Jump to content

Jiayu F1


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρελαβα και γω το F1 μου απο aliexpress μετα απο 1 μηνα σχεδον! Ειναι λιγο χοντροκομενο αλλα με βολευει.

 

Ολα φαινεται να δουλευουν καλα....Η rom ειναι κινεζικη αλλα εχει Ελληνικα. Κατεβασα την εφαρμογη jiayu es και το rootαρα.

Μου την σπανε αυτες οι κινεζιες και σκεφτομαι να φλασαρω την ισπανικη rom. Αλλα επειδη ειμαι ασχετος των ασχετων μηπως μπορουν να αφαιρεθουν με αλλο τροπο; Εχει καποια αλλο πλεονεκτημα η αλλη rom;

Οι κινεζιες φευγουν ολες αν το ρουταρεςι το τηλεφωνο. Αν η ρομ του σε καλυπτει δεν υπαρχει κανενας λογος να την αλλαξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οι κινεζιες φευγουν ολες αν το ρουταρεςι το τηλεφωνο. Αν η ρομ του σε καλυπτει δεν υπαρχει κανενας λογος να την αλλαξεις.

 

Ευχαριστω!

A Με βαση αυτο εκανα root και νομιζω πως εγινε....αλλα το μονο που καταφερα σχετικα με τις κινεζιες ειναι να απενεργοποιησω τις 2 απο τις τρεις εφραμογες απο τις ρυθμισεις. Δεν βρηκα κατι αλλο.

 

Οσο αφορα την rom μεχρι στιγμης (δεν ξερω αν φταιει η συγκεκριμενη rom) αλλα δεν μπορω( ή δεν ξερω;;; ) να διαγραψω καποια επαφη και δεν βρισκω τις ρυθμισεις για τα μηνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βάζεις την καινούρια ευρωπαϊκή ρομ;

Το λινκ είναι στο 1ο μήνυμα του θέματος.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τελικα...Βρηκα τις ρυθμισεις των επαφων και των μηνυματων...και αφαιρεσα τις κινεζιες με app unistaller. Προς το παρον το αφηνω ετσι μιας και ειμαι ασχετος και στο μελλον βλεπουμε.
Link to comment
Share on other sites

Μετά την 2η φόρτιση(τώρα ξεκίνησε την τρίτη), από το 100% ως το 10% έβγαλε 8 ημέρες και 8 ώρες, με 5 ώρες κλήσεις και 3.5 ώρες οθόνη. Με τελείως βασική χρήση τηλεφώνου, αυτόματη φωτεινότητα, ελάχιστο wifi, πάντα σε 2G.
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα το F1 σε λευκο απο το Vickmall για λογαριασμό φίλου και έχει τον επεξεργαστή 6572m χρονισμένο στο 1.0 αντι για 1.3.

Φυσικά καμία αναφορα στην σελιδα τους για την αλλαγή αυτη, και θα πέσει "εξήγα" όπωσδηποτε.

Το έχει τσεκάρει κανένας σας ή είμαι ο πρώτος που του ρθε το "κομμένο" F1.

 

ΥΓ σαν επακόλουθο, δεν παίζουν τα υπάρχοντα recoveries και αναγκάστηκα να φτιάξω ένα αυτόματα απο το Droidtools.

Μέχρι στιγμής σφάλματα δεν βρήκα στην τελευταία ROM που ανέβασε ο φίλος λιγο νωρίτερα... ευτυχώς

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα το F1 σε λευκο απο το Vickmall για λογαριασμό φίλου και έχει τον επεξεργαστή 6572m χρονισμένο στο 1.0 αντι για 1.3. Φυσικά καμία αναφορα στην σελιδα τους για την αλλαγή αυτη, και θα πέσει "εξήγα" όπωσδηποτε.

Εγώ πάντως δεν έχω δει κάπου τέτοια αλλαγή...

ΑΝ συνέβη, μάλλον ο πρώτος είσαι...

Δοκίμασες με CPU-Z και πήρες info? (το Antutu μην το εμπιστευεσαι...)

Edited by asot

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αγανακτήσει πια. Μέσα απο το recovery δεν βλέπει καμιά απο τις εξωτερικές sd που έχω βάλει, ενώ όλες φαίνονται στον αποθηκευτικό χώρο όπως επίσης και στον διαχειριστή αρχείων.

 

Το ίδιο συμβαίνει και στο κινητό μου και στης φίλης μου. Backup της rom μεσω recovery, κάνει μόνο στον εσωτερικό χώρο του τηλεφωνου, και κατα την ολοκλήρωση του, βγάζει μήνυμα ότι δεν βρέθηκε εξωτερική SD.

Αν βαλω την rom στην sdcard0 και το backup στην εξωτερική και πάω να περάσω την rom απο τον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης, αν κάτι δεν πάει καλά και επιλέξω να κάνω restore της rom, θα φανεί άραγε το αρχείο του backup που έχω αποθηκευμένο στην εξωτερική κάρτα;

 

Εγινε και κάτι εντελώς κουφό. Το κινητό της φίλης μου έχασε το root. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην το έκανα root, γιατί πήρα backup και του ΙΜΕΙ και της rom μέσω ΜΤΚ droid tool. Αν δεν ήταν root δεν θα προχωρούσε η διαδικασία στο tool.

Με τα χίλια ζόρια το ξαναρουτάρησα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αγανακτήσει πια. Μέσα απο το recovery δεν βλέπει καμιά απο τις εξωτερικές sd που έχω βάλει, ενώ όλες φαίνονται στον αποθηκευτικό χώρο όπως επίσης και στον διαχειριστή αρχείων.

Μήπως η microSD δεν ειναι formatted @ FAT32?

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν έχω δει κάπου τέτοια αλλαγή...

ΑΝ συνέβη, μάλλον ο πρώτος είσαι...

Δοκίμασες με CPU-Z και πήρες info? (το Antutu μην το εμπιστευεσαι...)

 

Δοκίμασα και CPUz και με αρκετά αλλα.... έχει μπει ο 6572Μ και το έχω πετύχει σαν αναφορά και στο xda

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=55608504&postcount=52

ο cappa72 εκανε port το recovery για την νέα έκδοση...

 

Το θέμα είναι ΠΟΣΟΙ το έχουν αγοράσει και δε το ψάξανε κάν...

Μας πιάσανε κώτσους οι κινεζοπουλοι ξανα!!!

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους κατάφερα το flash tool να δει το κινητό και πέρασα την rom της 27/5 ( φοβήθηκα να περάσω του Ιουλίου ) στο κινητό μου.

Απο Δευτέρα θα την περάσω και στης φίλης μου το κινητό, μπας και διορθωθεί το πρόβλημα με το μικρόφωνο της.

 

Δεν είμαι σίγουρη με ποιό τρόπο κατάφερα το flash tool να δει το κινητό, αλλά το μυαλό μου πάει στην χειροκίνητη εγκατάσταση του preloader που έκανα σαν τελευταία μου ελπίδα και μάλλον με αυτό πέτυχε.

 

Ελπίζω να βοηθήσω με τον παρακάτω οδηγό όποιον δεν τα έχει καταφέρει μέχρι στιγμής ή γενικά είναι άπειρος όπως εγώ, γι αυτό θα τα γράψω όσο πιο αναλυτικά μπορώ.

 

Ακολούθησα αυτόν τον οδηγό

και χρησιμοποίησα τους drivers που δίνει η Jiayu στην σελίδα της http://www.jiayu.es/software.php?soft&jiayu=F1. ( πρέπει να κάνετε εγγραφή για να κατεβάσετε οτιδήποτε απο εκεί. Ανοίξτε την σελίδα στον google chrome και μεταφράστε την στα Ελληνικά για ευκολία )

 

Το αρχείο των drivers αποθηκεύεται ως φάκελος DriversF1 και όταν τον ανοίξετε έχει πεντε υποφακέλους.

Ο driver που χρειαζόμαστε για να εγκαταστήσουμε manual τον preloader βρίσκεται στον φάκελο USB VCOM Driver.

 

Αφου εγκαταστήσετε τον preloader όπως δείχνει στο βιντεο κάντε επανεκκίνηση του υπολογιστή.

Στην συνέχεια ( χωρίς να ανοίξετε το flash tool ) συνδέστε το κινητο χωρίς μπαταρία στο pc και μετά τοποθετήστε την μπαταρία.

Την ίδια στιγμή τα windows θα προσπάθησαν να βρουν drivers για τον preloader. Μην διέκοψετε την διαδικασία.

Αυτή η αναζήτηση θα ολοκληρωθεί με αποτυχία. Τότε αποσύνδεστε το κινητό.

 

Στην συνέχεια ανοίξτε και ετοιμάστε το flash tool:

Options -General-Download και τικάρουμε το DA DL all και μετά απο Options - Connection επιλέγουμε USB high speed και το with battery κλείνουμε το παράθυρο και επιλέγουμε το scatter loading file που βρίσκεται στον φάκελο της rom που θα φλασάρουμε.

Επιλέγουμε Download only και αφήνουμε τα πάντα τικαρισμένα.

 

Οπως έχουμε ανοιχτό το flash tool συνδέουμε το κινητό στο pc χωρίς μπαταρία. Πατάμε το Download με το πράσινο βελάκι και τότε βάζουμε την μπαταρία.

Κάτω χαμηλά στο παράθυρο του flash tool έχει μια μπάρα που αν αρχίσει να φορτώνει ( το χρώμα που γεμίζει είναι κίτρινο ), σημαίνει πως έχει αρχίσει η διαδικασία εγκατάστασης της rom.

Δεν πειράζουμε τίποτα. Μετά απο λίγα λεπτά όταν φτάσει στο 100% πετάει ένα μικρό παραθυράκι με ένα πρασινο V ( τσεκ ) που δηλώνει ότι η διαδικασία ολοκληρώθηκε.

Τοτε αποσυνδέουμε το καλώδιο του κινητού απο τον υπολογιστή ( δεν χρειάζεται να κλείσουμε το flash tool ) και πατάμε το power για να ανοίξει. Θα κάνει λίγο περισσότερο απο το συνηθισμένο για να ανοίξει, αλλά θα ανοίξει γι αυτό δεν το πειράζουμε.

 

Το πρώτο μου φλασάρισμα στέφτηκε με επιτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, ακολουθώ τα βήματα που διαβάζω εδω μεσα στο SP Flash Tool.

Επιλέγω το scatter file για το firmware F1 20140527-183246, μετά επιλέγω το "Firmware upgrade" με όλα τσεκαρισμένα

βγάζω την μπαταρία απο το κινητό, πατάω το "download", συνδέω το κινητό μεσω usb στον υπολογιστή, στην συνέχεια τοποθετώ την μπαταρία

αλλά δεν ξεκινά η διαδικασία ... τίποτα.

Καμια ιδέα;

 

Μόλις συνδέσεις το κιν και γίνει η μπάρα απτο SP tools κόκκινη πανε device manager αν το κινητό σου φένετε σαν κίτρινο ερωτηματικό κανε ενημέρωση προγράμματος οδήγησης και θα ξεκινήσει.

 

 

 

 

Χθές παρέλαβα και εγώ αλλα δεν αναγνωρίζει τις κάρτες sim. Ηρθε με την εκδοση F1W20140709-102803..

Προσπάθησα αλλαγές ROM σε σημείo που μεχρι και soft brick είχε κάνει το κιν αλλα το επανέφερα με adb tools

(Με τόσες ROM που δοκίμασα σε μιά δοση έκανα wipe χωρίς να έχω άλλη ROM σε backup.Μη σας τύχει..ταλεπωρία)

 

Κάπιως που αντημετόπιζε το ίδιο πρόβλημα και το έλεισε?

τα ΙΜΕΙ numbers φένοντε ίδια δε ξέρω μήπως φτέει αυτο.

Help καλοδεχούμενο :P

Edited by StefanosKoz
Link to comment
Share on other sites

Μόλις συνδέσεις το κιν και γίνει η μπάρα απτο SP tools κόκκινη πανε device manager αν το κινητό σου φένετε σαν κίτρινο ερωτηματικό κανε ενημέρωση προγράμματος οδήγησης και θα ξεκινήσει.

 

 

 

 

Χθές παρέλαβα και εγώ αλλα δεν αναγνωρίζει τις κάρτες sim. Ηρθε με την εκδοση F1W20140709-102803..

Προσπάθησα αλλαγές ROM σε σημείo που μεχρι και soft brick είχε κάνει το κιν αλλα το επανέφερα με adb tools

(Με τόσες ROM που δοκίμασα σε μιά δοση έκανα wipe χωρίς να έχω άλλη ROM σε backup.Μη σας τύχει..ταλεπωρία)

 

Κάπιως που αντημετόπιζε το ίδιο πρόβλημα και το έλεισε?

τα ΙΜΕΙ numbers φένοντε ίδια δε ξέρω μήπως φτέει αυτο.

Help καλοδεχούμενο :P

 

κατ αρχην δες αν εχεις τοποθετησει σωστα στις υποδοχες τις καρτες sim

μηπως τις εχεις βαλει αναποδα;

το ΙΜΕΙ δεν παιζει ρολο αν ειναι ιδια στα περισσοτερα ετσι ειναι

Link to comment
Share on other sites

Παιδια F1 H phicomm 230w; http://www.geekbuying.com/item/Phicomm-C230W-Qualcomm-MSM8210-Dual-Core-1-2GHz-4-0-Inch-Android-4-3-OS-Smartphone-512MB-RAM-4GB-ROM-3G-GPS---Grey-329076/

 

Υπαρχει ξανα κανονικα σε στοκ το δικο σας? γιατι πιο παλια διάβαζα οτι ειχε καταργηθεί και το ειχαν μονο eBay/Ali;

Edited by ipal
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδια f1 H phicomm 230w?

 

Γράφεις σε λάθος θέμα, απευθύνσου εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=371911

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Θέλω να παραγγειλω το κινητό για την πεθερά μου,το θέλει για απλή χρηση(όχι τίποτα ιδιαίτερο).

Τι να ζητησω απο το vickmall να έχει απο θέμα ρομ,?

Θα μπορεί να το δουλέψει όπως έρχεται η θα κάνω τον καουμποι :eek:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατα βαση εχω διαβασει τις περισσοτερες σελιδες αλλα οχι ολες. Θελω να το παραγγειλω για την αδερφη μου μια γρηγορη ερωτηση μονο. Η χρηση που θα κανει ειναι κανα youtube ,facebook ,viber αντε κ κανα skype αυτα κατα βαση . Απο ram και smoothness ειμαστε οκ ?
Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις πως μπορω να ρυθμισω τις "κλιμακες" του ηχου στο ηχειο (οχι στο ακουστικο) και στα ακουστικα-handsfree;; Και στην πιο χαμηλη βαθμιδα ειναι πολυ δυνατη η ενταση!
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=374049

Πρέπει να είσαι root

 

Ευχαριστω πολυ!! Εβαλα καποιες προτεινομενες τιμες σε καθε level που ειχε σε ενα post και πλεον ειναι αστερι!! :D

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις διαβαθμίσεων ήχου κατα την αναπαραγωγή video + audio με ακουστικά και χωρίς ακουστικά.

Μετά απο πολλές δοκιμές κατέληξα στις παρακάτω τιμές.

 

Θα χρειαστείτε:

- rooted κινητό

- MobileUncle MTK Tools (από google play)

 

Με ακουστικά ( όχι κατα τις κλήσεις )

engineer mode >engineer mode (mtk)>Hardware Testing (η τρίτη προς τα δεξιά καρτέλα ) >Audio>Handset mode - type media

 

Level 0-90 Set, 1-130 Set, 2-160 Set, 3-185 Set, 4-205 Set, 5-220 Set, 6-230 Set

Value - 145 Set

 

Χωρίς ακουστικά

engineer mode >engineer mode (mtk)>Hardware Testing (η τρίτη προς τα δεξιά καρτέλα ) >Audio>LoudSpeaker Mode -type media

 

Level 0-115 Set, 1-152 Set, 2-178 Set, 3-193 Set, 4-207 Set, 5-220 Set, 6-250 Set

Value -160 Set

 

Κάνετε reboot για να αποθηκευτούν οι νέες ρυθμίσεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια κατα βαση εχω διαβασει τις περισσοτερες σελιδες αλλα οχι ολες. Θελω να το παραγγειλω για την αδερφη μου μια γρηγορη ερωτηση μονο. Η χρηση που θα κανει ειναι κανα youtube ,facebook ,viber αντε κ κανα skype αυτα κατα βαση . Απο ram και smoothness ειμαστε οκ ?

 

Θα είναι μια χαρά. Μέχρι τώρα δεν το είδα να ζορίζεται πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...