Jump to content

Blackview JK809


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην w200 rom όταν πληκτρολογώ στον dialer έναν αριθμό μου βάζει την πρώτη επαφή από τις πρόσφατες κλήσεις , ενώ στην noteIII μου βρίσκει προοδευτικά την συγκεκριμένη επαφή , όπως δηλαδή έχω συνηθίσει στο android , είναι θέμα ρύθμισης ;

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 947
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εχω την εντύπωση πως ειναι θέμα του dialer.Αυτός του w200 δεν υποστηρίζει smart dialling
Link to comment
Share on other sites

Το ραδιόφωνο στην noteIII μόλις το βαλω να παίξει από ηχείο παίζει τρία δευτερόλεπτα και σβήνει ( με ακουστικά στο βύσμα βέβαια ) . Πως έλεγαν μια εφαρμογή Ραδιοφώνου που είχαμε παλιά spirit fm ? ή κάτι τέτοιο ?

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Ναι spirit fm λέγεται και δε δουλεύει στα mtk τηλέφωνα.Ειχα κάνει ερώτηση στον dev στο xda αν θα τα υποστηρίξει και μου απάντησε όχι γιατι θεωρεί ότι δε θα έχει κάποιο μεγάλο κέρδος μιας και οι περισσότεροι θα το χρησιμοποιούν σπασμένο http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=41229526&postcount=6028
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]38873[/ATTACH]

 

Αυτό μου παρουσιάζει σβηστό στην φόρτιση με την note ... (?)

Ένα "χαλασμένο" animation φόρτισης .

 

 

Σας λειτουργεί το multi window ;

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]38873[/ATTACH]

 

Αυτό μου παρουσιάζει σβηστό στην φόρτιση με την note ... (?)

Ένα "χαλασμένο" animation φόρτισης .

 

 

Σας λειτουργεί το multi window ;

 

Χρονια πολλα.Χρησιμοποιεις καποια porting rom που κατι εχου ξεχασει να φτιαξουν στο logo bin

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά .

Αυτό φαντάστηκα . Κρίμα για εμάς που πήραμε το τέρας δεν υπάρχουν roms να δοκιμάσουμε τα διάφορα bugs . Είναι πολύ σημαντικό το να έχει πουλήσει μια συσκευή πολλά κομμάτια , γιατί και προβλήματα να έχει , κάποιοι θα ασχοληθούν και τελικά θα έχει ενδιαφέρον .

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Σκοπος ειναι αυτοι που το αγορασαν να εχουν τις γνωσεις να κανουν update το τηλεφωνο και οχι απλοι χρηστες ,αν σε λιγες μερες θα γινει κατακλυσμος νεων μοντελων με τους καινουργιους επεξεργαστες Edited by stargreek

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία και ευτυχία.Γενικά πάντως Γιώργο δεν βλέπω κανένα τρομερό developing στα mtk κινητά.Όλα ανακυκλώνουν μεταξύ τους μερικές ρομ και πάντα στην ίδια έκδοση android ακόμη και αν γράφει κάτι άλλο.πχ γράφει κάποια ρομ ότι είναι android 4.3,την κάνω port (γι'αυτό και το port είναι σχετικά εύκολο από ένα mtk κινητό σε ένα άλλο ίδιας σειράς επεξεργαστή) και βλέπω ότι η μπαταρία γράφει πάλι "χρεώθηκε" ή ότι συνεχίζει να υπάρχει το bug του gps με endomondo κτλ.ή ότι κάποιες εφαρμογές στο play που είναι για 4.3 δεν παίζουν και ξενερωνεις.στο συγκεκριμένο κινητό πάντως με την μέθοδο της δοκιμής καταφέραμε να λύσουμε σε σημαντικό βαθμό τα όποια sw θέματα έχει.

[ATTACH]38873[/ATTACH]

 

Αυτό μου παρουσιάζει σβηστό στην φόρτιση με την note ... (?)

Ένα "χαλασμένο" animation φόρτισης .

 

 

Σας λειτουργεί το multi window ;

 

Δεν είναι κανονικό multi window αν αυτό εννοείς με το λειτουργεί.απλά έχει την μπάρα μονο

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Καλά και ευτυχισμένα Χριστούγεννα για όλους μας εύχομαι !!!!

Πριν απο μερικές ώρες κατεβασα μια ρομ xperia C ported for thl w200 την δοκίμασα και μου άρεσε αρκετά , μιας και κάποιοι ενδιαφέρονται να δοκιμάζουν ρομ ειναι μια καλή ευκαιρία για να την μοιραστώ μαζί σας , ετσι να μην ατονεί το ενδιαφέρον

Δεν λειτουργεί το Gravity box τα capacitive keys δεν φωτιζονται

http://imageshack.com/a/img35/6973/1rj4.pnghttp://imageshack.com/a/img837/2980/zy9l.pnghttp://imageshack.com/a/img28/4791/es4w.pnghttp://imageshack.com/a/img829/4126/xz3.pnghttp://imageshack.com/a/img30/4311/d1dj.pnghttp://imageshack.com/a/img24/123/xg5k.pnghttp://imageshack.com/a/img21/5427/a8gg.pnghttp://imageshack.com/a/img28/8348/l0td.png

DOWNLOAD

 

Η διαδικασία εγκατάστασης είναι απλή :

1. θα πρεπει να έχετε εγκαταστήσει το CWM recovery οδηγός εδώ απο τον bbbb

2. κατεβάστε το αρχειο zip της ρομ και αντιγράψε το στο ροοτ της κάρτας σας .

3. καντε ένα πλήρες backup του τηλεφώνου σας

4. wipe data cache kai davlik cache, format system

5. install zip >chose zip from sdcard>JK809_XperiaC.zip

6. Αφού τελειώσει η εγκατασταση κάνει reboot και ειστε έτοιμοι

κάνει καποιο χρόνο το πρώτο boot

Περιμένω εντυπώσεις !!!

Edited by ffox4
Link to comment
Share on other sites

Άψογος φίλε.Θα την δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία και θα ενημερώσω.Εχω όμως ευχάριστα νέα για το gps.Μπορεί ένα κομμάτι αλουμινόχαρτο να ενισχύσει το σήμα του gps; Αν δε το δοκίμαζα,δε θα το πίστευα ότι μπορεί.Εβαλα λοιπόν ένα κομμάτι αλουμινόχαρτο στην τρυπούλα που βρίσκεται επάνω δεξιά όπως κοιτάμε από την πίσω πλευρά το κινητό και το έβγαλα ως "κεραία" έξω απο το σασί του κινητού.Το αποτέλεσμα εντυπωσιακό !! Μένει τώρα να το δοκιμάσω στο δρόμο.Στο ίδιο σημείο χωρίς το αλουμινόχαρτο το σήμα του gps ειναι όπως φαίνεται σε προηγούμενο ποστ μου με πολύ χαμηλό snr http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5043270#post5043270 Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια φιλέ μου αν μπορείς ανέβασε μια φωτο με τη μοντα αυτή να δουμε που ακριβως μπαίνει το αλουμινόχαρτο!!!
Link to comment
Share on other sites

H ποιότητα της φωτογραφίας αλλά και η πατέντα δεν είναι ότι καλύτερο από αισθητικής πλευράς αλλά ελπίζω να φαίνεται το σημείο που μπαίνει.Απο πάνω το έχω στερεώσει με σελοτειπ :p και επισης για να δουλέψει σωστά πρέπει το αλουμινόχαρτο να είναι έξω απο το κινητό.Αν κλεισουμε το καπάκι και το αφήσουμε μέσα δεν κάνει δουλειά ενώ αν κλεισει το καπάκι και το αλουμινόχαρτο ειναι έξω απο το κινητό,δουλεύει.Εν τω μεταξύ έχω στην αποθήκη μου μια κεραία gps σαν αυτή και σκέφτομαι να κόψω το βύσμα της και να την συνδέσω στο συγκεκριμένο σημείο για να δω τι θα παιχτει με την ένταση του σήματος Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

H ποιότητα της φωτογραφίας αλλά και η πατέντα δεν είναι ότι καλύτερο από αισθητικής πλευράς αλλά ελπίζω να φαίνεται το σημείο που μπαίνει.Απο πάνω το έχω στερεώσει με σελοτειπ :p και επισης για να δουλέψει σωστά πρέπει το αλουμινόχαρτο να είναι έξω απο το κινητό.Αν κλεισουμε το καπάκι και το αφήσουμε μέσα δεν κάνει δουλειά ενώ αν κλεισει το καπάκι και το αλουμινόχαρτο ειναι έξω απο το κινητό,δουλεύει.Εν τω μεταξύ έχω στην αποθήκη μου μια κεραία gps σαν αυτή και σκέφτομαι να κόψω το βύσμα της και να την συνδέσω στο συγκεκριμένο σημείο για να δω τι θα παιχτει με την ένταση του σήματος

 

Ενα απλο χαλκινο τριχακι απο καλωδιο να βαλεις και βγαλε το απο το σημειο αυτο και τεσταρε που θα το κολλησεις στο σωμα του κινητου την ιδια δουλεια κανεις.Τεσταρισμενο απο μενα σε πολλα κινητα που εχουν χαμηλο σημα px

Edited by stargreek

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο Γιώργο.Δουλεύει και με συρματάκι.:D

edit

Με δοκιμές στο δρόμο με συρματάκι και αλουμινόχαρτο,το αλουμινόχαρτο (μάλλον λόγω μεγαλύτερης επιφάνειας) δουλεύει καλύτερα.Πλέον κλειδώνει σήμα πιο γρήγορα και η πλοήγηση γίνεται κανονικά ως επί το πλείστον και υπάρχει θέμα μόνο σε κάποια δύσκολα σημεία.Πριν πλοήγηση δεν γινόταν ούτε καν στην εγνατία οδό,αφού συνεχώς με πέταγε στον απέναντι δρόμο και στα χωράφια.Επισης υπάρχει μια μικρή ενίσχυση και στο σήμα του wifi.Μάλλον η καλύτερη λύση ειναι να ανοιχτεί το κινητό και να κολληθούν 2 συρματάκια στις επαφές των κεραιών gps και wifi αλλά προσωπικά δε πρόκειται να επιχειρήσω κάτι τέτοιο.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα με το στίγμα gps έκανα αυτή την πατέντα που βλέπετε στις εικόνες με ταινία αλουμινίου http://www.google.gr/search?q=%CF%84%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%AF%CE%B1+%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%AF%CE%BF%CF%85&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=xu_BUubuJebJygPU9YDQDA&ved=0CAgQ_AUoAA&biw=360&bih=615 πράγματι αν είναι μέσα από το καπάκι το χάλκινο τριχακι δεν πιάνει στίγμα, επίσης είδα ότι αν την ακουμπάμε πέφτει το snr.

Δεν είδα snr σαν του Χρήστου (bbbb), είχα ποιο χαμηλό.

Θα το τεστάρω και της επόμενες ημέρες και θα δοκιμασω και κατι αλλο περιπου ιδιο στιλ αλλα μονο με την ταινια.

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Θανάση το snr που βλέπεις το πέτυχα μόνο με το αλουμινόχαρτο και τοποθετημένο όπως ακριβώς φαίνεται στην εικόνα.Σε πραγματική πλοήγηση ειναι πιο χαμηλό το snr και με και χωρίς.Απλά στην 2η περίπτωση δεν κατάφερα ποτέ να κάνω πλοήγηση.Επισης το αλουμινόχαρτο αν το ακουμπήσεις πέφτει το snr,ενώ με το χάλκινο συρματάκι συμβαίνει το αντίθετο.Εννοείται ότι τις υπόλοιπες ώρες που χρησιμοποιώ τη συσκευή,το αλουμινόχαρτο το έχω κρυμμένο μέσα στο κινητό.

Δοκίμασα και την sony xperia c rom του φίλου ffox4.Απο θέμα ταχύτητας κτλ ειναι οκ.Ως υλοποίηση τώρα κάτι που αφορά αποκλειστικά την sony φυσικά,έχουν κάνει μισές δουλειές στο θέμα της διαχείρισης των σιμ.Βάλανε μια λειτουργία κατά την οποία οι sim αλλάζουνε αυτόματα τις ώρες που επιλέγεις αλλά η 2η σιμ δεν υποστηρίζει 3g και επισης δεν υπάρχει επιλογή να σε ρωτάει ποια σιμ θα χρησιμοποιήσει.Επισης πειράξανε και την notification bar με αποτέλεσμα να μην δουλεύει σωστά το gravitybox.Απο την άλλη βάλανε και την λειτουργία miniapps που έχουν και τα ακριβότερα xperia,δηλαδή ανοίγεις σε μικρό παράθυρο κάποιες εφαρμογές.Καθώς και κάποια ακόμη προγράμματα και γενικά δείχνει ότι θέλει να δώσει την αίσθηση ότι είναι ένα κινητό της σειράς sony xperia.Κάτι άλλο που με ξένισε είναι ότι δεν βρήκα (ή αφαιρέσανε) την λειτουργία για την προγραμματισμένη ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του κινητού.Αν είχε πάντως 3g και στην 2 sim θα την κρατούσα για κάποιες ημέρες αλλά λόγω αυτού και μόνο,ξαναγύρισα στην w200

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο Γιώργο.Δουλεύει και με συρματάκι.:D

edit

Με δοκιμές στο δρόμο με συρματάκι και αλουμινόχαρτο,το αλουμινόχαρτο (μάλλον λόγω μεγαλύτερης επιφάνειας) δουλεύει καλύτερα.Πλέον κλειδώνει σήμα πιο γρήγορα και η πλοήγηση γίνεται κανονικά ως επί το πλείστον και υπάρχει θέμα μόνο σε κάποια δύσκολα σημεία.Πριν πλοήγηση δεν γινόταν ούτε καν στην εγνατία οδό,αφού συνεχώς με πέταγε στον απέναντι δρόμο και στα χωράφια.Επισης υπάρχει μια μικρή ενίσχυση και στο σήμα του wifi.Μάλλον η καλύτερη λύση ειναι να ανοιχτεί το κινητό και να κολληθούν 2 συρματάκια στις επαφές των κεραιών gps και wifi αλλά προσωπικά δε πρόκειται να επιχειρήσω κάτι τέτοιο.

 

Ετσι για εχουμε να λεμε :) το καλυτερο ειναι αυτο για κεραια http://www.ebay.de/itm/Kupferfolie-EMI-Band-Selbstklebend-Schutz-Abschirmung-/271321282331?pt=DE_TV_Video_Audio_Sonstige&hash=item3f2c02371b http://www.ebay.de/itm/1x-300-X-53mm-Kupferfolie-Kupferblech-EMI-Beschutzung-fur-Gitarre-Radeln-Schutz-/251142881387?pt=Modellbauwerkzeuge&hash=item3a7948406b

παιζει ρολο και το παχος. καλη χρονια

Link to comment
Share on other sites

Έβαλε κανείς παίδες κάρτα Q???

Ήρθε σε έναν φίλο μου και δεν λειτουργει η οθονη αφής καθόλου, πρώτη φορά ελαττωματικό μάλλον, όταν έβαλα δε κάρτα vodafone τν αναγνωρισε αλλά η οθόνη τίποτα, δεν μπορούμε καν να ξεκλειδώσουμε το τηλέφωνο για να μπούμε στο μενού, δεν έχω ακούσει κάποιον να είχε παρόμοι πρόβλημα, καμιά ιδέα?

Επίσης μου φαίνεται [παράξενο το οτι το σημα έχει κόκκινο χρώμα αντί για πράσινο όπως είναι στο δικό ,μου.

Edited by drant0n
Link to comment
Share on other sites

Οντως, μεχρι σημερα δεν εχουμε ακουσει αλλο τετοιο προβλημα. Μαλλον εισαι "τυχερος". :(

Καλυτερα να επικοινωνησεις με το site που αγοραστηκε και να κανονισεις επιστροφη για αντικατασταση :yawn:

Χρονια Πολλα σε ολους :p

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους.

Γιώργο το θέμα είναι ότι με έναν τόσο απλό τρόπο,βρέθηκε λύση στο μόνο που με χαλούσε αρκετά σε αυτό το κινητό.Κάτι άσχετο με αυτό.Το κινητό μας μπορεί να λειτουργήσει και με την μπαταρία απο το hd2 !!! Θα ανεβάσω κάποια στιγμή φωτογραφίες.Αυτό όμως που μου έκανε θετική εντύπωση είναι ότι η μπαταρία αυτή έχει στο 6" την ίδια αυτονομία που είχε και στο hd2!! 2.30 περίπου ώρες χρήση οθόνης.Εκπληκτικό αν σκεφτούμε το πόσο απέχουν σε χαρακτηριστικά αυτά τα 2 κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι καλή χρονιά για όλους μας γεμάτη αγαπη και υγεία , αλλα και καλές αγορες σαν και αυτή εδώ !!!!

Εχει πολύ πλάκα του εχω δοκιμασει καμια 20 αρια ρομ έτσι δεν το βαριέμε με τίποτα, η μικρή κόρη το ζαχαρώνει όποτε το αφήνω το ξεσκιζει στα παιχνίδια αλλα και σαν gps αυτοκινήτου ειναι μια χαρα (εδώ να σημειώσω οτι μάλλον στην δικιά μου περίπτωση μου έκατσε να έχει σχετικά καλή λήψη) και όλα αυτά με 75 ευρώ !!!

Ευχαριστώ τον φίλο kwnana που μου έδωσε ¨σύρμα¨ και το αγόρασα !!!

Μηπως κανένας φίλος παρέλαβε μπαταρία η κάλυμα απο το Banggood ?

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να παραλάβει κανείς τόσο γρήγορα μιας και το στέλνουν με απλό ταχυδρομείο.Παρέλαβα την παρασκευή από banggood μια μπαταρία για το dg300.Η αποστολή είχε γίνει 28-11 οπότε έκανε 1 μήνα να έρθει.Ηταν σε ένα μικρό καφέ φάκελο και στην περιγραφή του προϊόντος έγραφε cell phone charger ενώ μέσα στο φάκελο η μπαταρία ήταν πολύ καλά τυλιγμένη και με φυσαλίδες και με αρκετό χαρτί.
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα άρα τα δικα μας με αποστολή 18/12 μετα τις 20/1 να τα περιμένουμε , προφανώς τα κινέζικα ταχυδρομεία έχουν περιορισμούς με την διακίνηση μπαταριών και γραφουν ότι θέλουν για να τα στείλουν :) !!!
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έριξες την ιδέα με τις μπαταρίες του hd2 ποιος μας πιάνει , έχω τρεις ...

Πως "γέμισες" Χρήστο το κενό ; με φελιζόλ ; :lol:

το bluetooth on call σας δουλεύει σωστά ; πως ενεργοποιείται ; γιατί μου δούλεψε

μια φορά με την w200 και μετά γιοκ (κλείνει το bt όταν δεν μιλάς !!! )

 

Με το καλό η νέα χρονιά σε όλους , με υγεία , ας είναι και χωρίς λεφτά !!!

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...