash tool κατεβάζετε το https://mega.co.nz/#F!fMRiBQJK!liawKHGrtyMLIYgvdqGUZQ

Link to comment
Share on other sites

διαγραφή κινεζ. apps,

Μην ζητησεις διαγραφη των κινεζικων εφαρμογων

Το power manager δεν υπάρχει στο συρτάρι εφαρμογών αλλά είναι ενσωματωμένο στο σύστημα όπως στις official DEV εκδόσεις.

Το theme center ειναι κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

Δίνω το link για όποιον θέλει να φλασάρει την 1447 του Vickmall. Είναι Multilanguage , Rooted και με εγκατεστημένο το Playstore (Gmail, Maps κλπ δεν υπάρχουν αλλά μπορείτε να τα εγκαταστήσετε από το Playstore) και χωρίς τις άχρηστες κινέζικες εφαρμογές. Το power manager δεν υπάρχει στο συρτάρι εφαρμογών αλλά είναι ενσωματωμένο στο σύστημα όπως στις official DEV εκδόσεις. Κάτι που δεν μου άρεσε είναι ότι έχουν αντικαταστήσει την εφαρμογή ημερολογίου της lenovo με αυτήν της google. Όμως πήρα το apk από την 1447_ST και την εγκατέστησα χωριστά χωρίς πρόβλημα μαζί με αυτό του power manager.

 

Για εγκατάσταση μέσω TWRP ακολουθείτε τον οδηγό αναβάθμισης , παραλείποντας τα βήματα 5, 11, 12, 13 (η εγκατάσταση των gapps γίνεται από το Playstore που είναι ήδη εγκατεστημένο). Επίσης η εγκατάσταση του Update SuperSU-v2.14.zip είναι προαιρετική αφού η rom είναι ήδη root, αλλά την προτείνω γιατί το SuperSU είναι καλύτερο από το Superuser που έχει μέσα η rom.

Download VIBEUI_V2.0_1447_MultiRootPlay.zip

 

 

Για τους μυημένους στο φλασάρισμα με το SP Flash tool κατεβάζετε το https://mega.co.nz/#F!fMRiBQJK!liawKHGrtyMLIYgvdqGUZQ

Τρέχει καλύτερα από την 1447 St. Αξίζει να μπούμε στον 'κοπο' ?

Επίσης για να πάρουμε ένα apk υπάρχει άλλος τρόπος εκτός του airdroid?

Link to comment
Share on other sites

 

Το theme center ειναι κανονικα?

Έχει Theme center και αυτή η έκδοση έχει και ελληνικό menu.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τρέχει καλύτερα από την 1447 St. Αξίζει να μπούμε στον 'κοπο' ?

Επίσης για να πάρουμε ένα apk υπάρχει άλλος τρόπος εκτός του airdroid?

Εάν δεν σ'ενδιαφέρουν τα ελλήνικά στα menu δεν υπάρχει νομίζω λόγος να αλλαχτεί.

Για το apk που ρωτάς υπάρχουν πολλοί τρόποι.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Έχει Theme center και αυτή η έκδοση έχει και ελληνικό menu.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εάν δεν σ'ενδιαφέρουν τα ελλήνικά στα menu δεν υπάρχει νομίζω λόγος να αλλαχτεί.

Ευχαριστώ! Πως θα πάρω το apk του calendar αν θέλησω να την αλλάξω? Ξέρω ότι γίνετε να κατεβάσω το apk μιας εφαρμογής από το airdroid στο pc. Γίνετε και αλλιώς?

Link to comment
Share on other sites

πολύ γρήγορα μου πέφτει η μπαταρία, μια μέρα κρατάει δεν κρατάει...

 

ωρα 10 το πρωι στο 90% τωρα 15.40 με ενα κατεβασμα απο το μαρκετ και καμια ωρα στο ιντερνετ 56%:)και εχω καλιμπραρει και την μπαταρια

καθε βραδυ το φορτιζω :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Πως θα πάρω το apk του calendar αν θέλησω να την αλλάξω? Ξέρω ότι γίνετε να κατεβάσω το apk μιας εφαρμογής από το airdroid στο pc. Γίνετε και αλλιώς?

Κάνε το όπως ξέρεις να το κάνεις.

Το συγκεκριμένο μπορείς να το πάρεις από το zip της official 1447 rom. Είναι στο system/app/LenovoCalendar.apk

Αν το θες στο ανέβασα εδω --> https://dl.dropboxusercontent.com/u/3724021/LENOVO%20A806/LenovoCalendar.apk

Link to comment
Share on other sites

Κάνε το όπως ξέρεις να το κάνεις.

Το συγκεκριμένο μπορείς να το πάρεις από το zip της official 1447 rom. Είναι στο system/app/LenovoCalendar.apk

Αν το θες στο ανέβασα εδω --> https://dl.dropboxusercontent.com/u/3724021/LENOVO%20A806/LenovoCalendar.apk

Δε το είχα σκεφτεί αυτό για το zip. Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα το σκεφτομαι κι εγω το κινητακι για αγορα , το μονο που με προβληματιζει ειναι η μια σιμ. Ειναι ευκολο να μου πει καποιος κατοχος αν τα κουμπια home κτλ ειναι φωτιζομενα?
Link to comment
Share on other sites

Το 4 λεει ... 4. Κατέβασε το τελευταίο Update SuperSU-v2.14.zip και αποθήκευσε το στην sdcard.

 

Ποιο ειναι τωρα το τελευταιο Μr Kantilak ? thanks

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το 4 λεει ... 4. Κατέβασε το τελευταίο Update SuperSU-v2.14.zip και αποθήκευσε το στην sdcard.

 

Ποιο ειναι τωρα το τελευταιο Μr Kantilak ? thanks

 

kαποια αλλη αλλαγη για τα υπολοιπα βηματα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...