Jump to content

Redmi Note 3G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσπαθώ να περάσω CWM recovery με βάση το link στην πρώτη σελίδα. Δεν βλέπει το τηλ. το MtkDroidTools... Έχω κανονικά ADB drivers, αλλά είμαι με την προβληματική κινέζικη recovery. Πως περνάμε TWRP? Δεν γουστάρω MIUI... Θέλω να περάσω την AOSP! :(

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσπαθώ να περάσω CWM recovery με βάση το link στην πρώτη σελίδα. Δεν βλέπει το τηλ. το MtkDroidTools... Έχω κανονικά ADB drivers, αλλά είμαι με την προβληματική κινέζικη recovery. Πως περνάμε TWRP? Δεν γουστάρω MIUI... Θέλω να περάσω την AOSP! :(

Εχει ξαναγραφτει αλλά το ξαναγράφω:):

1. Κατεβάζεις το mobileuncle tools από το play

2. Κατεβάζεις το TWRP (σε μορφή recovery.img) http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=26263&highlight=twrp και το βάζεις στην root της κάρτας (ΟΧΙ σε υποφάκελο)

3. Ανοίγεις τον "θειο", πατάς Recovery update και στην επόμενη οθόνη βλέπεις πάνω-πάνω το recovery.img (που έχεις βάλει ήδη στην κάρτα). Πατάς επάνω του, επιβεβαιώνεις και σου λέει ότι θα μπουτάρει στο recovery. Του λες ναι και μπουτάρει στο recovery (το TWRP πλέον).

 

Αν δεν θέλεις TWRP αλλά CWM μπορείς με τον ίδιο ακριβώς τρόπο να το περάσεις.

Αρκεί το recovery να έχει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ το όνομα recovery.img

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Εχει ξαναγραφτει αλλά το ξαναγράφω:):

1. Κατεβάζεις το mobileuncle tools από το play

2. Κατεβάζεις το TWRP (σε μορφή recovery.img) http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=26263&highlight=twrp και το βάζεις στην root της κάρτας (ΟΧΙ σε υποφάκελο)

3. Ανοίγεις τον "θειο", πατάς Recovery update και στην επόμενη σελίδα βλέπεις πάνω-πάνω το recovery.img (Που έχεις βάλει ήδη στην κάρτα). Πατάς επάνω του, επιβεβαιώνεις και σου λέει ότι θα μπουτάρει στο recovery. Του λες ναι και μπουτάρει στο recovery (το TWRP πλέον).

 

Αν δεν θέλεις TWRP αλλά CWM μπορείς με τον ίδιο ακριβώς τρόπο να το περάσεις.

Αρκεί το recovery να έχει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ το όνομα recovery.img

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε! Έγινε εγκατάσταση μια χαρά!!:D (Αν θέλουν οι mods καλό θα είναι να μπει κι αυτό στην πρώτη σελίδα:) )

 

ΑΚΥΡΟ... πάλι τα κινέζικα μου βγάζει... φτου...!

Edited by skydiver

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον έχει όρεξη για δοκιμές εδώ http://en.miui.com/thread-26132-1-1.html υπάρχουν πολλές Ρομ.

Εγώ τώρα είμαι με την CM11_v1_1. Πολύ καλή και multilanguage. Πάντα βέβαια και με το fix για το swapp των μνημών, που έχουμε δώσει και δουλεύει τέλεια!!

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Off topic "on"

 

Αααα ρε sso ....

Όσες φορές και να σε ευχαριστησουμε λιγες θα είναι. Εσύ θα πρέπει να φτερνιζεσαι όλη μέρα.... Χα χα χα .... !!!!!

 

Ευχαριστουμε πολύ για το μεράκι σου και τη διάθεση σου !!!!!!!

 

Off topic "off"

:)
Link to comment
Share on other sites

ΑΚΥΡΟ... πάλι τα κινέζικα μου βγάζει... φτου...!

 

Φίλε sso, ενώ στο πρώτο reboot μπήκα στο TWRP και έκανα backup τη miui... μόλις έκανα το 2ο reboot για να περάσω την AOSP με ξανάβγαλε στα κινέζικα... :wacko:

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε! Έγινε εγκατάσταση μια χαρά!!:D (Αν θέλουν οι mods καλό θα είναι να μπει κι αυτό στην πρώτη σελίδα:) )

 

ΑΚΥΡΟ... πάλι τα κινέζικα μου βγάζει... φτου...!

Πατάς Power & Volume Down;;;

Μήπως πατάς Volume Up;;:rolleyes:

Αν μέσα από την Ρομ με το Quick Boot (από το play) πατήσεις recovery δεν σε βγάζει στο TWRP?

 

ΑΚΥΡΟ... Φίλε sso, ενώ στο πρώτο reboot μπήκα στο TWRP και έκανα backup τη miui... μόλις έκανα το 2ο reboot για να περάσω την AOSP με ξανάβγαλε στα κινέζικα... :wacko:

Μήπως φλάσαρες miui; Αν ναι κάποιες φορές η miui "χαλάει" το TWRP

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Μήπως φλάσαρες miui; Αν ναι κάποιες φορές η miui "χαλάει" το TWRP

 

Όχι.. πήγαινα για AOSP! Με το quickboot φαίνεται να δουλεύει.. θα σου πω σε λίγο...:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Την πάτησα... Ενώ φάνηκε ότι εγκατέστησε την AOSP κολλάεει στο logo ΜΙ. Δεν μπαίνει καν recovery!! Τι να κάνω; :(

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Όχι.. πήγαινα για AOSP! Με το quickboot φαίνεται να δουλεύει.. θα σου πω σε λίγο...:)

 

Αν μπαίνεις με το quick boot σημαίνει ότι έχεις το γνωστό θέμα με την αντιστροφή των πλήκτρων που δημιουργείται με το root η/και με το φλασάρισμα της Multilanguage Rom από τους κινέζους. Την λύση την έχουμε ξαναπεί χθες/προχθές. Φλασάρισμα της ελληνικής Ρομ.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Αν μπαίνεις με το quick boot σημαίνει ότι έχεις το γνωστό θέμα με την αντιστροφή των πλήκτρων που δημιουργείται με το root η/και με το φλασάρισμα της Multilanguage Rom από τους κινέζους. Την λύση την έχουμε ξαναπεί χθες/προχθές. Φλασάρισμα της ελληνικής Ρομ.

 

too late...

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

too late...

Μην πανικοβάλεσαι. Όλα διορθώνονται:)

Αν δεν μπορεις να μπεις στο recovery με τον συνδυασμό πλήκτρων (Power & Volume Down) δες εδώ http://en.miui.com/thread-23259-1-1.html

 

Μήπως η AOSP που πήγες να φλασάρεις δεν ήταν για το Redmi Note αλλά για κάποιο άλλο;

 

EDIT: Αν δεν σε βοηθούν τα Αγγλικά σου δες και ΕΔΩ (στα Ελληνικά)

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Μην πανικοβάλεσαι. Όλα διορθώνονται:)

Αν δεν μπορεις να μπεις στο recovery με τον συνυασμό πλήκτρων (Power & Volume Down) δες εδώ http://en.miui.com/thread-23259-1-1.html

 

Μήπως η AOSP που πήγες να φλασάρεις δεν ήταν για το Redmi Note αλλά για κάποιο άλλο;

 

EDIT: Αν δεν σε βοηθούν τα Αγγλικά σου δες και ΕΔΩ (στα Ελληνικά)

 

Το συνδέω αλλά βγαίνει αυτό

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν εγκατασταθεί οι drivers.

Κάνε ένα reboot στον Υπολογιστή. Τι Windows έχεις;

Εναλλακτικά μπορείς να κάνεις και αυτό http://en.miui.com/thread-25653-1-1.html για να περάσεις το CWM

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν εγκατασταθεί οι drivers.

Κάνε ένα reboot στον Υπολογιστή. Τι Windows έχεις;

Εναλλακτικά μπορείς να κάνεις και αυτό http://en.miui.com/thread-25653-1-1.html για να περάσεις το CWM

 

Τίποτα... Δυστυχώς! (win 7 64bit)

Edited by skydiver

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα... Δυστυχώς!

Ξανακάνε εγκατάσταση τους drivers. Τι Windows έχεις; Αν έχεις 8 νομίζω έχει αναφερθεί ότι υπάρχει θέμα.

 

EDIT:Δοκίμασε με άλλο καλώδιο η/και σε άλλη USB Θύρα.

Στην Διαχείριση Συσκευών δεν βλέπεις αυτό που δείχνω στην εικόνα (όταν συνδέεις το κινητο);

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Ξανακάνε εγκατάσταση τους drivers. Τι Windows έχεις; Αν έχεις 8 νομίζω έχει αναφερθεί ότι υπάρχει θέμα.

Στην Διαχείριση Συσκευών δεν βλέπεις αυτό που δείχνω στην εικόνα (όταν συνδέεις το κινητο);

 

Πλέον όχι... Προσπάθησα να τους ξαναπεράσω, αλλά τπτ... **** ρε πστ μου... Άστο φιλε.. αύριο! Μάλλον έμπλεξα.... :worry::worry:

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Πλέον όχι... Προσπάθησα να τους ξαναπεράσω, αλλά τπτ... **** ρε πστ μου... Άστο φιλε.. αύριο! Μάλλον έμπλεξα.... :worry::worry:

Οκ, μην πανικοβάλεσαι. Θα φτιαχθεί. Για κάποιον λόγο ο υπολογιστής σου δεν βλέπει το κινητό.

Όταν έκανες αυτό

"install the drivers provided in " MTK6592_PdaNET_ADB_VCOM_Drivers "

ολοκληρώθηκε η διαδικασία η σου έβγαλε κάποιο σφάλμα;

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Μην πανικοβάλεσαι. Όλα διορθώνονται:)

Αν δεν μπορεις να μπεις στο recovery με τον συνδυασμό πλήκτρων (Power & Volume Down) δες εδώ http://en.miui.com/thread-23259-1-1.html

 

Μήπως η AOSP που πήγες να φλασάρεις δεν ήταν για το Redmi Note αλλά για κάποιο άλλο;

 

EDIT: Αν δεν σε βοηθούν τα Αγγλικά σου δες και ΕΔΩ (στα Ελληνικά)

 

 

 

Επειδή με το που συνέδεα το κιν. άκουγα τον ήχο που έβλεπε μια συσκευή και στο καπάκι ότι την έχανε,, έκανα μέσω του tool φορματ και μετά update Αποτέλεσμα... είμαι με αγγλική rom χωρίς google play....:D Thank's ρε φίλε και πάλι... Όντως πανικοβλήθηκα.... Πως βάζω playstore?

 

Δεν βλέπει καμμία κάρτα... (και στις δύο γράφει invalid IMEI)!

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

με το format έσβησες το NVRAM partition

αν το είχες κάνει backup μπορείς εύκολα να το επαναφέρεις.

 

Πως ρε φίλος... Αφού μου βγάζει ΠΑΛΙ το κινέζικο recovery???? :D (Τον ήπια άσχημα)

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ ποτέ ποτέ μα ποτέ format με το sp flash tools.

Έσβησες σημαντικά αρχεία από τη συσκευή.

Δεν ξέρω αν επανέρχετσι.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ ποτέ ποτέ μα ποτέ format με το sp flash tools.

Έσβησες σημαντικά αρχεία από τη συσκευή.

Δεν ξέρω αν επανέρχετσι.

Μην τον αγχώνεις περισσότερο απο ότι είναι. Όλα φτιάχνουν αν δεν έχει πρόβλημα το hardware. Έχει και πρόγραμμα ανάκτησης ΙΜΕΙ και απο όλα. Το έχει κανει βέβαια πολύ δύσκολο ενω είναι παιχνιδακι αν μετα το περασμα TWPR έβαζε ελληνική Ρομ και θα έφτιαχνε το χαλασμένο recovery.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προσωπικά όταν κάνω το αρχικό backup, κάνω ένα με σώσιμο στο τηλέφωνο και ενα με σωσιμο στην κάρτα(έχει επιλογή το TWRP. Για παν ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Πως ρε φίλος... Αφού μου βγάζει ΠΑΛΙ το κινέζικο recovery???? :D (Τον ήπια άσχημα)

Τελικά πανικοβλήθηκες και έκανες βεβιασμένη/απεγνωσμένη κίνηση!!!

 

Αν έχεις στην αγγλική Ρομ στην οθόνη το Security/ Update από εκεί μπορείς να περάσεις την Ελληνική Ρομ, η οποία θα σου φτιάξει το recovery. Δες τα βήματα από το ελληνικό site της miui

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/5118-%CE%95%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-GTV-X-XX-ROM-%CE%BC%CE%B5-Root-TWRP-recovery/?postID=9311#post9311

 


  • "Κατεβάζουμε την ROM
  • Tην περνάμε στην SD-Card (Υποχρεωτικό) της συσκευής σας.
  • Πηγαίνουμε στον Updater/Αναβάθμιση που βρίσκεται στον φάκελλο System/Ασφάλεια στην οθόνη της συσκευής σας.
  • Πατάμε το αριστερό πλήκτρο αφής (μενού) και επιλέγουμε Select Update Package/Επιλέξτε πακέτο εγκατάστασης.
  • Επιλέγουμε από την SD Card το ZIP της ROM που κατεβάσαμε.
  • Επιλέγουμε το Update/Αναβάθμιση
  • Το τηλέφωνο θα περάσει την ROM και θα ξαναμπεί στην MIUI και θα έχετε πλέον Ελληνικά + ROOT."

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες.

Πηγα να ρουταρω το τερατακι με το framaroot και μου βγαζει eror.

Εχω την original miui και εχω κανει την τελευταια αναβαθμιση.

Το ρουταρισμα το χρειαζομαι για να περασω το αγγλικό ρεκοβερι.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημερα παιδες.

Πηγα να ρουταρω το τερατακι με το framaroot και μου βγαζει eror.

Εχω την original miui και εχω κανει την τελευταια αναβαθμιση.

Το ρουταρισμα το χρειαζομαι για να περασω το αγγλικό ρεκοβερι.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5523650#post5523650

 

EDIT: Μπήκε και στο πρώτο post.

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...