Jump to content

Lenovo S650 VIBE


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιας και το περιμένω για φίλο, μπορεί κάποιος να μου πει τι κάνουμε Update και τι όχι ώστε να μην χαθούν τα ελληνικά και να τρέχει το κινητό απροβληματιστα;

 

Κάνεις;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κάνεις;;;;

 

Καλο θα ηταν να διαβασεις ολο το θεμα γιατι εχει αναφερθει επανειλημμενα. Ουσιαστικα την rom δεν κανεις μονο update, γιατι γυριζει τα μενου σε κινεζικα/αγγλικα και χανεις τα google apps και αναλογα τα γουστα καποιοι (και εγω μεσα σε αυτους) δεν κανουν update τον καταλογο με τις Επαφες. Ολα τα αλλα (music, calender, power κτλ) γινονται μια χαρα για την ωρα :D

Link to comment
Share on other sites

αν σου ειναι ευκολο μπορεις να με καθοδηγησης με τις ρυθμισεις γιατι μαλον στα αγγλικα δεν τα παω καλα...σ ευχαριστο παντως για την απαντηση

 

Πας Ρυθμισεις-System-Ρυθμισεις κλησης και η τριτη επιλογη απο το τελος λεει:Proximity Sensor.Τικαρε το και λογικα εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Πας Ρυθμισεις-System-Ρυθμισεις κλησης και η τριτη επιλογη απο το τελος λεει:Proximity Sensor.Τικαρε το και λογικα εισαι οκ.

 

ενταξη το καταλαβα το πρωι θα το δοκιμασω... ευχαριστο πολυ

Link to comment
Share on other sites

[quote name=:) ελπιζω να μπορεσω να σας ανεβασω τα αρχεια

η διαδικασια ειναι ευκολη[/quote]

 

Η rom που έβελες εσυ έχει Ελληνικά μενού και πληκτρολόγιο; Είναι root; Σταθερότητα; Προβλήματα; Τι προτείνεις; Την "μαμίσια" όχι root S650_S119_131014 (αγορά από minideal) ή αυτή S650_S123_131105 που φλάσαρες εσυ; Έχουν σημαντικές αλλαγές;

Link to comment
Share on other sites

http://442kitkat.blogspot.gr/2014/02/lenovo-s650-442-kitkat-rom.html?m=1

4.4.2 rom μηπως την τεσταρε κανεις;

 

Ωραία φαίνονται όλα αυτά, όμως θέλει λίγο προσοχή το θέμα και περαιτέρω έρευνα, να δούμε και σε άλλα σιτε πχ Ρωσικό τι λένε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εκανα update στην εκδοση 4.2.2. Εχασε τα ελληνικα στο μενου. εχει μονο κινεζικα και αγγλικα. Επεισης δεν εχει πλεον google play store. Πως θα βαλω ελληνικα; μηπως να το κανω downgrade? και αν ναι πως? Please help!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια προσθεσα links για κατεβασμα οσων αναφερω στο σχολιο #630

(rom s123 με ελληνικα & play store, flash tool, usb drivers)

 

@qash75

ναι, ειναι λιγο πιο ομορφο πισω το s650 αλλα λογω μπαταριας θα περιμενα να πεσει το s660

 

@tamtumaki

ουτε η μαμισια rom (s119) ουτε αυτη που ανεφερα (s123) ειναι rooted

δεν παρατηρησα προβληματα, οποτε προτεινω την s123

 

@partal

δες το σχολιο-αναρτηση μου #630

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

παιδια προσθεσα links για κατεβασμα οσων αναφερω στο σχολιο #630

(rom s123 με ελληνικα & play store, flash tool, usb drivers)

 

@qash75

ναι, ειναι λιγο πιο ομορφο πισω το s650 αλλα λογω μπαταριας θα περιμενα να πεσει το s660

 

@tamtumaki

ουτε η μαμισια rom (s119) ουτε αυτη που ανεφερα (s123) ειναι rooted

δεν παρατηρησα προβληματα, οποτε προτεινω την s123

 

@partal

δες το σχολιο-αναρτηση μου #630

 

Τα λινκς δεν δουλεύουν, μπορείς να τα σηκώσεις αλλού?

Link to comment
Share on other sites

@panosvo

δε σου ανοιγουν τα links ή δεν κατεβαινουν τα αρχεια?

τα ελεγξα-δοκιμασα ξανα και δουλευουν σε εμενα...

οπως γραφω εκει, αντικαταστησε τα ???? με τη λεξη zippyshare

Link to comment
Share on other sites

@panosvo

δε σου ανοιγουν τα links ή δεν κατεβαινουν τα αρχεια?

τα ελεγξα-δοκιμασα ξανα και δουλευουν σε εμενα...

οπως γραφω εκει, αντικαταστησε τα ???? με τη λεξη zippyshare

 

 

ναι τα έχω κάνει όλα βάζει μήνυμα "File does not exist on this server"

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους. το πρωτο μου μηνυμα στο forum :cry:

 

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

αγορασα το s650 για την ανηψια μου και το ειχα 2-3 μερες.

το παραγγειλα 03.04.2014 απο minideal.net και το ειχα στα χερια μου 21 μερες μετα.

ηρθε χαρτακι-ειδοποιηση απο το ταχυδρομειο και πηγα και το παρελαβα 24.03.2014.

διαλεξα αποστολη με singpost και δεν πληρωσα μεταφορικα. τιμη αγορας €114.

ειχα συνεννοηθει με την "kathy" μεσω skype και ηταν πολυ εξυπηρετικη.

επισης με βοηθησε με τη νεα rom (ειχα κανει update και χαθηκαν τα ελληνικα).

 

ειναι σε λευκο χρωμα. χωρις να το ζητησω, εστειλαν μαζι 1 θηκη και 1 ζελατινα οθονης.

η θηκη ειναι απλη και ωραια, χρωμα λευκο (διαφανες) και "φοριεται" στην πισω πλευρα.

το κουτι ηταν κανονικο της lenovo και μεσα υπηρχε επισης ενα σετ ακουστικων για το ραδιοφωνο,

ενα καλωδιο usb, 1 πολυ μικρο φυλλαδιο με οδηγιες (αλλα στα κινεζικα) και πριζακια

(κινεζικο συν μετατροπεας κτλ. αλλα ειναι καπως αβολη η χρηση με τον μετατροπεα,

οποτε αμα θες αγοραζεις απο ελλαδα εναν αλλο -ειναι παμφθηνοι- ή το φορτιζεις μονο με το usb)

 

πολυ ομορφο και αρκετα καλη κατασκευη. δε δειχνει φτηνιαρικο.

φαινεται πολυ λεπτο και φοβασαι μη σου σπασει. ωραια οθονη.

ειμαι ψηλος, εχω μεγαλες παλαμες, εντουτοις το μεγεθος του χρειαζεται

και τα δυο χερια μου για να το χειριστω. το σχημα του δεν προσφερει

το "ασφαλες" κρατημα που σου προσφερουν πχ καποια sony ή το moto g.

το υλικο του πισω μερους αν το πιεσεις με το νυχι, βυθιζεται ελαφρως, αλλα αυτο δεν το λεω

ως αρνητικο, απλως προσπαθω να εξηγησω το ειδος του υλικου και την αισθηση αφης.

 

ζητησα να εχει ελληνικα και οντως ειχε (και πολλες αλλες γλωσσες), ομως σε καποια μενου

εμφανιζονται αγγλικα, αλλα αυτο για καποιον που ξερει λιγα αγγλικα δεν αποτελει προβλημα.

ειχε android 4.2.2 // S650.V11, 2013/09/06 // S650_S119_131014

δεν ηταν rooted (ουτε ζητησα να το κανουν)

 

οταν το ανοιξα (η μπαταρια ηταν φορτισμενη περιπου ως τη μεση) και ενωθηκα μεσω wifi,

μου προτεινε να το κανω update. υποψιαστηκα οτι μπορει να χαθουν τα ελληνικα και το play store.

ρισκαρα, το εκανα update (εκανε download το κινητο περιπου 800MB και μετα επανεκκινηση)

και χαθηκαν οι πολλες γλωσσες. εμειναν τρεις: αγγλικα, κινεζικα και μια αλλη σαν κινεζικη.

χαθηκε και το play store. δοκιμασα αγγλικα αλλα σε διαφορα μενου εμφανιζονταν και αρκετα κινεζικα.

 

ετσι αναγκαστηκα να κανω flash το κινητο και του εβαλα S650_S123_131105.

επανηλθαν τα ελληνικα (και οι αλλες γλωσσες) καθως και το play store.

παρολο που απο το S119 πηγα στο S123, παλι δεν ειναι πληρως εξελληνισμενα τα μενου.

 

((προσθετω αυτη την παραγραφο-σχολιο μετα που διαβασα τα μηνυματα του panosvo και greekn1c πιο κατω:

ελπιζω αν το κινητο εντοπισει καποια στιγμη νεα rom να μην πεταει συνεχεια παραθυρακι για update.

λογικα πρεπει να υπαρχει ρυθμιση για απενεργοποιηση του αυτοματου ελεγχου))

 

στην τιμη περιπου €110 θεωρω το κινητο παρα πολυ καλη ευκαιρια. στο skroutz.gr το πουλανε 250!

δεν κολλαει, ειναι απο τα πιο ομορφα κινητα που εχω δει και ειδικα στην ελλαδα που οι επιλογες

για δικαρτα κινητα δεν ειναι πολλες, αποτελει παρα πολυ καλη και vfm λυση.

δεν εχω ελεγξει το gps οποτε δεν εχω γνωμη για αυτο.

 

επισης βγηκε και το lenovo s660 με 3000mah μπαταρια και τρεχουσα τιμη €149.

εκτιμω συντομα θα πεσει στα €120.

 

ΦΛΑΣΑΡΙΣΜΑ

οσοι εκαναν update και χαθηκαν τα ελληνικα, χρειαζονται 3 πραγματα για να φλασαρουν το κινητο:

τους usb drivers, το flash tool και τη rom. δινω παρακατω links για να τα κατεβασετε.

πρεπει να κατεβασετε και τα 3 αρχεια, να τα εχετε στον ιδιο φακελο (μην αλλαξετε το ονομα τους)

και να ανοιξετε το πρωτο αρχειο. ο υπολογιστης θα καταλαβει οτι βρισκονται και τα αλλα 2 αρχεια εκει

και λαμβανοντας υποψη και τα 3 αρχεια, θα αποσυμπιεσει τα δεδομενα δημιουργωντας εναν κανονικο φακελο.

μεσα στον φακελο γραφω πολυ απλες-ευκολες οδηγιες-βηματα για να φλασαρετε τη συσκευη. συνοπτικα:

εγκαθιστας τους drivers στον υπολογιστη, κανεις επανεκκινηση, τσεκαρεις 3 ρυθμισεις στο προγραμμα flash,

αφαιρεις την μπαταρια και συνδεεις το κινητο στον υπολογιστη με καλωδιο usb, ξεκινα η διαδικασια

και σε λιγοτερο απο 5 λεπτα εχεις νεα rom με ελληνικα και play store.

 

τα links για να κατεβασετε τα αρχεια:

αντιγραψτε τα link και αντικαταστηστε τα ???? με τη λεξη zippyshare (δεν την εμφανιζε το φορουμ).

(στη σελιδα του zippyshare πατηστε στο πορτοκαλι download δεξια)

www15.????.com/v/52791059/file.html

www15.????.com/v/209528/file.html

www15.????.com/v/98363613/file.html

 

οσοι χρησιμοποιησατε τα αρχεια που ανεβασα και τις οδηγιες, επιβεβαιωστε εδω αν πηγαν ολα οκ :dance:

Φιλε Telefoneri με εσωσες! Πολυ καλη περιγραφη! εκανα ακριβως οτι εγραφες και σε 10 λεπτα το κινητο ειναι κομπλε! Ελληνικη γλωσσα, google playstore δουλευουν κανονικα! Ευχαριστω πολυ! :up::up::up:

Link to comment
Share on other sites

Την συγκεκριμένη δεν την έχω πάρει,

 

Έχω αγοράσει 2 nillkin για άλλα κινητά που χρησιμοποίησα και μόνο καλά λόγια έχω να πω :happy:

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Την συγκεκριμένη δεν την έχω πάρει,

 

Έχω αγοράσει 2 nillkin για άλλα κινητά που χρησιμοποίησα και μόνο καλά λόγια έχω να πω :happy:

Σαν θηκη ειναι πολυ ωραια,απλα σε καποια κινητα μπορεις να απαντησεις στις κλησεις μεσα απο το τζαμακι μπροστα

Link to comment
Share on other sites

@panosvo

δε σου ανοιγουν τα links ή δεν κατεβαινουν τα αρχεια?

τα ελεγξα-δοκιμασα ξανα και δουλευουν σε εμενα...

οπως γραφω εκει, αντικαταστησε τα ???? με τη λεξη zippyshare

 

Οι οδηγίες πολύ καλές και κατεβάζω τα αρχεία, δεν τα έχω εγκαταστήσει γιατί δεν έκανα upgrade ώστε να χάσω τα ελληνικά. Απλά επειδή δεν εμφανίζονται όλα τα μενού στα ελληνικά μίλησα με minideal που το αγόρασα και μου έστειλε ένα συμπληρωματικό αρχείο ελληνικών αλλά δεν έβλεπε ο υπολογιστής μου το κινητό για να κάνω το flash. Ξέρει κανείς μήπως αν ο επεξεργαστης του s650 MT6582 μπορεί να δεχθεί κάποια rot κινητού άλλης εταιρίας πχ lg, samsung που είναι επίσημα στην Ελλάδα και θα έχει όλο το μενού στα ελληνικά; Με αντιπροσωπεία lenovo που μίλησα μου είπε ότι επίσημα δεν υπάρχουν κινητά lenovo ελλάδα και δεν παρέχουν καμιά πληροφορία.. Αν και το s650 από την μάνα του είναι πολύ καλό!!!!!!! Και κάτι τελευταίο καμιά πρόταση για ελληνική γλώσσα γιατί στα μηνύματα στέλνει 80 χαρακτήρες

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρει κανεις την θηκη nillkin

 

Την πηρα εγω.Οκ,καλη ειναι σαν ποιοτητα,οχι τιποτα το φοβερο,αλλα εμενα δεν με βολευει καθολου.Κατι αλλες που εχω δει σε THL φιλων μου,μου φαινονται οτι καθονται λιγο καλυτερα απο οτι η συγκεκριμενη στο Lenovo.Με το screen protector και την θηκη σιλικονης πισω νομιζω προστατευεται μια χαρα το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Την πηρα εγω.Οκ,καλη ειναι σαν ποιοτητα,οχι τιποτα το φοβερο,αλλα εμενα δεν με βολευει καθολου.Κατι αλλες που εχω δει σε THL φιλων μου,μου φαινονται οτι καθονται λιγο καλυτερα απο οτι η συγκεκριμενη στο Lenovo.Με το screen protector και την θηκη σιλικονης πισω νομιζω προστατευεται μια χαρα το κινητο.

:up: Σωστός αλλά είναι πολύ.. μπάνικη! ;)

Εγώ βέβαια προτιμώ τη σκέτη..

http://www.ebay.com/itm/151226030996?var=450264903131&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

Link to comment
Share on other sites

http://442kitkat.blogspot.gr/2014/02/lenovo-s650-442-kitkat-rom.html?m=1

4.4.2 rom μηπως την τεσταρε κανεις;

 

Δε το βρήκα πουθενά αλλού. Αν σκεφτείς ότι η CN είναι 600+ ΜΒ και η ROW 430, τα 128 που λένε αυτοί είναι πολύ λίγα για κιτκατ...:!:

LeEco Le Max 2 - AOSiP
Link to comment
Share on other sites

παιδια προσθεσα links για κατεβασμα οσων αναφερω στο σχολιο #630

(rom s123 με ελληνικα & play store, flash tool, usb drivers)

 

@qash75

ναι, ειναι λιγο πιο ομορφο πισω το s650 αλλα λογω μπαταριας θα περιμενα να πεσει το s660

 

@tamtumaki

ουτε η μαμισια rom (s119) ουτε αυτη που ανεφερα (s123) ειναι rooted

δεν παρατηρησα προβληματα, οποτε προτεινω την s123

 

@partal

δες το σχολιο-αναρτηση μου #630

 

φιλε, τα κατεβασα και την εγκατεστησα, μια χαρα μου φαινεται...εγω βεβαια ημουν στα αγγλικα και παραμενα στα αγγλικα, θελω να τσεκαρω μονο αν υπαρχει αλλη αλλγη, συν το οτι ρουταρα και το κινητο...

 

το μονο κακο ειναι οτι δεν πηρα μπακ απ των επαφων και μνμτων, αλλα εχω κρατησει το προ 3 εβδομαδων που ειχα οταν αγοαρασα το s650...οποτε μικρο το κακο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...