Jump to content

Πρόβλημα με το WIFI και το HTC ONE!


Katsour66
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια, εχω ενα θεμα που με εχει τρελάνει και εχω σηκώσει τα χερια ψηλα...

 

Ηρθα στην ελλαδα για διακοπες στο σπιτι των γονιών μου, και γενικα δεν ειχα ποτε θεμα να συνδεθώ στο wifi του σπιτιου (και γενικοτερα δεν ειχα ποτε προβλημα με κανενα wifi) με το HTC One. Ερχομαι εδω, προσπαθω να μπω και τιποτα. Μου λεει "Connecting.." και μετα μενει στο "Saved, secured with WEP"

 

Μετα απο ωρα, μου βγαζει στην μπαρα πανω ενα σηματακι Wi-fi με κοκκινο θαυμαστικο και γραφει:

 

Wifi network unavailable: Tap to verify WI-FI settings for this network

 

To πατααω, και κανει ακριβως το ιδιο. Ηρθα σε επαφη με το service της on-telecoms (απιστευτα εξυπηρετικοί) και προσπαθησαμε τα παντα: αλλαγη ονοματος, reboot το ρουτερ, reboot κινητο, αλλαγη απο WPA σε WEP και παλι πισω, ελένξανε ολα τα καναλια αλλα δεν βρηκα ακρη με τιποτα...

 

Την ιδια μερα πηγα σε δυο καφε, μπηκε σφαιρα κατευθείαν. Σε ενα αλλο σπιτι φιλου που πηγα το πρωι, μου εκανε το ιδιο! Και σημερα σε ενα τριτο μαγαζι, μπηκα κανονικα... EΕνημερωτικα, στο ιδιο σπιτι του φιλου εμπαινα κανονικα τον Οκτώβριο!

 

Δεν μπορω να καταλαβω, εχω ξαφνικα θεματα με Ελληνικα router σπιτιων???:blink: έχει αντιμετωπίσει κανείς το ιδιο θεμα??

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, συνεχίζω να μην μπορω να συνδεθώ και δεν μπορω να καταλαβω το γιατι... Μαλιστα σημερα εκανα και την τελευταια μου κινηση, εκανα format το κινητο, και ξεκινώντας για το πρώτο connect με to wifi του σπιτιου μου, παλι μου εκανε το ιδιο.Αρνείται να συνδεθεί με οποιοδήποτε τρόπο με τα συγκεκριμένα 2 δίκτυα. Οποτε, ουτε η αναβάθμιση σε Android 4.4 φταίει, ούτε καποια επιλογή μου στα options...

 

Ελπιζω καποιος να μπορει να με βοηθήσει, θα τον χιλιοευχαριστούσα πραγματικα...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε από τις ρυθμίσεις του wifi ,ανοίγοντας το μενού των σύνθετων και δες Μήπως κατά λάθος έχει μπει στα αποκλεισμενα δίκτυα.

Δες Μήπως θέλει τίποτε άλλη ρύθμιση από εκεί μέσα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, συνεχίζω να μην μπορω να συνδεθώ και δεν μπορω να καταλαβω το γιατι... Μαλιστα σημερα εκανα και την τελευταια μου κινηση, εκανα format το κινητο, και ξεκινώντας για το πρώτο connect με to wifi του σπιτιου μου, παλι μου εκανε το ιδιο.Αρνείται να συνδεθεί με οποιοδήποτε τρόπο με τα συγκεκριμένα 2 δίκτυα. Οποτε, ουτε η αναβάθμιση σε Android 4.4 φταίει, ούτε καποια επιλογή μου στα options...

 

Ελπιζω καποιος να μπορει να με βοηθήσει, θα τον χιλιοευχαριστούσα πραγματικα...

 

Φίλε μου έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Δημιουργήθηκε μετά το 4.4.

Πες μου λίγο, τι μάρκα ρούτερ έχεις;

Προσωπικά το έχω δει μόνο στο ρούτερ του σπιτιού μου (που δεν είχα κανένα πρόβλημα πριν το 4.4).

Δυστυχώς καμία λύση δεν έχω βρει και δοκίμασα άπειρα.

Αν είσαι ρουταρισμένος μπορείς να περάσεις ένα αρχείο που είχε βάλει ο kollatos ο οποίος έχει ίδιο ρούτερ και είχε το ίδιο πρόβλημα (δες στο βασικό τόπικ πριν μερικές σελίδες) και από ότι ξέρω λύνεται το θέμα.

Edited by Sotnem
Link to comment
Share on other sites

sorry παιδια που αργησα να απαντησω, καταλαβαίνετε φανταζομαι, επισκεψεις κτλ κτλ.

 

Λοιπον,

 

@giannis12a: δυστυχώς τίποτα δεν έπαιξε μεσω τις ρυθμίσεις του wifi :(

 

@sotnem: το router του σπιτιου μου ειναι pirelli και του φιλου μου phillips. On telecoms το πρωτο, connx το δευτερο. Και πραγματικα ειναι να τρελαίνεσαι οταν εχεις συνδεθεί με ολόκληρη την Αθηνα αλλα αυτα τα δυο επιμένουν να μη με δέχονται... Αρα μονο με root και το πακετάκι προβλέπεται λύση?

Link to comment
Share on other sites

sorry παιδια που αργησα να απαντησω, καταλαβαίνετε φανταζομαι, επισκεψεις κτλ κτλ.

 

Λοιπον,

 

@giannis12a: δυστυχώς τίποτα δεν έπαιξε μεσω τις ρυθμίσεις του wifi :(

 

@sotnem: το router του σπιτιου μου ειναι pirelli και του φιλου μου phillips. On telecoms το πρωτο, connx το δευτερο. Και πραγματικα ειναι να τρελαίνεσαι οταν εχεις συνδεθεί με ολόκληρη την Αθηνα αλλα αυτα τα δυο επιμένουν να μη με δέχονται... Αρα μονο με root και το πακετάκι προβλέπεται λύση?

 

1)Δοκιμασε να σβησεις το δικτυο απο τη μνημη του κινητου και να κανεις reconnect

2)Δοκιμασε να βαλεις στατικη ip απο τα advanced settings wifi στο κινητο

3)Δες και μια στο ρουτερ μηπως εχεις ενεργοποιησει το MAC filtering

Link to comment
Share on other sites

sorry παιδια που αργησα να απαντησω, καταλαβαίνετε φανταζομαι, επισκεψεις κτλ κτλ.

 

Λοιπον,

 

@giannis12a: δυστυχώς τίποτα δεν έπαιξε μεσω τις ρυθμίσεις του wifi :(

 

@sotnem: το router του σπιτιου μου ειναι pirelli και του φιλου μου phillips. On telecoms το πρωτο, connx το δευτερο. Και πραγματικα ειναι να τρελαίνεσαι οταν εχεις συνδεθεί με ολόκληρη την Αθηνα αλλα αυτα τα δυο επιμένουν να μη με δέχονται... Αρα μονο με root και το πακετάκι προβλέπεται λύση?

 

Κοίτα δοκίμασα πολλά. Στατική, ΜΑC, αλλαγές channel και γενικά ότι πέρασε από το μυαλό μου αλλά δεν έγινε τίποτα.

Προσωπικά το έχω συναντήσει το θέμα μόνο στου σπιτιού μου (και μάλιστα ήταν ίδια μάρκα με αυτό που είχε κι ο kollatos) αλλά τώρα αν μου λες ότι συμβαίνει και σε άλλα τι να σου πω.

Εγώ αυτό που έκανα σε μένα είναι έβαλα ένα δεύτερο router σαν bridge.

Προφανώς αυτό δεν είναι λύση αν γίνεται και αλλού, αλλά εγώ μέχρι στιγμής δεν το έχω συναντήσει ξανά.

Πάντως σε μένα έγινε με την KitKat το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα IP, γιατί για να ζητήσει IP από το DHCP πρέπει πρώτα να συνδεθεί, και απ΄ ότι λέει ο φίλος δεν συνδέεται.

Για δοκίμασε να αλλάξεις το authentication method του wifi του router, αν και μικρή πιθανότητα να είναι αυτό.

Ίσως μια αναβάθμιση του firmware του router να έλυνε το πρόβλημα.

Αλλιώς αλλαγή router :-)

Link to comment
Share on other sites

1)Δοκιμασε να σβησεις το δικτυο απο τη μνημη του κινητου και να κανεις reconnect

2)Δοκιμασε να βαλεις στατικη ip απο τα advanced settings wifi στο κινητο

3)Δες και μια στο ρουτερ μηπως εχεις ενεργοποιησει το MAC filtering

 

to mono που δεν εχω δοκιμασει ακομα ειναι το mac filtering, αλλα απ οτι ειδα δεν ειναι ενεργοποιημενο

 

@nikos2k5: αλλαξα ηδη, ηταν wpa το πηγα wep, το πηγα μεχρι και χωρις κωδικους αλλα τζιφος..

 

@sotnem: ειναι μονο αυτα τα δυο συγκεκριμενα σπιτια - ρουτερ. Αυτο που με τρελαίνει ειναι οτι εχω συνδεθεί με τα παντα στην Αθηνα, εκτός απο αυτα τα δυο ρουτερ, και επισης το γεγονός ότι ειναι διαφορετικη μαρκα και τα δυο και σε διαφορετικό δίκτυο...

 

Δυστυχώς το εχω παρει αποφαση οτι δεν παιζει να το λυσω στις γιορτες.....

Link to comment
Share on other sites

to mono που δεν εχω δοκιμασει ακομα ειναι το mac filtering, αλλα απ οτι ειδα δεν ειναι ενεργοποιημενο

 

@nikos2k5: αλλαξα ηδη, ηταν wpa το πηγα wep, το πηγα μεχρι και χωρις κωδικους αλλα τζιφος..

 

@sotnem: ειναι μονο αυτα τα δυο συγκεκριμενα σπιτια - ρουτερ. Αυτο που με τρελαίνει ειναι οτι εχω συνδεθεί με τα παντα στην Αθηνα, εκτός απο αυτα τα δυο ρουτερ, και επισης το γεγονός ότι ειναι διαφορετικη μαρκα και τα δυο και σε διαφορετικό δίκτυο...

 

Δυστυχώς το εχω παρει αποφαση οτι δεν παιζει να το λυσω στις γιορτες.....

 

Το wifi fix που είπε ο sotnem, το δοκίμασες?

το link υπάρχει σε αυτό το μήνυμα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5055312#post5055312

 

Αλλιώς, βάσει όλων των συμπτωμάτων, πρόκειται για πρόβλημα συνδυασμού του κινητού με το ρούτερ, και μάλλον δεν θα φύγει αν δεν αλλάξεις ρούτερ (ή router firmware) ή κινητό :-)

Link to comment
Share on other sites

Το wifi fix που είπε ο sotnem, το δοκίμασες?

το link υπάρχει σε αυτό το μήνυμα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5055312#post5055312

 

Αλλιώς, βάσει όλων των συμπτωμάτων, πρόκειται για πρόβλημα συνδυασμού του κινητού με το ρούτερ, και μάλλον δεν θα φύγει αν δεν αλλάξεις ρούτερ (ή router firmware) ή κινητό :-)

 

ooo ok, θα προσπαθησω τοτε με wififix. Να ρωτησω κατι, πρεπει να μαι root και να εχω custom recovery? Τα εχω ολα stock, απλα ειμαι unlocked

Link to comment
Share on other sites

ooo ok, θα προσπαθησω τοτε με wififix. Να ρωτησω κατι, πρεπει να μαι root και να εχω custom recovery? Τα εχω ολα stock, απλα ειμαι unlocked

 

Νομίζω ότι ναι είναι .zip για εγκατάσταση μέσα από custom recovery.

 

Root δεν πρέπει να απαιτείται.

 

Αλλά αφού έχεις ξεκλειδώσει το bootloader, γιατί δεν βάζεις ένα Custom Recovery (TWRP) και να κάνεις root?

Ό,τι ήταν να χάσεις, το έχεις ήδη χάσει (αν τυχόν χάνεται η εγγύηση με το bootloader unlocking)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Νομίζω ότι ναι είναι .zip για εγκατάσταση μέσα από custom recovery.

 

Root δεν πρέπει να απαιτείται.

 

Αλλά αφού έχεις ξεκλειδώσει το bootloader, γιατί δεν βάζεις ένα Custom Recovery (TWRP) και να κάνεις root?

Ό,τι ήταν να χάσεις, το έχεις ήδη χάσει (αν τυχόν χάνεται η εγγύηση με το bootloader unlocking)

 

Ναι, μαλλον αυτο θα κανω γιατι δεν βλεπω καμία αλλη λυση να δουλευει...Και σκεφτομαι μιας και θα βαλω custom recovery κτλ, να βαλω και την Android Revolution πανω, να τεσταρω επιτελους αυτη την rom που ολοι γουσταρουν τοσο πολυ! Ερωτηση: Το backup & restore της HTC, το εχει η Android revolution? Εννοω αυτο το stock service που κανει backup τα apps και τα wifi codes κτλ στο cloud

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μαλλον αυτο θα κανω γιατι δεν βλεπω καμία αλλη λυση να δουλευει...Και σκεφτομαι μιας και θα βαλω custom recovery κτλ, να βαλω και την Android Revolution πανω, να τεσταρω επιτελους αυτη την rom που ολοι γουσταρουν τοσο πολυ! Ερωτηση: Το backup & restore της HTC, το εχει η Android revolution? Εννοω αυτο το stock service που κανει backup τα apps και τα wifi codes κτλ στο cloud

 

H Android Revolution είναι εμφανισιακά σαν τη στοκ ρομ, οπότε ότι έχει η στοκ ρομ, το έχει και η ARHD.

 

Τα Wi-Fi passwords νομίζω τα κάνει backup και το backup του android στο gmail account σου (Settings -> Backup & Reset)

Επίσης, αν το έχεις ενεργοποιήσει αυτό, μόλις βάλεις το gmail account σου σε μια καινούργια ρομ, κατεβάζει και τις εφαρμογές σου

(Χωρίς τις ρυθμίσεις τους όμως, θα πρέπει να τις ρυθμίσεις από την αρχή, αν τους έχεις κάνει κάποιες ρυθμίσεις)

 

Για backup των εφαρμογών μαζί με τις ρυθμίσεις τους, οι πιο πολλοί χρησιμοποιούν το Titanium Backup.

 

Για desktop data όπως ρυθμίσες homescreen, wallpaper, θέσεις των shortcuts των apps κλπ, πιο γρήγορο είναι να έχεις launcher όπως τα APEX/NOVA αντί του default launcher, να κάνεις backup τα settings του και τα desktop data, και να τα επαναφέρεις.

 

Για να κάνεις backup τα SMS και τo Call Log, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Super Backup

Edited by Nikos2k5
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πέτυχα την λύση σε ένα άλλο φόρουμ και την μεταφέρω κι εδώ. Είναι μάλλον κάποιο θέμα του Android μετά το 4.4 και όχι σε όλα τα ρούτερ.

Προς το παρόν κατάφερα να συνδεθώ στο ρούτερ που είχα το θέμα από τότε που πήρα 4.4 και μετά με την 4.4.2

Οι οδηγίες είναι εξωφρενικά απλές:

 

Στο μενού του WiFi διαλέγουμε WiFi Direct, Rename Device και μετά αλλάξτε το όνομα σε HTC One.

Toυλάχιστον σε μένα δούλεψε...

Link to comment
Share on other sites

Πέτυχα την λύση σε ένα άλλο φόρουμ και την μεταφέρω κι εδώ. Είναι μάλλον κάποιο θέμα του Android μετά το 4.4 και όχι σε όλα τα ρούτερ.

Προς το παρόν κατάφερα να συνδεθώ στο ρούτερ που είχα το θέμα από τότε που πήρα 4.4 και μετά με την 4.4.2

Οι οδηγίες είναι εξωφρενικά απλές:

 

Στο μενού του WiFi διαλέγουμε WiFi Direct, Rename Device και μετά αλλάξτε το όνομα σε HTC One.

Toυλάχιστον σε μένα δούλεψε...

 

Τόσο απλή ήταν η λύση; :lol:

Θα το δοκιμάσω κι εγώ τότε στα ρουτερ που είχα πρόβλημα και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Είχα φάει τα νιάτα μου δοκιμάζοντας διάφορες ιδέες και λύθηκε έτσι.

Ναι για δες κι εσύ. Εγώ μόνο στου σπιτιού είχα και πλέον παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Είχα φάει τα νιάτα μου δοκιμάζοντας διάφορες ιδέες και λύθηκε έτσι.

Ναι για δες κι εσύ. Εγώ μόνο στου σπιτιού είχα και πλέον παίζει.

 

Κι εγώ μια από τα ίδια, ότι εφαρμογή από playstore βρήκα, την έβαλα. Δεν ήθελα να κάνω root μόνο για αυτό το θέμα που είχε σε ένα ρούτερ. Εμένα τελικά συνδεόταν κάποια στιγμή, απλά ήθελε μερικές φορές να ανοιγοκλείσεις το wifi.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μια από τα ίδια, ότι εφαρμογή από playstore βρήκα, την έβαλα. Δεν ήθελα να κάνω root μόνο για αυτό το θέμα που είχε σε ένα ρούτερ. Εμένα τελικά συνδεόταν κάποια στιγμή, απλά ήθελε μερικές φορές να ανοιγοκλείσεις το wifi.

 

Τότε ίσως είναι διαφορετικό θέμα το δικό σου. Εμένα δεν μπορούσε να συνδεθεί με τίποτα.

Πάντως σίγουρα είχε να κάνει με την Κιτ-Κατ και συγκεκριμένα ρούτερ. Ψάχνοντας είχα πετύχει κι άλλους με το ακριβώς ίδιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τότε ίσως είναι διαφορετικό θέμα το δικό σου. Εμένα δεν μπορούσε να συνδεθεί με τίποτα.

Πάντως σίγουρα είχε να κάνει με την Κιτ-Κατ και συγκεκριμένα ρούτερ. Ψάχνοντας είχα πετύχει κι άλλους με το ακριβώς ίδιο πρόβλημα.

 

Το ίδιο θέμα ήταν τελικά, παρόλο που συνδεόταν που και που. Άλλαξα το όνομα στο WiFi direct και τώρα συνδέεται αμέσως. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...