Jump to content

Lenovo P780


alexandrosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή έφαγα ώρες για να βρω λύση με διάφορα σφάλματα του flashtool,

Βάλε την Rom σε ένα φάκελο με Αγγλική ονομασία και το φάκελο με το flashtool στ αγγλικά και αυτός και βάλτους κατευθείαν στο C: δεν θέλει στη διαδρομή του φακέλου Ελληνικά Κινέζικα κλπ και να τικάρεις το DA DL ALL with checksum που είπε και ο φίλος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε, nek4d,

να πω την αλήθεια την είχα σταμπάρει τη συγκεκριμένη θήκη, αλλά φοβόμουν μην κάνει το κινητό γκουμούτσα. Είναι όντως καλή; Πόσο καιρό έκανε να σου έρθει;

Edit:Η θήκη έχει ένα μαγνητάκι το οποίο κλείνοντας πέφτει επάνω στον αισθητήρα εγγύτητας και έτσι ενεργοποιεί ή απενεργοποιεί την οθόνη. Όπως ακριβώς όταν μιλάμε στο τηλέφωνο και το έχουμε στο αυτί.

Edited by vortex78

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω στα παραπανω.

 

Εισαι στο τελειωμα, το "ζορικο" κομματι ηταν να δουλεψουν οι drivers και το τρικ αναγνωρισης απο το FT, πραγμα που φαινεται οτι καταφερες!

(Με την ευκαιρια για το θεμα αυτο: Σε μερικες αναβαθμισεις που εκανα, χρειαστηκε να "παιξω" λιγο με το on-off του κινητου μεχρι να το δει σωστα. Αυτο το τρικ δεν αναγραφεται καπου και οι περισσοτεροι χρηστες νομιζουν οτι δεν παιζει ειτε το flash tools ειτε οι drivers. Οταν ομως ξερεις οτι παιζουν, ή σου στειλει καποιος τα δοκιμασμενα αρχεια -οπως αυτα που μου εστειλε ο μαχιμος aloialone- ειναι θεμα χρονου να κατσει πετυχημενα η συνδεση. Επισης οταν το εχεις καταφερει μια φορα, σιγουρα δεν φταιει κατι απο αυτα κ ξαναδοκιμαζεις την συνδεση μαζι με κανα restart του FT. Σαφως οι λεπτομερειες αυτες εχουν να κανουν με την τελευταια κατασταση του κινητου, διαφοροποιουνται ανα περιπτωση, αλλα αυτες ειναι οι απαραιτητες γενικες οδηγιες προτου σηκωσει αδικως καποιος τα χερια ψηλα).

 

Η επιλογη firmware-upgrade μεταφερει ολοκληρη rom, δεν μπορεις να κανεις επιλογη μερικων αρχειων.

Με την επιλογη download διαλεγεις μεμονωμενα ενα ή περισσοτερα αρχεια.

(Αυτη η σημειωση πρεπει να προστεθει στον word οδηγο του aloialone, αν τυχον κατσει καποιος να συμμαζεψει ολες τις πληροφοριες για να μπουν στο 1ο ποστ).

Για τα μερικα αρχεια, μιας και προσεξα οτι στην εικονα σου εχεις διπλα ανοιχτο τον "οδηγο επιβιωσης mediatek" του

gerstavros2, θα διαβασες εκει που λεει:

"ΠΟΤΕ μην φλασάρετε τα PRELOADER και MBR. Δεν υπάρχει λόγος (ποτέ δεν αλλάζουν σε νεότερες εκδόσεις λειτουργικού). "

και γι'αυτο δοκιμασες μερικα αποκατασταση με download.

 

Oι ελαφρως διαφορετικες τυπικες οδηγιες, αλλα με την ιδια ουσια, απο αλλον οδηγο απο 'γνωστες' του αθληματος (xda, rua1), ειναι οι εξης:

 

"

Typically, you don't need to download whole Factory ROM if your device doesn't boot. Uncheck everything

& just put a check mark at ANDROID (system.img) will do.

To unbrick your device, Click at Firmware -> Upgrade to download whole Factory ROM.

If you have previously download PRELOADER & DSP_BL from other ROM then you might need to identify

testpoint & short it to GND to enable download mode to work.

Sometimes, you need to Download PRELOADER & DSP_BL first then uncheck PRELOADER & DSP_BL

& Download remaining files for it to work.

"

 

Παρολα αυτα, στο δικο σου προβλημα, απ'οσο θυμαμαι, για το ιδιο προβλημα που αντιμετωπισα, επαιξε μονο το firmware-upgrade.

Τοτε ομως δεν τα γνωριζα ολα αυτα. Δεν χανεις λοιπον τιποτε να δοκιμασεις την μερικη αποκατασταση οπως αναγραφεται παραπανω.

 

Τωρα, για το περιφημο error 8038 ... , επειδη μαλλον θα το συναντησουμε οι πιο πολλοι, ειχα κανει κ εγω ερευνα και γρηγορα διαπιστωσα οτι ειναι συνηθισμενο και δυστυχως η αιτια δεν ειναι μια συγκεκριμενη. Ενας τροπος αντιμετωπισης που αναφερεται σε ετερο θεμα εδω, ειναι ο εξης:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4807552

 

Στην δικια μου περιπτωση αυτο δεν δουλεψε αλλα βρηκα μετα δυσκολιας μια αλλη πληροφορια που επαιξε "μαγικα":

Δες μεσα στα αρχεια της rom που πας να εγκαταστησεις, εχει 1 ή 2 αρχεια "MT6589_Android_scatter_emmc.txt" ?

Αν εχεις 2, σε καποιους δουλεψε αυτο>

Move one scatter file (pmt) from the folder and try again

Σε μενα δουλεψε το ακριβως αναποδο, δηλ. μετακινησα το απλο αρχειο κ κρατησα το pmt και δουλεψε κανονικα!

 

Ολα αυτα αφορουν την μερικη αποκατασταση με download, για την πληρη αντικατασταση με firmware-upgrade κανονικα δεν χρειαζονται καθως υποτιθεται οτι τα αρχεια ειναι ετοιμα. Αλλα ενδεχεται να συναντησετε rom που να θελει τετοια πειραγματα, εχω δει αναφορες στο needrom.

 

Οταν το φτιαξεις, πες μας!

 

Φίλε, nek4d,

να πω την αλήθεια την είχα σταμπάρει τη συγκεκριμένη θήκη, αλλά φοβόμουν μην κάνει το κινητό γκουμούτσα. Είναι όντως καλή; Πόσο καιρό έκανε να σου έρθει;

Edit:Η θήκη έχει ένα μαγνητάκι το οποίο κλείνοντας πέφτει επάνω στον αισθητήρα εγγύτητας και έτσι ενεργοποιεί ή απενεργοποιεί την οθόνη. Όπως ακριβώς όταν μιλάμε στο τηλέφωνο και το έχουμε στο αυτί.

 

Ελα φιλε vortex78, εκανε 16 μερες να ερθει στο νησι, τι να σου πω, μου αρεσει παρα πολυ γιατι ειναι τοσο λεπτη οσο πρεπει για να μην το "παχαινει" αλλα αρκετα για να το προστατευει το κατα δυναμιν, δηλ. εχει μια καλη αναλογια μεγεθους/προστασιας. Βεβαια ειχα και πριν στο παλαιοτερο κινητο flip-case και με εχουν βολεψει πολυ, μιας και το εχω συνηθως σε τσαντακι μεσης ή ωμου. Τωρα για την συγκεκριμενη, οικονομικα αν το δεις, ειναι τρελλο VFM, τοσο περιπου κανουν οι noname flip θηκες απο το ebay, χωρις sleep function.

Αααα, ευχαριστω και για την πληροφορια του πως δουλευει, απλο και λειτουργικο, κανει και οικονομια στην μπαταρια (μιας και το κινητο εχει προβλημα στην μπαταρια :P), βρε το ατιμο!

Edited by nek4d
προσθηκη παραθεσης
Link to comment
Share on other sites

να ειστε καλα ρε παιδια,σας ευχαριστω παρα πολυ.ολα καλα,το κινητο πλεον δουλευει κανονικα.οχι τιποτα αλλο,αλλα ηταν του κολλητου μου κι αν δε το φτιαχνα θα με σκοτωνε :D
Link to comment
Share on other sites

@gilardino

Ευτυχές τέλος, λοιπόν :D

Που θα πάει, θα αποκρυπτογραφήσουμε τον κώδικα της Lenovo :p

Edited by vortex78

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!

"Με ενα σμπαρο 2 τρυγονια" και το φονικο γλυτωσες και οποτε χτυπαει το κινητο θα θυμαται οτι χρωσταει κερασμα :p

Link to comment
Share on other sites

ενω ημουν με το χερι στο ποντικι να το παραγγειλω βλεπω οτι θα αγορασω μελλοντικο προβλημα... (μαλλον)

 

κοιταξα 2 φορες ολο το θεμα.. και υπαρχουν ακομα και τωρα οι απαντησεις "κοιτα πιο πισω" και πισω απλα δεν υπαρχει η απαντηση... (μιλαμε για μεγαλη τρολια) και ενα καρο πληροφοριες τυπου.. "εγω το εκανα"

 

τελος παντων.. οποιος εχει κινητο και οχι συσκευη βασανιστηριων δια φλασαρισματος ας βαλει κανα λινκ-ρομ-drivers μπας και γλιτωσουμε μια μερα (ή δυο)

Link to comment
Share on other sites

ενω ημουν με το χερι στο ποντικι να το παραγγειλω βλεπω οτι θα αγορασω μελλοντικο προβλημα... (μαλλον)

 

κοιταξα 2 φορες ολο το θεμα.. και υπαρχουν ακομα και τωρα οι απαντησεις "κοιτα πιο πισω" και πισω απλα δεν υπαρχει η απαντηση... (μιλαμε για μεγαλη τρολια) και ενα καρο πληροφοριες τυπου.. "εγω το εκανα"

 

τελος παντων.. οποιος εχει κινητο και οχι συσκευη βασανιστηριων δια φλασαρισματος ας βαλει κανα λινκ-ρομ-drivers μπας και γλιτωσουμε μια μερα (ή δυο)

 

Χαλαρωσε φιλε. Δεν σε πιεζει κανεις να το παραγγειλεις. Μπορεις να πας και σε samsung η lg η htc η alcatel η τελοςπαντων οτι νομιζεις εσυ οτι θα βρεις πιο ευκολα το πως θα το φλασαρεις. Οσο για το κοιτα πιο πισω και πισω δεν υπαρχει η απαντηση θα ηθελα να μου δωσεις ενα παραδειγμα που το ειδες εσυ οτι δεν υπαρχουν οι απαντησεις πιο πισω και σε τι ερωτημα. Για το καλο σου τα λεω γιατι κριμα ειναι να παρεις μια συσκευη βασανιστηριων. Μπορεις να δωσεις 600 ευρω και να παρεις ενα S4 και ολα θα σου πανε λουκουμι....Να μην βασανιζεσαι.:wacko:

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρωτησες. Ζητησες ετοιμο φαγητο και εγραψες και ανακρίβειες του δηθεν δεν υπαρχουν οι απαντησεις πιο πισω. Αυτα ειναι χαζομαρες. Τετοια δεν μπορω να βλεπω σε φορουμ. Αν σε ενδιαφερει κατι πολυ τοτε κατσε και ασχολησου λιγο και η βοηθεια θα ερθει απο εμας σε οτι χρειαστεις. Δεν ειναι νευρα ουτε ειρωνια. Ειρωνικο ηταν το πρωτο μηνυμα σου προς ολους μας που εχουμε κατσει και εχουμε ασχοληθει με το κινητο και τα προβληματα που ειχαμε. Ακομα περιμενω απαντηση για το ποια ερωτηση η ποιες ερωτησεις που εχουν γινει απο παιδια εδω και εχουν παρει την απαντηση κοιτα πιο πισω,δεν εχουν βρει τιποτα στις προηγουμενες σελιδες.

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

ενω ημουν με το χερι στο ποντικι να το παραγγειλω βλεπω οτι θα αγορασω μελλοντικο προβλημα... (μαλλον)

κοιταξα 2 φορες ολο το θεμα.. και υπαρχουν ακομα και τωρα οι απαντησεις "κοιτα πιο πισω" και πισω απλα δεν υπαρχει η απαντηση... (μιλαμε για μεγαλη τρολια) και ενα καρο πληροφοριες τυπου.. "εγω το εκανα"

τελος παντων.. οποιος εχει κινητο και οχι συσκευη βασανιστηριων δια φλασαρισματος ας βαλει κανα λινκ-ρομ-drivers μπας και γλιτωσουμε μια μερα (ή δυο)

 

Επιπλεον, δεν σε αναγκαζει κανεις να κανεις αναβαθμισεις rom κλπ, αν το αγορασεις απο καπου που στο στελνουν με Αγγλικα/Ελληνικα, οποια γλωσσα προτιμας τελος παντων, στο στελνουν ετοιμο, δεν πειραζεις τιποτε και κανεις την δουλεια σου μια χαρα.

(BTW, οι απαντησεις υπαρχουν ολες πιο πισω indeed, χωρις να θελω να σε φερω σε δυσκολη θεση, το μηνυμα σου μου φανηκε και εμενα προκλητικο, αλλα παντα η αιτια εχει σημασια...).

 

παιδια μπορει να ανεβασει κανεις το Lenovo store apk γιατι το εσβησα κατα λαθος

Δεν το εχω γιατι σβηστηκε αυτοματα απο το droid tools. Με τα lenovo updates ξαναμπηκε αλλα μονο κινεζικο και δεν μπορεσα να βρω αν και απο που αλλαζει.

Σιγουρα καποιος αλλος θα το εχει. Δεν ξερω αν εχει σημασια η rom που φορας, για αναλογη εκδοση, τουλαχιστον γλωσσας.

Edited by nek4d
Link to comment
Share on other sites

το βρηκα(lenovo store) οριστε παιδια το ανεβασα εδω οποιος το χρειαζεται http://www.mediafire.com/download/66jp05dc3dza621/LenovoStore-ch99998.apk

 

και οι τελευταιοι drivers http://www.mediafire.com/download/9go1ogkcf9m16ax/LenovoUsbDriver_1.0.2.exe

Edited by Theo_VG7
Link to comment
Share on other sites

το βρηκα(lenovo store) οριστε παιδια το ανεβασα εδω οποιος το χρειαζεται http://www.mediafire.com/download/66jp05dc3dza621/LenovoStore-ch99998.apk

 

και οι τελευταιοι drivers http://www.mediafire.com/download/9go1ogkcf9m16ax/LenovoUsbDriver_1.0.2.exe

 

Καλα εκανες Theo_VG7.

Ποια εκδοση ειναι αυτη που ανεβασες?

Ρωταω γιατι βρηκα την αγγλικη 5.12.1.88 και μου προτεινε update που ευτυχως εκανα αφου πηρα backup, γιατι το update βγηκε μεν

εκδοση 6.2.0.88 αλλα κινεζικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Εγώ που έχω την s125 μπορώ να περάσω το Lenovo store;

Προσφέρει κάτι το ιδιαίτερο;

 

Προσφερει updates σε καποιες εφαρμογες που με το playstore δεν τις κανει οπως πχ Lenovo launcher.Αν δεν σε ενδιαφερει δεν υπαρχει λογος να το περασεις.

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Εαν είναι μόνο γι αυτό,δεν το χρειάζομαι.

Έχω στην αρχική οθόνη την συντόμευση apps manager και μου βγάζει ειδοποίηση στο εικονίδιο για εφαρμογές που θέλουν ενημέρωση.Μέσω αυτης ενημέρωσα το Lenovo Power και το Lenovo Launcher.

Ευχαριστώ για την απάντηση:)

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

θέλω να αγοράσω το Lenovo P780 από minideal τι rom να διαλέξω για έχω το menu ελληνικά και google store.Και αν θα πρέπει να τους γράψω κάτι άλλο πριν την αποστολή μια και είναι η πρώτη φορά που παραγγέλνω από εξωτερικό. Ευχαριστώ για της απάντησης σας προκαταβολικά Edited by taxidiotisgr
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εχει ψαξει κανεις για ετερο φορτιστη 2Α για το κινητο μας?

Καποια προταση με καλη αναλογια ποιοτητας/κοστους?

Κατα προτιμηση ετοιμο με euro plug.

Τελικα οι μικροτεροι φορτιστες πχ σε 1A, ειναι ολοι ακαταλληλοι ή απλως φορτιζουν πιο αργα οπως συνεβαινε με τα συνηθισμενα κινητα μας που ηταν πχ στο 1Α αλλα φορτιζαν και με 650mAh?

(ρωταω, εχοντας διαβασει αρκετες σελιδες πισω ενα καταγεγραμμενο προβλημα, δεν ξερω αν ηταν θεμα πρωτης παρτιδας ή γενικα απαγορευεται να βαλουμε αλλους φορτιστες)

 

Εαν είναι μόνο γι αυτό,δεν το χρειάζομαι.

Έχω στην αρχική οθόνη την συντόμευση apps manager και μου βγάζει ειδοποίηση στο εικονίδιο για εφαρμογές που θέλουν ενημέρωση.Μέσω αυτης ενημέρωσα το Lenovo Power και το Lenovo Launcher.

Ευχαριστώ για την απάντηση:)

 

Ναι ετσι ειναι. Και στην S135 δουλευει ετσι το apps manager.

Ομως δεν γινεται update παντα απο αγγλικα σε αγγλικα, πολλες γινονται απο αγγλικα σε κινεζικα και επειδη ειδα την αγγλικη εκδοση, δεν εχουν επιλογη αλλαγης γλωσσας στα αγγλικα για να το δοκιμαζα στις κινεζικες. Δοκιμασα καμποσα system apps και τα update τους, εχω κρατησει αρχειο σημειωσεων, προσεχως θα το 'σουλουπωσω' και θα το ανεβασω εδω για να κερδισουν χρονο οι επομενοι "εξερευνητες" :-)

 

θέλω να αγοράσω το Lenovo P780 από minideal τι rom να διαλέξω για έχω το menu ελληνικά και google store.Και αν θα πρέπει να τους γράψω κάτι άλλο πριν την αποστολή μια και είναι η πρώτη φορά που παραγγέλνω από εξωτερικό. Ευχαριστώ για της απάντησης σας προκαταβολικά

Ασε μηνυμα στο paypal, 'greek language, playstore και root' (αν το θελεις το τελευταιο).

Μπορεις για σιγουρια να το γραψεις και με email σαν reply στην παραγγελια, ή ακομη και με chat, αλλα το paypal message ειναι το καλυτερο.

Μπορεις επισης να ζητησεις να δηλωσουν μικρη αξια (ή gift) για το τελωνειο, αν και δεν εχω ακουσει κρουσμα που να ειχε προβλημα εως τωρα, χωρις καν να το ζητησουν, καθως ξερουν την δουλεια τους. Για περισσοτερα, δες λιγο στο pinned θεμα εδω για αγορες απο Κινα, καθως και στο θεμα του minideal αν κατασταλαξεις σε αυτο το μαγαζι.

Edited by nek4d
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εχει ψαξει κανεις για ετερο φορτιστη 2Α για το κινητο μας?

Καποια προταση με καλη αναλογια ποιοτητας/κοστους?

Κατα προτιμηση ετοιμο με euro plug.

Τελικα οι μικροτεροι φορτιστες πχ σε 1A, ειναι ολοι ακαταλληλοι ή απλως φορτιζουν πιο αργα οπως συνεβαινε με τα συνηθισμενα κινητα μας που ηταν πχ στο 1Α αλλα φορτιζαν και με 650mAh?

(ρωταω, εχοντας διαβασει αρκετες σελιδες πισω ενα καταγεγραμμενο προβλημα, δεν ξερω αν ηταν θεμα πρωτης παρτιδας ή γενικα απαγορευεται να βαλουμε αλλους φορτιστες)

 

Ειχα παρει εγω απο το antelife φορτιστη και καλωδιο. Ελεγε original p780 και ειχε και φωτογραφιες απο τα original αλλα μου ηρθε μια μαιμου πιο πολυ και απο μαιμου.:X

Δεν εχω βρει κατι απο τοτε και δεν εχω προσωπικα δοκιμασει να φορτισω το κινητο με αλλο φορτιστη.

 

Βρηκα αυτη τη ρομ που βασιζεται στην P780_S135_130917 official την οποια εχω τωρα στο κινητο και με τρωει να την βαλω. Το link για download ειναι αυτο. http://pan.baidu.com/s/1mVEt7

 

EDIT: Την εβαλα την ρομ και δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο οποτε γυρισα ξανα στην official. Ηταν ιδια με την official αλλα ειχε καποια μικρο προβληματακια. Εχω και την ρομ απο το minideal για οποιον την θελει.

Edited by aloialone
συνεχόμενα posts

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

κανε ενα πληρεις backup me ta mtk droid tools και ξεκινα να παιζεις :) εγω αυτο κανω ακολουθησα τον οδηγο εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372973 και εχω φτιαξει την δικια μου ρομ με ολα ετοιμα , ξεχασα να ρωτησω η ρομ που ποσταρες εχει release notes τι αφαιρεθηκε απο εφαρμογες - προστεθηκε κτλ , με εβαλες σε σκεψεις βραδυατικα(πρωινιατικα) :)
Link to comment
Share on other sites

κανε ενα πληρεις backup me ta mtk droid tools και ξεκινα να παιζεις :) εγω αυτο κανω ακολουθησα τον οδηγο εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372973 και εχω φτιαξει την δικια μου ρομ με ολα ετοιμα , ξεχασα να ρωτησω η ρομ που ποσταρες εχει release notes τι αφαιρεθηκε απο εφαρμογες - προστεθηκε κτλ , με εβαλες σε σκεψεις βραδυατικα(πρωινιατικα) :)

 

Αν κανεις μεταφραση με google translate σου λεει ακριβως τι εχει αλλαξει στην ρομ. Αμα την βαλεις πες μας εντυπωσεις!

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρει εγω απο το antelife φορτιστη και καλωδιο. Ελεγε original p780 και ειχε και φωτογραφιες απο τα original αλλα μου ηρθε μια μαιμου πιο πολυ και απο μαιμου.:X

Δεν εχω βρει κατι απο τοτε και δεν εχω προσωπικα δοκιμασει να φορτισω το κινητο με αλλο φορτιστη.

 

μαιμου :-)

Ναι το θυμαμαι φιλε aloialone.

Στο μεταξυ, τωρα προσεξα οτι εκτος απο 2Α ειναι και 2V !

Οποτε ξεχναμε κλασσικους φορτιστες των 5V.

Anyway, θα το ψαξουμε και αυτο αργοτερα, αν καποιος αλλος βρει κατι, ας μας ενημερωσει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...