Jump to content

Blackview JK809


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άλλη μια πρωτιά, λοιπόν! Όλα τα παράξενα σε μένα συμβαίνουν. Το πιο αστείο είναι ότι δεν το κάνει πάντα (70-80% συχνότητα). Τελευταία άρχισα να σκέφτομαι μήπως έχει σχέση με την προστασία οθόνης, αλλά ακόμα δεν επιχείρησα να την αφαιρέσω.

Το ίδιο κάνει και το ένα από τα δύο που έχω πάρει με την ίδια συχνότητα. Δεν νομίζω να φταίει η προστασία οθόνης.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 947
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θανάση αν ανοίξεις την oθόνη με κάποιο πρόγραμμα όπως πχ. automaton πάλι το κάνει;
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο το automaton το έβγαλα γιατί κρατούσε τον αισθητήρα(φως) ανοικτο.

Το συγκεκριμένο τηλέφωνο απλά το άνοιξα για να δω ότι δουλευει σωστά και το άφησα στην άκρη, του έχω βάλει apex και wigetlocker. Ο

φίλος μου που έχει το τηλέφωνο διαβάζει το τοπικ, πιστεύω να το τσεκάρει και να μου πει ακριβώς την συμπεριφορά του. Θα ενημερώσω όταν έχω νέα.

 

Edit : με πήρε τηλέφωνο ο φίλος μου, με apex και wigetlocker δεν υπάρχει πρόβλημα. Με κλειδωμένο τηλέφωνο πατάει το home και του εμφανίζεται κανονικά το κλείδωμα από το wigetlocker χωρίς να κατέβει η notification bar το ίδιο και με το power button.

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο το automaton το έβγαλα γιατί κρατούσε τον αισθητήρα(φως) ανοικτο.

Το συγκεκριμένο τηλέφωνο απλά το άνοιξα για να δω ότι δουλευει σωστά και το άφησα στην άκρη, του έχω βάλει apex και wigetlocker. Ο

φίλος μου που έχει το τηλέφωνο διαβάζει το τοπικ, πιστεύω να το τσεκάρει και να μου πει ακριβώς την συμπεριφορά του. Θα ενημερώσω όταν έχω νέα.

 

Edit : με πήρε τηλέφωνο ο φίλος μου, με apex και wigetlocker δεν υπάρχει πρόβλημα. Με κλειδωμένο τηλέφωνο πατάει το home και του εμφανίζεται κανονικά το κλείδωμα από το wigetlocker χωρίς να κατέβει η notification bar το ίδιο και με το power button.

Ευχαριστώ πολύ τον Karthan7! Χάρη στις οδηγίες του λύθηκε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική η νέα ρομ! Ένα μεγάλο ευχαριστώ για την προσπάθεια και τον κόπο. Υπάρχει πιθανότητα να δούμε στο κινητό και miui rom?
Link to comment
Share on other sites

Εχω φτιάξει μια miui rom με ελληνικά port απο το zte v987 αλλά κάποια πράγματα δε μου άρεσαν και έτσι την άφησα.Καταρχήν τρέχουν στο παρασκήνιο παραπάνω πρoγράμματα σε σχέση με τις απλές ρομ που την καθιστά πιο βαριά στη χρήση και επίσης κάποιες επιπλέον ρυθμίσεις ασφαλείας που έχουν βάλει πάνω (δεν έχει το κανονικό supersu για το root) που ναι μεν προσφέρουν κάποια παραπάνω ασφάλεια αλλά δημιουργούν θέματα σε κάποια προγράμματα.π.χ. Δε κατάφερα να τρέξω το lmt launcher και το swipepad.Κατά τα άλλα έχει πανέμορφα θέματα αλλά δυστυχώς τα περισσότερα είναι επί πληρωμή.Kαι επίσης 3g data έχει μόνο στην mini sim.Πάντως αν θέλει κάποιος να την δοκιμάσει την έχω ανεβάσει.Μετά το πρώτο boot,ξαναμπαίνουμε recovery και φλασάρουμε τα google apps Edited by bbbb
αφαίρεση λινκ λόγω προβλήματος
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ. Ισχύει ότι έχει updates κάθε εβδομάδα; Επίσης έχω ακούσει ότι υπάρχει και σε ελληνικά μέσω της αντίστοιχης κοινότητας...

Αναφορικά με το 3g, εμένα όταν έβαλα την κάρτα στη sim1, με προέτρεψε να τη βάλω στη μίνι σιμ για χρήση 3g.

Link to comment
Share on other sites

Nαι βγαίνουν updates κάθε εβδομάδα.Και εγώ τα ελληνικά απο ρομ της ελληνικής κοινότητας τα έχω,οπως άλλωστε δίνω και στο λινκ της ρομ του v987.Για το 3g που λες στην stock rom αλλά και στην w200 port rom,παρόλο που σου λέει εκείνο το μήνυμα για το 3g,μπορεις απο τις ρυθμίσεις να επιλέξεις να έχει 3g η microsim Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πας ρυθμίσεις--->περισσότερα--->δίκτυα κινητής τηλεφωνίας--->υπηρεσία 3g και απο εκεί επιλέγεις ποια sim θέλεις να έχει 3g.Οταν πας να κάνεις την αλλαγή,θα σου βγάλει αυτό το μήνυμα που λες για το 3g.Στη miui απουσιάζει αυτό το μενού,οπότε 3g έχεις μόνο στην minisim
Link to comment
Share on other sites

Προς απαντηση στα προβληματα εστειλαν αυτο το mail

 

hello dear

good morning, thank you for your email to pay our attention,

could you reset it to factory firstly? about the power of battery, it maybe a problem of display,

it can be solved by the latest firmware here http://blog.geekbuying.com/index.php/2013/11/12/stock-firmware-for-blackview-jk809-6-0-hd-mtk6589t-smart-phone-8gb-rom/#.Uq5o0dIW3o8 by the way could you test the battery how many hours it can be used ?

 

about the problem of bluetooth and the 3G. could you try with another SIM card ? and check the local carrier whether it can support the phone's frequency ? if it can not support it, we will arrange it to us for another kind of phone :)

 

about one battery, we just shipped you, because in the peaking time, the shipping company is not allowed us ship extra battery, in order you can get the phone soon, we shipped you one battery, sorry did not inform you in advance

looking forward to your good news

nice day

anna

 

και

by the way we noticed you have installed the ROM, have you installed it successfully?

could you try it again ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

παντως ειναι ζωα.αφου αυτο το firmware εχουν και τα δικα μας.
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

κοίτα , δεν είναι απίθανο , να κρυολόγησε το firmware μας , στο αμπάρι του αροπλάνου που πετούσε πάνω από όλη την Ασία και θέλει φρέσκο και αμόλυντο από τους servers τους , φρέσκο-φρέσκο . Έχουν δίκιο , πως να το κάνεις , όλοι εμείς , μα όλοι έχουμε άδικο , κάποια ασθένεια "σέρνεται" .

Έλα που τους καλύπτει η απόσταση και λένε ότι θένε , αλλιώς ....

Δεν ξέρω πάντως αν κάποιος άλλος (λέγε με minideal) θα έκανε κάτι περισσότερο ...

Φοβάμαι πως , αν πάει κάποιος από μας εκεί και δει τι εστί "geekbuing", "to2c", "minideal" κλπ , πέσει από τα σύννεφα .

Δύο στα κουμπιούτερ και ένας με το μηχανάκι να πηγαινοφέρνει τις παραγγελίες θα είναι .... (και αν τις πηγαινοφέρνει και δεν τις στέλνει κατευθείαν το "εργοστάσιο" , ή το "εργοστάσιο" έχει και τμήματα "geekbuing", focal... κλπ )

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό το bug με το bluetooth ακουστικό και το 3g φαίνεται τελικά πως δε συμβαίνει μονο με cosmote sim

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5073325

Link to comment
Share on other sites

Μου στειλανε απαντηση για το προβλημα:

 

Hi dear ,

Sorry about the problems you met , but i can't get it

 

and please return this defective item to us

Please pay attention to these:

 

1. Send back by the regular cheapest airmail with trackings ( NO DHL, NO UPS or other fast shipping, as that will have a huge tax for us) . Most importantly , you should tell us the shipping fee and we will evaluate it before sending back ,if too much , we will think about another way for you .

 

2. Please print the attachment authorized paper out and fill in the information and put it in the package (your order number, your problems, and others)

3. Send us the tracking numbers if any and shipping charge receipt so that we can trace the item for you )

 

4. We appreciate if you can inform us when your package is back to China area, and we can ask the warehouse workers to pick up in the post office ASAP. The RMA(return address not a number ) is in the file which we attached u

 

5. please ship without the original box, in this way can save the shipping charge

6.Please pack the item carefully with bubble and make sure it won’t damage in the long time shipping, declare the package as Gift if you can. After u resend , if u can inform us , we will be appreciated. The RMA(return address not a number ) is in the file which we attached u

7,If you want to send back for a new replacement of the device , please make sure we can receive a device without any scratch on the outlook and send the device and all the accessories back just remove the original box , if it is not kept well , we have no idea but to charge you to change a new component because the scratch will have a influence on reselling again ,it is charged by the factory

If there is some scratch when we receive it , and you can’t accept to pay for changing new component , we have no idea but to fix it and resend the repaired one to you

BTW, please ship without the original box

do not forget to add the order number into the package.

any questions , you can email me back

regards

Zento

 

(P.S if registered airmail is too much compared with unregistered airmail , you can send back by unregistered airmail ,don’t forget to take out your SD card and SIM card in your device )

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω στείλει ακόμη email αλλά προσωπικά απο την στιγμή που δεν έχω άλλα θέματα δεν παίζει να το στείλω πίσω,να πληρώσω 10€ για να πάει κίνα και να το πάρω πίσω σε ... ένα χρόνο :p

επισης με την ρομ του w200,πόση ώρα κάνει σε εσάς η μπαταρία (χωρίς reboot) κατά την φόρτιση να δείξει απο το 10% στο 100%;

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Καλά ουτε κ εγώ πρόκειται να το στείλω.Όσο για το θέμα μπαταρίας το βάζω βράδυ και δεν έχω προσέξει.
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ βράδυ το βάζω συνήθως αλλά εξεπλάγην ευχάριστα χθες το βράδυ όταν το έβαλα για φόρτιση στο 3% περίπου στις 21.30 και έφτασε στο 100% στις 00.40 δηλαδή σε 3 ώρες και δέκα λεπτά χωρίς ενδιάμεσα να έχω κάνει κάποιο reboot !!! Κάνοντας reboot έδειξε 94% και μέχρι τώρα που το χρησιμοποιώ,φαίνεται ότι φόρτισε κανονικά όπως πρέπει και κρατάει όσο κρατούσε όταν φόρτιζε το 6ωρο.Βέβαια έκανα μερικές ακόμη αλλαγές σε κάποια αρχεία αλλά δεν είμαι βέβαιος ότι αυτά έκαναν το "κόλπο" οπότε θα ήθελα να δείτε και εσείς σε πόση ώρα φορτίζει πλέον το κινητό σας με αυτή την ρομ
Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα στο ρεύμα Παρασκευή βράδυ και το έβγαλα το Σάββατο το πρωί. Κατά την διάρκεια της φόρτισης έκανα μερικά reboot

Όταν εχω ανοικτό wi fi κλείνω την δεύτερη sim + ~ 12 ώρες που κοιμόμουν που το είχα πάλι με μια sim ενεργή. Της υπόλοιπες ώρες, όταν δεν υπάρχει wi fi και δεν κοιμάμαι το έχω με της δυο ενεργες αλλά σε 2g.

~1 ώρα dolphin σε 3g με της δυο sim ενεργες.

Την ημέρα η φωτεινότητα είναι στο αυτόματο και το βράδυ "2 τικ" πριν από το τέρμα χαμηλά.

Το Σάββατο το βράδυ είχα καταπληκτικά αποτελέσματα και το άφησα με 50% , την Κυριακή συνδέθηκα με wi fi στο σπίτι μου και είχα κατανάλωση ~1% το λεπτό.

Θα δείτε ότι δοκίμαζα και το igo + κάποιες εφαρμογές gps για να δω αν μπορέσουν να κρατήσουν το στίγμα όταν τρέχουν στο παρασκήνιο.

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά το κινητό μέχρι το 50% έχει πολύ καλή αυτονομία.Απο το 50% μέχρι το τέλος πέφτει απότομα η μπαταρία.Αν και σχεδόν 7 ώρες οθόνη και με gps μέσα προσωπικά έχω δει μόνο όταν φορτίζω στον εξωτερικό φορτιστή

Edit

Παρέλαβα σήμερα αυτή την θήκη ζώνης.Ταιριάζει τέλεια στο κινητό μας

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα!Εδω και 3 μερες κατοχος του Blackview και θα ηθελα να κανω καποιες παρατηρησεις και ερωτησεις.

1.Το wifi ασθενικο.Στο ιδιο σημειο ακριβως το Gnexus πιανει και κλειδωνει και δεν εχει και ΤΟΝ ισχυρο δεκτη.Υπαρχει κατι να κανω?Ειναι θεμα ρομ η hardware?

2.Σε idle κατασταση 2 φορες εγινε αποσυνδεση της καρτας sd.Εκανα επανεκκινηση και ολα ενταξει.Φταει η καρτα η η επαφη?Εσεις πια καρτα προτεινεται?Η καρτα μου Sandisk Ultra SDHC 16GB UHS-I Class 10 .

3.Εκτος του Automaton υπαρχει αλλο προγραμμα για να σωσουμε τα κουμπια στο ανοιγμα-κλεισιμο?

4.Εχει δοκιμασει κανεις θηκη τυπου pouch στις διαστασεις του κινητου μας και οχι για το Samsung mega 6.3?

5.Μπραβο στον bbbb,Karthan και οσοι βοηθουν να στηθει το κινητο!

6.Μερικες συντομευσεις προγραμματων σε φακελους εγιναν ρομποτακια ανδροειδη και κατω γραφει loading.Πατωντας ανοιγει η εφαρμογη απλως εφυγε το εικονακι της και ηρθε το ρομποτακι!

7.Χρησιμοποιησα τον οδηγο για ενοποιηση αποθ.χωρου και τωρα εχω 2.46gb total space.Που ειναι καλυτερα να οδηγουμε τα apps?Στην καρτα sd η στο phone storage?

Ευχαριστω πολυ!!!!

Edited by marmagas
Link to comment
Share on other sites

Kαλορίζικο το κινητό σου.Η στοκ ρομ του κινητού έχει ένα bug που πηγαίνει αυτόματα όλες τις εφαρμογές στην sd ακόμη και αυτές που κανονικά δεν το υποστηρίζουν.Γιαυτό και σου εμφάνισαν το πρόβλημα με το ρομποτάκι.Η λύση ειναι απεγκατάσταση των εφαρμογών αυτών και εγκατάσταση πάλι και μεταφορά τους στην μνήμη τηλεφώνου.Ακόμη καλύτερα βάζεις την ρομ που έχουν ανεβάσει τα παιδιά απο το thl w200 που δεν έχει αυτό το πρόβλημα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5071220#post5071220Αλλωστε από τη στιγμή που πλέον έχεις 2,5gb για εφαρμογές,όλες τις εφαρμογές βάζε τις στην εσωτερική μνήμη τηλεφώνου.Το wifi ναι μεν δεν ειναι το πιο δυνατό που έχω δει αλλά κατά την γνώμη μου δεν ειναι και τόσο χάλια,ώστε να χρειάζεται να είσαι π.χ. στο 1μ απο το ρούτερ για να λειτουργεί.Κάρτα μνήμης έχω το ίδιο μοντέλο με σένα αλλά στα 64gb και προς το παρόν δεν μου έχει κάνει το πρόβλημα που γράφεις. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Μια και δεν υπαρχει ακομη topic για τη συγκεκριμενη συσκευη, και επειδη εκανα σημερα την αγορα της, αφου προλαβα το 50% Sales που ειχε το geekbuying.com (απο 189,09$ στα 95,00$), ειπα να ανοιξω εγω.

Χαρακτηριστικα : Αρκετα εντυπωσιακα για τα χρηματα που ζηταει..................................

 

(by bbbb)

 

Παρακαλω πολυ τους Διαχειριστες, αν ειναι ευκολο να μπει το παρακατω κειμενο στο 1ο ποστ, που αναφερεται σε αλλη μια ROM :

 

Blackview JK809 ROM (based on THL W200 (by ffox4)

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι μια που πλησιάζουν οι Γιορτές είπα να ¨φορέσω¨στη παντόφλα μας μια rom με NOTE 3 UI έτσι να μήν αισθάνεται παραπονεμένη !!!! ειναι και αυτή ported thl w200 , δουλεύουν τα πάντα και έχω κρατήσει πολύ λιγα απαραίτητα απο την εργοστασιακή ρομ η πισω κάμερα φτανει μέχρι τα 8 MP με αναλογία προεπισκόπισης 4:3 έχω αλλάξει τους οδηγούς bluethooth GPS και modem img με αυτούς του thl w200 καθως και διαφορα αλλα , σκοπός ειναι να δούμε αν θα λυθεί το πρόβλημα που δημιουργειται με τη χρήση bluetooth και 3G Cosmote καθώς επίσης αν θα Βελτιωθεί η ποιότητα λήψης του GPS (για τον φίλο bbbb)

H rom απο μόνη της ειναι λίγο πιο αργη απο την προηγούμενη που ειχα ανεβάσει αλλα έχει αρκετά¨ καλούδια¨ όπως air Gesture (Δουλεύει αρκετα καλα) Smart scroll και Smart pause (δουλέυουν με κάποιες υποχωρήσεις) Side bar και αρκετές εφαρμογές Samsung και ενα UI που σε πολλούς αρέσει αλλα και σε κάποιους όχι :X τα υπόλοιπα θα τα δειτε μονοι σας..... ορίστε και μερικα screenshots

http://imageshack.com/a/img132/8928/c6fz.pnghttp://imageshack.com/a/img35/4922/7c7n.pnghttp://imageshack.com/a/img13/2236/w7om.pnghttp://imageshack.com/a/img24/3958/7hp9.pnghttp://imageshack.com/a/img11/2421/wclu.pnghttp://imageshack.com/a/img22/9290/timh.png

DOWNLOAD

Η διαδικασία εγκατάστασης είναι απλή :

1. θα πρεπει να έχετε εγκαταστήσει το CWM recovery οδηγός εδώ απο τον bbbb

2. κατεβάστε το αρχειο zip της ρομ και αντιγράψε το στο ροοτ της κάρτας σας .

3. καντε ένα πλήρες backup του τηλεφώνου σας

4. wipe data cache kai davlik cache, format system

5. install zip >chose zip from sdcard>JK809_Note3_port.zip

6. Αφού τελειώσει η εγκατασταση κάνει reboot και ειστε έτοιμοι

κάνει καποιο χρόνο το πρώτο boot

Περιμένω εντυπώσεις !!!

Edited by ffox4
Link to comment
Share on other sites

Φίλε από ότι φαίνεται έχουμε τις ίδιες ιδέες :D Με το modem/baseband του w200 φαίνεται πως διορθώνεται και το πρόβλημα της αργής φόρτισης.Το έχω από χθες στην άλλη σου ρομ μαζί με μια αλλαγή στο power profile.xml (thanks @sakis_ts για την αναφορά του στο θέμα αυτό) αλλά δυστυχώς το gps είναι και πάλι χάλια.Αντίθετα το wifi παίζει να είναι λίγο ισχυρότερο.Εβαλα και ένα modem v7 αλλά είχε ασθενές σήμα στο κινητό μας.Και μάλλον λύνεται και το πρόβλημα με την cosmote και το 3g μιας και έχω πάνω μια what`s up με 3g ανοιχτό από το πρωϊ και δεν έχω ακόμη πρόβλημα στις κλήσεις.Κατεβάζω και δοκιμάζω και αυτή την ρομ που ανέβασες και θα γράψω εντυπώσεις Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...