Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kandilak, για να βαλω την 1447 κανω οτι λες εδω : Οδηγός εγκατάστασης official 1441+Root+Gapps+Ελληνικά και αντι για official 1441 θα κατεβασω απο needrom την 1447 και θα κανω τα ιδια βηματα?επισης αξιζει να αλλαξω την stock που εχει θα πηγαινει καπως καλητερα το κινητο?
Ναι κανείς τα ίδια βήματα και αλλάζεις μόνο τη rom. Το αν αξίζει θα το αποφασισεις εσύ. Αν τελικά προτιμήσεις αυτή που έχεις τώρα, ο οδηγός αναβάθμισης έχει ένα βήμα στο οποίο παίρνεις backup την rom σου. Αν λοιπόν θες να επιστρέψεις, μπορείς να μπεις στο twrp και να την κάνεις restore.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι απο to2c το πηρα απλα αυτη η εφαρμογη ειναι ολα στα κινεζικα και δεν καταλαβαινω τιποτα...

 

 

ΥΓ: Μετα απο ψαξιμο το βρηκα εν τελη απλα να ρωτησω και κατι ακομα; Αυτες οι εφαρμογες που ειναι "κινεζικες" χρειαζονται στο κινητο;Θα ηταν καλο να παω σε αλλη ρομ η καλα ειμαι;

Ποσταρε ποιες σκέφτεσαι να απομακρύνεις και θα σου πω ποιες δεν πρέπει να πειράξεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανείς τα ίδια βήματα και αλλάζεις μόνο τη rom. Το αν αξίζει θα το αποφασισεις εσύ. Αν τελικά προτιμήσεις αυτή που έχεις τώρα, ο οδηγός αναβάθμισης έχει ένα βήμα στο οποίο παίρνεις backup την rom σου. Αν λοιπόν θες να επιστρέψεις, μπορείς να μπεις στο twrp και να την κάνεις restore.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποσταρε ποιες σκέφτεσαι να απομακρύνεις και θα σου πω ποιες δεν πρέπει να πειράξεις.

 

Τo LOVOO, Game Center, Mobogenie

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εκδοση 9432......τελικα...στα μηνυματα δεν αναγνωριζεται τιποτ μονο τον αριθμο βλεπω και κατι κινεζικα..καμια ιδέα κανείς?με λιγα λογια ειναιι πολυ δυσχρηστη η αποστολη μηνυματων...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα προσπαθησω να διαγραψω τις παραπανω εφαρμογες και γω...:D:D

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εκδοση 9432......τελικα...στα μηνυματα δεν αναγνωριζεται τιποτ μονο τον αριθμο βλεπω και κατι κινεζικα..καμια ιδέα κανείς?με λιγα λογια ειναιι πολυ δυσχρηστη η αποστολη μηνυματων...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα προσπαθησω να διαγραψω τις παραπανω εφαρμογες και γω...:D:D

 

Δεν ξερω παιδια αλλα εγω δεν μπορω με κανενα τροπο να τις σβησω..δοκιμασα οτι uninstaller υπαρχει (σχεδον) ...δεν τις αναγνωριζει κανενα

Link to comment
Share on other sites

Τί διαφορές έχει η επίσημη 1447 από την 1447 του τύπου από το needrom (των 2$)?? Ποιά είναι καλύτερη? Edited by gerakas
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση! ελεγα για xiaomi μονο και μονο λογο το miui επειδη μου φαινεται "πιο σταθερο" σε λογισμικο.. πες μου εντυπωσεις αν ειναι ευκολο, για την καμερα και την οθονη γιατι διαβασα για χαμηλη φωτεινοτητα και καμερα οχι τοσο καλη για 13αρα

 

η οθονη το μονο πολυ μικρο μοιονεκτημα που εχει ειναι οτι σε εξωτερικο χωρο με ηλιο δεν διακρινεται τοσο καλα οσο το arc s που εχω ,

δηλ.και τα δυο τηλ.στο 30% της φωτεινοτητας σε εσωτερικους χωρους ειναι φοβερο το lenovo εναντι του σονυ αλλα μολις βγεις εξω το σονυ κερδιζει σαφως διχως να αλαξεις τιποτες απο της ρυθμισεις δηλ.παντα στο 30%(πχ )η φωτεινοτητα .Οχι οτι δεν βλεπεις με το lenovo,βλεπεις καλυτερα ομως με το σονυ,αλλα εχει φοβερα ομορφα χρωματα φυσικα χρωματα ,δηλ.αν εξαιρεσεις το παραπανω παραδειγμα η οθονη του ειναι φανταστικη και με το temperet glass ακομα ποιο φανταστικη :)To samsung core ειταν πολυ πολυ χειροτερο σε εξωτερικους χωρους και με φουλ φωτεινοτητα για αυτο το εδωσα αμεσα μετα την αγορα του ,και τα παιδια μου που εχουν s4 μου λενε οτι εξω με ηλιο εχουν προβλημα

Τωρα η φωτογραφικη για τα γουστα μου σε κινητο παντα και εχoντας για παραδειγμα το σονυ με τα 8mp βγαζει πολυ καλες φωτο ,και ειδικα με της διαφορες ρυθμισεις αναμεσα στης οποιες ειναι και το iso και hdr ακομα ποιο καλες .Αυτο που θελω να δοκιμασω ειναι μια συγκριση αναμεσα στα δυο στο ιδιο αντικιμενο και μετα στο λαπτοπ μεγενθυση για να δω αν οντως ειναι 13mp πραγματικα (λες και θα καταλαβω αν ειναι μεσω polarization )μιας και η αναλυση της οθονης του lenovo ειναι μεγαλυτερη απο το σονυ και δεν βγαινει ακρη ετσι .

Το gps δε κλειδωνει αμεσα και ειναι ακριβες :)

λοιπον μετα απο ενα γρηγορο τεστ βλεπω οτι η σονυ με τα 8 εχει λιγο καλυτερα χρωματα αλλα το α806 δειχνει να εχει περισοτερα πικσελ αλλα δεν καταλαβαινω πως του σονυ η φωτο βγαινουν απο 1.9 εως και 2.5mb(3264x2448) ενω του lenovo 0.550????? -1mb(4208x3120)συν οτι δεν βλεπω να εχει σταθεροποιητη εικονας το lenovo εναντι του σονυ που εχει με αποτελεσμα η μισες να βγαινουν κουνιστρουλες

αν ειναι δυνατον καποιος να μου πει τι ειναι το ZSD το SHOUTTER SOUND και το TIMESTAMP στην φωτογραφικη παντα

ευχαριστω

Edited by jiannis50
test cameras
Link to comment
Share on other sites

η οθονη το μονο πολυ μικρο μοιονεκτημα που εχει ειναι οτι σε εξωτερικο χωρο με ηλιο δεν διακρινεται τοσο καλα οσο το arc s που εχω ,

δηλ.και τα δυο τηλ.στο 30% της φωτεινοτητας σε εσωτερικους χωρους ειναι φοβερο το lenovo εναντι του σονυ αλλα μολις βγεις εξω το σονυ κερδιζει σαφως διχως να αλαξεις τιποτες απο της ρυθμισεις δηλ.παντα στο 30%(πχ )η φωτεινοτητα .Οχι οτι δεν βλεπεις με το lenovo,βλεπεις καλυτερα ομως με το σονυ,αλλα εχει φοβερα ομορφα χρωματα φυσικα χρωματα ,δηλ.αν εξαιρεσεις το παραπανω παραδειγμα η οθονη του ειναι φανταστικη και με το temperet glass ακομα ποιο φανταστικη :)To samsung core ειταν πολυ πολυ χειροτερο σε εξωτερικους χωρους και με φουλ φωτεινοτητα για αυτο το εδωσα αμεσα μετα την αγορα του ,και τα παιδια μου που εχουν s4 μου λενε οτι εξω με ηλιο εχουν προβλημα

Τωρα η φωτογραφικη για τα γουστα μου σε κινητο παντα και εχoντας για παραδειγμα το σονυ με τα 8mp βγαζει πολυ καλες φωτο ,και ειδικα με της διαφορες ρυθμισεις αναμεσα στης οποιες ειναι και το iso και hdr ακομα ποιο καλες .Αυτο που θελω να δοκιμασω ειναι μια συγκριση αναμεσα στα δυο στο ιδιο αντικιμενο και μετα στο λαπτοπ μεγενθυση για να δω αν οντως ειναι 13mp πραγματικα (λες και θα καταλαβω αν ειναι μεσω polarization )μιας και η αναλυση της οθονης του lenovo ειναι μεγαλυτερη απο το σονυ και δεν βγαινει ακρη ετσι .

Το gps δε κλειδωνει αμεσα και ειναι ακριβες :)

λοιπον μετα απο ενα γρηγορο τεστ βλεπω οτι η σονυ με τα 8 εχει λιγο καλυτερα χρωματα αλλα το α806 δειχνει να εχει περισοτερα πικσελ αλλα δεν καταλαβαινω πως του σονυ η φωτο βγαινουν απο 1.9 εως και 2.5mb(3264x2448) ενω του lenovo 0.550????? -1mb(4208x3120)συν οτι δεν βλεπω να εχει σταθεροποιητη εικονας το lenovo εναντι του σονυ που εχει με αποτελεσμα η μισες να βγαινουν κουνιστρουλες

αν ειναι δυνατον καποιος να μου πει τι ειναι το ZSD το SHOUTTER SOUND και το TIMESTAMP στην φωτογραφικη παντα

ευχαριστω

Τα 'χουμε πει για τις φωτογραφίες. Βγάλε τώρα μια φωτογραφία την οθόνη του υπολογίστή σου με ένα φωτεινό και πολύχρωμο wallpaper και πες μου πόσα MB βγαίνει η φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο εμενα!Χαιρομαι που μπηκα στην παρεα του a806 και εγω.Αρκετα ικανοποιημενος εως τωρα.Λιγη βοηθεια βεβαια παντα ειναι απαραιτητη!Το κινητο αγοραστηκε απο to2c.Γρηγορη αποστολη με ολα τα καλουδια!Χωρις ρουτ καθ'οτι δεν το κατεχω και τρομερα το αθλημα.

1.Προσπαθησα να ακολουθησω τις συμβουλες του "γκουρου" kantilak οσο αφορα να φαινεται στα ελληνικα ολο το μενου μεσω του theme center αλλα στο copy paste του ονοματος εξαφανισα ως αλλος Κοπερφιλντ εντελως το παλιο αρχειο font πριν καν προλαβω νατο αντιγραψω.Που βρισκεται αυτο αν ξερει καποιος;

2.Επισης ποιο ειναι το καλυτερο free navigator που κυκλοφορει στο play store;Αν υπαρχει free.

3.Και τελος πως εξαφανιζουμε μερικες αχρηστες για εμας εφαρμογες αφου δεν μας το επιτρεπει και ποιες θεωρουνται αχρηστες;

Αυτα προς το παρον και συγγνωμη αν κουρασα!

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εκδοση 9432......τελικα...στα μηνυματα δεν αναγνωριζεται τιποτ μονο τον αριθμο βλεπω και κατι κινεζικα..καμια ιδέα κανείς?με λιγα λογια ειναιι πολυ δυσχρηστη η αποστολη μηνυματων...

Αυτο ειναι και το μοναδικο προβλημα που εχει η stock ρομ. Δεν εχει σωστη αναγνωρηση κλησης, κατι που εξαρταται απο το +30 που εχουμε στην ελλαδα. Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΛΥΣΗ ειναι η αναβαθμιση της ρομ (η το φλασαρισμα του ideafriend_contacts.zip που λεει ο kandilak απο κατω :p ). Με τον πληρεστατο οδηγο του kadilak γινεται πανευκολα σε πολυ λιγο χρονο. Οποιος αγοραζει το τηλεφωνο ΠΡΩΤΑ πρεπει να βαλε την 1447 και μετα να φορτωσει το τηλεφωνο με προγραμματα...:D

Edited by kkmspm
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε την 9432 με το πρόβλημα εμφάνισης των επαφών σας στις κλήσεις και τα μηνύματα, παρακάτω σας δίνω μία λύση.

  • 1. Κατεβάστε στο τηλέφωνο σας το ideafriend_contacts.zip
  • 2. Εγκαταστήστε και μπουτάρετε στο TWRP recovery σύμφωνα με τον οδηγό αναβάθμισης (βήματα 1,2,6)
  • 3. Όπως είστε στο home του TWRP, πατήστε το κουμπί "Install" και βρείτε και επιλέξτε το αρχείο ideafriend_contacts.zip που κατεβάσατε στο βήμα 1 του παρόντος οδηγού (λογικά αν το έχετε κατεβάσει από τον browser του τηλεφώνου θα βρισκεται στον φάκελο "Download") . Στην οθόνη επιβεβαίωσης σύρετε το δάχτυλό απ' αριστερά προς τα δεξιά, πάνω στην μπάρα που γράφει "Swipe to confirm flash". Όταν ολοκληρωθεί το φλασάρισμα , πατήστε "Reboot System" και περιμένετε να ανοίξει το τηλέφωνο.
  • 4. Όταν ανοίξει το τηλέφωνο, ανοίξτε την εφαρμογή για τις κλήσεις, πατήστε το κουμπί menu , επιλέξτε "More features and settings", μετά επιλέξτε "More display features", πατήστε "Location" και απενεργοποιήστε το "Display number's location", πατήστε back για να πάτε στην προηγούμενη οθόνη, πατήστε στο "Number match bits" και επιλέξτε "By 7".

 

Τώρα ελέγξτε αν εμφανίζονται σωστά οι επαφές στις κλήσεις και τα μυνήματα σας. Αν όχι κάντε ένα Restart στο τηλέφωνο και ξαναελέγξτε .

 

Παρότι δεν υποχρεωτικό, καλό θα είναι να παίρνετε ένα backup του τηλεφώνου στο TWRP recovery σύμφωνα με το βήμα 7 του οδηγού αναβάθμισης, ώστε να είστε ασφαλείς σε περίπτωση αστοχίας.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Πριν κανω copy paste το ονομα αντι να το αντιγραψω το εσβησα κατα λαθος.Μιλαω για το ονομα του αρχικου αρχειου font.Κι οσο αφορα τις εφαρμογες διαβασα-εδω βεβαια!-οτι ειναι απαραιτητες τουλαχιστον το theme center και notification center.Σωστος;
Link to comment
Share on other sites

Τα 'χουμε πει για τις φωτογραφίες. Βγάλε τώρα μια φωτογραφία την οθόνη του υπολογίστή σου με ένα φωτεινό και πολύχρωμο wallpaper και πες μου πόσα MB βγαίνει η φωτογραφία.

εβγαλα τρεις

1.53-2και 2.26mb

και αυτες που εβγαλα το απογευμα εξωτερικο χωρο ψηλα σε βουνο ειταν απο 0.8 εως 1 ??και νυχτα εξω 0.55 μεχρι 0.94 mb ????

εχει να κανει με την φωτεινοτητα ???

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανω copy paste το ονομα αντι να το αντιγραψω το εσβησα κατα λαθος.Μιλαω για το ονομα του αρχικου αρχειου font.Κι οσο αφορα τις εφαρμογες διαβασα-εδω βεβαια!-οτι ειναι απαραιτητες τουλαχιστον το theme center και notification center.Σωστος;

Με ποιο file browser το έσβησες? Εγώ στο βίντεο χρησιμοποιούσα τον Es file manager στον οποίο όμως δεν είχα δώσει πρόσβαση root. Για να σβήσεις το font που λες θά πρέπε να είχες ενεργοποιήσει το root, αλλιώς δεν θα σε άφηνε. Αν σου στείλω το font , ξέρεις να το αντιγράψεις στον φάκελο του και να βάλεις τα σωστά permissions. Μπορώ αν θες να στο στείλω σε flashable μορφή να το φλασάρεις από TWRP recovery, αν το έχεις.

Για τις εφαρμογές δεν μπορώ να σου πως ποιες δεν χρειάζεσαι γιατί δεν ξέρω ποιες έχεις στο τηλέφωνο σου ούτε ξέρω και τη χρησιμοποιείς και τι όχι στο τηλέφωνο. Πάντως Theme center , Notification center, Security και Power manager δεν τα πειράζεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εβγαλα τρεις

1.53-2και 2.26mb

και αυτες που εβγαλα το απογευμα εξωτερικο χωρο ψηλα σε βουνο ειταν απο 0.8 εως 1 ??και νυχτα εξω 0.55 μεχρι 0.94 mb ????

εχει να κανει με την φωτεινοτητα ???

ευχαριστω

έχει να κάνει με το επίπεδο "πληροφορίας" που υπάρχει στην φωτογραφία.
Link to comment
Share on other sites

Πηγα κανονικα με την εφαρμογη που λες(es) και ακολουθωντας τις οδηγιες σου με θρησκευτικη ευλαβεια μεχρι εκεινη τη στιγμη που εκανες μετονομασια στο καινουργιο font.Εχω χασει ουσιαστικα την κινεζικη ονομασια του μαμισιου font!Το διεγραψα πριν προλαβω να αντιγραψω το ονομα του!Μπορω να το κανω recover απο καπου;
Link to comment
Share on other sites

Πηγα κανονικα με την εφαρμογη που λες(es) και ακολουθωντας τις οδηγιες σου με θρησκευτικη ευλαβεια μεχρι εκεινη τη στιγμη που εκανες μετονομασια στο καινουργιο font.Εχω χασει ουσιαστικα την κινεζικη ονομασια του μαμισιου font!Το διεγραψα πριν προλαβω να αντιγραψω το ονομα του!Μπορω να το κανω recover απο καπου;

Τώρα κατάλαβα. Ξέχνα αυτόν τον τρόπο. Υπάρχει καλύτερος. Δες στο

Link to comment
Share on other sites

συν οτι δεν βλεπω να εχει σταθεροποιητη εικονας το lenovo εναντι του σονυ που εχει με αποτελεσμα η μισες να βγαινουν κουνιστρουλες

Και εγω εχω ερθει απο το arc S και χθες δοκιμαζα να τραβηξω φωτογραφια σε απολυτο σκοταδι και το αποτελεσμα ηταν μια θολη φωτογραφια.

Τι ρυθμιση πρεπει να κανω οταν υπαρχει αρκετο σκοταδι και θελω να υπαρχει σωστη εστιαση?

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

πριν πατήσεις για να τραβήξει φωτογραφία, πάτα μια φορά πάνω στην οθόνη να εστιάσει και μετά αμέσως πατά να τραβήξει.
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει την 1447.Με το locale more γύρισα σε ελληνικά ότι αλλάζει αλλά κάποιες φορες μετά από επανεκκίνηση τα χάνει τα ελληνικά.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω παιδια αλλα εγω δεν μπορω με κανενα τροπο να τις σβησω..δοκιμασα οτι uninstaller υπαρχει (σχεδον) ...δεν τις αναγνωριζει κανενα

 

 

ΔΟκιμασε το TIttanium backup root* ,εγω τις εχω κανει freeze .με αυτο μπορεις να κανεισ οτι θελεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα κι απο εμενα!Χαιρομαι που μπηκα στην παρεα του a806 και εγω.Αρκετα ικανοποιημενος εως τωρα.Λιγη βοηθεια βεβαια παντα ειναι απαραιτητη!Το κινητο αγοραστηκε απο to2c.Γρηγορη αποστολη με ολα τα καλουδια!Χωρις ρουτ καθ'οτι δεν το κατεχω και τρομερα το αθλημα.

1.Προσπαθησα να ακολουθησω τις συμβουλες του "γκουρου" kantilak οσο αφορα να φαινεται στα ελληνικα ολο το μενου μεσω του theme center αλλα στο copy paste του ονοματος εξαφανισα ως αλλος Κοπερφιλντ εντελως το παλιο αρχειο font πριν καν προλαβω νατο αντιγραψω.Που βρισκεται αυτο αν ξερει καποιος;

2.Επισης ποιο ειναι το καλυτερο free navigator που κυκλοφορει στο play store;Αν υπαρχει free.

3.Και τελος πως εξαφανιζουμε μερικες αχρηστες για εμας εφαρμογες αφου δεν μας το επιτρεπει και ποιες θεωρουνται αχρηστες;

Αυτα προς το παρον και συγγνωμη αν κουρασα!

 

 

2.Για navigator κατεβασε αυτο http://here.com/

3.Για τις εφαρμογες μπορεις να βαλεις το tittanium backup root*

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οταν βαλω την 1447 απο το site που παρεχεις θα ειναι root μετα το τηλεφωνο?αν οχι πως θα το κανω?

Edited by mula
Link to comment
Share on other sites

Οταν βαλω την 1447 απο το site που παρεχεις θα ειναι root μετα το τηλεφωνο?αν οχι πως θα το κανω?

Αν ακολουθήσεις τον οδηγό αναβάθμισης , ναι θα είσαι root.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα δεν εχω παραπονο απο το κινητο, στην καμερα απλα στις νυχτερινες φωτο θελει ρυθμιση σε αντιθεσεις κι φωτηνοτητα γιατι μπορει οι φωτο να φαινονται πολυ καλες οταν ειναιι στο κινητο (λογω καλης οθονης) αλλα οτν τις στελνω στο pc βλεπω να την ειναι τοσο εντονες.

πριν πατήσεις για να τραβήξει φωτογραφία, πάτα μια φορά πάνω στην οθόνη να εστιάσει και μετά αμέσως πατά να τραβήξει.

Ναι ετσι ειχα καταφερει να βγαλω σωστη φωτογραφια. Ομως αν θελω να βγαλω selfie με την πισω καμερα βλεπω οτι μερικες φορες χανει την εστιαση, πρεπει να κανω καποια ρυθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω ερθει απο το arc S και χθες δοκιμαζα να τραβηξω φωτογραφια σε απολυτο σκοταδι και το αποτελεσμα ηταν μια θολη φωτογραφια.

Τι ρυθμιση πρεπει να κανω οταν υπαρχει αρκετο σκοταδι και θελω να υπαρχει σωστη εστιαση?

 

το ιδιο και εγω σε αντιθεση με του σονυ οπου βγαινουν τζαμι με φλας την νυχτα

αλλα θα βρουμε την ακρη ,που θα παει :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάλαβα. Ξέχνα αυτόν τον τρόπο. Υπάρχει καλύτερος. Δες στο

 

 

Στο About δεν εμφανίζεται το Upgrade. Καμμιά ιδέα γιατί;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...