Jump to content

W450 MTK6582


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χρόνια πολλά και από μένα παιδιά...

έχω σκοπό να κάνω παραγγελια κ εγώ, τι λέτε αξίζει? πόσο καιρό κάνει να έρθει από τον geekbuying? :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 251
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά σύγκριση με την οθόνη του doogee dg300; Είναι το ίδιο χάλια;

 

Η οθόνη του δεν είναι και από τα δυνατά του σημεία

Το Doogge 100 με ips οθόνη είναι κλάσεις ανώτερο...

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε πειράζει που το GPS δεν πιάνει με τίποτα, τότε καλό είναι σε όλα τα άλλα.

 

δε στρωνει με το γνωστο φιξ?

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Αν η κεραία ενός mtk ειναι κακή,θέλει συρματάκι ή αλουμινόχαρτο για να γίνει αξιοπρεπής http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5100715#post5100715
Link to comment
Share on other sites

δε στρωνει με το γνωστο φιξ?

 

Σε τελείως ανοιχτό επαρχιακό δρόμο, με πλήρη ηλιοφάνεια, έπιανε 10-12 δορυφόρους, αλλά όλους πολύ χαμηλά, με αποτέλεσμα να ξελοκάρει συνεχώς το σήμα και να βγάζει searching for GPS. Στις δε προηγούμενες μέρες που είχε συννεφιά, δεν έβλεπε ούτε 3-4 δορυφόρους.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε σε σχέση με το dg300 πως βλέπεις την οθόνη του; Oσο για gps η μόνη λύση ειναι να βρεις που είναι η κεραία και να την ενισχύσεις με χάλκινο συρματάκι ή αλουμινόχαρτο.Θα εκπλαγείς θετικά απο το αποτέλεσμα που έχει μια τόση απλή λύση
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερη η οθόνη του W450. Το DG300 ήταν για μένα στα όρια της αθλιότητας από γωνίες. Το συρματάκι του GPS μπορεί να το κάνω, αλλά μόνο αν γίνεται να μείνει κάτω από το καπάκι, κρυφό. Αν είναι να κρέμεται από έξω σαν τραντζίστορ της δεκαετίας του 80, να λείπει...
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στο blackview υπό κανονικές συνθήκες, το βάζω κανονικά μέσα στο κινητό.Μόνο όταν θέλω να κάνω πλοήγηση,πριν ακουμπήσω το κινητό στη βάση στο αμάξι το βγάζω έξω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Γράφτηκα σε αυτό το Forum μόνο και μόνο για να ενημερώσω πιθανούς αγοραστές του συγκεκριμένου κινεζοτηλέφωνου για τα προβλήματα που μπορούν να συναντήσουν:

1. GPS με την καμία! Τι καλωδιάκια, τι λύσιμο και επαφή της κεραίας από την αρχή ... τίποτα. Με εξωτερικό Bluetooth GPS όλα λειτουργούν κανονικά.

2. Όταν το GPS είναι ενεργό το touchscreen τραβάει κάτι κολλήματα που μόνο με βγάλσιμο της μπαταρίας τελειώνει. Αν έχεις ανενεργό το GPS όλα καλά (τουλάχιστο δεν μου εμφανίζει το κόλλημα της touchscreen)

3. Η ποιότητα του ακουστικού είναι απαράδεκτη

4. Η ποιότητα του εξωτερικού ηχείου είναι χειρότερη από το ακουστικό, σε μια κλιμακα έντασης με 0 το αθόρυβο και 10 το ταβάνι στο 7 τρίζει! Αν θέλεις να ακούσεις και να καταλάβεις τι λέει κάποιος συνομιλητής με χρήση της ανοιχτής ακρόασης , απλά δεν γίνεται ή ίσως γίνεται αν είσαι μάντης!

5. Proximity sensor δεν έχει με την καμία, Light sensor ίσως αλλά proximity όχι, άσχετα με τι λενε τα hardware Information tools.

6. Η οθόνη σε εξωτερικό περιβάλλον και με ηλιακό φως παρουσιάζει οριζόντιες παράλληλες γραμμές. Δεν το είχα παρατηρήσει ποτέ σε εγχρωμο smartphone. Δεν είναι τόσο ενοχλητικό αλλά πρέπει να το αναφέρω.

7. Μνήμη για εγκατάσταση 4GB από τα οποία μόνο τα ~2GB μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Αν μάλιστα βάλεις καμία εξωτερική κάρτα, αυτά τα 2GB εξαφανίζονται ως δια μαγείας!

6. Αγγλικός φορτιστής με αντάπτορα EU.

7. Τα ενσύρματα ακουστικά είναι απαράδεκτα. Η μόνη καλή ποιότητα ήχου που κατάφερα να δοκιμάσω ήταν με κάτι bluetooth στερεοφωνικά ακουστικά της Nokia που έχω. Όλα τα υπόλοιπα είτε δεν τα αναγνώριζε ώς handsfree είτε η ποιότητα ήταν χάλια είτε το μικρόφωνο και το Button απάντησης - κλήσης δεν λειτουργούσε. Δοκίμασα και με universal αλλά και με άλλου κατασκευαστή τα οποία σε άλλα τηλέφωνα λειτουργούσαν άψογα.

 

Να αναφέρω και τα καλά του:

1. Τα πλαστικά του είναι αρκετά καλά

2. Καλή και μεγάλη touchscreen όταν αυτή δεν κολλάει από το GPS

3. Γρήγορος επεξεργαστής και αρκετή μνήμη για να τρέχουν εφαρμογές

4. Αρκετά καλό wifi

5. Η τιμή του (το πήρα από geekbuying 70€)

 

Λοιπόν το κινεζοτηλέφωνο το χαιρεται ο γιός μου ως παιχνίδι καθώς δεν με εξυπηρετεί καθόλου (έχω κάνει disable τα ασύρματα κάθε είδους).

Από geekbuying και αφού πέρασε μια εβδομάδα από το πρώτο email με την αναφορά των προβλημάτων, μου έκαναν πρόταση για επιστροφή USD5 και έτσι μου επέστρεψαν 5 dollars !:lol:

Firmware έχω περάσει ότι υπάρχει και δεν υπάρχει. Μέχρι και ολική διαγραφή της NAND έχω κάνει και προγραμματισμό των IMEI από την αρχή. Τα προβλήματα δεν φεύγουν με τίποτα.

 

Θέλω λοιπόν να προετοιμάσω τους πιθανούς αγοραστές για το τι μπορούν να συναντήσουν στο δρόμο τους. Αν είναι OK με τα παραπάνω τότε όλα καλά. Μπορεί βέβαια να είμαι γκαντέμης και να έτυχαν όλα σε μένα αλλά αν κάνετε ένα ψαξιματάκι θα βρείτε και άλλους καημένους σαν και με.

Κάτι που δεν κατάλαβα είναι γιατί μέσα στην συσκευασία είχε αυτοκόλητο με δυο νούμερα IMEI τα οποία ήταν διαφορετικά από αυτά που ήταν κολλημένα μέσα στη συσκευή...

Στην τελική, δεν θα κάνω και debugging του κινέζου, αρκετές ώρες και εκνευρισμό έφαγα.

billaros.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Γράφτηκα σε αυτό το Forum μόνο και μόνο για να ενημερώσω πιθανούς αγοραστές του συγκεκριμένου κινεζοτηλέφωνου για τα προβλήματα που μπορούν να συναντήσουν:

1. GPS με την καμία! Τι καλωδιάκια, τι λύσιμο και επαφή της κεραίας από την αρχή ... τίποτα. Με εξωτερικό Bluetooth GPS όλα λειτουργούν κανονικά.

2. Όταν το GPS είναι ενεργό το touchscreen τραβάει κάτι κολλήματα που μόνο με βγάλσιμο της μπαταρίας τελειώνει. Αν έχεις ανενεργό το GPS όλα καλά (τουλάχιστο δεν μου εμφανίζει το κόλλημα της touchscreen)

3. Η ποιότητα του ακουστικού είναι απαράδεκτη

4. Η ποιότητα του εξωτερικού ηχείου είναι χειρότερη από το ακουστικό, σε μια κλιμακα έντασης με 0 το αθόρυβο και 10 το ταβάνι στο 7 τρίζει! Αν θέλεις να ακούσεις και να καταλάβεις τι λέει κάποιος συνομιλητής με χρήση της ανοιχτής ακρόασης , απλά δεν γίνεται ή ίσως γίνεται αν είσαι μάντης!

5. Proximity sensor δεν έχει με την καμία, Light sensor ίσως αλλά proximity όχι, άσχετα με τι λενε τα hardware Information tools.

6. Η οθόνη σε εξωτερικό περιβάλλον και με ηλιακό φως παρουσιάζει οριζόντιες παράλληλες γραμμές. Δεν το είχα παρατηρήσει ποτέ σε εγχρωμο smartphone. Δεν είναι τόσο ενοχλητικό αλλά πρέπει να το αναφέρω.

7. Μνήμη για εγκατάσταση 4GB από τα οποία μόνο τα ~2GB μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Αν μάλιστα βάλεις καμία εξωτερική κάρτα, αυτά τα 2GB εξαφανίζονται ως δια μαγείας!

6. Αγγλικός φορτιστής με αντάπτορα EU.

7. Τα ενσύρματα ακουστικά είναι απαράδεκτα. Η μόνη καλή ποιότητα ήχου που κατάφερα να δοκιμάσω ήταν με κάτι bluetooth στερεοφωνικά ακουστικά της Nokia που έχω. Όλα τα υπόλοιπα είτε δεν τα αναγνώριζε ώς handsfree είτε η ποιότητα ήταν χάλια είτε το μικρόφωνο και το Button απάντησης - κλήσης δεν λειτουργούσε. Δοκίμασα και με universal αλλά και με άλλου κατασκευαστή τα οποία σε άλλα τηλέφωνα λειτουργούσαν άψογα.

 

Να αναφέρω και τα καλά του:

1. Τα πλαστικά του είναι αρκετά καλά

2. Καλή και μεγάλη touchscreen όταν αυτή δεν κολλάει από το GPS

3. Γρήγορος επεξεργαστής και αρκετή μνήμη για να τρέχουν εφαρμογές

4. Αρκετά καλό wifi

5. Η τιμή του (το πήρα από geekbuying 70€)

 

Λοιπόν το κινεζοτηλέφωνο το χαιρεται ο γιός μου ως παιχνίδι καθώς δεν με εξυπηρετεί καθόλου (έχω κάνει disable τα ασύρματα κάθε είδους).

Από geekbuying και αφού πέρασε μια εβδομάδα από το πρώτο email με την αναφορά των προβλημάτων, μου έκαναν πρόταση για επιστροφή USD5 και έτσι μου επέστρεψαν 5 dollars !:lol:

Firmware έχω περάσει ότι υπάρχει και δεν υπάρχει. Μέχρι και ολική διαγραφή της NAND έχω κάνει και προγραμματισμό των IMEI από την αρχή. Τα προβλήματα δεν φεύγουν με τίποτα.

 

Θέλω λοιπόν να προετοιμάσω τους πιθανούς αγοραστές για το τι μπορούν να συναντήσουν στο δρόμο τους. Αν είναι OK με τα παραπάνω τότε όλα καλά. Μπορεί βέβαια να είμαι γκαντέμης και να έτυχαν όλα σε μένα αλλά αν κάνετε ένα ψαξιματάκι θα βρείτε και άλλους καημένους σαν και με.

Κάτι που δεν κατάλαβα είναι γιατί μέσα στην συσκευασία είχε αυτοκόλητο με δυο νούμερα IMEI τα οποία ήταν διαφορετικά από αυτά που ήταν κολλημένα μέσα στη συσκευή...

Στην τελική, δεν θα κάνω και debugging του κινέζου, αρκετές ώρες και εκνευρισμό έφαγα.

 

Νομίζω είσαι υπερβολικός εγώ παρέλαβα δύο και δεν είδα κάτι από αυτά που αναφέρεις. Μάλλον έπεσες σε προβληματικό κομμάτι...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είσαι υπερβολικός εγώ παρέλαβα δύο και δεν είδα κάτι από αυτά που αναφέρεις. Μάλλον έπεσες σε προβληματικό κομμάτι...

Εγώ όπως είπα ξανά 3 και όλα εντάξει ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως είπα ξανά 3 και όλα εντάξει ... :)

 

Άρα επαληθεύονται τα λέγομενά μου...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Φιλος μου το πηρε και μονο καλα λογια λεει. Μηπως εισαι γκαντεμης; Δεν ειναι και σουπερ ντουπερ κινητο, αλλα για τα λεφτα του δεν το λες καθολου κακο.
Link to comment
Share on other sites

επειδή διαβάζω πολλά αρνητικά για τη συσκευή ,μιας και έπεσε στα χέρια μου, να πω με τη σειρά μου ότι για τα περίπου 80ε που ζητάει είναι πολύ τίμια συσκευή, ναι το gps του δεν δουλεύει καθόλου αλλά οκ από 80ε συσκευή μην τα περιμένετε όλα κάπου θα "χολένει" , η οθόνη του που πολλοί παραπονιούνται είναι μια χαρά , και όλα τα υπόλοιπα είναι ικανοποιητικα λειτουργικά, σαν κατασκευή όταν το κρατάς στο χέρι σου δεν σου δίνει αίσθηση φθηνού, γενικά αν κάποιος δεν τρελαίνεται με το να μην έχει gps είναι μια καλή συσκευή σε αυτό το εύρος τιμής.
Link to comment
Share on other sites

Φίλος έκανε παραγγελία από geekbying 17/12 και σήμερα το παρέλαβε. Δεν το έψαξα ιδιαίτερα μέχρι να το θέσω σε λειτουργία ασχολήθηκα, αλλά η πρώτη εικόνα μια χαρά μου φάνηκε. Το gps δεν το δοκίμασα παρά ελάχιστα για την λήψη. Θα επανέλθω αν διαπιστωθεί κάποιο πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

[Latest firmware ] W450 MTK6582

W450 is known as the cheapest Quad Core smart phone, while it has met quite many problems, now the new firmware released, quite a good news!!

 

Where to know more & download: http://bit.ly/19Eb6Dd

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Το update το έκανα χτες.

Το μόνο που παρατήρησα σαν αλλαγή είναι το animated boot screen που έγινε URiver.

Κάτι άλλο όχι, ακριβώς τα ίδια προβλήματα με πριν έχει.

GPS δεν λειτουργεί, όταν απενεργοποιηθεί το wifi και δουλεύει με GPRS κολλάει η οθόνη σε σημείο που πρέπει να βγάλεις τη μπαταρία, ο ήχος παραμένει απαράδεκτος (προσωπική άποψη), το GMAIL δεν υπάρχει ως εφαρμογή (μπορείς να το κάνεις download αλλά στα fixes αναφέρει ότι αυτό είναι ένα από τα προβλήματα που διόρθωσαν :confused:).Το μόνο καλό είναι ότι το MTK Engineer μπορεί πλέον να διαχειριστεί σωστά το τηλ αν βέβαια το έχεις κάνει root πρώτα.

Αυτά τα λίγα

billaros.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Το update το έκανα χτες.

Το μόνο που παρατήρησα σαν αλλαγή είναι το animated boot screen που έγινε URiver.

Κάτι άλλο όχι, ακριβώς τα ίδια προβλήματα με πριν έχει.

GPS δεν λειτουργεί, όταν απενεργοποιηθεί το wifi και δουλεύει με GPRS κολλάει η οθόνη σε σημείο που πρέπει να βγάλεις τη μπαταρία, ο ήχος παραμένει απαράδεκτος (προσωπική άποψη), το GMAIL δεν υπάρχει ως εφαρμογή (μπορείς να το κάνεις download αλλά στα fixes αναφέρει ότι αυτό είναι ένα από τα προβλήματα που διόρθωσαν :confused:).Το μόνο καλό είναι ότι το MTK Engineer μπορεί πλέον να διαχειριστεί σωστά το τηλ αν βέβαια το έχεις κάνει root πρώτα.

Αυτά τα λίγα

Το καινούργιο firmware είναι root ή πρέπει να γίνει εκ των υστέρων?

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

[Latest firmware ] W450 MTK6582

W450 is known as the cheapest Quad Core smart phone, while it has met quite many problems, now the new firmware released, quite a good news!!

 

Where to know more & download: http://bit.ly/19Eb6Dd

 

Έκανε κάποιος άλλος το update;; Υπάρχει κάπου το υπάρχον firmware;;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Το καινούργιο firmware είναι root ή πρέπει να γίνει εκ των υστέρων?

πρέπει να γίνει μετά το update με το utility RootGenius

 

Έκανε κάποιος άλλος το update;; Υπάρχει κάπου το υπάρχον firmware;;

Νομίζω ότι το update με ημερομηνία 15/11/2013 είναι στην διεύθυνση http://www.mediafire.com/download/2yxkp4focxsf5i8/W450%20sku166784%2C5%2C6%2C7.rar με το γνωστό password: geekbuying.com και είναι το προηγούμενο από αυτό που βγήκε στις 31/12/2013 http://www.mediafire.com/download/5n371i8vrvisfa6/w450Upgrad%20with%20tool.rar

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
billaros.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

πρέπει να γίνει μετά το update με το utility RootGenius

 

 

Νομίζω ότι το update με ημερομηνία 15/11/2013 είναι στην διεύθυνση http://www.mediafire.com/download/2yxkp4focxsf5i8/W450%20sku166784%2C5%2C6%2C7.rar με το γνωστό password: geekbuying.com και είναι το προηγούμενο από αυτό που βγήκε στις 31/12/2013 http://www.mediafire.com/download/5n371i8vrvisfa6/w450Upgrad%20with%20tool.rar

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έφτασαν και σε εμένα δύο τέτοια κινητά w450 και έχω αρκετά προβλήματα και με τα δύο άρα δεν έχουν άδικο κάποιοι που τα κράζουν. Το ένα ανοίγει κανονικά δουλεύει το wifi βάζω τις sim τις βλέπει δείχνει ότι έχει σήμα αλλά ούτε κάνει ούτε δέχεται κλήσεις εντάξει οι κάρτες σε άλλο κινητό δουλεύουν κανονικά. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;;;

Όσο για το άλλο κάνει μόνο του επανεκκίνηση και κολλάει απίστευτα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...