Jump to content

Redmi Note 3G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

edit: ενσωμάτωσα το παρόν στο προηγούμενο μήνυμά μου, κάποιος mod ας το σβησει αν είναι εύκολο. ευχαριστω. Edited by sunn
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν κάποιος έχει διάθεση ας ποσταρει οδηγό για αγγλοκινεζικη και πως περνάμε playstore ευχαριστώ

 

δες στο παλιο redmi στην πρωτη σελιδα τον οδηγο 4

 

4. Η εγκατάσταση του google play !

 

Αφού έχουμε παίξει αρκετά με το κινητό και έχουμε κάπως εξοικειωθεί με το περιβάλλον μπορούμε να περάσουμε σε πιο σοβαρά βήματα. Πρώτα συνδέουμε το κινητό στο wifi και μετά προσθέτουμε το λογαριασμό μας στην xiaomi (settings > accounts). (εδώ θέλει λίγο προσοχή αν μας ζητηθεί να κάνουμε update στο λειτουργικό - όσοι σκέφτονται να κάνουν root το κινητό με το framaroot να μην κάνουν update στην τελευταία official/stable v5 - το framaroot δεν την σπάει ακόμα). Μετά ενεργοποιούμε την εγκατάσταση εφαρμογών από άγνωστες πηγές (settings > security > unknown sources).

Ψάχνουμε στην οθόνη του κινητού για την εφαρμογή mi market και την τρέχουμε - εκεί μέσα (gmt - όλα είναι κινέζικα) ψάχνουμε από την αναζήτηση το "google installer". Η πρώτη εφαρμογή που θα βγάλει πάνω πάνω είναι το google installer του Eric Xiang την οποία και εγκαθιστούμε. Βγαίνουμε από το mi market και ψάχνουμε στην οθόνη του κινητού για την εφαρμογή google installer. Μέσα από αυτήν θα εγκαταστήσουμε το google play store. Προσοχή η εγκατάσταση γίνεται με την εξής σειρά : google services framework, google account manager, google play services και τελευταίο το google play store. Κατά την εγκατάσταση θα μας ζητηθεί να εγκατασταθούν και οι εξαρτώμενες εφαρμογές (αυτές παραπάνω) Αυτό το δεχόμαστε αλλά μετά ανοίγουν οθόνες με αιτήματα για εγκατάσταση και εδώ θέλει προσοχή - τα απορρίπτουμε μέχρι να έρθει αυτό που θέλουμε για να πετύχουμε την παραπάνω σωστή σειρά. Αν δεν το πετύχουμε και δεν δουλεύει το play store μπορούμε να κάνουμε απεγκατάσταση (με πολλή προσοχή στο settins > apps) και να ξαναδοκιμάσουμε πάλι με την παραπάνω σειρά αλλά με reboot ανάμεσα σε κάθε βήμα.

 

Πλέον μπορούμε να δούμε στην οθόνη του κινητού την εφαρμογή play store, να μπούμε και να συνδεθούμε σε αυτήν με το gmail account μας - είτε για να κατεβάσουμε εφαρμογές - είτε για να συγχρονίσουμε επαφές, ημερολόγια κλπ ( settings > accounts > google > ***@gmail.com > sync ).

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου ανοιγει τον updater βγαζει error και κλεινει στην multilanguage.Υπαρχει αλλος τροπος;

Ναι, αυτός ο οδηγός είναι μόνο για να περάσεις από την ελληνική στην original και αντίστροφα. Για την multi δε δουλεύει για κάποιο λόγο. Κι εγώ παιδεύτικα μέχρι να βρώ λύση. Αυτό που έκανα τελικά για να περάσω από multi στην ελληνική (το ίδιο θα γίνεται από multi -> original λογικά) είναι το εξής: τα 2 πρώτα βήματα δεν αλλάζουν, το φλασάρισμα όμως το έκανα μέσα απ το recovery (διαλέγεις install from zip file και διαλέγεις την rom που θες να φλασάρεις)

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και τέλος για root-άρισμα στην original ή την multi κάνουμε ότι λέει εδώ http://techpunked.wordpress.com/2014/05/30/how-to-get-native-root-for-your-redmi-note-via-recovery/

 

Εκεί που λέει:

Update steps:

 

Launch Updater app, press menu/options button and from menu choose ‘Reboot to recovery mode’

κάνεις τα εξής: με σβησμένη τη συσκευή πατάς το volume down και το power button για να μπουτάρει και μετά πλοηγείσαι στις 3 επιλογές μέχρι να διαλέξεις το recovery με το volume down κουμπί μόνο, όταν φτάσεις στην επιθημητή επιλογή (recovery) πατάς το volume up (το οποίο λειτουργεί σαν enter)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα από Vickmall με Multi και το κινητό είναι σφαίρα. Με FB, Ymail, WiFi και κάνα δυο άλλα ανοικτά έχω 1GB διαθέσιμο. Τι άλλο να θέλω?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα από Vickmall με Multi και το κινητό είναι σφαίρα. Με FB, Ymail, WiFi και κάνα δυο άλλα ανοικτά έχω 1GB διαθέσιμο. Τι άλλο να θέλω?

 

Καλορίζικο. :)

 

Δηλαδή με τη Multi που το πήρες, έχει ελληνικά κομπλε απ όλα? Είναι σα να πήρες ενα κινητό απο κατάστημα στην Ελλάδα?

 

Ως ασχετιδης εχω μπερδευτεί πολύ με αυτά που διαβάζω για rom κτλ.......:O

:)
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο. :)

 

Δηλαδή με τη Multi που το πήρες, έχει ελληνικά κομπλε απ όλα? Είναι σα να πήρες ενα κινητό απο κατάστημα στην Ελλάδα?

 

Ως ασχετιδης εγω μπερδευτεί πολύ με αυτά που διαβάζω για rom κτλ.......:O

ναι, ζητάς την multilanguage rom που εχει και ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο. :)

 

Δηλαδή με τη Multi που το πήρες, έχει ελληνικά κομπλε απ όλα? Είναι σα να πήρες ενα κινητό απο κατάστημα στην Ελλάδα?

 

Ως ασχετιδης εχω μπερδευτεί πολύ με αυτά που διαβάζω για rom κτλ.......:O

 

Ναι είναι Ελληνικότατο σε ολα του. Το μόνο "πρόβλημα" είναι ότι σε μερικές ρυθμίσεις βγάζει κάτι περίεργες λέξεις σαν σλάβικες(προφανώς λάθος του μεταφραστή) αλλά βγαίνει νόημα. Πάρτο multi ανεπιφύλακτα αν θες ελληνικά. Και εγώ άσχετος με πειράγματα είμαι και δεν παίρνω ρίσκα για φλασαρίσματα, αλλαγές Rom κλπ.

Edited by georgy
Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλα φιλε. Στο τσακ είμαι να ρίξω παραγγελία...... :)

 

Να ρίξεις να ρίξεις.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Παιδες σχετικα με την ελληνικη ρομ οτι πιανει σχεδον ενα ολοκληρο GB, δεν ισχυει παντα. Προσωπικα διαπιστωσα οτι αν μεινει για μερες το κινητο μενουν στο παρασκηνιο διαφορες διεργασιες που δεν τις βλεπει ο απλος ram cleaner του home button (ουτε το clean master) και σε μενα τουλαχιστον με shutdown/reboot, η RAM απελευθερωνεται απολυτα με ~ 1,5 GB διαθεσιμα (μπορειτε να τσεκαρετε και photo απο φρεσκο boot-αρισμα του κινητου μου).

 

http://i.imgur.com/HYVic7H.png

 

Προσωπικα το θεωρο λιγο υπερβολη την αλλαγη ρομ σε αγγλικη μονο γιαυτο εκτος και αν εχετε δει τρελες διαφορες στις συσκευες σας.

 

 

Επισης μια παρακληση παιδια γιατι πραγματικα ειμαι ελαφρως ασχετος με αυτα. Εχω περασει την ελληνικη 3.15, γινεται να περασω την καινουργια χωρις να χασω τις παραμικρες ρυθμισεις που εχω στο κιν? Αν ναι με ποιον τροπο? Απλα φλασαρω και περναει απο πανω η 3.16 πχ?

Σχετικα με αυτη την ισως χαζη ερωτηση, μπορει κανεις να απαντησει? Kαι στις επομενες ρομ φλασαρουμε με τον ιδιο τροπο ή μεσω τις εφαρμογης OTA?

Edited by Hatebreeder13
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω sunn!Περασα απο multilanguage στην τελευταια αγγλικη!Παει αρκετα καλυτερα στα menu και το εκανα και ροοτ!

 

Ναι, αυτός ο οδηγός είναι μόνο για να περάσεις από την ελληνική στην original και αντίστροφα. Για την multi δε δουλεύει για κάποιο λόγο. Κι εγώ παιδεύτικα μέχρι να βρώ λύση. Αυτό που έκανα τελικά για να περάσω από multi στην ελληνική (το ίδιο θα γίνεται από multi -> original λογικά) είναι το εξής: τα 2 πρώτα βήματα δεν αλλάζουν, το φλασάρισμα όμως το έκανα μέσα απ το recovery (διαλέγεις install from zip file και διαλέγεις την rom που θες να φλασάρεις)

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και τέλος για root-άρισμα στην original ή την multi κάνουμε ότι λέει εδώ http://techpunked.wordpress.com/2014/05/30/how-to-get-native-root-for-your-redmi-note-via-recovery/

 

Εκεί που λέει:

κάνεις τα εξής: με σβησμένη τη συσκευή πατάς το volume down και το power button για να μπουτάρει και μετά πλοηγείσαι στις 3 επιλογές μέχρι να διαλέξεις το recovery με το volume down κουμπί μόνο, όταν φτάσεις στην επιθημητή επιλογή (recovery) πατάς το volume up (το οποίο λειτουργεί σαν enter)

wifi planet
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

 

Έχω ένα ZTE SKATE το οποίο είχε στη sd του εγκαταστημένο ως δώρο ένα πολύ καλό πλοηγό MLS. Αν πάρω το Xiaomi note μπορώ να εγκαταστήσω τον πλοηγό στο καινούργιο τηλέφωνο?

 

:thanks:

:)
Link to comment
Share on other sites

Βγηκε ηδη η GTV 3.16.1 απο xiaomi-miui.gr για τη συσκευη μας. Μολις πηρα notification για ΟΤΑ update !!!!

 

Καλημέρα έχω παραλάβει εδώ και μερικές μέρες από vickmall με multilanguage και δεν είχα κάποιο πρόβλημα εκτός από κάτι κολλήματα με την περιστροφή οθονης και την αναζήτηση που δεν λειτουργούσε. Χτες πέρασα με TWRP recovery την 3.16.1 χωρίς data wipe . Στην 3.16.1 ενω διορθωθηκαν τα δυο παραπάνω θέματα μου δημιουργηθηκαν 2 αλλά πιο σοβαρα, στις επαφές όταν εκανα αναζήτηση με πετουσε στην αρχική οθόνη, καθώς και όταν άνοιγμα την εφαρμογή για τα mail . Μετά εκανα data wipe και το πρόβλημα με τις επαφές διορθώθηκε αλλά το πρόβλημα με τα mail παραμένει. Παρατήρησα οτι κάνει ακριβώς το ίδιο όταν προσπαθώ να διαχειριστώ τους λογαριασμούς . έχει αντιμετωπίσει κανείς κάποιο παρόμοιο πρόβλημα ; έχει κάποιος να προτυνει κάποια λύση;

Link to comment
Share on other sites

.........................καθώς και όταν άνοιγμα την εφαρμογή για τα mail. Μετά εκανα data wipe και το πρόβλημα με τις επαφές διορθώθηκε αλλά το πρόβλημα με τα mail παραμένει. Παρατήρησα οτι κάνει ακριβώς το ίδιο όταν προσπαθώ να διαχειριστώ τους λογαριασμούς. έχει αντιμετωπίσει κανείς κάποιο παρόμοιο πρόβλημα ; έχει κάποιος να προτεινει κάποια λύση;

Τι προβλημα αντιμετωπιζεις με το mail ? Μπορεις μηπως να το περιγραψεις ? Γιατι ειχα και γω καποιο θεμα με τους Exchange Servers, μηπως ειναι το ιδιο ...... :confused:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Εχθές το μεσημέρι παραγγέλθηκαν 2 Νοτε από Vickmall (ψήθηκε και ο bro) :D Σήμερα πήρα Tracking Number.... Αναμονή τώρα...:w00t::w00t:

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Εχθές το μεσημέρι παραγγέλθηκαν 2 Νοτε από Vickmall (ψήθηκε και ο bro) :D Σήμερα πήρα Tracking Number.... Αναμονή τώρα...:w00t::w00t:

 

Ελπίζω να ζήτησες να σου τα στείλουν σε ξεχωριστά πακέτα (δύο αποστολές) για τον φόβο των Ιουδαίων(τελωνείο). Αν όχι ζήτα το αν προλαβαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εγώ έχω εδώ και 15 μέρες το τηλ. με Multilanguage απο Vickmall και δεν έχω πρόβλημα παρά μόνο στην σύνδεση σε δημόσιο WIFI, όπως νομίζω και κάποιος άλλος αν θυμάμαι καλά.

Αν περάσω την τελευταία Ελληνική από το miui.gr έχω να κερδίσω τίποτα? Θα αλλάξει κάτι προς το καλύτερο, και τι?

Τελικά ο φίλος με το πρόβλημα σύνδεσης σε WIFI HotSpot βρήκε λύση?

Συγγνώμη αλλά άσχετος με Smartphones και Android

Link to comment
Share on other sites

Eνος φιλου σημερα ξαφνικα το κντ νεκρωσε....του ειπα να κανει τα κλασσικα κολπακια,αλλα τιποτα......περιμενω να το φερει να δω τι εγινε.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εγώ έχω εδώ και 15 μέρες το τηλ. με Multilanguage απο Vickmall και δεν έχω πρόβλημα παρά μόνο στην σύνδεση σε δημόσιο WIFI, όπως νομίζω και κάποιος άλλος αν θυμάμαι καλά.

Αν περάσω την τελευταία Ελληνική από το miui.gr έχω να κερδίσω τίποτα? Θα αλλάξει κάτι προς το καλύτερο, και τι?

Τελικά ο φίλος με το πρόβλημα σύνδεσης σε WIFI HotSpot βρήκε λύση?

Συγγνώμη αλλά άσχετος με Smartphones και Android

 

Το πρόβλημα παραμένει. Το θέμα είναι ότι βρίσκει το Hotspot, συνδέεται, αλλά όταν πάω να κάνω κάποια ενέργεια, μου λέει ότι δεν είναι συνδεδεμένο στο δίκτyο.

Ελπίζω στους ειδικούς του forum και στις γνώσεις του. Το πιθανότερο να χρειάζεται κάποια ρύθμιση αλλά λόγω του ότι και εγώ είμαι άσχετος με το αντικείμενο αναμένω....

Link to comment
Share on other sites

Τι προβλημα αντιμετωπιζεις με το mail ? Μπορεις μηπως να το περιγραψεις ? Γιατι ειχα και γω καποιο θεμα με τους Exchange Servers, μηπως ειναι το ιδιο ...... :confused:

 

ΠΟΣΟ σου πηγε το μαλλι? Εγω μπινταρισα στο ημπαιη 178 ευρω και ειμαι πρωτος αλλα εχει 4-5 ωρες ακομη.

 

Να ανεβω η ειμαι καλα?

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΣΟ σου πηγε το μαλλι? Εγω μπινταρισα στο ημπαιη 178 ευρω και ειμαι πρωτος αλλα εχει 4-5 ωρες ακομη.

 

Να ανεβω η ειμαι καλα?

 

Εγώ 157γιούρο από Vickmall με δερμάτινη θήκη, και δώρο κάρτα 8γίγα και θήκη σιλικόνης. Έκανε 22 μέρες. Πήρα και από τον φίλο kss ένα tempered glass και όλα καλά...

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΣΟ σου πηγε το μαλλι? Εγω μπινταρισα στο ημπαιη 178 ευρω και ειμαι πρωτος αλλα εχει 4-5 ωρες ακομη.

 

Να ανεβω η ειμαι καλα?

πολλά είναι, οι περισσότεροι εδώ μέσα το έχουν χτυπήσει στα 150-160 ευρώ (μαζί με τα όποια δώρα) από τα γνωστά μαγαζία (vickmall & minideal), εμένα μου πήγε 156€ (όταν είχε $200) από vickmall

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το χτύπησα. Μαζί με έξτρα θήκη 222$ :) ...... και ο θεός βοηθός ......

 

Ερώτηση γιατί πρώτη φορά κάνω με PayPal. Το balance παραμένει 0,00 στο PayPal. Εκανα κατι λάθος η υπάρχει κάποια διαδικασία πρωτα της συναλλαγής και μετα αυτό αλλάζει?

Edited by mike_k
:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...