Jump to content

Redmi Note 3G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το σοβαρότερο πρόβλημα, κατά την άποψή μου, είναι όταν κάποιος δεν μπορεί να μπει στο recovery με κλειστό το τηλέφωνο.

Αυτό συμβαίνει στις συσκευές που έρχονται rooted με την Multilanguage Rom. Για κάποιο λόγο γίνεται αντιστροφή των πλήκτρων και αντί για power & volume down που είναι το κανονικό για να σε βάλει στις τρεις επιλογές:

Select Boot Mode:

[Volume_down to select. Volume_up is OK.]

[Recovery Mode] <<==

[Fastbood Mode]

[Normal boot]

και από εκεί στο recovery, στις συσκευές αυτές πατάς power + volume up, σε βάζει στις τρεις επιλογές, αλλά μετά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Δεν λειτουργεί κανένα πλήκτρο για να μπεις στο recovery.

Και αν κάποια στιγμή για κάποιο λόγο το κινητό δεν μπουταρει, όπως στον φίλο Skydiver, δεν μπορείς να μπεις στο recovery και αναγκάζεσαι να καταφύγεις στις λύσεις με το sp flash tools, το οποίο πολύ συχνά δεν μπορούμε να το αξιοποιήσουμε για διάφορους λόγους (drivers κλπ).

Και όπως έχουμε ξαναπεί και εγώ και ο Χρήστος (bbbb) η λύση είναι το φλασαρισμα της ελληνικής Ρομ, με την οποία επανέρχεται το recovery.

Προτείνω λοιπόν όταν κάποιος παραλαμβάνει το κινητό ένα από τα πρώτα πράγματα που πρέπει να κάνει είναι να ελέγξει αν λειτουργεί σωστά ο συνδυασμός των πλήκτρων (power & volume down) για να μπεις στο recovery από κλειστό τηλέφωνο.

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Το σοβαρότερο πρόβλημα, κατά την άποψή μου, είναι όταν κάποιος δεν μπορεί να μπει στο recovery με κλειστό το τηλέφωνο.

Αυτό συμβαίνει στις συσκευές που έρχονται rooted με την Multilanguage Rom. Για κάποιο λόγο γίνεται αντιστροφή των πλήκτρων και αντί για power & volume down που είναι το κανονικό για να σε βάλει στις τρεις επιλογές και από εκεί στο recovery, στις συσκευές αυτές πατάς power + volume up, σε βάζει στις τρεις επιλογές, αλλά μετά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Δεν λειτουργεί κανένα πλήκτρο για να μπεις στο recovery.

Και αν κάποια στιγμή για κάποιο λόγο το κινητό δεν μπουταρει, όπως στον φίλο Skydiver, δεν μπορείς να μπεις στο recovery και αναγκάζεσαι να καταφύγεις στις λύσεις με το sp flash tools, το οποίο πολύ συχνά δεν μπορούμε να το αξιοποιήσουμε για διάφορους λόγους (drivers κλπ).

Και όπως έχουμε ξαναπεί και εγώ και ο Χρήστος (bbbb) η λύση είναι το φλασαρισμα της ελληνικής Ρομ, με την οποία επανέρχεται το recovery.

Προτείνω λοιπόν όταν κάποιος παραλαμβάνει το κινητό ένα από τα πρώτα πράγματα που πρέπει να κάνει είναι να ελέγξει αν λειτουργεί σωστά ο συνδυασμός των πλήκτρων (power & volume down) για να μπεις στο recovery από κλειστό τηλέφωνο.

Μπήκε και αυτή η πληροφορία στο πρώτο post. ;)

 

Γενικώς, ότι κρίνετε ότι είναι απαραίτητο να μπαίνει εκεί να με ενοχλείτε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε και αυτή η πληροφορία στο πρώτο post. ;)

 

Γενικώς, ότι κρίνετε ότι είναι απαραίτητο να μπαίνει εκεί να με ενοχλείτε.

Γιάννη αν κρίνεις κι εσύ βάλε και αυτό

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5567631#post5567631

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μπήκε, να μου δίνετε και τίτλο για να μην ψάχνω για τι μιλάει ο εκάστοτε οδηγός και βάζω του κεφαλιού μου... :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ήμουν στη πρώτη φουρνιά αγοραστών και απο τότε ακόμα έλεγα να το πάρετε με original rom διότι είχα δει οτι η Multilanguage τα έκανε ολίγον τι χάλια.

 

ο φίλος που έσβησε το nvram πιθανότατα έχει και άλλα προβλήματα. εκτός τo ΙΜΕΙ παίζει να έχει χάσει και τα mac adresses του wifi και bluetooth.

το ΙΜΕΙ φτιάχνεται σχετικά εύκολα, τα υπόλοιπα θα τον παιδέψουν αρκετά και μπορεί τελικά να μην το καταφέρει.

εδώ http://en.miui.com/thread-18485-1-1.html μπορεί να ξεκινήσει κάποιος αλλά δεν είναι απολύτως σίγουρο οτι θα βρει και την τελική λύση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες.

Πηγα να ρουταρω το τερατακι με το framaroot και μου βγαζει eror.

Εχω την original miui και εχω κανει την τελευταια αναβαθμιση.

Το ρουταρισμα το χρειαζομαι για να περασω το αγγλικό ρεκοβερι.

Διάβασα οτι γίνεται με farmaroot(αγαπημένο εργαλείο) με επιλογή boromir νομιζω. Δοκιμασες όλες τις επιλογές; Με 1.93 εννοείται. Στο site του framaroot έχει το note οτι το υποστηριζει. Ενημέρωσε τον κοσμο αν το καταφέρεις γιατί είναι τέλειο για Ρουτ και και unroot στα γρήγορα. Εγώ έβαλα ελληνική που είναι prerooted.

.

Edited by basnikol
Link to comment
Share on other sites

ήμουν στη πρώτη φουρνιά αγοραστών και απο τότε ακόμα έλεγα να το πάρετε με original rom διότι είχα δει οτι η Multilanguage τα έκανε ολίγον τι χάλια.

 

ο φίλος που έσβησε το nvram πιθανότατα έχει και άλλα προβλήματα. εκτός τo ΙΜΕΙ παίζει να έχει χάσει και τα mac adresses του wifi και bluetooth.

το ΙΜΕΙ φτιάχνεται σχετικά εύκολα, τα υπόλοιπα θα τον παιδέψουν αρκετά και μπορεί τελικά να μην το καταφέρει.

εδώ http://en.miui.com/thread-18485-1-1.html μπορεί να ξεκινήσει κάποιος αλλά δεν είναι απολύτως σίγουρο οτι θα βρει και την τελική λύση.

 

Με ένα γρήγορο ψάξιμο (Google) βρήκα αυτόν τον οδηγό για χαμένο imei και Mac adress

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2647348

και με ένα γρήγορο διάβασμα μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον!!!

@skydiver αν δεν έχεις βρει λύση δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Με ένα γρήγορο ψάξιμο (Google) βρήκα αυτόν τον οδηγό για χαμένο imei και Mac adress

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2647348

και με ένα γρήγορο διάβασμα μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον!!!

@skydiver αν δεν έχεις βρει λύση δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις.

 

Ευχαριστώ φίλε! Θα το κοιτάξω γιατί τα έχω κάνει όλα μπ@@@@λο... :D

 

Ερώτηση. Το Mac address σας αρχίζει με δυο μηδενικά;

 

Το τηλέφωνο (χωρίς κάρτες μέσα) στέλνει μέσω BT και ανοίγοντας τα games βλέπω όλα τα παιχνίδια από το store της miui. Άρα παίζει και το wifi. Μήπως να κανω την διαδικασία μόνο για τα IMEI?

Edited by skydiver

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

με το chrome μπορείς να μπεις στο Internet μέσω wifi?

στις συνδέσεις δείχνει να είσαι οκ ή λέει error nvram?

αν μπαίνεις με browser και είναι οκ τότε φυσικά θα κάνεις μόνο τη διαδικασία για IMEI και θα είσαι αρκετά τυχερός.

αλλά να κάνεις τη διαδικασία στο λινκ που σου έδωσα, ή αντίστοιχη διαδικασία για 6592, γιατί για 6589 δεν δουλεύει ακριβώς έτσι και μπορεί να μπλεχτείς.

Link to comment
Share on other sites

με το chrome μπορείς να μπεις στο Internet μέσω wifi?

στις συνδέσεις δείχνει να είσαι οκ ή λέει error nvram?

αν μπαίνεις με browser και είναι οκ τότε φυσικά θα κάνεις μόνο τη διαδικασία για IMEI και θα είσαι αρκετά τυχερός.

αλλά να κάνεις τη διαδικασία στο λινκ που σου έδωσα, ή αντίστοιχη διαδικασία για 6592, γιατί για 6589 δεν δουλεύει ακριβώς έτσι και μπορεί να μπλεχτείς.

 

Δεν ξέρω τι γίνεται... Ενώ μπαίνω κανονικά στο internet (πέρασα opera apk manually) δείχνει αυτό http://s12.postimg.org/n44sr6815/Screenshot_2014_08_19_20_53_49.jpg

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Στο λέει ξεκάθαρα εδώ:http://en.miui.com/thread-18485-1-1.html

4. Check also Wi-Fi MAC address in Settings -> About phone -> Status and Available networks in Settings -> Wi-Fi settings. If MAC address contains double 0 in one or more blocks and in Available networks exists nvram warning err = 0x10, your /NVRAM partition is corrupted.

 

και πρόσεξε αυτό που δείχνω στην εικονα

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Στο λέει ξεκάθαρα εδώ:http://en.miui.com/thread-18485-1-1.html

4. Check also Wi-Fi MAC address in Settings -> About phone -> Status and Available networks in Settings -> Wi-Fi settings. If MAC address contains double 0 in one or more blocks and in Available networks exists nvram warning err = 0x10, your /NVRAM partition is corrupted.

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τι πρέπει να γράψω στα πεδία BT & WIFI. Στις ρυθμίσεις η mac address ξεκινάει με δύο μηδενικά, αλλά συνδέεται κανονικά στο δίκτυο. Έλεγα να επιλέξω μόνο τα IMEI (άσε που δεν ξέρω άλλη mac address να βάλω) και να αφήσω τα άλλα ως έχουν :confused:

 

edit: Δεν δούλευε το sptool που έδινε, χρησιμοποίησα SP_Flash_Tool_v5.1409.03. Πιστεύω το ΙΜΕΙ & SN WRITER να δουλέψει.

Edited by skydiver

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τι πρέπει να γράψω στα πεδία BT & WIFI. ...

 

11. Input IMEI_1 and IMEI_2 from your phone box (both are the same), BT and WIFI MAC addresses (from e.g. old, unused phone) without colons and double 0 in each section.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον έχει όρεξη για δοκιμές εδώ http://en.miui.com/thread-26132-1-1.html υπάρχουν πολλές Ρομ.

Εγώ τώρα είμαι με την CM11_v1_1. Πολύ καλή και multilanguage. Πάντα βέβαια και με το fix για το swapp των μνημών, που έχουμε δώσει και δουλεύει τέλεια!!

 

Ποια έκδοση Android έχει η CM11_v1_1;

Edited by anna2
Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

11. Input IMEI_1 and IMEI_2 from your phone box (both are the same), BT and WIFI MAC addresses (from e.g. old, unused phone) without colons and double 0 in each section.

 

Thank's, θα το κοιτάξω... :)

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Ποια ένδοση Android έχει η CM11_v1_1;

Εχει 4.2.2:)

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Update... it's alive!!!! Ακολούθησα αυτό τον οδηγό και ξαναδούλεψε. Βέβαια μου δείχνει μια sim. Το πρόβλημα τώρα είναι ότι για να φτιάξω τα IMEI χρειάζομαι τα BPLGUInfoCustomAppSrcP_MT6592.... και APDB_MT6592.... τα οποία όμως δεν βρίσκω στη ρομ που κατέβασα και φλάσαρα.

 

Υπάρχει περίπτωση να μπορέσουμε να τα βρούμε; Το τηλέφωνο αναφέρει σαν android version: 4.2.2 JDQ39 και miui version: MIUI-JHDCNBA17.0.1 Baseband version: MOLY.WR8.W1315.MD.WG.MP.V21.P28,2014/03/03 19:53 και Kernel version: 3.4.39.

 

Σας πρήζω λίγο...ε;:)

Edited by skydiver

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα οτι γίνεται με farmaroot(αγαπημένο εργαλείο) με επιλογή boromir νομιζω. Δοκιμασες όλες τις επιλογές; Με 1.93 εννοείται. Στο site του framaroot έχει το note οτι το υποστηριζει. Ενημέρωσε τον κοσμο αν το καταφέρεις γιατί είναι τέλειο για Ρουτ και και unroot στα γρήγορα. Εγώ έβαλα ελληνική που είναι prerooted.

.

 

Δεν θα δημιουργηθει προβλημα με το boromir?

Στις οδηγιες ειχε αλλη επιλογη…

Link to comment
Share on other sites

Update... it's alive!!!! Ακολούθησα αυτό τον οδηγό και ξαναδούλεψε. Βέβαια μου δείχνει μια sim. Το πρόβλημα τώρα είναι ότι για να φτιάξω τα IMEI χρειάζομαι τα BPLGUInfoCustomAppSrcP_MT6592.... και APDB_MT6592.... τα οποία όμως δεν βρίσκω στη ρομ που κατέβασα και φλάσαρα.

 

Υπάρχει περίπτωση να μπορέσουμε να τα βρούμε; Το τηλέφωνο αναφέρει σαν android version: 4.2.2 JDQ39 και miui version: MIUI-JHDCNBA17.0.1 Baseband version: MOLY.WR8.W1315.MD.WG.MP.V21.P28,2014/03/03 19:53 και Kernel version: 3.4.39.

 

Σας πρήζω λίγο...ε;:)

Το imei επανέρχεται εύκολα με το Mobile Uncle Tools (root).

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Update... it's alive!!!! Ακολούθησα αυτό τον οδηγό και ξαναδούλεψε. Βέβαια μου δείχνει μια sim. Το πρόβλημα τώρα είναι ότι για να φτιάξω τα IMEI χρειάζομαι τα BPLGUInfoCustomAppSrcP_MT6592.... και APDB_MT6592.... τα οποία όμως δεν βρίσκω στη ρομ που κατέβασα και φλάσαρα.

Υπάρχει περίπτωση να μπορέσουμε να τα βρούμε; Το τηλέφωνο αναφέρει σαν android version: 4.2.2 JDQ39 και miui version: MIUI-JHDCNBA17.0.1 Baseband version: MOLY.WR8.W1315.MD.WG.MP.V21.P28,2014/03/03 19:53 και Kernel version: 3.4.39.

 

Σας πρήζω λίγο...ε;:)

Αυτά εννοείς;

http://abelhas.pt/antonio1965/Downloads/thl_T100S.159D.A2.JB9.FHD.EN.16P256.IMX135.MT6592GWP.20140219/thl_T100S.159D.A2.JB9.FHD.EN.16P256.IMX135.MT6592GWP.20140219/DB/BPLGUInfoCustomAppSrcP_MT6592_S00_MOLY_WR8_W1315_MD_WG_MP_V21_1_wg_n,22699233

 

http://abelhas.pt/antonio1965/Downloads/T100-20140227/T100*e7*ba*bf*e5*88*b7*e5*8d*87*e7*ba*a7*e5*8c*8520140227/THL_T100_JB2_ROM_14.02.27.11(line)/DB/hspa_1366G_WP/APDB_MT6592_S01_ALPS.JB9,22699097.MP_

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Το imei επανέρχεται εύκολα με το Mobile Uncle Tools (root).

 

Πως γίνεται αυτό ρε παιδί; Για πες.. (backup δεν υπάρχει)

 

 

Σωστός!!! Αλλά δυστηχώς μου γράφει fail...

(Steps:

1,Please power off the phone

2,Then plug in the USB cable

USB Bootup

Meta_DB Init Start:

Meta_DB Init PASS

Enter to ModemMeta Start:

Enter to ModemMeta Fail:

 

It is over !!)

 

αυτά που δίνει στο λινκ ο sso δουλεύουν τσεκαρισμένα.

αυτό που με προβληματίζει είναι οτι βλέπεις μόνο μια sim...

 

Κι εμένα φίλε NaGR.. Βλέπει μόνο τη Sim 2

* edit βλέπει και την 1. Μάλλον η vodafone κάρτα μου την άκουσε.

Edited by skydiver

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Το imei επανέρχεται εύκολα με το Mobile Uncle Tools (root).

Γιώργο εννοείς με restore του backup, εφ' όσον υπάρχει backup;

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

...

Σωστός!!! Αλλά δυστηχώς μου γράφει fail...

(Steps:

1,Please power off the phone

2,Then plug in the USB cable

USB Bootup

Meta_DB Init Start:

Meta_DB Init PASS

Enter to ModemMeta Start:

Enter to ModemMeta Fail:

 

It is over !!)

...

Που σημαίνει ότι δεν βλέπει το modem.

Σε ποιον οδηγό είσαι τώρα;

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Που σημαίνει ότι δεν βλέπει το modem.

Σε ποιον οδηγό είσαι τώρα;

 

Τι εννοείς; Έχω δοκιμάσει με αυτόν και με αυτόν.

 

Ίδιο αποτέλεσμα... Fail!

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...